bewoners fel gekant egen kantoren bij Dinkenbergerplas Jonge Valkenburgers (9) vragen burgemeester om skateboardbaan mWP&v's S s y' Voorschoten krijgt mogelijk verpleeghuis voor ouderen 0DEN& OMGEVING uSeStuenvoorop Surcéance van betaling voor bollenbemiddelingsbureau ABM SSE Het Lissese bloem- Jenbemiddelingsbureau 5M is surcéance van betaling rleend. De Haarlemse recht- ik besloot dit gistermiddag, zijn twee bewindvoerders noemd die naast de bestaan- directie de touwtjes bij het en verkoopbureau in han- neemt. or het Produktschap van •rgewassen (PVS), onder- jund door de Rabobank, is t faillissement van ABM ngevraagd. Dit is volgens IS gebeurd omdat duidelijk :rd dat ABM niet aan zijn rplichtingen tegenover de zekers dreigde te kunnen ildoen. EeidócSowont DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 PAGINA 15 Circa duizend bollenkwekers leveren via ABM aan expor teurs. Zestig procent van wat de exporteurs geleverd hebben gekregen is inmiddels betaald aan ABM die op haar beurt de kwekers heeft betaald. De Overige veertig procent moet komende weken worden be taald. Om te voorkomen dat dit geld, dat vanaf „valutada tum" 1 november bij ABM zal binnenstromen, in plaats van bij de kwekers bij andere schuldeisers terecht komt, is door PVS faillissement aange vraagd. Het gaat overigens om een vordering van miljoenen guldens die de kwekers op ABM hebben. Bij een eerste zitting dinsdag heeft de rechter geen uit spraak willen doen over de faillissementsaanvraag omdat hij over onvoloende gegevens beschikte. Daarop is gistermid dag een nieuwe zitting gehou den waarbij is besloten het be drijf surcéance van betaling te' verlenen. De aanvragers van het faillis sement, PVS en Rabobank, zijn blij dat er nu wat duide lijkheid komt voor de circa duizend kwekers die geld van ABM tegoed hebben. Het be lang van deze kwekers staat wat het produktschap betreft voorop. PVS heeft zelf ook een vordering op ABM, maar maakt die ondergeschikt aan die van de vele kwekers. Ook ABM, bij monde van advocaat K.M. de Jager, zegt het kwe- kersbelang voorop te stellen. „Wil ABM in de toekomst ver der gaan met bloembollenbe middeling dan is het natuur lijk belangrijk dat de-verplich tingen met de kwekers wor den nagekomen", aldus De Ja ger die zegt dat het derhalve tot de mogelijkheden behoort dat ABM blijft bestaan. De PVS, als aanvrager van het faillissement, is niet ontevre den met het feit dat nu surcé ance is verleend. „Er zijn twee bewindvoerders aangesteld, mr. J. van der Have op voor spraak van ABM en mr. H. Heidinga namens PVS, en die gaan bekijken wat de moge lijkheden zijn. Het enige ver schil met een faillissement is dat de bewindvoerders mét de directie aan de slag gaan 'ën bij een faillissement zou een cura tor met verregaande bevoegd heden zijn aangesteld en zou de directie buiten spel zijn ge zet", aldus R. Smeelen van het Produktschap voor Siergewas- teurs binnekomende gelden inderdaad naar de kwekers gaan, hangt volgens Smeelen in grote mate af van de be reidheid van de Rabobank die ook een flinke schuldeiser van ABM is om eveneens het kwekersbelang te laten prevaleren. „Ik verwacht die opstelling van de Rabobank wel. De bank heeft daar im mers ook zakelijke belangen bij omdat veel kwekers klant van Rabo zijn. Vandaag zal overigens meer duidelijkheid komen omdat ABM, PVS, be windvoerders en de Rabobank op dit moment volop in over leg zijn", aldus Smeelen van morgen. Hoe ABM in de financiële pro blemen heeft kunnen komen is zowel advocaat De Jager van het bedrijf als Smeelen van het Produktschap niet he lemaal duidelijk. „Wat ik er van begrepen heb is dat ABM in 1987 een aantal dochteron dernemingen