leto van Bush ekent raciale CcidócSommit Lagerfeld voor Chanel en Ferré voor Dior Tranen op Gatwick Airport rinkman toont begrip )or positie van Israël AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Britse fabrikant ambtsgewaden stopt Veiling van Hitler-curiosa Twee lijken in moskee GENLAND WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGINA 5 PARIJS Toeval of niet, de twee best doorvoede ontwer pers van de Parijse modescè ne zorgden op het einde van de modeweek voor de meest geslaagde collecties. Rondborigste Gianfranco Fer ré liet de strikjes, kwikjes en andere overtollig ballast ach terwege en bracht met zin voor proporties fraais en draagbaars in geslaagde kleurcombinaties en originele prints. Karl Lagerfeld wilde als het ware bewijzen, dat er nog leven is na het dispuut met Ines de la Fressange, en haalde Chanel opnieuw op de voorgrond door middel van een jeugdige en sportieve col lectie, die wijlen de Grote Ma demoiselle zeer welgevallig zou zijn geweest. Of zit zijn creatieve kracht net als bij Samson in zijn paardestaartje? Korte jurken, lange jasjes of tunieken. Lagerfeld maakt zich er vooral niet druk over. In zijn collectie voor Chanel lijken blouses en tunieken op jurken en korte jurken op blouses. De hoofdrol wordt in elk geval gespeeld door zwar te caleons tot boven de enkel en wielerbroekjes, gedragen met dijhoge kousen. Te oordelen naar de gebruikte kleuren, staat Karls humeur op zonnig. Een abrikooskleu- rig of parmapaars jasje met grote splitten, alsof de naden niet helemaal gestikt zijn, wordt gedragen op een zwart plissé-rokje aan een gladde heuppas of er komt een mini met glanzende franjes tussen door piepen. Dikke zwarte stippellijnen onderstrepen de zijnaad van een witte panta lon of de zoom en de korte mouwen van een wit gerend jurkje met zwart gestrikt lint onder de verhoogde taille. Gianfranco Ferré, de rond borstige, zeg maar dikbuikige Italiaanse architect die -het potlood zwaait in huize Dior, is in vorm. Meer de ravioli- vorm dan de spaghettilijn, zou je kunnen zeggen. Ook res pecteert hij andermans vor men. Niets knellends alles behalve de potloodpijpbroe- ken valt genadig wijd. Er wordt niet bezuinigd op materiaal, noch op kwaliteit. Zijden shantung gebruikt Fer ré achteloos alsof het om een simpel katoentje ging. Ferré liet een welgevallig oog vallen op rieten gevlochten stoelzit tingen. Niet die van Dior, want die zijn traditiegetrouw van fluweel-. Deze vlecht werkmotieven bezigt hij in zwarte bedrukkingen en dito raffia-borduursels op een veld van oker. Ferré blijkt geen zwartkijker, maar een zwart-wit kijker. Dat blijkt uit de zwarte shan tung-blazer met witte voor kant. Daarbij een zwarte rechte pantalon, een wit mouwloos vest, een witte ge- E lisseerde crêpe de Chine louse en als accessoires een witte kapiteinspet, witte handschoenen, een witte satij nen stola en zwarte hoogge hakte pumps met witte hak ken. Een zwarte jumpsuit met spaghettilintjes boven een witte boezem smukt hij speels op met een bolero van zwarte organza met strookjes en strikken van kant en tule en geborduurde vlinders. Daarbij tikt men een zwarte tule som brero op de kop. Er zit een roze vlinder op. LILI ARMON Granaat voor kazerne komt in huis terecht SAN SALVADOR Bij een mis- lukte aanval van het linkse verzet zijn gisteren in El Salvador twee burgers om het leven gekomen. Een granaat, afgevuurd vanaf een eigengemaakte lanceerinstallatie, landde niet op een kazerne maar op een woonhuis. Bij de inslag ver loren twee kinderen het leven. In de kazerne zijn de Salvadoraanse chefs van staven gevestigd. Op 4 november worden in Mexico de vredesonderhandelingen tussen de strijdende Salvadoraanse partijen hervat. Elizabeth Dole verlaat Bush WASHINGTON Elizabeth Dole, minister van arbeid in het kabinet van George Bush, legt naar verwachting vandaag haar ambt neer. Naar verluidt heeft zij een topfunctie