„Ik loop een eind met de mensen mee" 1 II inal Ie „New York past bij Sjako!, dat gestresste, die nervositeit ■EeidócCotviant „Entertainment is de hoogste kunstvorm" ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 25 Om werk zit hij nooit verlegen. Op dit moment trekt hij met 'Er wordt gestrooid' het land door, in januari gaat de musical 'Revue, revue' in première. Op de buis is Jos Brink (48) sinds het begin van deze maand op de dinsdagavond bij RTL4 te zien in de nieuwe spelshow 'De 64.000 gulden vraag de Postcode Loterij', een vragenvuur voor fervente hobbyisten die alles van hun liefhebberij afweten. Zijn betrokkenheid in de basisgemeenschap De Duif in Amsterdam toont een andere kant van Jos Brink. Toch: of hij nou op zondag een preek houdt, het middelpunt is van een televisieshow of op een doordeweekse avond op de planken staat, Jos Brink blijft wie hij wil zijn: een pastor voor mensen. \MSTERDAM - De avond vóór jns gesprek is hij met het theater gezelschap na de voorstelling de terrnis in Oostende op geweest. Dodelijk vermoeiend maar bijzon der gezellig. Vandaag wacht Jos Brink een stapel tikwerk. Zeer ge schikt om mee te nemen naar de (tweede woning van hem en zijn (vriend Frank Sanders in het Gel derse Gorssel. De verbouwing van hun Amsterdamse grachtenpand, ide moestuin en de schapen op het platteland moeten nog even geduld oefenen. Brinks leven beweegt zich tussen podia in schouwburgen, the aterbedrijf Tekstpierement, tv-ca- mera's, de kansel en het knusse haardvuur. De voordeur van het grachtenhuis staat op een kier. Eén stap over de drempel en je staat pardoes midden in een helderwit kantoor. Nog een stap en je bevindt je in de woning. Haast symbolisch voor de vervlechting van werk en privéleven. Je zult Jos Brink er niet over horen klagen. „Frank en ik zijn zelfstandige onderne mers. Dat betekent keihard werken, veel JOS BRINK GEWOON ZICHZELF IN NIEUWE SHOW: investeren en maar afwachten wat je er uithaalt. Het is je vak en we vinden het leuk, zo simpel ligt het. Een kruidenier doet in wezen precies hetzelfde. We heb ben inmiddels een miljoenenbedrijf maar er gaan ook miljoenen uit, dus we houden er maar heel weinig aan over. Met 'Er wordt gestrooid' staan we met zestien man driehonderd vijftig keer op toneel. Moet je nagaan wat dat kost. Voor Nederlandse begrippen hebben we te dure krachten, te kostbare trailers voor vervoer en een te grote produktie. Nee, wil je geld zien dan moet je drie maanden lang in het Congresgebouw voor uitverkochte zalen spelen". De duurste Het gerucht wil dat zijn nieuwe spel show 'De 64.000 gulden vraag de Postcode Loterij' de duurste op tv is. Brink kijkt er niet van op. „O ja, ga maar na, honderdvijftig mensen zijn er mee bezig. De vragen zijn zo specialis tisch dat uitgebreid deskundig advies wordt ingewonnen. Tijdens de eerste af levering kwam een man die als hobby sierduiven had, niet door de test heen. Eén foutje en je ligt eruit, heel streng moeten we zijn ja, daar heb ik trouwens veel moeite mee. Maar goed, dat had wel tot gevolg dat de pakken stencils met informatie van vogelspecialisten de prullenbak in kondèn". „Al het werk letterlijk voor niks. Dat maakt de show duur. En vergeet het high-tech decor niet, dat neonlicht is verschrikkelijk duur en die speciale rook kost geloof ik iets als een modaal inko men". In elk geval waren de Amerikaan se gasten bij de eerste uitzending 'flab bergasted' over dit superdecor. „En ze deden bijzonder