roe een bedrijf zich herstelde ia de stormramp van begin 1990 M m l a n g s| omwegen! OUR IAAL Dekkingsplan PvdA Leiderdorp wordt niet serieus genomen Bi /J A Kinderopvang Katwijk kan op 1 november aan de slag IDEN OMGEVING Ceidóe Souoa/nt VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 PAGINA 11 IPSE FAMILIE WORTMAN BEGINT EEN NIEUWE GLAZEN TOEKOMST itelkom in Koeweit!", ontving mij woensdag, St een ingestudeerd, gekookt grapje want zei het tegen iedereen over het bruggetje tram bloemenhan- laar en kweker Jan ortman op zijn grond- Died aan de Zuidweg in jpwetering. Het was in- rdaad een schier einde zandvlakte waardoor ortmans bedrijf nauwe- ss bereikbaar scheen, moeten nog een tegel- ei en parkeerruimte ko- ?n, en het had eigenlijk op 1 oktober klaar oeten zijn. „Maar er vam steeds weer iets ssen, en dan weet je het il". In elk geval werd gisteren een nieuw dperk ingeluid voor de ortmannen: de nieuwe, tgebreide bloemenwin- (1 ging officieel en on- ir warme belangstelling len. En dat binnen een oednieuwe, grote kas, laronder de nieuw op- brachte grond op zui- rheid onderzocht moet orden. Immers met ond kun je tegenwoor- g niet zorgvuldig ge- )eg omgaan. Het is alle- aal nieuw, maar er is n waar treurspel aan loraf gegaan. Wortmans ■drijf werd op 25 januari in dit jaar gekraakt ior een orkaan die met it glaswerk korte met- maakte en verzeke ringsmaatschappijen tot enige wrevel stemde. „En m'n zus was jarig die dag; ik zal het nooit vergeten". Nog steeds als Jan Wortman (54) de wind hoort opsteken, krijgt hij kippevel. „Dan krijg ik de zenuwen". De schrik is hem in zijn 50 plus lijf gaan zitten. „Dat raak ik nooit meer kwijt, dat gevoel. Om tien over 3 begon het die mid dag van de 25ste. Ja, het was een rare dag: 1000 vierkante meter glas werd onherstel baar vernield. Twee rolkassen werden finaal „opgetild". Onze zoon Ronald (26), die de kwekerij onder z'n hoede heeft, gilde: „Alles gaat er aan!" Het was levensgevaar lijk daar buiten met al die vallende en rondslingerende glassplinters. Er stond pas een nieuwe kas, maar met een paar klappen sloegen er 120 ramen kapot". Een paar uur ellende, dat was het in die winderige dagen begin 1990. De bloemen- en plantenhan- del en kwekerij van Wortman is een Rips familiebedrijf. Jan Wortman zit sinds z'n 12e in het vak: „Vanaf '49 tot '62 bij mijn vader. In de kwekerij vanaf 1960 en in '79 kwam de bloemenwinkel erbij. Daar zijn we klein mee begonnen. Zoon Ronald doet de kwekerij en zoon Jacco van 21 heeft de „bloemsierkunst" en drijft de winkel. Hij is gediplomeerd arrangeur en heeft ook de no dige andere papieren op zak. Mijn vrouw Nel, geboren Veenhof die uit Voorhout komt; zelf ben ik een rasechte Ripper .is ook zo'n goeie versierster". „Ja", gaf moeder toe, „Ik mag ook graag wat Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Drie „stormslachtoffers" in hun nieuwe Ripse bloemenwinkel: zoon Jacco, links, en het echtpaar Jan Wortman - Nel WortmanrVeenhof. FOTO: WIM VAN NOORT steekwerk doen. Dat is een bezigheid uit hobby geboren". Dan is er nog een forse, derde zoon Wortman. Dat is Peter van 28, die assistent-accoun tant is en het familiebedrijf boekhoudkundig bijstaat. Het is derhalve een gezonde busi ness met die bloemen en perkplanten langs de Ripse vaart. Enfin, de jongens Wortman zijn knapen die nog echt zin hebben in het vak. Over z'n opvolging hoeft vader Jan (die 's morgens