uitdeweekbladt „WD moet juist uit het gareel" IRA dwingt mensen tot kamikaze-rit deÜPEÏ HP DE TIJD LeidaeSouomit Studentenbond wijst beschuldigingen af GROEP-MONKHORST WIL DISCUSSIE AANWAKKEREN BHUTTO WOEDEND EN GESCHOKT Pakistan: mensen en stembussen verdwenen BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 PAGl H Ontsnapping Ondanks het proefzitten van 128 vrijwilligers, waarbij de kinderziekten van het nieuwe huis van bewaring De Schie in Rotterdam moesten worden opgespoord, heeft gisteren voor het eerst een echte gevangene kans gezien te ontsnappen De gedetineerde kroop door een luik aan de achterzijde van het gebouw en klom vervolgens over de buitenmuur op weg naar de vrijheid. DEN HAAG De Landelijke Studentenvak bond (Lsvb) wijst de beschuldigingen van de hand als zouden 32 studenten in april voor 420.000 gulden schade hebben aangericht bij de Informatiseringsbank in Groningen. „De bank heeft de boel enorm opgeblazen met de bedoeling de actievoerders als criminelen af te schilderen", aldus de Lsvb. Voorzitter R. Giesberts en penningmeester A. Kemphorst van de Lsvb zouden betrokken zijn geweest bij de actie, aldus De Volkskrant. „Ik moet daar om lachen", aldus Lsvb-secretaris M. Hoogendiik, die niet ontkent dat de twee bestuursleden er bij waren. De Informatiseringsbank heeft de 32 stu denten hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de schade, maar weigert de namen te noemen. Hoger benzineaccijns door Kok afgewezen DEN HAAG De sterke daling van de olieprijzen de afgelopen dagen is voor het kabinet geen reden de eerder voorziene ver hoging van de benzineaccijns weer van stal te halen. De ontwikkelingen op de olie- markt zijn nog steeds zeer onzeker. Ook na de recente prijsdaling is benzine aanmerke- lijker duurder dan voor de Golfcrisis. Minis ter Kok (financien) zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebat dat was aangespannen door Groen Links. Kok voorziet dat de olieprijs nog geruime tijd op en neer zal gaan. Groen Links zag in de ge daalde olieprijs aanleiding de benzineaccijns per 1 november alsnog met acht cent te ver hogen, zoals aanvankelijk de bedoeling was van het kabinet. De partij bleek alleen te staan in de Kamer. Geen partij verbruikt zoveel politiek talent als de VVD. Na de déconfiture van Nijpels, Smit-Kroes, De Korte en Voorhoeve lijkt Bolkestëin het volgende slachtoffer te worden. Want ondanks alle 'wisselingen van de macht' blijft de partij maar sukkelen. Wat er mis is? Volgens Theo Monkhorst is het vooral de cul tuur die de VVD van haar kiezers vervreemdt. Samen met zeven andere liberalen van het 'tweede echelon' schreef de oud-fractievoorzitter van de VVD in Den Haag deze week een discussienota die naar hij hoopt veel stof zal doen opwaaien. DEN HAAG De VVD wordt geplaagd door een le vensgroot dilemma. Liberalen streven per definitie naar indi viduele vrijheid en persoonlij ke 'vooruitgang. Maar dan komt de narigheid: in de partij moeten alle neuzen dezelfde kant op wijzen als men ten minste iets wil bereiken in de politiek. Het gevolg van deze tegenstrijdigheid: heibel in de tent. „Liberale partijvorming is haast in tegenspraak met zichzelf", wordt in de nota Ruimte voor Liberalisme deze week nuchter geconstateerd. Volgens Theo Monkhorst, één van de opstellers van de nota, heeft dit dilemma de afgelo pen jaren gezorgd voor de ge stage neergang van de partij. Geruzie over personen en car rières, het uitstoten van Nij pels. Smit-Kroes, Voorhoeve en vele anderen maakten een onfrisse indruk. Walgend, keerde een flink deel van het electoraat de partij de rug toe. Monkhorst: „Er is een be nauwde sfeer gaan heersen, dat voel je overal in de partij. Op inhoudelijke kritiek wordt bijna allergisch gereageerd. Dat verkrampte, dat voort komt uit een gebrek aan zelf vertrouwen, stoot de mensen af". Gelukkig hebben ook nog na tuurkundige wetten vat op de VVD. Als de druk maar hoog genoeg wordt opgevoerd, gaat immers vanzelf wel ergens een veiligheidsklep open. Dat ge beurde volgens Monkhorst