aardig tegen me; zoiets hadden ze werkelijk nog nooit gezien. Nou, ik deed die uitzending natuurlijk heel erg m'n best". Oerquiz De oerquiz noemt hij z'n show. Zo uit Amerika overgewaaid, waar de '64.000 dollar question' al sinds 1953 hoge ogen gooit. Dichter bij huis waagde Theo Eerdmans zich in '56 als 's lands eerste quizmaster aan 'Tel uit je winst' en Ne derland hing voor de VARA-buis. De clou van het nieuwe spel op RTL4 zit 'm niet in het riante prijzengeld maar in de spanning van het weten Wi raden over zeer specialistische onderwerpen. Met een kleine onopvallende advertentie onder nummer worden kandidaten ge zocht. „Psychologen hebben uitgemaakt dat je de nieuwsgierigheid van mensen moeten blijven prikkelen. Zo zie je bij ons een zuster Carmelites die alles van Ajax weet en een 17-jarige jongen die dol is op Marilyn Monroe. Dat zijn toch combinaties die je niet verwacht". De ernstige ondertoon van de show wordt nog eens benadrukt dank zij het stemgeluid van Jos Brink. Met een knip oog: „Na de operatie aan de tumort op mijn stembanden is mijn stem lager ge worden. Ik was bariton, nu ben ik bas". Zijn verschijning wekt het vertrouwen van kandidaten. Voor de camera stelt de ervaren artiest de bloednerveuze deelne mers op hun gemak. „Ze zijn bang voor het spel, bang om af te gaan. Ik loop 'n eind met ze mee, zeg ik altijd, ik help ze niet met antwoorden of zo, ik laat ze de hele boel wat relativeren. Zo zie ik mijn werk als pastor ook. Ik ben er voor de mensen, al is de intensiteit van de bege leiding van een terminale aidspatiënt wel even iets anders natuurlijk". Alledaags Schijnbaar moeiteloos stapt hij over van glamour naar alledaagse soberheid in zijn functie van voorganger in De Duif, een gekraakt kerkgebouw hartje Amster dam. „De kern van het christendom is voor mij dat het een heldere gebruiks aanwijzing biedt voor het leven. De Heer van Nazareth is tot de uiterste con sequentie gegaan en is zó een voorbeeld voor ons. Kijk, de bijbel is een dik boek met ervaringen van verschillende men sen. Het is allemaal maar hoe je het uit legt". „Neem je de bijbel letterlijk van kaft tot kaft? Als je dat doet is Leviticus 18 bij voorbeeld nogal duidelijk: homoseksua liteit is een gruwel in Gods ogen. Ik be strijd dat. In die tekst gaat het om een joodse wet, vermengd met allerlei riten en de vruchtbaarheidscultus uit die tijd. Dat heeft niks met onze samenleving te maken. De bijbel is door ménsen ge schreven en geïnspireerd door God of Heilige Geest of welke naam je er ook aan geeft. Het is niet Gods Woord in de letterlijke betekenis. Het is wat eruit op stijgt, een handleiding over hoe mensen met elkaar moeten omgaan". Hij haakt in op de beginvraag, de kern van het christelijk geloof. „God is Lief de, daar komt het altijd op neer", klinkt het zonder aarzeling. „Paulus heeft het er uitgebreid over in 1 Korinthièrs 13. Zijn teksten over seksuele omgang tus sen mensen van hetzelfde geslacht moet je beschouwen als tijd- en cultuurgebon den. Niet bruikbaar voor nu want dan zou het leven onleefbaar worden en dat is nooit Gods bedoeling geweest. Chris tus heeft ons de kwaliteit van het leven aangegeven. Het geloof in God of het Volkomene of hoe je het ook noemt is een ervaring die je niet kunt toetsen". Zondebesef Vanuit zijnvrijzinnig-protestantse (re monstrantse) achtergrond kreeg Jos Brink geen groot zondebesef mee. „Zon de, zonde, dingen die je beter kunt nala ten bedoel je, maar zónde? Wat