£3Nieboer&van Kuijen „Ik hou niet zo van trendy dingen" Het blijft een kwestie van kennen en gunnen MAKELAAR FRITS NIEBOER: MAKELAAR PATRICIA VAN DEN BOSCH: 33 33 door ERIK HUISMAN Midden in het verhaal, als de eenmanszaak Nieboer als vanzelfsprekend is uitgegroeid tot de vijfenzestig koppen tellende makelaardij Nieboer en Van Kuijen, rijst de vraag. Heeft deze vlot vertellende meneer de geschetste uitbreiding nou altijd voor ogen gehad of verwacht? Nee, Frits Nieboer heeft dit allemaal niet in de planning gehad. „Ik kijk soms in verwondering om", geeft hij lachend toe. Hij behoort inmiddels, tot de tien grootste makelaars van ons land. „Ieder zijn vak", meldt hij, terwijl hij zich gewillig door de fotograaf laat sturen om fraai op de plaat te komen. De uitspraak tekent zijn entree in de makelaarswereld, een verhaal dat hij met duidelijk ge noegen vertelt. Hij werkte in zijn eerste betrekking op de admini stratie bij een aannemer en die had een heel klein makelaarspoot je. Nieboer: „De administratie be viel mij niet, dus heb ik me op de makelaardij gestort". Daarvoor was een horecadroom ruw verstoord. Direct na de mulo gaf de hotelschool aan dat hij beter enige ervaring in de horeca kon opdoen. Vervolgens moest Nieboer twee en een half jaar in militaire dienst, waarop hij zich als 21-jarige bij de school meldde. „Toen was ik te oud en bleef als enige een hotel opleiding in Lausanne over. Maar dat was thuis financieel niet haal baar". Doen Na de prille start bij de aannemer ging het snel. Treffend is wat een nieuwe medewerker te horen krijgt die in de loop van het ge sprek wordt voorgesteld. „Probe ren er het beste van te maken? Niks proberen, doen". Dat betekende geld verdienen, makelaarsdiploma halen en voor zichzelf aan het werk. Hef begin in zijn woonplaats Rijswijk heeft nu iets vertederends. „In 1967 begon ik als thuiswonende vrijgezelle makelaar. Voor tweeduizend gul den had ik een auto gekocht en de rest van mijn kapitaal was gaan zitten in een bureau en briefpa pier". Stap voor stap groeide het bedrijf. Na anderhalf jaar trouwde Nie boer („Mijn vrouw leerde ik via de telefoon kennen; ze werkte bij de concurrent".) en in 1970 kwam partner Van Kuijen erbij. Al na drie jaar barstte het bedrijf uit het kantoor aan huis en werd een pand aan de Haagse Badhuisweg gekocht. „Bij gebrek aan geschikte ruimte in Rijswijk". Meer en meer legde het bedrijf zich toe op be drijfshuisvesting. „Logisch", stelt de makelaar die sinds vorig jaar aan de Nieuwe Duinweg werkt. „Daar ontwikkelde zich een inte ressante, groeiende markt. Het aardige is dat de mogelijkhe den in eerste instantie lagen waar Nieboer zelf vastliep: in Rijswijk. Bedrijfsmakelaar Nieboer: „Proberen er wat van te maken? Nike proberen, doen!". „In de Plaspoelpolder gingen in de beginjaren zeventig de eerste kan toorontwikkelingen van start". Dat wereldje trok. „Bij de bedrijfs huisvesting zijn de transacties gro ter, duurt het langer voor er een overeenkomst is en is vooral meer gespecialiseerd inzicht vereist dan bij woonhuizen. Die kant van het vak vond ik leuk". Behang Maar was er dan wat mis met het helpen van mensen aan een pretti ge woning? „Nee, maar bij woon huizen heb je een ander soort klanten en praat je op een ander niveau. Je hebt het over de kleur van het behang bijvoorbeeld. De woonhuizen vereisen een bepaald gevoel. Bij ons zetten dus anderen zich met hart en ziel in voor dat segment". Er kwamen activiteiten bij. In 1975 werd begonnen met de ver koop van hele complexen nieuwe woonhuizen. „Dat vergt het inzet ten van je kennis bij het ontwerp en de uitvoering van de bouw". Een lustrum later kwam daar de pijler beheren en beleggen bij, ge volgd door een afdeling risico-ana lyse (1986) en in 1987 een vestiging in Zoetermeer. Intussen was Nie boer voorzitter geworden van de sectie bedrijfsonroerend goed van de Nederlandse Vereniging van makelaars, een