om half 6 al met z'n vertrouwde busje ver trekt naar de Flora-veiling in Rijnsburg voor de dagelijkse verse „hap" onder de klok) dus niet in te zitten. Daarom, waren er al plannen voor nieuwbouw, maar door de storm zijn die plannen in een stroomversnelling gekomen. „Na de stormramp moesten we het winkeltje slopen. Toen werd het wikken en wegen om het huisje een beetje bij het schuurtje te houden. Het is allemaal vrij kostbaar niet waar? Tenslotte besloten we in de „familieraad" om een „Venlo-kas" (het heeft nog een andere naam, maar die zal ik u besparen) neer te la ten zetten. Dat is systeem bouw van zo'n 1350 m2 aan werkplaats, winkel en kas- ruimte. Het is allemaal groter geworden", aldus Jan Wort man, eens gedupeerd door douwer. Maar goed, op 1 september j.l. werd begonnen met het her stel en de uitbreiding, waar van gisteren de „doopplech tigheid" werd gehouden. Het „pad" op zandbasis is nog niet klaar, „Maar we zijn nu ten minste open, negen maanden na de storm", had ook Nel Wortman in de gauwigheid uitgerekend. Er is nieuw per spectief voor de tulpen, chry santen, de vaste planten, de violen en dezomerbloemen, en een nieuw enthousiasme om van die vergrote winkel (75 m2) weer iets fijns te ma ken. Hier is het domein van Jacco en z'n moeder, met de potterie en het aardewerk. En met het „steekwerk" bruids„werk", met het graf takken maken ook. De „uiter sten" worden er met flora omringd. Het jonge leven wordt er fleurig, florissant, begroet en het einde stemmig en devoot versierd. Want ook de Rip is een hechte gemeen schap waarin dit alles op hoge prijs wordt gesteld. Minder Ripse winkels „De enige bloemenwinkel op het dorp", hebben Jan en Nel vastgesteld. Jan Wortman: „Het winkelbestand gaat in Rijpwetering achteruit, er is niet veel meer van over. Al leen voor het allernoodzake lijkste aan levensbehoeften kan men er nog terecht. Ver der venten wij ook veel op Oud Ade, Hoogmade en Lei derdorp. Wortman is ook daar niet onbekend". Jan Wortman en z'n Nel ko men er weer een beetje in en zijn zelfs aardig content met het verloop van het herstel na die nachtmerrie van 9 maan den geleden. Van Wortman kun je niet zeggen: wat een prater is die vent. Dan doet Nel het beter. Maar dis ie wat zegt, staat de waarheid als een paal boven water. Daar draait hij niet omheen. „Wij gaan met goeie moed weer verder", kondigde hij na enig naden ken aan. „Zoals mijn zoon Pe ter al destijds, toen zowat ons hele bestaan aan duigen was geslagen, zei: „De blik op on eindig, en gewoon doorgaan!" We kregen ook veel hulp van familie en vrienden, aan wie wij veel te danken hebben. Allemaal zetten ze hun schou ders eronder". En een fotoal bum getuigt daar nog van. De Wortmannen moeten toch een slag apart zijn. „Maar", zei Jan voorzichtig: „Je moet er gewoon niet aan denken, dat zoiets nog eens gebeuren kan. We zaten alle vijf met de ze nuwen in huis terwijl buiten en in de kassen de storm met orkaankracht loeide en alles kort en klein sloeg. Dat hoop ik nooit meer mee te maken". sen extra bsidie voor iideropvang porschoten 3RSCHOTEN De leenteraad besloot gis- vond in overgrote irderheid, alleen len Links verzette zich, budget van de kinder ang te bepalen op een lijks bijdrage van 800 gulden ten behoe- van de 52 gemeentelij plaatsen. De middelen de 31 Oort-plaatsen n direct door naar de e stichtingen voor kin- opvang. Per plaats jgt men 5000 gulden, rens