bij het Rode Kruis aanvaard. Elizabeth Dole, de echtgenote van Robert Dole, leider van de republikeinen in de Senaat, is de hoogstgeplaatste vrouw in Bush' regering. Onder Reagan bekleedde mevrouw Dole de functie van minister van verkeer. Haar vertrek is de eerste wijziging in het kabinet van Bush, dat op 20 januari 1989 met zijn werkzaamheden begon. Lichtbruin en wit zijn de kleuren van deze van neteldoek ver vaardigde japon, die laat zien hoe de Italiaanse modeontwerper Ferre zich de zomer van 1991 voorstelt. FOTO: AP Een korte tuniek met fraaie figuren erop gedrukt voor het Fran se modehuis Dior gepresenteerd door Gianfranco Ferre. igarije herdenkt 1956 Hongaarse parlement heeft gisteren de slachtoffers van de ;opstand van 1956 herdacht, de bloedigste opstand in het blok. In toespraken voor de volksvertegenwoordiging werd een jlijking getrokken tussen de stemming van apathie na het neer van de opstand en de gemoedstoestand nu. ,,We vechten te- een gebrek aan zelfvertrouwen", zei parlementsvoorzitter ijirgy Szabad. „Vandaag de dag, nu het land moeilijke tijden naakt, nu Hongarije niet alleen lijdt aan haar geschiedenis, v ook nieuwe pijnen en teleurstellingen heeft te verwerken, laat 1956 in gedachten nemen", zei premier Jozsef Antall. Een voor het gebouw van de landelijke radio, waar voor- en nistanders van de toenmalige Sovjetleider Josef Stalin elkaar in Iievochten, werd korte tijd verstoord door ongeveer twintig ien. Zij drongen de hal van het gebouw binnen en eisten de jdering van een gedenkplaat ter ere van gevallen agenten van iheime politie die het radiostation verdedigden tegen de op- elingen. De mannen trokken zich terug toen het plakkaat werd jkt met een doek. Later op de dag zou er een mars plaatsvin- lie het spoor volgde van de demonstranten in 1956. FOTO: AP Mare De Koninck) IHINGTON Het dat president Bush week uitsprak over h nieuwe anti-discrimi- wet is kenmerkend t de raciale spaningen dn de VS sedert enige weer groeiende zijn. lrname de vraag of 'po- (,re discriminatie' ge- (jtvaardigd kan zijn, :°eelt de Amerikaanse inleving. weigert zijn handteke- i onder een wetsontwerp oor zowel de Senaat als luis van Afgevaardigden nvaard en dat het voor I nemers gemakkelijker 1 een werkgever (met s) aan te klagen wegens minatie bij personeelsse- ,'et immers verschuift de 'slast naar de werkgever: zou bij een aanklacht in bewijzen dat hij niet mineert. Volgens presi- Bush dwingt die bepaling gevers om, ten einde het van kostbare rechtsza- li vermijden, met quota's n werken. Een onderne- ou geneigd zijn het per- 'ti lbestand qua raciale sa- telling een afspiegeling te k zijn van de lokale samen- omdat daarmee het harde bewijs wordt ge- dat vrouwen en min den niet worden achter- d. irmele bezwaar van Bush daarmee niet op de eer- 'p aats naar de professionele iktheid van sollicitanten *den voor promotie Excuus De voorstanders van de nieu we wet kunnen de gedachten- gang van de president wel vol gen, maar menen niettemin dat Bush de bezwaren over drijft. Het grootste deel van het Congres, met name de De mocratische (oppositie-, maar meerderheids-) Partij denkt van niet. „Dit is geen quota- wet", stelt senator Ted Kenne dy, een van de ontwerpers van de wet. Quota's zijn in de VS nergens formeel aanvaard. Wel geldt bij overheden en be drijven veelal de formule dat 'bij gelijke geschiktheid' de voorkeur wordt gegeven aan een vrouw en/of iemand van een etnische minderheid, tot dat in de praktijk toch sprake is van een demografische af spiegeling. Wat Democraten en ook som mige leden van Bush' Republi keinse Partij nu zo furieus maakt is niet zozeer het veto van de president als wel het alternatief dat hij te elfder ure te berde heeft gebracht. In een eigen wetstekst legt Bush niet alleen de bewijslast bij de werknemer, hij geeft werkgevers ook een wettelijk excuus voor discriminerend personeelsbeleid. „Als een overwegend zakelijk belang dat vergt", zo zegt de wets ver sie van Bush, „dan mag een werkgever wel ras, geloof of geslacht in overweging nemen bij sollicitaties en promoties". 