jssr Bonaire in trek bij toerist en belegger „Rodamco kon niet anders, I het zat vast" Natuursteen geschikt voor gedegen afwerking WERKEN DIE WERKEN Ï!5U Van der Kloos vooral voor bepaal de delen van de Amerikaanse en Britse onroerendgoedmarkt. In beide landen ligt een economische recessie op de loer. Daardoor kan de vraag naar kantoorpanden en bedrijfsgebouwen onder druk ko men te staan, alsmede de bereid heid van ondernemingen daarvoor veel geld te betalen. Kortom, het risico dat de prijzen van onroerend goed in deze landen naar beneden gaan, is hier groter dan op het vas teland van Europa. Daar zijn de vooruitzichten - ondanks de Golf crisis - toch heel wat rooskleuri ger, meent Verdam. „Weliswaar mogen we een vertraging van de economische groei verwachten, maar van een naderende recessie is beslist nog geen sprake". Naast de economische gang van zaken speelt nog een aantal andere factoren een rol bij de beoordeling van de markten, waaronder de be schikbare hoeveelheid onroerend goed in het gebied, de kwaliteit er van en de hoeveelheid geld die er wordt geïnvesteerd. Om die reden kan er ook niet gesproken worden over dé onroerendgoedmarkt. Zo zal, om enkele voorbeelden te noe men, de Londense City altijd aan trekkelijk blijven en datzelfde geldt ook voor het hartje van New York. Portefeuille Uit een onderzoek van Van Lan- schot blijkt dat er - gegeven het bovenstaande - op de portefeuilles van de belangrijkste Nederlandse vastgoedfondsen over het alge meen weinig valt aan te merken, net zo min als op hun vermogens structuur, waardering van de por tefeuille of financiering. Wel plaatsen de onderzoekers van de bank hier en daar een kantteke ning, vooral wat de kortere ter mijn betreft. Zoals bij Rodamco, waarover wordt opgemerkt dat het fonds in verhouding flinke belan gen heeft in de VS en het Vere nigd Koninkrijk. Dat drukt, ver telt Van der Kloos de intrinsieke waarde. Aanbod van stukken is in zo'n geval niet vreemd, maar de huidige beurskoers van rond de 55 gulden is 'overdreven', vindt Ver dam. Die wijkt teveel af van de waarde van de beleggingen per aandeel van ruim zeventig gulden, zelfs als de VS en Groot-Brittannië daadwerkelijk tijdelijk in een re cessie terechtkomen. Toch voorziet hij geen snel herstel van de koer- De verklaring voor de problemen bij de vastgoedfondsen en de val van de beurskoersen zoekt hij vooral bij de beleggers zelf. In on zekere tijden nemen zij een af wachtende houding aan en geven zij de voorkeur aan liquide midde len; de mogelijkheden om hun be- Drs. R. Verdam (links) en mr. D. van der Kloos van Van Lanschot Bankiers. zittingen te gelde te maken, benut ten ze volop. En door de open-end structuur van de betrokken fond sen was de kans op verlies voor de belegger beperkt. „De beleggingsfondsen hebben miljoenen aandelen uitstaan. Hoe wel de meerderheid van de beleg gers die aandelen gewoon in bezit heeft gehouden, kregen de fond sen in korte tijd zoveel aanbod te verwerken, dat de beslissing moest worden genomen de inkoop van eigen aandelen te stoppen. Dit heeft een zichzelf versterkend ef fect. Op het moment dat Rodamco zo'n besluit neemt, wordt de beleg ger gealarmeerd en holt men mas saal naar het volgende fonds. Er ontstond zelfs een panieksituatie", vertelt Verdam „die zulke extreme vormen aannam dat zelfs obliga tiefondsen massaal werden aange boden. Het is niet meer rationeel te verklaren". INKOOP EIGEN AANDELEN GE STA AKI 01 L jj door MARJOLEIN DEKKER J „Het is te gemakkelijk om t met de beschuldigende t vinger naar Rodamco te 8 wijzen. Ze hadden geen keuze, .ze zaten gewoon vast". Weloverwogen weerlegt beleggingsanalist mr. D. van der Kloos van het economisch bureau van Van Lanschot 1 Bankiers in Den Bosch de kritiek die het vastgoedfonds van de Robeco Groep de si laatste tijd over zich heen k< heeft gekregen. v Eind september besloot Rodamco M de inkoop van eigen aandelen stop ró te zetten, om te voorkomen dat het 0 onroerendgoedfonds in financiële problemen zou komen. Enkele an- 3 dere fondsen zagen zich genoopt n dezelfde