Verwanten gijzelaars boos op de regering Plutoniumschandaal schokt Frans dorp niet iBayrut verenigen onder één leger Brieven Aldo Moro blijven verbazen Beroering in België over uitlekken brief koning Boudewijn ITENLAND EeidócSouAont DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 PAGINA 5 ilkanlanden: renstellingen overwinnen iNA De ministers van buitenlandse zaken van de zes 3 anlanden hebben gisteren bij aanvang van hun tweedaagse Albanië aangegeven dat zij de gewelddadige historie die regio tot het belangrijkste „kruitvat" van Europa maakte ir zich willen laten. i lbanese president Ramez Alia riep in zijn openingsrede op de Balkan een „gebied van vrede en veiligheid" te maken 1 iuwer te gaan samenwerken met „de andere naties van het pa van morgen". De tweedaagse top van de ministers van li cenland, Turkije, Albanië, Joegoslavië, Bulgarije en Roeme- pas de tweede in zijn soort sinds de Tweede Wereldoorlog •t is voor het eerst in lange tijd dat Albanië gastland is van nternationale conferentie. Alia, die in 1985 de stalinistische r Enver Hoxa opvolgde, toonde iets van de veranderingen n land door bij de opening van de conferentie meteen op nlandse journalisten toe te lopen en hen welkom te heten banië. Veel doden bij rellen in India NEW DELHI Bij rellen en botsingen met de politie in verschillende steden in India zijn gisteren zeker 29 mensen om het leven gekomen. De ongeregeldheden vonden plaats tijdens een nationale staking waartoe was opgeroe pen door de rechtse hindoe partij Bharatiya Janata (BJP), die haar steun aan de regering van premier Singh heeft inge trokken. De regering is daardoor haar meerderheid in het parlement kwijtgeraakt. Kinderen baren na de menopauze BOSTON Oudere vrouwen die de menopauze al achter zich hebben, blijven in staat kinderen te baren. Dat is de uitkomst van een onderzoek waarbij vier vrouwen van boven de veertig jaar een bevrucht eitje van een jongere vrouw inge plant kregen, zo meldt vandaag het New Eng land Journal of Medicine. „De leeftijdsgrens om kinderen te kunnen baren is nu flink opgescho ven, maar naar de exacte grens is het gissen", al dus de uitgever van het blad. Aan het onderzoek is deelgenomen door vier vrouwen die jonger waren dan 44. Volgens Richard Paulson, een van de onderzoekers, lijken er fysiologisch geen be lemmeringen te bestaan voor het succesvol in planten. De risico's op complicaties bij de zwan gerschap van een oudere vrouw noemt Paulson echter onverantwoord hoog. Partij hasj voor Nederland onderschept RABAT De Marokkaanse po litie heeft 1330 kilo hasj in be slag genomen die verborgen was in een voor Nederland bestemde koelwagen met groenten. De uit België afkomstige vrachtwagen werd aangehouden in de noorde lijke havenstad Tanger en de Belgische chauffeur is aangehou den op beschuldiging van drugs mokkel. Hij heeft de politie ver teld dat de deal was georgani seerd door Nederlandse crimine len met hulp van een Marok kaanse tussenpersoon. Vliegramp Cuba kost 31 levens SANTIAGO DE CUBA Een Cubaans passagiersvliegtuig met 31 mensen aan boord is gisteren bij de luchthaven van Santiago de Cuba, 900 kilome ter ten oosten van Havana, neergestort. Volgens het Mexicaanse nieuwsagentschap Notimex heeft niemand de ramp over leefd. Het vliegtuig was van Sovjetmakelij en eigendom van Cubana de Aviacion. CONDOOMALS BOMMENWERPER TAYLOR De Amerikaanse vliegtuigfa brikant Northrop wil een nieuw merk condoom van de markt houden, omdat dat wordt aangeboden in een' verpakking in de vorm van zijn gitzwarte Stealth-bom- menwerper. Het patent- en handelsmerk bureau in Washington is door de maker van de bommenwerper verzocht het rood- wit-blauwe voorbehoedmiddel in de hui dige verpakking