Raad Noordwijkerhout in ernstige aanvaring met wethouder Yan Duin II Noordwijkerhout voert toeristenbelasting in OGB al volgend jaar omhoog in Oegstgeest COLLEGE WARMOND MAAKT HAAST MET ONTWIKKELEN STRUCTUURNOTA fc. LEIDEN OMGEVING CeidócSomunt VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 PAGljfj Rijnsburg werkt stap voor stap aan milieu RIJNSBURG Er moet eerst een oplossing komen voor de problemen met de hondepoep en het pakkeren van vracht wagens. Dan pas kunnen nieu we projecten op milieugebied worden aangepakt. Op dit standpunt stelde zich gisteren de gemeenteraad van Rijns- burg bij de vaststelling van het basisplan milieubeleid. Eerste prioriteit is het gescheiden in zamelen van huisvuil en het ophalen van klein chemisch afval. De PvdA wil dat de Rijnsburgers betalen voor het milieubeleid zeker omdat de gemeente op dit gebied „de hand op de knip houdt". WARMOND B en W van Warmond hebben haast met het ontwikkelen van een ruimtelijke ordeningsbeleid. Op zeer korte termijn wil het college met de raad rond de tafel gaan zitten, om de aanzet tot een „vlekkenplan" voor een structuurnota te bespre ken. Alle fracties hadden daar ook op aangedrongen. Gister avond bij het tweede deel van de begrotingsbehandeling, zeg de de burgemeester G. van der Wel toe begin volgende week met een voorstel te komen. Het karakter van Warmond wordt van diverse kanten be dreigd door projectontwikke laars en hogere overheden. Een duidelijke visie op de toe komst van het dorp is daarom van groot belang. Onderdeel van dat beleid vormen het wo ningbehoefte-onderzoek, wo ningbouwlocaties, de kam- peernota, recreatienota en de knelpuntennota accomodaties. Voor wat betreft de woning bouw gaat het college niet zon der slag of stoot akkoord met het bebouwen van de Boter- huispolder. „We zijn echter af hankelijk van hogere overhe den, het is dan verstandig eerst te overleggen", aldus de burgemeester. Ze ontraadde een motie van PW waarin werd gevraagd zich tot het ui terste in te spannen om bebou wing in de polder te voorko men. Vanwege de toezeggin gen van B en W en het afwij zen van de motie door de an dere fracties, die vonden dat de motie te expliciet op één gebied was gericht, trok de PW de motie blijmoedig weer Het woningbehoefte-onder zoek zal waarschijnlijk nogal wat tijd vergen. Met het op schonen van het woningzoe kendenbestand en het verwer ken van extra vragen op het inschrijfformulier, is al gauw een jaar gemoeid. Het inscha kelen van een extern bureau levert volgens Van der Wel geen winst op. Positief werd het door PW vertrouwelijk af gegeven voorstel van een mo gelijke woningbouwlocatie in de gemeente beoordeeld. Het CDA heeft ook al een voorstel ingediend, zodat dat ook per spectieven oplevert. Kunst De VVD kan zich niet vinden in de plannen voor een ge meentelijk kunstgebied. Me vrouw C.A.M. Saris voelt meer voor een ad hoe beleid, waar bij per project een werkgroep zich gaat buigen over de beste ding van de dan gespaarde fondsen. Het CDA steunt het college en de heer J. Bonnet haaste zich wel de beschuldi ging van PW dat er door het CDA werd geknibbeld aan de kunst, te weerleggen. In ver band met de herinrichting van de Dorpsstraat stelde Bonnet voor de mogelijkheid van kunstzinnig straatmeubilair te overwegen. Het herinrichten van de Dorspstraat zal echter niet al in 1991 plaatsvinden. Volgend jaar worden de voor bereidingen gestart. „Afron ding zou mogelijk kunnen zijn, 1991 is twaalf maanden lang, maar ik verwacht het niet", aldus wethouder W.A.B. de Vos. De principiële weigering van het college om de Stichting Verkeersbrigadiers een subsi die van vijftig gulden toe te kennen, leverde nog een lu dieke actie van