JcidócSou^cmt Onderzoek naar fusie K&O Streekmuziekschool STAD OMGEVING/RTV nstellingen worden niet gepasseerd ij plannen voor verzorgingshuizen OIRECTEUR K&O: „GEEN SPRAKE VAN" -emeente mag kamerbewoners geen belastingaanslag sturen VVD'er voelt zich beledigd an krijgt /eepslag Politie ontkent hardhandig optreden bij McDonald's Licht maken VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 PAGINA 9 )EN De zeven verzor- itehuizen die niet in de sa- Kverkingscommissie psy- geriatrische voorzieningen en zijn opgenomen, wor- daar in de toekomst wel letrokken. De samenwer- icommissie is opgericht mder meer verpleeghuis- citeit in Leiden te realise- voor demente ouderen, bleek gisteravond tijdens ommissievergadering wel zijnszorg. De zeven huizen, na melijk Haagwijk, 't Huis op de Waard, Lorentzhof, Room- burgh, Rustenborch, Vreewijk en Van der Willigenhof, had den hierover een boze brief naar wethouder Bordewijk ge stuurd. De taak van de com missie is niet alleen het tot stand brengen van verpleeg huiscapaciteit in Leiden, vin den de verzorgingstehuizen. „Ook het ontwikkelen van een geïntegreerde zorgvisie is een wezenlijk aan deze commissie opgedragen taak. Dat gaat alle verzorgingstehuizen aan en overigens ook andere daarbij betrokken instellingen", zo memoreerde directeur Stuur man van Roomburgh gister avond tijdens de vergadering. Bordewijk zegde toe dat de huizen bij het ontwikkelen en uitwerken van deze zorgvisie worden betrokken. „Ik kan me voorstellen dat het gevoel bij een aantal verzorgingste huizen leeft gepasseerd te zijn. Maar voortaan is er voldoende ruimte voor de andere partijen om hun mening te geven en om daarmee rekening te hou den". De huizen moeten echter eerst het rapport van de com missie afwachten. Bekeuringen voor rijden door rood LEIDEN Bij verkeerscon troles op twee verschillende kruispunten in Leiden zijn gis teren 33 automobilisten be keurd. Tijdens de ochtendspits wer den op het kruispunt Stations weg/ Schipholweg/ Schutters veld tien bonnen uitgeschre ven voor het rijden door rood licht. Op het kruispunt Chur- chillaan Haag weg Lelylaan werden 'savonds 23 automo- blisten op de bon geslingerd voor dezelfde overtreding en het rijden over een doorge trokken streep. ,EIDEN De gemeen- Leiden onderzoekt fusie tussen de itreekmuziekschool en le Leidse Volksuniver- iteit K&O. Het is de ledoeling een nieuw In- tituut Kunstzinnige Vorming te vormen. Dat itaat in het stappenplan /an de gemeentelijke di rectie kunst en cultuur. Volgens de cultuurnota .vordt de Stadsgehoorzaal uit iet pakket van Groenoord- lallendirecteur André de w gehaald en naar de di- ectie kunst en cultuur over- (eheveld. Dat gebeurt in ja- ïuari 1991. De verschuiving ïeeft belangrijke consequen- ies voor K&O, zo wordt in iet stappenplan opgemerkt. r )ok staat in. de cultuurnota lat de muziekprogramme- :ing van K&O wordt over- 'eheveld naar de Stadsge- ïoorzaal. De huidige K O- lirecteur Tjitte Weber wordt lan in een nieuwe functie >ij de directie belast met de nuziekprogrammering. Na le definitieve besluitvor- ning over de Stadsgehoor- aal is aldus de weg vrij voor indeling van K O en de treekmuziekschool, vindt le directie. Ze verwacht in iet voorjaar van 1991 de be- luitvorming over een Insti- uut Kunstzinnige Vorming rond te hebben. Goedkoper Volgens Weber is er geen ■prake van een fusie. „Dat kan helemaal niet, De status van de medewerkers ver schilt al enorm. Zij zijn van de gemeente, wij zijn parti culier. We maken deel uit van een landelijk bond van volksuniversiteiten, boven dien werken we