Wayne Eagling artistiek leider Nationale Ballet Vis a la cinema. Ik blijf ook n de serie ock-zangeres Syn thesizers met gevoel bij Depeche Mode et communiceren van Rudi Fuchs Televisieserie over incest: 'Praten kan je helpen' JNST/FILM/RTV £«idóc6omcuit ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 17 'U HAAG Rudi Fuchs, direc- r van het Haags Gemeentemu- m, heeft zich gisteren in zijn we- ijkse column in het cultureel lèment van NRC Handelsblad \aagd over hoe hij onlangs in Binnenhof is geciteerd. e correspondent in Rome, Aart Heer- schreef op 13 oktober een artikel naar leiding van een interview dat het Tu- -,e blad La Stampa een dag eerder pu- ierde naar aanleiding van de intellec- meningsverschillen die tot het ndigen van Fuchs' activiteiten in het eum Castello di Rivoli hebben geleid, hs zou tijdens dat interview hebben gd dat het museumpubliek geen ik heeft. Fuchs ontkent in zijn co lumn dat hij dat zou hebben gezegd. „Zo'n uitspraak zou in het wilde yveg beledigend zijn. In het interview staat dan ook heel iets anders. Gevraagd naar de relatie van het publiek tot ons programma, heb ik ge antwoord: „Als ik zeg dat het publiek geen gezichtspunt heeft, zeg ik dat met groot respect voor allen Daarmee bedoel ik dat een museaal programma niet kan rekenen op een vast, precies gezichtspunt bij het publiek en dat het daarom, als mu seum, zijn eigen gezichtspunt moet formu leren. Het publiek kan daarmee doen wat het wil. Met smaak heeft dat niets te ma ken. Overigens is ook het interview, dat meer dan een uur duurde, sterk ingekort en dus afgekort. Het was niet overal even helder. Aart Heering: „In La Stampa wordt in derdaad het woord gezichtspunt gebruikt, niet smaak, maar er valt te redetwisten over het verschil tussen beide. Overigens heb ik in mijn zeker niet negatieve artikel verwijten uit La Stampa over de absentie van Fuchs in het Turijnse museum niet gebruikt omdat ik die te banaal vond". Fuchs tot slot in zijn column: „Die kop over de smaak van het publiek is een beetje malicieus en pijnlijk omdat hij uit gerekend werd gebruikt in een krant uit Den Haag, waar ik al genoeg te stellen heb." Dat laatste klinkt wat zielig. Wan neer Fuchs zelf mededeelt dat hem wordt aangeraden af en toe diplomatieker te zijn en dan nog klaagt over dat 'moeilijke Den Haag' lijkt de conclusie voor de hand te liggen: Communiceren is (ook) een kunst en Rudi Fuchs zelf zou het beste moeten weten hoe hij dat op een heldere manier d°et- JAN LEUNE Financiële reorganisatie Forum dringende noodzaak HENGELO De financiële situatie bij Opera Forum Filhar monisch is zorgwekkend. De rente en de aflossing van de oude schulden drukken zwaar op de exploitatie. Een finan ciële reorganisatie is dringend noodzakelijk. Dit schrijft de Commissie Van Doorn in een rapport, dat men maakte op verzoek van het Forumbestuur. De commissie vindt dat Fo rum „waar en wanneer nodig" moet pleiten voor de instand houding van een orkest „van zodanige omvang en samenstel ling, dat daaruit twee orkesten kunnen worden samenge steld", voor zowel de symfonische als de opera-taak en voor de continuïteit van beide. Onderzocht moet worden of in sa menspraak met het Gelders Orkest een constructie kan wor den ontwikkeld waarbij zowel Forum als het GO gezamen lijk'kunnen beschikken over een aantal musici, dat al naar behoefte bij een van beide instellingen kan worden ingezet. BNI-PRUS 1990 VOOR JAN-WILLEM WIJKER AMSTERDAM Jan-Willem yjijker heeft de prijs van de Beroepsvereniging van Neder landse Interieurarchitekten BNI gekregen. De