ileuter- niderwijs noet uit iet slop Toename aantal donors stagneert Pandora bestrijdt al 25 jaar vooroordelen in psychiatrie JUÜ NIMMIHH Uil irtistylf Rasoel variété artiest IS leubelen Beter imago bouw moet jongeren trekken Herkenning van pit-bull wordt een probleem UNENLAND EckbcSomatit WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGINA 3 jbudsman: duidelijkheid >r aftappen van telefoon HAAG Er moet een wettelijke regeling m die garandeert dat burgers antwoord >n op de vraag of hun telefoon is afgeluis- De Nationale Ombudsman M. Oosting die aanbeveling aan minister Maij van en waterstaat, die verantwoordelijk is het telefoonverkeer. Als er is afgeluisterd de PTT degene die informatie vraagt oerwijzen naar de instantie die om het af in heeft gevraagd, doorgaans Justitie of de enlandse Veiligheids Dienst. De Nationale udsman doet de aanbeveling, omdat sinds ivatisering van de PTT vorig jaar de Wet baarheid van Bestuur niet meer van toe-- ng is op het voormalige staatsbedrijf. Vol- hem betekent dit een verslechtering van isitie van burgers en rechtspersonen. Homeopathische middelen nog niet uit ziekenfonds UTRECHT Een beslissing om homeopathi sche en antroposofische geneesmiddelen uit het ziekenfondspakket te halen is op dit mo ment niet aan de orde. Volgens staatssecreta ris Simons van volksgezondheid bestaan in de Tweede Kamer misverstanden over het ad vies dat hij de Ziekenfondsraad over deze middelen heeft gevraagd. Volgens hem gaat het om een „open" advies aanvraag. Wel noemt hij een hernieuwde af weging van belang met betrekking tot de plaats van de homeopathische en antroposofi sche middelen in het verstrekkingenpakket. Dit omdat in verschillende commentaren be zwaar is gemaakt tegen de bevoorrechte posi tie van deze middelen vergeleken bij de „re guliere medicijnen". DEN HAAG De als moslim vermomde Mohammed Rasoel die met zijn boek en uitspraken voor opschudding heeft gezorgd in de media, is in werkelijkheid een variété-artiest. Dat schrijft het weekblad HP /De Tijd dat vandaag is verschenen. De journalis ten van HP /De Tijd lopen al weken achter de gesluierde Rasoel aan. Vorige week beloofden zij de ontmaskering van de nep- moslim, maar Rasoel was hen steeds te slim af. De afgelopen week waren de rollen omgedraaid. De journalisten volgden Ra soel naar zijn huis „in een dorpje ten noorden van Amsterdam" en achterhaalden zijn identiteit. Volgens het tweetal gaat het om een man uit Pakistan die ongeveer vijftien jaar in Nederland woont en optreedt onder de naam 'Zoon van Tarzan'. Hij treedt op bij bruiloften en partijen. Meisje vermoord ECHT In een appartement in de Limburgse gemeente Echt is gisteravond het stoffe lijk overschot gevonden van de 18-jarige Sonja Hartmann. Zij is volgens de politie op een gewelddadige wijze om het le ven gebracht. Hartmann woonde samen met een oudere vriendin, die is verdwenen. De moeder van de verdwenen vrouw kwam gisteren op be zoek. Zij bezit een sleutel van het appartement. Binnen trof zij niet haar dochter aan, maar het levenloze lichaam van Sonja Hartmann. De politie heeft een speciaal recherche bijstandsteam gevormd. TERDAM Een ge- enlijk actieplan van sscholen, onderwijsor- saties en lerarenoplei- ;en moet het 'kleute- lerwijs' uit het slop problemen worden door een erkend, maar nog te op elkaar afgeschoven. ve nu gezamenlijk aan op- ïgen werken moet het ba lerwijs verbeteren", al- Janssen van het Alge- Pedagogisch Studiecen- (APS). Nog nooit waren ïl volwassenorganisaties 3 om te praten over het an de kleuter als vandaag otterdam. Vier onderwijs- tonden en drie pedago- centra