Ernesto Cardénal: een ongeschokt vertrouwen in de revolutie CëidócSoiLtai kerk wereld brieven van lezer beroepingen Duitse studenten hebben weinig binding met kerk mT CcidócSouxcmt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidócSotrtant WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGI Lefèbvre-aanharigers eisen predikaat katholiek op MÜNSTER Het bisdom Munster vecht voor de rechtbank van Kleef een geschil uit met de door de geëxcommuniceerde aartsbisschop Marcel Lefebrve gestichte priesterbroederschap Pius X. De broederschap heeft volgens het bisdom ten onrech te boven een kapel in Kleef, die is toegewijd aan Maria, troos teres der bedroefden, een bordje aangebracht met het opschrift 'rooms-katholiek oratorium'. Het bisdom meent dat het woord 'katholiek' alleen met uit drukkelijke toestemming van de plaatselijke bisschop mag worden gebruikt. Dat zou zo zowel in het burgerlijk wetboek als in het kerkelijk wetboek zijn geregeld. Daar voeren de ad vocaten van de broederschap tegen aan, dat het bij het woord 'katholiek' om een geloofskwestie gaat waarover de wereldlijke rechter geen uitspraak kan doen. Dissident koorlid belandt in gevangenis SAN ANTONIO De Amerikaanse Elojia Macias is in de ge vangenis beland, omdat zij als lid van het kerkkoor steevast haar eigen tekst en melodie zingt. Toen zij afgelopen zondag naar het altaar van de Onze Lieve Vrouwe kerk in San Anto nio liep, werd zij in de kraag gevat. Pastoor Alexander Wan gier had dit zo met de politie geregeld, omdat hij zich al maan den ergerde aan Macias' eigenzinnige optreden. Meteen nadat zij in de cel was beland, betaalde hij 400 dollar om haar vrij te krijgen. Macias moest wel beloven dat zij zich voortaan stil houdt tijdens de dienst. Volgens de 34-jarige vrouw is het de wil van God dat zij haar eigen teksten zingt. Zij vindt boven dien dat ze er niet van beschuldigd mag worden dat ze een an dere stem heeft dan de rest van het koor. Deugd is moedig en goedheid is nooit bang. Blanke NG-Kerk veroordeelt apartheid niet BLOEMFONTEIN De synode van de Nederduit se Gereformeerde Kerk (NGK) heeft geweigerd haar afkeuring uit te spreken over twee wetten die worden beschouwd als de pijlers onder het apartheidssysteem. De sy node volstond met een amendement waarin zij vaststelde, dat sommige synodeleden de twee wetten afwijzen en dat de regering ze wil afschaf fen. Het gaat om de Group Areas Act, die op grond van het ras bepaalt, waar iemand mag wonen, en de Population Re gistration Act, die bepaalt tot welk ras een Zuidafrikaan be hoort. Progressieve synodeleden dienden moties in waarin de beide wetten werden afgewe zen. De wetten zijn volgens deze moties op christelijk- ethische gronden niet aan vaardbaar, omdat ze niet be antwoorden aan de bijbelse normen van menselijke waar digheid en gerechtigheid. Conservatieve synodeleden vonden deze moties te gevoe lig en meenden dat de synode haar boekje te buiten zou gaan als ze een uitspraak over de twee wetten zou doen. De synode is niet de plaats „waar wij ons met politiek bezighou den", aldus oud-minister van landbouw dr. Hendrik Schoe- man. De synode bepaalde verder, dat een gemeente of regionale kerkvergadering die wil sa mengaan met een gemeente of regionale kerkvergadering van een van de vroegere NG- dochterkerken voor zwarten of kleurlingen, daartoe na overleg met de leiding van de NGK kan overgaan. Deze beslissing, die na een be spreking achter gesloten deu ren met overweldigende meerderheid tot stand kwam, vloeit voort uit de uitspraak van de synode over eenheid eind vorige week. De synode stemde toen in met „structu rele eenheid" met de vroegere dochterkerken, maar stelde een beslissing over de vraag hoe die eenheid eruit moet zien, uit