dit voorjaar tijdens een partijraad in Zwolle, waar de gemoede ren door het gedwongen te rugtreden van Voorhoeve da nig verhit raakten. Terwijl de oud-fractievoorzitter met as grauw gelaat de taferelen ga desloeg en oud-leider Wiegel vergeefs maande tot kalmte, ontstond een geëmotioneerde chaos die in de verte deed denken aan de rellen rond het Maagdenhuis. Monkhorst is toch blij met die heftige partij raad: „Ik probeer Zwolle te zien als een keerpunt; het be gin van een frisse discussie over onze uitgangspunten, doelen en cultuur. Een discus sie die moet doorgaan, anders ziet het er somber voor ons Regentesk De VVD hinkt volgens Monk horst nog op twee gedachten waar het de liberale partijcul tuur betreft. Enerzijds zijn er liberalen die voortkomen uit de 'regenteske' jaren vijftig- zestig, toen de leiding nog eenvoudigweg kon verordon neren: en nu is het uit! Maar in het tijdvak-Nijpels wierf de partij veel jonge leden met ge heel andere opvattingen over gezag en discipline. Steeds als er gedonder in de glazen was, constateert Monkhorst, ston den er weer liberalen op met de boodschap: en nu weer in het gareel! „Maar degelijke op roepen werken niet meer en gelukkig maar. Ik vind dat wij niet te benauwd moeten om gaan met de vleugels in de partij. Ik zou willen zeggen: dek de verschillen van mening niet toe, maar ga de discussie aan en probeer vanuit je libe rale inspiratie tot gezamenlijke conclusies te komen. De VVD heeft op dat punt geweldige mogelijkheden, daar ben ik van overtuig*}. Als wij maar over de zaken durven te pra ten, dan kunnen we opnieuw een basis onder de partij leg gen" Voortzetten In de nota Ruimte voor Libe ralisme staan alvast een paar voorzetten, zoals het op grote re schaal invoeren van milieu heffingen, de introduktie van lokale referendums, de stich ting van pluriforme scholen en snelle afbouw van de land bouwsubsidies. Keuzes die vol gens Monkhorst logisch voort vloeien uit de liberale beginse len en waar de VVD voor zou moeten durven vechten, óók als bepaalde deelbelangen in het gedrang komen. „De VVD wordt vanwege dat deelbelang vaak geïdentifi ceerd met de middenstanders, de huiseigenaren en blije auto rijders. Ik zeg niet dat we ons niet voor deze groepen moeten inzetten, maar ik zou wel van dat stigma afwillen. Als win keliers te hoop lopen tegen flexibeler winkelsluitingstij den moet je het aandurven om vanwege je overtuiging tóch voor het langer openhouden van de winkels te pleiten. Pro testeren boeren tegen het ver lagen van de landbouwsubsi dies, dan moet je durven uit leggen dat die subsidies in een markteconomie eigenlijk niet thuishoren". Vertrouwen De groep-Monkhorst doet er dezer dagen alles aan zijn ma nifest op de agenda te krijgen van de partijraadsvergadering die zich komend voorjaar moet buigen over de 'hoofdlijnen van beleid' die momenteel ge formuleerd worden door de commissie-Nord. Monkhorst heeft er alle vertrouwen in dat de nota serieus wordt behan- Theo Monkhorst, een van de opstellers van de nota Ruimte voor Liberalisme deld. „Als voorzitter Ginjaar hem niet op de agenda zet, zorgen we er wel voor dat de afdelingen de nota inbrengen", kondigt hij aan. Waarom 'dat zeker gaat luk ken? Monkhorst: „Het leeft enorm in de partij. Men wil eindelijk weer eens praten. Het feit dat mensen aan de ba sis zoals wij nota's gaan schrij ven zegt op zich al veel. Vroe ger stond tijdens themaverga deringen vroeg of laat wel een burgemeester op om het alle maal keurig te vertellen, waarna een boekje verscheen en de discussie was gesloten. Die tijd ligt hopelijk achter ons". PAUL KOOPMAN N. Jansen nieuwe voorzitter D66 DEN HAAG Burgemeester N. Jansen van Krimpen aan den IJssel wordt de nieuwe voorzitter van D66. Jansen is de enige kandidaat om op 3 november op de algemene le denvergadering van D66 te worden gekozen tot opvolger van de huidige voorzitter M. Jager. Jager is twee jaar voor zitter geweest van D66. (ADVERTENTIE) Een geldzorg minder. Een calculator rijker. Wij van u een machtiging voor