heeft gekocht en die in september van dit jaar weer heeft afgestoten. Op die dochters heeft ABM nog een aantal vorderingen, maar beta lingen blijven uit. En dat ter wijl ABM natuurlijk wel lo pende uitgaven heeft. Dat heeft een financieel gat ge trokken", aldus De Jager. £SENHEIM Bewo- irs van de Oude Vaart- ;g langs de Haarlem- ^rtrekvaart zijn fel ge- mt tegen het voornemen n projektontwikkelaar i Korswagen om in het ibied ten oosten van de 44 en aan de zuidwest- int van de Klinkenber- rplas kantoorgebouwen ;er te gaan zetten. wordt hierbij gedacht aan aagde bebouwing van 8 en meter hoogte. Hoewel er der deze maand bekend rd gemaakt dat MacDonalds oog had laten vallen op de reffende locatie aan de de Vaart weg voor een af- ilrestaurant is dat nu -blij- is de uitlatingen van een dewerker van Korswagen - initief van de baan. ir aanleiding van een voor- omen vestiging van de iburgergigant heeft AKZO de gemeente Sassenheim (rotesteerd en gewaar- iwd voor een extra ver- ibelasting bij het Postvia- ft. Milieudefensie Voorhout }ft het Sassenheimse ge- intebestuur schriftelijk :ocht aan een dergelijk plan geen medewerking te verlenen. Inmiddels is door de buurge meenten Sassenheim en Oegst- geest het bureau RBOI in de arm genomen dat een functio neel ruimtelijke beleidsdivisie Haarlemmertrekvaart heeft ontwikkeld met een aantal modellen voor bedrijfsbebou- wing in het betrokken gebied. De heer P. Ruigrok die gister avond tijdens een vergadering van de commissie VROM op trad als woordvoerder namens de Vaartwegbewoners sprak zijn ongenoegen uit over de te verwachten bebouwing: „We konden ons verenigen met het nieuwe bestemmingsplan Lan delijk Gebied 1989 waarin is opgenomen dat vrijkomende grond de bestemming kreeg van woondoeleinden en erf. Nu een jaar later blijkt dat na een aanvraag van Korswagen het bestemmingsplan weer herzien moet worden in ver band met het eventueel in richten als bedrijventerrein". Volgens Ruigrok doet dit af breuk aan het landelijk karak ter en is een bedrijventerrein totaal niet in overeenstem ming is met het recreatiege bied rond de Klinkenberger pias. Bovendien wees de Oude Vaartwegbewoner op de reeds bestaande overbelasting van het kruispunt Postbrug. De be woners van de Oude Vaartweg hebben dat bleek gisteravond overduidelijk meer dan genoeg van de circa 18 jaar onrust en overbelasting door winning van zand. Ruigrok 'somde op: „Lawaai van pompinstallaties op geen 15 meter afstand van onze huizen, stuifzand in de vensterbanken, overlast van puinstorten door passerende zware vrachtauto's en nadien de aanleg van een nieuw we genplan. De bewoners" dringen er dan bij de gemeenten Oegstgeest en Sassenheim met klem op aan de reeds aanwezi ge bestemmingsplannen nu eindelijk eens uit te voeren za ken die ons jarenlang in het vooruitzicht zijn gesteld: te weten recreatie en landelijk gebied". In de loop van de volgende week zullen de inwoners van Oegstgeest kennis kunnen ne men van de plannen van Korswagen tijdens een hoor zitting in het gemeentehuis in hun woonplaats. De leden van de Sassenheimse commissie VROM deelden gisteravond eensgezind mee de planont wikkeling bij de Haarlem mertrekvaart en de SS4 nauw lettend in de gaten zullen hou den. iderzoek naar functioneren van Bosplein ITWIJK Naar het func- neren van winkelcentrum [plein in Katwijk wordt een Jerzoek verricht. Dit ge- Jrt op verzoek van de win- persvereniging van het ikelcentrum lit al geruime tijd niet zoals zou moeten. Volgens bur- leester en wethouders van wijk zijn hier meerdere iken voor aan te wijzen, it de ongunstige, decentra le ligging ten opzichte van het verzorgingsgebied zijn dit de gebrekkige