tot de volgende syno devergadering in 1994. Alternatieve herdenking kerstening Latijns Amerika BUENOS AIRES De oecumenische organisatie voor vrede en gerechtig heid in Latijns-Amerika (Servicio Paz y Justicia) houdt in juli 1992 een al ternatieve „volksvergade ring" ter herdenking van 500 jaar kerstening van het continent. De bijeenkomst wordt gehou den in Ecuador, drie maanden voordat de Latijnsamerikaan- se rooms-katholieke bisschop pen, waarschijnlijk in bijzijn van de paus, hun officiële herdenking houden. De bis schoppen doen dat in Santo Domingo in de Dominicaanse Republiek, het gebied waar Columbus vijfhonderd jaar geleden aan land ging. De Latijnsamerikaanse Raad van Kerken (CLAI), waarbij 130 protestantse en pinkster kerken zijn aangesloten, heeft al positief gereageerd op de uitnodiging van Servicio. Ook talrijke mensenrechtenorgani saties en bewegingen van de oorspronkelijke Amerikaanse bevolking zullen aanwezig zijn. De Indiaanse gemeenschap pen en andere groepen die ge leden hebben onder de kerst ening van de Europeanen zul len een belangrijke rol spelen tijdens de volksvergadering. De strijd die deze groepen in het verleden tegen de Spaan se onderdrukker hebben gele verd. is volgens de organisato ren een bron van inspiratie voor groepen die nu strijden voor de armen en de India nen in Latijns-Amerika. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoogvliet mw. drs. A.J.C.C. van der Pers te Akkrum. Aangenomen naar Oudewater (bel den part-time) drs. W. Loosman en mw.drs. J. Bolhuis te Wommels (bei den part-time). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ridderkerk (tweede beroep) K. de Vries te IJsselmuiden- Grafhorst. die dit beroep heeft aan genomen. AMSTERDAM Zijn utopische visie heeft er niet onder geleden nu Ni caragua niet langer wordt geregeerd door de sandi nisten. De Nicaraguaanse priester-dichter Ernesto Cardénal, die maandag een eredoctoraat kreeg van de Vrije Universiteit, staat nog onverkort ach ter de sandinistische re volutie die hij negen jaar lang als minister van cul tuur heeft gediend. „Lang voordat iedereen begon te" praten over de perestrojka, had de Nicaraguaanse revolu tie al een ware democratie voor ogen. Onze revolutie wilde zorgen voor politiek pluralisme, vrijheid voor op positie en pers, een gemengde economie en een absoluut res pect voor de mensenrechten", zegt hij zonder blikken of blo zen. Met de nederlaag van de ver kiezingen in februari gaf Ni caragua volgens hem een les in democratie. Verkiezingen waarin een partij nooit zou kunnen verliezen, zouden niet alleen een valse democratie zijn, maar ook een valse revo lutie. De ware intenties van de Sandinisten zijn volgens Cardénal daarom nu pas goed duidelijk geworden. Waarom ze dan toch die verkiezingen verloren hebben? Voor Car dénal is het antwoord simpel: de nederlaag van de Sandinis ten was te wijten aan de mili taire en economische druk van de Verenigde Staten die een deel van de bevolking er toe gedwongen heeft te stem- Ernesto Cardénal men voor een andere rege ring. „In de verkiezingen ging het in feite tussen de Sandi nistische revolutie en de Ver enigde Staten. En in dat op zicht waren de verkiezingen niet vrij". Schrijven Nog voordat de Sandinisten overigens de verk ezingen verloren, had Cardénal zich al teruggetrokken als minister. Uit financiële nood hieven de sandinisten in 1988 het minis terie van cultuur op en sinds dien houdt hij zich weer voor namelijk bezig met het schrij ven van poëzie. Vorig jaar kwam zijn laatste bundel uit: Cantico Cosmico dat een grote lofzang is op de schepping. Cardénal zegt niet te weten wat voor hem belangrijker is: de politiek of het dichter schap. Ook al schrijft hij nu voornamelijk weer gedichten, hij