Frisse wind moet door zieke kantoren waaien Smart building' nog vooral een modekreet De avond valt voor spiegelend glas ntel- gentie' oor BEN HARTMAN ,Een modekreet" zegt prof.ir. 3n Brouwer, directeur van ïen Haags architektenbureau Jan Brouwer Associates) en n deeltijd hoogleraar jouwkunde aan de Technische Universiteit Delft, ils hem gevraagd wordt wat ïen 'smart building' of anders [ezegd een 'intelligent [ebouw' nu eigenlijk is. De erm suggereert veel meer ian er in feite mee wordt bedoeld, aldus Brouwer. n de jaren zestig (dat naïeve de- ennium) was er nog een stroming de architectuur die een koppe- g zag tussen de vormgeving van [ebouwen en gebouwde omgeving in het toenemende informatie- 'verdracht in de samenleving. 'In- tant city' werd dat genoemd. Hoe iet er precies uit zou zien, was van neet af aan niet erg duidelijk. En r kwam dan ook niks van. )e kreet 'smart building' lijkt er ïen commercieel kindje van. Het tlinkt allemaal heel interessant, naar waar het in feite op neer tomt is het volgende: een gebouw vaar op alle daartoe benodigde 'lekken voldoende aansluitingen itten voor alle elektronische ap- 'aratuur (computers, telefopns, axen, fotocopiers enzovoorts) zoo- Ier welke moderne kantoren niet neer denkbaar zijn. Bouwkundig 'ereist dat niet bijzonder veel faci- iteiten. Met dubbele vloeren en vat meer kabelgoten is een en an- ler zonder veel problemen te be- verkstelligen. Ook de benodigde installatietech niek kan een en ander gemakke lijk aan. In de Verenigde Staten wordt al heel veel gewerkt met volstrekt platte vijf centimeter brede kabels voor elektra en elek tronica. Die kunnen gewoon op de vloeren worden geplakt. Daar gaan dan heel simpel tapijttegels (wel speciale) overheen. Is een nieuw aansluitpunt nodig dan wordt dat gewoon door het tapijt heen op de onderliggende kabel geprikt. Deze kabels zijn weliswaar duur der dan de traditionele, maar het voordeel is dat ze heel gemakke lijk zijn aan te leggen. Het gemak ervan is dat de elektrische en elektronische netwerken in tradi tionele gebouwen er zonder grote bouwkundige ingrepen mee kun nen worden aangepast en uitge breid. Een probleem is wel de grotere warmtebelasting als gevolg van het toenemend aantal elektroni sche apparaten in gebouwen. Dat menig bestaand gebouw maar moeilijk zo is aan te passen, dat die warmtebelasting op een aanvaard baar niveau is gebracht, ondanks de apparatuur, erkent Brouwer. Maar de oplossing van dit pro bleem heeft weinig te maken met het begrip 'smart building'. Exit dus het intelligente gebouw? ,,Nee", zegt prof. Brouwer dan toch. Ambachtelijk Gebouwen kunnen wel 'intelligenter' worden gemaakt. Öf beter, de starheid van het huidige, traditionele bouwen, kan worden doorbroken, waardoor gebouwen ontstaan die zich veel makkelijker voegen naar de wisselende wensen van hun gebruikers. Bouwen is, ondanks het sterk ge stegen gebruik van prefab-materi aal, nog erg ambachtelijk. Indus triële produktietechnieken worden eigenlijk niet toegepast. Dat dat wel degelijk kan, laten Japanse bouwbedrijven zien. De bouw van huizen gebeurt daar grotendeels fabrieksmatig. En net als in de auto-industrie kan men verre gaand tegemoet komen aan de in dividuele wensen van de klant. Neem de 'kantoorziekte'. Die is het gevolg van het feit dat mensen in air-conditioned gebouwen niet in staat zijn zelf iets aan het klimaat waarin ze moeten werken, te doen. Het zou ideaal zijn zo te bouwen, dat mensen per werkplek de tem peratuur en dergelijke kunnen re gelen. Brouwer gaat met andere' wetenschappers uit Delft onder zoek doen naar individueel instel bare air-conditioning. Leidt dat tot een positief resultaat, dan kan er pas met recht worden gesproken van een 'intelligent gebouw' of be ter een flexibel gebouw worden gesproken. Althans