„Start bij kind en verbeter de wereld" Meer zuiverheid bij onderwijsplanning gewenst kerk wereld Bisschoppen VS bekritiseren optreden in Golf Schoolwijzer £etdóe Mozart compleet op CDi overtreft verwachtingen' mT Ccldóc0ouAont GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcklócSou/tont vrijdag 26 oktober 1990 pagi] Zwolse kerken willen gebed tegen Zwarte Gat ZWOLLE De protestantse kerken in Zwolle zijn bezorgd over de plannen van Veronica om komende zondag in Zwolle een manifestatie te houden rondom paranormale activiteiten. De hervormde en gereformeerde gemeenten roepen in een geza menlijke kanselboodschap de kerken in de regio op tot gebed "om de waarheid van de Bijbel te doen oplichten over de vele vormen van on- en bijgeloof, waarin in onze tijd veel mensen dreigen ten onder te gaan. Met name veel jonge mensen dreigen het slachtoffer te worden van duistere krachten", aldus de ker ken. "Spelen met het occulte" is volgens hen een activiteit die door de eeuwen heen is afgewezen door de christelijke kerk. De oproep wan de kerken tot gebed is niet het enige protest. Veel affiches van de manifestatie zijn in Zwolle met tectyl besmeurd. Tienduizenden amendementen op wereldcatechismus VATICAANSTAD De rooms-katholieke bisschoppen in de wereld hebben 24.000 amendementen ingediend op het ontwerp voor een wereldcatechismus. Kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer en voorzitter van de commissie die met schrijven van het document is belast, vertelde dit gisteren aan de deelnemers aan de bisschoppensyno de. Ratzinger, die eerder liet weten dat het document „op buiten gewoon grote instemming" van de bisschoppen kon rekenen, meldde dat de catechismus vermoedelijk pas in 1992 zal worden gepubliceerd. Hij erkende dat het ontwerp-document enkele la cunes bevat. Zo is nauwelijks aandacht besteed aan de missionai re opdracht van de RK Kerk en aan de eigen plaats van de Oos terse kerken die deel uitmaken van de Rooms-Katholieke Kerk. Samen op Weg- trein rijdt weer LUNTEREN De oecume nische trein van hervorm den en gereformeerden rijdt weer: gisteravond besloten de synodes van hervormden en gereformeerden te gaan werken aan een kerkorde- lijk uitgangspunt voor de herenigde kerk. Basis en hoofdlijn van dat werk is de hervormde ker korde uit 1951. Veel gereformeerden hadden eerder dit jaar veel moeite met het hervormd document als basis voor de nieuwe kerk; het hervormd-eigene zou wel licht daardoor teveel gaan overheersen. Daardoor ont stond eerder dit jaar een zeke re patstelling, die gisteravond is doorbroken. Ter synode heerste een stemming van 'we moeten er nu uitkomen, want anders wordt Samen op Weg lachwekkend', zoals de gere formeerde oecumene-deskun- dige dr. L.J. Koffeman op merkte. Anderen wezen er op hoe in de gemeenten Samen op Weg een levende realiteit is; wat de synodes 'bekoksto ven' of juist niet, wordt nau welijks van belang gevonden, tenzij de trein blijft stilstaan. De Hervormde Kerkorde van 1951 functioneert in de Ne derlandse Hervormde Kerk als 'samenbindend element', er wordt in aangegeven hoe de Hervormde Kerk met al haar verscheidenheid één kerk kan zijn. De 'nieuwe kerk' heeft zo'n bindend element ook nodig, want de verscheidenheid zal groot zijn. Een speciale commissie zal in oktober 1992 een rapport op tafel leggen waarin de struc tuur voor de herenigde kerk wordt voorgesteld. WARC - secretaris ziet in China meer openheid LUNTEREN De Tsjeeho- slowaak Milan Opocensky, sinds begin 1989 secretaris van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Kerken (WARC), heeft in China „veel meer openheid" aangetroffen dan hij had ver wacht. Er kon openlijk over de bloedig neergeslagen stu dentenrevolte van vorig jaar worden gesproken, zo had hij vorige maand tijdens een rondreis geconstateerd. Opo censky, te gast bij de geza menlijke synodevergadering te Lunteren, erkende dat de vrijheid