iddócSoiiAcmt Situatie in Leiden is absoluut uitzonderlijk „Het was vooral gaten opvullen en veel koken BERUCHT KRUISPUNT WORDT AANGEPAKT £cidóc SoutatitÜ STAD OMGEVING/RTV ADVOCAAT BIBLIOTHEEK IN KOBT GEDING Persoonlijk cadeau DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 PAGINA 11 meente overweegt derzoek naar asbest openbare gebouwen )EN De gemeente Leiden overweegt een inventarisatie te maken in alle bare gebouwen van de aanwezigheid asbest. Dat zei milieuwethouder Hans i Mar gisteravond tijdens een commis- ■rgadering. Ook zullen de woonhuizen van nu al vaststaat dat daar tijdens de asbesthoudende materialen zijn ge- ct bij de inventarisatie worden betrok- Het opmaken van de „schade" gebeurt de gemeentelijke directie gebouwen, ragen van het SP-raadslid Cor Vergeer inventarisatie niet verder kon worden breid antwoordde De la Mar: „Het is lenmaal onmogelijk om alle huizen in en te laten controleren". Leiden krijgt tweede chemocar LEIDEN In Leiden gaat begin volgend jaar een twee de chemocar rijden. Dat kon digde wethouder Hans de la Mar gisteravond aan tijdens een commissievergadering. Door de komst van de twee de wagen, die klein chemisch afval ophaalt, kan het aantal haltes in Leiden verden ver groot. De kosten van de tweede cherpocar worden ge dekt door de opbrengst van de reinigingsrechten. Naast de chemowagens blijft het experiment met chemoboxen in een drietal Leidse wijken van kracht. Endegeest vreest voor restauratie van kasteel OEGSTGEEST/LEIDEN Ook psy- chiatrisch ziekenhuis Endegeest zal de Raad van State morgen vragen de schorsing van de vergunning voor de bouw van villa's in park Boschgeest bij Endegeest op te heffen. Endegeest doet dat samen met de de gemeente Leiden en bouwer IBB Kondor. Endegeest vreest dat de restauratie van Kasteel Endegeest, die uit de verkoop van de grond voor villabouw betaald moet worden, te lang zal worden uitgesteld. Het kasteel verkeert in deplorabele staat. Bij harde wind vallen er stukken van het dak. Het personeel moet wer ken in tocht, stank en lekkages. In het kasteel zijn veel belangrijke afdelingen van het psychiatrisch ziekenhuis geves tigd. Mogelijk steekpartij op adres Groenesteeg LEIDEN De Leidse politie onderzoekt een mogelijke steekpartij op een adres aan de Groenesteeg. Gistermiddag rond vijf uur kreeg de politie de melding dat er hevig* werd gevochten tussen twee man nen. Daarbij zouden messen en een klewang (zwaard) worden gebruikt. Op het adres aange komen, bleken de ruiten te zijn gesneuveld en er lag bloed. Volgens de twee man nen was er echter niets aan de hand. Er werd een kort ge sprek gevoerd. De politie werd niet binnen gelaten. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG /LEIDEN President Van Del den van de Haagse rechtbank had tijdens de zitting al twijfel over de zin van het kort geding over de zondagsopen- stelling van de biblio theek. „Waarom spant u eigenlijk deze procedure aan?", wierp hij de ver tegenwoordigers van AbvaKabo en CFO voor voeten. „Als u ver liest bent u nog verder van huis. Dan moet u in appèl bij het gerechtshof en daar gaan zeker 26 weken overheen. Mis schien is het beter de zaak voorlopig aan te houden, dan heb ik te vens de gegevens van het overleg". Een rede nering waarin bonden •n bibliotheek zich kon ten vinden. 'oordat het zover was wees ladsman R. Klatten van .bvaKabo en CFO op de be- >aling in de arbeidsovereen- g komst dat op zondagen geen werkzaamheden worden op gedragen. De advocaat van de bibliotheek, A. Spijker, stelde daartegenover dat dit artikel werknemers moet beschermen die niet op zon dag willen werken. Daarbij, zo redeneerde hij, draagt de bibliotheek geen werkzaam heden op. Er wordt om vrij willige medewerking ge vraagd. Klatten was het daar niet mee eens: „De bedoeling van dit artikel is om zondag wer ken feitelijk onmogelijk te maken". De openstelling op zondag is volgens hem al leen mogelijk als door de CAO-partijen een ontheffing daarvoor wordt verleend. „En dat kan slechts onder zeer bijzondere omstandig heden met een incidenteel karakter. En dan mag' het alleen in overeenstemming met de werknemer". Bijzonder De subsidie, die de gemeente Leiden heeft