ik dood zonde noem is als mensen elkaar bescha digen. Heel eng vind ik dat". Zijn nieu- we thuis, een kritische basisgemeente, bevindt zich onder de beschermende vleugels van de Romeinse moederkerk. Brink is niet kapot van deze in zijn ogen soms verstikkende liefde. „Ik veroordeel de paus niet hoor, hij is een produkt van zijn tijd en kan het ook niet helpen. Maar de gevolgen zijn soms gevaarlijk: als je in Afrika, waar de aids-explosie het grootst is, nota bene het condoom verbiedt, ben je dan een herder? De paus is gewoon al wat ouder en niet meer op de hoogte van het reilen en zeilen in de samenleving. Ik heb kritiek op het Vati- caan, ja. Bepaalde veranderingen in deze tijd moeten ze daar nu eens als feiten ac cepteren in plaats van starre regels als zaligmakend op te leggen". De Duif aan de Prinsengracht, gedoogd door het Haarlemse bisdom en schoon- gehouden door de Duifleden, stoort zich niet in het minst aan de roomse leer. Vrouwen gaan voor, leken delen sacra menten uit en tijdens een jaarlijkse ver kiezing worden voorgangers aangewezen. „Zoals het hoort, heel bijbels, dat zou den ze ook met bisschoppen en kardina len moeten doen. Zou goed zijn". Een familie van mondige gelovigen daar in De Duif? „Jazeker. Ik voel me er zeer thuis. Ben ooit 'ns na een gast-preek- beurt blijven hangen. O, er zijn wel cri ses hoor. Ettelijke. We toetsen elkaar, ie dereen heeft een eigen inbreng en praat mee. Als ik voorga overleg ik eerst met dertig mensen. Dat is soms wel 'ns las tig". Wie heeft het nou uiteindelijk tóch voor het zeggen? „Als voorganger ben je Jos Brink. autonoom. Maar reken d'r op dat je in de volgende vergadering door de molen gaat. We evalueren alles, preken, de vorm van de dienst, elkaar. Heel tevre den ben ik daar mee". Naweeën Als grote stadsgemeenschap ondergaat De Duif de naweeën van een geseculari seerde maatschappij. Dat schept proble men. „Het zijn typische stadsproblemen. Ontkerkelijking en grote eenzaamheid waardoor mensen moeilijk zijn te trace ren en ondergaan in anonimiteit. Ik ken mijn buurvrouw niet en weet jij veel of ze al drie weken dood achter de voor deur ligt?" Jos Bnnk vond in pastorale hulpverle ning een tweede bestemming. Vooral met homofielen en aidspatiènten heeft hij veelvuldige en langdurige gesprekken en briefwisselingen. De dood zweeft her haaldelijk voor zijn ogen. „Het moeilijk ste is de onmacht om iets in zo'n situa tie te veranderen. Dat lukt niet. Een tijd je geleden hebben we een aidspatiënt naar zijn einde begeleid. Terwijl die jon gen tot het laatst toe geknokt had. Je kunt dan niet aankomen met 'wees maar niet bang voor de dood', want dan ver val je in ernstige bla-bla. Die jongen was niet klaar om weg te gaan. Wat ik voqr zo iemand doe? Er alleen maar zijn; ik kan niks anders doen". Hij zucht eens en leunt achterover. „Wij mensen moeten leren te aanvaarden wat niet kan worden veranderd en we moeten doen wat wel kan worden veranderd. En we hebben de wijsheid van de Almachtige nodig om het verschil tussen beide te blijven zien". De tumor op zijn stembanden liet zijn godsgeloof intact. „Nee, mijn godsbeeld is er niet door veranderd. Ik was wel verbaasd dat zo'n ziekte nu ook mij overkwam. 