.wekers krijgen geld van ABM Kredietbewaker moet nieuwe gemeentetekorten voorkomen De £cicbelie (SouAatit Raad van State beslist snel over villa's Endegeest Rechter moet gemeente Leimuiden dwingen tot duidelijkheid over nieuwe woonboot V [DEN OMGEVING CekfcjeSou/tcwit ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 15 lweyde geopend ITGEEST Het Eerste Ka- R. Kruisinga opende gisteren tel het gebouw van het instituut eyde aan de P. de Hoochlaan in »eest. Hij deed dat door in sa- erking met plaatsvervangend eur Karin Oliemans in de aula e school een toneelgordijn open kken, waardoor een wervings van Poelweyde zichtbaar Poelweyde verzorgt voor elf leghuizen in de Leidse regio het ■tische gedeelte van de oplei- ot ziekenverzorgende, die twee half jaar duurt. De verpleeg- zelf verzorgen het praktische Ite. Poelweyde, gevestigd in de talige Oudenhofschool die ver en uitgebreid is, telt 400 leer- Eerste paal voor 56 koop - appartementen LEIDEN Wethouder Tieerd van Rij slaat aanstaande woensdag om half vier de eerste paal voor 56 premiekoop-appartementen in de wijk Stevenshof. Het project behelst vier gebou wen van elk 14 appartementen, die worden ge bouwd in vier verdiepingen met een centrale hal die grenst aan een gemeenschappelijk terras en tuin. Het complex is ontworpen door het Leidse architectenbureau Verheijen, Heuer, De Haan die ook de 225 premie A-woningen heeft ontworpen die in dit deelplan van Stevenshof in aanbouw zijn. Aannemingsbedrijf Marcel Muy- res West uit Bodegraven voert het werk uit. De appartementen zijn volgens een strakke, moder ne architectuur ontworpen en worden in twee typen gebouwd. Na het officiële startsein voor de bouwwerkzaamheden is er vanaf vier uur een receptie in Holiday Inn, waarbij ook alle ko pers aanwezig zijn. DEN HAAG/LEIMUIDEN „Dit is gewoon pesterij van de gemeente Leimui den. Het is te gek om los te lopen", mopperde advocaat R. Hees gisteren tijdens een kort geding dat door de Haagse rechter R. Portheine werd behandeld. Het kort geding is gevolg van een al vijf jaar slepende procedure tussen de gemeente en de familie Ahrens over een woonboot. Hees staat de fa milie Ahrens juridisch bij. De familie Ahrens woont in 'De Witte Kwaker', die bij de Raadhuislaan ligt afge meerd in de Drecht. De boot is te klein geworden voor het gezin. Al in 1985 is daarom de gemeente ge vraagd een grotere boot te mogen aanleggen. De ge meente weigerde akkoord te gaan, waarna twee proce dures bij de Raad van State volgden. Uit de laatste pro cedure kwam dat de familie Ahrens volgens het bestem mingsplan geen nieuwe boot mag neerleggen, die langer en /of breder is dan de De Witte Kwaker. De fa milie wilde daarom een ho gere boot neerleggen. De gemeente reageerde daarop met de mededeling dan mo gelijk politiedwang aan te zeggen om de boot weg te laten slepen. Het geding draaide gisteren om het woord „mogelijk", waar door er geen definitief be sluit is. Het kan daardoor niet worden aangevochten bij de Raad van State. Vol gens de advocaat kan de ge meente het niet maken de familie Ahrens zo klemvast te zetten en tegelijk in onze kerheid te laten. Hees eist daarom dat de rechter de gemeente dwingt een be schikking af te geven zon der het woord „mogelijk" er in. De gemeente zegt streng te zijn omdat met betrekking tot de woonboten in de Drecht een „uitsterfbeleid" wordt gevoerd. De boten zouden een onaanvaardbare aantasting van het land schap zijn. Rechter Porthei ne doet volgende week uit- Slachtofferhulp officieel gestart ALKEMADE Voormalig minister van justitie F. Korthals Altes heeft gsteren in het tijdelijke ge meentehuis van Alkemade het Bureau slachtoffer hulp Aar en Veenstreek officieel geopend. De oud-minister wees er bij die gelegenheid op dat