te weren, omdat daarmee ten onrechte een verband zou worden ge suggereerd met Northrop. Het bureau wil op 15 november het verweer horen van de ludieke, 28-jarige condoomhandelaar, die meent dat de consument zeer wel be seft dat er een wereld van verschil ligt tussen een kapotje en een oorlogsvliegtuig van 800 miljoen dollar. Vu grond- loepen Golf' jar HAAG „Een interna- le afgang", noemt VVD- :j dvoerder Weisglas het be- van de ministers Van den (buitenlandse zaken) en Beek (defensie) om het ,ilron F16-straaljagers van liegbasis Twenthe voorlo op de plaats rust' te gun- ohtacten met diverse lan- is gebleken dat er in het j [ebied geen behoefte is ede F16's, stellen de be- slieden. Wel blijft het Ne- ]j ndse aanbod aan de Golf den gehandhaafd. Weisglas vit dat het kabinet een for- y it heeft gemaakt door vijf ir;n geleden nogal hoog van pren te blazen. Van den zei toen dat de F16's Turkije zouden gaan. in al bleek dat Turkije de niet wilde hebben. Ver- ns bleef het kabinet vol- 'j ;n dat Nederland „de po- 2 wil had" om de F16's schikking te stellen. Idels hebben alle door rland benaderde landen weten „zich onder de ge omstandigheden in te achten met nationale elen de controle van het luchtruim te waarbor- aldus Van den Broek en Seek. Weisglas: „De enige er om nog iets van bete- te doen, is het beschik- itellen van ondersteunen- andmacht-eenheden aan itten. In dit geval is het lijk dat de Britten be- hebben aan bijvoor- hnedische grondtroepen, i/n je voorkomen dat Ne- ïd opnieuw gezichtsver- jdt". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „De Ne derlandse regering roept maar steeds dat er niet onderhandeld kan wor den met Saddam Husayn. Maar als het buitenlan ders lukt mensen vrij te krijgen, waarom kunnen wij het dan niet probe ren?" Tot grote ergenis van familieleden is de Ne derlandse regering voor alsnog niet bereid te „be delen" voor de vrijlating van de 170 Nederlandse gijzelaars die nog in Irak en Kuwayt vastzetten. In de Iraakse hoofdstad Bagh dad is het deze week een ko men en gaan van buitenlandse politici die trachten gijzelaars onder het juk van Saddam Hu sayn vandaan te halen. De Britse ex-premier Heath kwam gisteren in zijn land te rug samen met 38 landgenoten die na zijn bemiddeling toe stemming hadden gekregen Irak te verlaten. De Bulgaarse regering heeft een minister voor vier dagen naar Irak ge stuurd om haar onderdanen vrij te krijgen, en de omstreden Franse politicus Le Pen wilde naar Baghdad om 330 Franse gijzelaars op te halen maar kreeg op het laatste moment geen visum. De voormalig Franse minister Georgina Du- foix mag wel naar Irak om zijn landgenoten op te halen. Willy Brandt, ex-bondskanse lier en voorzitter van de Socia listische Internationale, voerde begin deze week besprekingen met de Iraakse ambassadeur over de Duitse gijzelaars in Irak en veertien Amerikanen mochten na bemiddeling van een delegatie Amerikaanse Irakezen naar huis. Onbegrip Bij de familieleden van de Ne derlandse gijzelaars is het on begrip over de afwachtende houding van de regering groot. Ingrid van Thiel uit Gemert heeft samen met andere fami lieleden van gijzelaars via een brief een beroep gedaan op het ministerie van buitenlandse zaken om haar man en de an dere Nederlanders vrij te krij gen. Haar man bracht deze week bovendien de handteke ningenactie onder gijzelaars op gang. „Wij willen maar één ding en dat is de mensen terug krijgen", aldus Ingrid van Thiel. Ook mevrouw Lobbes uit Ei bergen is vah mening dat er koste wat het kost iets moet gebeuren. Haar zoon zit nog steeds vast in Baghdad. „Ik be grijp de regeripg niet. Er zal toch wel een redelijk gesprek te voeren zijn met Husayn? Als andere buitenlandse afge vaardigden