'Waarom ik wel en de ande ren niet?', ja dat is onvermijdelijk. En het had ook anders kunnen aflopen. Bid den? Maar kanker kun je niet wegbid- den. Ik heb gevraagd om sterkere vleu gels, maar ik ben al vrij sterk van me zelf'. Het viel hem op dat mensen uit zijn om geving veel meer moeite met zijn ziekte hadden dan hijzelf. „Als je het hebt over nieuwe aspecten van God, ja, dan heb ik die gevonden in de nabijheid van andere mensen. Als je tegen een terminale pa tiënt zegt 'Vreest niet want ik ben met u' - Jesaja 41 vers 10 - dan kan zo'n bij beltekst sec hem niks doen, maar als er iemand bij hem is, wordt het tastbaar". ANNE MARIE VAN DER KOLK roebel-miljonair ivan rebroff: HOEVELAKEN - In Moskou moeten ze de tent afgebroken heb- Fben, alsof hij daar thuis hoorde. Daar heb ik mijn grootste triom fen behaald", zegt zanger Ivan Re- broff, gezeten in restaurant Schep te Hoevelaken. „Ober, een gebak ken tong en goed doorgebakken graag". We hebben het over zijn Russische re pertoire over welks authentieke her komst vaak wat achterdochtig wordt ge daan. Rebroff, die momenteel een tour nee door Nederland maakt, weet van die argwaan. „Mijn vader was een Duitser, mijn moeder een Russische jodin", legt de 'bijna-Rus' uit. En dan dat andere misverstand, zijn zo genaamde geldzucht, 'dat wil hij ook meteen aanpakken: „In Rusland kon ik voor een deel in dollars worden uitbe- maar ik zei: 'ik wil alles in roe bels'. Ik ben nu roebel-miljonair, het geld staat daar op een bank. Je hebt er buiten Rusland niets aan. Ik heb er on der meer een huis aan de rand -van Mos kou van gekocht". Verder heeft de zan ger geld gestort in het fonds dat Raïsa Gorbatjov, de vrouw van de president," voor behoeftige kunstenaars heeft ge sticht. De vertolker van de Slavische melanch olie is een forse, sportief ogende man, met veel verbaal geweld en druk-joviale bewegingen. Bijna elke avond (300 avonden per jaar) stapt Rebroff ergens in de wereld op de bühne. Dat lijkt een haast niet op te brengen fysieke presta tie. „Nu je ziet het, ik kan dat. Ja, hoe ik dat doe, ik slaap goed. Het meest vermoei end is eigenlijk dat gedoe er omheen, zo als dit. En straks moet ik met het koor repeteren. Vóór het optreden 's avonds ben ik soms al moe". Thuis Een Duitser die Russische liederen zingt: voelt Rebroff zich wel thuis in het land waarvan hij de taal het best beheerst? De zanger: „Ik heb natuurlijk mijn wortels in het Westen, maar, hoe kort het ook duurde, het meest thuis voelde ik me in Rusland". Even later nuanceert hij die verklaring weer in een chaotische fase van het gesprek: „...in wezen voel ik me overal op mijn gemak, de hele wereld is mijn huis. Hier in Holland voel ik me thuis met al die open ramen in de hui zen. Dat betekent dat de mensen hier Ivan Rebroff. FOTO: ROBERT VOS ook open zijn". Woorden die met veel weidse gebaren worden omlijst. Tijdens zijn optreden in Rusland werd de Berlijnse Muur gesloopt, een zeer bij zondere ervaring voor Rebroff. „In de oorlog vluchtte ons gezin naar het oos ten van Duitsland omdat daar de bevrij ding door de Russische troepen het eerst werd verwacht. De Rebroffs bleven han gen in de heilstaat, maar al gauw ging het communisme knellen en in 1952 trokken de Rebroffs weer naar het kapi talistische westen. Er ging dus wel iets door me heen toen de muur viel". Zijn carrière is twintig jaar geleden in een theater in München begonnen met een ongeluk. Hij scheurde een hielpees, die een verdere toneelloopbaan in de weg stond. Om die reden is hij gaan zin gen. Rebroff drong door tot een breed publiek toen de Franse radiozender Eu rope I zijn eerste langspeelplaat ten ge hore bracht. Tevje Er kwam veel respons op het stemgeluid van de onbekende