I Wielerkalender ;een evangelie" c WI olleybal dreigt contact met de basis te verliezen voetballerlei Spotje ORT CeidaeSowumt ZATERDAG 27 OKTOBER 1990 PAGINA 11 door Frank Werkman Toen ik mij van de week op een matineus uur langs 's heeren dreven naar mijn werkplaats wilde spoeden, belandde ik zoals vele anderen in een filetje^Normaal gesproken een weinig benijdenswaardige situatie, aanleiding tot vinger-geroffel op het stuurwiel en geërgerde blikken in het rond. Daarbij viel m 'n oog plotsklaps aan mijn linker hand op een bedauwd weiland, waarboven de mistflarden nog flauw zichtbaar waren. Omgeven door deze witte wolkigheid stond een koppeltje paarden wat bedremmeld kijkend bijeen, de lichaamsdampen als uitlaatgassen uit de neusgaten blazend. Een vertederend beeld, dat tot een lichte overpeinzing aanleiding had kunnen geven, ware het niet dat een luide claxonstoot van een gehaast vehikel achter me me wreed opschrikte. Ook mijp vele tientallen pk's moesten verder; maar wat had ik op dat moment graag nog even langer naar dat landelijke tafereeltje willen kijken. Bijna als een onverwacht voortgezette droom. Ik ben niet zo'n uitgesproken dierenliefhebber. Ooit heb ik wel eens op een paarderug gezeten, maar daarbij werden slechts de lach- en bilspieren tot activiteit gemaand. Dat gehots en gebots is niks voor mij; geef mij maar een comfortabele fauteuil om te zitten of de benen wagen om me door landschappelijk schoon te bewegen. Paarden horen in de wei en niet op een smal, doornig ruiterpad of een rul strand. En vooral niet in kunstmatige competities, waarbij de viervoeters over de meest merkwaardige barrières moeten springen. Onnatuurlijk en aanleiding tot dier onvriendelijke handelingen als barreren, drogeren en dergelijke. Deze week slaakte de organisatie van zo'n hippisch evenement, Jumping Amsterdam om precies te zijn, een noodkreet. Men had ontdekt dat het springgedoe minder appelleerde aan de publieke belangstelling dan men had gehoopt. En om het paard niet achter de wagen te spannen gaat men daar wat aan doen. Reclame-spotjes op televisie en in de bioscoop moeten de gang er weer een beetje in brengen. Man en paard worden genoemd om de dure plaatsen rond de piste weer gevuld te krijgen, want zonder voldoende toeschouwers kan Bruin het niet meer trekken. Misschien moeten ze in de RAI een wedstrijdje organiseren tussen het Peerd van Ome Loeks en mr. Ed. Het volk wil immers brood en spelen en dat eindeloze gedoe met eerste, tweede en derde barrage is de dood in de pot. Hippische sport is toe aan vernieuwing. De happy few richt zich op polo, een soort hockey te paard. Dat wat stereotype, vaak ook nog tot in de kleine uurtjes durende springen gaat op den duur wat vervelen tenslotte. Nee, dan gaat het er in een paardekoers ■op de draf- of renbaan aanzienlijk levendiger aan toe. Weliswaar komen daar ook misstanden voor, maar die heb je overal. De paardesporttotalisator voorziet overigens ook in een sociale functie. Laatst kwam mij het verhaal ter ore van de tien jaar geleden werkloos geworden man, die zich wekelijks in zo'n wedkantoor meldt om zijn bijstandsuitkering aan te vullen. Minutieus speurt hij de uitslagen na om zo goed mogelijk beslagen ten ijs te komen bij het inzetten. Het gratis kopje koffie en glaasje fris kan hij nog eens als extraatje beschouwen bij de winst van enige tientjes per week die hij steevast boekt. En ook nodig heeft om zijn bestaan nog enige kleur te geven. Daar zijn de paarden ook goed voor. Het reclamespotje voor Jumping Amsterdam is aan hem niet besteed. Hij kan zich zelfs eenmalig het entreegeld niet eens veroorloven, als hij zijn overjarige automobieltje al vooraf tussen de Jaguars, Mercedessen