onderschei ding is hem toegekend voor een verbouwingsontwerp van een Frans kasteel tot hotel. De prijs bestaat uit een bedrag van duizend gulden en een ob ject van vormgever/edelsmid Coen Mulder. De BNI-prijs geldt als aanmoediging voor pas afgestudeerde interieura- chitecten en wordt jaarlijks toegekend. Wijker is afgestu deerd aan de Gerrit Rietveld Academie. Er waren 26 geno mineerden maar uiteindelijk bleven er 22 kandidaten over. la Groothuizen: „Mies Bouwman heeft mij gewaarschuwd de valkuilen, waar je als onervaren televisie-vrouw in kunt VGELA GROOTHUIZEN NEEMT E UITDAGING'AAN Uitdaging. Amusementspro- i. AVRO-televisie. Nederland 1.29 uur. Maandag. STERDAM „Ruud der, mijn partner in [ela The Rude, mijn enmaatschappij en ook nij thuis vonden ze dat le aanbieding van ID- om het programma Uitdaging' te gaan senteren, beter had inen afslaan. Ruud d het een vorm van *e-verstrengeling. die moeilijk te combi- en valt. De platen- itschappij was bang dat nijn verplichtingen als *eres niet zou kunnen omen en dat terwijl eerste elpee 'Young Is' net was verschenen >eter Jan Rens vreesde ik helemaal nooit ir thuis zou zijn. Hij gelijk. Mijn privé- in is gesneuveld door- ik misschien te veel op mijn vork heb ge en", zegt Angela othuizen, die vanaf g 'De Uitdaging' tieemt. 'V produceert de show de AVRO, maar haalde idee uit Engeland. Aan de kant van de Noordzee is inmiddels een razend po- amusementsprogramma, onder de titel 'Challengè ta' door de BBC wordt izonden. „Ik krijg nauwe- de kans om nog rustig straat te lopen. Als men- mij zien vragen ze direct: welke opdracht kunnen je nu weer helpen", liet intatrice Aneka Rice on- i weten. concept van 'De Uitda- is eenvoudig. Angela: „Ik p pad voor een goed doel. het begin van het pro- ima krijg ik een opdracht, ik binnen een gestelde limiet moet proberen te rengen. De camera volgt n mijn poging het tot een einde te brengen. Ik wil te veel verklappen, maar ?n van de afleveringen ga i de weer om een hoorspel blinden en slechtzienden e nemen. In een ander eer ik voor kinderen in intiehuizen autobussen te ombouwen tot kampeer en. Dat lijkt misschien 'oudig, maar dat is het „Dat ik ja heb gezegd, komt omdat ik gelijk helemaal weg was van het concept. Wat mij bij het zien van de Engelse programma's vooral aansprak, was het spontane karakter. Maar ik heb niet direct toege stemd. Ik dacht: misschien kan ik beter eerst even thuis en met Ruud overleggen. Ze von den het dus geen goed idee. Ik zei in eerste instantie dan ook tegen de AVRO dat ik het niet zou doen. Ze hebben toen stad en land afgezocht om een pre sentatrice te vinden. Ze heb ben alle bekende Nederlan ders, die zich presentatrice noemen, benaderd. Maar nie mand wilde. En dat is mis schien niet zo vreemd, want het is heel iets anders dan met een microfoon in je hand ver schillende programma-onder delen aan elkaar praten. Ik kreeg als Angela Groothuizen allerlei bizarre opdrachten, die ik maar moest zien te volbren gen. Ik vond het eerst dood eng, maar tegelijkertijd ook enorm spannend en leuk Daarbij had ik zoiets van: bet kan nooit kwaad om naast het geen je al doet, iets heel anders te ondernemen. Dat houdt je fris". Nadat ik nee had gezegd, heeft producer Harry de Winter langdurig op mij ingepraat. Ik was verschrikkelijk in de war. Echt waar. Twee, drie weken daarna nog eens een show be keken en alles afgewogen. Toen heb ik gezegd: ik wil graag een proefshow maken, zodat ik een beetje weet wat er van mij wordt verwacht. Toen ik die show terugkeek, heb ik verschrikkelijk om