is een toegewijd lid van het Frente Sandinista. Wat het politieke en dichterlijke bij elkaar brengt is het profe tische en daarin voelt hij zich het meest thuis. Een profeet die ondanks alle FOTO: AP rampen die zijn land hebben getroffen een ongeschokt ver trouwen bewaart in de moge lijkheid van vreedzaam sa menleven. „Kom naar de aar de, hemelse republiek", luid de zijn toespraak gisteren voor studenten van de Vrije Universiteit. „Mensen zijn verdeeld in diegenen die hun buur liefhebben en diegenen die dat niet doen". Dat is voor Cardénal ook de wezenlijke scheidslijn tussen hen die ge loven en degenen die dan niet doen. God is volgens hem daar aanwezig waar mensen zich willen verenigen en dat heeft voor hem niets verba zingwekkends: de hele kos mos getuigt van dat streven naar vereniging en de evolu tie streeft daar juist naar, maar wij moeten daar wel een inspanning toe leveren, zo meent hij om het uiteindelijke doel, een hemel op aarde te bereiken. Cardénal: „Een boer vertelde mij toen ik nog werkzaam was in de communiteit van Solentiname (die door troepen van dictator Somoza met de grond zou worden gelijk ge maakt). 'Ik ben twintig jaar oud en ik wil niet wachten op het koninkrijk en het Laatste Oordeel wanneer ik oud ben. Ik wil dat die dingen nu ge beuren'." Voordat Cardénal priester werd schreef hij talloze lief desgedichten en hij was ook talloze malen verliefd. Een maal priester, zegt hij, richtte hij zijn liefde op het volk. De Nicaraguaanse revolutie was uniek doordat er zoveel priesters aan deelnamen. Maar ook was het verzet van de officiële kerk tegen deze revolutie nergens zo groot als juist daar. „Er is een grote verdeeldheid in de kerk van Nicaragua. Een reactionaire kerk staat lijnrecht tegenover een revolutionaire. Dit ere doctoraat heb ik uitsluitend geaccepteerd uit naam van diegenen die deze revolutie gemaakt hebben, de priesters niet op de laatste plaats, en nog strijden voor haar idea len, maar ook namens de ve len die voor die idealen ge dood zijn. Zelf verdien ik geen eredoctoraat, maar wel het volk van Nicaragua". PAUL VAN VELTHOVEN HANNOVER Meer dan de helft van de stu denten die aangesloten zijn bij de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), voelt zich niet of nauwe lijks met de kerk verbon den. Een kwart is nauw bij het werk van de kerk betrokken, zo blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van de EKD is uit gevoerd. Vooral studenten in de sociale wetenschappen en de psycho logie geven er blijk van wei nig binding met de kerk te hebben. Daarentegen is voor studenten in de geneeskunde de aantrekkingskracht van de kerk relatief groot. Onder de kerkse studenten zijn vrou wen in de meerderheid. Uit het onderzoek blijkt dat 27 procent van de studenten er sterk over denkt het lid maatschap van de EKD op te zeggen. Onder de vrouwelijke studenten is die neiging aan zienlijk geringer dan onder hun mannelijke collega's. Vooral economiestudenten denken erover de EKD te verlaten. Bijna de helft van de onder zochten meent dat de kerk „aan het echte leven voorbij gaat". Ongeveer evenveel stu denten vinden dat de kerk bekrompen dogmatische op vattingen koestert en vijandig staat tegenover seksualiteit. Ze willen dat de kerk een maatschappij-kritische hou ding aanneemt en haar geld gebruikt voor diaconaal werk. De kerk moet de armen in de samenleving helpen en ijver en voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Pas op de laatste plaats ver langen de studenten van de kerk dat zij „God verkon digt". Voorronde op papier voor Christelijk Sociaal Congres UTRECHT Ongeveer honderd maatschappelij ke, sociale en kerkelijke organisaties hebben de uitnodiging gekregen om te reageren op een discus sie-nota 