'Walvis' uit WO II vol radioactief water ALLER LEKDS) Shell: overheid wist van gifstort Gouderak De discussie over kernenergie V BINNENLAND/BUITENLAND OeidMOomant VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 PAGIN pj Zeehond als 600ste uit crèche ontslagen PIETERBUREN De zee- hondencrèche in Pieterburen heeft vandaag de zeshonderd ste zeehond vrijgelaten. Teun- tje, zoals het dier is gedoopt, wordt met drie andere zeehon den uitgezet in de Dollard, waar zij in juli dit jaar ziek en ondervoed werd gevonden. Teuntje is één van de 22 zoge noemde huilers die de afgelo pen zomer bij het centrum zijn binnengebracht. Huilers zijn zeehondenbaby's die hun moe der zijn kwijtgeraakt en zon der hulp niet kunnen overle- Supermarkt brandt uit Rook en vlammen slaan uit het dak van een supermarkt op een industrieterrein in het Noordlimburgse Sevenum. Eén persoon raakte bij de brand gewond en moest met ernstige brandwonden overgebracht worden naar een ziekenhuis. Vermoed wordt dat de brand is veroorzaakt door werkzaamheden aan de elektriciteitsvoorziening in het winkelpand. De schade wordt geschat op vijf miljoen gulden. Bonden sceptisch over plannen basisonderwijs RIJSWIJK Alleen her schikking en schaalvergroting leiden niet tot de nodige spe ciale aandacht voor kinderen met problemen in het gewone basisonderwijs. Dat stelt de Katholieke Onderwijsvakbond KOV in een reactie op de noti tie van staatssecretaris Walla ge 'Weer samen naar school'. Ook de ABOP en PCO vinden dat er meer nodig is dan schaalvergroting om de pro blemen op te lossen. Een grotere samenhang tussen het basis- en het speciaal on derwijs (SO) is wel belangrijk, maar de voorstellen van Wal lage zijn vooral organisato risch, aldus de KOV. De bond vindt in de notitie „onvoldoen de uitgewerkte, inhoudelijke elementen. De KOV heeft ver der kritiek op het uitblijven van extra middelen. Dat maakt de weg die Wallage in wil slaan „nauwelijks begaan baar". De ABOP vindt de voorgestel de oplossing om de groei van het SO te stoppen niet toerei kend. Scholen voor speciaal onderwijs blijven noodzake lijk, aldus de ABOP. De keus van Wallage om speciaal en regulier onderwijs onder één (bestuurlijk) dak onder te brengen, wordt als „een te technische oplossing" om schreven. De protestants-christelijke on derwijsvakbond PCO wil con structief deelnemen aan dis cussies over nieuwe wegen, maar betwijfelt of de huidige budgetten van de beide school soorten samen voldoende zul len zijn om de door de staats secretaris voorgestelde opera tie uit te voeren. De bond zet verder vraagtekens bij de be voegdheidsverdeling binnen de voorgestelde bestuurlijke verhoudingen en de gevolgen daarvan voor de rechtspositie van het personeel. Eis: 15 jaar cel voor dubbele moi AMSTERDAM De officier justitie bij de rechtbank in sterdam heeft gisteren vi jaar gevangenisstraf geëist een 31-jarige man wegens'El- doodschieten van twee vrief00* begin dit jaar.Het drama plaats in de woning van de sl offers in de Amsterdamse boschstraat. Daar waren r slachtoffers, de verdachte enS vrouw afgezakt na een avi stappen met veel alcohol- e Y cainegebruik. Volgens de ssi' dachte sloeg de aanvankelijk 1 v zierige sfeer ineens om in agr toen een van zijn vrienden c ging beledigen en voorsteldfd 01 partnerruil te doen. Seksueel misbruikte vrouwen krijgen klachten op termijn AMSTERDAM Ruim de helft van de in hun jeugd seksueel misbruikte vrouwen krijgt op latere leeftijd klachten. Het gaat om angsten, concentratie problemen, depressiviteit, eetproblemen én suïcide gedachten en -pogingen. De groep is verder opval lend zelfdestructief. Klinisch-psycholoog Nel Draij- er concludeert dat in haar proefschrift 'Seksuele trauma tisering in de jeugd. Gevolgen op lange termijn van seksueel misbruik van meisjes door verwanten'. Draijer werd twee jaar geleden beticht van on deskundigheid na presentatie van de onderzoeksresultaten van haar onderzoek 'Seksueel misbruik van meisjes door verwanten'. Daarin kwam naar voren dat één op de drie