rovincie heeft geen geld voor rote schoonmaak gifbelt Alphen ALLER LEI(DS) GÉfcs Voorschoten vernoemt straten in Starrenburg naar verzetsstrijders ruisvereniging blijft belangrijk onderdeel van de gezondheidszorg RVUILD GRONDWATER WORDT NIET WEGGEPOMPT v" r vS v*;y [DEN OMGEVING CeidóeSomunt DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 PAGINA 13 irgemeester Bruggeman ;t ballon de lucht in JERDORP De viering van het 10-jarig bestaan Vinkelhof wordt zaterdagmiddag luister bijgezet iet opstijgen van een heteluchtballon tegenover emeentehuis om één uur. Als passagiers gaan meester A.J.A.L. Bruggeman en LC-correspon- Frans Broeken mee. De ballon wordt bestuurd de bekende Tilburgse ballonvaarder Henny van broek. De heteluchtballon van het merk Thun- - Colt heeft een hoogte van 26 meter en een nee van 18 meter. De 2400 kubieke meter lucht fit door middel van een gasbrander verwarmd. nvaarder Henny van Loosbroek (47) heeft al 560 igde ballonvaarten in binnen- en buitenland uit- •rd. Hij geniet echter ook als zweefvlieger en de nodige bekendheid. Zijn liefhebberij vliegen met oude historische vliegtuigen van de iklijke Luchtmacht. Officiële opening Engelschmanstraat LEIDEN De wethouders P. Borde- wijk en H. van Dongen openen ko mende zaterdag officieel de Niek En gelschmanstraat. Engelschman was voorvechter van de rechten van ho moseksuele mannen en vrouwen en mede-oprichter van de vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC. De nieuwe straat is een zijstraat van de Herensingel tussen Os en Paar- denlaan en Kooilaan. De onthulling van het naambord door J. Onrust, de partner van Engelschman, heeft om even ovgr drie uur plaats. Rond de opening is een heel programma opge steld met een wandeling en een praatshow. Lezingen over levenstijlen LEIDEN „Leefstijl, levensstijl of lifestyle", dat is de titel van een reeks lezingen die eind oktober en begin november door het Studium Generale van de universiteit, tel kens op de maandagavond wordt gehouden. De reeks wordt maan dag 29 oktober ingezet door C. Rohde van de vakgroep massa communicatie van de Utrechtse universiteit over de.„life-style sa menleving". Een week later is het de beurt aan B. Maso over „de op komst en ondergang van het con cept levensstijl". Ook op maandag 12 en 19 november zijn er nog le zingen door B. Bos en M. Unger. De lezingen worden gehouden in het centraal voorzieningenge bouw, Cleveringaplaats 1 in Lei den. Aanvang steeds acht uur. Dameskoor Hartebrugkerk viert 25-jarig jubileum LEIDEN Het dameskoor van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat in Leiden viert zondag het 25-jarig be staan. Ter gelegenheid daarvan wordt om half elf de hoogmis opgedragen. Na afloop is er in de Romanuszaal achter de kerk gelegenheid de leden van het koor geluk te wensen onder het genot van een kop koffie. Het koor geniet binnen de parochie bekendheid door de onver moeibare inzet bij rouw- en trouwdiensten. Het koor kan nog versterking gebruiken. Aanmelding en inlichtingen bij de repetities, elke dinsdag om twee uur in de kerk of via 071- 224148. HEN AAN DEN Het vervuilde uit de voormalige plaats in de Coupé- iüler in Alphen aan den wordt voorlopig niet lafoepompt. Volstaan t met het opstellen 30 een actieplan zodat de «blokken voor een ac- alvast staan. Als de nfase zich aandient binnen twee inden kunnen worden IJ treden. moet de sloot langs de tanaalweg zo snel moge- I orden afgedekt om direct et met de vervuiling on- Tlijk te maken en moeten scheuren in de afdek- van de belt worden ge- Ook moet er snél verder ;n gepraat over het mo- ngsysteem met de pro- oep Coupépolder, at