presenteerden een plan. Volgens het plan er een werkgroep wor- ingesteld die gedurende jaar alles bij elkaar lapt wat van betekenis is de onderwijspraktijk, praatclub van deskundi- 1 zoals de Advies Raad Ba- 3 hderwijs (ARBO) eerder voorgesteld, maar een mensen die denkt en nit vanuit de praktijk en t contact onderhoudt met onderwijsveld via groot- ige bijeenkomsten in het „De werkgroep moet sti- ren en uitdagen", zegt h initiatiefneemster Janssen. Het aktieplan valt of staat bij steun van de overheid. „Wij willen er mensen en tijd in steken, evenals de onderwijsvakorga nisaties, maar de overheid zal de groep moeten instellen en de schakeldagen subsidiëren want de basisscholen hebben geen geld". Leerkrachten Al jaren maakt men zich in onderwijskringen druk om de positie van het jonge kind. Bij de invoering van de wet op het basisonderwijs in '1985 zijn de kleuter- en lagere scholen niet samengesmolten, maar heeft de lagere school haar kleinere zusje opgeslokt. De kleuters van vandaag begin nen eerder met lezen, schrij ven en rekenen ten koste van de aandacht voor emotie en creativiteit. Veel leerkrachten kunnen ook niet anders dan schools en zakelijk les geven. Want met het verdwijnen van het aparte kleuteronderwijs is ook de opleiding tot kleuterjuf verdwenen. Alle leerkrachten voor het basisonderwijs wor den opgeleid op de PABO. Omdat ze 'breed inzetbaar' moeten zijn, kent de opleiding geen specialisatie in het jonge kind. In praktijk betekent dit dat veel afgestudeerde leer krachten zich geen raad weten met het kleine grut in de eer ste twee groepen van de basis school. Ze vluchten in boeken en leerprogramma's en ver waarlozen spel en de sociale en emotionele ontwikkeling van het kind. Inmiddels heeft Janssen leer middelen ontwikkelt voor on derwijs aan het jonge kind. Maar als leraren er in de prak tijk niet mee weten om te gaan, sorteren ze weinig effect. De zorg om de positie van de kleuter in de basisschool is dan ook verbreed tot de zorg om de kwaliteit van de leraar. Op verzoek van de minister van onderwijs onderzocht de ad viesraad ARBO de knelpun ten. In het rapport 'Spelen en jongleren' adviseert de ARBO de instelling van een landelij ke coördinatiegroep en een groot innovatieproject van drie jaar. Een half jaar later, is ech ter nog niets gebeurd met het advies. Ook de Stichting Cen trum Onderwijs in Amsterdam heeft onderzoek gedaan naar aandacht die de PABO besteed aan het jonge kind. De conclu sie was vernietigend. Janssen: „Te weinig aandacht voor de pedagogiek, didactiek van het jonge kind, te weinig stagetijd en docenten die niet deskundig genoeg zijn"-. Vol gens Janssen kan het bijna niet anders of de PABO's moeten kiezen voor specialisa tie. „Twee jaar algemeen, waarbij ook aandacht voor het jonge kind, en daarna een spe cialisatie voor de onderbouw, van vier tot acht jaar, of de bo venbouw, van acht tot twaalf jaar". De verplichte 'brede in zetbaarheid' hoeft volgens Janssen geen beletsel voor specialisatie te zijn. „Wie een specialisatie voor de boven bouw heeft, zou aanvullende nascholing kunnen volgen". Ook directeur P. de Jong van de lerarenopleiding basison derwijs van de Hogeschool Midden-Nederland pleitte vandaag voor differentiatie. Nascholing moet daarbij niet als een last maar als een nood zaak worden gezien. „Leraren zullen er aan moeten wennen dat het onderwijs sterk in ont wikkeling is en dat ook zal blijven. Een kenmerk van de huidige leraar is dan ook flexi biliteit. Het is niet langer mo gelijk om een leraar tijdens zijn opleiding zodanig toe te rusten dat hij er een carrière lang mee