parkeersituatie en het ontbreken van een publiekstrekker, bijvoorbeeld een groot warenhuis. Het Bos plein biedt qua uitstraling een tamelijk verouderd beeld, al dus B en W. Het onderzoek, dat door een bureau voor ruimtelijke orde ning wordt uitgevoerd, bestaat uit onder meer een consumen tenonderzoek ónder 300 huis houdens in de omgeving van het Bosplein en een enquête onder de winkeliers. Daar naast wordt een actieplan op gesteld. Het onderzoek kost ruim 40.000 gulden. De helft wordt gefinancierd door het Rijk, de winkeliers betalen 11.000 gul den en de rest wordt door de gemeente bekostigd. De gemeenteraad spreekt zich vanavond over de kredietver lening uit. ussische ychiaters ezoeken ncta Maria iRDWIJKERHOUT ;lf psychiaters uit de Sov- lie hebben vandaag een ek gebracht aan psychia- :h ziekenhuis Sancta Maria [Noordwijkerhout. Het be- 't een tegenbezoek na een liereis die enkele Neder- psychiaters, onderwie isheer-directeur van Icta Maria J.J. Verhaegen, ile maanden geleden naar Sovjetunie hebben ge bakt. Het gezelschap is na vangst toegesproken door I.J. van de Zanden, direc- van Sancta Maria en rzitter van de Europese :eniging van Ziekenhuisdi- leuren. Door lezingen en rondgang over het terrein de Sancta, waarbij ook en- behandelafdelingen zijn Dcht, hebben de Russen inis kunnen nemen van de ïhiatrische gezondheids- Nederland. Ook het iet Beschut Wonen van de is bezocht. RA 17 1 iM ei jeer inbraken iLeimuiden JMIDEN De golf van in- in Leimüiden is nog 1 voorbij. Ook gisteravond jen dieven actief in wonin- I aan de Meerewijck en de klaan. Uitzetramen wer- opgengewrikt om binnen Tomen en er werden siera- I, cheques en contant geld Jgemaakt. Een poging tot •aak bij een bedrijf aan de lezenweg mislukte omdat 1 alarm afging. Overigens j aan de Meerewijck van- Jpt ook nog een vrijwel Jiwe jeep in vlammen op. ioorzaak is niet bekend. De Ren heeft een waarde van p duizenden guldens. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Bart Knegt (rechts hurkend) en Dennis Zandbergen (links hurkend) willen een skateboard baan. VALKENBURG Twee jeugdige inwoners van Valkenburg, Bart Knegt en Dennis Zandbergen, hebben burgemeester C. Sinke gevraagd een skate boardbaan aan te leggen. Zij doen dit in een brief die deze week aan de bur gemeester is gestuurd. In de brief leggen de jongens de burgemeester uit dat ze erg graag skateboarden, maar dat dat op straat vaak te gevaarlijk is. „En de mensen jagen ons soms weg omdat de skateboard in de tuin of tegen een* auto kan komen", aldus de jongens, die besluiten met de medede ling dat „onze vriendjes en wij graag helpen bij het maken van de baan". Burgemeester Sinke heeft de brief van de jongens gelezen en is inmiddels ook door de schrijvers persoonlijk bena derd. „Op weg naar huis kwam ik ze tegen en ze vroe gen me direct of ik hun brief had ontvangen. Plezierig trou wens dat de jongens je op zo'n manier kunnen benaderen", aldus Sinke. De burgemeester is het met de briefschrijvers eens dat skate boarden op straat vaak niet ongevaarlijk is. „Ik zie ze nu vaak in 't Boonrak of de -Hoofdstraat spelen. Het weg dek leent zich er daar prima voor, maar de omstandigheden zijn minder gunstig". Sinke zegt het verzoek van jongens serieus te zullen be handelen. Binnen het college van burgemeester en wethou ders wordt binnenkort over het voorstel gesproken en ook de politiek zal zich er over moeten buigen. „We moeten immers weten of het voorstel politiek gedragen wordt. Bo vendien moet bekeken wor den of er mogelijkheden zijn en waar eventueel zo'n baantje zou kunnen komen", aldus de burgemeester, die verwacht dat er al met al zeker enkele maanden overheen