op dat (niet onbelangrijke) punt dus. Het gebouw moet worden gezien als een 'flexibele machine' die door zijn gebruikers optimaal op hun wensen is af te stemmen. Bij voorbeeld ook door de hele infra structuur van leidingen (gas, wa ter, licht, riolering, telefoon, tele visie) zo aan te leggen dat bewo ners op elk gewenst punt aanslui tingen kunnen maken. De daartoe benodigde systemen zijn in ontwikkeling. Ze komen er aan, aldus Brouwer. door HENK SWAGER Het spiegelend glas viert de overwinning op stad en land. In weerzin van velen eisen grote glimmende gebouwen alle aandacht voor zichzelf op en maken andere panden hopeloos ouderwets. Parasiterend op vormen in de omgeving zijn ze te omschrijven als arrogant en aanwezig of als stijlvol en bloedje mooi. Anti- vandalistisch, energiebesparend of makkelijk schoon te houden, het aanzien van de gebouwen doet al deze motieven vergeten en roept bij voorbijgangers slechts een esthetisch oordeel op. Spiegelend glas krijgt haar eigen schappen door een metaalcoating op de buitenruit. Deze opdamplaag houdt energie en licht tegen. Hoe donkerder het glas, des te meer energie en licht wordt tegengehou den. Minder energie van Duiten bespaart - ironisch genoeg - ener gie binnen, omdat de buitentempe ratuur zo geen invloed kan uitoe fenen op het klimaat binnen. Hier door kunnen klimaatbeheersings- installaties zuiniger draaien. Voor al bedrijven die 's zomers gekoeld wórden, vinden een aanmerkelijk lager saldo op de rekening van het GEB. Het buitensluiten van licht levert hetzelfde resultaat op als luxaflex, lamellen en zonneschermen: het voorkomt hinderlijke lichtval bij een lage zonstand. Onderzoek van de vereniging van rolluiken-, mar kiezen- en zon weringbed rijven, Romazo, toonde bovendien aan dat zonlicht op het computerscherm het werkritme vertraagt en de ogen vermoeit. De kleur van het licht dat door de ruiten valt wordt slechts in bescheiden mate beïn vloed. Van binnen naar buiten kij kend, is het zelfs moeilijk 'gewoon' glas van spiegelend glas te onder scheiden. „Zonreflecterend glas, de officiële i benaming van spiegelend glas, is -i zeer trendgevoelig, maar heeft veel toepassingsmogelijkheden. Het kan in combinatie met vrijwel I elke bouwsteen gebruikt worden j en de variëteit aan glimmende ge- bouwen toont aan dat het vele bouwstijlen niet misstaat", aldus een woordvoerder van Romazo. i De nietigheid van de mens valt nog eens extra op als hij zich weerspiegeld ziet in de enorme spiegels die vanuit de grond oprijzen. Niet wetend wie hem vanachter de glim mende wanden aankijkt, geniet hij van de mogelijkheid zijn haar te fatsoeneren. Met onmiskenbaar respect voor een bedrijf dat zo'n gebouw neerzet, schuifelt hij verder over de grijze stoep. Als hij 's avonds langs hetzelfde pand loopt, is de glamour verdwenen en kijkt hij ongestoord naar binnen. Spiegelend glas: Amerikaanse fake of kunst. „In de woningbouw is de glassoort nog niet doorgedrongen maar dat hoeft niet lang te duren: licht-spie- gelend glas laat genoeg licht door om het in woonkamers ongewen ste kunstlicht achterwege te kun nen laten." Belendend perceel Werken met het uit de Verenigde Staten geïmporteerde spiegelglas stelt, door haar eigenwijze eigen schappen, bijzondere eisen aan de architect: past het bij de instantie waarvoor wordt gebouwd, past het bij de vorm van het gebouw en past het bij de omgeving? Wat wordt in het gebouw weerspie geld? Weerkaatst de zon door de spiegeling niet in een belendend perceel? Of wordt de zon weer kaatst op de openbare weg waar door gevaarlijke verkeerssituaties kunnen ontstaan? Voor dit laatste werd gevreesd bij de nieuwbouw van Infotheek in Leiden. Het ontwerp van Nico Brouwer heeft door een achter- overhellende glasvezelmuur een dusdanige weerkaatsing