toe kan. Het beroep van leraar kan niet zonder loopbaanfasering", aldus De Jong. Maar het is niet eerlijk om alle schuld voor het ondersneeu wen van de kleuter bij de do centenopleiding) te leggen. „Alle betrokkenen kunnen de FOTO: SP situatie in eigen huis verbete ren: de PABO's, de schoolbe geleidingsdiensten, maar ook de basisscholen zelf", aldus Janssen. Zo zal het klassikale lesgeven moeten worden door broken om tegemoet te komen aan de ontwikkelingsverschil len tussen kinderen. De leer stof zal "vernieuwd moeten worden en de ouders goed ge ïnformeerd. „Onderschat de rol van ouders niet. Zij hebben verwachtingen en als die niet uitkomen, kunnen ze grote druk uitoefenen op leerkrach ten. Bij voorbeeld wanneer dochtertje- of zoontjelief later dan verwacht thuiskomt met de 1 eerste schrijfoefeningen. Scholen moeten in zulke ge vallen duidelijk maken aan ouders waarom spelen zo be langrijk is". DEN HAAG De groei van het aantal donors voor orgaantransplantaties stagneert. Die bevinding is volgens een onderzoeks rapport van de Werkgroep Donorwerving „drama tisch". De groei in het verleden was al onvoldoende om het tekort op te vangen. Een snelle in voering van de nieuwe wet op de orgaandonatie, waar 75 pro cent van de Nederlanders voor blijkt te voelen, is daardoor des te belangrijker. Staatsse cretaris Simons van volksge zondheid kreeg het rapport met de „dramatische" gege vens vanmorgen tijdens de viering van de nationale do nordag. In opdracht van de Werkgroep Donorwerving peilde het Amsterdamse bu reau Ferro de mening van Ne derlanders over het vraagstuk van de orgaandonaties. Orgaandonors kunnen levens redden. De Nederlanders schijnen dat goed in de gaten te hebben. Ruim driekwart zegt in geval van ziekte of een ongeval in aanmerking te wil len komen voor een orgaan van een ander. Maar nog geen zeventien procent van de mensen ouder dan vijftien jaar is zo consequent ook zichzelf tot donor uit te roepen. Nederland telt momenteel iets meer dan twee miljoen codicil houders, evenveel als in 1988. In feite betekent dat een ver lies. Tot 1988 was immmers sprake van een stijgende lijn. Dat nu sprake is van stagnatie betekent dat publiciteitscam pagnes kennelijk niet hebben geholpen. Slechts de helft van de donors draagt het codicil daadwerkelijk bij zich. Ook wat dat betreft is geen winst geboekt ten opzichte van de laatste peiling in 1988. De tekorten aan donoren hou den intussen onverminderd aan. Dat kan levens kosten on der bijvoorbeeld hartpatiënten (21 mensen wachten momen teel op het beschikbaar komen van een donor), terwijl de situ atie bij bijvoorbeeld nierpa tiënten (1337 wachtenden) in vergelijking met de hartpa tiënt vaak iets minder urgent is. Het onderzoeksbureau is met de Werkgroep Donorwer ving van mening, dat de nieu we wet op de orgaandonatie mogelijk soelaas kan bieden. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Het wetsvoorstel ligt momen teel voor advies bij de Natio nale Raad voor de Volksge zondheid. Als het aan de Werkgroep Orgaandonaties ligt, wordt het voorstel zo snel mogelijk door de Kamer ge loodst. Volgens de wet krijgen alle Nederlanders van 18 jaar en ouder een donorformulier thuisgestuurd. Daarop kan worden ingevuld of men zich opgeeft als donor. Die gege vens worden centraal geregi streerd. Op het moment dat ie mand is overleden, kan snel de computer geraadpleegd worden om te zien of de over ledene zich als donor heeft aangediend. Met dat systeem is het niet meer nodig dat men sen een codicil op zak hebben. Een telefoontje naar het cen trale registratiepunt en vervol gens toestemming