advies van de staten- issie voor milieu kreeg Tl jgedeputeerde J. van der van de provincie Zuid- ïd gisteren wat hij wilde, eer, omdat het innemen in de directe van1- Alphen geen loopt door'het uitwate- i de vervuiling van de ,Er is absoluut geen rela- >sen wat er op en onder gebeurt en de drinkwa- ning"; zo verzekerde Vlist de commissie. haast _n is niet haalbaar, P ompen van het vervuilde M latiewater uit de belt wel. ^haast is niet geboden, zo Van der Vlist de staten- gisteren na twee jaar on- ?ken en ronde tafelge- ;en ten overvloede voor. hebben nog niet toond dat de vervuiling, meer met chemische i, van de voormalige belt het diepe grondwater zijn OOedrongen. Een fijnmazig oring-systeem met peil- Lf dat in de bodem van •gf lt moet worden, aange- stft, moet alarm slaan als el gebeurt. Pas dan wor- maatregelen genomen. ,oc/ VVD-statenlid J. van 30 beaamde dat: „We gaan tsl impen als de normen zijn :hreden. Zo erg is het nu G iet". Ier Vlist benadrukte gis- opnieuw dat saneren ?er is dan de vinger aan ils houden. „De emissies te! lem, lucht en het diepe water moeten beheers- blijven", zo omschreef >•0 ér Vlist, vooral de finan- lositie van de provincie. Bl^ s de meeste leden van de ng commissie voelt'de mi- kli deputeerde niets voor ■3Cu al wegpompen van het 113 latiewater om versprei- Er komt een nader onderzoek naar de oorzaak van de warmte in de belt. FOTO: WIM VAN NOORT ding van de vervuiling al bij voorbaat te beperken. „Er zijn in Zuid-Holland zo veel ver vuilde plekken waar de situa tie op dit moment ernstiger is dan in Alphen. We kunnen elke gulden maar een keer uit geven". Onbeheersbaar De meeste politieke partijen steunden die opvatting en waarschuwden voor de onbe kende gevolgen die het vroeg tijdig wegpompen van het per- colatiewater tot gevolg kan hebben. „De stromingen van het grondwater kunnen onbe heersbaar worden en de stof wisseling in de belt kan een heel andere wending nemen als de koelende invloed van het water wordt afgetapt", zo verwees PSP-commissielid J. Steegh met een knipoog naar de door bewoners en Heidemij geconstateerdehoge tempera turen in de belt. Steegh wil ook dat met een vliegtuig in- fra-rood opnamen van de belt worden gemaakt. Aan de hand daarvan moeten de ernstigste „vuurhaarden" worden opge spoord. Een nieuw pleidooi van wet houder W. de Jong van Al phen om het percolatiewater wel zo snel mogelijk weg te vangen op de plaatsen waar de belt door de zandige bodem „lekt" haalde weinig uit. Evenmin een tussenrapport van de Heidemij naar aanlei ding van de hoge temperatu ren op de belt. Volgens Heide mij varieert de temperatuur tussen.de 35,en 58 graden. Niet ongewoon voor een belt door de werking van micro-orga nismen, maar wel als er veel methaan in de grond zit. Een hoge concentratie methaan duidt op weinig zuurstof en in een dergelijke situatie zijn mi cro-organismen nauwelijks ac tief. De warmte moet dus een andere oorzaak hebben. Nader onderzoek moet nog uitwijzen Van der Vlist: Geen relatie tus- sen belt en drinkwaterwinning. welke dat is. Ook moet nog worden gezocht naar de oor zaak van de hoge concentra ties xylenen. Voorzitter Van Zurk van het bewonerscomité en Bosma van de streekcommissie drongen eveneens aan op het wegpom pen van het percolatiewater. „Snelle actie biedt de grootst mogelijke zekerheid", aldus Van Zurk. Niet talmen Ook het CDA wil dat de pro vincie niet langer talmt met het nemen van de meest nodi ge maatregelen. Het afdekken van de sloot langs de Westka- naalweg en van de gaten in de deklaag van de belt vallen daaronder. Commissielid P. Hörchner: „De ernst van de vervuiling kan alleen maar