stap te zetten. v Veel beleggers voelden zich in de kou gezet. Immers, Rodamco ken 's de de zogenoemde open-end struc- tuur. Dit betekent dat een beleg- k( gingsfonds door middel van de li aan- en verkoop van eigen aande- st len probeert de beurskoers in de ra buurt te houden van de zogenoem de intrinsieke waarde (waarde van de beleggingen gedeeld door het aantal uitstaande aandelen). Het d risico dat de belegger loopt, wordt 1 door dit systeem aanzienlijk ver- ac kleind. Is er bij voorbeeld heel veel vraag naar de aandelen, waardoor de n( beurskoers oploopt, dan brengt het fonds extra aandelen op de markt; met dat geld kan weer nieuw on- roerend goed worden aangekocht. Hierdoor wordt de koersstijging 2 afgeremd. Bij Rodamco was dit 01 keer precies het omgekeerde het 2' geval. Op grote schaal wilden be- n( leggers van hun aandelen Rodam- re co af; de beurskoers dreigde fors ■j weg te zakken. Het Rotterdamse fonds zag zich gedwongen voort ik durend aandelen te kopen om de 'ei prijs (lees: beurskoers) op het peil P1 van de intrinsieke waarde (ruim zeventig gulden) te houden. Dat ging lange tijd goed omdat Ro- damco flink wat contant geld in kas had. Maar eind september werd het punt bereikt waarop de beheerders voor de keuze kwamen 1 te staan: of stoppen met de inkoop of onroerend goed uit de porte feuille verkopen om aan geld te komen, dan wel dure leningen af sluiten om de inkoop te financie- Rodamco koos voor het eerste, la ter gevolgd door de andere beurs- fondsen VIB en VastNed, die ook een open-end structuur kennen. Een structuur overigens die, ver telt Van der Kloos, voor onroe- rend-goedfondsen uniek is voor Nederland en elders weinig voor komt. Verleden tijd Na deze gebeurtenissen staat voor drs. R. Verdam, hoofd van het eco nomisch bureau van Van Lanschot Bankiers, één ding als een paal bo ven water: voor de vastgoedfond sen is de open-end structuur verle den tijd. „Dit systeem werkt goed, totdat het een keer flink tegenzit. Zelfs als de betrokken fondsen bij een gunstige koersontwikkeling de inkoop van eigen aandelen straks weer zouden hervatten, weten de beleggers nu dat de fondsen ge dwongen kunnen worden daar op een gegeven moment weer mee te stoppen". Het is wel een probleem dat speci fiek bij de onroerendgoedfondsen hoort, aldus Verdam. Wordt een obligatie- of aandelenfonds voor hetzelfde blok geplaatst als Ro damco, dan is er niets aan de hand. Obligaties en aandelen zijn name lijk veel makkelijker te verkopen dan kantoorpanden, winkels of be drijfsgebouwen. Dat zijn lange ter mijn beleggingen, waar beleggers dus ook voor langere tijd hun geld zouden moeten insteken. En daar wringt de schoen; in toenemende mate trekken de vastgoedfondsen beleggers die op korte termijn van de ene belegging naar de andere belegging switchen. Maar als die fondsen dan op hun beurt op korte termijn contant geld nodig hebben, is het van de hand doen van een van de-panden uit de portefeuille in feite geen alternatief. Daarmee is al gauw drie maanden of langer gemoeid, terwijl een geforceerde verkoop de prijs sterk zou druk ken. Nu de open-end structuur op losse schroeven is komen te staan, is ook de stabiele koersontwikkeling verleden tijd, verwacht Verdam. „Tot nog toe schommelde de beurskoers rondom de intrinsieke waarde. Die ontwikkelde zich heel gestaag en met kleine stapjes, af hankelijk van de waarde-ontwik- keling van de beleggingen. De vastgoedfondsen zullen zich toch wat meer gaan gedragen als gewo ne aandelen en de koersen zullen beweeglijker worden". Markten Maar, hoe kómt het nu eigenlijk dat beleggers massaal hun vertrou wen in de vastgoedfondsen hebben opgezegd? Gaat het dan zo slecht op de internationale markten voor onroerend goed? Neen, luidt het antwoord van Van der Kloos en Verdam, over het algemeen niet, al verschijnen er boven bepaalde markten of onderdelen daarvan wel wat wolken. Zorgelijk is de situatie volgens De Nederlandse Antillen zijn in. Steeds meer Nederlanders gaan niet zomaar een keertje op vakantie naar de Cara'ïbische eilanden, maar kopen daar