van zon licht dat de vrees terecht was, maar naar bleek niet nodig. Nico Brouwer kan zich beroepen op ja ren ervaring met het materiaal waarvan het Regionaal Zieken fonds Alphen en omstreken aan het Kanaalpark in Leiden, het Ap ple distributiecentrum in Zeist ge legen langs de A28 en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid op het Am sterdamse bedrijfsterrein Tele- poort sprekende resultaten zijn. „Zonreflecterend glas heeft wel een kleur, maar geen eigen draag vlak. Het maakt gebruik van de omgeving: de lucht, een nabijgele gen gebouw of een mooie boom. Vloeroppervlakte Het suggereert door haar eigen schappen ruimte. En het leeft om dat de omgeving beweegt", aldus Brouwer. Het spiegelend glas bestaat uit een binnen- en een buitenruit - verge lijkbaar met dubbele beglazing in woningen -, maar is nog steeds vrij dun zodat bij hele glasgevels weinig vloeroppervlakte verloren gaat aan dikke gevelmuren. „Glas is een harde materiaalsoort en eist nauwelijks onderhoud. Het wordt niet aangetast door smóg, waar door andere gebouwen zo grauw worden, en is gemakkelijk schoon te houden", aldus Brouwer. Met een nadeel worden we pas gecon fronteerd als een van de ruiten breekt. De ruiten kunnen namelijk zelden uit voorraad geleverd wor den. Resultaat: een prachtig blau we gevel met op de plek des on- heils tijdelijk een kleurloze ruit. „Zonreflecterend glas is op z'n re tour. Het wordt nog maar zelden voor een complete gevel gebruikt", verzucht Brouwer. Ook uit Ameri ka komt het natuursteen dat de strijd aanbindt met de glassoort. Volgens de architect van Van Velthoven en Partners - dat de te lefoon wordt opgenomen met VVP-architecten illustreert de ge- leideliiike naamsverandering - zijn de beide soorten uitstekend met el kaar te combineren, „maar de aan dacht voor het glas loopt nu al te rug". Zodra de avond valt, blijft er niets over van het streven de wereld buiten te sluiten. Als het binnen lichter is dan buiten wordt iedere voorbijganger deelgenoot van wat zich achter de muren afspeelt. Het blijkt dat niet al het glas raam is. Grote delen zijn op een blinde muur aangebracht. Binnen is op hetzelfde tijdstip de ruit veranderd in een heldere spiegel. Het effect draait zich om: spiegels blijken ra men en ramen blijken spiegels. Het uiterlijk verliest op dat mo ment aan kracht en de rationele motieven voor aanschaf komen weer bovendrijven. Het gebouw van Infotheek Leiden. Door de achteroverhellende glaswand bestond de vreet dat gevaarlijke verkeerssituaties zouden ontstaan. r LUUD VAN DER HAM let lijden achter de perktafel in het verziekte antoorklimaat moet binnen fet al te lange tijd zijn gleden. De nieuwe „itoorgebouwen en de estaande kantoren die [rorden gemoderniseerd Loeten worden voorzien van atuurlijke ventilatie. De Lmen moeten weer open innen. Het ziek zijn van egen tot vijf uur moet maar jjns afgelopen zijn. Zo kan [rorden afgeleid uit de brief daarin minister Bert de Vries sociale zaken onlangs zijn inen ontvouwde in de rijd tegen het Sick Building yndrome (SBS). iterknemers horen niet alleen zelf tn raam te kunnen openen, ze hoeten ook zelf de temperatuur unnen regelen. Luchtbevochti- i dient zoveel mogelijk te wor- kn° vermeden, vindt De Vries, lortom: er moet een frisse wind taaien door het zieke kantoorge- jouw. [it een onderzoek van de Rijks- diversiteit Utrecht blijkt dat een jiljoen Nederlanders klachten ebben over het klimaat in de mo- erne kantoren. Van hen gaan [ierhonderdduizend mensen naar dokter met klachten, die nogal [teen kunnen lopen: hoofdpijn, ermoeidheid, lusteloosheid, keel-, leus- en luchtwegirritaties, oogir- Ktaties en huidirritaties, pijn in pieren en gewrichten, maar ook Ifeelvuldig bloedneuzen, hoofdpijn, bthargie (ziekelijke slaapzucht, ^activiteit), astma-achtige