'De klanten' Dat komt erop neer dat onder nemers het thans ongeldige ar gument weer zouden kunnen gaan aanvoeren dat bijvoor beeld geen zwarte werkne mers op bepaalde posten wor den aangenomen omdat 'de klanten' zulks niet zouden waarderen. „Hiermee zouden we in een klap 25 jaar terug gaan. Ik wil niet zeggen dat Bush een racist is, maar hij is zeker slecht ge adviseerd door racisten in zijn omgeving. Ik ben geschokt", aldus Benjamin Hook, voorzit ter van de NAACP, de 'Vere niging voor de Verheffing van Gekleurde Mensen'. En Judith Lichtman, voorzit ter van het Women's Legal Defense Fund, zegt: „Nu ver telt president Bush de miljoe nen werkende vrouwen in ons land dat hun bazen hen mogen discrimineren". Bush heeft verklaard dat hij het betreurt de anti-discrimi- natiewet te moeten torpederen omdat er in zijn ogen ook veel positieve dingen in staan, zoals bepalingen tegen ongewenste seksualiteit. Maar veel Ameri kanen vermoeden een sluwe politieke calculatie achter het veto. Op 6 november aanstaande zijn er tussentijdse verkiezin gen voor het Congres, en Bush, wiens imago toch al ern stig beschadigd is door de cri sis rond bezuinigingen en be lastingverhogingen, zou zin spelen op racistische sentimen ten in het blanke electoraat om zijn politieke positie weer te versterken. Ted Kennedy denkt niet dat Bush bewust die strategie heeft gekoz „Maar", zegt de senator uit Massechussetts, „de president toont dat hij liever de extre misten binnen zijn eigen partij op hun gemak stelt dan dat hij voor simpele maatschappelijke rechtvaardigheid zorgt". India: nieuwe verkiezingen NEW DELHI Het Nationale Front, de regeringscoalitie van de Indiase premier Vishwanath Pra- tap Singh, zal nieuwe verkiezin gen uitschrijven nadat de coalitie haar meerderheid in het parle ment heeft verloren. Dit is van daag vernomen van vooraan staande leden van Singhs Janata Dal-partij. Het kabinet van Singh verloor zijn meerderheid nadat de hindu-partij Bharatiya Janata Partij (BJP) zijn gedoogsteun aan dé minderheidsregering introk wegens een bitter conflict tussen hindu's en moslims. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De verhalen van degenen die dank zij het aandringen van Ted Heath eindelijk zijn terug gekeerd uit Irak liegen er niet om. Op Londens Gat wick Airport, waar zij vanochtend vroeg arri veerden, vertelden ver schillende ex-gijzelaars dat de Britten die in Irak gevangen worden gehou den diep vernederd en doodsbang zijn. Zij worden vaak slecht behan deld in scheikundige en ande re Iraakse fabrieken, waar zij opgesloten zitten in donkere kamers, zonder daglicht en met weinig voedsel. Zij komen zelden of nooit in de open lucht. Een van de ex-gegijzel- den die opgesloten was ge weest in een Iraakse wapenfa briek, zei dat hij op een gege ven moment met zijn gezellen gerebelleerd had tegen brutale en sadistische Iraakse bewa kers. De gijzelaars kregen nau welijks te eten. Zij haalden schuttingen neer, brachten slo gans tegen Saddam Husayn aan op de wanden en sloegen ruiten stuk. „Wij werden be handeld als beesten", zei deze man. Na de aankomst van de 'Scar let Lady' speelden zich op Gat wick Airport ontroerende to nelen af. Echtparen die elkaar al zo lang niet meer hadden gezien, weenden tranen van vreugde. Maar er waren ook veel bitter teleurgestelde man nen en vrouwen aanwezig, die huilden van verdriet omdat het oud-premier Heath niet was gelukt iedereen mee te brengen die op zijn lijst van 200 kandidaten stond. De 38 Britten die met hem mochten vertrekken, zijn praktisch allemaal bejaard of ernstig ziek. Er is een Brit bij van gemiddelde leeftijd die aan kanker lijdt en volgens de verhalen die de ronde doen vrij spoedig zal sterven. Maar Ted Heath had gehoopt veel