de CDA-frac- tie op. „Wij steunen het werk van de stichting van harte en daarom leggen wij een aan moedigingssubsidie op tafel", sprak woordvoerder J. Bonnet en haalde tien gulden uit zijn zak. Hij werd gevolgd door de andere leden van zijn fractie en collegeleider Saris. NOORDWIJKERHOUT De gemeenteraad van Noordwijkerhout is gister avond in ernstige aanva ring gekomen met CDA- wethouder C.W. van Duin. D66, PvdA en VVD verweten de wethouder onzorgvuldig en ondemo cratisch handelen en het zich welbewust onttrek ken aan wetten. De affaire draait om een stuk grasland van twee hectare aan de Leeweg bij landgoed Leeu wenhorst. Noordwijkerhouter Th. Clemens wil dit land om- spuiten tot bollenland en dien de al jaren geleden daarvoor een vergunningaanvraag in bij de gemeente. De provincie en later de Kroon staken in 1988 een stokje voor deze mogelijk heid door het gebied de be stemming natuurgebied te ge ven. De gemeente moet nu voor 28 december 1990 twee jaar na het besluit deze Kroonuitspraak ter inzage leg gen. Doet men dit niet dan is het alsnog mogelijk dat Cle mens een omspuitvergunning moet worden verleend. Wet houder Van Duin wil nu met opzet wachten tot de termijn verstreken is om Clemens deze mogelijkheid te bieden. Volgens D66, PvdA en VVD handelt Van Duin hiermee niet alleen in strijd met de po litieke spelregels maar druist zijn besluit ook tegen normen en waarden in. „We praten hier niet over al dan niet de wenselijkheid van het omspui- ten van grasland, die discussie is al lang gevoerd. We praten over bestuurlijk handelen", al dus P. Hulspas-Jordaan van D66, die zei het een bedroe vende zaak te vinden dat deze discussie moet worden ge voerd. „Het kan gewoon niet bestaan dat gemeentebestuur ders willens en wetens een be sluit nemen dat haaks staat op een Kroonuitspraak. Hier laat men welbewust een termijn verlopen. Dit kan niet. Het be rokkent schade aan het beeld van de politiek en moet abso luut worden afgekeurd", aldus de D66-fractievoorzitter. Burgemeester Ook de rol van burgemeester Winkel in deze zaak werd door met name D66 en PvdA als dubieus bestempeld. „U als burgemeester en voorzitter die boven de partijen staat, had dit niet mogen laten gebeuren. Uw taak is het democratisch gehalte van de besluitvorming in het oog te houden en naar ons oordeel heeft u daarin tot nu toe gefaald", zo luidden de niet mis te verstane woorden in de richting van de burge meester. D66 en PvdA dienden daarop een motie in waarin de wet houder werd opgedragen als nog het Kroonbesluit ter inza ge te leggen. De VVD, hoewel destijds een warm voorstander van het omspuiten van gras land, ondersteunde deze motie. Ook deze partij vond dat de weigering van Van Duin de Kroonuitspraak tijdig ter inza ge te leggen, niet door de beu gel kunnen. Wethouder Van Duin bleef Wethouder Van Duin: „Termijnen verstrijken wel vaker. Per ongeluk, expres of per ongeluk-ex- pres". FOTO: HENK VAN DEN ENDE ter nu reeds doorschemeren dat als hij omgaat en het Kroonbesluit alsnog ter inzage legt, dit te maken zal hebben met zijn eigen positie en met de politieke partij die hij ver tegenwoordigt. Blijft hij bij zijn standpunt dan lijkt Van Duins positie als wethouder onhoud baar. zich tot het laatst toe tegen de aantijgingen verzetten. Hij zei er van overtuigd te blijven de juiste weg te bewandelen. „De wet Ruimtelijke Ordening schrijft die termijn van twee jaar voor, maar je kunt ook be sluiten je er niet aan te hou den. Die mogelijkheid bestaat nu eenmaal. Termijnen ver strijken wel vaker. Per onge luk, expres of per ongeluk-ex- pres", aldus Van Duin. Niettemin besloot de wethou der, nadat de vergadering een half uur werd geschorst voor nader