symp- Imen, beklemde borst en piepen- ademhaling naast koorts, misse- ïheid en niezen. ield is om beroerd van te worden zeker als het ziekteverzuim ook tg eens in geld wordt uitgedrukt: issen de 1,5 en 2 miljard gulden er jaar. Of het met het verschijn- ;1 van de ziekmakende gebouwen is gegaan valt niet meer te ach- •rhalen, maar het zal niet de eer- jte keer zijn dat geld de doorslag- evende factor is om het probleem >rieus te nemen. In elk geval irorden architecten niet langer neer om hun mooie praatjes ge- Dofd als zij hard lachen om die ieke gebouwen en er zonder chromen vanuit gaan dat het veel neer een hersenspinsel is van de nensen die er werken dan van de ebouwen zelf. Wetenschappelijke onderzoekers, vakbonden, bedrijfsartsen en poli tici komen elkaar tegenwoordig steeds vaker tegen op workshops, congressen en symposia met het Sick Building Syndrome als onder werp. Een verzachtende omstan digheid, of althans een verklaring voor de houding van de architec ten werd een jaar of wat geleden aangedragen tijdens een symposi um van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs: Architecten kun nen zich gewetensvol in de mense lijke behoeften en maten verdie pen. Toch wordt dagelijks het be wijs geleverd, dat die menselijke behoeften en maten voor architec ten vooral de behoeften en maten van de bezoekers en toevallige passanten zijn. Dat is ook niet zo verwonderlijk. De beleving van een architect is per definitie geba seerd op zijn eigen rol. En dat is de rol van de bezoeker en bewonde raar van de eigen creatie. In ver band met het voorkomen van de bouw van potentiële sick buil dings, zouden architecten en ande re bij het ontwerpen van kantoor gebouwen betrokken vormgevers zich meer moeten verplaatsen in de rol van de meestal zeer plaats gebonden kantoorbewoner". Wijze woorden van T.A.J. Schalkoort, beleidsmedewerker van de afde ling Fysische Factoren van het di rectoraat-generaal van de Arbeid in Voorburg. Airco De laatste jaren wisselen de onder zoeken naar de oorzaak van het SBS zich in steeds toenemend tem po af. Vrijwel zonder uitzondering leiden de sporen naar de aircondi tioning: het systeem van luchtka- nalen en buizen, waarbij de lucht langs mechanische weg optimaal wordt gezuiverd, bevochtigd en op temperatuur gebracht. Dat is al thans de bedoeling op de tekenta fel van de ontwerper. Maar wan neer om energie te besparen de af gewerkte lucht wordt gezuiverd en opnieuw de werkvertrekken wordt ingeblazen, ontstaan de meeste problemen. De meestal goedkope filters doen hun werk onvoldoende, worden uit economi sche overwegingen niet al te vaak vervangen 01 onvoldoende schoon gemaakt. Bacteriën, micro-organis men en gassende schimmels zijn er dol op. De waterreservoirs voor de luchtbevochtiging blijken onwel riekende poelen voor bacteriën te zijn. Hersenspinsels? Drie mede werkers van de BBC kunnen het niet meer navertellen. De machti ge ventilatoren in de koeltorens van de BBC hadden de gevreesde en veelal dodelijke legionella-bac- 'terie keurig in alle vertrekken ge distribueerd. Dit had de dood van de drie werknemers tot gevolg en leidde daarnaast tot een reeks - door de rechtbank toegekende - schadeclaims tot een bedrag van ruim een miljoen pond. De onderzoeken wezen stuk voor stuk uit, dat in gebouwen waarvan de ramen open kunnen relatief weinig problemen zijn. Dit zette prof. dr. P.A. Vroon, hoogleraar in de functieleer en theoretische psy chologie aan de Utrechtse Univer siteit aan het denken. In opdracht van de directie Coördinatie Bouw beleid van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer (VROM) ging hij op zoek naar de ware oor zaak van de kantorenziekte. Vroon ontdekte dat de ellende juist groter wordt naarmate meer maatregelen worden genomen die gericht zijn op