trijd positie patiënt egint eigenlijk nu pas halve De Klerk tevreden vertrokken PTT-boycot als meer postkantoren sluiten lEUWi Arrestatie na Hitlergroet eer problemen met -kaart studenten Verkorting dienstplicht van veertien naar twaalf maanden met terugwerkende kracht Alleen op vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober: GENLAND CeidócSouwmt DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 PAGINA 3 Jen met giftige stof lekgeslagen 'ERDAM Tijdens rangeerwerk op het NS-emplacement oord in Rotterdam zijn gisteravond zeven vaten met de en brandgevaarlijke vloeistof dimethylamine uit een wagon gevallen. Drie van de vaten sloegen lek. Volgens de rdamse brandweer blijkt uit metingen die op de plek van s igeval zijn verricht, dat geen maatregelen nodig zijn voor geving. Samen met de spoorwegen heeft de brandweer de in overmaatse tonnen overgeplaatst. 3 Jassen kan door training verholpen worden a 1CHT Een experiment in het Utrechtse ziekenhuis echt heeft ertoe geleid dat tachtig procent van de kinde- n het bedplassen kan worden afgeholpen. Het ziekenhuis nu defintief een 'bedplasproject'. Kinderen vanaf elf jaar n intensief begeleid tijdens een tien dagen durende opna- het ziekenhuis. Ongeveer 10 procent van de zesjarige en 3 it van de elfjarige kinderen plast 's nachts nog regelmatig Bij kinderen boven de twaalf heeft dat een negatieve d op de ontwikkeling, Jan Laurier (Groen Links) wil meer druk uitoefenen op de PTT. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Er moet meer druk worden uitgeoefend op de PTT om postkanto ren in de stad open te houden. Daarop drongen vertegenwoordigers van CDA, PvdA en Groen Links gisteravond aan in de raadscommissie econo mische zaken. Raadslid Jan Laurier (Groen Links) deed daarbij zelfs de van een soort boycot de PTT door de gemeente ais er meer postkantoren dichtgaan. „Je zou als gemeen te kunnen reageren door meer gebruik te maken van stads postdiensten. Ook is het moge lijk rekeningen weg te halen bij de NMB-Postbank", droeg Laurier argumenten aan om bij de PTT in te brengen bij onderhandelingen over de postkantoren. „Als iets lastig en vervelend is voor de bur gers hoeven we dat niet alleen mondeling te laten blijken", redeneerde hij. Wethouder Joop Walenkamp had kort daarvoor al aangege ven dat de gemeente al druk had uitgeoefend en dat daar mee resultaat was geboekt. „De oorspronkelijke plannen van de PTT gingen veel ver der. Een hele serie postkanto ren die nu blijven, zouden ook dichtgaan. Ik wil geen waslijst noemen, maar mede door druk van onze kant blijven de kan toren in het AZL en aan de Nieuwe Rijn open". Volgens Walenkamp blijft de gemeente met de PTT overleg gen over alternatieven voor de plannen tot inkrimping. Doel daarvan is dat er voldoende dienstverlening blijft in de wijken. „Het is bijvoorbeeld de vraag waar problemen ont staan. Gaat het om het kopen van postzegels, of om het ha len van geld. In het laatste ge val is dat ook op een andere manier op te vragen. Er ko men steeds meer geldautoma ten. Bovendien zijn er meer instellingen dan de PTT". Walenkamp bestreed het nut van strafmaatregelen. „We moeten niet vergeten dat de PTT alleen maar loketten ver huurt aan NMB-Postbank. Op den duur gaan die instellingen steeds meer hun eigen weg. Je treft de PTT niet door reke ningen op te zeggen". Dick van Duyn (CDA) wees erop dat vooral ouderen er veel moeite mee hebben ge bruik te maken van geldauto maten. Hij drong er op aan dat de gemeente druk uitoefent op de Tweede Kamer om de in krimping op zijn minst gedeel telijk terug te draaien. Enorme schade na gasontploffing KERKRADE Een i sie heeft gisteravond in Kerk- rade een enorme ravage aan gericht. De schade wordt ge raamd op meer dan een mil joen gulden. De ontploffing deed zich voor in een vracht wagen van een vishandel, die voor het pand van de firma stond geparkeerd. Uit een van de gasflessen in de wagen ont snapte gas, dat vervolgens ex