van de kerken in China "enigszins ingeperkt" is. Dit is naar zijn mening niet het gevolg van de steun die de Chinese Raad van Kerken vo rig jaar aan de opstandige stu denten heeft gegeven (en die zij weer heeft herroepen), maar van de vrees bij de rege ring dat de kerken dezelfde rol bij democratisering zouden spelen als de kerken in Oost- Europa hebben gedaan. Nederlandse Hervormde kerk Ds. Fechner, Wassenaar, aangesteld als legerpredikant. Gereformeerde Kerken Beroepen te Schiedam W.R. van Wieren te Huizen (N-H); Ds. G. van Loenen te Leiderdorp neemt 28/10 afscheid wegens vervroegd emeri taat. De vragen die men met ja of neen beantwoordt, zijn zelden interessant. UTRECHT Als je in het basisonderwijs al be gint kinderen vertrouwd te maken met begrippen als .onderling vertrou wen' en .solidariteit' dan ben je de wereld aan het verbeteren. Dat is het hoge ideaal waar de nieu we studie Vredespedago- giek aan de Universiteit Utrecht voor staat. Dr. Lennart Vriens geeft met ingang van 1 november colle ges over vredesopvoeding. Vriens die als bijzonder hoog leraar in dit vakgebied is be noemd verwacht niet dat er mensen specifiek in de vre- despedagogie zullen willen af studeren, hoewel dat niet on mogelijk is. Het gaat meer om een bijvak dat andere studies meer kan verdiepen. Het woord 'vrede' als tegen hanger van 'oorlog' is voor wat deze studie betreft te be perkt, zo blijkt uit de stelling- name van de Stichting Leer stoelen Vredesopbouw in Utrecht. Vredesopvoeding, al dus de stichting, richt zich „op het tot stand brengen van een humane wereld op basis van normen en waarden die in vrede besloten liggen". De stichting heeft zich voor een vredes-leerstoel bij de Utrechtse universiteit beij verd. Het verbeteren van de maat schappij is hard nodig, zegt Vriens tijdens een toelichting op zijn hoogleraarschap. De samenleving is nu gebaseerd op „georganiseerd wantrou wen" zegt de hoogleraar en dat vergalt veel van het leven van talloze mensen. De maat schappij draait volgens Vriens even gesmeerd en een stuk prettiger als de mensen be sluiten tot en dan volgen de kernpunten die op basis scholen aan kinderen moeten worden bijgebracht :„Ge- weldloosheid, sociale vaardig heid, verantwoord omsprin gen met de wereld, (waarbij met name aan verspilling van Lennart Vriens. energie en milieuschade moet worden gedacht), het kweken van vertrouwen en solidari teit en verantwoordelijkheid'. Vriens ter toelichting nog: „Kinderen moeten leren dat niet alles geaccepteerd hoeft te worden, dat je alles ter dis cussie kunt stellen." Mooi Dat zijn mooie doeleinden, maar hoe wil Vriens die gere aliseerd zien in een maat schappij, waarin competitie en naijver geaccepteerde begrip pen zijn. Vriens:„Let wel ik ben niet tegen alle competitie. Die kan tussen mensen waardevolle resultaten opleveren, mensen hebben het nodig om zich te bewijzen. Dat zie je duidelijk in de sport, waar ik zelf graag aan doe. Ik zeg wel: we zijn te ver doorgeschoten. De compe titie is tot doel verheven, zou je haast denken." Hoe de samenleving er uit zou moeten zien, is een vraag waar Vriens geen pasklaar antwoord op heeft. Maar als het toch moet wil hij de ver gelijking met een gezin ma ken. „In een gezin heerst ook rivaliteit, maar dat is geen doel op zich. In een gezin heerst door alles heen solida riteit. In de maatschappij moeten we af van die mental- teit van 'ieder voor zich". Er gebeurt intussen al enkëft jaren iets ten behoeve van de vredesopvoeding onder kin deren. Vriens is zelf nauw be trokken geweest bij een basis schoolproject, ten behoeve van de vredesopvoeding. Ba sisscholen kunnen sinds jaar en dag een abonnement op 'Vredesboeken' nemen van de Stichting Leerstoelen Vredes opbouw. Uit het feit dat de boeken in een oplaag van achtduizend per jaar worden afgenomen, leidt de stichting af dat de belangstelling onder scholen groot is. Maar wat steken de kinderen