vrouwen in Nederland ooit seksueel is misbruikt. Vijftien procent van de vrouwen in Nederland is ooit misbruikt door één of meerdere familie leden. Gisteren promoveerde de psy chologe cum laude aan de fa culteit sociaal-culturele weten schappen van de Vrije Univer siteit in Amsterdam op een be werking van het onderzoek. Volgens staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken moeten voorkoming van seksueel ge weld en hulpverlening aan slachtoffers door bij voorbeeld de RIAGG's extra aandacht krijgen. Het moeten de speer punten worden van de bestrij ding van seksueel geweld in Nederland. Er wordt al lange re tijd aan beide zaken ge werkt, maar de resultaten zijn nog niet goed genoeg. Ter Veld schrijft haar voornemen in de nota Bestrijding Seksueel Geweld tegen vrouwen en meisjes, die gisteren naar de Kamer is gestuurd. Dode gevonden in auto in IJssel KAMPEN Duikers van de brandweer hebben gister avond in de IJssel in Kampen een auto gevonden met daarin een stoffelijk overschot. De auto behoorde toe aan Ineke Keizer uit Dronten, die sinds 23 mei 1989 wordt vermist. De vrouw was toen 30 jaar. De identiteit van de dode is nog niet vastgesteld. Vandaag zou sectie worden verricht. De duikers van de Kampense brandweer vonden de auto tij dens hun wekelijkse oefena vond. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU In het Lado- gameer, het enorme zoet waterbekken bij de mil joenenstad Leningrad, ligt nu al bijna veertig jaar een oude Duitse torpedo- bootjager. De boeg van het schip ligt net onder de waterspiegel, de achterste ven steekt twee meter omhoog. Het kanon op het achterdek prikt dreigend de hemel in, als een boze grijsaard met zijn wandel stok. Als er verder niets aan de hand zou zijn, zou het vaartuig beschouwd kunnen worden als de zoveelste niet-opgeruimde relikwie van de verschrikke lijke blokkade-oorlog die hier heeft gewoed. Maar er is wel degelijk iets aan de hand. De torpedobootjager bevat twee miljoen liter zeer radioactief water. „We leven in de tijd van glas nost. Ik wist te veel van deze zaak en daarom kreeg ik uit eindelijk van defensieminister Jazov persoonlijk toestemming om met de opruimingseenheid mee te gaan. Ze gingen er bij defensie kennelijk van uit, dat de zaak toch niet meer geheim gehouden kon worden en dat het in hun belang was dat een betrouwbare specialist als eer ste hierover zou publiceren", zegt Oleg Tarasov. Deze grij zende vijftiger heeft als tech nicus meegewerkt aan de bouw van de eerste twee kern reactoren bij Leningrad, beide van het Tsjernobyl-type. Nu, in zijn tweede leven als jour nalist, wil hij beheerste voor lichting geven over de geva ren van kernenergie. Maar die ouwe schuit op het Ladogameer maakt Tarasov werkelijk bezorgd. Hijzelf weet zich, als Leningrader, in zijn drinkwatervoorziening immers afhankelijk van dat grote meer. „Het lijkt me ze ker, dat het water daar al ge deeltelijk besmet is geraakt. Duikers hebben vastgesteld, dat er onder water in de romp scheurtjes zijn ontstaan. Dus het lekt. Alleen omdat het La dogameer zo enorm groot is, is het stralingsniveau al die jaren laag gebleven", zegt Tarasov in zijn verslag, dat een dezer dagen in het weekblad Litera- toernaja Gazeta moet verschij nen, „maar als die twee mil joen liter vrijkomen, is dat een regelrechte ramp. We zijn in feite afhankelijk van de kwa liteit van het Krupp-staal". Walvis Hoe komt een Duitse torpedo bootjager uit de Tweede We reldoorlog aan kernbesmet ting? Volgens Tarasov werd de boot na de oorlog ingelijfd bij de Baltische Sovjetvloot onder de naam Walvis. In het kader van de wapenwedloop werd het schip in het begin van de jaren vijftig gebruikt als proef object: afweersystemen tegen het hoogst agressieve stronti- um-90 werden hier getest. On nodig te zeggen, dat de Walvis vanaf dat moment uit de ge wone militaire boekhouding verdween en met de grootste geheimhouding werd omge ven. Lavrenti Beria, de beruchte KGB-chef van de laatste jaren van het Stalin-tijdperk, hield persoonlijk