„Ons het nie gekom met n verlanglys nie De Klerk: economische- groei is een noodzaak 1 Wat doet de kroonprins eigenlijk, en heeft hij al een BINNENLAND £eidM<3owuM\t WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGIt I' 99 99 c DEN HAAG „Sorry hoor, maar ik ben alvast maar met eten begonnen", zegt een journalist van de Zuidafrikaanse staatsradio RSA, terwijl hij naar zijn volle bord wijst. Een lekkere hap gaat er wel in. De journalisten die met president De Klerk zijn meegekomen hebben er een al lange dag op zitten, als het officiële ban ket in de Ridderzaal nog moet beginnen. Tegelij kertijd vindt in het perscentrum Nieuwspoort een dineetje plaats met Nederlandse collega-journalis ten. Via een videoverbinding kan het officiële di ner van de regeringsleiders nauwlettend worden gevolgd. „Vanochtend in Marokko, waar we een tussenlanding hebben gemaakt, moesten we om half vier op. En gisteren was het ook al laat. Dus vandaar". In totaal zestien Zuidafrikaanse journalisten in het kielzog van De Klerk meegekomen naar Neder land. Voor een dergelijk bezoek een heel normaal aantal, zegt de Rijksvoorlichtingsdienst. Opvallend is wel dat er geen zwarte collega's in het gezel schap zijn te ontdekken. Het bezoek van de Zuida frikaanse president krijgt dan ook nauwelijks aan dacht in de alternatieve pers. De gevestigde media hebben er echter des te méér aandacht voor. Terwijl de officiële gasten in de Ridderzaal aanzit ten, wordt in Nieuwspoort gepraat over de toe komst van Zuid-Afrika, de geweldsdreiging vanuit extreem-rechtse hoek en de positie van het ANC. Volgens de radiojournalist is één van de grote pro blemen die de hervormingen bedreigingen dat „De Klerk bedreigd wordt door rechts en Nelson Man dela door links". Maar ook minder belangrijke za ken komen aan de orde, zoals „Wat doet de kroon prins eigenlijk, en heeft hij al een vriendinnetje?". De radioverslaggever vraagt wie hij zou kunnen interviewen om ook het 'andere geluid' uit Neder land te laten doorklinken. Daar hoeven de Neder landse collega's niet lang over na te denken. „Dan moet je Connie Braam hebben van de anti-apart heidsbeweging Nederland (AABN)", zegt een colle ga van de Wereldomroep meteen. „Wat zij zegt komt recht uit haar hart' Als in de Ridderzaal de toespraken beginnen, wordt het geluid van de monitoren hard gezet. Premier Lubbers spreekt verzoenende woorden in de richting van de Zuidafrikaanse gasten. „De tijd voor een herstel van de directe dialoog is geko men", zegt hij. Aan het eind laat hij zijn geschre ven tekst voor wat-ie is en praat hij wat voor de vuist weg. „Ik. herkende in De Klerk als het ware de Zeeuw, alhoewel dat misschien meer van toe passing is op mevrouw De Klerk. Er was iets van verwantschap. Al de hele dag genieten we er van dat we Nederlands kunnen praten. Je kunt zelfs tijdens de besprekingen niets vertrouwelijks tegen je delegatie zeggen". De Klerk is duidelijk ingenomen met Lubbers' woorden en herhaalt nog eens in groté lijnen wat hij eerder op de dag tijdens de persconferentie heeft gezegd. Geen echt nieuws dus. ..Ma^bl hadden we ook niet verwacht", zegt de radi ili nalist -in een reactie. „Ik ben al wel twintij i met De Klerk meegeweest en je verwacht toe e dat hij elke keer zijn speech aanpast. Hoogmjri andert hij wat details". Toch is hij verrast d«n ontvangst van De Klerk in Nederland. Nauv protesten op een paar acties bij het Binn l en Paleis Noordeinde na en een allervrj |i lijkste premier Lubbers, die De Klerk roenis zijn moedige stappen. Ook de toon van De lie tafelrede vindt hij opvallend positief. „Volgeie is De Klerk heel blij met deze ontvangst, c zoek betekent voor hem echt een succes". CLARISSE 1 (I DEN HAAG Het is pre cies half vijf wanneer Fre- derik Willem de Klerk, staatspresident van Zuid- Afrika, de statige Rolzaal betreedt. Hij is ietsje klei ner dan hij op de tv lijkt, maar de glimlach is exact hetzelfde: innemend, ont wapenend, charmant en bijna niet kapot te krijgen. De vragen gaan