zullen gaan voordat de jongens defi nitief antwoord hebben. „Het gaat namelijk niet om niets. Zo'n baan kost toch nog heel wat", aldus Sinke. Eremedaille voor Slagman Hoofd van de afdeling welzijnszaken van de gemeente Sassenheim F. Slagman is gistermiddag koninklijk onderscheiden. Tijdens een bijeenkomst in de ontvangstzaal van het gemeentehuis speldde burgemeester H. de Jonge hem de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau op. Slagman vierde gisteren zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de gemeente Sassenheim. Met ingang van 1 november gaat hij met de vut. Na afloop van de bijeenkomst in het gemeentehuis, dat vanwege het afscheid van Slagman gistermiddag was gesloten, is het vertrekkend hoofd welzijn een af scheidsreceptie aangeboden in De Oude Tol. FOTO: HENK VAN DEN ENDE BLIKSEMACTIE IN LISSE VOOR POOLS TRANSPORT LISSE De Stichting Hulp voor Poolse kinderen houdt een bliksemactie om daarmee het transport, dat in de maand novem ber naar Polen gaat, zo uitgebreid mogelijk te maken. De actie vindt zaterdag plaats in hal 2 van de bloembollenveiling Hobaho in Lisse. Tussen tien en één uur staan de deuren van deze hal wagenwijd open Voor iedereen die voor dit transport iets heeft in te leveren. De organisatie denkt daarbij vooral aan goede, schone kleding en voedingsmiddelen. Eenmaal in Polen aange komen zullen de goederen worden verdeeld over diverse distri butiepunten en vervolgens gaan de artikelen op weg naar 1200 kinderen en 700 volwassenen. De ervaring heeft uitgewezen dat de transporten uit Lisse steeds op de juiste plaatsen terechtko men. Mensen die geen goederen te versturen hebben, maar toch iets willen bijdragen kunnen geld storten op bankrekeningnum mer 3365.68.800 van de Rabobank in Lisse ten name van de Stichting hulp voor Poolse kinderen. Vrouw betrapt fietsendieven ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphense vrouw heeft gis termiddag een tweetal fietsen dieven betrapt die bezig waren haar twee wieier in een Volks wagenbus te laden. De Al phense had haar fiets bij het winkelcentrum Ridderhof neergezet om even boodschap pen te doen. Toen zij na een half uurtje terugkwam zag zij twee mannen er met haar rij wiel vandoor gaan. Na aan dringen kreeg de vrouw de fiets van de daders terug. In de consternatie vergat zij het kenteken van de auto op te nemen. WETHOUDER TIJDENS ALGEMENE BESCHOUWINGEN VOORSCHOTEN Er bestaat grote kans dat er in Voorschoten een de pendance komt van een Leids verpleegtehuis waar dertig ouderen uit Voor schoten verzorgd kunnen worden. Dit zei wethou der Ten Have gisteravond tijdens de behandeling van de begroting door de gemeenteraad. De bespre kingen over zo'n depen dance zijn echter nog gaande. CDA was van mening dat het Welzijnsplan aan de werke lijkheid moet worden aange past. Niet door er meer geld voor op de begroting te zetten, maar door het beschikbare geld te herverdelen. Wethou der Breunesse (PvdA) gaf de toezegging dat het welzijns plan inderdaad zo spoedig mo gelijk herzien zal worden. Voor 1991 is dat echter onmo gelijk omdat het verenigings leven rekent op gedane toe zeggingen. Het CDA wil op korte termijn ook een onder zoek naar de Schoolbegelei dingsdienst, omdat deze dienst ook valt onder de gemeen schappelijke regelingen. Het CDA wilde voorrang verlenen aan het milieu en stelde voor de vijftigduizend gulden daar voor te bestemmen die nu zijn uitgetrokken voor een ver- keersonderzoek. Daarin ston den de christen-democraten echter alleen; de andere partij en vinden een verkeersonder- zoek ook noodzakelijk. VVD-woordvoerder Verschoor pleitte voor een scherpe con trole op bovengemeentelijke