Poging tot goudroof uit KLM-vliegtuig inale Bodem van Alphen op 300 plaatsen vervuild Werkweek £eidóc(3otwamt PDS-voorzitter stapt op na financieel schandaal VANDAAG rabisch sprookje \oor Tielse vrouw 14 Dagen Gratis Weer problemen rond OY- jaarkaart (Sowia/nt J Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Zaterdag 27 oktober 1990 82ste jaargang no. 24865 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur circa 14 graden. Wind uit zuidelijke richtingen, meest matig, rond kracht 4. Aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard, 6 7. 34 PAGINA'S in drie katernen Lutherse kerk nu officieel betrokken bij eenwordings proces protestantse kerken Het lonkend perspectief van een vierdaagse werkweek Kolenvergassing op proef in Limburg Wayne Eagling artistiek leider Nationale Ballet KXXXEEKl Jos Brink: „Ik loop een eind met de mensen mee" Lugdunum gaat met de week beter spelen Vorstelijk slapen ineen spookkasteel 11 Het lijkt op een sprookje uit duizend één nacht. Een 37-jarige Tielse, moeder vier kinderen, heeft een uitnodiging ge- e ren van de president van de Verenigde e 'bische Emiraten om binnenkort twee we ll lang in zijn land te gast te zijn. En alsof n nog niet genoeg is, kreeg ze onlangs een je van de president die ook sjeik van Abu bi is, met daarin een kostbare gouden ket- ingelegd met briljanten en robijnen. 'uitnodiging en het pakje zijn de beloning een initiatief van de Tielse in juni. Toen voetbalteam van de Verenigde Arabische iraten al na drie westrijden werd uitge beld stuurde de vrouw aan sjeikh Zayed Sultan Al Nahyan, president van de Emi- een mascotte en brief. Protest in New Delhi Oproerpolitie ging gisteren in het Indiase New Delhi studenten met stokken te lijf. De studenten, circa vijfhonderd in getal, protesteerden tegen de regeringsplannen voor het reserveren van ambtenaren banen voor lagere kasten. FOTO: AP Landbouwberaad van EG sleept zich moeizaam voort LUXEMBURG De vergadering van de EG-ministers van landbouw over vermindering van de landbouwsubsidies heeft gisteravond na urenlang praten nog geen oplossing opgeleverd. Duitsland en Frankrijk lijken er om verschillende redenen niets voor te voelen mee te werken aan een compromis waardoor de Gemeenschap met een officieel voorstel voor de internationale GATT-handelsbesprekingen, die in december in Brussel moeten worden afgerond, op tafel kan leggen. Volgens een woordvoer ster van de EG-Commissie wordt gewerkt aan een gemeen schappelijke verklaring die aan de bezwaren van alle partijen tegemoet komt zonder dat veel wordt veranderd aan het GATT- voOrstel zoals dat is opgesteld door de commissarissen Andries- sen (buitenlandse betrekkingen) en MacSharry (landbouw). Te gen de zin van Andriessen zou in die verklaring wel worden gemorreld aan plannen in verband met de invoer van graanver- vangende produkten. Voor de rest wordt in vage termen gespro ken over het verlenen van inkomenssteun en het „veilig stellen van het concurrentievermogen van de Europese landbouw". Petitie voor vrijlating DEN HAAG Ongeveer twee honderd vrouwen en andere fa milieleden van de Nederlandse gijzelaars in Irak en Kuwayt bie den maandag op het ministerie van buitenlandse zaken een peti tie aan minister Van den Broek van( buitenlandse zaken aan. In de petitie gaan de familieleden de Nederlandse regering oproepen om door middel van een bemidde laar alles in het werk te stellen om zoveel mogelijk Nederlandse gijzelaars uit Irak weg te krijgen. De bijeenkomst heeft een strikt besloten karakter. Pagina 5: Italië bekritiseert. SCHIPHOL Op luchthaven Schiphol is gisteravond rond kwart voor negen een mislukte poging on dernomen tot een goudroof. Volgens een woordvoerder hebben de overvallers een Boeing 737-300 van de KLM op de taxibaan tot stoppen gedwongen om er 350 kilo goud uit te roven. De overvallers maakten gebruik van een gele Volkswagen combi-bestel bus van de luchthaven. Het bestelbusje werd al op de avond ver mist. Later opd eavond werd het voertuig op twee kilometer van de plek van de mislukte overval terug gevonden aan de rand van het luchthaventerrein. De overvallers hebben volgens de woordvoerder geprobeerd het vrachtluik van het tot stoppen ge dwongen vliegtuig te ope nen. Naar verluidt 'ver voerde het vliegtuig, met