en BMW's zou willen parkeren. Wat hij wel kan doen is op een vroeg uur een ritje door de polder maken. Om daar in flarden van mist en wolken van dauw een blik te laten vallen op een koppeltje paarden, dat de lichaamsdampen als uitlaatgassen uit de neusgaten laat ontsnappen. Dat kost niks en geeft een innerlijke rust, die met geen geld is te betalen. Diego Maradona ontkent vaderschap ROME Na vier jaar van juridische schermutselingen is voor de rechtbank van Napels het proces begonnen waarin moet worden aangetoond of de 4-jarige Diego Armando Sinagra een zoon is van Diego Maradona. Volgens moeder Cristina Sinagra, een 26- jarige Napolitaanse kapster, is de vader van het donkere kereltje niemand minder dan de sterspeler van FC Napoli, met wie zij in 1985 een korte, maar hevige relatie zou hebben gehad. Maradona zelf heeft verklaard dat het kind in geen geval van hem kan zijn, omdat hij Cristina, een zuster van een ex-vriendin van zijn broer, nimmer intiem heeft beroerd. Duitse selectie met dertien wereldkampioenen FRANKFURT De Duitse bondscoach Berti Vogts heeft voor de eerste wedstrijd van zijn team in de kwalificaties voor het EK, woensdag 31 oktober tegen Luxemburg, dertien 'wereldkampioe nen opgeroepen. Vogts toonde zich ruim een week voor het duel een perfecte diplomaat. „Geen enkele wedstrijd is gemakkelijk, ook tegen Luxemburg niet, verklaarde hij zonder blikken of blozen. „Kijk maar naar de Faeröer. Niemand had toch gedacht dat zij van Oostenrijk konden winnen. Kenyaanse coach geschorst voor leven NAIROBI De voetbalbond van Kenya heeft een uit Dene marken afkomstige coach levenslang geschorst. De trainer had zich onmogelijk gemaakt door tijdens een competitie-duel een grensrechter in elkaar te slaan. Het gaat om Jack Johnson, oe- fenmeester van eerste divisie-club Reunion. Tijdens de wedstrijd tegen Rivatex, vorige week, vergreep hij zich aan de vlaggenist. Johnson heeft besloten in beroep te gaan. Hij verklaarde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Milanese voetbalclubs dreigen met schadeclaims MILAAN De voetbalclubs uit Milaan, AC en Inter, hebben gedreigd een schadeclaim in te dienen bij de gemeente als niet snel iets gedaan wordt aan de belabberde toestand van de gras mat in het San Siro stadion. De gemeente Milaan is eigenaar van het stadion en ontvangt huur van de clubs. Beide teams wijten de magere resultaten van hun laatste wedstrijden aan de slechte grasmat in de Milanese voetbalarena. Ruud Gullit vergeleek de grasmat met een aardappelveld na het teleurstellende 0-0 resul taat afgelopen woensdag in de Europacupwedstrijd van AC Mi lan tegen de Belgische kampioen Brugge. 5IN VERBRUGGEN: \aani Gascoigne betekent kassa DEN Vrienden van Paul Gascoigne, die hem tijdens zijn )ltijd in Tyneside de bijnaam 'Gazza' gaven, zouden in la- zijn uitgebarsten bij de gedachte dat die bijnaam ooit mil- n guldens waard zou worden. Zelfs toen Engeland met val- n opstaan de tweede ronde van de strijd om de wereldbeker kte leek de waarde van zijn bijnaam nog minimaal. nu, met de aandelen van zijn Tottenham Hotspur snel stij- op de beurs als gevolg van zijn prestaties in Italië en Gas es prijs als voetballer die volgens kenners op vijftien mil- pond wordt geschat, betekent 'Gazza' kassa. Ondanks zijn atie als grapjas heeft Gascoigne oog voor de toekomst. Hij zijn bijnaam en handtekening als merknaam laten regis- j met de bedoeling dat daarvan geen misbruik kan worden akt. unicrr Paul Gascoigne verdient te genwoordig veel geld, mede dank zij zijn bijnaam, foto: sp ;funel, onder de rook van de Zuidfranse stad Mont- er, wordt vandaag het wielerseizoen afgesloten e de finale van de wereldbeker. Een noviteit