leldóaQowumt ^Gemeente dreigt met sluiting grootste videotheek Europa' STAD OMGEVING/RTV Eén parkeervergunning per woning leidt tot fraude BESTEMMINGSPLAN STAAT VESTIGING NIET TOE roen Links wil campagne voor emancipatie jongens en mannen WEEK EINDE Intocht van Sint Nicolaas Persoonlijk cadeau Tm CddóeSouAO/rit ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 13 ngresbureau voorlopig et zelfstandig )EN Het financieel zelfstandig worden van K ,eids Congres Bureau (LCB) duurt langer dan e opening in 1986 werd verondersteld. Het dat gevestigd is op het AZL terrein, heeft im het beleid voor de komende jaren aange- Het bureau verzoekt de gemeente Leiden en stijksuniversiteit op mee te werken bij de uit- ng van een aantal maatregelen. Om de op- T gsten te verhogen heeft het LCB gekozen voor 'teren in plaats van bezüinigen. Zo wil het bu- de markt verbreden en zorgen voor een gro- verscheidenheid aan congressen. Onder meer dies en bijdragen moeten de financiële positie "'het Leids Congres Bureau, dat liquiditeitspro- en heeft, verbeteren. Aanpassing van het ma ment en het bijstellen van de tarieven moeten jjj bijdragen tot een betere financiële huishou- BINNENSTADBEWONER A. LAGER WE IJ: LEIDEN Leidenaar A. Lagerweij is tegen het verminderen van het aan tal parkeervergunningen voor binnenstadbewoners. In een nota over het par keerbeleid stelt de ge meente voor om in het vervolg slechts één ver gunning per huis af te ge ven. Lagerweij wijst erop dat Leiden heel veel ka merbewoners heeft die ook auto's bezitten. Hij vreest dat het voorstel leidt tot fraude. „Uw voorstel om de grotere terreinen exclusief voor bezoe kers of ontheffinghouders te reserveren acht ik niet ver standig. Optimalisering van schaarse parkeerplaatsen is niet gebaat bij exclusief ge bruik. Het is bovendien voor mij een vraag hoe de Raad van State aankijkt tegen het steeds verder teruggedrongen aantal parkeerplaatsen voor bewo ners en zakelijke belangheb benden, terwijl daar wel stevig voor moet worden betaald", dreigt hij. Lagerweij mist ook het een en ander in de evaluatie van de gemeente. Zo wijst hij erop dat er nog ruimte is voor tiental len woningen in het parkeer- restrictiegebied. Ook het be drijven- en winkelgebied breidt uit. Met de parkeerdruk die dat oplevert wordt in de nota geen rekening gehouden. Lagerweij verwacht ook dat het mogelijk autoluw maken van de binnenstad consequen ties oplevert voor het aantal parkeerplaatsen. Met eventue le consequenties van het fisca liseren van parkeerbonnen is ook geen rekening gehouden, geeft hij aan. Hij vindt ook dat er een betere afstemming tus sen het parkeren op straat en het parkeren in garages moet plaatshebben. Ook dat is in de nota niet voldoende uitge werkt. Hij dringt aan op aan vullend onderzoek. „Noodza kelijk is dat u deze problema tiek nu eens grondig en duide lijk gaat regelen, opdat belang hebbenden niet opnieuw via de Raad van State hun gelijk moeten halen", besluit Lager weij. Eerste lustrum Pink Puppies LEIDEN De Pink Puppies, de jongeren afdeling van de Leidse Werkgroep Homo seksualiteit (LWH), bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wordt zondagavond 4 november een feestavond gehouden in het LWH gebouw aan de Langegracht 65 in Leiden. Les Charmeurs en de alom bekende Wies Cavé treden op. Het feest begint half acht en kaarten zijn in de voorverkoop vijf gulden. Dolf de Vries bij Jazz on Sunday LEIDEN Dolf de Vries betreedt morgen het podium van Jazz on Sunday. De pia nist wordt begeleid door drummer Nan- ning van de Hoop en bassist