werd besloten het tal kindplaatsen voor tot 4-jarigen tot en 1993 te bevriezen op Molenkamp (D66) wilde nog extra geld beschik- stellen omdat zij de ou- lijdrage van 1125 gulden maand bijzonder hoog dt. Ook wilde D66 reductie lenen voor het tweede en de kind uit- een gezin, oor zou een eenmalige bijdrage nodig zijn van 560 gulden. Wethouder F. Have (CDA) boorde die ge- ite van een extra subsidie ct de grond in: „U hebt iravond tijdens de begro- sbehandeling prioriteiten eld en dus het bedrag dat malig nodig is allang uitge- n". !remers (CDA) constateer- dat Voorschoten eigenlijk kindplaatsen nodig heeft, mers meldde dat er een f van het ministerie onder is waarin Voorschoten ledrag van 96.000 wordt [ezegd voor kinderopvang, ministerie heeft dit bedrag omdat een aantal ge- inten nog geen kinderop- g heeft kunnen realiseren, ïalfsbeek (PvdA) verklaar- dat de ouders in eerste in- tie de eigen verantwoorde- heid hebben. Alleen in die allen, waarin de financiën kort schieten, dient de ge uite te hulp te komen, irom is ook de PvdA ak- »rd met de 83 kindplaatsen, irvan in de praktijk onge- r 160 tot 170 kinderen ge- ik van kunnen maken, voorstel van D66 tot her- oering van de abonnemen- voor een gereduceerde in zwembad Het Wedde rd alleen gesteund door Oen Links. De overige par- n menen dat de maand- 'rt een goed alternatief is. en krant ontvangen? Bel ®en 18.00 en 20.00 uur, za- Üags tussen 14.00 en 16.00 telefoonnr. 070-3950101 uw krant wordt nabezorgd. LEIDERDORP De al ternatieve begroting die de Leiderdorpse PvdA vandaag heeft gepresen teerd tijdens de begro tingsbehandeling maakt weinig kans. Dat blijkt uit de algemene beschouwin gen van de diverse frac ties. De VVD stelt dat het plan, dat in grote lijnen een hogere onroerend- goedbelasting en een lage re afvalstoffenheffing voorstaat, nauwelijks se rieus te nemen is. Het CDA heeft bewondering voor het initiatief, maar vindt het voorstel niet ac ceptabel. De VVD stelt dat de drie voor afgaande PvdA-wethouders van financiën kennelijk niet goed op de winkel hebben ge past en te veel geld hebben uitgegeven, waardoor de hui dige wethouder van financiën, mevrouw C. Huigen van de VVD, een gapend gat in de be groting moest wegwerken. Een alternatief begrotingsplan van de PvdA boezemt de libe ralen dan ook weinig vertrou wen in. De VVD stelt dat alle punten waarover de socialisten met de collegepartijen geen overeenstemming konden be reiken in het plan zijn opgeno men. Verdere discussie lijkt daarom zinloos. „Als de Lei derdorpse kiezer had gewild wat de PvdA wil had deze partij geen grote verkiezings nederlaag geleden en in het college gezéten", aldus de libe ralen. Het CDA vind de verhoging van de onroerend-goedbelas- ting met 11 procent in het PvdA-plan veel te ver gaan. Het nadeel van een sterke ver hoging van de afvalstoffenhef fing kan worden opgevangen door een actief kwijtschel- dingsbeleid, aldus de christen democraten. Volgens collegepartij D66 is het PvdA-plan niet goed door dacht. Het milieu is in het plan slechter af. De financiering is dubieus, volgens de democra ten. „Na het gat van Keijzers dreigt nu het gat van Molken- boer", stelt D66. Groen Links is de enige partij die de PvdA steunt. De groenen stellen dat de begroting van het college de zwakkeren zwaarder belast en de sterken ontziet. Zij zien meer heil in de socialistische begroting, die met name voor huurders voordelig