een eigen vakantiehuis. Vooral- het rustige Bonaire is in trek. „Bonaire is modern en ongerept", verklaart R. Capriles Martina, perschef van het kabinet van de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, het succes van het benedenwindse eiland. De vraag vanuit Nederland naar vastgoed op de Antillen zit sinds 1986 in de lift, maar vooral de laat ste twee jaar is deze enorm toege nomen. Het gaat niet alleen om vakantiegangers die een huisje ia- ten bouwen, maar ook om mensen die zich permanent willen vestigen alsmede particulieren en bedrijven die geld beleggen in Antilliaans vastgoed. Martina wijst op de opleving van de économie en de nieuwe rege ring, die voor bedrijven 'beter ver teerbaar' is. Ook de politieke stabi liteit en de rechtszekerheid is een voordeel voor potentiële kopers. Bovendien is sinds januari een nieuwe rentenierswet van kracht. Die bepaalt dat mensen die zich op de Antillen vestigen maar vijf pro cent belasting betalen over hun Natuursteen wordt vooral gebruikt voor een gedegen afwerking van gebouwen. De steensoorten zijn echter niet zo tijdloos als verondersteld. Daarmee is gezegd dat ook natuursteen aan mode onderhevig is en tevens dat het vergankelijk is. In navolging van Amerika beleeft natuursteen in Europa een ople ving. Er zijn veel nieuwe soorten en kleuren ontdekt in Afrika, In dia en Brazilië. En er worden al gretige blikken geworpen op het Oostblok. Van hoog in de bergen tot diep in de grond wordt met be hulp van computers en laserstra len de steen gewonnen. Fred Flin- stones in witte iassen hakken met een toetsenbord grote steenblok ken uit de rotswand. De stenen komen van overal ter wereld per schip en per vrachtwa gen of trein naar Nederland. In Nederland worden de platen be werkt door de groothandel. Af hankelijk van de vraag kan de steen gepolijst worden, waardoor hij glaa wordt en gaat glimmen, of gezoet, hij blijft dan ruw en krijgt Een marmergroeve in Italiö. Het marmer wordt in grote blokken afgevoerd. wereldwijde inkomen als ze vol doen aan twee voorwaarden. Ze moeten minimaal 240.000 Antil liaanse gulden (een Antilliaanse gulden is ongeveer 95 cent waard) investeren in een huis en voor mi nimaal dertig uur per week een hulp nemen. Vooral voor gepen sioneerden is deze regeling gun stig. Creativiteit Overigens kunnen Nederlanders zich niet zonder meer vestigen op de Antillen. Maar de strenge im- migratieregels worden volgens Martina wel soepeler toegepast. Dat vindt hij een goede ontwikke ling, want „met scherpe toelatings eisen weer je ook. mensen met durf en creativiteit". Martina is tevreden over de inte resse uit het buitenland. „Neder landse vastgoeddeskundigen heb ben vaak een minder bevooroor deelde visie, omdat ze de schoon heid van het land nog zien", meent hij. „Toch moet het niet zo ver komen dat alle vastgoed in buitenlandse handen is". Aruba dat een aparte status heeft binnen hel; Koninkrijk der Neder landen, is voor kopers van vast goed minder aantrekkelijk. Op het eiland heerst woningnood, dus de prijzen liggen hoger. Negentig pro cent van de grond is bovendien in handen van de overheid. En Aru ba kent geen rentenierswet zoals de Antillen. Bonaire is zo in trek bij buiten landse investeerders dat de pro ject-ontwikkelingsmaatschappij Pathos een apart bedrijf heeft op gericht dat zich richt op de onroe rendgoedmarkt van dat eiland. Dat bedrijf, Bonaire Vastgoed, heeft sinds 1 juni honderden ver zoeken om informatie gekregen, schat directeur T. Klinkhamer. Behalve uit Nederland komen de verzoeken uit het Caraïbisch ge bied, de Verenigde Staten en West-Duitsland. „Sint Maarten is al erg volge bouwd en Saba en Sint Eustatius zijn te klein. Op Curasao is men bezig met het omdraaien van iede re vierkante meter grond. Op Bo naire is nog van alles mogelijk", merkt Klinkhamer op. Bonaire staat bekend als een eiland met een vriendelijke, Ne derlands sprekende bevolking om ringd door kraakhelder water met goede mogelijkheden voor de duiksport. Het heeft bovendien goede communicatieverbindingen. Op het eiland