functie die hij tot november 1989 bekleedde. Collega Joost van Vliet van de gelijknami ge makelaardij ilt Den Haag kent hem daarvan. „Nieboer is een goeie vent. Hij dwingt respect af. Hij speelde een voortrekkersrol in de sectie bedrijfsonroerend goed van de NVM en was initiator bij de instelling van de leerstoel vast- goedkunde aan de universiteit van Amsterdam". Toch lijkt niet ieder een een dergelijk positief geluid over collega's te hebben. Treffend is de reactie van de heer Mienema van De Haan Makelaars. „Ik ken mensen die juichen als ik iets posi tiefs over hem zou vertellen en an deren die dat doen als ik een nega tief verhaal houd, dus van mij hoor je geen reactie". De, wellicht naïeve, veronderstelling dat ook een eerlijk antwoord tot de moge lijkheden hoort, onderschrijft hij. Maar een antwoord levert het niet op. Vorig jaar was het bij Nieboer en Van Kuijen druk. Er werd samen werking aangegaan met het Britse Bernard Thorpe, het Belgische Im- mobiliën Hugo Ceusters en Thorpe in Frankrijk. Verder werd het pand aan de Nieuwe Duinweg be trokken en Nieboer Van Kuijen Trust opgezet, gericht op Zweedse Bij een dergelijke ontwikkeling bekruipt je de vraag: hoe houdt die man dat vol? En hoe houdt hij de bedrijfspootjes uit elkaar? Het ant woord straalt van hem af. Nieboer vindt managen zalig. „Met collega- directeuren die elk een segment beheren, heb ik er plezier in om nieuwe stromingen te volgen. Dat is Nieboer en Van Kuijen: inzicht en contacten in de Haagse bedrij vigheid en landelijke uitstraling". Trendy Ondanks de bevlogenheid heeft het werk ook voor Nieboer een eind. „Per week ben ik zestig a ze ventig uur aan het werk en dan moet je het boek kunnen dicht slaan". Dan gaat de knop op spor tief. „Ik hou van fietsen en wan delen in de bergen" Met enige te rughoudendheid: „Verder golf Maar ik durf dat bijna niet hai te zeggen. Golfen is tegen woo erg in en ik hou niet van die ti dy dingen". Over trends in I Haag, waar de nood voor kante op Al-lokaties steeds nijpen wordt, praat Nieboer wel zon terughoudendheid. „De mode terug naar de stad. Maar er ziji weinig courant indeelbare kaï ren". Wat bepaalt dan een topic tie in de stad? „Bereikbaarh uitstraling, cafeetjes en gezel heid. Daarom bieat het BANK bied (tussen gebied Babyion, Herengracht/Kalvermarkt, N we Kerk en Prins Bernardviad red) mogelijkheden". De Sche strook, tussen de NS-stations I van Nieuw-Oost-Indië en Ma hoeve, biedt op termijn soel „Maar de prijzen zullen daar 1; liggen dan in het BANK-geb De cafeetjes ontbreken". Het zetten van Forepark vindt goed. „Zeker als je ziet hoe het in Zoetermeer is gegaan, stad is geslaagd als zelfstani kern, bedrijven zitten er graag Magnusson Iemand die aangetoond heeft zakelijke neus te hebben voor de lokaties en winstgevendë tri acties is de in Nederland operei de Zweed Lars-Erik Magnus: Door velen wordt hij laatdunk afgeschilderd als „handelaar" sinds 1985 al „pokerend" een mogen opbouwde. Nieboer: „I nusson is een slimme zakenni Door in te spelen op Zweedse wikkelingen die naar hier ov waaiden, was hij de eerste die landgenoten pakketten goed kon aanbieden toen ze v het eerst buiten hun land moch beleggen". Hij steunt Magnus in zijn opvatting dat het Nee lands onroerend goed te goedk is. „Toplokaties die honderden dens per vierkante meter kost zijn schaars; er wordt imm steeds bijgebouwd". Dichter bij huis kent Nieboer slimme collega: „Mens uit Lis! Deze succesvolle makelaar trad laatste maanden volop in de langstelling dankzij het contrat ren van de operazanger Pavan en het sponsoren van het KI Open, een prestigieus golftoerm Nieboer: „Mens wil kleur ge' aan het leven. Of hij dat doet ijdelheid of uit zakelijke motie: weet ik niet. Hij haalt de publ teit, het is een handige jongen, stijl is de mijne niet. Bij o transacties gaan vaak ook gn sommen om, maar dan zon openbaar gerucht". Typerc daarbij is de visie