De Klerk maakt „diepe indruk" Toeslag op premie ziektekosten omhoog Ontdekking doodt zes militairen Nederlandse babyvoeding voor Roemeense varkens 14 Dagen Gratis £cidóc(3oota/rit Mward Heath rug uit Irak met i ex-gijzelaars HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Koude nachten behoren voor lopig tot het verleden. Morgen is de kans nog niet groot dat er uit de bewolking regen valt. Vrijdag kan het ook nog op verschillende plaatsen droog blijven, maar in het weekein de raken we echt verzeild in regenachtig herfstweer met vrij veel wind. ^ST Bij twee bomaanslagen op controleposten van het ijeger in Noord-Ierland zijn vandaag zes militairen om het tomen. Volgens de politie in Belfast raakten zeker 20 ren gewond en hadden de aanslagen alle kernmerken van van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). De jen die vanmorgen vroeg werden gepleegd, zijn de bloe- sinds het begin van dit jaar. Vijf soldaten werden gedood i ontploffing bij een controlepost in Londonderry. De zes je viel bij een aanslag bij een post bij de grensplaats Ne- )e toestand van gewonde militairen is ernstig, itie zei dat burgers waren gedwongen voertuigen met ex- ren naar de controleposten te rijden. De politie en het le- dden nauwelijks tijd om de omgeving te ontruiming voor- t bommen afgingen. De aanslagen komen aan de voora- /an een'ontmoeting in Londen tussen Britse en Ierse mi- in het kader van het Brits-Ierse akkoord uit 1985. Op [van die overeenkomst mogen de Ieren adviezen geven et dagelijkse bestuur van Noord-Ierland. CD-raadslid vrijuit door fout justitie ALKMAAR De Alkmaarse recht bank heeft een centrumdemocratische raadslid uit Purmerend gisteravond (voorlopig) gevrijwaard van strafver volging. De rechtbank stelde vast dat officier van justitie P. Groenhuis de dagvaarding op onjuiste wijze had uit gebracht. Het 29-jarige raadslid had zich gisteren met vijf anderen voor de Alkmaarse rechtbank moeten verant woorden voor zijn betrokkenheid bij het fascistische Aktiefront Nationaal Socialisten en het bezit van een vuur wapen. Pagina 4: Eisen tot acht maanden tegen vijf neo-fascisten Doden bij staking op Filipijnen MANILA Op de Filipijnen zijn vandaag twee mensen gedood in een vuurgevecht dat onstond na dat dertig gewapende mannen een bus hadden aangehouden. In verschillende wijken van Manila werden bussen in brand gesto ken. Bij een van deze incidenten werden een chauffeur en een conducteur doodgestoken. De ge welddadigheden zijn het gevolg van een landelijke staking voor verhoging van het minimumloon. De Een-Mei-beweging, een linkse vakbondsfederatie, had het open baar-vervoerpersoneel opgeroe pen vandaag massaal te staken. Meer militairen dan kiezers in Pakistan ISLAMABAD In Pakistan zijn vandaag de stembussen geopend voor parlementsver kiezingen die vooral worden gezien als een referendum over het besluit van president Ghulam Ishaq Khan van be gin augustus om de toenmali ge premier Benazir Bhutto te ontslaan. Zo'n 50.000 man veiligheidstroepen waren in staat van paraatheid gebracht, maar de verkiezingen begon nen rustig. De opkomst was in sommige plaatsen erg laag en in steden als Karachi waren dan ook meer militairen op straat dan kiezers. 