het wel voor me kaar krijgen, waarom wij dan niet? Ze sturen wel schepen naar de Golf, maar geen men sen om de gijzelaars te helpen. Wij zitten nu al zo lang in angst, er mag wel eens wat ge daan worden. Het hoeft heus niet iemand van de regering te zijn. Als er maar een capabel persoon heen gaat, die weet hoe hij moet onderhandelen. Dan proberen ze tenminste wat. Nu zie ik steeds televisie beelden van buitenlandse gij zelaars die vrijgelaten worden terwijl mijn zoon er nog steeds zit. En als je dan ziet wat onze regering doet, is dat behoorlijk frustrerend". Op Buitenlandse Zaken in Den Haag is nog niets bekend van mogelijke Nederlandse initia tieven om naar Irak te gaan. Volgens een woordvoerder heeft de regering hierover ook nog geen officieel standpunt ingenomen maar nemen zij de brief van de familieleden „zorgvuldig in acht". Het is overigens niet uitgesloten dat er particuliere initiatieven worden genomen, bijvoorbeeld vanuit de Tweede Kamer. Le Pen, Brandt en Heath hebben tenslotte ook zonder officiële toestemming van de regering het initiatief genomen met Baghdad te bemiddelen. Paleis VVD-kamerlid en buitenland specialist Frans Weisglas is er van overtuigd dat het geen goede zaak zou zijn als ook Ne derland „op de knieën zou gaan voor het paleis van Hu sayn". „Hoe vreselijkhet ook is voor alle familieleden en de gijzelaars zelf, onderhandelen met Husayn is onmogelijk. Het zou de positie van de landen die nu één front vormen tegen Irak slechts verzwakken". Adjunct-directeur S. Roze nmond van het Nederlands In stituut voor Internationale Be trekkingen Clingendael viel hem gisteren bij. „Met terro risten moet je niet praten. Je verhoogt de status van Sad dam Husayn als je op nederige wijze in de voetsporen van Waldheim in Baghdad gaat be delen om de vrijlating van gij zelaars, want daar komt het in feite op neer". De particuliere initiatieven van bijvoorbeeld Edward Heath vervullen Ro zenmond met grote bezorgd heid. „Er dreigt in bepaalde kringen in het Westen een kli maat te ontstaan dat we het maar op een akkoord moeten gooien met Husayn. Hij mag een stukje Kuwayt houden en het Westen krijgt zijn gijze laars terug. Wat deze Mtinche- nachtige sfeer tot gevolg kan hebben heeft het verleden be wezen. Als de wereld in de ja ren '30 veel krachtiger tegen Italië en Duitsland was opge treden, had dat mogelijk mil joenen levens gespaard". Het argument van Weisglas dat de regering niet op de knieën moet voor Husayn wijst mevrouw Lobbes reso luut van de hand. „Wat een onzin. Hij heeft geen familiele den in Irak zitten. Als hij die wel zou hebben, zou hij al tien keer op de knieën zijn gegaan om ze vrij te krijgen! Het gaat hier om mensenlevens en daar mag best voor gebedeld wor den". ANNELIEKE DIJKSTRA RUT De door Syrië ge le Libanese regering gisteren aangekondigd kantoren van milities te tg in, de gewapende islamiti- en christelijke milities onder te brengen in één leger den overgenomen. Tegen plan. De maatregel werd aan- en de controle over geheel overtreders van de wet zullen gekondig nadat twee weken Bayrut uit te breiden. Ook directe maatregelen worden geleden de christelijke genme- wordt het dragen van wapens genomen. In de verklaring raal Michel Aoun uit zijn stel- verboden. Alle posities op werd geen datum genoemd hngen werd verdreven, straat van milities zullen wor- voor het nieuwe veiligheids- AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL maar de lorrie van Harries wordt uit de rails geslingerd. De arbei ders maken dat ze uit de voeten komen wanneer de „Bullbiter" verder dendert. Maar Rob en de meisjes zijn best tevreden. Ze laten de machine maar verder razen, gang in, gang uit en Rob krijgt op den duur voldoende