op basisscholen er van op? Vriens zegt dat die vraag niet wetenschappelijk gefundeerd beantwoord kan worden om- "cfat er nooit onderzoek naar het resultaat van die lectuur is gedaan. Daar ontbrak het FOTO: PERS UNIE geld voor, zegt de hoogleraar. Uit eigen ervaring kan hij melden (Vriens was onderwij zer en deed veel onderzoek) dat kinderen vanaf hun elfde jaar belangstelling hebben voor wat er in de wereld ge beurt. „Ze hebben dan best al wel een idee wat rechtvaar digheid en onrecht is" zegt Vriens. Het Jeugdjournaal van de televisie is een belang rijke nieuwsbron voor kinde ren zegt de hoogleraar. Er is in de onderwijswereld een tendens gaande, zegt Vriens om alles wat niet di rect gericht is op direct resul taat te schrappen. Hij vreest dat dat ook gebeurt met de lessen die kinderen meer tole rantie en verantwoordelijk heid moeten bijbrengen. Monnikenprotest Ongveer honderd Birmaanse monniken gingen in de Thaise hoofdstad Bangkok de straat op om te protesteren tegen de geweldadige onderdrukking van hionniken in Birma. FOTO: epa WASHINGTON Het militaire optreden van de Verenigde Staten in het gebied van de Perzische Golf kan geen genade vinden in de ogen van 26 van de 300 rooms-katholieke bisschoppen in de Verenigde Staten. „De omvang en de aard van de wapensystemen die op dit mo ment geïnstalleerd worden, gaan veel verder dan afschrikking alleen en vormen een offensieve bedreiging voor Irak", schrij ven de bisschoppen in een verklaring die door de vredesbewe ging Pax Christi is verspreid. Het door president Bush geëiste vertrek van Iraakse troepen uit Kuwayt is „zo onvoorwaardelijk, dat geen ruimte wordt ge laten voor de oplossing van legitieme problemen tussen Irak en Kuwayt, die al voor de invasie bestonden". Tot de onderteke naars van de verklaring behoren de aartsbisschoppen Ray mond Hunthausen (Seattle), Robert Sanchez (Santa Fe) en Da niel Sheehan (Omaha). Aartsbisschop James Francis Stafford van Denver heeft in een brief aan Bush geschreven dat het „extreem moeilijk" is om de militaire acties van Amerika te rechtvaardigen. Dat komt doordat ze „voortvloeien uit een politiek die ernaar streeft voor Noordamerikanen en Europeanen een levensstandaard te behouden die al een onevenredig groot deel van de grondstof fen in de wereld opeist". Het is weer een drukte van belang in de onderwijspoli tiek. Onlangs sloot staatsse cretaris Wallage een overeen komst over het zogeheten for matie-budget-systeem, eerst met de schoolbesturen, daarna met de personeelsbonden. En het vorige weekend kwam er met diezelfde personeelsbon den een convenant tot stand over de verdeling van 222 miljoen gulden, onder meer ter opwaardering van het le raarsberoep. Er wachten de scholen dus weer heel wat veranderingen. Men kan natuurlijk de be trokkenen, met name de be windsman prijzen om zoveel activiteiten, hem feliciteren met de bereikte resultaten. En ook kan men het een beetje flauw vinden wanneer in sommige commentaren die 222 miljoen een druppel op een gloeiende plaat wordt ge vonden. Toch zijn er mede in dit verband nog vragen en ook bedenkingen genoeg. Een paar ervan wil ik hier aan de orde stellen. Voorbarigheid De eerste is die naar de rol van de volksvertegenwoordi ging in dezen. Vindt die dat wat afgesproken is allemaal goed, of moet het bij haar nog aan de orde komen? En voor al: als die nu eens zaken gaat wijzigen, wat gaat er dan ge beuren? Laat de politiek zich niet teveel verdringen door de belangenbehartigers? Ik stel deze vraag omdat de bewindslieden op Onderwijs zo langzamerhand niet zo'n beste reputatie hebben opge bouwd waar het het rekening houden met de juiste parle mentaire weg betreft. Ik denk bijvoorbeeld aan alles wat er febeurd is in het middelbaar eroepsonderwijs. Onder in vloed van proces-coördinato ren, en aangelokt door finan ciële stimulansen werd meni ge school verleid tot dan wel opgejaagd naar een