60ma/nt Woensdag 24 oktober 1990 82ste jaargang no. 24862 Groen Links wil alsnog verhoging benzineaccijns DEN HAAG Groen Links vindt dat de verhoging van de benzine-accijns per 1 november alsnog moet doorgaan, nu de olieprijzen weer flink zijn gedaald. De fractie zal dit deze week in een spoeddebatje be pleiten bij minister Kok (financiën). Het kabinet was aanvankelijk van plan de accijns per 1 novem ber met acht cent te verhogen. Onder druk van de Tweede Kamer werd daarvan afgezien, met als ar gument de sterke stijging van de olieprijs door de Golfcrisis. De 300 miljoen die de maatregel zou ople veren, bestemd voor verbetering van het openbaar vervoer, wordt nu binnengehaald door verhoging van de C02-heffing en "uitgavenbeperkingen bij de overheid. Het ziet er overigens naar uit dat het plei dooi van Groen Links weinig effect zal hebben. PvdA, CDA en VVD hebben altijd veelbezwaren gehad tegen de accijnsverhoging. 18 PAGINA'S Blanke NG-kerk zweert apartheidswetten niet af Kleuteronderwijs moet uit het slop Ambulance op zijn kant Op weg naar een verkeersongeval aan de Om- medijkseweg in Leiden raakte de ambulance van de Eerste Hulp Dienst gistermiddag om kwart voor twee zelf betrokken bij een ongeval bij het station in Leiden. Met blauw zwaailicht en sirene reed de wagen door het rode stoplicht de kruising vanaf de Schipholweg richting Sta tionsweg op. Volgens officier van dienst van de brandweer, A. van den Berg, gebeurde dat met een vrij geringe snelheid. Een 25-jarlge automo biliste uit Oegstgeest die vanaf het Schutters veld richting de Rijnsburgerweg de kruising overstak, raakte de ambulance aan de achter kant. Het „tikje" was genoeg om de wagen op zijn zijkant te doen belanden. De 36-jarige Leid- se bestuurder van de ambulance liep rugletsel op en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Zijn bijrijder kwam er vanaf met kneu zingen. De schade aan de totaal vernielde am bulance bedraagt volgens Van den Berg zo'n 35.000 gulden. De apparatuur in de wagen is daarbij niet meegerekend. De wagen van de Oegstgeeste werd eveneens totaal vernield. foto: wlm van noort DEN HAAG De wette lijke toeslag die alle parti culier verzekerden boven op de premie voor hun ziektekostenverzekering betalen, gaat volgend jaar fors omhoog. Op deze ma nier willen de verzeke raars de verliezen beper ken die ze lijden, omdat de 65-plussers meer kos ten dan ze aan premie op brengen. Het KLOZ, de organisatie van particuliere verzekeraars, heeft gisteren meegedeeld dat de zogeheten WZT-omslag voor particulier verzekerden omhoog gaat van 204 naar 270 gulden per jaar. Via deze WZT-omslag (Wet Toegang Ziektekostenverzekeringen) kunnen de extra kosten voor bejaarden worden gecompen seerd. De zogeheten MOOZ-bijdrage voor ziekenfondspatiënten stijgt op 1 januari 1991 maar weinig, namelijk van 44,40 tot 45,60 gulden per jaar. Deze bij drage dient om de tekorten op te vangen die bejaarden het ziekenfonds opleveren. De forse verhoging van de WZT-omslag is het gevolg van de mogelijkheid die alle parti culier verzekerde 65-plussers vorig jaar kregen om over te stappen op de zogenaamde standaardpakketpolis. Deze polis omvat het ziekenfonds pakket, maar is een particulie re verzekering. Het kabinet wil nu bovendien de premie die bejaarden voor deze polis betalen volgend jaar met 30 gulden per maand ver lagen van 170,30 naar rond 140 gulden. Het KLOZ vreest daardoor dat de wettelijke bij drage voor de omslagregeling op 1 januari 1992 nog eens met minstens 40 gulden zal stijgen. Het KLOZ ziet alleen wat i verlaging van de premie voor bejaarden onder een bepaalde inkomensgrens. Veto van Bush m tekent raciale K spanning in VS V Volleybalploeg wil ook Rio veroveren Winkelcentra Leiden Zuid-West verenigd door overkapping Boerenkaas In Oud Ade weer uitmuntend Politiek Valkenburg wil minder bezuinigen op zwemonderwijs Noordwijk neemt juridische