sinds de Franse revolutie steeds meer personen en instellingen, van politie tot reclassering, zich met daders van misdrijven bezighouden. Behalve de gezondheidszorg bekommert zich echter niemand om de slachtoffers. Korthals noemde dat deste schrijndender omdat statistisch jaarlijks een op de drie Nederlandsers slachtoffer is van een misdrijf. Daar bovenop komen nog de slachtoffers van ver keersongevallen. Korthals pleitte in dat verband voor een verhoogd eigen risico voor schades die in het verkeer door eigen schuld of door roekeloos gedrag ontstaan. Bij de opening bood S. van Ruiten namens de Lionsclub Alkemade het Bureau een bedrag van 1000 gulden aan. werkzaamheden van het nieuwe bureau. fDERHANDELAARS BOEKEN RESULTAAT De bewindvoer- van bollenbemidde- )ureau ABM in Lisse achten te kunnen be veiligen dat de beta- van exporteurs aan worden doorgesluisd de kwekers. Dat »n hebben zij van- ag in een kort pers- ït laten weten. Het Oikschap voor Sierge- n (PVS), de Konink- Algemene Vereni- Jfvan Bloembollencul- KAVB) en Bond van ibollenhandelaren spreken hun ver- ;en uit in de bewind - ers en steunen het door hen verstekte advies. De bewindvoerders, mr. P. Heidinga en mr. J. van der Haven, die woensdag zijn aan gesteld nadat ABM surséance van betaling werd verleend, melden letterlijk „de mening te zijn toegedaan dat de expor teurs op de aangewezen wijze dienen te betalen. Bewind voerders zullen bevorderen dat de kwekers worden door betaald, ongeacht de surséance of een eventueel faillissement. De rechter-commissaris in de surséance steunt de bewind voerders hierin". Volgens PVS-secretaris C. Kuyvenhoven zeggen de be windvoerders hier met zoveel woorden dat de circa duizend kwekers hun geld krijgen. „Het staat er allemaal wat in juristentaai, maar dat betekent het gewoon. Het is voorlopig het zeer positieve resultaat van langdurige onderhande lingen tussen bewindvoerders, ABM, PVS en de Rabobank". Kuyvenhoven zegt te ver wachten dat de exporteurs in derdaad, zoals de bewindvoer ders vragen, tot betaling aan ABM zullen overgaan. „Als we september in onze herinnering oproepen; toen waren er ook al veel onzekerheden maar zijn de exporteurs en masse tot betaling overgegaan. Bijna honderd procent is toen via de stichting verlopen. Nu de be windvoerders deze positie in nemen en dit vertrouwen in de verdere gang van zaken uitspreken, mogen we ver wachten dat dit nu weer ge beurt", aldus Kuyvenhoven. Volgens de PVS-secretaris, die zegt zeer tevreden te zijn over het nu bereikte resultaat, wordt de komende dagen ver der onderhandeld over de le veringen die nu plaats moeten vinden en waarvan de finan ciële afwikkeling in januari en maart ligt. Het betreft hier vooral lelies en amaryllissen. De bewindvoerders van ABM adviseren de kwekers de leve ranties aan de exporteurs in opslag te geven. „De eigendom van de bollen blijft dan bij de kwekers totdat zij bericht ont vangen dat zij de bollen zon der risico in eigendom aan de exporteurs kunnen leveren" aldus Heidinga en Van der Haven. PVS, KAVB en BvB steunen dit advies. De bewindvoerders van ABM zeggen nog in onzekerheid te verkeren over de vraag of er nog toekomst is voor het Lis- sese bloemenbemiddelingsbu- reau. Kuyvenhoven van het produktschap denkt dat dat in belangrijke mate zal afhangen van het vertrouwen dat kwe kers en exporteurs in ABM be houden. „Dat dit vertrouwen door de gang van zaken van een belangrijke deuk heeft op gelopen, lijkt me duidelijk", al dus de secretaris. Kwekers die het vertrouwen in het Lissese bureau al volle dig kwijt zijn en hun lelies en amaryllissen liever niet via ABM zouden slijten, zijn overi gens verplicht hun contrac tueel vastgelegde leveringen na te komen. 