macht over de machine om geen nieuwe ongelukken te veroorzaken. Dan... een nieuwe bocht en kijk, daar straalt hen hen daglicht tegemoet. Ze hebben de uit gang van de tunnel gevonden! Yves Saint-Laurent Een zwoele dame presenteerde gisteren in Parijs de nieuwe voorjaars- en zomermode van de Franse ontwerper Yves Saint-Laurent. FOTO: AP (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Op een vuil- stort bij het Franse dorp Saint-Aubin, ten zuiden van Parijs, is radioactief plutonium gevonden. Het kankerverwekkende af val is afkomstig uit lek kende containers die vijf tien jaar geleden zouden zijn achtergelaten door het nabijgelegen onder zoekscentrum voor atoom energie in Saclay. Volgens de Franse krant 'Le Parisien' die eigenhandig ver zamelde bodemmonsters liet onderzoeken, is de radioactivi teit rond de vuilstort alarme rend hoog. Twee verslaggevers van de krant hadden de grondmonsters genomen na een peiling met eenvoudige geigertellers. Een eerste on derzoek door het onafhankelij ke Franse laboratoriun CRII- RAD in Valence wees op spo ren van kobalt, cesium, urani um en americum. Nadat de di rectie van het Franse Atoome nergie Agentschap (CEA) had toegegeven dat het spul in de grond zat - maar daaran toe voegde dat het ging om mini male hoeveelheden - besloot Le Parisien de monsters aan de universiteit van Bremen aan een nader onderzoek te la ten onderwerpen. Volgens de Duitse onderzoekers bevatte de opgestuurde grond 2153 becquerel (de eenheid van straling) plutonium, ruim hon derd keer meer dan de jaar lijkse veiligheidsnorm bij ina deming. CEA-directeur Robert Lallement vond de alarmeren de conclusies van Le Parisien niettemin overtrokken en sprak tegen dat de volksge zondheid in gevaar was. Zijn agentschap had het plutonium zelf al eerder gemeten, maar daarover gezwegen „om onno dige kritiek te voorkomen". Dit tot woede van de ^cialisti- sche senator Jean-Luc Melen- chon van het departement Es- sonne, waar meer nucleair af val ligt opgeslagen. Melenchon vroeg zich hardop af of men de Fransen opnieuw voor idio ten wilde verslijten. „Destijds met Tsjernobyl zou de straling ook al met een grote boog om Frankrijk zijn heen gegaan. Of het CEA is incompetent, of men verbergt bewust de waar heid om in het verleden ge maakte fouten te verdoeze len". Bewoners van Saint-Aubin waren gisteren niet erg onder de indruk van de plutonium- vondst. Gezegd moet worden dat het CEA voor de gemeente een belangrijke bron van in komsten is. „Je hoeft niet alles te geloven wat in de krant staat. Er moet eerst maar een onderzoek komen", aldus een bewoner. De burgemeester van Saint-Aubin, tevens inge nieur bij het CEA, meende dat hij alle informatie altijd be schikbaar had gehouden voor de bevolking, maar dat nie mand daarin was geïnteres seerd. De lokale Groenen heb ben inmiddels de onmiddellij ke sluiting van het onder zoekscentrum geëist. Minister Lalonde van Milieuzaken heeft aangekondigd een com missie te benoemen die moet toezien op dump van atoomaf- val op de speciale stortplaat- (Door onze correspondent Aart Heering) ROME De gevangenis- brieven van Aldo Moro, de voorzitter van de Itali aanse christendemocrati sche partij die in 1978 door de Rode Brigades werd vermoord, blijven opzien baren. Gisteren heeft het commu nistische dagblad Unita de volledige tekst van alle 421 vellen gepubliceerd. Daaruit blijkt dat Moro weinig vlei end oordeelde over de huidi ge president Cossiga, door hem gedefinieerd als een zwakkeling die zich liet 'hypnotiseren' door zijn neef, de communistische leider Enrico Berlinguer. Giulio Andreotti, zowel toen als nu premier, wordt door Moro beschreven als „een ongelofelijke opportunist" door wiens „sluwheid de mo