Frank Noya. Louis de Vries neemt het vocale gedeelte voor zijn rekening. Het concert heeft plaats in cafe Cheers aan de Doelensteeg 11. De aanvang is 15.30 uur. Afrika-markt LEIDEN „Afrika vertelt" is de titel van een marathon bij eenkomst die op zaterdag 10 november wordt gehouden in het Leidse Volkshuis aan de apothekersdijk 33. Voordrach ten, muziek, expositie, video, foto's, spelletjes en hapjes be lichten het dagelijks leven in Afrika. De markt begint om 12.00 uur. Het avondprogram ma dat om 18.00 uur start be staat uit het voorlezen van verhalen en muziek van Ori Yeye uit Nigeria en Benkali uit Mali. De opbrengst van de markt is bedoeld voor een me disch project in het Ghanese Wenchi. Voor informatie: 071- 154763. ,EIDEN De opening an een nieuwe, enorme' •ideotheek aan de Kore- Jaarstraat, wil de ge- 54 neente Leiden zonodig nder politiedwang, te- 1d enhouden. De gemeente reigt met sluiting omdat e komst van „Video- 25jvorld" in strijd is met ^7 iet bestemmingsplan, locht de sluiting door iridische complicaties 1 liet doorgaan dan ont- -taat mogelijk een con- urrentieslag van video- Blmverhuurders. Slechts ;ven huizen verderop is incurrent Videoland evstigd en nog honderd ïeter verder, op 't Gan- etje, Videogigant Jum- xploitant J. Verbaan van et nieuwe Video world durft •n eventuele confrontatie iet de gemeente blijkbaar el aan: „De gemeente meet iet twee maten. Ik ken ge- oeg voorbeelden in Leiden aar niet aan het bestem mingsplan wordt voldaan maar waar niet tegen wordt opgetreden", aldus Verbaan die over zijn nieuwe zaak vertelt: „Het wordt de groot ste videotheek van Europa". Verbaan lag in het verleden vaker met de gemeente over hoop. Hij voelt zich beperkt in zijn ondernemingsdrang. Zo werd een andere video theek van hem aan de Vin- kweg afgesneden van klandi zie uit de Stevenshof door de afsluiting van de spoorover- gang door NS. Verbaan vocht dat samen met andere win keliers tevergeefs aan bij de Raad van State. Die video theek is inmiddels gesloten. Een APK-station van Ver baan aan de Maresingel dreigt op grond van de Hin derwet ook te worden aange pakt door de gemeente. In het pand aan de Kore- vaarstraat 43-47, dat als een geheel doorloopt naar de Ga- renmarkt, was tot twee jaar geleden een garage gevestigd. Bij vaststelling van het nieu we bestemmingsplan voor de wijk, kreeg het pand een op het oog onzinnige, driedelige bestemming. De onoverdekte parkeerplaats aan de kant van de Garenmarkt kreeg' een woonbestemming. Hier door hoopt de gemeente dat daar huizen komen, zodat de rooilijn van de Garenmarkt, die nu door de parkeerplaats wordt onderbroken, wordt hersteld. Achter die huizen moeten volgens het bestem mingsplan tuinen komen. Dit betekent automatisch dat het middenstuk van de huidige hal voorbestemd is te worden gesloopt. De bouw van huizen en tui nen kan echter nog lang op zich laten wachten. Eerst moet overeenstemming wor den bereikt met de huidige eigenaar over verkoop van dat deel van het pand. Dui delijk is dat de gemeente geen geld heeft om het per ceel te kopen. Alleen de 150 vierkante meter van het ge heel, aan de kant van de Ko- revaarstraat mag als winkel worden ingericht. Meubelcentrum De eerste problemen voor ei genaar A. Verberg, dié zich afzijdig houdt in het conflict tussen gemeente en Verbaan, om het pand te verhuren, stammen uit 1988. Een meu belzaak zou van de Haarlem merstraat naar de veel grote re ruimte aan de Korevaar- straat verhuizen. Toen bleek dat het nieuwe bestemmings plan dat niet toeliet kwam de meubelhandelaar, die de