mijzelf moeten lachen en gedacht: dit kan geen kwaad, dit moet ik gewoon doen". Mies Bouwman Als voorbereiding op de acht- delige serie heb ik met de En gelse producer en met Mies Bouwman gesproken. Mies heeft mij gewaarschuwd voor de valkuilen waar je als oner varen televisie-vrouw in kunt vallen. Het programma bleek vermoeiender te zijn dan ik dacht. In eerste instantie had ik zoiets van 'het is maar drie dagen in de maand'. Het bleek echter telkens een uitputtings slag te zijn. Als ik mij dan met een bezweet hoofd over het scherm zag rennen, dacht ik: 'elegant is anders' of 'waarom hebben ze niet iemand anders genomen'. Maar ze zochten ie mand waar andere mensen iéts voor zouden willen doen. Daarom ben ik ook vooral mij zelf gebleven. Ik heb geen pre sentatrice-pose aangenomen. Eigenlijk blijf ik in de serie gewoon de rockzangeres die ik altijd ben geweest". HANS PIËT AMSTERDAM Het be stuur van het Nationale Ballet heeft Wayne Eagling (40) met ingang van 1 september 1991 be noemd tot de nieuwe ar tistiek leider. Dit heeft de voorzitter van het bestuur van het Nationale Ballet, prof. ir. M. van den Berg, gisteren in Amsterdam bekend gemaakt. „Ik ben zeer vereerd met de benoeming en kijk met span ning naar de toekomst", aldus Eagling in een korte reactie. Eagling, die nu nog solist is bij The Royal Ballet in Londen volgt Rudi van Dantzig op die zijn functie als artistiek leider met het ingang van het sei zoen 1991/1992 neerlegt. De nieuwe leider krijgt een con tract van drie jaar voor de sei zoenen 1991/92 tot en met 1993/94. Voor hij volgend jaar in dienst treedt zal Eagling al incidenteel werkzaam zijn bij het gezelschap, onder meer voor overleg over het repertoi re voor de komende seizoenen en uitwerking van de door het bestuur geformuleerde uit gangspunten. (v.) Volle vertrouwen Van Dantzig zei na de bekend making het „volle vertrou wen" te hebben in het werk dat Eagling zal doen voor het Nationale Ballet. „Alle gele dingen binnen het dansgezel schap hebben goed op hem ge reageerd en dat zegt veel", al dus Van Dantzig. Voor het bestuur was Eagling overigens de enige kandidaat, aldus voorzitter Van den Berg. Hij zei dat in de procedure ge sprekken hebben plaatsgevon den met tientallen kandidaten die hadden gesolliciteerd of waren gepolst. Van den Berg erkende dat Eaglings' ervaring als leider nog „gering" is. Uit de gesprekken en discussies op alle niveaus is echter het ver trouwen aanwezig dat Eagling wel zal slagen als artistiek lei der, aldus Van den Berg. Hij zei verder dat het bestuur op dit moment „geen enkel voornemen" heeft om andere mutaties aan te brengen in het gezelschap. „We wachten voorstellen van de artistiek leider af. Hij moet wel de ruimte hebben om mutaties aan te kunnen brengen als hij die nodig acht". Eagling zal, na zich. te hebben georiënteerd, in de loop van 1991 met een invulling komen van het repertoirebeleid van het Nationale Ballet voor de komende seizoenen. Het uit gangspunt van het bestuur is dat het huidige gevoerde repe- toirebeleid in grote lijnen moet worden gecontinueerd. „Daar binnen mag de nieuwe leider accenten leggen. Eigen creati viteit en visie zijn daarbij van groot belang", aldus Van den Berg. Het beleid van het Nationale Ballet rust op de drie pijlers, de avondvullende, romantisch- klassieke balletten, hoogtepun ten uit het twintigste eeuwse repertoire (waaronder het werk van Balanchine) en ei gentijdse creaties van Neder landse en buitenlandse choreo grafen. Een onderonsje tussen tiek leider van het Nationale Ballet. man Rudi van