fusie die uitging van een wet die er nog lang niet was. Onder in vloed van zoveel geweld moest je bijna constateren dat die wet meer goedgekeurd is in een sfeer van „in vredes naam dan maar, we kunnen nu niet meer terug", dan dat er echt het gevoel was dat men hier te doen had met echte verbeteringen van het onderwijs. Eenzelfde situatie dreigt bij de aanstaande fusies in het voortgezet onderwijs ten ge volge van de basisvorming en door drs. K. de Jong Ozn. ook bij de schaalvergroting in het basisonderwijs. Wat het eerste geval betreft worden er al allerlei maatre gelen genomen die fusies in het voortgezet onderwijs moeten bevorderen. Op zich zelf is dat best te accepteren, want het vormen van meer scholengemeenschappen is onderwijskundig gezien een goede zaak en het kan ook meestal wel met de huidige wetsbepalingen. Maar er ligt een wetsvoorstel voor een be paald beleid ten aanzien van nevenvestigingen en ook ten aanzien van opheffingsnor men vooral, die nogal omstre den zijn. Die moeten nog door de Staten Generaal worden goedgekeurd. En het is echt nog de vraag of dat ongewij zigd zal gebeuren. Toch lijkt het alsof ook hier al flink op de beslissing wordt vooruitge lopen. Helemaal merkwaardig ligt het bij de schoolgrootte in het basisonderwijs. Men weet dat daarover een rapport is ver schenen waar met name de personeelsbonden niet eens over willen praten. De staats secretaris heeft trouwens zijn standpunt erover ook nog niet bepaald. (Officieus schijnt dat anders te liggen!) En er is in de verste verte nog geen spra ke van een wetsontwerp dat andere opheffingsnormen voor het basisonderwijs bevat. En de volksvertegenwoordi- Todi lijkt het erop, dat men het convenant van de staats secretaris met de bonden be kijkt, of er al een beslissing over die schoolgrootte is geno men. Basisscholen die op dit moment meer dan 170 leerlin gen hebben krijgen 25 miljoen voor de ontlasting van de di rectie (het gaat dan om 3000 scholen), terwijl de 5000 scho len die minder dan 170 leer lingen hebben daarvoor slechts 7,5 miljoen gulden krijgen. Het convenant voor ziet ook in een stimulerings fonds van vijf miljoen gulden voor basisscholen die gaan fu seren en zo boven het leerlin genaantal van 170 leerlingen komen. Het begint er flink op te lijken of we zo uiteindelijk naar een minimumnorm van 170 leerlingen gaan. Maar ie mand zal toch vragen: wie heeft hier nu over beslist? Over vooruitlopen gesproken. En er zullen ongetwijfeld bang uitgevallen schoolbestu ren zijn die denken Combinatie In het convenant leest men verder dat alle personeelsbon den er nu akkoord mee gaan dat de basisvorming wordt in gevoerd. Dat valt op zichzelf toe te juichen, maar de rede nen om de bezwaren nu te la ten vallen hebben toch weinig te maken met een integrale, laat staan onderwijskundige beoordeling van het voorge stelde wetsontwerp over die basisvorming. Verder schijnen dezelfde bon den zich ook al akkoord te hebben verklaard met bepaal de plannen, nog niet eens be kende plannen van de staats secretaris ten aanzien van de tweede fase van het voortge zet onderwijs. Ook dat is toch een niet al te zuivere manier van beoordelen. Het is politiek wel handig dergelijke afspraken in zo'n convenant, waarmee je in fei te medewerking koopt. Maar of het met name de zuiver heid van de besluitvorming ten goede komt is een tweede. Als je kennis neemt van aller lei afspraken, convenanten, invoeringsplannen en derge lijke dan denk je wel eens: arme schoolbesturen die daar mee moeten werken. Het wordt steeds ingewikkelder, er zullen steeds meer profes sionals aan te pas komen. En steeds dringender wordt dan opnieuw de vraag: hoe ver houdt zich dit alles tot een van de grondslagen van ons stelsel van bijzonder onder wijs, namelijk van een school bestuurd door betrokkenen, met name ouders? De roep om rust en eenvoud zal steeds lui der worden. 