waar- i de fine fleur van de internationale wielersport is Unodigd. Ter afsluiting van een door Gianni Bugno nndere Italianen bepaald wielerjaar, blikt Hein Ver- jgen (49) zowel terug als vooruit. De Nederlandse :zitter van de FICP, de internationale federatie beroepswielrenners, broedt nieuwe plannen uit. -vielersport is nog maar amper bijgekomen van zijn e revolutie of hij kondigt al weer de volgende aan. iSEL De momenten ein Verbruggen doodmoe t van zijn strijd tegen rvatieve opvattingen in ielersport zijn schaarser tden, maar allerminst enen. De Nederlander :ich echter niet uit het slaan door vastgeroeste tingen en blijft de kat de anbinden. In zijn streven modernisering en mondi- ing van de wielersport kt Verbruggen een nieu- :volutie. Na de invoering de FICP-punten annex imenten bestaan er se- plannen om de wieler- ider door elkaar te schud- Kt aan tradities gehechte mrsportwereldje betekenen ieuwe ideeën van Ver- igen nogal wat. Theore- gesproken zou dat bij- eeld kunnen leiden tot luiving van de Tour de e. Verbruggen wil in zijn n naar nog meer ver ingen echter omzichtig irk gaan. Hij gaat eerst discussie onder alle be- enen op gang brengen, nd jaar wordt er in het iin een inventarisatie van akt. Verbruggen hoopt lgens met een wensen- lachtenlijst een instru- in handen te krijgen om wenste vernieuwingenen kunnen dwingen, /edstrijdkalender is niet ivangelie", opent Ver- pen op voorhand de dis- „Het stramien ligt zó f dat wij ons afvragen of en daar wel zo gelukkig 'M. In het voorjaar zijn er v assiekers en vervolgens de grote ronden. In september is iedereen uitgeblust. Ik wil nu wel eens weten wat ren ners, ploegleiders en sponsors daar werkelijk van vinden. Mogelijk dat we op basis van hun wensen tot een volledig andere indeling kunnen ko men". Pappenheimers Het zal duidelijk zijn dat Ver bruggen die veranderingen graag wil zien doorgevoerd. Hij kent echter zijn pappen heimers en weet dat 'in over leg met' betere resultaten zijn te bereiken dan door dictaten van bovenaf. „Ik blijf streven naar veranderingen, omdat veel van de bestaande structu ren uit de tijd zijn en absoluut niet aansluiten op hedendaag se ontwikkelingen", is Ver- bruggens overtuiging. „Om de wielersport aantrekkelijk te houden voor renners, sponsors en consument is een spreiding van wedstrijden dringend ge wenst". Waarmee de marketingadvi seur op paradepaard-terrein is gekomen. Verbruggen ziet de wielersport als een produkt dat zo goed mogelijk moet worden verkocht. Bij voorkeur wereldwijd. Hij gaat daarbij vooral uit van economische waarden. Verbruggen: „We dienen ons bovenal goed te re aliseren dat de professionele wielersport voor 100 procent afhankelijk is van sponsors. Bedrijven zijn uit op het ma ken van reclame. Dus moet de consument worden geïnteres seerd. Die blijft op zijn beurt geboeid als kwaliteit wordt ge boden. Voor de televisie heeft hij via zijn afstandsbediening keus uit telkenmale minstens drie sporten. Ik wil er voor zorgen dat hij afstemt op een wielerkoers. Dat gebeurt niet als er een paar uur achtereen één renner in beeld is, maar als er strijd wordt geleverd en sprake is van heroïek. De mensen moeten op het puntje van hun stoel zitten. De ont knoping van de Tour in '89 tussen Lemond en Fignon is een prachtig voorbeeld. Daar over zal tot in lengte van jaren worden gesproken. Met alle respect voor Eddy Merckx, maar ik ben blij dat zo'n type renner niet meer bestaat. In zijn tijd won Merckx alles. Wedstrijden waren voorspel baar en niet meer interessant voor het grote publiek. Ja, de Belgen vonden het fantastisch, maar daarbuiten verflauwde de interesse". Stardom In de filosofie van Verbruggen is stardom aan te