er ger worden. Het wordt nooit minder". Hörchner drong ook aan op duidelijkheid waar de peilbuizen worden geplaatst, in de 'bodem' van de belt of in het grondwater. Volgens de christen-democraat kan de vervuiling die eenmaal naar diepere lagen is doorgedron gen, niet meer worden verwij derd. Het enige dat dan nóg mogelijk is, is het beperken van de verdere verspreiding. De verwachting dat het weg pompen van het vervuilde percolatiewater zo'n twintig miljoen gulden zou kosten, sterkte Hörchner nog extra in zijn streven om de gemeente Alphen mee te laten betalen aan de sanering van de Coupé polder. „Ik heb sterk de in druk dat Alphen achterover leunt terwijl ze aandringt op een gedegen aanpak. Maar Al phen draagt geen cent bij, ter wijl ze toch betrokken is ge weest bij het ontstaan van het probleem". Van der Vlist zal daarover nog met Alphen pra ten. „De gemeente is de be heerder van de stortplaats en draait dus op voor de kosten van het afdekken van gaten en scheuren. Verder loopt het overleg nog". VOORSCHOTEN De stra ten in het eerste deel van de nieuwe wijk Starrenburg krij gen de namen van Voorscho- tense verzetsstrijders. De ge meenteraad beslist vanavond over dit voorstel van burge meester en wethouders. Voorgesteld worden: Bertus van Akenlaan, Cor van Osna- bruggelaan, Dr. Martinus van der Stoelstraat, Frans Ever- stijnstraat, Jan Wagtendonk- straat, Bram Limburgstraat, Alexander Adamskistraat Teun de Grooterf, Verzetsstrij derspad en Koeriersterspad. Bertus van Aken (1902-1982) was de grote animator en in spirator van het Voorschoten- se verzetswerk. Van Aken, schilderspatroon, verleende hulp aan onderduikers en an deren die in moeilijkheden waren gekomen. Hij overleef de op 3 september 1944 een moordaanslag voor de deur van zijn woning aan de Voor straat. Leden van de Ger maanse SS schoten hem van korte afstand vier kogels in het lichaam. Naar hem wordt de belangrijkste weg genoemd. De rijwielhandelaar Teun de Groot (1908-1944) overleefde de moordaanslag op 3 septem ber 1944 niet. Hij werd in het kader van de Silbertanne-ac- ties vermoord door de SS. De Groot was, evenals Van Aken, medewerker van de Landelij ke organisatie voor hulp aan onderduikers (LO) en een uit gesproken anti-nazi. Aanne mer Cor van Osnabrugge (1903-1968) was ook lid van de LO. Hij was de belangrijkste medewerker van Van Aken. Dr. Martinus van der Stoel (1897-1985) hield zich vooral bezig met de hulp aan vervolg de Joodse landgenoten en in het bijzonder aan Joodse kin deren. Daarnaast was de doc tor in de kindergeneeskunde actief in het artsenverzet. Hoe wel in Voorschoten een ge zondheidscentrum naar hem is vernoemd, vinden B en W dat zijn naam in Starrenburg niet mag ontbreken. Frans Ever- stijn (1905-1944) droeg zorg voor de financiering van het verzetswerk. Hij was plaatse lijk leider van het Nationaal Steun-Fonds (NSF) en was te vens falsificatiemedewerker van het NSF. Everstijn, tele grafist van beroep, werd ver raden en vanuit kamp Vught werd hij op transport gesteld naar concentratiekamp Neu- gamme bij Hamburg. Daar overleed hij in november 1944. Medisch student Jan Wagten- donk (1922-1945) was mede werker van de inlichtingen dienst (groep Packard) die ge gevens over de bezetter verza melde en doorspeelde aan de Engelsen. Wagtendonk werd in februari 1945 gearresteerd en op 12 maart op het Hof plein in Rotterdam gefusil leerd. Ook de typograaf Bram Limburg (1924-1945) werd op 12 maart in Rotterdam gefusil leerd. Limburg was lid van de LO en van de Landelijke Knokploeg-organisatie (LKP). Ook was hij medewerker van de inlichtingendienst. Onder verzetsstrijders die