vragen aan de familie zijn de noodzakelijk handelingen. Het Amsterdamse onderzoeks bureau heeft aan het licht ge bracht dat driekwart van de Nederlanders wel voelt voor die nieuwe wet. Als het zover komt zal 81 procent het for mulier invullen en terugzen den. Een tegenvaller is wel dat er grote tegenstand bestaat te gen de centrale registratie van de gegevens. De Werkgroep Donorwerving verwacht dat het aantal do nors door invoering van de wet fors zal toenemen. Voor waarde is wel dat sprake is van vrijwilligheid. Een even tuele verplichting zich uit te spreken voor of tegen orgaan donatie blijkt 57 procent van de bevolking tegen de borst te stuiten. WIM BUNSCHOTEN dat veel aigestuaeerae leer- jaar. n,en nau jaar ïaier, is een- apecioiiactuc vuui uc uuveu- wen van ue tneuici uij uc uu- krachten zich geen raad weten ter nog niets gebeurd met het bouw heeft, zou aanvullende centen(opleiding) te leggen. Voor veel patiënten is het van levensbelang dat meer mensen met het kleine grut in de eer- advies. Ook de Stichting Cen- nascholing kunnen volgen". „Alle betrokkenen kunnen de f MONIQUE VAN DE VEN bereid zijn hun organen na overlijden af te staan. FOTO: SP DEN HAAG Ooit een de status van 'spreukentegel- den stuiten nog steeds op plaats voor (ex-)psychiatrische men was geweest in een in- net'als een lichamelijke, kan ten ook (ex-)patiënten bij normaal mens "ontmoet9 tJe' gekregen. Pandora viert moeilijkheden wanneer ze een patiënten en andere zwakke richting. Hij kreeg de verzeke- genezen. Tegelijkertijd zijn organisatie betrokken en we 1 wonrlotiii in T3on TToarf ^i-iri irorialrorinn willon afclnitpn nf ornpnpn" rinP nipt nnk rip nsvrhifltrischp natipn- Pandora ook PPn hplanppni" oktober Pieter van Vollenhoven ver- I, als voorzitter van de raad advies van de Landelijke Or- Slachtofferhulp, de'of- l(ile opening van het Bureau chtofferhulp Almelo. Claus woont in het Prome- >]jle Hotel in Den Haag een deel van het symposium „Private tor and Development" dat dt gehouden ter gelegenheid het 20-jarig bestaan van de (ancierings Maatschappij voor wikkelingslanden. DEN HAAG „Ooit een normaal mens ontmoet? En beviel 't?" Veel mensen kennen deze tekst zonder te weten waar hij vandaan komt. De spreuk werd in 1974 gelan ceerd door de stichting Pando ra een organisatie die op komt voor psychiatrische pa tiënten en heeft inmiddels de status van 'spreukentegel tje' gekregen. Pandora viert vandaag in Den Haag zijn 25- jarig bestaan met een symposi um. Ter gelegenheid van het jubi leum schreef drs. .Reinhilde van der Kroef van het Gro ningse onderzoeksbureau His- todata, een boek over de ge schiedenis van Pandora: '25 Jaar en nog steeds geen nor maal mens ontmoet'. „Mensen met een psychiatrisch verle den stuiten nog steeds op moeilijkheden wanneer ze een verzekering willen afsluiten of op zoek zijn naar een woning. Wanneer ze een rijbewijs aan vragen en ze geven op dat ze een psychiatrisch verleden hebben, moeten ze een specia le keuring ondergaan", vertelt Van der Kroef. „In deze prestatiegerichte maatschappij is steeds minder plaats voor (ex-)psychiatrische patiënten en andere zwakke groepen". Een recent voorbeeld uit de dossiers van Pandora. Een boerenzoon wilde graag het bedrijf van zijn vader overne men, maar als kleine zelfstan dige moest hij dan wel een ar beidsongeschiktheids-verzeke ring afsluiten. De zoon vulde eerlijk op het aanvraagformu lier in dat hij zeven jaar daar voor enkele weken opgeno men was geweest in een in richting. Hij kreeg de verzeke ring niet. Pandora verzet zich al 25 jaar tegen dit soort hardnekkige vooroordelen. Toch zijn