is. Het niet doorgaan van de stortplaats in het Leiderdorpse Doesgebied heeft ook in de al gemene beschouwingen zijn sporen nagelaten. Het CDA is teleurgesteld in de uitspraak van de Kroon, die volgens de christen-democraten weinig kwaliteit heeft. Het CDA ver onderstelt dat de uitslag van tevoren vaststond. Aan het grote belang van een zorgvul dige puinafvoer is voorbijge gaan. De suggestie van de ge meente Zoeterwoude om de verliezen in één keer op de re serves af te boeken verdient nadere bestudering in Gevu- lei-verband, aldus de christen democraten. De PvdA en Groen Links wil len dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de gang van zaken rond de stortplaats. Een speciale commissie zal zich hiermee moeten gaan be zighouden. De linkse partijen willen dat de gevolgen van het niet doorgaan van de stort plaats niet op de burgers wor den afgewenteld, zoals reeds bleek uit de alternatieve be groting van de socialisten. Er zullen vanavond moties wor den ingediend om tot deze doelen te komen. Of die mo ties zullen worden aangeno men is twijfelachtig. De PvdA zal ook nog een mo tie indienen om de bezuiniging op de schoolbegeleidingsdienst ongedaan te maken en een motie die het streven naar goedkope woningbouw onder streept. Appaloosa De countrygroep Appaloosa treedt morgenavond op in De Schelft in Noordwijker- hout. De groep laat zich in spireren door artiesten als Ricky Skaggs, The Judds en Emmylou Harris. Aanvang negen uur, toegang kost f10. Appaloosa. Oud Papier Drumfanfare De Rijn tam- Ruilbeurs boers haalt morgen langs de Hoge Rijndijk in Zoeterwou de oud papier en vodden op. De ophaalploeg begint om half tien. Klaverjassen Tafeltennisvereniging De Treffers houdt morgenavond voor de vijfde keer de Open Veense Kla verjaskampioen - schappen. Er wordt gekaart met een vaste maat en op Rotterdamse wijze. Het in schrijfgeld bedraagt f10. Aanvang acht uur in het ta- feltenniscentrum aan de Lu cas van Leydenlaan in Roe- lofarendsveen. Inlichtingen bij Cor Bakker, telefoon 01713-14089. Bintangs Neerlands langst bestaande band The Bintangs komt morgen naar jongerencen trum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Rauwe rhythm and blues vanaf half tien. Entree kost 10 In hotel Royal aan de Voor straat in Noordwijk-Binnen wordt morgen door de vere niging van postzegelverzame laars Noordwijk de eerste ruildag van het seizoen ge houden. Van elf tot vijf uur kan men terecht. Toegang kost fl, kinderen moeten /0,50 betalen. In 't Poelhuys aan de Ruis- hornlaan in Lisse wordt morgen een grote ruilbeurs voor postzegels en munten gehouden. Van tien tot vier is men welkom. Toegang kost fl, kinderen moeten een kwartje betalen. Hardrock In hardrockcentrum Scum in Ka twijk treedt m or gen - avond de Duitse band Tan- kart op. De Nederlandse for matie Brainless staat in het voorprogramma. Bij Tan kart staat de lol tijdens concerten voorop. De groep, die al en kele platen maakte, bezocht al eens eerder Scum. Toegang: f12,50; zaal open: acht uur. Folk The Doonan Family treedt zondagmiddag op in het Wa pen van Noordwijkerhout aan de Dorpsstraat 14. Toegang kost f15, aanvang twee uur. Het concert is geor ganiseerd door de Folkclub Noord wijkerhout. Zondagconcert Zanggroep Kameleon uit Ha- zerswoude/Koudekerk geeft zondag een middagconcert samen met muziekvereniging Kunst na Arbeid. Dat ge beurt in Het Anker, Chopin- laan 2 in