rele crisis van de christen democratie nog verergert." Na een wanhopige poging om de partij op andere ge dachten te brengen („Ik smeek u! In Godsnaam stop!") kondigt Moro aan dat hij niet langer meer als lid van de christen-democratie beschouwt wenst te worden. Zijn voorbeeld is nu gevolgd door zijn dochter, de chris- ten-democatische senator Maria Fida-Moro die na le zing van de brieven heeft aangekondigd uit de partij te zullen treden. Maria Fida heeft dinsdag bovendien over de radio een dramati sche oproep gericht tot de Italiaanse pers en bevolking om de aan haar gerichte brieven niet openbaar te ma ken. Door de publicatie van Mo- ro's brieven zijn oude won den opengereten en is de po litieke discussie van 12 jaar geleden weer volop opge laaid. Premier Andreotti houdt vol dat de harde lijn de enig mogelijke oplossing was, terwijl de socialistische leider Craxi de christen-de mocraten verwijt dat ze hun voorzitter de dood hebben ingejaagd. Moro heeft dus 12 jaar na zijn dood nog een wig gedreven tussen de twee voornaamste partijen van de regeringscoalitie. Volgens de christen-demo cratische senator Lucio Gra- nelli was dat ook de bedoe ling en is de terugvinding van de explosieve documen ten geënsceneerd door lieden die de politieke stabiliteit van Italië in gevaar willen brengen. Granelli is lid van de parlementaire commissie en houdt zich bezig met het terrorisme. Hij zei dat de ge dachten in de eerste plaats uitgaan naar leden van de Italiaanse veiligheidsdienst die al een hele serie subver sieve activiteiten op haar ge weten heeft. Om die stelling te toetsen zal de zaak-Moro, waarover al vier processen zijn gevoerd, opnieuw geo pend worden. BRUSSEL De Belgi sche regering heeft giste ren verwoede pogingen gedaan een nieuwe storm die boven het hoofd van koning Boudewijn opstak, tot bedaren te brengen. Volgens een door de Belgische journalist Hugo Camps in het weekblad Elsevier geschreven artikel, zou de koning onlangs een brief naar premier Mar tens hebben gestuurd, waarin hij aandringt op militaire actie in de voormalige Belgische ko lonie Rwanda. In dat Oostafri- kaanse land is sinds enkele weken een rebellenleger ac tief. Volgens de Belgische re gering zou de koning premier Martens niet om militair in grijpen hebben gevraagd maar alleen enkele opmerkingen „van morele aard" hebben ge maakt. Premier Martens, die zich gisteren nog in Nairobi bevond, zei geïrriteerd: „Het kan niet zo zijn dat de koning zegt hoe de regering moet op treden". Martens merkte ver der op dat hij elk lid van het kabinet zou ontslaan dat de tails van zijn consultaties met de Belgische koning heeft la ten uitlekken. Daarmee lijkt de oorlog in Rwanda een poli tieke crisis in België tot gevolg te hebben. Belgische staats rechtsgeleerden zeiden giste ren dat de koning formeel ge- rjchtigd is raadgevingen,, be- Koning Boudewijn FOTO: ANP schouwingen en aanmaningen aan de regering door te geven. De koning mag de regering evenwel geen formele op drachten geven. Dat zou in strijd zijn met het constitutio neel koningsschap. Ook het schrijven van brieven aan de regering over actuele politieke aangelegenheden is de koning toegestaan. Die brieven dragen altijd een zeer vertrouwelijk karakter en worden nimmer openbaar gemaakt. In Brussel werd gisteren ontkend dat er van een nieuwe 'koningskwes tie' sprake is. Koning Boude wijn kwam eerder dit jaar in opspraak toen hij weigerde zijn handtekening te zetten .onder de zeer omstreden Bel gische abortuswet. Het nu ont stane incident gaat, aldus ze- glieden in Brussel, minder om wat de koning heeft geschre ven dan om het feit dat de zeer vertrouwelijke bri^f is uitgelekt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5