regionaal. Nee hoor, dat zal zo'n vaart niet lopen". Hij geeft aan dat een particuliere instelling bovendien goedkoper is dan een gemeentelijke instelling. Weber neemt wel aan dat er meer en intensiever kan worden samengewerkt met de Streekmuziekschool. „Je kunt best wel eens kijken wat je meer samen kunt doen. Daar moeten we met het bestuur van de school binnenkort over gaan pra ten. En dan maar eens zien of we meer op een golflengte kunnen komen. Maar een fusie, nee hoor, dat moet u niet zo letterlijk opvatten". W. de Ru, voorzitter van de medezeggenschapscommissie van de Streekmuziekschool heeft officieel nog niets van de plannen vernomen. „Slechts in het geruchtencir cuit heb ik wat gehoord, maar als het betekent dat beide organen fuseren, dan zie ik daar niets in. Ik vrees dat het ten koste gaat van beide instituten en het mu ziekonderwijs". De Ru bena drukt dat K&O en de Streekmuziekschool totaal verschillend zijn. „De rechtspositie van de mede werkers is anders geregeld". K&O werkt met oproep krachten, terwijl de mede werkers van de muziek- Tjitte Weber: „Nee hoor, zo'n vaart zal het niet lo pen". FOTO: TEJO RINGERS school ambtenaar zijn. „Ook de manier waarop leerlingen worden gecontracteerd is anders". De Ru vreest dat de fusie ten koste van mensen gaat en mogelijk ook arbeids plaatsen verdwijnen. „De medezeggenschapscommissie De Ru heeft er geen be zwaar tegen als de beide in stellingen nauwer met el kaar gaan samenwerken. „Zo geven wij nu al samen cursussen. Een uitbreiding daarvan kan ik alleen maar zal bij verandering van sta tus instemming moeten ge ven, maar tegen een werke lijke versmelting zal ik mij zoveel mogelijk verzetten". goedkeuren". Over de plan nen heeft de directie van de Streekmuziekschool al een eerste overleg gevoerd met externe adviseurs. Directeur P. Kunst was vanmorgen niet voor commentaar be reikbaar. Zoals bekend gaat oud-wethouder Dick Tesse- laar per 1 november als inte rim-manager van de Streek muziekschool aan de slag. Hij moet een oplossing zien te vinden voor de problemen die zijn ontstaan door de te korten. Ook moet hij aange ven hoe het verder moet met de school. Stadsgehoorzaal Voor nieuw beleid in de kunst en cultuursector is 550.000 gulden op jaarbasis beschikbaar. Voor uitvoe ring van de wensen in de cultuurnota is echter 1,4 mil joen gulden nodig. Van de wensen kan slechts 45 pro cent worden gerealiseerd. De directie geeft de voor keur aan de Stadsgehoor zaal, die komt het eerst aan de beurt. De overgang van de zaal naar de directie be hoort allereerst te worden gerealiseerd. De Stadsge hoorzaal moet dan vlot uit groeien tot een bloeiend mu ziek- en congrescentrum. „Door het in de culturele sfeer brengen van de Stads gehoorzaal wordt een be staand gebouw op korte ter mijn geschikt gemaakt voor een intensief cultureel ge bruik en voor de organisatie van congressen. De uitstra ling c.q. allure van het ge bouw zal daardoor versterkt worden. De bevolking van Leiden en de regio krijgt er een belangrijk cultureel tref punt bij", motiveert het stap penplan. De Amsterdamse architect Pieter Zaanen is inmiddels om advies gevraagd. Hij be kijkt te mogelijkheden om de zaal ook bouwkundig aan te passen tot een exploitabel muziek- en congrescentrum. Bij de ontwikkeling van de Stadsgehoorzaal wordt ook de Aalmarktschool betrok ken. Er wordt bekeken of in het geheel plaats is voor huisvesting van een Cen trum Beeldende Kunst (CBK) dan wel kunstuitleen en of een uitbureau. Een uit bureau is nodig omdat door alle verschuivingen een cen traal punt nodig is voor de