overleg, zijn besluit in heroverweging te nemen. Ui terlijk 15 november geeft hij de raad uitsluitsel. Hij liet ech- OEGSTGEEST De on- roerend-goedbelasting (OGB) wordt al in 1991 in Oegstgeest verhoogd. De gemeenteraad ging giste ren tijdens de algemene beschouwingen akkoord met dit voorstel van CDA- wethouder J. van der Reijden (financiën). De verhoging levert de ge meente 100.000 gulden op. Van der Reijden had eerder aangekondigd dat moest wor den gedacht aan verhoging van de OGB. Hij dacht toen echter nog niet aan 1991. De Partij van de Arbeid zei niet nee omdat men tevreden was met de toezegging dat er via de bijzondere bijstand een be drag komt van één ton voor het minimabeleid, waaronder zaken als vrijstelling van be lastingheffing, individuele hulp en stimuleren van werk gelegenheid vallen. Groen Links wilde uit de hogere op brengsten van de OBG tot een verlaging van de reinigings rechten komen en „gaten al leen opvullen" uit de algeme ne reserve van de gemeente. De lasten voor de Oegstgeeste- naren zullen het komende jaar hoger worden omdat de riool belasting met twee gulden per maand wordt verhoogd. Het bedrag dat Oegstgeest aan de verwerking van het afval zal moeten betalen bedraagt dit jaar 750.000 gulden en zal vol gend jaar oplopen tot twee miljoen. Wethouder Kohlbeck: „Dit zal een tragische verho ging van de reinigingsrechten met zich mee brengen die neerkomt op 100 gulden per jaar per huishouden". Over de verhoging van de reinigings rechten wordt binnenkort in de commissies gesproken. Met betrekking tot het betalen van rioolrechten wordt overwogen deze te gaan heffen aan de hand van het watergebruik, uiteraard in overleg met het gemeenschappelijk energiebe drijf. De door het college genoemde 'bestuurlijke vernieuwing' waarbij de verhouding ge meente/burger duidelijker moet worden deed wethouder Rijks opmerken dat bij het weigeren van een bouwver gunning dit ook duidelijk ge motiveerd dient te worden. Daarbij dient worden uitge legd wat betrokkene moet doen om zo'n vergunning eventueel wel te verkrijgen. Het CDA vestigde de aandacht op de groeiende behoefte aan kinderopvang en wil de kwali teit van de opvang en de toela tingscriteria voor een kinder dagverblijf ter discussie stel len. Dit dient te leiden tot een gemeenteverordening. Wet houder Kohlbeck deelde mee dat voor wat betreft de kin deropvang het aantal kind plaatsen wordt uitgebreid tot 26. „Dit kan binnen enkele ja ren groeien tot 200", bena drukte hij de explosieve vraag. het komend jaar leiden tot een discussie over een drietal pun ten. Van der Reijden: „Ter plekke in het raadhuis blijven, zich vestigen in de Oude Jel- gersmakliniek of verhuizen naar het centrum van Oegst geest hetgeen totale nieuw bouw betekent". „Een mooi onderwerp voor een referen dum", vond D66. B en W zullen het aangaan van een stedeband ofwel ju- melage nader onderzoeken nu Wethouder Van der Reijden: Volgend jaar discussie over ambtelijke huisvesting. de raad unaniem van mening is dat die er moet komen. „Geen reisjes voor Bobo's", voegde een van de raadsleden er aan toe. Burgemeester Scheenstra: „Wij zullen op dit gebied initiatieven ontplooien. Op het gebied van de inrich ting van de Morsebelpolder zegde wethouder Rijks toe dat deze polder integraal aan de orde zal worden gesteld. „De gehele raad dient er bij be trokken te worden", aldus Rijks. Het Spektrum wil bouwen in Voorhout VOORHOUT Plannen voor nieuwbouw in Voorhout voor het Sassenheimse Werkvoor zieningsschap Het Spektrum gaan steeds vastere vormen aannemen. Dat bleek gister avond tijdens de raadsverga dering toen de verlenging van de bestaande gemeenschappe lijke regeling van het werk voorzieningsschap