bevelen zo lang die status niet beperkt blijf tot een selecte groep. De onder de rook van Brussel woonachtige Nederlander be schouwt het als een overwin ning op vastgeroeste opvattin gen dat grote wedstrijden ook verrassende winnaars kennen. In het algemeen stréeft Ver bruggen naar kwaliteitsverbe tering en hij moet tot ziin te vredenheid constateren dat de wielersport daarmee op de goede weg is. Bij zowel de or ganisatoren als de renners ziet Verbruggen de kruideniers mentaliteit langzaam maar ze ker verdwijnen. „Neem Lemond. Hij is een pa rel voor de wielersport. Le mond is kerngezond, verzorgt zijn public relations fantastisch en blijft zich als een normaal mens gedragen", steekt Ver bruggen zijn bewondering voor de Amerikaan niet onder stoelen of banken. „De kritiek dat Lemond een onwaardig kampioen is, omdat hij zich maar in een paar wedstrijden manifesteert, deel ik bepaald niet. Integendeel, ik vind dat Lemond het voortreffelijke doet en als voorbeeld voor ve- Hein Verbruggen wil een nog grotere verbreiding van het professionele wielergebeuren. len geldt. Hij verdient het meest van alle renners. Dus is hij voor sponsors klaarblijke lijk wel interessant". We moeten af van de opvat ting dat kampioenen maar overal aan de start dienen te verschijnen. Er bestaan geen verplichtingen. Sterker nog, bij mijn aantreden als FICP- voorzitter heb ik alle verplich tingen uit de reglementen la ten schrappen. Renners moeten hun programma selec tiever samenstellen. Dan ver dwijnt de klacht van een over volle kalender vanzelf. Niet de kalender is de oorzaak, maar de renner zelf of diens spon sor. De druk op veel renners is vaak erg groot. In dat opzicht is het instellen van een knip- kaart, zoals is geopperd door de Nederlandse medici die on langs een onderzoek verricht ten naar aanleiding van doden in de wielersport, het overwe gen waard. Misschien komt er een tijd dat wielrenners tegen zichzelf in bescherming moeten worden genomen". Traag tempo Hein Verbruggen vindt dat het met de mondialisering van de wielersport de goede kant opgaat, hoewel hij niet tegen spreekt dat het proces zich in een (te) laag tempo voltrekt. De FICP stuit in onontgonnen wielerlanden nog veelvuldig op gebrek aan goede organisa toren. In Engeland bij de Win- canton Classic en voor de Grand Prix des Ameriques in Canada is dat tot Verbruggens genoegen wel in orde, maar op andere plekken zou -hij wen sen dat er ook 'kanjers' op staan. Het is dan ook begrijpelijk dat de FICP-voorzitter in redelij ke jubelstemming terugkeerde van de wereldkampioenschap pen in Japan. Verbruggen deelt absoluut niet de kritiek dat er in het land van de rij zende zon geen voedingsbo dem voor aantrekkelijke wie lerwedstrijden bestaat. „De WK was perfect georganiseerd en de individuele wegwed strijd bij de profs was zelfs ui terst spannend", noemt hij en kele pluspunten. „De kritikas- ter gaat uit van tradities. Maar als we daar veel waarde aan blijven hechten, kan er alleen in West-Europa worden ge fietst. En daar willen we nu juist vanaf. De ontwikkelingen in de vliegtuigindustrie staan niet stil. Het zal niet lang meer duren of we zijn binnen drie uur in Japan. Daar moeten wij op inspelen. Het Formule I- circus trekt ook de gehele we reld over. Met de tijdverschil len zal de wielrenner van de toekomst gewoon moeten le ren omgaan. In de iaren ne gentig wil ik bijvoorbeeld be slist naar Zuid-Amerika. Het wordt de hoogste tijd dat Co lombia een belangrijke wed strijd krijgt". HENK STOUWDAM DE JANEIRO De ntijnse volleybal- scoach Julio Velasco de noodklok. De we- port volleybal dreigt contact met de basis, Ï;ugd- en clubgebeu- e verliezen. n adem veroordeelt de Ï:oach van Italië