huur op de Haarlemmer straat reeds had opgezegd in grote problemen. Uiteindelijk kwam hij op het laatste nip pertje in een pand aan de Stille Rijn terecht. „Als ik nu langs het pand aan de Kore- vaarstraat loop krijg ik tra nen in mijn ogen. Ik had daar zo iets moois van kun nen maken. De gemeente mag daar die videotheek niet toestaan al is het alleen maar om wat er met mij gebeurd is", aldus meubelhandelaar Van Dolder. In het gewraakte pand wa-r ren timmerlui de afgelopen dagen koortsachtig aan het werk om 280 kasten en rek ken te maken waar de hoe zen van tienduizenden films op komen te liggen. De vide ohal is verder aangekleed met Amerikaanse sleeën uit de jaren vijftig. Halverwege de hal doemt een van bielzen vervaardigd vijvertje op met exotische planten, goudvissen en een fontijntje. Cynisch be keken lijkt hiermee aan de bestemming „tuin" te zijn voldaan. Sluiting De dure inrichting is als het aan de gemeente ligt voor niets geweest. R. van Gulick van de directie stadsbeheer: „Het college heeft begin ja ren tachtig besloten dat het gat aan de Garenmarkt met huizen moet worden opge vuld. De eigenaar kan niet, worden gedwongen deze te bouwen maar hij mag niets doen wat eventuele woning bouw in de toekomst onmo gelijk maakt", aldus Van Gu lick die de procedure uitlegt wanneer Video world haar deuren voor het publiek opent: „De politie zal eerst 'controleren of er inderdaad in strijd met het bestem mingsplan wordt gehandeld. Daarna volgt overleg tussen gemeente en politie. Als het goed is wordt dan binnen en kele dagen over gegaan tot sluiting. Eventueel onder politiedwang". Verberg heeft Hier moet op de Korevaarstraat de grootste videotheek van Europa moet komen. Onder de mo derne witte gevels rechts op de foto is concurrent Videoland gevestigd. FOTO: WIM VAN NOORT zelfs gezond. In een reactie via de fax laat de videogiante weten dat zij op een andere doelgroep mikt dan Video land en waarschijnlijk ook dan Videoworld: „Laat de klant maar profiteren van de concurrentie, dat gun ik de kijkbuisvrienden van harte". van de gemeente een brief gekregen waarin op deze consequenties is gewezen. Daar is door Verberg noch Verbaan binnen de gebruike lijke termijn van dertig da gen op gereageerd. Op het voornemen van de gemeente „de tent" direct na opening te sluiten wilden Verbaan nog zijn raadsman H. Suyver reageren. Ook de precieze datum van opening werd niet vrij gegeven. Suy ver ontkent tegelijk dat „er iets te verbergen valt". Concurrentie Mocht de gemeente door juri dische complicaties niet di rect tot sluiting kunnen over gaan, dan is de kans groot dat er een sterke concurrenties- tijd tussen de drie videothe ken ontstaat. Eigenaresse „Ma" Miep Brons van Jumbo vindt de concurrentie niet bezwaarlijk. Ze noemt het Eigenaar J. Holvast van Vi deoland wil geen commen taar geven. LOMAN LEEFMANS PEN Er moet een pagne komen om de hcipatie van jongens bannen te bevorderen. afgebeeld in de weer met al dan niet betaald werk in de verzorging bijvoorbeeld in de huishouding of kinderopvang. Dat schrijft de raadsfractie van Groen Links in een noti tie aan de wethouders Hen- riëtte van Dongen (onderwijs, cultuur, emancipatie) en Aart van Bochove (welzijn). Groen Links-raadsleden Edith van Middelkoop en Rianne van Schreven wijzen er op dat het voor vrouwen alleen maar mogelijk is om werk binnen- en buitenshuis te combineren als mannen dat ook doen. Om jongens en mannen daarop te wijzen zouden affiches kunnen worden aangebracht in de re clamezuilen (MUPI's) in de stad. Daarnaast zou de ge meente materiaal beschikbaar kunnen stellen aan onderwijs' en club- en buurthuiswerk. Een werkgroep moet worden Ook moet de gemeente aan dit ingesteld om de campagne uit onderwerp aandacht besteden in de eigen publicaties. Daar naast suggereren Van Middel koop en Schreven dat er een conferentie over het onder werp moet worden gehouden. bijdragen van Frans ken, Frank Buurman, Lo- Leefmans, Karin Swiers, idjgrit Tibboel, Paul de Vlie- en Nol Wesseling. 