gewoon in het Nederlands. De enkele keer dat De Klerk iets niet begrijpt schiet zijn ambassadeur, Noth- nagel, hem te hulp. Hij ver taalt de vraag dan in het het Zuidafrikaans, de taal waarin 'F.W.' eerst een korte verkla ring aflegt. „Ons is baaie dankbaar voor de baaie vrin- delijke ontvangs", begint De Klerk, om onmiddellijk daar na met de deur in huis te val len. „Ons het nie met 'n sho ping list (verlanglijst) gekom". De aanwezige journalisten die nen te begrijpen dat de Zuida frikaanse president geen bede laar is. Anders gezegd: De Klerk heeft de Nederlandse regering niet gevraagd om de economische en culturele sanc ties tegen Zuid-Afrika op te heffen of te versoepelen. Maar als de staatspresident niet gekomen is met een ver langlijstje, wat is dan wel het doel van zijn bezoek? Het ver beteren van de betrekkingen met Nederland. De Klerk zegt vervuld te zijn van de „bran dende begeerte om Zuid-Afri ka uit zijn isolement te halen". Hij denkt ook dat dat zal ge beuren, omdat zijn regering werkelijk ernst maakt met het afschaffen van de apartheid. Volgens De Klerk is er in zijn land sprake van een onom keerbaar proces. „Ons doel is een nieuwe grondwet, die voor alle Zuidafrikanen de moge lijkheid schept om volwaardig aan de regering deel te nemen. Alle Zuidafrikanen moeten stemrecht krijgen, een stem recht van gelijke waarde". Grondwet Dat klinkt heel mooi, maar hoe lang zal het duren eer dat streven verwezenlijkt zal zijn? De Klerk: „De nieuwe grond wet moet ingevoerd zijn voor medio 1994, wanneer het man daat van mijn regering ver strijkt. Wij hebben dus nog drie jaar en elf maanden te gaan". Hij voegt eraan toe zijn regering binnen afzienbare tijd de beruchte wetten zal intrek ken waarin de apartheid is verankerd: de groepsgebieden- wet, de 'Land Act' en de be- volkingsregistratiewet. Vooral het laatste document heeft overal ter wereld afschuw ge wekt. Daarin staat precies om schreven aan welke kenmer ken men moet voldoen om ge classificeerd te worden als blanke, kleurling, Indiër of zwarte. Een van de journalisten is kennelijk nog niet helemaal overtuigd van de goede bedoe lingen van De Klerk. Hij wil weten of de Nasionale Partij ooit met andere groeperingen een regeringscoalitie zal vor men. De president: „Dat is te vroeg om te zeggen. Wel is het zo dat er nu al een vorm van samenwerking is tussen mijn partij en het ANC. Maar een volledig bondgenootschap is niet mogelijk zolang het ANC nauwe relaties onderhoudt met de communistische partij. Dat is nu nog een heel groot struikelblok". Maar voor de wat verder verwijderde toe komst is De Klerk niet zonder hoop. Een volgende vragenstelster kan zich kennelijk niet voor stellen dat er in Zuid-Afrika ooit sprake zal zijn van 'one man one vote'. De Klerk her innert eraan dat zijn regering streeft naar gelijkwardig stem recht voor iedereen. „Dus zijn wij voorstander van een sy steem van 'one man, one vote". De president realiseert zich blijkbaar dat hij nog iets meer moet zeggen om de aan wezigen te doen geloven dat de blanken in Zuid-Afrika ooit de macht uit handen zullen geven. Hij legt uit dat er ook democratische stelsels zijn waarin niet automatisch een meerderheid zijn wil kan op leggen aan een minderheid. Hij wijst op bijvoorbeeld Zwit serland, waar vier of vijf ver schillende taalgroepen vreed zaam met elkaar samenleven en waar alle partijen in de re gering zitten. De Klerk wil af van het Britse systeem van „winner takes all". Het is zijn vaste overtuiging dat de vol gende staatspresident aanzien lijk minder macht zal moeten hebben dan hij nu zelf heeft. Het is hem om het even, zegt, Echt opgetogen keken minister Botha, president De Klerk en ambassadeur Nothnagel (vlnr) niet bij het begin van hun persconferi. Desondanks zeiden ze zeer tevreden te zijn over hun gesprekken met de Nederlandse regering. Geheel rechts een woordvoorder 1 persconferentie opende. hij, of die president Nelson Mandela heet of (wederom) F.W. de Klerk. „Als hij zich maar wil