het Ne- dse nationaal-teamsys- tn de al maar uitdijende ioiencyclus voor landen- De 38-jarige kenner bij i van het wereldvolley- een zoekactie naar de mixture gestart. Net als letbalgebied bezit Italië het volleybal de aller- te clubcompetitie die er mogelijk is. In de serie A het van de sterren, die tal van medailles in de lendoos hebben gestopt. e,!t zijn echt niet allemaal je nvullers. Het zijn volley- h ren, die het beste eisen jl! s het beste krijgen. De in Italië waren jarenlang *9 te machtig dat het natio- r0 earn openlijk in de ver- a! ing kwam. De impasse w twee jaar geleden zo doorbroken door nota een niet-Italiaanse .coach, de Argentijn Julio :o. De succestrainer van eI ia (vier keer achtereen w oen van Italië) weet el waarom hij slaagde. „Ik If namelijk voor het eerst ir jaren Italiaans kampioen n en team zonder buiten- ,js in de basis. Daarom ze me ook wel als coach gekozen hebben", hij glimlachend op. „Ik ter alleen maar gemoti- e spelers. Echt de jon- lie graag voor Italië wil- tkomen. En dat doen ze dan echt niet voor het geld, maar voor de eer. In Neder land komen Gullit en Van Basten toch ook op een door deweekse dag over uit Milaan om voor het Nederlands elftal uit te komen". Velasco kampt met een ty pisch Italiaans probleem. Als de play-offs van de competitie nog in volle gang zijn, start de World Volleyball League al in alle. hevigheid. Daarom werkt de in Mar del Plata geboren en getogen Velasco met een selec tie van maar liefst 22 spelers. „Ik moet namelijk altijd een team op de been kunnen bren gen, ook als twee teams nog om de Italiaanse titel strijden. Dat is best eens lastig. Vooral als je het dan zonder een spel verdeler als Tofoli moet stel len". Met jaloezie Velasco kijkt zeker niet met jaloezie naar collega Harrie Brokking, die bijna dag en nacht over zijn complete selec tie kan beschikken. „Dat sy steem is alleen maar goed om in korte tijd naar een hoog ni veau te stijgen. Een goed idee, waar je maximaal vier jaar aan kunt werken. Om goed te blijven zijn andere dingen no dig. Je kunt niet tien jaar on gestraft de spelers onthouden van de clubcompetities of ver bieden elders geld te verdie nen. Je kunt veel beter de competitie sterker maken. Vergelijk het maar eens met een ontwikkelingsland met economische problemen. Je lost de problemen niet op door je aandacht te richten op dat kleine groepje rijke mensen in dat land. Nee, je moet de pro blemen van iedereen, dus van de arme mensen, oplossen". Het warme pleidooi voor het Ronald Zoodsma en Jan Posthuma (rechts) zijn twee van de vier uit Nederland vertrokken topspelers. clubvolleybal kan Velasco haarfijn omschrijven. „De jon ge volleyballers groeien op bij de clubs. Daar worden ze op geleid, opgevoed en naar de top gebracht. Als dan het na tionaal team ze oppikt en niet meer afgeeft, dan demotiveer je de clubs gigantisch. Clubs moeten een stimulans krijgen om jeugd op te leiden, om de sterren van morgen te produ ceren", aldus Velasco, die van mening is dat clubs uit de hoogste regionen van elke competitie eigenlijk verplicht een volledige volleybaloplei ding voor de jeugd in hun pak ket moeten hebben". Dat het Nederlandse systeem, dat in de Verenigde Staten de afgelopen maanden al volledig de mist inging, is geflopt, maakt Velasco duidelijk aan de hand van de ontwikkelin gen van de afgelopen maan den. „Als jongens als Posthu ma, Grabert, Zoodsma en Blangé afvallen, dan zak je een heel eind weg. Dat weegt te zwaar. Holland had op volle sterkte met de beste landen op dit WK mee kunnen strijden. Nu zijn ze wel goed, maar ze hebben weer een grote achter stand weg te werken. Het is nu eenmaal de beslissing van de Nederlandse bond. De Amerikanen