op 12 maart 1945 in Rotterdam wer den doodgeschoten bevond zich ook Alexander Adamski (1919-1945). Deze in Polen ge boren medisch student was be last met de liquidatie van Duitse deserteurs. Tevens hield hij zich bezig met het rapporteren over het doen en laten van SD-provocateurs en dan met name de beruchte Voorschotense SD-agent Ver koren. Als afronding stelt het college voor het voetpad langs de wijk aan de zijde van het terrein van Bijdorp Verzetsstrijder spad te noemen. Het voet- en fietspadenstelsel aan de zuide lijke grens van de wijk krijgt de naam Koeriersterspad. Met deze twee laatste namen wil men de Voorschotense verzets strijders die niet zijn ver noemd eren. Computers De wergroep vrouwen in de Stevenshof begint morgen met een basiscursus compu tergebruik voor vrouwen. De cursus is bestemd voor vrouwen die geen enkele er varing hebben met compu ters. In zes lessen van 20.00 tot 22.00 uur worden de vaardigheden bijgebracht. De kosten bedragen vijftig gulden. Informatie en opga ve in buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Ter- windtstraat 4, tel. 071- 312651. Rommelmarkt De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, afdeling Leiden/Oegstgeest houdt morgen een rommelmarkt. De markt wordt gehouden in Ceaciliastraat 18 en begint om 10.00 uur. Voor informa tie: 132036. Collectanten De Nederlandse Brandwon den Stichting afdeling Lei den zoekt collectanten voor de landelijke collecteweek. Die wordt van 5 november tot en met 10 november ge houden onder het motto „Stel het is je eigen vel Mensen die in Leiden willen collecteren kunnen bellen: 071-120649. Bingo Bingo. Dat kan morgen wor den gespeeld in buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a. Het spel begint om 20.15 uur. Symposium „Onderzoek naar Erfelijke Aandoeningen", is de titel van het symposium dat het Klinisch Genetisch Centrum Leiden morgen houdt ter ge legenheid van haar tien jarig bestaan. Het symposium heeft plaats in het AZL. Staatsraad en oud-minister T. Gardeniers krijgt tijdens de bijeenkomst het jubi leumboekje „Erfelijkheid in de Geneeskunde" overhan digd. Literatuur Een conversatie tussen de schrijvers Ton Anbeek en Mani Kummer heeft morgen plaats tijdens Burcht Lite rair. Het gesprek dat geleid wordt door Eep Francken begint om 20.15 uur in de Burcht, Burgsteeg 14 in Lei den. Kledingbeurs Een kledingbeurswordt morgen gehouden in het buurthuis Winnie Mandela. In het centrum aan de Trix Terwindtstraat 4 wordt reeds gedragen kleding aan geboden. Ook speelgoed, kunstnijverheidsprodukten en handgemaakte kinder kleding is te koop. De beurs duurt van 09.00 tot 11.30 uur. Vrijwilligers Stichting Ouderenwerk be gint in november in het nieuwe Zijloever project met allerlei activiteiten voor 55- plussers uit De Kooi en de Zeeh elden wijk. Daarvoor worden vrijwilligers gezocht. Er zijn nog mensen nodig voor de eettafel, voor de dagverzorging, voor het or ganiseren van een bingo, kaartclub en als gastvrouw of -heer. Inlichtingen en op gave: 071-221742. Migraine „Migraine en homeopathie" is het onderwerp vafi de na jaarsbijeenkomst van de Ne derlandse Vereniging van Mig ra ine pa tiën tenafdeling Den Haag en Leiden. N. de Pijper houdt een inleiding. Belangstellenden zijn zater dag van 10.30 tot 12.30 uur welkom in de aula van het Haagse ziekenhuis Bronovo, aan de Bronovolaan 5. Het ziekenhuis is te bereiken met de bussen 5 en 23. Niet- leden van de vereniging be talen een toegangsprijs van 2,50 Chemie Het Centraal Klinisch Che misch Laboratorium van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) doet zaterdag mee aan de open dag che