Duitser. Hij kreeg een vloed aan aanbiedingen binnen van im presario's en theaterdirecteuren. Hij kon zelfs direct 'Tevje' spelen in de Franse bewerking van de musical 'Fiddler on the Roof (naar 'Anatevka'), in plaats van Curd Jürgens die moest afhaken. In die rol heeft Rebroff twee jaar op de planken gestaan in de Franse hoofdstad en zijn theater-eigenschappen werden toen wereldwijd bekend. Rebroff en zijn Don kozakkenkoor bren gen een vorm van populair amusement. Vindt hij dat zelf kunst? „De hoogste vorm van kunst is entertainment. Mo zart heeft niets anders dan entertain ment gemaakt, die muziek is toch altijd vrolijk? Alleen, wat binnenin raakt is Bach en Beethoven". Duitsland is zijn geboorteland en tegelij kertijd het land waar de ernstigste anti semitische uitwassen hebben plaatsge vonden. Rebroff: „De intolerantie tegen over alles wat anders is bestaat nog steeds, en de arrogantie. Ik denk dat dat verdwijnt door de jeugd, die met de hele wereld in aanraking komt". Over zijn ei gen voorkeuren: „Ik ben zeer tolerant; mensen mogen zwart, geel, rood of wat voor kleur hebben, ik heb ze allen even graag. Ook seksuele voorkeuren interes seren mij niet, iedereen mag doen wat hij het prettigst vindt. Het enige wat ik niet tolereer is haat en fanatisme". Voor welke zangers heeft hij veel bewon dering? „Dode of levende?" vraagt hij. Bij de le venden eigenlijk niemand. „Néé, Pava- rotti, die zingt veel te vlak. Hij presen teert zich alleen heel goed". Van de niet meer levenden zijn Maria Callas en Ma rio Lanza de sterren die volgens hem niet meer geëvenaard zijn. „Mario Lan za had talent, alleen was hij lui, dus werd het toch niets". CHRIS SPÖNHOFF AMSTERDAM - Eerst New York, temidden van een sophisticated scene en een jubelende pers die de nieuwe cd als 'on-Nederlands goed' bestempelde, en dan weer in zaal Struik in Lemelerveld, waar bijna niemand de band kent. Jaap Vre- negoor, slagwerker van Sjako! - een superband voor Nederlandse begrippen - heeft er duidelijk moeite mee. Met name met het Hollandse 'doe-maar-gewoon'-be- ginsel. „Je wordt hier wel heel erg op je plaats gezet. Het is soms ver bijsterend". Vrenegoor vervolgt: „Het is zo'n ver schil met bijvoorbeeld Duitsland, waar je bijna vanzelfsprekend met alle egards wordt behandeld. Daar bestaat er nog iets als respect voor een artiest en dat uit zich al gelijk in de wijze waarop we in clubs ontvangen wor den. Als je hier met dat soort begrip pen komt, ben je al gauw een over het paard getilde band. Ik heb toch ook respect voor m'n loodgieter?" Amsterdam maakt op één van de laat ste mooie dagen van het jaar een brui sende indruk. Straatmuzikanten ver dringen zich bij het station, anderen sluiten zich op in bedompte ruimten waar hun garagerock het beste tot zijn recht komt. De stad is een vergaarbak van actieve muziekffeaks en heeft al heel wat goede bands (Claw Boys Claw, Tröckener Kecks, Fatal Flowers, L'Attentat, The Scene, Candy Dulfers Funky Stuff) afgescheiden. Ook het van oorsprong Haarlemse Sjako! houdt haar domicilie in de hoofdstad. Jaap Vrenegoor lijkt Amsterdam zo te willen verruilen voor New York. „New York past bij Sjako! en anders om. Dat gestresste, die nervositeit, dat mierenhoopgevoel...". De 35-jarige Amsterdammer spreekt uit ervaring; hij was reeds verschillende keren aan de overzijde van de grote plas om er slagwerkcursussen te volgen. „Die gedrevenheid die je daar aantreft is heel bijzonder. Muzikanten stude ren