Hazerswoude-Rijn- dijk. De muzikale wereldreis begint om twee uur. Koffieconcert Tubaspeler Tjeerd Oosten dorp en pianist Paul Prenen geven zondag een koffiecon cert in dorpshuis De Alke burcht aan het Alkeburcht- plein in Roelofarendsveen. Een ongebruikelijke muzika le combinatie met composi ties die daar speciaal voor ge schreven zijn. Het koffiecon cert is de eerste in een serie concerten waarmee de Alke burcht na vier jaar pauze be gint. Toegang kost f5, de jeugd moet J3 betalen. Aanvang twaalf uur. Koffieconcert (2) Muziekvereniging St. Cecilia geeft zondagmidag een kof fieconcert in het parochie huis in Voorhout. Er is geko zen voor een licht gevarieerd progamma met werken als „The Gladiators", „Thorn- birds Theme", „Mixed Pic kles", „Serenada" en een zeer verrassend slotstuk. Het geheel staat onder leiding van dirigent Sjef Weyers. Aanvang half een, toegang is gratis. Rode Kruis De afdeling welfare van het Rode Kruis Zoeterwoude houdt zaterdag en zondag de jaarlijkse fancy fair in Huize Emmaus aan de Bennebroek- weg in Zoeterwoude. Er zijn vele artikelen te koop, zoals truien, sokken, speelgoed beesten, tafellakens en derge lijke. Verder draait het rad van avontuur en ziin er de monstraties. Zaterdag is de fancy fair van half twee tot vijf uur geopend, zondag van half twee tot half vijf. Toneel Toneelvereniging Pankras opent dit seizoen met de op voering van de klucht „De Spaanse vlieg" van Franz Arnold en Ernst Bach. Een mosterdfabrikant wil niet dat zijn dochter met haar vriend trouwt. Hij heeft een ander op het oog. De vriend laat het er echter niet bij zitten. De regie is van Joop van der Zwet. „De Spaanse vlieg" wordt1 opgevoerd op zondag 28 en maandag 29 oktober en op zondag 4 en maandag 5 november. Plaats van hande ling is Kasanova in Sassen- heim, aanvang acht uur. Kaarten kosten f5 en zijn te bestellen op: 02522-14859. Circus Circus Bavaria slaat zijn ten ten maandag en dinsdag op op het Dorpshuisplein in Valkenburg. Op beide dagen wordt om vier uur 's middags een voorstelling gegeven. Op het programma staan: jong leurs, clowns, acrobatiek, slangentableau, ezelnummer, hondenrevue, trapeze en goo chelen. KATWIJK De Stich ting Kinderopvang Kat wijk (KOK) mag op 1 no vember van start gaan in het voormalige schoolge bouw Rhijnwijck aan de Krom. Dat is gisteravond besloten tijdens de verga dering van de Katwijkse gemeenteraad. De stichting zal volgende maand rustig aan beginnen met een baby- en een peuter- groep. Vanaf volgend jaar zal het aantal groepen worden uit gebreid tot vijf met een totaal van 52 kindplaatsen. Door de kinderdagopvang zo snel te starten, ontvangt de gemeente al voor 1990 85.000 gulden aan rijkssubsidie, een bijdrage die ze misloopt als de opvang op 1 januari zou zijn begonnen. Het oude schoolgebouw zal de komende maanden voor drie ton verbouwd worden. Bijna een kwart van dat bedrag (86.000 gulden) is bestemd voor het bekostigen van het achterstallig onderhoud aan het gebouw. De kosten hier van worden gedekt door het geld te gebruiken dat was ge reserveerd voor de realisering van een peuterspeelzaal. De overige kosten worden betaald investering van drie ton in een oude gebouw wat veel en be kritiseerden de beslissing het potje voor de peuterspeelzaal aan te breken. Ook wethouder H. van Mierlo zei de locatie aan de Krom niet de meest ideale te vinden. „Gemeente werken heeft het gebouw goed bekeken en die vindt