Dantzig (links) en Wayne Eagling, de nieuwe artis- Concert Depeche Mode, met Alan Wilder (toetsen), David Gahan (zang), Andrew Fletcher (toetsen) en Martin Gore (toetsen, gitaar). Ahoy', Rotterdam. Voorprogramma: Electribe 101. Gisteravond. Depeche Mode blijft een van de beste groepen in zijn genre. Wat het Engelse kwartet bo ven andere synthesizergroe- pen uittilt, is het menselijk ge voel dat de muziek ondanks zijn zakelijke karakter ademt. En dat is dan vooral te danken aan de zang van David Gahan. Met zijn bastonen blaast hij de nuchtere klanken leven in. Op het podium komt daar de visuele aankleding als extra facet bij. En dat maakt Depe che Mode in de zaal zoveel leuker dan Depeche Mode op de plaat. Het viertal bewees dat gisteravond weer in een uitverkocht Ahoy in Rotter dam. Hoewel Gahan wat (vo cale) steekjes liet vallen, bood zijn gloedvolle, warme stem het juiste tegenwicht tegen het mechanische geluidsdecor, dat staat voor de nieuwe zakelijk heid die deze wereld beheerst. Depeche Mode gaat heel ver, want ook in de aankleding van de show zit een futuristi sche element. Het kwartet zet zichzelf volop in een rijke kleurenzee, die net als de de corstukken een strakke vorm geving kent en waarin ook het licht meedanst op de aantrek kelijk klinkende ritme-struc turen. In deze entourage doet Gahan er alles aan om het publiek binnen het eerste half uur te winnen. Hij haalt zonder er al te veel moeite voor te doen de buit binnen. Er wordt luid keels meegezongen als hij het vraagt, terwijl de muziek de Ahoy verandert in een dans- De show is prachtig van op bouw. Nadat het viertal het publiek heeft opgewarmd, wordt het tijd om even wat gas terug te nemen. Om het speels te houden verschijnen er ach tergrondprojecties. Het zijn door Hagenaar Anton Corbijn geschoten stillistische beelden, waarin de Mode zelf in beeld terugkeert. Daarna wordt de show tot de muzikale essentie teruggebracht en blijft Martin Gore alleen met een akoesti sche gitaar achter voor wat het mooiste deel van het concert blijkt te zijn. Hij zingt twee ui terst gevoelige ballads, waarbij 'I Want You now' diep tot in het hart doordringt. Lang stil staan bij die gevoeligheid past Depeche Mode niet, dus gaan ze er snel weer stevig tegen aan en wordt het geluidsdecor weer geheel gevuld met de brede mogelijkheden van de synthesizer. Maar het blijven synthesizers met gevoel. HANS PIËT Getekend leven, Documentaire. RVU-televiaie. Nederland 3 om 22.40 uur. Zondag. HILVERSUM De Neder landse Onderwijs Televisie (NOT) gaat voor het eerst een preventieprogramma over sek suele kindermishandeling op televisie brengen. Onder het motto 'Praten kan je helpen' worden vanaf woensdag voor leerlingen van de basisschool drie televisie-programma's uit gezonden. De serie wordt inge leid met de documentaire 'Ge tekend leven' die de educatie ve omroep RVU morgen uit- N OT-programmamaakster Cathy Spierenburg: „Uit re cent onderzoek blijkt dat één op de zeven meisjes en één op de tien tot vijftien jongens te maken hebben met incest en met andere vormen van sek suele mishandeling. In de helft van de gevallen is er sprake van een echte verkrachting. Het gebeurt zelfs niet eenma lig. Gemiddeld duurt misbruik bijna vier jaar. Met alle grote psychische gevolgen voor de kinderen vandien. Met deze serie hopen we kinderen meer mondig te maken, hen te laten Zien dat ze niet de enige zijn en dat er hulp mogelijk is". Volgens Spierenburg staat de onderwijswereld zeer positief tegenover het NOT-initiatief: „Uit het onderzoek is namelijk ook gebleken