kaartverkoop. De program mering van de Stadsgehoor zaal wordt immers sterk uit gebreid, ook omdat de con certen van De Waag daar naartoe gaan. Of Stedelijk Museum De La kenhal een nieuwe vleugel voor moderne kunst krijgt, of dat een CBK wordt gerea liseerd, of dat beide wensen worden uitgevoerd is nog niet duidelijk. De directie kent aan deze plannen een tweede prioriteit toe. De in breng van de nieuwe direc teur van het museum speelt in de discussie een belangrij ke rol. Een werkgroep buigt zich momenteel over deze kwestie, aldus het stappen plan. A JDEN Het Instituut (erraadslieden wil dat «gemeente het heffen onroerend-goedbelas- (ogb) bij kamerbewo- voorlopig achterwege Dit totdat de nieuwe eentewet in werking dt. Dat schrijft het in- lut in een brief aan de eenteraad. instituut kreeg van de 5 over onaangekondigde belas tingheffingen, het willekeurig aanwijzen van de belasting plichtige gebruiker van een woning en het opleggen van aanslagen over inmiddels ver streken jaren. Het instituut heeft nu het een en ander uitgezocht. In Leiden werd tot 1982 de eigenaar an nex kamerverhuurder aange slagen voor ogb. Na 1982 heeft de gemeente besloten om in afwachting van diverse arres ten van de Hoge Raad over de klachten van burgers Qgb om dat niet meer te doen. In de nieuwe gemeentewet wordt de kamerverhuurder als belastingplichtige aangewezen. Hij krijgt dan wettelijk het recht om de ogb te verhalen op de kamerbewoners. Die wet is echter nog niet in gevoerd. De gemeente heft echter wel weer als vanouds ogb. „Het behoeft nauwelijks betoog dat de in de ogb betrok ken kamerbewoners onaange naam verrast waren. Temeer daar zij eerder nooit een aan slag onroerend goedbelasting hadden ontvangen", zo schrijft het instituut. De gemeente wordt gevraagd om middels een hardheids clausule de onaangekondigd opgelegde aanslagen aan ka merbewoners in te trekken. Zolang de nieuwe gemeente wet nog niet in werking is ge treden, moet ook in de toe komst worden afgezien van aanslagen. Het instituut ver wacht namelijk dat het meren deel van de kamerbewoners in aanmerking komt voor kwijt schelding. Het afzien van aan slagen bespaart de gemeente veel tijd, geld en energie, zo pleit het instituut. Het college voelt er echter weinig voor om de wens van het instituut te vervullen. „Het is een ongelukkige procedure waartoe we genoodzaakt zijn, maar alle studenten vrijstel ling geven van ogb daar voe len we ook weinig voor", zei wethouder Paul Bordewijk gisteravond tijdens de commis sievergadering financiën. WETHOUDER GEEFT RAADSLEDEN EEN STANDJE LEIDEN De Leidse raadsleden kregen gister avond tijdens de commis sievergadering voor wel zijnszorg een standje van wethouder Paul Borde wijk. De strekking was dat ze de wethouder niet tijdens de vergadering opeens moesten gaan las tigvallen met detailvra gen. Het college moet het beleid in het kader van bestuurlijke vernieuwing immers op hoofdlijnen gaan voeren. VVD'er Alexander Geertsema voelde zich hierdoor be hoorlijk beledigd. Tijdens de vaststelling van het programma welzijn 1991 gin gen de meeste raadsleden al leen op details in. Vragen over hoofdlijnen werden, met uit zondering van Groen Links- raadslid Jan Laurier, niet ge steld. Dat schoot bij Bordewijk in het verkeerde keelgat. Naar eigen zeggen, kon hij de vra gen die hem werden gesteld niet eens meer schrijvend bij houden, laat staan beantwoor den. Hij vond dat de raadsleden de vragen van tevoren schrifte lijk hadden moeten indienen, of de vragen mondeling aan de betrokken ambtenaren hadden moeten stellen. Ook adviseer