het scheppen van een 'optimale', dat wil zeggen, ho mogene en constante atmosfeer. Zelfs als er vrijwel geen micro-or ganismen meer door de kantoor tuin zwerven, blijven de klachten aanhouden. „In de keuken stinkt het vaak meer. Het gaat om iets anders", zegt Vroon. Prikkels „Het is voor elke diersoort essen tieel dat verandering wordt waar genomen. Als mensen door middel van kunstgrepen in een omgeving worden geplaatst, waarbij de af wisseling in de prikkeling van de diverse zintuigen minimaal is, gaan zij zich onprettig voelen. Proefnemingen hebben laten zien, dat een constante omgeving leidt tot zogenaamde perceptuele depri vatie, waar mensen over het alge meen slecht tegen kunnen. Reuk is een van de belangrijkste prikkels. Geuren fungeren als alarmsigna len. Als je iets ruikt wil je weten waar het vandaan komt en wat de oorzaak is. In een sick building functioneert die alarmfunctie niet meer. Het wreekt zich dat de wet matigheden van de evolutie wor den genegeerd. Ineens vallen de functies weg van de zintuigen, die 100.000 jaar waren getraind. Dat is verwarrend, tot ziekmakend toe. In het verlengde verzwakt het af- weersysteeem tegen infecties. Mensen worden een makkelijker prooi voor virus en bacterie. Er is inderdaad vieze lucht. De mens wordt daar echter alleen ziek van, omdat zijn immuunsysteem er niet meer tegen opgewassen is". Die constante omgeving was nu juist volgens de architecten het hoogste goed: een ombeweeglijke atmosfeer met een constante tem peratuur en luchtvochtigheids- graad. „Een historische blunder", zegt Vroon, „Het systeem werkt misschien goed in de woestijn, maar in Nederland had het nooit mogen worden toegepast". Natuur lijk geventileerde gebouwen, ra men die open kunnen, verwar ming, desnoods airconditioning die individueel kan worden geregeld, daar moet het weer naar toe. Vroon heeft door de richtlijnen van minister De Vries een belang rijke medestander gekregen in zijn pleidooi voor een natuurlijker bin nenklimaat. Maar er is meer 'te doen aan de sick buildings. Wat te denken van het uitzicht? De mens wil graag iets van de 'buitenwereld zien: van niet al te grote hoogte wil hij wat groen, een blik op de horizon en een stukje hemel. Naarmate het uitzicht minder aan deze voorwaarde voldoet - te den ken valt aan het gekleurde warm tewerende glas, waarvan tegen woordig vrijwel elk kantoor gro tendeels, zo niet helemaal wordt opgetrokken - neemt het aantal klachten over het gebouw toe, is Vroon duidelijk geworden. Maar er is meer. De kantoortuin, „Een van de slechtste uitvindingen sinds mensenheugenis. Veel mana gers zullen zelf als laatste hun ka mers prijsgeven, maar vinden dat het voetvolk wel bijeengedreven kan worden in een kantoortuin. De mens heeft een primitieve en onuitroeibare behoefte aan een territorium en aan privacy. Het in grote groepen bijeenbrengen van mensen in één ruimte is destruc tief voor sociaal wenselijk gedrag en het ontstaan van sociale net werken", zegt Vroon. Zolang er gebouwen worden neer gezet die niet aansluiten op de ba sale wetmatigheden die het gedrag van mens en dier beheersen, bliift het klachten regenen. Als die klachten worden aangepakt door de lucht nog zuiverder te maken, nog minder stank, nog minder tocht, nog minder geurprikkels en nog minder beïnvloeding van de situatie, zal dit averechts werken. Gaat de airco echter de deur uit, komen de vertrouwde CV-radiato- ren met kraan weer terug en ko men er weer openslaande ramen in de niet al te hoge kantoorgebou wen, dan is er volgens Vroon geen vuiltje meer aan de lucht... Het zal nog heel wat tijd en geld kosten voordat er een raampje open kan in het Wereldhandels centrum in Amsterdam, thans hèt schoolvoorbeeld van een sick building.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 33