werd vast gesteld. Het dagelijks bestuur van Het Spektrum heeft een optie genomen op een stuk grond van 12.000 vierkante meter dat rechts van de Oost- houtlaan ligt. Dat is het gebied waar Voorhout een bedrijven- Zonder gordel ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een regionale verkeerscon trole in Alphen en Nieuwkoop zijn gisterochtend 39 automo bilisten betrapt op het niet dragen van een gordel. Tijdens de vijf uur durende controle werden totaal 92 auto's gecon troleerd. Elf wagens bleken ontoelaatbare mankementen te hebben. Ook werden 75 brom fietsers voor controle aange houden. In twintig gevallen bleek de brommer een te groot vermogen te hebben of te veel geluid te produceren. terrein had gepland. De pro vincie heeft vestiging van een bedrijventerrein daar afgewe zen. Bedoelde grond heeft nu nog een agrarische bestem ming maar er zijn nu onder handelingen gaande om de be stemming van het terrein te wijzigen. Ook wordt er onder handeld over de prijs van de grond. Die prijs is afhankelijk van het exacte aantal meters dat het Spektrum uiteindelijk zal kopen. Op 5 november zal het algemeen bestuur van het Spektrum onder meer praten over de verhuizing van Voor hout. Raad Rijnsbif keurt actie bewoners va Langevaart i RIJNSBURG meenteraad heeft gj~ avond unaniem de - kade van de Langer door bewoners afgek De bewoners slotei L straat vorige weelr tijdje af om te protest tegen het vele verkee door hun straat rijdt i Sandtlaan wordt geri strueerd. Zij willen meer veilighe^ een aanpassing van het dek 'zodat deze trillinei wordt. Burgemeester en houders keuren de act e omdat er van te voren ei met de bewoners is ge Er was zelfs overeensten l€ bereikt over het plaatse ei borden met het advies sneller dan 30 kilometer den en met de tekst aan onze kinderen". Ei basisscholen geregeld. V( het college willen de nerss nu misbruik makeL de situatie om op deze n aandacht voor de Lang<rj te vragen. In 1984 is er vervanging van de riolei rekening met de bestratiiy houden. De bewoners mo H toen zelf een keus maki daaruit kwam de klinl strating als favoriet nar ven. De gemeenteraad liet j avond unaniem horen di van de bewoners af te ki De actie is zonder aan^" ging gehouden. „En APV kent moet zich spelregels houden", zo vo Brul van de VVD. Van (CDA) zei dat door middd het plaatsen van bloemba^ de snelheid kan wordeij remd. Wethouder De stelde dat de Langevaar de enige straat is die lastj. van het vrachtverkeer r Daar komt bij dat wanni eerste fase van de i tie van de Sandtlaan ii cember is afgerond, del keersdruk op de Lange zeker zal afnemen. „Als L ge hebben wij alles gedaaje in ons vermogen ligt eij danks het vele overleg in jammer dat de bewonerje nu zo opstellen. De Li>( vaart is niet uniek. Er kf> veel vragen op ons af e>r beperkte middelen kunn<a niet veel doen. Zo ligt e_ een vraag om op de Oegsi terweg een oversteek te len zodat vooral de mensen vanaf het diei centrum veilig over kii steken naar de bushalte jaar hebben we hier geerÉ voor kunnen vinden en| schaam ik me voor. Maal de kwestie Langevaart isü gedaan", aldus de wethou „N oord wijkerhout moet werk maken van emancipatie" NOORDWIJKERHOUT „De gemeente moet meer werk maken van haar emanci patiebeleid". Dat betoogde gis teravond de PvdA-fractie in de Noord wijkerhoutse ge meenteraad tijdens de behan deling van de gemeentebegro ting 1991. Volgens B. de Haas van deze partij iö het aantal vrouwen dat de gemeente in dienst heeft de afgelopen jaren nau welijks gestegen. „Het wordt hoog tijd dat de gemeente wat dit betreft alle zeilen bijzet en misschien moeten we overwe gen een bemiddelingsbureau in te zetten", aldus De Haas. Wethouder P. Heemskerk