mie. Geïnteresseerden kun nen er van 10.00 tot 16.00 uur terecht. Medewerkers van het laboratoium geven uitleg over diverse chemi sche onderzoeken. Bezoekers kunnen er proefjes met uri ne uitvoeren. Het laborato rium is gevestigd in het nieuwe gedeelte van het AZL Jazz Jazzpodium Hot House houdt zaterdag een concert in de Waag met de groep The Schismatics en een im provisatie door een kwintet solisten. Het concert begint om 21.30 in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Sn uffelmarkt Een snuffelmarkt wordt aanstaande zaterdag en zon dag gehouden in de Groe- noordhallen. Beide dagen is de hal van negen tot vijf uur geopend. Naast objecten voor specifieke verzamelaars worden ook spullen als huis houdelijke artikelen, kle ding, boeken en elektronica aangeboden. Notarissen De Notariële Broederschap houdt zaterdag een open dag. Centraal staat het the ma „samenlevingsovereen komsten en huwelijksvoor waarden". Tussen tien en vijf uur staan alle notaris kantoren in Leiden, Leider dorp en Oegstgeest open voor gratis advies en infor matie over samenwonen, huwelijk, testament en erfe nissen. Bingo In het buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Ter windtstraat is zaterdagavond een bingo. In totaal worden zes ronden gespeeld. De aanvang is 20.00 uur. ORZITTER JANSEN VAN HART VAN HOLLAND NEEMT AFSCHEID MflEN AAN DEN De permanente voor evenwicht hin de organisatie is de ka open zeventien jaar grootste taak geweest sJ. Jansen, voorzitter le regionale kruisver- ng Hart van Holland. en, neemt Jansen, na i ïtien jaar, afscheid zijn organisatie. Hij het tijd worden dat c -ander het roer over- t. De nieuwe voorzit- jrafOrdt mr. Hans Jonk- Hij is deze week tij de algemene leden- sp^dering gekozen. kwam in 1972 in Al- ipfwonen. Zijn gezin stortte •'S olop in het maatschappe- v even. Dat werd de poli- 5(jS het actiecomité Van Hef ivenbrug, de Montessori- en de Kruisvereniging. J,sJn kwam terecht in het •ir van het toenmalige Je kruis. Dat was zoals 1.1 f zegt „in een tijd dat er meer bestuursleden waren dan wijkverpleegkundigen". Al snel werd hij voorzitter van het Wit/Gele Kruis en begon hij met de voorbereidingen van een fusie tussen het Wit/ Gele en Groene Kruis. De twee verenigingen gingen in 1975 samen als de Alphense Kruisvereniging. Per 1 januari 1977 kwam daar nog het Oran je/Groene Kruis bij zodat heel Alphen viel onder één grote vereniging. Taak Een vereniging met veel leden die zich echter maar weinig gelegen laten liggen aan zaken als beleid en ontwikkelingen. Dat vindt Jansen heel jammer. „De opkomst op onze algeme ne ledenvergadering is maar klein". Hij is echter wel blij met de bekendheid met de zorg en taak van de kruisvere niging. In de jaren zeventig en tachtig is de taak van de kruis vereniging niet wezenlijk ver anderd. Al 120 jaar lang wordt zorg verleend maar de zorg van nu heeft een wat meer on dersteunend karakter gekre gen naast andere hulp die de patiënten wordt geboden. Naast taken als kleuter- en ou derenzorg werd meer aan dacht besteedt aan preventieve zorg en voorlichtingsactivitei ten. Jansen zag in de jaren tachtig al snel de noodzaak in van sa menwerkingsverbanden tus sen de kruisverenigingen in de regio. Uitgaande van de stel ling dat het bij fuseren beter is te onderhandelen vanuit kracht dan vanuit macht be sloot de Alphense Kruisvere niging onder zijn leiding te gaan werken aan samenwer kingsverband met andere ver enigingen. Daarmee wilde de Alphense kruisvereniging de wetgevende macht, die later zou aandringen op samenwer kingsverbanden, een slag voor zijn. Ook zag men de voorde len in onder meer door de be tere financiële