toezicht op de ex perimenten. Tarasov: „Door al dat geheimzinnige gedoe zitten we nu zonder bruikbare docu mentatie over de Walvis. De archieven over het schip zijn niet te vinden. Ik acht het zeer waarschijnlijk, dat veel men sen in die proefperiode op een dramatische wijze aan hun eind zijn gekomen. Men had toentertijd immers nog weinig benul van de gevaren, en ze ker een brute machtsfiguur als Beria had daar geen enkele boodschap aan. De manier waarop hij uiteindelijk de Walvis heeft afgedankt onder streept dat. Ze hebben de boot gewoon ergens aan de oever van het meer gedumpt en het gebied er omheen tot verbo den zone verklaard. Jazeker, de toenmalige kerngeleerden moeten geweten hebben hoe gevaarlijk de Walvis was. Maar die hielden hun mond, want iedereen was als de dood voor Beria". Het schip is inmiddels herme tisch afgesloten en een expedi tie van dertig vaartuigen, on der leiding van een heuse schout-bij-nacht die kan bogen op Tsjernobyl-ervaring, zal de Walvis lichten en naar een veilige plek afvoeren. Waar, dat kan of mag Tarasov niet vertellen. Maar voordat de T-12 (volgens de oorspronkelijke Duitse clas sificatie) kan worden opgebor gen zal iemand haar onschade lijk moeten maken. Zo iemand bestaat er in de Sovjetunie: Ta rasov noemt de naam Vladi mir Boelygin. Onlangs kreeg deze man van president Gor- batsjov de hoogste onderschei ding, 'Held van de Sovjetunie', uitgereikt. Teken dat er op het stralingsfront meer aan de hand is dan de gemiddelde Sovjetburger weet. Want voor held van de Sovjetunie moet je doorgaans je leven in de waag schaal gesteld hebben. „Echt menens" Tarasov: „Ik kan er niet veel meer over zeggen. Maar het is wel zo dat als Boelygin ergens bij een militair onderdeel op duikt, daar opeens veel aan vragen voor verlof worden ge daan. Want de mensen weten dat het, als hij erbij wordt ge haald, echt menens is". Vanzelfsprekend is de werk wijze van de heer Boelygin op de Walvis uiterst geheim. Ta rasov volstaat met te zeggen, dat de man iets heeft bedacht en dat ze op een fabriek in Le ningrad nu bezig zijn deze vin ding in een bruikbaar appa raat om te zetten. Tarasov gaat er van uit, dat men net op tijd de zaak onder controle heeft gekregen en een grote ramp heeft weten te voorkomen. Maar minder gerust is Tarasov over de naar hij vermoedt nog zeer vele, verzwegen radioac tieve objecten uit dat duistere verleden van het begin van de jaren vijftig, toen immers overal in het land koortsachtig proefnemingen werden ge daan om de atoomwedloop met de Amerikanen te kunnen bij houden. „Wie brengt de juiste gegevens boven water?", vraagt Tarasov zich af, de KGB, het ministerie van de fensie of het ministerie van binnenlandse zaken? Wie opent de archieven en vindt de kaarten van de plekken waar indertijd getest werd? Hoeveel proefobjecten als de Walvis zijn geruisloos afge voerd en vormen nu, zoveel jaren later, een direct gevaar voor onze bevolking? Afvaltransport Voor het eerst is gisteren een trein van Hilversum naar Wijster vertrokken met louter en alleen groente-, fruit- en tuinafval. Het ging om speciale containers met aan de bron gescheiden afval, die op wagons werden geplaatst met bestemming de VAM. Daar wordt het afval, afkomstig uit uit de Gooi- en Vechtstreek, tot milieuvriendelijke compost verwerkt. FOTO: ANP Betere zorg zwakzinnigen kost 500 miljoen UTRECHT De noodzakelij ke kwaliteitsverbetering in de zorg voor verstandelijk gehan dicapten kost 500 miljoen gul den. Dat is 20 procent meer dan het huidige jaarbudget van de inrichtingen. Volgens voorzitter A. Krol van de sec tie zwakzinnigenzorg van de Nationale Ziekenhuisraad vandaag in Utrecht bijeen moet in deze zorg de groeps grootte worden teruggebracht tot maximaal acht bewoners en moeten er per groep mini maal twee personeelsleden zijn. „Met het geld (ruim één procent per jaar) dat nu be schikbaar wordt gesteld duurt het tot 2010 voordat wij kun nen spreken van een kwalita tieve zorg", aldus Krol. Eerst boon DEN HAAG De over heid was er vanaf 