houden aan de nieu we grondwet". Er onstaat enige onrust in de zaal. De voormalige activist (terrorist?) Klaas de Jonge, be kend geworden door zijn lang durige, gedwongen verblijf in de Nederlandse ambassade te Pretoria, is gaan staan. Hij wil van De Klerk weten hoe lang er in Zuid-Afrika nog mensen gevangen gezet en gemarteld zullen worden. De staatspresi dent laat niet merken of hij de vragensteller herkent. Wel is hij opvallend vaag in zijn ant woord. Hij belooft dat de wet op de binnenlandse veiligheid, die grote volmachten geeft aan de politie en de geheime dienst, herzien zal worden. „Wij hebben een onderzoek gelast om deze wet te zuiveren van alles wat een negatieve uitwerking heeft op het proces van democratisering". De Jonge laat zich niet zo makkelijk afschepen. Hij be gint over de in de gevangenis zittende Mac Maharaj, voor man van het ANC en een lei dende figuur in de Zuidafri kaanse Communistische Partij. Zijn vrouw was maandag avond op een protestbijeen komst in Artis om te pleiten voor zijn vrijlating. De glim lach om de mond van De Klerk verdwijnt. „Het is nog steeds zo", herhaalt hij op af gemeten toon, „dat het in Zuid-Afrika een misdaad is om zekere dingen te doen. Me neer Maharaj zal binnen af zienbare tijd voor het ge rechtshof gedaagd worden". De Klerk zwijgt over hetgeen de ANC-voorman ten laste ge legd zal worden. Iets over half zes vindt de pre sident het welletjes. Hij wil nog even naar paleis Noord einde, waar hij en zijn vrouw Marike logeren, om zichn frissen voor het banki V premier Lubbers hem paar uur later in de Ridd n zal aanbieden. Op het Bi hof staan ongeveer ho demonstranten met zeer11 digende spandoeken zwijn, rot op!") achter ih hekken te wachten, tot( e Klerk in zijn auto lang f rijdt. Wanneer dat ter' gebeurt stijgt er een oor\ vend lawaai op van geflu trommel en geschreeuw komt tot een kleine sch< seling met de kennelijk nuwachtige politie. n RIK IN 'T I n. Bezoek De Klerk breed uitgemeten in blanke kranten van Zuid-Afrika JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse (blanke) media schilderen het tweedaagse be zoek van president De Klerk aan ons land af als de 'Terug keer van de Verloren Zoon'. De aandacht die de reis van De Klerk in de pers krijgt steekt schril af tegen de publi citeit in deze media rond het bezoek van Nelson Mandela aan Nederland, eerder dit jaar. Het „thuiskomen" werd in de grootste Engelstalige krant, „The Star" in Johannesburg, in een cartoon verbeeld. Daar op is te zien hoe De Klerk en minister van buitenlandse za ken Roelof Botha in Neder land aankomen met een ze ventiende eeuws schip ge naamd- de „Reformadarus", een verwijzing naar het schip „De Drommedaris" waarmee de Nederlander Jan van Rie- beeck in 1652 op Kaap de Goe de Hoop landde. De (blanke) media gaan ervan uit dat als de president de Nederlanders ervan kan overtuigen dat hij ernst maakt met de hervor mingen van de apartheid, Den Haag binnen de EG zal pleiten voor de opheffing van de sanc ties. De zwarte en de alterna tieve pers besteden nauwelijks aandacht aan de reis van De Klerk. 'Thuis' inTholen Terwijl hun echtgenoten zich in Den Haag bo gen over de politieke kwesties tussen Nederland en Zuid-Afrika, verdiepten de dames De Klerk, Botha en Lubbers zich tijdens een middagje Tholen in de historische banden tussen beide landen. In het Zeeuwse plaatsje, in de Dalemse- straat, dreef de grootvader van mevrouw De Klerk, Pieter Willemse, eind vorige eeuw een bakkerij totdat hij in 1890 naar Zuid-Afrika emi greerde. Op weg naar Tholen nam het gezel schap in het streekmuseum van Sint Annaland kortstondig plaats in de antieke schoolbankjes (foto) terwijl bestuursleden van het museum (links) uitleg gaven. In Tholen zelf was een een zame anti-apartheidsactivist op de been. Een onbekende had de nacht tevoren leuzen tegen De Klerk op straat gekalkt. Die kreeg mevrouw De Klerk niet te zien, omdat op straat wat zand was gestrooid. Het huis van haar grootvader evenmin. Dat heeft jaren geleden plaats moeten maken voor nieuwbouw. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Ofschoon de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk niet met een verlanglijstje naar Ne derland is gekomen, heeft hij tijdens zijn gesprekken met de regering wel dege lijk gepleit voor het op heffen van de economi sche sancties van de EG- landen tegen Zuid-Afrika. Hij deed dit echter op een indirecte manier. In het gesprek met Lubbers, Kok en Van den Broek bena drukte De Klerk voortdurend dat hij zijn plannen voor „een nieuw Zuid-Afrika" niet goed kan uitvoeren als de economi sche groei van zijn land be lemmerd wordt. De staatspre sident maakte met name dui delijk dat zijn regering zeer dringend extra geld nodig heeft voor onderwijs, gezond heidszorg en woningbouw. Dat geld kan alleen maar beschik baar komen door economische groei en daarvoor het nodig Mandela als Johannes de Doper DEN HAAG In zijn tafelrede tijdens Jiet diner in de Ridder zaal ter gelegenheid van het bezoek van president De Klerk herinnerde premier Lubbers onder meer aan het bezoek dat ANC-leider Nelson Mandela eerder dit jaar aan ons land heeft gebracht. In het Catshuis heeft Mandela daarbij met zoveel waardering en enthousiasme gesproken over president De Klerk, wiens komst toen al in de pen zat, dat zich bij Lubbers onweerstaanbaar het beeld opdrong van Johannes de Doper. Dat is misschien wat gedurfd, aldus een lachende Lubbers gister avond. Meer bijbelvaste gasten aan een belendende tafel consta teerden dat deze associatie inderdaad niet kon, als gevolg van de figuur van Winnie Mandela: Johannes was immers niet ge trouwd. dat de sancties snel worden in getrokken. Premier Lubbers heeft tijdens het officiële diner in de Rid derzaal zijn bezorgdheid geuit over de recente uitbarstingen van geweld in Zuid-Afrika, die het hervormingsproces in gevaar kunnen brengen. Lub bers zei te hopen dat de Zuida frikaanse regering een onpar tijdige oplossing zal vinden voor het geweld en het bloed vergieten. De Raad van Kerken in Ne derland neemt vanavond niet deel aan de receptie met de Zuidafrikaanse president W.F. de Klerk, zo heeft het modera- men (bestuur) van de raad aan ambassadeur van Zuid-Afrika, Nothnagel, laten weten. De raad heeft waardering voor de stappen die De Klerk heeft ondernomen, maar hij meent dat de situatie in Zuid-Afrika nog altijd reden geeft tot grote verontrusting en bezorgdheid. De raad acht een receptie niet het juiste kader voor een ont moeting met de president, maar is bereid tot een gesprek met de ambassadeur of een an dere vertegenwoordiger van Zuidafrikaanse re Ook de lidkerken van zullen niet op de recepti j| vertegenwoordigd. Volgens het Zuidafrik* ministerie van justitie w verklaring van president de Klerk, vlak voor zijn trek naar Nederland, politieke gevangenen worden vrijgelaten onjuif" zijn in Zuid-Afrika heli geen nieuwe politieke g genen vrijgelaten, noch i de kant van de presiden initiatief genomen dat v - reikt dan op 6 augustus is sproken tussen De Klerk vice-president van de apartheidsbeweging Nelson Mandela. In het van dit akkoord zijn inm zestig anti-apartheidsacti vrijgelaten. Volgens het i terie van justitie zou De zich hebben versproken, hij feitelijk bedoelde w; vanaf 6 augustus tot zijr 7 trek, zondagnacht, ongl 72 mensen zijn vrijgelate J verwees daarbij niet mensen die nog vrij n li komen", aldus de woor< der. Unieke archeologische vondst Noord-Holland AMERSFOORT Tijdens op gravingen in de buurt van het Noordhollandse plaatsje Hoog woud zijn unieke geconser veerde restanten van een klei ne nederzetting uit circa 2400 voor Christus blootgelegd. De ontdekking is gedaan onder leiding van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB). Het kampement was een onderdeel van de zogenoemde Enkel- grafcultuur. De leefgewoonten van de bewoners zijn uitste kend te reconstrueren door de goede conservering van ver gankelijk materiaal, zoals za-, den, botten, hout en schelpen. Ook werden twee kleine huis plattegronden gevonden. Dat is volgens de ROB een „zeer belangrijke ontdekking", die nooit eerder is gedaan. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER Snik J \lhet wenen Suske, met Uiske komt alles u/el joed Ik mis haar ook maar we moeten oerlrouwen hebben ■E3# o/tn vensLHumoe 6ene/n- 1 12inniG£ steh ween nnn oe Hem dim r P* 17? ili 7 i Ai" (c) Standaard Ultgeverl]/Wavery Productions Eisen tot acht maanden tegen neo-fascisten ALKMAAR Officier van justitie P. Groenhuis heeft gisteren voor de Alkmaarse rechtbank celstraffen tot acht maanden ge ëist tegen vijf deelnemers aan het extreem-rechtse Aktiefront Nationaal Socialisten (ANS). Hij achtte in alle vijf gevallen be wezen, dat de betrokkenen zich schuldig hadden gemaakt aan rascistische discriminatie tegen met name etnische minderheden en joden en in enkele gevallen aan verboden wapenbezit. Justi tie kwam de ANS-leden op het spoor door een inval in de wo ning van het Purmerendse centrum-democratische raadslid R. van de P Bij de huiszoeking werd het verwachte vuurwapen gevonden, maar bij toeval bovendien een omvangrijke partij ul tra-rechtse propagandamiddelen en veel nazistisch materiaal. Uitspraak op 6 november. November wordt maand van vallende sterren UTRECHT De Utrechtse sterrenwacht De Koepel verwacht dat in de eerste weken van november een vuurbol aan het fir mament te zien is. Het gaat om een zeer heldere meteoor. Later in de maand, met name op 17 november, verschijnen nog meer kleine stofdeeltjes uit de ruimte die in de atmosfeer van de aar de terecht komen en daar verbranden. Daarbij ontstaat een lichtspoor, dat aan de hemel In een fractie van een seconde aan voorbij flitst. Het gaat om zogenaamde Leoniden. In de jaren 1799, 1833, 1866 en 1966 ging htm verschijning gepaard met een ware sterrenregen. Het jaar 1833 was een absolute topper: in één nacht verschenen toen ongeveer drie miljoen vallende sterren. Dit jaar zullen het er veel minder zijn, waarschijnlijk niet meer dan enkele per uur. McCallister eist schadevergoeding weekblad AMSTERDAM De Amerikaanse voormalige rechter Eliza beth McCallister eist 50.000 gulden schadevergoeding van het weekblad Vrij Nederland. Een artikel van vorige week zou op belangrijke punten onjuiste informatie bevatten. Vólgens haar advocaat is McCallister, in strijd met gemaakte afspraken, niet de gelegenheid geboden te reageren op beschuldigingen van haar ex-echtgenoot in het verhaal. McCallister verblijft in Ne derland in afwachting van een verblijfsvergunning. Staatssecre taris Kosto van justitie legde in maart van dit jaar om humani taire redenen een uitleveringsverzoek van de Verenigde Staten naast zich neer. De voormalige rechter zou in de VS terecht moeten staan wegens ontvoering van haar dochtertje. Jongeren zijn zelden losbandig LEIDEN Jongeren zijn zel den losbandig in seksuele rela ties. Ze staan heel tolerant te genover het doen en laten van anderen, maar zijn voor zich zelf vrij conservatief, zo blijkt uit een onderzoek van de Leidse Universiteit. Alle ver halen over 'de losbandige jeugd van tegenwoordig' ver wijzen de onderzoekers naar het rijk der fabelen. De jeugd van vandaag legt een sterke koppeling tussen geslachtsge meenschap en relatievorming. Veertig procent van de onder vraagden jongeren van 16 tot 18 jaar heeft nog nooit ge slachtsgemeenschap gehad. De angst voor Aids speelt geen rol in het seksuele gedrag van de jongeren. Van de 120 onder vraagden waren er slechts 16 bang voor aids. Verzorgster verdacht van dood bejaarde ROTTERDAM Een 28-jari- ge ziekenverzorgster is maan dag aangehouden op verden king van moord dan wel dood slag op een 74-jarige bewoon ster van het Antonius-ver- pleegtehuis in Rotterdam. De Rotterdamse ziekenverzorgster wordt ervan verdacht dat zij de bewoonster om het leven heeft gebracht door haar een overdosis insuline toe te die nen. Dit gebeurde al op 22 mei waarna de bewoonster in coma ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4