dat de gemiddel de leeftijd van de slachtoffers acht a negen jaar is. Dat zou dus betekenen dat in elke klas van de basisschool wel een of twee kinderen zitten die de dupe zijn van seksuele mis handeling. Voor leerkrachten een groot probleem, want hoe onderkennen zij zo'n situatie, wat zijn de signalen? En als zij dan al bepaalde vermoedens in die richting hebben, hoe gaan zij daar mee om?" De NOT koppelt aan de pro gramma's een uitgebreid infor matiepakket voor zowel leer lingen als leerkrachten. Scho len worden geadviseerd de tv- programma's op videoband op te nemen en daarover met el kaar te overleggen, voordat de films in de klassen worden vertoond. Ook de ouders zul len van te voren per brief of informatie-avond moeten wor den ingelicht. Verder heeft de NOT alle hulpverleningsorganisaties in ons land op de hoogte gesteld van de uitzendingen. Ouders en docenten kunnen na afloop van iedere film de Stichting Korrelatie bellen voor consult en informatie. De NOT-serie bestaat uit drie op zich zelfde staande afleve ringen. De eerste, 'De baas over je billen', is een program ma voor kleuters. Edwin Rut ten die het concept voor het programma schreef, praat hierin als een broertje van 'Ome Willem' met kinderen over dingen die ze wel en niet fijn vinden. Het tweede pro gramma is een Klokhuis Spe cial voor de onderbouw van de basisschool. Net als in de ge wone Klokhuis-uitzendingen wisselen hierin drama en do cumentaire elkaar af. Eerst wortit getoond dat aanraken best prettig kan zijn, maar dat kinderen niet alles hoeven te accepteren. Tenslotte wordt een bezoek gebracht aan in stanties waar kinderen terecht kunnen: zoals de kinderpolitie en de kindertelefoon. De serie wordt besloten met een Schooltv-Weekjournaal Speci al voor kinderen van 10 tot 12 jaar. Hierin wordt allerlei in formatie gegeven over seksue le mishandeling. En twee meisjes die zelf jarenlang slachtoffer van incest zijn ge weest, vertellen voor de came ra over hun ervaringen. De documentaire 'Getekend le ven' waarmee de RVU morgen de NOT-serie inleidt, is be doeld voor ouderen. In de film komt een moeder van een in- cestslachtoffer aan het woord. HELMA VAN DEN BERG Anthony en Apollo De Amrikaanse filmacteur Anthony Quinn poseert hier bij een door hem vervaardigd torso getiteld 'Apollo', dat onderdeel uit maakt van een expositie van beeldhouwwerk van Quinn in Schwarzenbach nabij St. Gallen in Zwitserland. FOTO: AP (ADVERTENTIE) Spannende film gezien en zin om even bij te komen? Stap dan eens binnen bij het oergezellige visrestaurant 't Kokkeltje. Daar kun je in alle rust nog even napraten. Mosselrestaurant 1 kokkeltje Dr Lelykade 11 - Scheveningen Tel. 070-3523300 Fax 070-3551528 Bleek vuurwerk van Theo Olof en Gérard van Blerk Concert door Theo Olof (viool) en Gérard van Blerk (piano). Werk van Mozart, Stravinsky en Fauré. Ge hoord in de Kapelzaal van K O op 26 oktober. Zoals te verwachten viel, trok ken de twee erkende en erva ren meesters in het vak -Olof en Van Blerk- gisteravond veel publiek, dat ongetwijfeld met de verwachting enkele staaltjes van verfijnde kamer muziek te horen, naar de Ka pelzaal was gekomen. En in derdaad zorgden beide solisten met een sonate van Wolfgang Amadeus Mozart (sonate in A, KV 526, 1787), een sonate van Gabriel Fauré (in A opus 13, 1876) en het duo concertante uit 1932 van Igor Stravinsky voor het nodige vuurwerk. Niet alle afgeschoten pijlen ontpopten zich echter als veel kleurige waaiers. Uiteraard beheersen beide musici de kneepjes van het vak en het was dan ook met een aange