het automatisch laten afschrijven van het abonnementsgeld. U van ons een handige pocket calculator cadeau. Bel morgen onze afdeling abonnee-service: 071 122 244 ftndóe Soutuut (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De IRA heeft voor beide bomaan slagen van gistermorgen gebruik gemaakt van zo geheten proxy-bommen. Twee mannen, de ene in Newry. de andere in Lon donderry, werden ge dwongen in hun eigen auto explosieven te bren gen naar het punt dat de IRA had uitgekozen voor de krachtige ontploffing. De IRA pikt voor een dergelij ke nare opdracht overwegend personen uit die volgens haar totaal onbelangrijk zijn of die bij de ondergrondse verzetsbe weging tegen de Britten al geen goede naam hebben. Gis teren zei de IRA dat ze een paar bouwvakkers had geno men die geregeld plachten te werken voor „de militaire be zetters van Noord-Ierland". In Newry 'mobiliseerde' de IRA een man van 65 voor het vuile werk. Hij werd gedwon gen zijn eigen bestelwagen naar het de controle-post te rijden waarop de IRA het had gemunt. De chauffeur kon nog net uit zijn voertuig springen en alarm slaan, maar de bom ontplofte en hij liep zware ver wondingen op aan zijn benen. De man van wie in London derry verondersteld wordt dat hij in opdracht van de IRA per auto naar de plek was gereden waar zich op een gegeven mo ment een zware explosie voor deed, is niet teruggevonden. Specialisten gaan ervan uit, dat de autobommen voorzien waren van ontstekingsmecha nismen die werkten met tijd- schakelklokken. De IRA past noodgewongen een dergelijk systeem toe omdat het Britse leger de vroegere methode van afstandsbediening, waarbij explosieven per radio tot ont ploffing werd gebracht, onge schikt heeft gemaakt met sto ringszenders. Ook bij deze controlepost in Killeen (Vervolg van de voorpagina) LARKANA Volgens het Federale Verkiezings comité in Pakistan is uit voorlopige tellingen in 38 van de 214 districten ge bleken dat de Alliantie in 19 districten heeft gewon nen en de PPP van ex- premier Bhutto in drie. In de overgebleven districten wonnen kleinere partijen en onafhankelijke kandidaten. Een woordvoerder van de uit 40 personen bestaande inter nationale verkiezingswaarne- mingscommissie weigerde commentaar op de voorlopige uitslag. Eventuele kritiek van de groep kan de Amerikaanse militaire en economische hulp aan Pakistan, die miljoenen dollars per jaar bedraagt, in gevaar brengen. „Ik ben woe dend en geschokt", zei Bhutto die verblijft in het kiesdistrict Larkana, haar geboorteplaats. Volgens haar heeft de fraude zich afgespeeld op nationale schaal en heeft president Ghu- lam Ishaq Khan zo het demo cratisch proces „belachelijk ge maakt". Veel van Bhutto's vertegenwoordigers bij de stembureaus zouden zijn ver dwenen en andere vertegen woordigers meldden dat stem bussen waren gestolen. Boven dien zouden volgens de oud- premier en haar partijgenoten bussen gevuld zijn met valse stembiljetten. Volgens haar is er „grof bedrog" gepleegd in Nawabshah (provincie Sind) waar haar echtgenoot, Asif Ali Zardari, kandidaat stond. Asg- har Khan, een voormalig com mandant van de Pakistaanse luchtmacht, maakte eveneens gewag van „grootschalige fraude" in het kiesdistrict La hore door zijn tegenstander Nawaz Sharif, voorzitter van de Islamitische Democratische Alliantie (IDA) waarin Bhut to's rivalen zich hebben vere nigd. De opkomst van de kie zers was algemeen laag. Er is niets te koop in de wereld, of 't komt in de krant. SUSKEENWISKE DE GOALGETTER UltgeverlJ/Wavery Produc.on Topografische Dienst Defensie zelfstandig DEN HAAG De Topografi sche Dienst van het ministerie van defensie krijgt met ingang van 1 januari 1991 zelfbeheer. Dat betekent dat de dienst zelf verantwoordelijk wordt voor de organisatie, inclusief het fi nanciële beleid, zo heeft staats secretaris Van Voorst tot Voorst van defensie gisteren bekendgemaakt tijdens een symposium ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Topografische Dienst. Driekwart vandalisme wordt niet aangegeven ARNHEM