3e ïtn) rdje s duiken er in Leiden ge- ïzinnige bordjes op. Zoals 74 bordje dat op de Blauw- rtsbrug staat (zie foto). Met op de elementen pijl, cen- en een mannetje of iwtje. Dat laatste is niet elijk. In het kader van ...alom geprezen gemeente- Jij doelgroepenbeleid is het er beter om maar uit te I0.ii van een vrouwtje. r eens geïnformeerd naar lordje bij de directie ver en vervoer van de ge- nte. „Nee, het bordje is niet bekend", vertelt bor- pecialist John van Vel- „Het is geen verkeers la voegt hij daar nog aan l_u Hij is tenslotte specialist, specialisme blijkt hele- uit de vermoedens die [éjifenslotte uit. „Ik denk dat !^0I le werken het bordje zelf jr01 gemaakt. Het zal wel te en hebben met die dino- iitie in het Pesthuis. Om ezoekers die niet uit Lei- komen de weg naar het •um te wijzen". Op de g dat de Blauwpoortsbrug al tot het centrum hoort, ?ert hij overtuigd met de ideling „dat de Hoog- t het centrum is, dat is absolute middelpunt van Lepelaar van civiele wer- bevestigt het vermoeden Van Velzen. „Jawel hoor, hebben wij gemaakt en latst. We hebben in totaal van 26 bordjes geplaatst, de Pesthuisbezoekers via routes naar het centrum rijgen, via de Morssingel ia de Morsweg". Opnieuw It de opmerking gemaakt ie Blauwpoortsbrug toch i centrum is. „Nee, hoor, centrum is de Haarlem merstraat", stelt Lepelaar vast. Tsja, als de gemeenteambte naren zelf niet eens weten waar het centrum is, hoe moeten de bezoekers er dan ooit achter komen. Rest slechts de pijl op het bordje te volgen. En die wijst naar bo ven. Of het vrouwtje, en zij loopt naar rechts, het Galge water in. Of, en dat is de beste oplossing, gewoon omkeren. Snel „Wat ben ik blij dat het er nou eindelijk van komt. We wachten hierop al vanaf 1982", verzuchtte het Sassen- heimse D66-raadslid Toos Kuysten maandag zichtbaar opgelucht. De commissie openbare werken ging toen akkoord met de voorfinancie ring van een geluidsscherm aan de Van Pallandtlaan. De gemeente heeft .zo liet de afdeling gemeentewerken weten gezien de voorge schiedenis de verplichting hier aan mee te werken. Er wordt zelfs gesproken van een hoge prioriteit. Omdat de zes huizen die met hun ach tertuinen aan de van Pal landtlaan grenzen erg veel hinder ondervinden van het verkeer. Door stank en ge luidsoverlast zouden de bewo ners met mooi weer niet bui ten kunnen zitten. Daarom kan ook niet gewacht worden tot het rijk in 1996 met het geld voor het scherm over de brug komt. Gemeente en pro vincie moeten nu maar vast gezamenlijk in de buidel tas ten. Dat komt Sassenheim op een jaarlijks renteverlies te staan van 6.000 gulden. Dui zend piek per tuin dus. De liberaal Hans van Dorssen, zoals gewoonlijk op zijn qui- vive, kwam maandagavond op de proppen met de vraag: „Hoever moet dat scherm doorlopen want en daarna haalde hij een oud stokpaard van stal dan kunnen er misschien wat aardige villa's achter dat scherm bij het oude zwembad gebouwd worden". Schamper gelach was hier op het antwoord van de overige commissieleden. Maar mis schien hadden ze die vraag toch beter serieuzer kunnen benaderen. Door grond te verkopen voor