leven slechts elfdui zend bewoners, en „de toeristen verdwijnen in het niet langs de lange kustlijn", meent Martina. Belastingvrij Toch wil de plaatselijke overheid voorkomen dat het eiland onbe perkt wordt volgebouwd. Er wordt een structuurplan opgesteld met bijbehorende bestemmingsplan nen. Dat garandeert dat het eiland ook over een paar jaar nog rustig is en het maakt beleggen in vast goed op Bonaire aantrekkelijk. Ook vanuit een ander zakelijk oogpunt is Bonaire interessant, heeft Klinkhamer gemerkt. De Nederlandse Antillen zijn aange sloten bij het Caribbean Basin Ini tiative, waardoor vanaf de eilan den een aantal goederen belasting vrij kunnen worden ingevoerd in de Verenigde Staten. Bouwkosten op Bonaire zijn lager dan in Nederland zolang het huis niet al te luxe moet worden. Maar bij zeer luxe woningen, waarvoor bij voorbeeld marmer ingevoerd moet worden, komen de kosten ook niet boven het Europese ni veau uit, stelt Klinkhamer. De lage dollarkoers op dit moment maakt bouwen nog goedkoper, omdat de Antilliaanse gulden ge koppeld is aan de Amerikaanse munt. De ontwikkelingen van de dollarkoers kunnen zich echter ook tegen de Nederlandse belegger op de Antillen keren. Bonaire Vastgoed ontwikkelt niet alleen vastgoed op het eiland, maar bemiddelt ook bij de aan koop ervan. Daarvoor heeft het bedrijf een aantal medewerkers ter plekke. Andere Nederlandse vastgoedbedrijven werken voor aankopen in de Antillen samen met een plaatselijke makelaar. Inmiddels bemiddelt het bedrijf ook. bij het verhuren van de va kantiehuisjes in de tijd dat de eige naars in Nederland zitten, omdat daar behoefte aan bleek te zijn. Het bedrijf is verder nog bezig met een aantal projecten, waaronder de bouw van sportfaciliteiten. een mat oppervlak. Met behulp van deze processen kan ook de kleur meer naar voren worden ge haald. De stenen zijn immers niet allemaal wit of grijs. Een veelge bruikte steen is bij voorbeeld het rode graniet, maar ook blauw, groen en goudgeel behoren tot de kleurenkaart. Deze kleuren ont staan door verbindingen met oxi den, die in bepaalde gebieden veel aanwezig zijn. Er zijn zoveel steen soorten dat er eigenlijk niet zo maar over 'natuursteen' kan wor den gesproken. Toch hebben deze stenen een paar eigenschappen ge meen. Allereerst is het allemaal puur natuur: geen bakproces of verfbad, het wordt direct uit de kale rotsen in de bouw toegepast. Door deze echtheid zijn de stenen vaak vlekkerig of vertonen een bepaalde tekening en adertjes - goed zichtbaar in bij voorbeeld marmer. Een andere overeenkomst is de poreusheid, in de steen zit een groot aantal poriën waar vuil en dergelijke in achterblijven als de steen niet regelmatig wordt gerei nigd. Een derde punt waarop de meeste steensoorten overeenko men is de weerbestendigheid. Op enkele soorten na; die niet vorst bestendig zijn, zijn de stenen goed te gebruiken voor kunstwerken en gevels. De meeste natuurstenen zijn meer siersteen dan bouwsteen. Het steen wordt gebruikt voor vloerbedek king, portieken, trappen, venster banken, grafzerken en gevels, maar zelden voor het leggen van funderingen en het zetten van wanden. Het straalt een zekere luxe uit en benadrukt onvergan kelijkheid. Door toepassing van edele soorten natuursteen bena drukten de belangrijkste culturen uit de geschiedenis al hun macht, grootheid en zelfverzekerdheid. Dank zij deze jarenlange traditie weten we dat niet elke steensoort overal geschikt voor is. Zo is mar mer totaal niet geschikt als aan recht omdat zouten en zuren hun sporen achterlaten. Als eettafel is het pas aan te bevelen als het voorzien is van een goede be schermlaag. Kalksteen wordt erg glad als het nat wordt, terwijl lei steen weinig slijtvast is. De bewer king van zandsteen is ten slotte niet zonder gevaar. Het doet zo veel stof opwaaien dat de bewer kers gevaar lopen longziekten op te doen. (ADVERTENTIE) KRAFT heeft nu ook de meest perfecte SERVER VOOR UW NETWERK! Authorised dealer Wa8enslrMt 39 w MAcr Grote Marktstraat 43

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31