dat de investering gerechtvaardigd is". Volgens de wethouder kan het geld dat voor het achter stallig onderhoud wordt ge bruikt, de peuterspeelzaal toch ten goede komen, omdat die in de toekomst misschien in het zelfde gebouw kan worden ge huisvest. Elitair Ook spraken enkele fracties hun twijfels uit over de betaal baarheid van de opvang voor de ouders. De stichting KOK zal de tarieven zelf gaan bepa len op bais van het inkomen van de ouders. Om de opvang financieel te laten draaien, zullen iets hogere tarieven worden gerekend dan het mi nisterie van WVC doet. Vol gens het college van B en W in haar voorstel, zal de stichting het niet gemakkelijk krijgen de touwtjes aan elkaar te kno pen. De gemeente zal echter geen financiële steun geven. T. Janssens (Groen Links) uit te gisteravond zijn twijfels hierover: „Naar onze mening wordt de kinderopvang een elitair gebeuren. De financieel draagkrachtige elite komt geen problemen tegen om van de opvang gebruik te maken, de minder-draagkrachtigen komen die wel tegen. In de vi sie van Groen Links zouden de minst draagkrachtigen juist van de kinderopvang gebruik moeten kunnen maken. Het feit dat het colelge zelf geen geld wil steken in kinderop vang wreekt zich hier". Ook de CDA-raadsleden C. van Dijk en N. Zwaan waren bang dat KOK het financieel misschien niet zou redden en dat de opvang bovendien al leen voor de hogere inkomens betaalbaar wordt. Zwaan noemde het kinderdagverblijf „niet levensvatbaar" en stem de uiteindelijk tegen dit voor stel. Ook de RPF-fractie stem de tegen. Verder werd gisteravond de Verordening Kinderopvang door de gemeenteraad vastge steld. In deze verordening staat de regels waaraan de op vang moet voldoen, wil het er kend zijn en subsidie krijgen. Van links en rechts was wel enige kritiek op details, maar alleen RPF, GPV/SGP en CDA'er N. Zwaan stemden te gen. De verordening zal pas op 1 januari gaan gelden en het hele jaar lang op proef zijn. PW wil voorrangsregeling op kruispunt Nieuweweg ZOETERWOUDE Er moet een voorrangsregeling komen bij de kruising Nieuweweg- Zuidbuurtseweg te Zoeterwou- de^ Verkeer, komende vanaf de Nieuweweg, zal moeten stoppen bij de kruising. Dat is de wens van het gemeente raadslid W. Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude. Hij bracht die gisteravond naar voren tijdens de raadsvergade ring. De reconstructie van de Nieu weweg is nog maar nauwelijks achter de rug. Ter hoogte van de entree van sportpark Haas broek is een rammelstrook aangebracht en ter hoogte van het tennispark is een krom ming gerealiseerd. Hoewel het autoverkeer wel snelheid min dert ontstaan op de kruising N ieuweweg-Zuidbuurtse weg toch nog gevaarlijke situaties. Met name de schoolgaande ieugd op de fiets ondervindt hinder van het autoverkeer. „De huidige situatie vraagt om problemen. Er moet zo snel mogelijk een voorrangsrege ling komen", aldus Ooijendijk. Wethouder en fractiegenoot A. Ringersma noemde de sugges tie wel heel zinvol maar wilde toch eerst nader advies alvo rens iets toe te zeggen. Dat was juist koren op de molen van de oppositiepartij de VVD. Woordvoerder H. van der Kooi: „We moeten geen ad hoe maatregelen nemen. Laten we nu eerst maar wachten op het Verkeerscirculatieplan zodat we het geheel kunnen over zien". Vervolgens deelde wet houder Ringersma ook de me ning van Van der Kooi.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11