vluchtnummer KL 316, dat uit Zürich kwam 350 kilo goud met een geschat te waarde van ruim tien miljoen gulden. Het vliegtuig had hon derdtien passagiers aan boord en werd overvallen op de taxibaan tussen het dek van de Schipholtunnel en de D-pier. Om het toe stel te laten stoppen, ge bruikten de overvallers een elektronisch bord dat gemonteerd was op de combibus en de boodschap 'stop' uitzond. Volgens de berichten is de overval mislukt doordat de gezag voerder vol gas gaf toen hij de onregelmatigheden bemerkte. De cockpitbe manning, bestaande uit de gezagvoerder en eerste of ficier, hebben van de niet gemaskerde daders een signalement kunnen ge ven. De bemanning wenst om die reden anoniem te blijven. Er zijn geen aanhoudingen verricht, zo hebben woordvoerders van dienst luchtvaart van de rijkspolitie en de KLM meegedeeld op een pers- tonferentie. Het was gis teravond onduidelijk hoe de overvallers de veilig heidsmaatregelen op de luchthaven hebben om zeild. Lekker hapje Verlekkerd kijkt deze ijsbeer in de dierentuin in het Duitse Mün- chen naar een groepje trotse pinguins dat langs waggelt. De vo gels zijn niet bang voor het roofdier vanwege de glazen wand die hen van de ijsbeer scheidt. FOTO: AP ALPHEN AAN DEN RIJN De bodem van Alphen aan den Rijn is waarschijnlijk op onge veer driehonderd plaatsen in meer of mindere mate verontreinigd. Dat blijkt uit een voorlopige inven tarisatie van de gemeente. Om welke locaties het gaat en hoe ernstig de verontreiging is wil wet houder W. de Jong van milieu nog niet zeggen. De voormalige vuilstortplaats in de Coupépolder in Alphen blijft nog zeker drie dagen toe gankelijk voor publiek. Zolang het onderzoek naar de vervui ling door onderzoeksbureau Heidemij nog niet is afgerond, willen CDA en VVD de als golf- en recreatieterrein inge richte polder open houden. Beide partijen steunden daar mee het college van b en w. Het rapport had eigenlijk gis teren al klaar moeten zijn. Milieu wethóuder De Jong waarschuwde gisteravond tij dens de behandeling van de begroting voor 1991 geen „pa- niekgolf" te gaan spelen. Zijn PvdA-partijgenoten en de fracties van Groen Links, D66, RPF en SP haalden met grote tegenzin bakzeil. Zij willen het zekere voor het onzekere ne- De Jong kreeg van de raad geen toestemming om vijftien mijoen gulden uit te trekken Voor een grondige schoon maak van de polder, nadat hij gisteren een stortvloed van kritiek over zich heen had g kregen. Vriendin Son ja Hartmann blijkt eveneens vermoord ECHT/MAASEIK De 18-jarige Esther Grispen, de vriendin van de begin deze week vermoorde Sonja Hartmann (18) uit Echt, is eveneens om het leven gebracht. Dat is volgens de politie ko men vast te staan na een ge deeltelijke bekentenis van een 23-jarige man uit het Belgische Maaseik, die gisteren door de rijkswacht werd gearresteerd. Het lichaam van Esther Gris pen zou ergens zijn verstopt in de bossen in de buurt van Echt. Een uitgebreide zoekac tie had gisteravond nog niets opgeleverd. De speurtocht moest in verband met het in vallen van de duisternis wor den gestaakt. Vandaag zou verder worden gezocht. De aangehouden man is de tweede verdachte in de zaak van het vermoorde meisje Sonja Hartmann. Hij werd in een woning bij vrienden in Maaseik aangehouden. Neder land heeft direct om'zijn uitle vering gevraagd. De eerste verdachte, de eveneens uit Maaseik afkom stige ex-vriend van Sonja, blijft ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Als we de FNV mogen geloven, wordt er in het jaar 2000 nog maar vier dagen per week gewerkt. Vier dagen, waarbij dan 8,5 uur per dag moet wor den gewerkt. De vakcentrale zou er zelfs een tot anderhalf procent in hun loon voor willen (laten) inleveren. Maar de werkgevers staan niet te sprin gen. Ze vrezen hoge kosten en produktieverlies. Daar staat alleen het voordeel voor de werknemer van drie vrije dagen tegenover. Met ten minste twee waarop ruimschoots tijd overschiet om de Leidse Courant te lezen. Die wel gemaakt en be zorgd moet worden. Vol met berichten over een verdere verkorting van de werkweek? I i Ik wil de Leidseeourant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef^oor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam;. Voorl.: I Straat: I I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i