gegeven om de bibliotheek op zondag geo pend te krijgen, zorgt voor dat bijzondere karakter, stel de Spijker. „He! is een proef met beperkte en vastgestelde einddatum en dus inciden teel. Uit het succes van de eerste openstelling blijkt de noodzaak. Daarnaast is er overeenstemming met de vrijwilligers". Klatten illus treerde dat door erop te wij zen dat 31 medewerkers graag op zondag willen wer ken, terwijl er daarvoor maar negentien nodig zijn. „De rest nam teleurgesteld plaats op de reservebank". Van het argument, dat het Leidse initiatief tot navol ging elders leidt wilde hij niets weten. „Andere steden willen misschien wel, maar kunnen niet. Ze hebben geen geld. Er is geen met Leiden vergelijkbaar geval". Hij wees er ook op dat in Leiden ervoor is gekozen het centrum op zondag te verlevendigen. „De Leidse situatie is absoluut uitzon derlijk". Maar volgens de advocaat van de bonden was niet aan de voorwaarden voldaan om af te wijken van de CAO. Klatten stelde dat de vrijwil ligheid van de werknemers niet van belang was. „Er worden immers opdrachten verricht, er is sprake van een gezagsverhouding en er wordt loon uitgekeerd". Vol gens Klatten houdt de bi bliotheek ook rekening met de bereidheid van een solli citant om op zondag te wer ken. Dat het experiment is be gonnen zonder de bonden erbij te betrekken is volgens Klatten een „minder elegan te weg" en onzorgvuldig. De raadsman van de bibliotheek kon zich niet aan de indruk onttrekken dat dit juist de reden was om het kort ge ding aan te spannen. „Dat is onplezierig. Door een briefje naar de bonden was het mis schien anders gelopen". Vol gens Spijker betekende dat overigens niet dat de biblio theek geen overleg wilde voeren. Er was een gesprek gepland voor afgelopen dins dag, maar dat werd afgezegd na het aanspannen van het geding. Overleg was volgens Spijker niettemin zinvol. „We heb ben best wel wat ujt te leg gen en willen afspraken ma ken over controle op de vrij willigheid en de sollicitanten die kenbaar maken niet op zondag te willen werken' Maar hij wees er ook op dat de bonden niet optreden na mens het personeel van de bibliotheek dat graag op zondag wil werken. „De le den zitten in het andere kamp". Volgens Spijker is de biblio theek niettemin toch bereid ontheffing te vragen, on danks het feit dat het om een proef gaat. Vooral omdat die door de meerderheid van het personeel wordt gedra gen. „Als de bonden hun achterlaan raadplegen kun nen zij dit vaststellen. De bonden willen echter eerst dat de bibliotheek op zondag dicht gaat". En dat laatste is onaanvaardbaar volgens Spijker. „Wij zijn ervan overtuigd dat onderzoek aantoont dat de leden ja zeg gen tegen de zondagopen stelling". Spijker betwijfelde daarom het spoedeisende ka rakter van het geding. Een redenering waarin president Van Delden een eind mee kon gaan. Gelukkig Voorzitter René Zirkzee van de ondernemingsraad van de bibliotheek is gelukkig met die afloop. „Onze eis was om in april met de bonden te overleggen, dat gebeurt nu dus eerder". Volgens hem waren de bonden eerder niet bereid om over de zondagso penstelling te praten. Een indruk waar ook rechter Van Delden zich tijdens het geding niet aan kon onttrek ken. Zirkzee: „Als de bon den nu rekening houden met de leden zullen ze over stag moeten. Doen ze dat niet dan krijgen ze de reke ning". Bibliotheekdirecteur E. van Sprundel was ook te vreden. „Wij hadden immers gevraagd om overleg. Maar we moeten een vorm vinden die voor beiden acceptabel is". AbvaKabo-bestuurder L. Geradts en tevens namens de PvdA lid van de Leidse gemeenteraad noemt Van Delden „een verstandige rechter". Hij verwijt de bi bliotheek dat het overleg niet eerder werd geopend. Geradts botste in zijn hoeda nigheid als raadslid over deze kwestie eerder met zijn partijgenoot wethouder H. van Dongen. Nu tilt hij er niet zwaar aan dat er wordt overlegd terwijl de biblio theek open blijft op zondag. „Alsof het gaat om die zon dag. Belangrijker is dat er gesproken wordt. En daarbij is het natuurlijk niet zo slim om tegen de uitdrukkelijke wens van de rechter in te gaan". EERSTE BRANDWEERVROUWEN EN HUN ERVARINGEN LEIDEN Het experi ment met de brandweer