van collega J Nelisse. „Ik ken hem persoonl Hij is een aardig mens. Rustig deskundig. En wat me hij kan goed incasseren. Je loopl dit vak als een transactie misli wel eens een deuk op. Daar hij goed tegen, zijn persoonlijkh blijft intact". In die rustige stijl zal de makel ook in de toekomst trends volg In Oost-Europa bijvoorbeeld. boer: „We zijn bezig als Bern Thorpe Associatie een kantoor openen in Hongarije". Hoezo m gaan met de loop van de gesel denis. door CLARISSE BUMA Niemand kijkt er meer van op dat makelaarskantoren nauw gaan samenwerken of zelfs fuseren. Schaalvergroting, het is aan de orde van de dag, en dat heeft al heel wat megabedrijven opgeleverd. Net als in de advocatuur en de accountancy. Bedrijfsmakelaar Patricia van den Bosch uit Amsterdam kiest voorlopig liever voor het principe 'small is beautifull'. Vijf jaar geleden begon ze voor zichzelf en nu heeft ze al drie ma kelaars en twee secretaresses in dienst. De zaken gaan goed. Maar echt groot worden hoeft voor haar niet. „Twintig mensen in dienst is wel het maximum", zegt ze. Als dochter van een aannemer groeide ze op in een gezin waar belangstelling voor onroerend goed heel gewoon was. „We zijn vroeger veel verhuisd. Waar mijn vader werk had, stond ons huis. Dus vandaar". Toch belandde Patricia min of meer bij toeval in de makelaardij. „Via mijn vader hoorde ik van een baan als secretaresse bij make laarskantoor Rijsterborgh in Am stelveen. Eigenlijk wilde ik hele maal geen secretaresse worden, maar ik ben toch maar gaan pra ten en werd prompt aangenomen. Ik was daar een soort 'girl friday' en deed er van alles". Ambities Maar Patricia van den Bosch had meer ambities. Ze werd secretares se bij Hewlett Packard, deed inter nationale contacten op, maar ging uiteindelijk toch terug naar haar oude baas Rijsterborgh om het ma kelaarsvak te leren. Na bovendien ervaring te hebben opgedaan bij andere kantoren besloot ze begin 1985 voor zichzelf te beginnen. Een beslissing die eigenlijk nogal voor de hand lag, zegt ze achteraf. „Op een gegeven moment ont stond toch het idee iets voor me zelf te beginnen. Waarom? Dat heeft puur met mijn omgeving te maken. Van kinds af aan ben ik met die ondernemersgeest door drenkt. Toch ben ik nog wel een jaar bezig geweest met die beslis sing, hoor. Zelfs toen ik mijn baan Patricia van den Bosch: „Twintig mensen in dienst is wel het maximum". al had opgezegd, twijfelde ik nog". Van den Bosch richt zich voorna melijk op bedrijfsonroerend-goed. Op advies van een relatie speciali seerde ze zich in het aanhuren en verhuren van kleinere kantoren. Als voorbeeld noemt ze oude he renhuizen in Amsterdam-zuid die tot kantoorvilla zijn verbouwd. Ruimtes waarvoor de 'grote jon gens' in deze markt weinig belang stelling voor hadden. Haar eerste opdracht was een kan toorruimte van 200 m2. Maar zo langzamerhand komen er ook wel grotere zaken bij. De 'kleine zoe kers' die vijf jaar geleden via Van den Bosch aan een ruimte werden geholpen, zijn immers inmiddels wel aan iets grotere toe. Van den Bosch heeft zich met be hulp van een aparte bv (Patricia van den Bosch residential), die wordt beheerd door echtgenoot René Markus, ook op de woning markt op de duurdere lokaties ge stort. De reden is simpel. „De mensen voor wie ik bedrijfsruimte zoek, hebben vaak ook een huis nodig. Als ik hen zou doorsturen naar een andere makelaar, ben je een dief van je eigen beurs". Vrouwen Hoewel ze liever niet op haar posi tie als vrouw in de makelaarswe reld aangesproken wil worden, komt het onderwerp toch even ter sprake. Patricia van den Bosch neemt immers nog steeds een vrij bijzondere plaats in. Slechts vier vrouwelijke makelaars in Neder land opereren in het bedrijfsonroe rend-goed en van die vier heeft al leen Van den Bosch en één andere vrouwelijke collega een eigen be drijf. Vijf jaar geleden namen de grotere kantoren in Amsterdam zelfs niet eens