'bedreigde ver antwoordelijkheid' die is samengesteld in verband met het Christelijk Soci aal Congres dat in no vember volgend jaar wordt gehouden. De reacties op de nota zullen dienen voor de verdere voor bereiding van de meerdaagse conferentie. Het Christelijk Sociaal Con gres wordt bijna op de dag af honderd jaar na het eerste Christelijk Sociaal Congres van Abraham Kuyper gehou den en dankt aan dat feit zijn naam. Een andere aanleiding tot het initiatief is de herden king van de encycliek Rerum Novarum, dat jaar eveneens honderd jaar geleden. Met dit document werd een sterke sti mulans gegeven aan het socia le denken van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Gedurende vier jaar heeft een voorbereidingsgroep onder leiding van de Twentse hoog leraar prof. dr. H.J. van Zu- them gewerkt aan de discus sienota. Mannen en vrouwen van naam namen er aan deel: onder anderen prof. dr. B. Goudzwaard, prof. dr. H. de Lange, prof. ar. S. Griffioen, mevrouw M.H.M.F. Garde- niers-Berendsen, dr. P.A. van Gennip, J. Lanser en me vrouw J.G. Kraaijeveld-Wou- ters en mgr. dr. J.A. de Kok. In het document dat nu voor commentaar is verstuurd aan de deelnemende organisaties, worden de huidige sociale problemen op een rijtje gezet. Enkele trefwoorden zijn ar beidsvraagstukken, milieu, vereenzaming, ervaring van zinloosheid, massaficering en technologisering. De funda mentele oorzaken van deze sociale kwesties zijn niet an ders dan die van de vorige eeuw, volgens de commissie: de markteconomie die on danks allerlei correcties in onze tijd nog steeds slachtof fers maakt; de rationaliteit die enerzijds veel goed bracht, maar anderzijds kan leiden tot technocratisering, bureau cratisering en ontmenselijking van de samenleving. Een der de element is de autonomie- gedachte van de mens: hij be paalt zelf z'n normen; God en medemens worden overbodig. Bij het bedenken van mogelij ke oplossingen heeft de com missie als uitgangspunt geno men de martkeconomie, een alternatief is niet voorhanden, aldus Van Zuthem. De com missie meent dat het christe lijk sociaal denken een we zenlijke inbreng kan hebben in de doordenking van het be grip 'verantwoordelijkheid': aan de ene kant wordt steeds meer verantwoordelijkheid van mensen gevraagd; men sen moeten voor zichzelf op komen en zichzelf zien te red den. Anderzijds worden door processen van schaalvergro ting en vertechnisering de mogelijkheden om verant woordelijkheid te beleven steeds moeilijker. Volgens Van Zuthem en zijn club is de kernkwestie van onze tijd het gebrek aan toerekening van verantwoordelijkheid. Chris- telijk-soeiale bezinning zou moeten liggen in het opsporen van situaties waarin personen en organisaties ten onrechte geen verantwoordelijkheid dragen of willen dragen voor de gevolgen van hun hande len. De reacties van de aange schreven organisaties worden vanaf februari verwerkt en benut voor de verdere invul ling van het programma voor het congres in november 1991. Indonesisch blad verboden „wegens aantasting islam" JAKARTA De Indone- sische regering heeft gis teren het populaire week blad „Monitor" een publi catieverbod opgelegd. De hoofdredacteur van het blad, Arswendo Atmowi- loto, is gearresteerd. Het blad publiceerde zo'n twee weken geleden een omstreden opiniepeiling waarbij de profeet Mo hammed pas als elfde eindigde op een lijst van de 50 meest bewonderde personen. Een woordvoerster van het ministerie van voorlichting verklaarde dat „de regering Monitor het recht op publica tie heeft ontzegd". Dit komt als gevolg van de Indonesi sche wet praktisch neer op sluiting van het blad. De maatregel volgt na twee dagen van gewelddadige de monstraties van islamitische organisaties die eisten dat de regering streng op