bestuursorganen en wil 'regio- overleg' als vast punt tegenko men op de agenda's voor com missievergaderingen.. Het batig saldo vond hij niet om te jui chen. Zeer nadrukkelijk stelde Verschoor dat eerst nog eens goed gekeken wordt naar al aanvaarde plannen voordat nieuw beleid aan de orde komt: „Oud beleid inruilen voor nieuw beleid is de enige mogelijkheid". Woonwensen- onderzoek De VVD wil snel een onder zoek naar de woonwensen van de Voorschotense burgerij. Starrenburg, zo betoogde hij, wordt de laatste nieuwbouw wijk. Daar moeten dan ook huizen worden gebouwd die werkelijk gewenst worden. Volgens de PvdA, bij monde van R. Kalfsbeek, moet het ge meentebestuur het vertrouwen van de burger zien terug te winnen. De PvdA wil verder de hondenbelasting verhogen met tien procent en die extra inkomsten (achtduizend gul den) besteden aan kinderop vang of het welzijnsplan. Wet houder Ten Have (CDA) wees dat voorstel af omdat er al zo veel verhongingen van de woonlasten op de burgers af komen. De andere fracties deelden die opvatting, waarop de PvdA haar voorstel introk. De sociaal-democraten wilden verder een snellere aanpak van het gescheiden ophalen van huisvuil. Vanachter de collegetafel werd meegedeeld dat de voorbereidingen in vol le gang zijn, maar toch kan niet eerder dan rond de zomer volgend jaar afval gescheiden opgehaald worden. Fout rekensommetje D66-woordvoerder Aikens deed het voorstel om 22 mil joen uit de gemeentelijke re serves te beleggen, waardoor er een rentewinst gemaakt zou kunnen worden van 660.000 gulden, het verschil tussen de huidige 5,5 procent en 8,5 pro cent op de vrije markt. Wet houder Ten Have zette uiteen dat de vijftig miljoen spaargeld van de gemeente niet zo maar in een la liggen, maar worden aangewend voor interne- fi nancieringen. Voorschoten be hoeft daardoor geen duur geld elders te lenen; het leent uit de eigen reserves en daarvoor wordt 5,5 procent rente toege rekend. Voorschoten heeft op dit moment acht miljoen bui tenshuis uitgezeten daarvoor wordt een behoorlijke rente gevangen, die al in de begro ting is verwerkt. Het D66-re- ke*isommetje ging dus niet op. De democraten konden zich in grote lijnen scharen achter de voorstellen gedaan door het college in de Nota van Aan pak. Maar toch bestaat er vol gens hen een gevaar dat de nota door de volgens de D66 ongewenste extra bezuinigin gen de kant opgaat van een 'Nota van Afpak'. Het vereni gingsleven mag niet weer met bezuinigingen geconfronteerd worden. Wethouder Breunesse was het er met D66 roerend over eens dat er verenigingen zijn met grote financiële pro blemen, maar de gemeente heeft nu eenmaal geen geld en voor haar is elk raadsvobrstel of initiatief welkom dat kan zorgen voor meer geld voor het welzijnsplan. Alle fracties namen de voorge stelde begroting aan, inclusief de voorgestelde verhogingen van de onroerend-goedbelas- ting en de reinigingsrechten. Geen enkel amendement inge diend door de diverse partijen haalde de eindstreep. Harde maatregelen nodig voor gezonde zeevisserij KATWIJK De Neder landse zeevisserij heeft al leen toekomst als er snel een aantal harde maatre gelen genomen worden. Dat is de mening van de deskundigen die gister avond deelnamen aan een thema-avond in de Kat- wijkse School voor de Zeevisserij. Circa zestig belangstellenden, waaronder verschillende be langrijke mensen uit de visse rij, kwamen luisteren naar de mening van de kamerleden H. Eversdijk (CDA) en P. ter Veer (D66) en visserijbioloog R. Boddeke. De thema-avond was georganiseerd door de plaatselijke fractie van Ge meentebelangen D66. Volgens CD A-kamerlid Evers- dijk moet er fors gesaneerd worden om de toekomst van