vrouwen bij de Leidse brandweer is moeizaam verlopen. Dat wordt ge concludeerd in een rap port van de directie perso neel en organisatie. De betrokkenen zeggen niettemin zelf: „Brand weervrouw, het kan en moet lukken, maar de cultuur zal moeten veran deren". In het rapport wordt een aantal aanbeve lingen gedaan. Vier brandweervrouwen wer den in 1988 aangesteld bij de Leidse brandweer. Inmiddels zijn twee van hen elders werkzaam in de gemeente. Met de leiding en met deze vrouwen zijn gesprekken ge voerd. Daaruit blijkt dat het experiment vanaf het begin al onder een negatief gesternte stond. Er kwam weinig res pons op de wervingsactie. On der de vrouwen was er nie mand die aan de 'eis van een technische vooropleiding vol deed. Om toch vrouwen te kunnen binnenhalen is fors ingeleverd op de functie-eisen, zo stelt brandweercomman dant B. Mark, Dat bleek een van oorzaken, waarom het ex periment niet geweldig is ver lopen. De introductie van de vrou wen heeft zes maanden langer dan normaal gekost. Een on derofficier werd vrijgesteld om de begeleiding te verzor gen. Deze aanpak had nadelen, vond de leiding. Zo ver vreemdden de vrouwen van het overige personeel. De vrouwen zelf ervoeren dat „apart houden" ook als zeer nadelig. „Ze aten apart, kre gen apart les, etcetera. Daar naast was de secretaresse van de commandant aangewezen als praatpaal. Daar is door de vrouwen geen gebruik van ge maakt", zo geeft de nota aan. De eerste brandweervrouwen werden in maart 1988 geïnstal leerd. Rechts commandant Mark. FOTO: WIM VAN NOORT Lastig „De cultuur is dat je een op dracht krijgt en die voer je uit. Je vraagt je niet af waarom het op een bepaalde manier moet en wat het nut is. Stel je die vragen wel, dan wordt dat als lastig beschouwd", vertel len de vrouwen zelf over hun ervaringen. En: „Wat als jam mer is ervaren is dat je als eni ge vrouw in een ploeg terecht kwam. Was je met zijn tweeën geweest dan had je meer steun aan elkaar gehad. Bijvoorbeeld als er grapjes of opmerkingen gemaakt werden bedoeld om je te kwetsen dan had je er sa men iets aan kunnen doen. Nu stond je vaak alleen". Een van de aanbevelingen in het rapport is dat de vrouwen die interesse hebben eerst een vaktechnische scholing moeten volgen voordat zij vol ledig worden ingezet. In de nota wordt aangegeven waar om. „De vrouwen moesten ei genlijk twee vakken leren, na melijk brandwacht en een te bepalen technisch specialisme. Dit was in deze periode te veel van het goede. Het accent is uiteraard gelegd op het aanle ren vande brandwachtvaar digheden, waardoor het ande re is blijven liggen. Er was ook onvoldoende capaciteit be schikbaar om de nodige vak kennis bij te brengen en er was zeer weinig feeling voor techniek bij deze vrouwen", zo schetst de leiding een beeld van de 24-uursdienst. Het werd als een nadeel ervaren om de vrouwen meteen volle dig in te zetten. Daardoor ont brak het aan begeleiding. Het rapport adviseert om de brandweer extra geld te geven om dit te voorkomen. Koken De vrouwen schetsen ook een beeld van de 24-uursdienst. „De inzetbaarheid tijdens uit rukken was goed. Maar dat was misschien 5 procent van de tijd het geval. De overige 95 procent was je in de kazerne aanwezig en er is wel gepro beerd je een vak te leren maar daar is weinig van terecht ge komen. Er was weinig tijd be schikbaar om je iets te leren en je had geen vaste mentor waar je samen iets mee deed. Dat betekende vaak de gaten opvullen en veel koken". De vrouwen vinden dat jammer. „Daarnaast was het nooit goed wat je ook deed, wilde je 's avonds bij de mannen zitten dan was er commentaar en trok je je terug op je kamer, dan was het ook niet goed", klagen ze. De contacten onder ling bleven oppervlakkig. „Ze blijven je als vrouw benade ren. Hetzelfde geintje door een man verteld, is leuker dan wanneer een vrouw het ver telt". De vrouwen hadden het ge voel door 20 procent van de mannelijke collega's geaccep teerd te worden. Bij 50 tot 60 procent was de acceptatie niet duidelijk en 20 tot 30 procent" bleef ronduit tegenstander van vrouwen bij de brandweer. Volgens de leiding is de accep tatie van vrouwen inmiddels behoorlijk gegroeid. De weer standen