3jchtwagen verliest container -jarige vrachtwagenchauffeur uit Rijnsaterwoude heeft gis- gen zijn container verspeeld bij het viaduct op de Woud- in Woubrugge. De man had net een lading gestort en was )n zijn container weer omlaag te doen. Daardoor werd de vagen te hoog voor het viaduct onder de provinciale weg 7. De container werd door het viaduct van de wagen gerukt. De chauffeur bleef ongedeerd. Het verkeer op de Woudsedijk was enige tijd gestremd, totdat het obstakel weer was verwijderd. FOTO: WIM VAN NOORT ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Schoolhoofd geridderd De directeur van de Zilkse basisschool De Ege lantier, meester L.M.J, van Meurs, is gistermid dag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van Meurs nam gisteren afscheid van de basisschool aan de Hafkenscheidtlaan waar hij 32 jaar heeft gewerkt. Hij treedt vervroegd uit. Van Meurs, die oorsprokelijk uit Rotterdam komt, trad in 1958 in dienst bij de De Egelan tier. In 1975 werd hij hoofd van de school. Daar naast gaf de Zilker van 1985 tot 1977 les aan de opleiding voor het middenstandsdiploma, waar hij ook examinator was. Ook buiten het onder wijs heeft Van Meurs, die is getrouwd en drie dochters en evenveel zonen heeft, zich verdien stelijk gemaakt. Zo is hij sinds 1961 secretaris van de feestcommissie De Zilk, die jaarlijks de Zilker Oranjefeesten organiseert. Sinds 1980 is hij voorzitter van de liturgische werkgroep van de Heilig Hartparochie en gaat hij voor in de le- kendienstgroep van dezelfde kerk. Verder is meester Van Meurs sinds 1982 lid van de paro chievergadering van Heilig Hart. Burgemeester F. Winkel speldde Van Meurs de koninklijke onderscheiding op. Dat gebeurde tij dens een afscheidsreceptie in de school. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDERDORP: LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp krijgt waarschijnlijk een kre dietbewaker in de nabije toekomst. Dit om plotse linge tekorten op de be groting, zoals de 600.000 gulden op de begroting voor 1991, te voorkomen. De Leiderdorpse gemeen teraad sprak zich gister avond tijdens de begro tingsbehandeling in die zin uit. Wethouder C. Hui gen van financiën becij ferde dat de raad dan een krediet van 10.000 gulden beschikbaar moet stellen. Aanleiding tot het instellen van een betere financiële con trole was ook de kritiek van collegepartij VVD op opposi tiepartij PvdA. De liberalen stelden dat de drie vooraf gaande PvdA-wethouders van financiën op te grote voet heb ben geleefd. Op aandringen van burgemeester A. Brugge- man werd deze kritiek ver zacht. Fractievoorzitter J. de Waard sprak uiteindelijk van een gezamenlijke verantwoor delijkheid van college en ge meenteraad voor het tekort in de voorafgaande jaren. PvdA en Groen Links stem den tegen de begroting, omdat de collegepartijen de alterna tieve begroting van de PvdA niet wilden overnemen. De meeste moties werden uitein delijk weer ingetrokken. Daarbij ook een motie van Groen Links, die als strekking had dat het Doesgebied, waar een stortplaats ligt die als ge volg van een beslissing van de Kroon niet mag worden ge bruikt, weer in de oude staat wordt teruggebracht. Het col lege en de collegepartijen heb ben de moed nog niet opgege ven, zo bleek gisteravond. Mo menteel is juridisch overleg gaande om te bekijken hoe de situatie het beste kan worden opgelost. CDA en VVD stelden dat de Kroon bij de vernieti ging van het bestemmingsplan Doesgebied verkeerde argu menten heeft gebruikt en dat een nieuwe procedure binnen enkele jaren alsnog een stort plaats zou kunnen opleveren. In dat geval is de vijf miljoen gulden die de gemeente heeft geïnvesteerd toch niet verlo- Een motie van de PvdA om de bouw van goedkope huur- en koopwoningen te bevorderen werd in verzwakte vorm aan