naam gemak dat men door Mozarts vioolsonate gleed. Toch leek het erop dat de in spiratie van heel ver gehaald moest worden. Goed geolied, maar met een sleetse routine en zwaar overgeïnterpreteerd ging deze sonate schuil onder een dikke romantische deken la Brahms. Deze wazigheid werd ook door Olofs weinig kernachtige toon in de hand gewerkt. Een deken ook, met rafeltjes, zoals aanzetten waar bij stok en snaren wel, maar geen toon klonk. Het andante moest het goeddeels zonder fraseringen stellen. Snelle loopjes in het molto allegro en het presto kwamen niet alle maal op hun pootjes terecht. De violist, die zich extreme pi- anissimi veroorloofde, ging bo vendien te vaak onder in de gestaag voortrollende piano partij. Stravinsky verleidde de uit voerenden tot meer passie, al kwamen de fortepassages uit het 'cantilène' en de 'gigue' wel als hard, maar niet als krachtig en bezield over. Slechts in 'eglogue II' en 'dit hyrambe' gebeurde er muzi kaal het een en ander. Uit de vertolking van Fauré's vioolsonate na de pauze sprak andermaal betrokkenheid. Zijn romantische melodieën werden in natuurlijk en sier lijk spel tot leven gebracht. Vooral de virtuoze 'knaller' al legro vivo en de warme gloed van het finale allegro quasi presto bloeiden als laatste kleurige arabesken aan een donkerblauwe hemel open. TOM STRENGERS Virtuositeit en 'heavy metal' Koninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chailly m.m.v. Ronald Brautigam met werken van Schön- berg, Hindemith, Van Keulen en Va- rèse. Dr Anton Philipszaal Den Haag, gisteren. Hoe belangrijk is het oordeel van de componist voor de uit voeringspraktijk? De meerder heid van de hedendaagse (nog in leven zijnde) componisten zal al lang blij zijn als iemand een stuk van hem of haar op het programma zet. Maar be roemdheden onder de toon dichters kunnen het zich per mitteren vernietigende kritiek op musici te leveren en hun zelfs het uitvoeringsrecht te ontnemen. Ronald Brautigam reisde naar György Ligeti en speelde diens pianoconcert uit 1985 voor. De componist liet weten niet akkoord te gaan met zijn interpretatie. Ligeti stond erop dat zijn pianocon cert van het programma moest worden verwijderd. Uiteinde lijk heeft men dat geaccep teerd, zij het uiterst ongaarne. In de plaats daarvan speelde Brautigam Hindemiths Twee de 'Kammermusik', een stuk dat hij in het afgelopen Hol land Festival eveneens samen met twaalf leden van het Con certgebouworkest en dirigent Riccardo Chailly heeft uitge voerd. De pianopartij vereist een bijzonder grote virtuosi teit. Brautigam draait daar zijn hand niet voor om: hij speelt alsof het allemaal niets is. Maar de waarheid ligt anders. Deze 'Kammermusik' zit sub tiel in elkaar, bevat muzikale grappen, die weliswaar een zeer esoterisch karakter heb ben, maar toch gehoord moeten worden. In Brautigams gesmeerd lopende notenwater val gingen juist de kleine nu ances van de compositie verlo ren. In plaats van iets bijzon ders klonk iets alledaags. Dat was niet het geval in Schönbergs 'Ftlnf Orchester- stücke' op. 16. Er zijn maar weinig dirigenten die zoals Chailly deze muziek goed aan voelen. Hij heeft inzicht in het complexe lijnen- en kleuren spel en brengt de diepe emo tionele lading met overtuiging over. Ook in Varèse's 'Arcana', het klapstuk van de avond, liet hij de leden van het Con certgebouworkest op het pun tje van de stoel musiceren. Va- rèse lijkt met 'Arcana' 'heavy metal' in klassieke muziek te hebben geschreven. ARTHUR VAN DER DRIFT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17