de hij de raadsleden te wach ten op bepaalde nota's die bin nenkort zouden verschijnen. Bordewijk was dan ook niet van plan de vragen tijdens de vergadering te beantwoorden. Ze zouden in een later stadium mogelijk schriftelijk worden beantwoord. Alexander Geert sema vond dat de wethouder de vragen best mondeling kon beantwoorden. En drong hier op aan. ,,U bedoelt dus dat het college zich bezig moet houden met de details en de ambtenaren met de hoofdlijnen. Uit de manier waarop u dit hebt voorbereid disfunctioneert u als raadsle den", vertelde Bordewijk het VVD-raadslid kort maar krachtig de waarheid. Waarop Geertsema opmerkte „dat de voorbereiding van de begro ting ook niet fantastisch is. Maar we merken dan nog wel wat u wel en niet wilt beant woorden". Beledigend Toch bleef het bij Geertsema steken. Toen Bordewijk een aantal malen het antwoord schuldig bleef of onduidelijk heden niet op wist te lossen, sneerde hij: „U sprak net har de woorden over hoe de com missieleden hun vragen for muleerden, maar dat kan nu ook over het formuleren van uw antwoorden worden ge zegd". Ook op cijfermatige de- tailvi^gen van Geertsema af komstig uit de begroting moest de wethouder financiën het antwoord schuldig blijven. „Ik weet het niet. U moet me van- Paul Bordewijk: Niet lastig val len met details. FOTO: WIM VAN NOORT tevoren waarschuwen zodat ik iemand bij me heb die het wel weet". De VVD'er haalde zijn gram: „U kunt nu wel grove en beledigende opmerkingen maken aan het adres van de vragenstellers, maar u weet zelfs het antwoord op vragen over financiële kwesties niet. Maar ik heb de stukken bij me, we kunnen de vergade ring even schorsen, zodat u het kunt opzoeken", ging Geertsema smalend verder. „Ik denk er niet aan", sloot Bordewijk het steekspel af. Gehandicaptenvoorzieningen ook in Haarlemmerstraat LEIDEN Groen Links-raadslid Jan Laurier hield gisteravond tijdens de commissievergade ring voor welzijnszorg een pleidooi voor het snel aanbrengen van gehandicaptenvoorzienin gen in de Haarlemmerstraat. „In Leiden zijn twee echt centrale straten. De Breestraat wordt nu aangepakt. Kan er voor de Haarlemmer straat ook een planning worden gemaakt, wan neer deze wordt aangepast voor gehandicap ten", vroeg hij. Zelf had hij 1991 in zijn hoofd als het jaar om met de werkzaamheden te be ginnen. Wethouder Paul Bordewijk kon echter geen datum geven, ook had hij geen idee wat de kosten van dergelijke aanpassingen zijn. „Het kan best zijn dat de gehandicapten zelf meer prioriteit geven aan de Korevaarstraat", gaf hij de onzekerheid aan. VVD'er Alexander Geertsema kondigde aan dat zijn fractie een motie overweegt over het verscherpen van de controle van obstakels op straat, die gehandicapten belemmeren. „Uit het jaarverslag van de directie reiniging blijkt dat de reinigers te weinig tijd hebben om de obsta kels te controleren. Gezien de moeite die het verplaatsen van een haringkraam bij het sta tion heeft betekent, moet dit toch een aan dachtspunt zijn", motiveerde hij. BBK: „Geen cent teveel" LEIDEN De 24-uurs bereikbaarheid van het maatschappelijk werk lijdt onder het „Zeeuws meisje-beginsel". De zogeheten Bereikbaarheid Buiten Kantooruren (BBK) wordt gefinancierd door gemeenten uit de Leidse regio. De kosten van de BBK stijgen, het budget is niet toerei kend, maar de regiogemeenten willen „geen cent teveel" betalen. De gemeente Leiden ziet het liefst dat de bij dragen van de gemeenten één cent per inwoner omhoog gaat, dus naar 28 cent per inwoner. Daar willen de gemeenten echter niet aan. Tij dens de