stappen tegen eigenaar bar VOETBAL 0P TV BUKAREST Een uit Ne derland afkomstige partij ba byvoeding is deze maand in Roemenië aan de varkens ge voerd. De 1448 blikken, die waarschijnlijk in april van dit jaar naar een weeshuis in Bu- karest zijn gestuurd, raakten in een serie verhuizingen ad ministratief zoek en werden pas teruggevonden toen de da tum was verlopen. De directie van weeshuis nummer vijf, een tehuis voor geesteszieke en afgeschreven kinderen in de regio Bukarest, vond de babyvoeding eind vo rige maand in de kelders van een nieuw te betrekken ge bouw. „We wilden geen risico nemen en hebben de inhoud van de blikken aan de varkens gevoerd", zo verklaarde on derdirectrice Popescu. „Het is een incident, we maken daar geen gewoonte van". Welke organisatie de 600 kilo zuige- lingenmelk naar Roemenië heeft gestuurd en voor wie de blikken precies bestemd wa ren, was niet meer te achter halen. Directrice Melinte, die het 'incident' aanvankelijk ontkende, gaf toe dat er op grote schaal babykleertjes ver dwijnen in het weeshuis. Een team van Britse verpleegsters klaagde dat de westerse kle ding letterlijk van het lichaam van de kinderen wordt gesto len. Op verzoek van de ver pleegsters zijn inmiddels maat regelen getroffen, maar Melin te verklaarde „machteloos te staan tegenover het lokale personeel, dat graag dertig procent van het loon inlevert voor deze kwaliteitskleding". VEB overweegt stappen tegen Philips EINDHOVEN De schikking die Philips getroffen heeft met schuldeisers uit de Verenigde Staten is de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB) in het verkeerde keelgat geschoten. De VEB vindt het onjuist dat de aandeelhouders in de VS een schadever goeding krijgen van het concern, terwijl aandeelhouders in an dere landen geen geld terug krijgen. De vereniging zal dan ook juridische stappen ondernemen om ook Nederlandse aandeel houders aan hun trekken te laten komen. Eind mei spanden Amerikaanse aandeelhouders een juridische procedure aan te- fen Philips, omdat de financiële uitkomsten over het eerste wartaal niet overeenkwamen met het verwachtingspatroon dat zii zich hadden gevormd na uitspraken door de concernleiding. Philips heeft toegezegd de gedupeerde Amerikanen 9,25 dollar terug te betalen. Pagina 7: Philips-aandeelhouders in Amerika opgetogen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabezorgd. Niemand ligt er wakker van, behalve dan mis schien de archeologen die het betreft, maar in het Noordhollandse Hoogwoud is een zeer belangrijke ontdekking gedaan. Terwijl de mensen daar rustig hun dorpse leventje leidden, bevond zich onder de grond een nederzetting, die uit circa 2400 voor Christus dateert. Een kampement, dat regelmatig werd gebruikt door dragers van de zogenoemde En- kelgrafcultuur. Goed geconserveerde zaden, botten en schelpen hielpen de archeologen een handje bij de reconstructie. Over 5000 jaar hebben de archeo logen het veel gemakkelijker. Mits u er tenminste voor zorgt dat ze dan in uw kampement een goed geconserveerd exemplaar van de Leidse Courant aantreffen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 J Naam: _Voorl.: I Straat: Postcode/Plaats: I Telefoon: -(voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 (L0, I Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 ilN 1994 GELIJKE RECHTEN VOOR ALLE ZUIDAFRIKANEN resident De Klerk en zijn gevolg hadden vanmorgen op het Binnenhof een ontmoeting met leden van de Eerste en weede Kamer. Op de foto van links naar rechts minister van buitenlandse zaken Botha, CDAkamerlld