plodeerde. Door de ontploffing zijn ongeveer dertig panden in de omgeving en tien garage boxen beschadigd. Kozijnen, daken en ruiten van de huizen werden vernield. VANDAAGi IN HET HAAG De positie de patiënt in de ge- ïeidszorg is de laatste f< ;ig jaar enorm verbe- maar dat was niet dan een voorberei- op hetgeen komen In de jaren negentig ii^et man en macht ge- t moeten worden aan irsterking van de po- van de patiënt als tejnemer, verzekerde :t£woner. ïlijk begint het nu pas", :ht drs. M. Knuttel van chting Pandora, een or- tie die de maatschappe- positie wil verbeteren nensen die psychische men hebben of hebben cSamen met de Nationa- id voor de Volksgezond- d (NVR) organiseerde zij in Den Haag een symposium over de kelijke versterking van tf nsitie van de patiënt/ Een min of meer toe- i, samenwerking omdat een symposium wilden seren om „de blik te Zonder de ver inheden van de afgelo- /intig jaar te bagatellise- >et er nog heel wat ver worden aan de positie patiënt. „Natuurlijk, er wat bereikt. In alle in- zijn patiëntenraden cht, elk psychiatrisch ,ihuis kent een vertrou- iiersoon, er is inzagerecht >atiënten, er is gestreden le privacy van patiënten paternalistische houding nommige artsen is omge- in de erkenning van de t als een volwassen ge- exer", weet mr. E. van 'van de NRV. lex atiëntenbeleid houdt niet de gezondheidszorg. In lespraak stelde prof. dr. dat we de strijd autonomie en zelfbe- cing achter de rug heb- lu zullen de patiëntenor- ties zich moeten mengen besluitvorming over. de ling van de schaarse >len in de gezondheids- Wie komt er in aanmer- voor een ruilhart en De NVR zal zich de komende jaren nadrukkelijk gaan bezighou den met het principe van keuringen. „Op grond van welke over wegingen worden mensen onderzocht, wat wordt onderzocht en welke gevolgen mag die toetsing hebben?", zijn de kritische vra gen die daarbij gesteld worden. FOTO: SP „Ik hoop ook dat we daarbij de winst op het gebied van de pa tiëntenrechten niet hebben verloren". De taak die de patiëntenorga nisaties nu wacht, lijkt echter vele malen complexer dan de uitwerking van het patiënten recht. Van Veen: „Het gaat om de relatie gezondheid en de toegang tot werk, verzekerin gen, etcetera. Vroeger waren het slechts 'marginale' groepen die daar moeite mee hadden: gehandicapten, zwakzinnigen. Nu komen er steeds meer groepen: dragers van het aids- waarom? En hoe verdelen we de schaarse middelen over de spectaculaire ingrepen (hart operatie, reageerbuisbaby's) en de minder aansprekende chro nische zieken of zwakzinni gen? „In de derde fase gaat het om de mogelijkheid het eigen leven vorm te geven door deel te kunnen hebben aan norma le maatschappelijke voorzie ningen", aldus Leenen. Hij sprak de hoop uit dat over 25 jaar de maatschappelijke posi tie van de patiënt even goed is uitgewerkt als de afgelopen 25 jaar de rechten van de patiënt. virus, mensen die mogelijk aanleg hebben voor kanker en wie weet wat de prognostische geneeskunde ons nog allemaal zal brengen. Eigenlijk moeten we hopen dat iedereen bijzon derheden heeft want dan werkt het uitsluitingsmecha nisme niet meer". Groene golf De enorme verwevenheid stemt Knuttel een beetje som ber: „Een kwart zit op basis van psychische gronden in de wao. De medische diagnostiek is zó verfijnd dat steeds grote re groepen aan de kant wor den gezet". Verborgen fysieke problemen worden straks wel licht op basis van erfelijk- heidsonderzoek aan het licht gebracht door de prognostische geneeskunde. „Nu zijn er ver zekeraars die onraad ruiken op basis van karakteristieken van familie. Straks is het mis schien een cel of een haar die door een kansberekening tot uitsluitsel leidt. De aids-discus- sie heeft deze problematiek extra zichtbaar gemaakt", al dus Van Veen. De NVR zal zich de komende jaren nadrukkelijk gaan bezig houden met de keuring van mensen. Op grond van welke overwegingen worden mensen onderzocht. Wat ga je daarbij doen en welke