vrouwen aan, ver telt Van den Bosch. Maar volgens haar komt daar nu wel langzamer hand verandering in. De aanvankelijk geringe interesse van de kant van de concurrentie voor haar activiteiten heeft wel licht te maken met haar vrouw zijn. „Ik werd onderschat. Ze dachten: laat haar maar spelen. Ik was totaal geen bedreiging. Ze lie ten me wat rommelen, maar heb ben me overigens nooit onheus be handeld. Nu merk ik dat ze voor bepaalde dingen wel heel hard lo pen met als gevolg dat ik wel eens wat mis. Ik ben nu gelijkwaardig geworden". Ook bij de institutionele beleggers is Patricia van den Bosch inmid dels een bekende. Op haar receptie ter gelegenheid van het vijfjarig jubileum kwam Nationale Neder landen Vastgoed uit Den Haag met het mooie verzoek of Van den Bosch voor hen circa 4500 m2 wil de verhuren. Iets waar ze zeer verguld mee is. „Het is toch wel bijzonder dat zo'n institutionele belegger ons dat vertrouwen geeft". Voor Sonja van Velzen, account manager bij NN Vastgoed, eigen lijk niet zo'n vreemde zaak. „Pa tricia is een hele nette, betrouwba re en goeie vrouw. Ik werk met haar samen. Ze is nu bezig om voor ons 4500 m2 aan de Stadhou derskade te verhuren. Haar cons ciëntieuze manier van werken, dat is zo goed aan haar". Ook door collega's wordt ze ge waardeerd. Adjunct-directeur P. Blankemeijer van Zadelhoff Ma kelaars in Amsterdam typeert Van den Bosch als een sportieve colle ga. „Ze is recht door zee. Beziet de collegiale verhoudingen goed en is niet iemand die iets achter je rug om doet". Romantiek Inmiddels is het eenmanskantoor van Patricia van den Bosch uitge groeid tot een bedrijf van zes per sonen. Toch is Van den Bosch geen voorstander van een onge breidelde groei. Niet alleen omdat dat volgens haar ten koste gaat van de persoonlijke aandacht voor de opdrachtgever, maar ook om ze helemaal geen belangstell heeft voor andere sectoren van markt. „Wij doen bijvoorbeeld helem geen beheer. Huurpenningen nen en zo", zegt ze. „Nieboer Den Haag doet dat wel. Hij he daar wel tien mensen voor dienst. Maar ik vind dat geen 1 ke 'niche' in de markt. Er zijn bedrijven die een speciale taxal afdeling hebben. Dat vind ik woon saai. Dan kun je net zo g< ambtenaar worden". Nee, als het aan Patricia van c Bosch ligt biedt haar bedrijf w< aan maximaal twintig person „Daar ligt wel de grens. Het aar personen zegt trouwens niets oi de omvang van de transacties. I klein kantoor kan ook een gr omzet halen". Dat de concurrentie'van de gr makelaars door de Europese ei wording en de voortduren schaalvergroting zal toenem brengt haar niet van de wijs. „1 gezwets over toenemende conci rentie ben ik zo zat. Er, is ind daad een aantal makelaars ga samenwerken. Misschien ben ik heel naïef in, maar ik ga me niet in verdiepen. Ik ben absoli niet bang voor de concurrenti zegt ze resoluut. „Het is trouwi toch een kwestie van kennen gunnen in deze markt. Je kri een opdracht omdat mensen kennen. Het is een heel persooi gebonden activiteit. Concurren dwingt je ook om goed te blijvei De afgelopen vijf jaar hebben V den Bosch overigens wel kieskf riger gemaakt. Ze mag' dan n steeds de kleine kantoren zoekf huren in de Amsterdamse Pijp er niet meer bij. „Ik doe alleen n de goede lokaties". Terugkijkend op vroeger erke Van den Bosch dat ze soms v eens een wat te romantische k op het makelaarsvak had. Het meer dan lekker in de auto ron rijden met een mooi muziekje de achtergrond, weet ze nu. To zijn bepaalde ideeën wel uitgek men. „Zoals gisteren. Het was h 10 's ochtends. Beetje mistig en stond bij een pand op een o drachtgever te wachten in v< band met een bezichtiging. I rook lekker en op dat mome voelde ik me gelukkig. Dan de ik, dit vind ik leuk. Met zo'n ml door het pand lopen als gelijl waardige gesprekspartner. Dl kan ik echt kippevel krijgen. Dl ben ik niet jaloers op Frits Ni boer".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30