eindeloos door. Sommige drum mers verklaren glashard dat ze sneller dan de computer willen zijn en doen er alles aan om dat doel te bereiken. Anderen kibbelen tijdens opnamen uren over een interpretatiefout. Moet je nagaan. Ik raakte er af en toe be hoorlijk gestoord van, maar het zegt wel iets over de mentaliteit". „In Nederland mis ik onderlinge be trokkenheid. Een band bestaat bij de gratie van mensen en niet van muzi kanten. Groepen worden om het min ste of geringste ontbonden. Als ie mand 25 gulden meer kan krijgen gaat-ie naar een andere band. Ze be ginnen vaak enthousiast, maar pakken hun biezen als ze bij Herman Brood kunnen spelen. Laten we wel wezen, wie kan er niet bij Brood spelen? Jon ge muzikanten zijn wel op tijd, hebben hun spullen ook voor elkaar maar spe len als oude kerels". Zelf heeft Sjako! ook net aan den lijve ondervonden dat iedereen z'n prijs heeft. Geluidsman Benno Linneman kreeg ineens dollartekens in zijn ogen en verruilde de band voor Lois Lane. „Hij was eigenlijk onze vierde man, kende ons als geen ander, jamde mee en beheerste alle effecten. Zo iemand mis je". Sjako! Door een tijd op te trekken met de Engelse Sunny Jim Band kwam Vre negoor in aanraking met dat 'echte' rock and roll-gevoel, dat je kennelijk alleen maar kan krijgen als je in de buurt van de zelfkant vertoeft. „Bijzondere jongens die, toen ik ze in Amsterdam ontmoette, bivakkeerden in een oude Transit-bus en bijna con tinu muziek maakten. Ze aten het hele jaar door rijst. Voor 250 gulden en een warme hap reden ze naar Groningen of München. Auto's begaven het om de haverklap. Ze namen het mij min of meej^ kwalijk dat mijn wagen wel steeds heel bleef. Ik gooi namelijk om de zoveel tijd olie in het motorblok". Verrassende cd Sjako!, dat behalve uit Jaap Vrenegoor bestaat uit zanger/gitarist/componist Wouter Planteijdt en bassist Thijs Vermeulen, verraste dit jaar vriend en vijand met de cd 'Secret Skin'. De oude fans klonk het schijfje wat com mercieel in de oren maar dat was nu net de reden waarom de pers hem aan de borst drukte. Van de plaat zijn in middels twee singles verschenen: 'Let hal one' en 'Foxy Lady', jawel, van Jimi Hendrix. Vrenegoor: „De tien nummers zijn in een maand geschreven en in vijftien dagen op de band geknald met micro foons op afstand. Het complexe geluid komt daardoor natuurlijk over. De kritiek van de recensenten op onze vo rige plaat (het maar liefst 67 minuten durende 'L'amour qui fait boum', red.) was dat die te divers was, leuk maar verwarrend. Op 'Secret Skin' zit ten best ingewikkelde dingen, luister er nog maar eens een paar keer naar, maar die komen op de één of andere manier naturel over. Sjako! is een band voor echte muziekfreaks. Ik zie de reacties wel als ik de zaal inkijk". Vermeulen en Planteijdt hebben een andere muzikale achtergrond dan Vre negoor. Ze maakten jarenlang deel uit van Hans Dulfers Reflud, zijn muzi kaal beïnvloed door vroege jazzrock en avantgardistische pop van Frank Zappa en Captain Beefheart en zijn fervente liefhebbers van de muziek van John McLaughlin's Mahavishnu Orchestra en King Crimson (Planteijdt is een Robert Fripp-fanaat). Heeft Vrenegoors komst, nu al weer vier jaar geleden, het geluid wat vierkanter ge maakt? Jaap: „Ik weet het niet, ik hou ook van jazzrock, maar ook van recht-toe- recht-aan-muziek en ben niet vies van een meute van drieduizend stampende mensen voor me".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25