villa's was de bouw van het geluidscherm wellicht kostendekkend ge worden. Een idee waar de Sassenheimse liberalen zich al vaker zoals bij de aanleg Geheimzinnig van de sportveldensterk voor maakten. Misschien zouden dan ook nog een paar stuivers over zijn gebleven voor al die stra ten zoals de Floris Schouten straat, de Westerstraat en noem ze maar op waar sluip- verkeer door heen scheurt en waar bewoners al jaren actie voeren voor snelheidsbeper- kende maatregelen. De bewoners van de Pallandt laan hebben het wat dat be treft beter getroffen. Sinds burgemeester Hubert de Jon ge een paar maanden geleden in de buurt is komen wonen, is het ineens erg snel gegaan met de geluidschermen. Twijfel De NS trok deze week weinig publiek tijdens de informatie avonden die de afgelopen week in drie verschillende Leidse wijken werden gehou den. In totaal kwamen net iets meer dan 100 mensen luisteren en kijken naar wat de spoorwegen in Leiden al doen en nog van plan zijn. Be woners uit de Stationswijk konden zich dinsdag verga pen aan een prachtige ma quette van het nieuwe station. NS-architect H. Reinders stond erbij en beantwoordde de diverse vragen over vorm, materiaalkeuze, wind- en ge luidswering. Geen probleem voor Reinders. Hij weet dat zijn plan klopt, daar is jaren over gedacht, gemeten en ge tekend. Voor hem geen vraag zo dol of hij weet een stijlvol en bevredigend antwoord te geven. De NS-delegatie werd aange voerd door projectleider S. Bruinsma. Ook hij wist de luttele vragen over planning, verbreding en programma duidelijk van een passend antwoord te voorzien. Beide heren hadden hun zaakjes goed voorbereid. Het viel daarom extra op dat een sim pele en voor de hand liggende vraag van een van de aanwe zigen met name Bruinsma in verlegenheid bracht. „Op dit moment zijn er zeven loketten in het Leidse station maar er ziin er maar zelden meer dan drie bemand. Daar door staan er ook buiten de spits regelmatig grote rijen en duurt een kaartje kopen soms meer dan tien minuten. Nu zie ik dat er in het nieuwe station zelfs twaalf lokketten komen maar als daar nie mand achter gaat zitten blij ven de rijen toch bestaan. Gaat NS daar nog wat aan doen?". Zichtbaar verrast door deze vraag antwoordde Bruinsma na enige gepeins: „Je mag er van uitgaan dat als NS zoveel geld steekt in verbetering van de sporen en het station dat er ook wat aan het personeelsbe leid gedaan gaat worden". Ze ker weten deed hij dat niet. Miljoenen en miljoenen wor den er in de verbetering van de spoorwegen gestopt. Jaren van onderzoek en planning gingen eraan vooraf om alles zo vlekkeloos mogelijk te la ten verlopen. Als dan op zo'n plan een duidelijk antwoord uitblijft, ontstaat twijfel. De informatie-avonden waren toch juist opgezet om die weg te nemen. Reclame Ed Grootaarts, fractievoorzit ter van D66 in de Leiderdorp- se gemeenteraad, ergert zich aan ongewenst reclamedruk werk dat zijn en ook de ande re Leiderdorpse brievenbus sen verstopt. In de commissie ruimtelijke ordening drong hij onlangs zelfs aan op straf maatregelen tegen de produ centen van deze „troep", die wat hem betreft direct als oud papier het kringloopcircuit in kan. Tot die „troep" behoort overi gens ook de plattegrond van de gemeente Leiderdorp die toevallig deze week bij de in woners in de bus werd ge daan. Het gaat dan om een commerciële uitgave, waarbij met enige moeite tussen de advertenties door ook nog enige straten zijn terug te vin den. Een reclamebureau is daarvoor verantwoordelijk, maar de gemeente Leiderdorp heeft op royale wijze mede