er vol gens Van der Kroef ook posi tieve ontwikkelingen te con stateren. „Het idee 'één keer gek, altijd gek' leeft nog steeds, maar is de afgelopen ja ren wel minder geworden. Meer mensen zijn gaan begrij pen dat een geestelijke ziekte, netals een lichamelijke, kan genezen. Tegelijkertijd zijn ook de psychiatrische patiën ten mondiger en zelfbewuster geworden. Dat is de verdienste van Pandora en andere orga nisaties voor psychiatrische patiënten". De stichting werd opgezet door een groep bevlogen leken die, om vooroordelen weg te ne men, het publiek informeer den over psychiatrische be handelingen. Vanaf 1970 raak ten ook (ex-)patiënten bij de organisatie betrokken en werd Pandora ook een belangenor ganisatie. De laatste jaren, richt de organisatie zich in het bij zonder op problemen die de patiënten hebben met verze keringen en op de arbeids markt. Om sterker te staan in verzekeringskwesties werkt de stichting samen met patiënten groepen. met vergelijkbare problemen zoals aids-patiënten en seropositieven. (ADVERTENTIE) Vlamingstraat 40 grote markt 28 den haag ROTTERDAM Vroeger was het zo vanzelfspre kend: wie geen zin had om door te leren kon nog altijd de bouw in. Tegenwoordig is de jeugd nau welijks meer warm te krijgen voor een slopende baan op een koude' bouwplaats. De bouw wereld vreest tekorten aan werknemers. De manifestatie Jeugd en Bouw 2000 moet vandaag het imago van de bouwvakker oppoetsen. Vandaag kwamen zo'n 1400 scholieren tussen 14 en 21 jaar in Rotterdam kijken hoe aan trekkelijk werken in de bouw zou kunnen zijn. Leeftijdgeno ten die al in de bouwnijver heid werken presenteerden zich aan hun potentiële colle ga's. „Wie op een feestje vertelt dat hij in de bouw werkt,, maakt geen indruk bij zijn vrienden", constateert Jan Medendorp van de Bouw- en Houtbond CNV. Een geringe status dus, en daar komen volgens Me dendorp ook nog eens de be labberde arbeidsomstandighe den bij. „Een onderzoek toon de onlangs aan dat jongeren liever een paar honderd gul den minder verdienen met een baan in een warm kantoor dan wat ze als bouwvakker kun nen krjjgen". De bouwwereld vreest voor grote tekorten aan werkne mers wanneer de huidige ont wikkelingen zich voort blijven zetten. „Die tekorten zijn op dit moment nog niet schrij nend. Maar het gaat nu goed met de bouw. Wanneer die ontwikkeling nog twee a drie jaar volhoudt, ontstaat er een tekort van enkele tienduizen den bouwvakkers. Die moeten we nu dus onder de jongeren zien te werven", zegt Meden- dorp. Verbetering van de arbeids omstandigheden is daarbij vol gens Medendorp noodzaak. Het zijn die omstandigheden namelijk die ervoor verant woordelijk zijn dat vrijwel geen enkele bouwvakker het tot zijn 65e volhoudt op de bouwplaats. „Jaarlijks komen achtduizend bouwvakkers in de wao terecht wegens rug- en heupklachten. Een absurd hoog aantal natuurlijk", aldus Medendorp. Om ook bij werkgevers aan dacht te vragen voor de ar beidsomstandigheden loopt dit jaar een radio- en televisie campagne onder de titel „Een bouwvakker is niet van steen". In samenspraak met de werkgevers en de overheid gaan de vakbonden proberen bedrijven te stimuleren die omstandigheden te verbeteren. Speciale winterkleding voor bouwvakkers is in de maak; bedrijven die overgaan tot de aanschaf van een machine die stoepranden kan verplaatsen zouden volgens de Bouw- en Houtbond voorrang moeten krijgen bij het plaatsen van or ders. Tot 10 jaar geëist tegen overvallers benzinestations DEN HAAG/LEIDEN Het arrestatieteam van de Haagse politie schoot op 20 juli van dit jaar in de Leidse Barnsteen straat een 17-jarige