de Nederlandse zeevisserij vei lig te stellen. Dat moet worden bereikt door vissers over te halen een ander vak te kiezen. „Bij een visser van 62 jaar is dat geen probleem, maar dat doe je met iemand van 32 jaar? Daar moet een sociaal beleid voor worden ontwikkeld". Volgens Eversdijk, die tevens voorzitter is van de vaste ka mercommissie voor visserij, zal een straf beleid worden ge voerd. „Boetes zullen aanzien lijk omhoog gaan. Ik vind dat er snelrecht moet plaatsvinden bij nul-quota vissers en dat schepen aan de ketting moeten worden gelegd. We gaan voor al de grote jongens pakken. Vissers zijn geen bandieten. Door de publiciteit denk je dat elke visser dubbele ruimen heeft. De meerderheid zal zich toch aan de wet willen hou den". Ook zijn D66-collega Ter Veer is voor sanering, maar ook voor een veilplicht. Die moet voorkomen dat vissers hun il legaal gevangen lading ergens anders afzetten. Verder is hij van mening dat de visquota per schip verdeeld moeten worden. Een schip dat zijn qu otum heeft opgevist mag dan niet meer naar zee. Zorgwekkend Visserijbioloog Dr. R. Boddeke schetste in zijn lezing een zorgwekkend beeld van de visstand in de Noordzee. Hij begon zijn betoog echter met uit te leggen dat de zee hele maal niet wordt leeggeroofd, zoals de media beweren. „Dat is een hardnekkig misverstand dat ik wil wegnemen". Hij stelde dat door de visserij de visstand juist groter wordt, omdat de oudere dieren wor den opgevist die daardoor de jonge vis niet meer kan ope ten. Bovendien komen er door bevissing minder jonge vissen die elkaar anders verdringen. Overbevissing brengt dit sy steem volgens Boddeke juist in gevaar. Er komen dan jaarlijks te weinig nieuwe volwassen vissen bij om de soort op een hoog peil te houden. Zoiets lijkt momenteel met de haring te gebeuren. „Eind jaren '70 was de haring bijna uit de Noordzee verdwenen, al hiel den de vissers vol dat er niets aan de hand was. Vorig jaar kende weer een slechte jaar klasse, waarvan we over enke le jaren de gevolgen kunnen merken. De haringstand kan dan weer in elkaar storten". De oorzaak ligt volgens de bio loog deels bij de Denen, die jaarlijks 185.000 ondermaatse haring vangen. Dat is een enorme klap voor de harings tand in de Noordzee. Voor de kabeljauw ziet Bodde ke de toekomst duister in. Het gaat bergafwaarts met deze vis, wat voor een groot deel te wijten is aan de overbevissing door de Engelsen en Schotten. De voortplanting is zeer sterk teruggelopen. De vissoort kan volgens hem alleen gered wor den als er volgend jaar totaal niet op gevist wordt. „Sluiting van de visserij op kabeljauw is het beste, want alleen dan kan de soort weef een beetje op peil komen. Maar daar is er geen sprake van, er wordt toch gewoon doorgevist", aldus een pessimistische Boddeke. Imago De Katwijkse visserijwethou der H. van Mierlo sprak gister avond voor eigen publiek. Hij haalde de nog steeds bestaande bijzondere band aan die de ge meente Katwijk heeft met de visserij. Toch, zo zei hij, klopt het Katwijkse imago van „oud vissersdorp" niet. „Niets is minder waar. De andere pij lers van de economie zijn hier ook van belang. Slechts 10 tot 12 procent van de industrie heeft te maken met visserij". Van Mierlo wrerp zich op ter bescherming van het visse- rijonderwijs enwaarschuwde „Den Haag" heel voorzichtig te zijn met het doorvoeren van bezuinigingen. Hij vond de beide kamerleden aan zijn kant. Zowel Ter Veer als Eversdijk zien het belang in van scholen. Eversdijk: „Wil de visserij een toekomst heb ben, dan zullen we het onder wijs moeten houden. Goed op geleide mensen zijn hard no dig".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15