Aarts, president ÏDe Klerk en de voorzitter van de Eerste Kamer, Steenkamp, die over het hoofd van De Klerk heen tracht ambassadeur tothnagel de hand te schudden. foto: Stephen evenhuis (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Presi- lent De Klerk van Zuid-Afrika heeft „die- je indruk" gemaakt op le Nederlandse rege- ing. Minister van bui- enlandse zaken Van len Broek heeft in de [esprekken met het hiidafrikaanse staats- ïoofd een extra aanlei- ling gevonden nog voor iet einde van het jaar n de Europese Ge- neenschap voor te stel en de sancties tegen Üuid-Afrika op te hef- en, zij het wel in fases. Zowel premier Lubbers, vice-premier Kok als minis ter Van den Broek vonden De Klerk „zeer overtui gend", aldus kringen rond het kabinet. Premier Lub bers zei tijdens het officiële diner in de Ridderzaal, gis teravond, dat ons land be reid is in Europees verband een actieve rol te spelen om het hervormingsproces te ondersteunen. „Daarbij zal ernaar worden gestreefd de betrekkingen tussen de Eu ropese landen en Zuid-Afri- ka te normaliseren". Minister Van den Broek hield maandagavond in Lu xemburg temidden van zijn EG-collega's al een warm pleidooi voor het opheffen van het verbod op nieuwe investeringen in Zuid-Afri- ka. De ministers besloten daarop een ambtelijke werkgroep in te stellen die versoepeling van de sanc ties gaat bekijken. President De Klerk heeft verklaard dat Zuid-Afrika voor midden 1994, wanneer zijn ambtstermijn afloopt, een nieuwe grondwet moet hebben waarin alle burgers gelijke rechten hebben. Hij wees alle twijfels over zijn oprechtheid de apartheid af te schaffen van de hand, maar zei wel dat het proces van hervormingen veel tijd vergt. Op de tweede dag van zijn bezoek aan ons land heeft president De Klerk van morgen, na een ontbijt met vertegenwoordigers van de Nederlandse pers, anderhalf uur lang gesproken met le den van de vaste kamer commissies van buitenland se zaken uit de Eerste en Tweede Kamer. Rond het middaguur vertrok het ge zelschap naar paleis Noord einde, waar de Zuidafri- kaanse president een lunch kreeg aangeboden door ko ningin Beatrix en prins Claus. Vanavond staat een receptie op het programma in kasteel de Wittenburg in Wassenaar. Morgenochtend' vertrekken president De Klerk en zijn gezelschap om acht uur vanaf vliegkamp Valkenburg naar Luxem burg. Pagina 4: De Klerk: groei is een noodzaak X DEN Scarlet Lady, Joeing van Virgin At- is vanmorgen uit teruggekeerd in En id met aan boord 38 en/of bejaarde Brit- De 74-jarige conserva- i oud-premier Edward th heeft hen gered uit anden van de Iraakse dent Saddam Hu ll hield deze Britten drie 1 den gegijzeld als men- schild tegen de coalitie- i pmacht die zich in Sau- li^abië gereed houdt om lig de veroveraars van ayt aan te vallen. Sad- "Husayn gaat het parle ment nu voorstellen alle 690 Bulgaarse gijzelaars vrij te laten. In Irak verblijven naar schatting nog zo'n vijf duizend westerse gijzelaars. Het Franse extreem-rechtse Front National kondigde aan dat een partijdelegatie onder leiding van Jean-Marie le Pen in Irak de vrijlating van de Fransen zal regelen. De Franse regering zelf heeft al geweigerd in te gaan op het Iraakse aanbod 'een aantal Fransen' vrij te laten. Gister middag vertrokken veertien Amerikanen in een vliegtuig van Iraqi Airways naar de Jordaanse hoofdstad Am man. Ook vijf Finnen zijn vrijgelaten. Pagina 5: Tranen op Gat- wick Airport Edward Heath staat de Britse pers te woord na zijn aankomst in Londen. foto: afp

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1