Driekwart van de slachtoffers van vandalisme doet hiervan geen aangifte bij de politie. Zij doen dit niet om dat ze ervan uitgaan dat de po litie toch niets onderneemt. Volgens M. Kleiman van het onderzoeksbureau Beke uit Arnhem, dat in opdracht van de ministeries van justitie en binnenlandse zaken onderzoek hiernaar heeft verricht, heerst er „een grote mate van apa thie". (ADVERTENTIE) Mohammed Rasoel blijkt de zoon van Tarzan Spektakel: de media-moslim ontpopt zich als verhollandst variété-artiest. Kind op de vlucht Minderjarige asielzoekers verloren in de Nederlandse bureaucratie. De nieuwe flinkheid van de PvdA Terug naar de burgerzin. Guus Vleugel interviewt Remco Campert 'Ik ben een teer riet.' Plus Pakistan: verkiezingen en corruptie Jan Eilander: In Memoriam Herman Brood Hollands Diep, rel rond een papieren lijk Convectron failliet, het einde van een jongensdroom HP/DE TIJD. DUBBEL ZO INTERESSANT. Overal fos verkrijgbaar. Of bel voor een abonnement: 06-0220540 Meedoen aan de discussie; In de weekbladen twee voorpublicaties. „Ik meer een schrijver dan een spreker", zei VVD-i tievoorzitter Bolkestein na het debat over de joenennota. Volgende week al verschijnt er bundel met opstellen over politiek van zijn h&< „Ik wilde meedoen aan de discussie. Het beh rijkste forum voor die discussie was de Tweede mer en dus wilde ik daar lid van worden". Rej" Campert is al jaren een erkend schrijver. Ook hem verschijnt er een boek. „Ik weet op zeker ment dat het goed is, en ik blijf dat gevoel in t zelf koesteren. Mij krijg je wat dat betreft niet ver". Het geloof in eigen kunnen daar draait om. In Elsevier de voorpublicatie uit de bundel van Bolke stein. Hij beschrijft de keus voor dë VVD bij zijn terug keer naar Nederland in de jaren zeventig. „Ik koos voor de VVD omdat ik meende dat die partij het beste eco nomische en buitenlandse beleid voorstond". En over het CDA: „Van meet af aan had ik mijzelf voor onge schikt gehouden lid te wor den van het CDA, dat toen in wording was. Mijn gehele opvoeding had gestaan in het teken van rationalisme en humanisme, en in een christelijke partij had ik mij niet thuis gevoeld. Niet dat ik geen oog had voor de waarden van het christen dom - per slot van rekening leven wij allen in een sa menleving die van deze cul tuur is doordrenkt - maar mijn cultuur was een ande re. De nestgeur van het CDA zou mij niet bevallen, vreesde ik". Agaath Witteman, artistiek leidster van het Theater van het Oosten, over de kritiek op de uitvoering van de Drie Zusters van Tsjechov: „Vroeger vond ik het be langrijk wat critici schreven, toen dacht ik nog dat mijn oordeel afhankelijk was van het oordeel van de criticus. Daar moet ik nu om lachen. Ik houd van intelligente mensen en die vind ik niet veel onder critici". Prof. dr. A. Haspels heeft een uitgesproken mening over de naamloze zaaddonor. „Ik ben voor de keuze: laat degenen die er geen bezwaar tegen hebben zich bekend maken, maar verplicht dege nen die dat niet willen tot niets. Ik vind wel dat je een kind moet vertellen: je bent van een donor. Dat werd vroeger niet gedaan en dat pakte verkeerd uit in een relatie. Als een vrouw dan eens kwaad werd kon ze roepen: je bent niet eens van je vader". HI>DETIID Er zijn meer kinderen die hun vader niet kennen. HP/ De Tijd beschrijft hoe jaar lijks honderden kinderen zonder ouders op Schiphol aankomen. Ze komen in hun eentje, of met een broertje of zusje, of dorpsgenoot. Sinds enkele weken worden ze in een apart centrum in Nun- speet opgevangen. „Het vin den van pleeggezinnen is een probleem. Zo'n schattig zwart baby'tje wil iedereen wel, maar gekleurde pubers, die bovendien slechts een paar jaar in het gezin blijven (dan zijn ze immers zelfstan dig), oh gèt nee. Gezinnen die hen wel willen opnemen hebben doorgaans verkeerde verwachtingen: deze kinde ren zijn geen 'papa-en- mama-zeggers', geen zielige jochies die vertroeteld willen worden. De pleegopvang gaat dan ook bijna net zo vaak fout als goed". Remco Campert loopt voor uit op