werking verleend. En wat te denken van de gids van Leiderdorp die de ge meente zelf huis aan huis ver spreidt. De gemeente kan zich deze vorm van informatiever strekking slechts veroorloven dank zij de medewerking van een groot aantal adverteer ders. D66 zou de hand dus ook in eigen boezem kunnen ste ken. Te meer als denkt aan de grote hoeveelheden drukwerk die de politieke partijen tij dens verkiezingscampagnes over de bevolking uitstorten. Grootaarts vindt dat niet al leen de uitgevers, maar ook de verspreiders onder even tuele strafbepalingen moeten komen te vallen. Zo wordt het beroep van folderbezorger nog een risicovolle activiteit. Hoe de controle op de nale ving van verbodsbepalingen zal zijn is iets waarover Grootaarts zich nog niet heeft uitgelaten. Het voorstel van D66 heeft dan ook veel weg van een papieren tijger, die direct gekooid dient te wor den. Zegswijze De Valkenburgse CD A-frac tievoorzitter H. Dijkhuizen kijkt in zijn betogen niet op een zegswijze meer of minder. Afgelopen dinsdag bracht hij er tijdens de algemene be schouwingen weer een paar te berde. Zo zei hij: „Het college van burgemeester en wethou ders van Valkenburg is actief, heeft vele ideeën en heeft niet ingeboet in vitaliteit. Een zwetend paard moet je niet stil laten staan. Daarom zult u van het CDA een kritische ondertoon terugvinden. Ook over zaken die niet op het lijs tje van het college staan". Dijkhuizen had voor zijn toe hoorders nog een aardige volkswijsheid in petto. „Waar het niet waait stinkt het, daarom zal het CDA zijn par tijtje meeblazen. We verwach ten slagvaardigheid bij het college om met de raad van het Rijndorp de problemen op te lossen". De CDA-voorman had ook nog kunnen vertellen dat le digheid des duivels oorkussen is, en eerste gewin kattege- spin, om het college verder aan te sporen. Nu maar hopen dat het geen over het paard getilde holle christen-demo cratische vaten zijn, die het hardst klinken. Anders ziet het college door de bomen het bofc niet meer. LEIDEN De intocht van Sint Nicolaas in Lei den is dit jaar op zaterdag 17 november. De stoom boot van Sinterklaas meert die dag om 11.45 uur af bij de naast de Zijlpoort. Met zijn gevolg van dertig zwarte Pieten rijdt hij via de Haarlemmerstraat naar het Kort Rapenburg. Rond 12.50 uur verricht de Sint daar sa men met burgemeester Goe- koop de opening van de herin gerichte Breestraat. Daarna gaat het richting stadhuis, waar de Goedheiligman om 13.45 uur wordt verwelkomd. Het Antoniusclubhuis is de volgende stopplaats van de Sint. Om 14.15 uur begint een receptie voor kinderen. Ver langlijstjes, tekeningen en voor het paard wortels kunnen dan aan Sint Nicolaas worden ge geven. De Sint beloont daar naast de drie winnaars van een tekeningen wedstrijd. Tot woensdag 14 november kun nen de kinderen hun tekenin gen inleveren bij de Stichting Taptade Evenementen Leiden aan de Coornhertstraat 32. Bii zijn rondgang door de staa volgt de Sint de volgende rou te: -Haven, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapen burg, Breestraat, Korevaar straat (daar wordt gekeerd), Botermarkt, Stadhuisplein, Breestraat, Vrouwensteeg, Stille Rijn, Stille en Lange Mare. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabezorgd. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: I N 8 Oaortoe wnMmg bnioot, kon een vrr/ort om een abonnement «rten gr*eqeta j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - nt Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag nunfimn

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13