gevolgen mag die toetsing hebben? Maar ook: welkë factoren bepalen de gezondheidstoestand van een patiënt en hoe kun je die zo optimaal mogelijk maken? Van Veen denkt daarbij aan gezinszorg, kruiswerk, de huisarts en passende woon ruimte. Pandora heeft inmiddels een folder gemaakt voor mensen die door hun verleden als psy chiatrisch patiënt moeilijk aan een baan kunnen komen. De folder, die volgend jaar wordt verspreid, moet deze groep mensen meer kans geven op de arbeidsmarkt. Daarnaast is voor middelbare scholieren een projekt ontwikkelt die vooroordelen over (ex)-psychi- atrische patiënten moet weg nemen. Knuttel: „Wij willen de maatschappelijke positie van (ex-)psychiatrische patiën ten zichtbaar maken. Een soort van psycho groene golf creëren. Iedereen heeft het over het fysieke milieu: het gif in de bodem, de rotzooi in de rivieren. Maar waarom heeft niemand het over het psychi sche milieu? Over wat mensen elkaar aandoen? En dan pleit ik niet voor een morele herbe wapening, de CDA-boodschap van 'wees nu lief voor elkaar'. De 'zorgzame samenleving van het CDA wordt vooral gepre dikt om politieke noden op te lossen; het tekort aan ver pleegkundigen, de stijgende criminaliteit". MONIQUE VAN DE VEN Het echtpaar De Klerk poseert met koningin Beatrix en Prins Claus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Zuida- frikaanse president De Klerk heeft als een tevre den man het tweedaagse staatsbezoek aan ons land beëindigd. Vanochtend vroeg vertrok hij met zijn echtgenote en gevolg van het vliegkamp Valken burg. Nadat De Klerk dinsdag al grote indruk had gemaakt op de Nederlandse regering, wist hij gisteren ook de Tweede Kamer van zijn goede en op rechte bedoelingen te overtui gen. CDA-buitenlandspecialist Harry Aarts bleek al zover dat hij de strafmaatregelen tegen Zuidafrika wil versoepelen, zelfs als niet alle andere lidsta ten van de Europese Gemeen schap daartoe daartoe bereid zouden zijn. „Ja, ik denk wel dat ons land ook in dat geval bepaalde stap pen zal zetten," zei Aarts giste ren nadat staatspresident De Klerk in het gebouw van de Eerste Kamer met een aantal Nederlandse parlementariërs had gediscussieerd. De CDA'er bleef overigens hopen dat de gehele Europese Gemeenschap nog voor het einde van dit jaar een begin met een versoepe ling van de sancties zal willen maken. De PvdA, de andere rege ringspartij, is nog niet hele maal zover. Het sociaal-demo cratische Kamerlid Maarten van Traa zei akkoord te kun nen gaan met een hervatting van de culturele betrekkingen. „Maar voor het afschaffen van President De Klerk en zijn echtgenote poseren gewillig tijdens een diner gisteravond in Oegst- geest. Dit was daarmee de laatste plaats die het Zuid-Afrikaanse gezelschap onder leiding van De Klerk bij het bezoek aan Nederland aan deed. Deze laatste tussenstop was strikt geheim gehouden en omgeven met tal van veiligheids maatregelen. In restaurant de Beukenhof werd een maaltijd geserveerd voor de Zuid-Afrikaan se delegatie en het personeel van de Zuid-Afri kaanse ambassade. Opmerkelijk was nog dat daarbij de muziek werd verzorgd door een blan ke violiste en een zwarte violist. FOTO: LOEK DE GROOT de economische sancties is het te vroeg. Daarvoor moeten we eerst weten: wanneer komen de politieke gevangenen vrij, wanneer komt er zicht op ver kiezingen waarbij een ieder dezelfde stem heeft en wan neer is het geweld in Zuidafri ka afgelopen? Dat zijn belang rijke punten en ik denk dat president De Klerk dat heel goed begrepen heeft". Van DEN HAAG De politie van Den Haag heeft gistermiddag de 29-jarige Hagenaar J.A. van H. aangehouden wegens belediging van de Zuidafrikaanse president De Klerk. De man bracht bij het verschijnen van De Klerks auto op de Prinsessewal de Hit lergroet. Hij wordt nog vastgehouden op het politiebureau. Na zijn aanhouding bleek de man ook nog een aantal boetes te moeten betalen. Traa vindt dat president De Klerk al heel wat gemerkt heeft van