meer gijzelaars te ontrukken aan de klauwen van Hussayn. Toch vindt Heath dat zijn hu manitaire missie naar Baghdad met succes is bekroond. Hij verwacht dat van de week nog meer Britten uit Irak naar En geland zullen mogen vertrek ken. Het Britse departement van buitenlandse zaken ont kent dat oud-premier Heath met zijn geslaagde humanitai re zending de conservatieve regering Thatcher in verle genheid heeft gebracht. Maar Ted Heath is nu de held van miljoenen Britten, en dat be valt premier Thatcher aller minst. Ze zou het veel fijner hebben gevonden als Heaths onderneming helemaal was mislukt. HAAG CDA-frac- 'jiorzitter Brinkman tijdens zijn bezoek Israël een beter be- gekregen voor de njlemen waarvoor de r(ilische regering staat. :man is een week in Is- n meldde uit dat land het „billijken" dat de ische regering eerst een ;ing wil zoeken voor de tijnse problemen in de te gebieden. De proble- waarmee Israël daar te n heeft zijn al moeilijk J, zei hij. sprekken met Israëlische ïdslieden toonde hij be- 'oor de Israëlische kritiek houding van Europa je- het land. Naar Brink- gevoel „terecht" laat Is le veiligheidssituatie bo lles gaan. „Dat is een le vensvoorwaarde voor het land". Brinkman sprak ook met Pale stijnse vertegenwoordigers. Hij constateerde nogal wat „anta gonisme" en kreeg aanvanke lijk de indruk dat de Palestij- nen en de Israëli's als „twee doofstommen tegenover elkaar stonden". De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich vooralsnog onthouden van openlijke kritiek op Israël in de verwachting dat Israël zal terugkomen op zijn weigering een VN-delegatie te ontvangen naar aanleiding van de dood van 21 Palestijnen tijdens rel len op de Tempelberg. In de Gazastrook is gister avond een Palestijn gedood en raakten er drie gewond toen vanuit een auto op de vier Pa lestijnen werd geschoten. De politie vermoedt dat het een aanval van Israëlische burgers betreft. ratie van universitaire afgestu deerden in fraaie gewaden heeft gestopt. Leonard Brown (72), de baas van Cambridge Robes, is droef gestemd omdat hij zijn zaak moet sluiten. „Ik vind het zon de", zegt hij, „dat wij ermee stoppen terwijl de orders bin nenstromen. Ik heb alles ge probeerd om personeel te vin den, maar mijn pogingen wa ren vergeefs. De socialisten die net voor Thatcher regeerden, maakten een eind aan het oude systeem van leertijd voor beginnelingen, die het vak nog niet onder de knie hadden. Te genwoordig moet je nieuwelin gen net zoveel betalen als mensen met jarenlange erva ring - en dat is toch onzin?" „Vandaag de dag zoeken jonge Engelsen als ze vers van school komen bij voorkeur een baan in een winkel of een wa renhuis, waar ze weinig meer hoeven te doen dan maar wat rond te hangen tot er alweer een dag voorbij is. Maar in mijn zaak moet je doorlopend de machines in de gaten hou den". Sommige klanten van Cam bridge Robes zijn erg bekend. De hertog van Edinburgh, ge maal van koningin Elizabeth, is er één van. Ook Lord King, President van British Airways estelde in Cambridge de fraaie uitrusting die hij nodig had om als 'peer' in het hoger- huis te kunnen gaan zitten. Cambridge Robes heeft ook to ga's geleverd aan studenten van de universiteit van Wol- Iongong. Dat-deel van Austra lië bezorgde haar geregeld klandizie. In het verleden werkte de firma van Len Brown ook regelmatig voor de universiteit van Papua Nieuw- Guinea. Toen in 1953 de ko ning en koningin van Tonga gekroond werden, kwamen hun rijke gewaden van het be trouwbare huis Cambridge Ro bes in Engeland. Koningin Salote van Tonga was in 1953 aanwezig op ae kroningsplechtigheid van Groot-Brittanniës vorstin Eli zabeth II in Londens West minster Abbey. Het regende die dag oude wijven, maar ko ningin Salote wilde per se ge bruik maken van een open koets om naar de kerk te rij den. Breed glimlachend zat ze in de plassende nattigheid te wuiven naar duizenden en thousiaste