en personeels- mogelijkheden bij een grote organisatie. Aan de andere kant moest een dergelijke fu sie heel zorgvuldig behandeld worden omdat leden en cliën ten daar niets van moesten merken. In totaal waren zeventien kruisverenigingen betrokken bij deze fusie. Het ging daarbij om veertien plaatselijke vesti gingen en drie regionale vere nigingen: De Kruisvereniging Plassengebied, Rijnstreek en de Alphense Kruisvereniging. Deze waren gevestigd in Al- phen, Ter Aar, Langeraar, Pa penveer, Zevenhoven, Nieuw- veen, Nieuwkoop, Noorden, Woerdense Verlaat, Aarlan- derveen, Oud Ade, Rijpwete- ring Roelofsarendsveen, Oude en Nieuwe Wetering, Wete- ringbrug, Leimuiden, Rijnsa- terwoude, Benthuizen, Wou- brugge, Hoogmade, Benthui zen, Hazerswoude, Koudekerk, Leiderdorp ën Zoeterwoude. Op 1 januari 1989 werden al deze verenigingen samenge voegd in de grote vereniging Hart van Holland. Gezinnen Hart van Holland, onder voor zitterschap van J. Jansen be strijkt een verzorgingsgebied met ongeveer 165.000 inwo ners. Daarvan zijn ruim 33.000 gezinnen lid van de vereni ging hetgeen ongeveer 50 pro cent is van de bewoners. Het Hart van Holland is dan ook de grootste vereniging in de hele regio. De fusie van al J. Jansen: „Jammer dat de leden zich zo weinig bemoeien met het beleid van de kruisvereniging". FOTO: WILLY VEENSTRA deze verenigingen wordt nu nog steeds als voorbeeld ge bruikt in andere Nederlandse streken. Hart van Holland or ganiseert voor haar leden de zwangerschapszorg, ouder- en kindzorg, voor zieken en ge handicapten, preventieve ou derenzorg, voedingsvoorlich ting en dieetadvisering, ge zondheidsvoorlichting en -op voeding en leent verpleegarti- kelen en hulpmiddelen uit. derd medewerkers van artsen tot wijkverpleegkundigen, en docenten tot voorlichters bezig' houden. Het bestuur van de kruisvereniging stippelt het al gemene beleid uit. Daarbij moet volgens Jansen rekening gehouden worden met het feit dat de ene mens graag veran deringen ziet en de andere niet. Ook hier geldt weer dat er evenwicht gevonden moet worden. Daarnaast worden be slissingen genomen zoals het laten volgen van cursussen zelfverdediging voor alle men sen in de avonddiensten. Het bestuur heeft een overkoepe lende taak. Concurrentie Daarnaast zijn in de regio drie Stichtingen Actieve Gezond heidszorg opgericht die elk in hun eigen regio zorgen voor activiteiten op het gebied van voorlichting. Deze stichtingen krijgen jaarlijks een budget om mee te werken. Voorts is er een nieuw beleidsplan waarin de sterke en zwakke punten van Hart van Holland staan opgenomen met aanbevelin gen deze te verbeteren. Zwak ke punten zijn onder meer de steeds toenemende concurren tie van particuliere organisa ties en het feit dat men nog niet in staat is een totaalpak ket aan te bieden. Sterke punten zijn weer de ja renlange ervaring in de thuis zorg en het uitgebreide net werk van vestigingen alsmede het betrouwbare imago van de vereniging. De conclusie is dat Hart van Holland een hele sterke thuiszorgorganisatie kan worden. Jansen heeft met zijn strategisch plan nog de aanzet gegeven voor het brei- ken van deze doelstelling. Daarvoor acht hij het nodig dat samenwerkingsverbanden moeten worden aangegaan met de gezinszorg, de kruis vereniging Leiden en maat schappelijk werk. Zelf zal hij daar de komende jaren niet meer bij betrokken zijn. De vertrekkende voorzitter wil "wat gas terugnemen en draagt deze taak over aan zijn opge- volger. Hij besluit met: „De kruisvereniging is en blijft een belangrijk deel van de gezond heidszorg". HANNEKE GUNTHER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13