vaard. Onder redactie van Ton Pieters. |'*20 oktober 1930 in de Jjiche Courant: lichte pa- ju in Zoeterwoude. „Gister- =li d om 7 uur, toen de con- Dl misten in de kerk kwa- 'e ontdekten zij dat de to- m [eheel met rook gevuld o. Plotseling ging het licht kerk uit; er bleek kort- II ng in den motor van het t te zijn ontstaan. De ih ien in de kerk werden «doken en de congreganis- P tot kalmte aangemaand wilden er natuurlijk een int feest van maken, T.P.). e: ddels werden de brand- m lieden ontboden en kon 1 lectricien J.van Rossum motor gekoeld krijgen, mede brand werd voor- m. Een en ander ver- hl e groote opschudding. Je geluk is 't, dat juist de )U 'eganisten het begin van 00 tl ontdekten, anders wa- Jl( Ie gevolgen niet te over- 'Svgeweest". treurige toestand in v wkoop 60 jaar geleden: re voetbalspel zit de jeugd n et bloed, doch dat dit l'® lement wordt toegepast e openbare straat, zooals sli de dorpsschool en in de ei straat dagelijks en steeds alhier gebeurt, is toch ninder gewenscht. ndervond Vrijdagmiddag 8. >ehter van het hoofd der n Dorpsschool, toen zij op was naar het spoorsta- v De jeugd, die al haar ,p acht ges'pitst had op het ad speeltuig, liep het -je de beenen onder het lijf weg, zoodat zij plat op de straat terecht kwam, zich be zeerde en genoodzaakt was zich te verkleeden alvorens op reis te kunnen gaan. De burgemeester heeft thans dit spel aan de hand van de poli- tie-verordening gestreng ver boden". „Van alle wijken van Chica go, waar geroofd, gemoord en geterroriseerd wordt, is de voorstad Evanston wel het meest onveilig. In deze voor stad staat o.a. ook het huis van den voormaligen Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen, generaal Dawes. Wel is waar heeft de politie in Evanston speciale maatrege len genomen, maar meer en meer gaan de bewoners zelf tot maatregelen van zelfver dediging over. Thans is onder leiding van de politie-autoriteiten te Evan ston een vrouwenrevolver- club gevormd, waarbij bijna alle echtgenooten en dochters van zakenlieden en winke liersters zijn aangesloten, als mede vele werkende vrou wen, die onder leiding van politie-agenten zich oefenen in revolverschieten". „De gemeenteraad van Nij megen heeft met algemeene stemmen het voorstel inzake het aanbod van den minister van Waterstaat betreffende de Waal-overbrugging aanvaard, waardoor Nijmegen als scha devergoeding voor de op te heffen pont van het Rijk J 425.000 zal ontvangen en dus de brug over de Waal zal worden gebouwd. Nijmegen vlagt, en naar wij vernemen, ontving de minister van Wa terstaat uit Nijmegen en om streken, van autoriteiten en particulieren, talrijke geluk- wenschen. Het reusachtige werk, dat rond 5.000.000 zal kosten en binnen drie jaar gereed zou zijn, beteekent natuurlijk ook een enorme nationale werk verschaffing. De genomen be slissing kan gerust een natio naal belang worden genoemd. Gisteravond, 22 October, is te Nijmegen een feestelijke tap toe gehouden in verband met de concessies van het brugge- voorstel door den gemeente raad". „Bij Pastoor G.M.Habraken op Vlakhoven (Eindhoven) heeft men Dinsdagnacht ge poogd in te breken. Door het gerucht, dat de dieven maak ten, werd de dienstbode wak ker. Pastoor Habraken loste een schot, waarop de dieven de vlucht namen. Er wordt niets vermist". „Door heeren uit Amster dam werden op het landgoed Berkenheuvel te Diever (Drenthe) geschoten: 1 ree bok, 44 hazen, 220 konijnen, 36 fazanten, 2 houtsnippen en 3 patrijzen in een pereboom". „Tsjang-Kai-sjek, de voorzit ter van den Nationalen Raad der Chineesche regeering, is tot het Christendom overge gaan. In tegenwoordigheid van zijn echtgenoote, zijn bei de zwagers, den minister van De Waalbrug:„Enorme nationale werkverschaffing". Buitenlandsche Zaken