deden het ook en foto: sp spelen nu om de laatste plaat sen. Je kunt spelers toch niet verbieden geld te verdienen in Italië? En de Amerikanen mo gen wat dat betreft al hele maal niet piepen. In andere takken van sport plukken zij allerlei ontwikkelingslanden leeg en halen de toppers naar hun college teams". Om clubs en nationale teams vreedzaam naast elkaar aan de bak te laten komen heeft Ve lasco een aardige suggestie richting FIVB. „Houdt de pe riode waarin de nationale teams spelen beperkt tot maxi maal een half jaar. Dan moet er dus wel het een en ander van de kalender geschrapt worden. Er moet een goede mix gevonden worden tussen het clubgebeuren, de nationa- le-teambelangen en ook het populaire beach-volleybal. Het is eigenlijk net een wodka-le- mon met een schepje suiker erin. Alleen in de juiste pro porties is die mix te drinken. Op dit moment denken nog te veel mensen alleen maar in wodka of alleen maar in le mon. Dat is dus een slechte zaak". Velasco blijft echter optimis tisch. „De sport ontwikkelt zich razendsnel. FIVB-voorzit- ter Acosta heeft een mentali teitsverandering op gang ge bracht. Volleybal is meer spektakel geworden en daar moet hij de komende jaren heel zorgzaam mee omsprin gen. Acosta zal alles goed in de hand moeten houden en moeten waken voor de juiste mix. De wereldsport volleybal hoeft namelijk geen andere sporten, zoals voetbal, te imite ren, maar .slechts te bestude ren. Volleybal zal zijn eigen wegen moeten vinden om ver der te verbeteren. Daarnaast is voetbal geen sport, maar een religie. Daar gelden andere Blikvangers Ruben Acosta respecteert de mening van Julio Velasco wel degelijk. „Want we moeten de competities in alle landen van de wereld zo sterk mogelijk houden. Dat ben ik dus hele maal met hem eens",, luidde de reactie van de Mexicaan. „Ik ben de laatste om de competi ties te gaan uithollen. Maar op internationaal gebied blijven de nationale teams uiteraard wel de blikvangers van de we reldsport volleybal". Vanuit Nederlands oogpunt ageert tefchnisch directeur Pe ter Murphy van de NeVoBo wat feller op de klaagzang van de Italiaanse bondscoach. „Ve lasco heeft gemakkelijk praten met zulke rijke clubs en zoveel kwaliteit in de teams. Logisch dat de Italianen beter worden als ze naast en tegen een Karch Kiraly in het veld staan. Voor Nederland is het echter een sprookje. De com petitie kan alleen maar sterker worden op semi-professionele basis en dus met het inbrengen van erg veel geld. En dan nog.... wat presteert Olympus- /Sneek, dat toch twintig uur in de week traint, nu in Euro pa. Ze moeten steeds uitkijken niet al in een vroeg stadium uit de Europa Cup gewipt te worden. Nee, de historie geeft de bond gewoon gelijk. Het nu gehanteerde systeem met alle internationals uit de competi tie is de enige oplossing. Laat je het spul in de winter weer los, dan gaan ze zich toch weer concentreren in één of twee clubs bij de beste trainers. Dan schieten we dus niets op. En naar Italië kunnen ze vast en zeker ook niet uitwijken. Daar komen slechts de allerbesten en maar 24 buitenlanders aan de bak. De gemiddelde Neder landse international kan het daar wel vergeten. De resulta ten, die de afgelopen jaren be haald zijn, geven ons gewoon gelijk". Wel wil Murphy meegaan in de oproep van Velasco om meer tijd en geld in de jeugdo pleiding te investeren. „Maar zie maar eens een sponsor te vinden. Dat is niet simpel. Dus zullen we mee moeten met de trend, dat vplleyballers op steeds jongere leeftijd aan de wereldtop komen. Italië en Brazilië hebben bijvoorbeeld al jongens van zo'n twintig jaar oud in de basis staan." RONALD WOUDENBERG

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11