waren meer het ge volg van de „voorkeursbehan deling" die de vrouwen kre gen dan van het feit dat ze vrouw waren. „De vrouwen hebben zich wel zo goed moge lijk aangepast aan het kazer neleven, maar er was toch een groot verschil in interesse, wat voornamelijk veroorzaakt werd door een heel andere achtergrond en opleidingsni- Bij de brandweer zijn momen teel 4 vrouwen in de 24-uurs dienst werkzaam, bij de Eerste Hulp Dienst 2 en bij de Alarm centrale 3. Door dat groeiende aantal is de acceptatie van vrouwen eveneens verbeterd. Eigen taak De vrouwen zelf geven aan dat vrouwen binnen de kazer ne een eigen taak moeten krij gen. „Met een eigen werkter rein heb je het gevoel ook in de kazerne een belangrijke bij drage te kunnen leveren en hoef je minder te knokken om overal je plek te veroveren", motiveren ze. Ook hebben ze behoefte „aan een cultuur waarin mensen op een openlij ke en eerlijke manier met el kaar om gaan". Duidelijk moet worden worden aangegeven aan welke normen vrouwen moeten voldoen. Goede rege lingen voor zwangerschap moeten ook worden getroffen, voegt het rapport daar nog aan itorisch tintje moet Lakenmarkten meer allure geven Door de Leidse nfeest.en een historisch te geven moet het moge- ijn ze wat meer allure te j. Op die manier kan dan roter publiek van buiten li ;n worden aangetrokken, lie tip voor het toeristisch d kwam het Groen Links- /j lid Jan Laurier gisteren is de behandeling van de lentebegroting voor 1991 de raadscommissie voor j Dmische zaken. tevenshof ,ijgt eigen sekmarkt ri dat Leiden de unieke situatie heeft dat er al meer dan 700 jaar op dezelfde plek markt wordt gehouden. „We zouden dat eventueel kunnen koppe len aan de Lakenmarkt. Op die manier kunnen we die wat groot uitgevallen braderie „ca chet" geven", aldus Laurier. Volgens wethouder Joop Wa lenkamp leven er soortgelijke gedachten binnen het gemeen telijk EN De Stevenshof waarschijnlijk komend ir een eigen week- De markt moet op don- igen waarschijnlijk 's ensworden gehouden iet winkelcentrum Ste- iloem. Dat tijdstip moet nog worden gor door de provincie. ileek gisteren tijdens de idering van de commissie imische zaken uit ant- den op vragen van raads- nneke Boot (PvdA). De lereidingen voor de |t zijn in een ver gevor- Istadium. Volgens A. van on van de gemeentelijke ie reiniging, havens en imarkten is het overleg de kooplui inmiddels le. De markt krijgt een soortige opzet als die in vest en duurt een och- of een middag, niet de Begonnen wordt met en met voedingsmidde- groente, fruit en zuivel. kan blijken of er be is aan een breder aan- Waar de markt precies aan de parkkant van vinkelcentrum of bij het lerterrein moet nog en bepaald. Laurier was op het idee ge bracht door het initiatief van een slimme Brabantse mun- tenproducent die penningen verkoopt met als thema dat Leiden 725 jaar geleden stads rechten kreeg. Laurier leidde zijn suggestie spottend in. „Er bekroop mij een gevoel van te leurstelling toen ik er achter kwam dat het jubileum van 725 jaar stadsrechten onge merkt voorbij is gegaan". Maar wat serieuzer wees hij er op Overweg bij De Vink gaat eerder open LEIDEN De overweg bij De Vink gaat waarschijnlijk in het najaar van 1992 weer open voor hot verkeer. Dat is onge veer een half jaar eerder dan verwacht. Volgens G, Aletrino van de directie verkeer is het waarschijnlijk mogelijk de overweg al te gebruiken voor dat deze helemaal klaar is. Dat is in 1993 het geval. De over weg werd ruim een jaar gele den afgesloten in verband met de verdubbeling van het spoor Leiden-Den Haag. Fietsenstalling achter stadhuis blijft gehandhaafd LEIDEN De fietsenstalling aan de Kapelstraat achter het stadhuis blijft gehandhaafd. Plannen voor de bouw van vier vrije sectorhuizen op die plek.zijn van de baan. Dat blijkt uit antwoorden op vragen die de raadsfractie van D66 schriftelijk indiende bij de begrotingsbehandeling. Volgens wethouder Joop Walenkamp zijn er in elk geval voorlopig helemaal geen plan nen meer om er te bouwen. Dat betekent echter niet dat de fiet senstalling er zeker tot in lengte van jaren blijft. De gemeente heeft overigens plannen voor een tweede bewaakte fietsenstal ling in het centrum. Die