'Blijskap' in Zuid-Afrika |ait 'BLIJSKAP' in blank Zuid-Afrika. En terecht. Offiina mag president De Klerk met zijn bezoek aan Nederland inti' anders hebben bewerkstelligd dan meer samenwerking cultureel gebied, in werkelijkheid maakte hij een tweed; triomftocht. Vooraanstaande CDA'ers hebben er geen t\nijjn over laten bestaan dat minister Van den Broek in de Eurfct se Gemeenschap een vurig pleidooi gaat houden voorls versoepeling van èlle economische sancties tegen Zuid-A1 ka. ptg MOCHT dat niet lukken, dan zal Nederland, ooit de fe bestrijder van het regime in Pretoria, nog voor het einde het jaar eenzijdig bepaalde strafmaatregelen intrekkej versoepelen. Coalitiegenoot PvdA stribbelt tegen maakt niet bepaald de indruk Van den Broek de voet dij te willen zetten. Dat heeft ook te maken met het feit c minister van buitenlandse zaken zich gesteund weet dooi[~ meerderheid in de Tweede Kamer. Als het aan oppositie}- tij VVD ligt worden de sancties morgen al ingetrokken] NOG belangrijker voor Van den Broek en dus ook 1 Zuid-Afrika is wellicht de mentale reuzenzwaai die Ne} land heeft gemaakt. Achter en voor de schermen kwaf zijn gastheren niet uitgepraat over hun bewondering voi 'integere en moedige' staatsman De Klerk. Af en toe leelf of Nobelprijswinnaar Gorbatsjov op bezoek was. De anti-apartheidsactivisten protesteerden zwal tegen deze gedachte. Maar zij waren wel de enigen. Wj grote meerderheid van het Nederlandse volk betreft premier Lubbers terecht het gemeste kalf geslacht v< Klerk. Dat heeft ook te maken met het gevoel van vei schap dat veel Nederlanders ondanks alles zijn blijven v< voor de 'stamverwante' Zuidafrikaners. Bijna de ganse is opgelucht dat de Verloren Zoon zoveel berouw en schap heeft beloofd, dat hij weer in de armen gesloten] worden. iq Het is de vraag of ANC-leider Nelson Mandela, die met de president kan opschieten, daar net zo blij mee zal Op dit moment lijkt dat opeens niet meer zo belangrijk, ons land zal ook hém zeker moeten blijven helpen in voortgezette strijd voor afschaffing van de apartheid, neemt niet weg dat de stevige steun in de rug, die rege en parlementsmeerderheid deze week president De kijt hebben gegeven, niet alleen terecht was maar ook ui r; nuttig om te helpen het einddoel van De Klerk én Man jj te bereiken. Onwetendheid over epilepsie heeft zeer venelende gevolgen Slelt u zich eens voor. daar figl u dan. Overgeleverd aan hel oordeel van anderen Epilepsiebestrijding: stoot of valt met uw steun! GIRO 34781 I ilcfiwn'lflJOl hft(H44. J-' H ic Fonds-De Machl san hel kleii BAARN De intekening voor The Complete Mozart Edir van Philips (alle werken van Mozart op CD) overtreft de wachtingen. Niet alleen in Nederland, maar zeker ook in Di}, land en zelfs in Frankrijk. Op dit moment hebben alleen in Nederland al meer dan duiz£ mensen ingeschreven voor het project dat bijna vierduizend P den moet gaan kosten. De intekenperiode is verlengd tot en I het einde van dit jaar. Daarna gaan de 45 cassettes met in toj 180 CD's, achthonderd gulden méér kosten. Het project oni alle muziek van Mozart voor zover die tot nu toe bekend i Intekening op de serie is mogelijk bij vrijwel alle betere pl zaken. Elk land bepaalt zijn eigen verkooptactiek. Zo Frankrijk naast de introduktie-CD met tekstboek nog een e}r CD met Mozartmuziek gemaakt en in één cassette op de ma gebracht. Van deze luxe cassette zijn inmiddels 33.000 exemjll: ren verkocht. Ze vliegen weg. In Duitsland stunten de platenzaken op het ogenblik met s„ le aanbiedingen, waardoor men kortingen op de totale serie \j werft. Bij Philips is men bijzonder tevreden over het succes j de Mozart-serie. Volgend jaar krijgt de serie bovendien nogjj 'wind' van het Mozartjaar in de rug. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon 071-122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaa per maand f 24.85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2