1959 van op de hoogte dat er op een vuilstortplaats in de Zuidhollandse gemeente Gouderak jarenlang afval vermengd met landbouw gif, afkomstig van Shell Chemie in Rotterdam, werd gestort. Dit heeft de advocaat van Shell, mr. H.J.C. ter Kuile gisteren meegedeeld voor het ge rechtshof in Den Haag. Daar werd het hoger beroep behandeld dat Shell heeft aan getekend tegen het tussenvon nis dat de rechtbank in Rotter dam drie jaar geleden uitsprak in de civiele procedure van de Staat tegen Shell. In deze procedure vordert de staat de kosten die zijn ge moeid met de sanering van de Zellingwijk, de woonwijk die in de jaren zestig op de voor malige vuilstort in de bocht van de Hollandse IJssel werd gebouwd. De kosten van sane ring, de wijk werd afgebroken en het verontreinigde terrein werd afgedekt, worden ge raamd op ten minste 110 mil joen gulden. De bewering van mr. Ter Kui le aan het eind van de proces- dag deed landsadvocaat mr. B.D. Wubs in woede en ver ontwaardiging ontsteken. „Nog nooit tijdens deze zaak, die wij al sinds 1983 voeren, heeft Shell dit naar voren ge bracht", aldus Wubs. In het tussenvonnis stelde de rechtbank in Rotterdam jaar geleden vast dat er jaren vijftig toen het gifl val werd gestort, er al zorgvuldigheidsnorm best a Shell mocht er als enige ducent van drins in Neder niet zonder meer op vert wen dat het begraven vanc afval in de bodem geen ge voor het milieu kon oplev< Tegen deze stelling, die de staat is overgenomer Shell in hoger beroep in geweer gekomen. Volgens Ter Kuile bestond er op van de toen beschikbare nis geen gevaar voor mi ■li ien dier. Het storten van het a. was toen de enige manier* zich ervan te ontdoen. „Be ven in de bodem kon kwaad, want drins lossen water op". Boekenbeurs Tegen de veertig antiquariaten nemen zondag deel aan een antiquarische boekenbeurs in de Leidse Pieterskerk. De or ganisatie is in handen van de Bond van Handelaren in Oude Boeken. De Vereniging van Kranten- en Tijdschriftenver zamelaars viert tijdens de beurs haar eerste lustrum met een expositie. De beurs is geo pend van 11.00 tot 18.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 3 gulden. Gehandicapten Moedig Voorwaarts houdt zondag een bazar. De opbrengst komt ten goede aan ruiterkampen voor gehandi capten. Jaarlijks gaan 40 ge handicapten twee weken lang naar België om daar paard te rijden. Het geld wat daarvoor nodig is wordt onder andere door de bazar opgebracht. Deze duurt van tien tot vier uur op het terrein van de ma nege aan de Wassenaarseweg 525 in Leiden. Voor informa tie: 071-155234. Wandelen Wandelen in het Heempark onder leiding van de natuur- gidsen van het IVN-Leiden kan zondag om 14.00 uur. De wandeling duurt anderhall uur. Het is de laatste rondlei- SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER ding van het IVN. In het park is daarnaast nog eens een na tuurpad uitgezet waarin slak ken op bordjes de weg wijzen. Het Heempark ligt aan de Oegstgeesterweg. Het is zon dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur, maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur. Geschiedenis Docent Jaak Slangen begint in november met een korte cur sus Leidse geschiedenis vanal de middeleeuwen tot aan de twintigste eeuw. Aan bod ko men de lakennijverheid, de in dustrie in de stad, de arbei- g en de crisisja- Ten zes bijeenkom sten op donderdagavond in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33a gehouden. Tei afsluiting wordt een bezoek aan het gemeentearchief ge bracht. De kosten voor de cur sus bedragen 50 gulden. In-, lichtingen en opgave: 071- 149180. Cantatedienst De eerste in een reeks cantate diensten wordt zondag gehou den in de Hooglandse kerk. De dienst maakt deel uit van een serie van zes, waarvan er vier in de Pieterskerk worden ge houden. Zondag treedt het Leiderdorps Kamerkoor en - Orkest ope. Zij brengen onder andere werken van Bach. Joop Brons verzorgt de orgelbege leiding. Aanvang 19.00 uur. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT Na het weer en de dage lijkse portie ontsnappen de of losgelaten gevange nen is ook de kernener gie een populair ge spreksonderwerp. Discus sies hierover zijn trou wens bijna net zo vruch teloos als die over het weer: bijna iedereen heeft een uitgesproken standpunt: vóór of tegen. Ruimte voor twijfel of nuances is er niet. Iedereen die in het Haagse wereldje het onderwerp kern energie ter sprake brengt roept een berg argwaan op, en het pleiten voor een zakelijke discussie is bijna politieke zelfmoord. Ik vind dit benau wend en ongezond. De me ningsvorming over de vraag aan welke veiligheidseisen nieuwe kerncentrales moeten voldoen, wil er eventueel sprake zijn van de bouw er van, gaat immers door. Onze opvattingen hierover zijn niet werkelijk belangrijk. Voor de ontwerpers van kerncentrales is Nederland een kleine, on belangrijke markt. Zij zijn slechts geïnteresseerd in de eisen die de Europese Ge meenschap zal stellen. Hun blik richt zich al lang op Brussel, en niet op Den Haag. Ons land moet in de besluit vorming in de EG een belang rijke rol spelen, al was het maar omdat wij Nederlanders voorzichtiger en terughou dender zijn dan bijvoorbeeld de Fransen. Maar dan moeten we wel een standpunt hebben. Vier lijnen De regering zou hier bewust en in alle openheid aan moeten werken door langs vier lijnen'te opereren. De eerste is dat zij de milieu vriendelijke vormen van energievoorziening maximaal ondersteunt: warmte-krach- tinstallaties, zonne- en winde nergie, biogas en als belang rijkste: energiebesparing. Op deze gebieden is vooruitgang geboekt, maar er kan véél meer gebeuren. De tweede lijn is dat in het vervolg de bezwaren van kernenergie serieus worden genomen. De derde lijn is dat wij stop pen met steeds weer verbeter de typen kerncentrales te bestuderen. Dit onderzoek kan tot niets leiden zolang wij niet met elkaar hebben beslo ten aan welke veiligheidsei sen eventuele nieuwe kern centrales moeten voldoen. Het huidige onderzoek wekt op z'n minst de indruk dat er koste wat kost nieuwe kern centrales moeten worden ge bouwd, is het niet in deze ka binetsperiode dan toch wel in de volgende. De juiste volgor de is: eerst de veiligheidseisen vaststellen en daarna bekij ken of er kerncentrales kun nen worden gebouwd die aan deze eisen voldoen. In de vierde plaats zou het onderzoek naar de berging van eht hoogradioaktief afval in de diepe ondergrond moeten worden gestaakt. Het opbergen van dit afval in een aan te leggen zoutmijn in het Noorden van het land is niet alleen vanuit milieu-oogpunt hoogst bedenkelijk maar roept ook zoveel maatschappelijke weerstand op dat het in feite geen kans van slagen heeft. Die maatschappelijke weer stand heeft alles te maken met de ervaring dat eerdere regeringen de plannen voor de afvalberging beslist wen sten door te zetten, tegen alle waarschuwingen en verzet in. Dit ging zelfs zo ver dat de ei sen die aan de zoutvoorko- mens waren gesteld werden ingetrokken toen bleek dat afvalvraagstuk zal in een ternationaal samenwerkinjg verband moeten worden gelost. Dat is ook het mi logisch, immers geen en land is er tot nu toe in slaagd een oplossing voor afvalvraagstuk te vinden, is uiteraard niet de bedoel r: het afvalprobleem eenvou naar het buitenland te plaatsen. De te kiezen vei heidseisen, internationaal I zicht en een draagvlak bij bevolking zijn vereist. En tuurlijk komt een oplossinj een ontwikkelingsland nie aanmerking. Als dit alles is uitgevo kunnen wij eindelijk de cussie over de voor- en na len van kernenergie op behoorlijke wijze voeren, dat moment komen de mo lijke bijdragen van kernei, gie aan de bestrijding van verzuring en het broeikai fekt te staan tegenover ma schappelijk aanvaarde nieu veiligheidseisen en eventu oplossingen voor de afvalp blematiek. Ik hoop dat als het ooit zo komt de besluitvorming Brussel niet al jaren achter rug is en er nog meer ke centrales net over onze gr zen staan! (Dick Tommei is lid van Tweede Kamer voor D66).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4