commissievergadering voor welzijns zorg werd gisteravond verteld dat Leiden tege moet wil komen aan de regiogemeenten. Dat komt omdat 42 procent van de hulpvraag Leid se inwoners betreft. De gemeente Oegstgeest komt bijvoorbeeld maar aan 1 procent. De andere gemeenten hebben het idee dat ze voor Leiden betalen. Om dit te voorkomen wordt 27 cent per inwoner gevraagd om de BBK in stand te houden. De kosten van de hulpvraag worden voortaan volgens een be paalde verdeelsleutel over de gemeentes ge spreid. Leiden neemt dan bijvoorbeeld 42 pro cent voor zijn rekening. Een ambtelijke werk groep bereidt dit voorstel voor. Het is de bedoe ling alle gemeenten voor het eind van dit jaar op een lijn te krijgen. )EN Een 47-jarige dwijker is afgelopen sdagmiddag door een op de Valkenburgseweg een zweep geslagen. De dwijker hield aan de een pijnlijke pols ag zijn horloge met wi waarde van 4000 gulden t vallen. De dader liep een wit paard over de Toen de Noordwijker met auto passeerde, werd met weep op het dak van de in geslagen. Hierdoor ont- i een deukje. De 47-jarige Ie verhaal en kreeg ook lap met de zweep. aden gestolen )ERDORP Dieven >en gisteravond sieraden en videorecorder gestolen een woning aan de Kli- zoom in Leiderdorp. De ekers verschaften zich ang door een keukenraam de voorzijde open te bre- ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET 'FORMATIE OVER FILMS, MUZIEK HEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De Leidse po litie ontkent te hardhan dig te zijn opgetreden bij het „breken" van de blok kade bij McDonald's vori ge week. dinsdag. Op vra gen van de gemeente- raadsfracties van de VVD en Groen Links ant woordt hoofdinspecteur C. de Jong wel dat de wa penstok is gebruikt. Dat was om een vechtpartij tussen omstanders en de monstranten te beëindi gen. Tijdens de ongere geldheden werden 41 ac tievoerders maar geen en kele omstander opgepakt. Volgens De Jong maakten de actievoerders, die de milieu- en dieronvriendelijkheid van McDonald's aan de kaak wil den stellen, zich schuldig aan het demonstreren zonder een vergunning daarvoor van bur gemeester en wethouders. De Jong ontkent niet dat er door de politie geweld tegen hen is gebruikt maar dat bleef vol gens hem beperkt tot „trekken en sjorren". De wapenstok en de hond is volgens het verslag van De Jong alleen ingezet „teneinde aan de vechtpartij voerd blijft onbeantwoord, tussen omstanders en demon- in het rapport van De Jong stranten een einde te maken", staat verder dat de groep van De vraag waarom geen van de 41 niet alleen is gefouilleerd omstanders is geslagen of afge- maar ook dat hun persoonlijke Agenten trachten de blokkade bij McDonald's te breken. bezittingen zijn doorzocht. Zo- ordelijkheden te willen voor doende ontdekte de politie dat komen heeft de politie daarom het merendeel van de groep besloten de actievoerders ver met de trein naar Leiden was weg van McDonald's bij sta- gekomen. Om nieuwe wan- tion De Vink af te zetten. FOTO: WIM VAN NOORT Aanstaande maandag zal het verslag van De Jong onder werp zijn van een commissie vergadering van' bestuurlijke aangelegenheden Met deze praktische storingsset, bestaande uit e"en schroevendraai er, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt"van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: S Postcode/plaats: Telefoon: :ontrole bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 J Stuur als dank de storingsset naar: j Naam: 1: j Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. I ÊeidaeSoiiACWit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9