pro beerde de kritiek van De Haas aanvankelijk nog te f)arëren door te zeggen dat vergelekèn met 1987 zeven vrouwen meer op het gemeentehuis berken. Een mededeling die burge meester F. Winkel tot de op merking: „Ja, het wordt inder daad steeds gezelliger op de se cretarie" verleidde. De Haas was echter niet Önder de in druk. „Kennelijk is het altijd nodig bij zo'n opmerking wat lacherig te doen. Feit is dat qua aantal uren er niets is ver anderd. Er zijn dan wel zeven dames bijgekomen maar die werken vrijwel allemaal in deeltijd". Wethouder Heemskerk belööf- de daarop de raad dat de ge meente in de toekomst nog meer zijn best zal doen vrou- i in dienst te nemen. „Uit- GEMEENTEBEGROTING 1991 VASTGESTELD gangspunt blijft echter: alleen bij gelijke geschiktheid", aldus de wethouder. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwij kerhout voert een toeris ten- en forensenbelasting in. Toeristen moeten twee kwartjes per nacht beta len. De forensenbelasting, voor mensen met een tweede huis(je) in Noord wijkerhout, bedraagt het tarief jaarlijks tussen de 150 en 255 gulden, afhan kelijk van de waarde van de tweede woning. De ge meenteraad besloot dit gisteren tijdens de vast stelling van de gemeente begroting voor 1991. De invoering van de belasting, die de gemeente wat meer fi nanciële armslag moet bieden kon gisteren rekenen op de steun van de voltallige ge meenteraad. Ook VVD en CDA, die zich in het verleden altijd tegen invoering hebben verzet, zeiden nu de noodzaak ervan in te zien. „Noordwij kerhout doet een aantal zaken voor niet-ingezetenen en daar is tot dusverre nooit iets voor in rekening gebracht. Gezien het feit dat de finaciën van de gemeente onder druk staan, is invoering nu gerechtvaar digd", zo verduidelijkte G. Boll naméns het CDA het standppunt van zijn fractie. Volgens de raadsleden moet bij bedoelde zaken waarvan de bezoeker in Noordwijkerhout gebruik maakt, niet alleen aan puur toeristische voorzienin gen worden gedacht. Ook van de aanwezigheid van wegen, straatverlichting, riolering en dergelijke profiteren de toeris ten mee en daarom is het rechtvaardig dat daar een bij drage voor wordt gevraagd, al dus de raad. De PvdA stelde nog voor de heffing 1 gulden per over nachting te laten bedragen, maar dat voorstel werd door de overige partijen verworpen. „Het rekent wel makkelijk na tuurlijk. Maar we moeten wel met beide benen op de grond blijven staan. Noordwijker hout is geen Noordwijk. Twee kwartjes lijkt me ruim vol doende", zo verwoordde wet houder Heemskerk zijn stand punt, dat werd overgenomen door CDA, VVD en D66. Niet blij De logiesverstrekkers in Noordwijkerhout, inclusief congrescentrum Leeuwen horst, zijn niet blij met de in voering. Een van de voor naamste bezwaren is de prak tische uitvoerbaarheid. De ho reca vreest enorme admini stratieve rompslomp als het elke klant 50 cent per over nachting moet gaan bereke nen, om het vervolgens aan de gemeente af te dragen. Door de belasting zoveel mogelijk forfaitair te heffen, denkt Noordwijkerhout de onderne mers wat dit betreft enigszins tegemoet te komen. Bij deze methode wordt elk bedrijf een vast bedrag per jaar opgelegd, afhankelijk van het geschatte aantal overnachtingen. Is een ondernemer het niet met de hoogte van het bedrag eens dan dient deze aan te tonen dat de gemeente te hoog heeft geschat. Deze regeling kan volgens wethouder P.Heems- kerk overigens niet voor alle logiesverstekkers gelden. Met name bij de campings zou het volgens Heemskerk proble men opleveren. De invoering van deze belas ting, waarvan de jaarlijkse op brengst wordt geraamd op 50.000 gulden, maakt het mo gelijk dat de afvalstoffenhef fing voor fle burgers