een versoepeling. „Zoals wij nu met de Zuidafri kaanse regering spreken, is natuurlijk volstrekt anders dan vroeger". Oppositiepartij VVD betreurt het dat de Nederlandse rege ring niet nu al conclusies heeft getrokken. Fractiewoordvoe der Frans Weisglas: „Men had moeten zeggen: er is grote vooruitgang geboekt in Zuid afrika en aanstaande zaterdag gaan wij op de Europese top in Rome pleiten voor een versoe peling van de EG-sancties". - ECHT Opnieuw en problemen te ont- bij de invoering van openbaar vervoer- voor studenten, spons van onderwijsin gen op voorstellen van ederlandse Spoorwegen aanvangstijden te ver- schiet tekort, zo minister Ritzen van wijs in een brief aan 1 en Tweede Kamer. huiving van de aanvang- van het onderwijs is voor de Spoorwegen van es sentieel belang. Als de instel lingen niet meewerken, zullen de capaciteitsproblemen van NS in de ochtendspits tussen kwart voor en kwart over acht „onaanvaardbaar groot" wor den. Het is de bedoeling dat de kaart op I januari 1991 wordt ingevoerd. De onderwijsinstel lingen hadden tot 8 oktober de tijd gekregen op voorstellen van NS te reageren. „Eerder opgetreden vertragingen heb ben zich ook in de huidige fase herhaald", schrijft Ritzen. DEN HAAG Verkor ting van dienstplicht van veertien naar twaalf maanden geldt niet alleen voor dienstplichtigen die na 28 oktober van dit jaar in dienst komen, maar met terugwerkende kracht ook voor nog in dienst zijnde militairen. De maatregel geldt voor het eerst voor de lichting die in fe bruari zou afzwaaien, dat ge beurt nu mits zij in hun functie kunnen worden gemist in december. Rond de tach tig procent van de dienstplich tigen komt daarmee voor de maatregel in aanmerking. De overige twintig procent zijn militairen die „sleutelfuncties" vervullen. Het gaat daarbij om artsen, informatica-personeel, onderhouds- en verzorgings- personeel en om dienstplichti gen die betrokken zijn bij de bewaking van vitale objecten (onder andere vliegvelden). Minister Ter Beek, die hier mee tegemoet komt aan de wens van vrijwel de gehele Tweede Kamer, maakte een en ander gisteren bekend tij dens een overleg met de de fensiecommissie uit de Kamer. "Hij beloofde zich tot het uiter ste in te spannen dit voorne men uit te voeren. Ter Beek zei om bedrijfsmatige redenen geen kans te zien de maatregel al te laten gelden voor de lich ting die in december afzwaait. Die dienstplichtigen zijn al be zig met het geschikt maken van het materieel voor hun opvolgers. Dat werk kan niet zonder meer worden gestopt, aldus Tér Beek. Dienstplichti gen die van de terugwerken- de-kracht-maatregel gebruik willen maken, moeten een verzoekschrift indienen. Ter Beek zei voor deze lijn te heb ben gekozen omdat niet alle dienstplichtigen om uiteenlo pende redenen vervroegd de dienst willen verlaten. AIBAAI door WILLEM RITSTIER Vergunning kerncentrales aangevochten door stichting DEN HAAG De Stichting Miljoenen zijn Tegen probeert door een procedure bij de Raad van State het intrekken van de vergunningen van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard af te dwingen. De centrales hebben zichzelf voor het maximale bedrag van vier honderd miljoen gulden verze kerd tegen de schade die ze moeten uitkeren na een kern ramp. De staat heeft een aan vullingsplicht tot één miljard gulden op zich genomen. De stichting meent dat deze be dragen ontoereikend zijn. Bo vendien is de burger niet in staat zichzelf te verzekeren te gen de risico's. Volgens de stichting is dit in strijd met de eigendomspositie, zoals die door artikel 1 van het Eerste Protocol bij het yerdrag tot be scherming van de Rechten v%fi de Mens wordt verzekerd. (ADVERTENTIE) Viin dezelfde soort. Niet in combinatie met de w of andere kortingsregelingen. Bovendien geldt dit niet voor Port, Sherry of Ve ijnklantenkaa -CGALLÓcTTALL)- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krnnt wordt nabezorgd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3