Wang, die reeds Christen is, en mevr.Soeng, die het nog niet is, werd hij door den Chinee- schen predikant van de Me thodistische kerk, Kwang, ge doopt. Tsjang-Kai-sjek droeg een eenvoudig Chineesch lang gewaad zonder het officieele zwarte zijden jasje. De geestelijke vroeg Tsjang- Kai-sjek, of het zijn ernstige wensch was Christen te wor den, waarop Tsjang op vasten toon bevestigend antwoordde. De geestelijke verrichtte daarop de doopceremoniën en heette Tsjang welkom in de Christelijke kerk. Tsjang-Kai- sjek is de derde Chineesche generaal, die Christen is ge worden". „Te Breezand zijn door een losloopende hond een vijftig tal kippen en door een ande ren 47 konijnen doodgebe ten". „Voor de in Warmond vacan te betrekking van veldwach ter hebben zich 42 sollicitan ten aangemeld". „Wanneer men op het oogen- blik langs de groote wegen van Charkow, Kiew en ande re Ukrainische steden reist, dan ontmoet men daar tien tallen geestelijken van de Russisch-Orthodoxe kerk in gescheurde kleederen, uitge put van honger, die met hun familie onder den blooten he mel overnachten en aan de voorbijgangers om een aal moes vragen. Verschillende geestelijken be vinden zich in zulke behoefti FOTO: SP ge omstandigheden, dat zij in de vuilnisbakken naar etens resten en broodkorsten zoe ken, om niet van honger om te komen. De politie heeft op dracht gekregen om alle be delaars te arresteren: in de af- geloopen weken bevonden zich onder de arrestanten niet minder dan 143 priesters. Het Ukrainische dagblad Dilo bevat enkele berichten uit Moscou en Leningrad waarin gemeld wordt, dat de Russi sche priesters, terwijl de hon ger uit hun oogen spreekt, aan de gesloten kerkdeuren staan en met uitgestrekte hand aan de voorbijgangers om een aalmoes vragen: „Christenmensch, ter liefde Gods, een aalmoes als 't u blieft!" DEN HAAG/OEGST- GEEST De Raad van State beslist maandag of alsnog mag worden ge start met de bouw van 30 villa's in park Boschgeest in Oegstgeest, bij Ende geest. De Stichting Be houd Buitenplaatsen is daar tegen. In juni schors te de Raad van State de bouwvergunning, omdat niet kon worden aange toond dat er haast gebo den was. De gemeente zou daarom eerst een com pleet nieuw bestemmings plan moeten maken en niet, zoals nu was ge beurd, via een speciale vrijstelling vergunning hebben mogen geven voor de bouw. De kwestie is nauw verbon den met de restauratie van kasteel Endegeest, dat in ge bruik is bij het gelijknamige psychiatrisch ziekenhuis. De gemeente Leiden hoopt door de verkoop van de grond waar de villa's moeten ko men aan de financiële mid delen te komen om de res tauratie van het kasteel te kun pen betalen. Gisteren tij dens de hoorzitting bij de Raad van State stond dan ook de vraag centraal of haast is geboden met die res tauratie. In juni kon dat vol gens de Raad van State niet worden aangetoond, zodat schorsing volgde. De directie van het zieken huis en de IBB Kondor Groep NV, die de villa's wil bouwen, vragen om ophef fing van de schorsing omdat volgens hen het spoedeisend belang vaststaat. Gisteren werd door hen een rapport van de Monumentenwacht Zuid-Holland opgevoerd waarin staat dat restauratie wel snel moet gebeuren, om dat het kasteel in zeer slech te staat verkeert. De Stich ting Behoud Buitenplaatsen bestreed dat. „We zijn het er mee eens dat het kasteel ge restaureerd moet worden, maar dat kan ook in fasen. De administratie van het zie kenhuis kan tot die tiid in de hoofdgebouwen worden ge vestigd", betoogde woord voerder D. Krantz. Directeur J. Kleijne van En degeest vindt die gebouwen ongeschikt. Bovendien kost dat veel geld. In het kasteel zijn volgens hem diensten op onverantwoordelijke manier gehuisvest. 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15