jongeman dood, die deel uitmaakte van een bende overvallers van benzinestations. Tegen vijf bendeleden (18 tot 24 jaar oud) eiste de Haagse officier van justitie gisteren gevangenis straffen van vijf tot tien jaar. In wisselende samenstelling overviel de bende tankstations in de omgeving van Den Haag en Rotterdam. De buit was in alle gevallen miniem. Officier van justitie mevrouw mr. P. Koolschijn: „De overvallen ge beurden in een paar maanden tijd, in juni en juli. Sommigen gingen iedere dag op pad, soms meerdere keren op één dag". Soms werd van een voorgeno men overval afgezien, als de beveiliging te goed bleek. Na op 8 juni enkele postkantoren te hebben bekeken, viel de uiteindelijke keus op een ju welierszaak in de Haagse Hob- bemastraat. Daar werd de winkelier eerst bedreigd en vervolgens in zijn schouder geschoten'. De officier wees op de ontred dering die de overvallers bij hun slachtoffers teweeg had den gebracht. De verwonde ju welier heeft na de schietpartij zelfs besloten zijn bedrijf van de hand te doen. Mevrouw Koolschijn: „De daders deden het uit eigenbelang en uit fa miliebelang -één van de over vallers stuurde gestolen geld naar zijn ouders op de Antillen - maar het belang van de slachtoffers telde niet". Het doodschieten van de 17-ja- rige jongeman in Leiden wordt nog onderzocht door de rijksrecherche. Volgens de of ficier van justitie is inmiddels gebleken dat het slachtoffer bij zijn aanhouding alleen in het bezit was van een alarmpis tool. De raadslieden van de ver dachten vroegen de rechtbank om een nader psychiatrisch onderzoek van hun cliënten. Verder was er volgens advo caat mr. A. Westendorp geen sprake van wettig bewijs, wat tot vrijspraak zou moeten lei den. De rechtbank doet op 6 no vember uitspraak. door WILLEM RITSTIER DEN HAAG De regis tratie van agressieve hon den is technisch geèn pro bleem. Veel moeilijker wordt het om uit te ma ken welke hond een pit bull terriër is en welke niet. Een pit-bull is name lijk geen ras. Met een fo,k- en houdverbod wil staatssecretaris Gabor voorkomen dat er in Neder land nog meer agressieve hon den komen dan de naar schat ting zesduizend Fila's, Ameri can Staffordshires, Argentijnse doggen, maar voornamelijk pit-bulls. Over vijftien jaar zijn ze allemaal dood en begraven. De nu nog levende pit-bulls zouden allemaal moeten wor den aangelijnd, gemuilkorfd en geregistreerd. Een koud kunstje, meent de commissie registratie gezelschapsdieren in Nederland: tatoeage in het oor, paspoort met beschrijving en een goed computerbestand. Alleen vrezen deskundigen dat Gabor stuk loopt op de de finitie van een pit-bullterrier. Nu al hebben agenten in ge meenten waarin een aanlijn en muilkorfgebod geldt moeite om een pit-bull te herkennen. De pit-bull is namelijk geen ras en geen soort, maar een type hond die bepaalde ken merken vertoont zoals een brede nek, sterke kaken, een kort gedrongen en gespierd lijf. Kenmerken die ook ande re honden kunnen hebben. Prof. A. Rozemond, voormalig lid van de adviescommie Agressief Gedrag bij Honden, voorspelt dan ook vele proces- De politie in Den Haag wacht eerst af of het voorstel van Gabor door de Tweede Kamer wordt aangenomen. Voorals nog houdt men zich aan het beleid zoals al tijden wordt ge voerd. Wanneer een pittbull terriër heeft gebeten dan wordt altijd de hondenbrigade gewaarschuwd. Zij kijken in hoeverre er sprake is van een incident of dat de hond echt gevaarlijk is. Vervolgens wordt advies uitgebracht aan de burgemeester. Deze kan een aanlijn- of muilkorfgebod uitvaardigen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3