toeschouwers onder paraplu's. Het gewaad van ko ningin Salote was gemaakt van Frans fluweel en afge boord met Canadese herme lijn. De tamelijk corpulente zwarte vorstin zag er stralend uit. Een portret van Salote in vol ornaal hangt bij Leonard Brown op kantoor. - Rob hoort in de verte de lorrie naderen. De meisjes in de Bullbiter, die er net als een soort tank uitziet. Rob het kost hem weinig moeite de motor op gang te krijgen, de machine staat met de neus naar voren. Hoe werkt de Wacht eens, net als bij een tank natuurlijk. Met draait hij de machine. Met een razende snel de enorme boor van de „Bullbiter" door de lucht. Althusser overleden PARIJS Louis Althusser, een van Europa's prominentste marxistische filosofen, is maandag op 72-jarige leeftijd overleden. Althusser was pro fessor aan de vermaarde Ecole Normale Superieur in Parijs tot 1980, toen hij zijn vrouw wurgde op het terrein van de universiteit. Hij werd in 1981 geestelijk onbekwaam bevon den om terecht te staan en op genomen in een psychiatrische kliniek in Parijs, waar hij in 1984 uitkwam. Althusser ver wierf de hoogste Franse graad in de filosofie. MÜNCHEN Het veilinghuis Hermann Historica in München wil op 16 en 17 november een aantal Hitler- curiosa bij opbod verkopen. Onder de te veilen stukken is een spade waarmee de Führer in 1934 een begin maakte met de aanleg van de eerste „Reichsauto- bahn" van München naar Salzburg. Het veilinghuis wil voor de van inscripties voorziene spade en enkele andere historische stukken uit de beginperiode van het autobaanproject een bod van minimaal 10.000 D-mark. De steen die de eerste kilometer van de snelweg naar Salzburg markeerde moet een bedrag van 4500 mark opbrengen en aan een Hitier geschonken sculptuur uit dankbaarheid van de Beieren voor de autobaan-aansluiting met Oostenrijk hangt een prijskaartje van 6500 mark. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN 'Cambridge Robes', gevestigd in de Engelse universiteitsstad Cambridge, houdt ermee op. Deze firma maakt al 43 jaar toga's en andere ambtsgewaden voor ko ningen en koninginnen, bisschoppén, rechters, ad vocaten en academici, maar op 31 oktober sluit ze haar deuren. Maar er komt gang in. Waggelend en stampend kruipt het ge vaarte door de gang en Rob krijgt er al zo'n beetje plezier in. Want dit moet lukken. Wie zal hem nu nog durven tegenhouden? Harries denkt er blijkbaar net zo over, want Rob ziet dat hij snel naar de lorrie terugholt, er op springt en de machine aan de gang brengt. Nu moet hij vluchten voor Rob en de meisjesl De rollen zijn wel snel omgedraaid. MADRID In een geïm proviseerde moskee in de Spaanse hoofdstad Madrid zijn gisteren de zwaar ver minkte lijken van een Ma rokkaans geestelijk leider en een ambassademede werker aangetroffen. Bij de lichamen vond de poli tie briefjes in het Arabisch en Frans, waarin een anonieme schrijver meedeelde de moor den te hebben gepleegd omdat hij werd vervolgd door de Ma rokkaanse regering. Een ano nieme beller had de politie ge tipt. Volgens de politie was de beller waarschijnlijk niet de dader, maar degene die de li chamen het eerst vond. Het ontbreekt Cambridge Ro bes niet aan bestellingen, maar aan nieuw personeel. Haar or derboek staat praktisch vol, maar ze vindt geen jongelui meer die het vak van ambtsge waden maken willen leren. Jongens en meisjes die hun Engelse school verlaten, kij ken in de eerste plaats uit naar een baantje dat zonder al te veel inspanning genoeg geld opbrengt. Toen de zaak nog liep als een trein, werkten bij Cambridge Robes 36 dames die jaarlijks zo'n 10.000 ambtsgewaden pro duceerden. Tegenwoordig, een half miljoen tabbaards later, is het personeelsbestand tot 12 geslonken. Dit trieste feit bete kent, dat het gerenommeerde familiebedrijf zijn laatste gene- *>0 O'Tvlht In Israël nemen steeds meer burgers schietles. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5