zou treden tegen Monitor en de verant woordelijke redacteuren. Eerder had het ministerie het blad al een stevige repriman de gegeven omdat het met de enqüete de islamieten in het land ernstig beledigd zou heb ben. Ook leden van het kabi net en islamitische geleerden bekritiseerden de peiling. Woedende moslims hebben er gisteren op aangedrongen dat Arswendo Atmowiloto, de hoofdredacteur van Monitor, ter dood gebracht wordt om dat hij net als de Britse auteur Salman Rushdie de profeet Mohammed beledigd heeft. Spanning in Oekraïne verder opgelaaid KIEV De komst van patri arch Mstislav Skripnik van de onafhankelijke Oekrains-Or- thodoxe Kerk naar Kiev zal naar verwachting de conflic ten tussen de Russisch-Ortho- doxe Kerk en deze kerk over het bezit van kerken aanwak keren. Vooral de strijd om de teruggave van de Sophiaka- thedraal in Kiev, de „moeder" van alle kerken in de Oekraï ne en Rusland, zal verhevi gen. Skripnik die in de Ameri kaanse stad Philadelphia woonde kwam het afgelopen weekeinde naar de hoofdstad van de Oekraïne. De onaf hankelijke orthodoxe kerk heeft in augustus de Opperste Sovjet van de Oekraine ver zocht de Sophiakathedraal, de daaraan verbonden residentie van de metropoliet en de An- dreaskerk in Kiev, aan haar terug te geven: De kathedraal, die uit de elfde eeuw stamt, is sinds de jaren dertig een mu seum. De Oekraïnse kerk maakte zich in het begin van de jaren twintig los van de Russisch- Orthodoxe Kerk. Onder lei ding van de volgens de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk op on geldige wijze gekozen en ge wijde metropoliet Vasil Lip- kovski telde de kerk in 1927 ongeveer 3.000 parochies, meer dan 3.000 priesters en 34 bisschoppen. In april 1926 be gon de vervolging van de kerk. Bisschoppen, priesters, theologen, kerkelijke mede werkers en prominente gelo vigen werden gearresteerd en vrijwel alle kerken werden gesloten of zelfs verwoest. In de havenstad Odessa werden in 1937 op een en dezelfde dag 19 kerken vernietigd. Tijdens de oorlog reorganiseerde de Oekraïnse-orthodoxe kerk zich. Haar leiders werden na de oorlog terechtgesteld. De Russisch-Orthodoxe Kerk verliest in de Oekraïne niet alleen leden aan deze kerk, maar ook aan de RK kerk. Goede milieumaatregel De plannen van minister Alders van milieubeheer q statiegeldregeling voor duurzame gebruiksgoederen koelkasten en geluidsapparatuur) in te voeren, zijn deze week vooral negatief begroet. Zo heeft de BOVi1 belangenorganisatie van de autobranche, laten weten i plannen niets te zien. De BOVAG vreest dat de autobi met de administratieve rompslomp van de statiegeldn wordt opgezadeld, terwijl nog steeds naar de menin deze organisatie deze regeling de automobilist gel kosten zonder dat er een duidelijk doel mee wordt gt Bij een ontmoeting met de minister hebben BOVAG-tx ders ook gisteren nog hun nood geklaagd: ze doen al j om de groeiende berg autowrakken tegen te gaan. Ook de werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn reacties afwijzend. De 'milieusecretaris' van het NC\ wijt minister Alders dat hij op een vrijdagmiddag de j men wil oplossen die in een lange reeks van jaren zij staan. Voorts heeft het VNO al laten weten te twijfeli de effectiviteit van de uitgebreide statiegeldregeling. DEZE reacties zijn wel begrijpelijk, maar het is de vi er recht wordt gedaan aan datgene wat Alders vooi staat. De statiegeldregeling voor auto's is natuurli i meest tot de verbeelding sprekend, maar de minister h gisteren al op gewezen niet specifiek op zo'n regeling, zijn. Belangrijker is echter dat de milieuminister hee gekondigd de producent verantwoordelijk te gaan voor zijn produkten in het afvalstadium. Door deze woordelijkheid vast te leggen in een terugnameplicht