inderen lachtoffer ieekpartij ILOFARENDSVEEN e kinderen uit Roelof- N^idsveen van vier en zeven oud zijn naar gisteren pas ;nd werd woensdagavond gestoken door een oud bij wie zij inwoonden. De leren zijn met ernstige mondingen opgenomen in Academisch Ziekenhuis len. Ze maken het inmid- naar omstandigheden irecieze aanleiding voor de tpartij is onduidelijk. De tie noemt het een familie- De moeder woonde Is enige maanden met haar kinderen bij haar oom in lofarendsveen. Dat gaf iningen die uiteindelijk den tot de steekpartij. Bei kinderen raakten gewond hoofd en hals. Het oudste d (11) wist weg te vluchten. '4zoon van de man maakte vader het mes afhandig, rdat de steekpartij nog em gevolgen kon hebben, oodtoestand n Moldavië I. SKOU Het parlement in Sovjetrepubliek Moldavië ft gisteren de noodtoestand [eroepen in drie zuidelijke vincies, waar de Gagaoe- een Turks sprekende etni- minderheid, donderdag 04 kiezingen hielden voor ei- parlement. De Moldavi- regering had de parle- ïtsverkiezingen verboden, parlement dat gisteren de tweede achtereenvol- dag in een speciale zit- bijeen was, besloot tot maatregel nadat de lei van dë Gaoezische min- ïeid Weigerden over de 9e ;stie te onderhandelen. 46id< (ADVERTENTIE) A.N ROY c.s. Japenl burg 55, 2311 GM Leiden. Tel. (071) 122362 BERLIJN Voorzitter Gregor Gysi van de PDS, de rechtsopvolgster van de Oostduitse communisti sche partij SED, treedt af. Dat is de consequentie van een financieel schandaal dat Gysi tot donderdag ten stelligste ontkende. Hij heeft vandaag zijn ontslag aangeboden. Twee leden van het dagelijks be stuur zijn inmiddels afgetre den. Zij zijn verantwoordelijk voor een illegale overboeking van 107 miljoen D-Mark (ruim 120 miljoen gulden) aan partij vermogen naar het buitenland. Dit geld is inmiddels in Neder land teruggevonden op een bankrekening van de niet-be- staande Sovjet-onderneming Putnik. Het bedrijf werd spe ciaal voor de overboekings operatie bedacht. Het brein achter de dubieuze geld-transactie was het PDS- lid Karl-Heinz Kaufmann uit Halle, die over talrijke dubieu ze financiële contacten in het buitenland beschikt. Partij voorzitter Gysi heeft zich per soonlijk in de problemen ge manoeuvreerd door te ontken nen ooit deze Kaufmann te hebben ontmoet. Een Oost duitse krant heeft deze week een in maart gemaakte foto gepubliceerd, waarop Gysi zij aan zij met Kaufmann verkie zingscampagne voert. Pagina 5: Geen sprake van vereffening PDS-schuld met Sovjetunie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er dreigt opnieuw vertraging bij de invoering van de open baar-vervoerkaart (OV- kaart) voor studenten. De vakbonden voor het onder wijzend en hef' ondersteunend personeel in het onderwijs hebben zich gisteren faliekant gekeerd tegen het veranderen van de aanvangs- en eindtij den van de lessen en colleges. „We hebben net een cao afge sloten voor het ondersteunend personeel in het mbo. Over andere werktijden valt met ons niet te praten", aldus woordvoerder Van Boven van de christelijke ambtenaren bond CFO. Zegsman Van Overbeek van de katholieke onderwijsbond KOV zei: „De nieuwe werktijden betekenen niets anders dan een verslech tering van de arbeidsomstan digheden. Daar werken wij zeer zeker niet aan mee". Zijn collega Bartels van de Abva Kabo zei ronduit: „Onze leden willen het niet. Wij zijn ont stellend boos dat het ministe rie van onderwijs ons voor een voldongen feit plaatst". De aanvangstijden van univer siteiten en hogescholen zouden per 1 januari moeten worden gewijzigd, zodat de treinen in de spitsuren niet overvol ra ken als de studenten van hun O V-kaart gebruik maken. Donderdag bleek al dat enkele onderwijs-instellingen ook niet akkoord gaan met een ver schuiving van de lestijden. Nu ook het personeel zich tegen de flexibele werktijden keert, zijn de problemen grotpr ge worden. Van Overbeek (KOV) stelde dat er niet eens met de bonden is gesproken over de werktij den en aanpassingen van de salarissen. „We hebben toch zeker recht op een vergoeding als de werktijden anders wor den". Leden van de Israëlische grenspolitie houden in het oude deel van Jeruzalem een oogje in het zeil, terwijl een oude Palestijn hen langzaam passeert. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1