zijn nieuwste boek, 'Gouden dagen', de memoi res van een zondagskind. Hij verhaalt over één van zijn huwelijken. „Ik was in die tijd zeer trouwlustig dus ben ik ook met Fritzi getrouwd, met Geert Lubberhuizen als getuige op het stadhuis van Blaricum. Net daarvoor had den we een vreselijke dron kemansruzie gehad, zoals trouwens vaak. Ik had een asbak naar haar kop geslin gerd* en zelfs raak gegooid, dus met een groot bloedend litteken heb ik haar als mijn bruid naar het stadhuis ge voerd. Het was snel ver zoend uiteraard". In de serie de Denkers een interview met de filosoof Theo de Boer. „Ik denk wel eens: die hele Reformatie, wat heeft het eigenlijk uitge haald? Misschien hadden we maar beter roonte-katholiek kunnen blijven. Als ik zo'n dominee op de Veluwe hoor, denk ik: ach, zat er nog maar een gewone dorpspas toor, die sloeg waarschijnlijk verstandiger taal uit". Schoolarts Ben Rensen ver telt in HN-Magazine over het ongelooflijke van de kin dermishandeling en de steeds kindonvriendelijker samenleving. „Vroeger gen' we kinderen, ti woordig 'nemen' we ki ren. Ze moeten aan hogere affectieve en lectuele eisen voldoen o onze ingewikkelde en evoluerende maatschap] kunnen meedoen, waai a de druk om te presteren neemt. Een groeiend ouders werkt, maar er tekort aan adequate kii 1' opvang. Steeds meer ki d ren zien hun ouders s v den en moeten relatiesjk op te bouwen met met en pleegouders. Ook ar 1 steunstructuren voor kind brokkelen af. Vr<J>i had je oma's en opa's vlakbij woonden, maai verhuizen veel meer" Wim Aantjes vindt da#s CDA te weinig stilstaal' het tot nu toe gevoerded leid. „Wat er echt toe waar het echt op aanl# waar het CDA op ma moet en ook moet worden beoordeeld is o een beleid voert of vooir rekening neemt, waarii principiële uitgangs herkenbaar is". Fons Jansen over het v e ten van verdachten: bij Justitie een fout gemaakt, ontstaat daai een dossier en dat raakt zoek". f Van Basten kijkt in Vr derland nog eens terug WK en de laatste inteij tegen Portugal. Hij geef leg over de bereidhei WK-premies aan ander schenken. „Gullit en ik den dat alle voorzorge nomen moesten worde een topprestatie te le' en dat alle functionele gen tot in de puntjes geld zouden moeten Gingen we in een hotel, zou dat het beste moeten zijn. Wilden we foneren, dan moest er gebeld kunnen worden, den we uit eten mei groep, dan moest dat nen. Die dingen vi Ruud en ik belangrijker de premies". Verder een reportage de werving van milit; voor het Amerikaanse 1 Het doorslaggevende ment is vaak gebrek geld voor een studie, kapitein: „Bij ons kom scholier die in het la jaar van de middel school zit en die niet wat hij of zij daarna doen. Voor die mensen i leger een brug naar vol senheid". De kans een log te moeten voeren, w slechts gezien als een th< tische mogelijkheid, VN. In de serie De Hoeksteei gezin Valkenburg. Andy: „Ons gezin is eei loniale erfenis, zeg ik a Mijn moeder ïs Cura? mijn oma Surinaamse, vader komt van de Mo ken en heeft zijn jeug Nieuw-Guinea doorgebr Wij zijn tjampoer; dat is disch voor: alles door ell In het Surinaams heet moksi meti". Oma: „All vleesjes door elkaar". In de Groene beschrijft rius Aalders hoe het onl gefuseerde weekblad Haagse Post lange tijd geregeerd door de echtg te van hoofdredacteur termann. De eerste onti ting: „Niet erg op mijn mak zette ik mij in de f uil voor haar bureau keek me dreigend aan, ze zojuist vergif in mijn fie had gedaan en nu nieuwd was naar de uit king daarvan op mijn drag. 'Zo meneertje Aal zei ze vervolgens met d< nische blik op mij geric Verder een interview Francis-Marie Uitti week met haar cello in Haag te zien in de film sa in concert'. „Pas gel kwam ik van vakantie I - de eerste keer in tien dat ik mijn cello had ad gelaten - en afgezien mijn vingers voelden a lang gekookte spaghetti, het alsof ik in geestelijk zicht 'thuis' kwam. klinkt heel onhandig, i de cello maakt een lev kracht los die er op eer dere manier niet uitkoii FONS VAN 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4