moet bij de Hartenbrugkerk in de Haarlemmerstraat komen. Daarvoor is 40.000 gulden uitgetrok ken, zo bleek gisteravond. Carpool-punt bij oprit Plesmanlaan LEIDEN Er komt een nieuw verzamelpunt voor carpoolers bij de aansluiting van de Plesmanlaan op de nieuwe secundaire weg 4 richting Katwijk. Dat is bij de oprit naar de A44 naar Den Haag. Dat deelde wethouder Joop Walenkamp gisteren mee in antwoord op vragen die het CDA had gesteld bij de begrotings behandeling. Volgens Walenkamp zijn er wel nog verschillende problemen op te lossen om de aanleg door te voeren. Aanvanke lijk waren er problemen met Rijkswaterstaat over de juiste plek voor het verzamelpunt. Walenkamp verwacht dat het overleg met de provincie binnenkort leidt tot een oplossing. Onderzoek naar misbruik invalideparkeerkaarten LEIDEN De Leidse parkeerpolitie gaat misbruik van invali deparkeerkaarten onderzoeken. Ook wordt het systeem aange past om misbruik te voorkomen. Al enkele malen is gebleken dat ook niet-invaliden gebruik maken van deze speciale onthef fing. Zo ook gistermiddag toen een een personenauto geparkeerd stond aan de Kaardesteeg waar een stopverbod geldt. De par keerpolitie zag een invalideparkeerkaart wat afgedekt op het dashboard liggen. De Leidse die de auto daar had geparkeerd keerde terug voordat de auto kon worden weggesleept. Het ken teken op de kaart bleek niet te kloppen met het kenteken van de auto. De eigenaar van de kaart bleek bovendien al een paar jaar geleden overleden. De vrouw heeft een proces-verbaal ge kregen. De invalideparkeerkaart is imbeslag genomen. Het kruispunt van de Vijf Meilaan met de Rooseveltstraat behoort tot de tien gevaarlijkste van Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het beruchte kruispunt van de Vijf Meilaan met de Roosevelt straat wordt binnenkort veiliger. Het hoort tot de tien gevaarlijkste kruis punten in Leiden. Het bu reau Dwars Heederik en Verhey heeft in 1985 on derzocht waarom er zo veel verkeersongevallen op dit kruispunt gebeuren. En heeft een aantal aan bevelingen gedaan, die nu worden uitgevoerd. De Vijf Meilaan wordt ter hoogte van dit punt versmald. De berm wordt flink verbreed, waardoor er aan beide kanten één rijstrook overblijft. Nu lijkt het alsof er aan beide kanten twee rijstroken voor handen zijn. Dat levert bij in haalmanoeuvres nog wel eens problemen op. Omdat de berm verbreed wordt, kunnen de weggebruikers afkomstig uit de Rooseveltstraat in etappes oversteken. Halverwege ont staat namelijk genoeg ruimte om te stoppen en de situatie nog eens te overzien. Het kruispunt is met klinkers bestraat, de rest van de Vijf Meilaan is geasfalteerd. Uit het onderzoek is gebleken dat dat nogal eens verwarring en misverstanden oplevert. De Vijf Meilaan is een voorrangs- weg, maar op het beklinkerde deel wordt daar aan getwij feld. Het kruispunt wordt ge asfalteerd. Er wordt duidelijk aangegeven dat de weg een', voorrangsweg is. De fietsstro ken lopen na de asfaltering duidelijk geaccentueerd door. De bosschages die het uitzicht belemmeren worden fors ge snoeid. De kosten van de reconstructie bedragen 190.000 gulden. Het ministerie van verkeer en wa terstaat draagt 130.000 gulden subsidie bij. De gemeente Lei den betaalt de rest. De recon structie van het kruispunt is onderdeel van een groter plan voor de Vijf Meilaan. De kos ten daarvan waren eerst op zes miljoen gulden beraamd. Na een versobering was het plan voor twee miljoen gulden uit te voeren. Toen werd besloten de gelden voor de Slaaghwijk aan te wenden. De plannen voor de Vijf Meilaan werden in de ijskast gezet. Aangezien er weer allerlei subsidiegelden uit de potjes bij het ministerie van verkeer en waterstaat be schikbaar komen, wil de direc tie verkeer proberen om met deze subsidiegelden de rest van het plan ook uit te voeren. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: l Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I D kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: J Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel piet nodig naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I"* HIIVWUIIIl

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11