herverwerkingsregeling, hoopt de bewindsman in c1 komst een vermindering van het aanbod van afvalsto bereiken. Dat die vermindering noodzakelijk is, staat buite Mest en bagger even niet meegerekend produceren v, z'n allen jaarlijks een slordige 40 miljoen ton afval ei, hoop wordt alsmaar groter. Bij een ongewijzigd beleid in het jaar 2.000 al sprake zijn van 50 miljoen ton, ten, milieuminister bij de eeuwwisseling op 30 miljoen tij uitkomen. De maatregelen die hij voorstelt en tot w. verheffen (statiegeldregeling, terugnameplicht en h werkingsregeling), liggen eigenlijk voor de hand. mogen we, terwille van ons milieu, van enkele hom guldens extra voor de auto niet wakker liggen. Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezor stukken te bekorten. Stijging woonlasten Verschillende partijen binnen de Zoetermeerse raad zetten zich reeds vele jaren in tegen de stijging van de woonlasten. Met name is wethouder Os kam van de PvdA erg actief geweest op dit terrein. Het is onbegrijpelijk en eigenlijk on gehoord dat gezien dit beleid van de wethouder de gemeen te de onroerend-goedbelasting (OGB) nu sterk wil laten stij gen. Volgens de gemeente daalt de heffing per 3.000 gul den waarde wel een beetje, maar toch stijgen de lasten voor de burgers sterk, omdat de waarde van de woningen in Zoetermeer ook omhoog ging. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat dat ook het geval is met het inkomen van de bewoners. Het tegendeel is het geval, ge zien de stijgende rente en de verwachte verhoging van de aardgasprijzen. Het zijn niet alleen de kapitalisten die met een ogb-verhoging tot 50% te maken krijgen. Ook de men sen met een smalle beurs in de zogenaamde rijtjeshuizen in bijvoorbeeld Meerzicht en de premiekoopwoningen in Noordhove en Rokkeveen moeten de komende jaren 20 tot 40% meer betalen. De vele miljoenen extra inkomsten wil de gemeente gebruiken voor „leuke dingen". Het zou goed zijn als de politieke partijen in Zoetermeer eens rekening hielden met de toch al hoge woonlasten en de tering naar de nering zetten. J. M. L. Potgiser-Bosman, ZOETERMEER. Politietekort De Haagse politie kan geen personeel krijgen en heeft dus veel manschappen tekort. Een paar weken geleden stopte de tram waarin ik zat bij het Zui- derparkstadion van FC Den Haag toen de wedstri was afgelopen. En daai men de supporters! elke bus reed een over gen van de politie i biele eenheid. We wan in staat om iets te zegg de bestuurder als eers hoe is het mogelijk. Daa de politie een vrije d offeren, terwijl noodzi werk blijft liggen. Laat d gemeester zulke dinger verbieden. J. Houdijk, DEN HAAG. Koken op een tijdb In een artikel over h( steeds relatief weinig van de materiële gevolg! scheiding door gehuwc anderszins samenwon stelt een hoogleraar da dames niet op een f( maar op een tijdbom 1 Als voorbeeld wordt gei de verpleegster, die me duizend gespaarde guli de verbouwing heeft bek van het huis dat eigene van degene waarmee samengewoond. Bij verbi van de relatie zou de ti in die zin tot destructiev viteiten overgaan, dat verpleegster) naar haar kan fluiten. Toch zijn genwoordig ook magne vens. Wat is erop tegen c de heer als eigenaar zijn lin het mede-woongeno zijn woning verschaf laatstgenoemde daar har tegenover stelt de inbrei voorkomend onderhol aanpassing? In zekere dit gezien worden als b« van huur. Aangezien i' ter niet beider bedoeli zijn, zou een maatschi tract de pasklare opl kunnen bieden. Mr. N. Pleumekers, DEN HAAG. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma t/m vr van 8 30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 15.00 i Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giroka per maand 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2