van Noordwijkerhout minder hoeft te stijgen dan aanvankelijk de bedoeling was. Betaalt de Noordwijkerhouter nu nog 114 gulden per huishouden, in 1991 wordt dat 155 gulden, 20 gulden minder dan burge meester en wethouders bij de presentatie van de begroting voorstelden. Naast de toeristenbelasting wordt als dekking voor deze maatregel de rente benut die de gemeente ontvangt over een half miljoen dat Noordwij kerhout heeft gereserveerd voor de aanleg van een fiets pad langs de Delfweg. Dit pad wordt komend jaar zeker niet aangelegd omdat nog niet dui delijk is of provincie of ge meente de aanleg moeten fi nancieren. Rioolheffing Een andere lastenverzwaring voor de burgers is de rioolhef fing die Noordwijkerhout in 1991 invoert. Per huishouding moet jaarlijks 25 gulden wor den betaald. VVD, PvdA en D66 probeerden gisteravond de rioolheffing nog tegen te houden. Een voorstel van deze partijen om van invoering af te zien, hetgeen financieel zou kunnen worden gedekt door de post personeel die wat hoog is geraamd het wegen fonds en door bezuinigingen op allerlei uitgaven door mid del van de „kaasschaafmetho de", haalde het niet. Wethou der Heemskerk (VVD) stemde niet met zijn fractie mee, waarmee er geen meerderheid voor het voorstel was. Tenslotte ging de raad ak koord met een verhoging van de reinigingsrechten (voor be drijven) van ruim 50 procent voor het ophalen van zakken bedrijfsafval en 20 tot 30 pro cent voor het legen van con tainers. Ook de hondenbelas ting stijgt komend jaar. Per hond moet een tientje meer worden betaald. Bezuiniging op bloemencorso NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout stelt komend jaar minder geld beschikbaar aan het bloemen corso. Reden is dat het corso in 1991 niet door deze gemeente trekt. De stoet doet de bollen- gemeente alleen aan voor een rustpauze van anderhalf uur bij De Schelft. Dé raadsleden spraken gister avond tijdens de begrotingsbe handeling hun ongenoegen uit over het schrappen van Noordwijkerhout uit de corso- route. Met name de fracties van D66 en PvdA vonden dat de gemeente om die reden nog minder geld aan het corso be schikbaar moest stellen dan de 10.000 gulden die burgemees ter en wethouders in de begro ting voor 1991 hadden opgeno men. D66, bij monde van raadslid S. Bierhof, zei 4.500 gulden meer dan genoeg te vinden. „Voor de twee praalwagens van de gemeente een van Noord wijkerhout en een van De Zilk stellen we elk twee mille beschikbaar. De 500 gulden mag worden gezien als geste aan het corsobestuur", aldus Bierhoff cynisch. Zijn voorstel haalde het niet. In meerdeheid werd besloten toch het voor stel van het college te volgen. Overigens heeft het corsobe stuur Noordwijkerhout uit het routeschema genomen vanwe ge de matige belangstelling langs de route in het centrum van het dorp. De maatregel geldt vooralsnog alleen voor volgend jaar. Eerste paal Na jarenlang overleg tussen gemeentelijke instanties, wd bouwvereniging de Vooruitgang en Burchtstraatbewoners het gistermiddag zo ver: om twee uur ging de eerste heipad 14 nieuwe woningen de grond in. Mevrouw E. Langeveld-Ho vorst, die 49 jaar in de Sassenheimse Burchtstraat woond] samen met voormalig wethouder H. Drenth het startsein vö bouwactiviteiten. Het project is een ontwerp van het Si heimse architectenbureau H. Stol en kost 1,8 miljoen guld$ woningen zijn volgens De Vooruitgang zonder al te ingrijl maatregelen geschikt te maken voor bewoning door minde den. En zijn verdeeld in vier blokjes, drie aan de Hoofda vier aan de Burchtstraat en zeven aan de Jan van Braban Ze zullen een huur van 523 gulden op gaan brengen. FOTO: HENK VAN DEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12