)perakoor moet van rechter net amateurs samenwerken in Den Haag De jonge jazz van Europa AVRO wil geen zenderruil DELTA JAZZ 1990 oopman zwelgt in baans temperament IljNST/RTV CckbcSoiVUMlt WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGINA 15 )opman isch grillige karakter en zekere melancholie de be- nneke Kri jnen anager informatieve ogramma's AVRO VERSUM De AVRO heeft een manager infor- eve programma's gevonden. Begin volgend jaar dt in die functie Anneke Krijnen in dienst. Dit t de AVRO gisteren bekendgemaakt. Anneke nen volgt Fons van Westerloo op. Van Westerloo egin dit jaar directeur geworden van Sattellite ness Television, een samenwerkingsverband van ^Telecom en de Cinevideogroep Almere. Anneke ien is lid geweest van de Tweede kamer voor de I, lid van de Emancipatieraad, voorzitter van de male Commissie voor Voorlichting en Bewust- ling Ontwikkelingssamenwerking (NCO) en be- medewerker van het ministerie van welzijn, sgezondheid en cultuur. Op het moment is zij d van de vestiging Amsterdam van de SIG, het •matiecentrum voor de gezondheidszorg. HILVERSUM De AVRO denkt er niet over om van zender te ruilen met de VARA. Dat zei AVRO-programmadirecteur B. Klap in een re actie op uitingen van VARA-voorzitter M. van Dam. Van Dam, in een interview in het om roepblad van de VARA gevraagd naar de sug gestie van TROS-voorzitter Minderop, dat de best bekeken omroepen maar op één zender bij elkaar zouden moeten komen, zei daarop dat alle mogelijkheden bespreekbaar moeten zijn. De VARA zendt op het ogenblik samen met de KRO, de NCRV en de EO uit op Nederland 1. Nederland 2 wordt gevuld door de AVRO, de TROS, Veronica en de VPRO. De TROS heeft echter al eerder de mening verkondigd dat de best bekeken omroepen op één net bij elkaar' zouden moeten om flink adverteerders te trek ken en een vuist te kunnen maken tegen de commerciële concurrentie van RTL4. De best bekeken omroepen zijn om het moment de VARA en de TROS. Van Dam heeft zich al eerder beklaagd over de huiver die de NCRV, één van de partners op Nederland 1, aan de dag legt als het gaat over samenwerking tussen de zenderpartners. Van Dam ziet daarvoor mogelijkheden. Als de NCRV die niet ziet, dan heeft de VARA het recht andere keuzen te maken, is de essentie van Van Dam's verhaal in het VAR A-blad. AVRO-directeur Klap meent dat de VARA al leen maar van zender wil ruilen wegens de problemen met de NCRV: „Die problemen moeten beiden zelf maar oplossen, maar niet door zenderruil. Na een probleem in een goed huwelijk ga je toch ook niet meteen scheiden". Volgens hem bestaan er tussen de partners van Nederland 2 vergaande afspraken over samen werking. Voor het publiek is die samenwerking zichtbaar geworden in het gezamenlijk uitzen den van de serie Santa Barbara en het spelletje Jackpot. EXPOSITIE IN VAN GOGHMUSEUM Invloed Van Gogh op moderne kunst van voor 1914 AMSTERDAM Het Van Gogh- museum in Amsterdam houdt van 16 november tot en met 17 febru ari 1991 een tentoonstelling van werken van Vincent Van Gogh onder de titel 'Van Gogh en de moderne kunst 1840-1914'. De ex positie is een vervolg op de grote overzichtstentoonstelling van de meesterschilder. Op de tentoonstelling worden schilderijen van Van Gogh 'ge confronteerd' met werken van ongeveer veertig Europese avant- garde kunstenaars van voor de Eerste Wereldoorlog. De expositie laat zien dat Van Goghs werk een onmiskenbare invloed had op de kunst uit het begin van deze eeuw. Dit werd weliswaar keer op keer door kunsthistorici geconsta teerd, maar tot dusver was dit nog maar zelden getoond. Het werk van Van Gogh was na zijn dood slechts bekend bij een klein groepje kunstenaars en ken ners. Op dat moment was nog niet te voorzien dat een latere genera tie kunstenaars hem als artistiek voorbeeld zouden nemen. Alleen in Nederland en België waren pleitbezorgers van zijn kunst en werden zijn werken dan ook vaak tentoongesteld. Het duurde echter meer dan tien jaar voordat de schilderijen van Van Gogh een belangrijke rol gingen spelen op grote kunsttentoonstellingen in Duitsland en Frankrijk. Rond 1905 veroorzaakte de kennisma king met zijn werk een plotselin ge verandering in de avant-garde kunst van de Fauves in Frank rijk, de Brtlcke en de Blaue Reiter in Duitsland en van de Neder landse Neo-impressionisten. De expositie in het Van Goghmu- seum laat deze veranderingen zien aan de hand van een repre sentatieve selectie van werken van Van Gogh en van de kunste naars, die door hem zijn beïn vloed, onder wie Derain, Vla- minck, Matisse, Picasso, Sluijters, Mondriaan, Toorop, Nolde, Kirc- hner, Kandinsky, Klimt, Kokosc- hka en Schiele. ORT GEDING VERLOREN ji STERDAM Het sfessionele koor van De erlandse Opera moet enwerken met het teurkoor, het Toon- istkoor, bij de repeti- en uitvoeringen van Tweede Symfonie van *'iler. Dit heeft de vice- J lident van de Amster- se rechtbank mr. J. Vrakking gistereng be slist. De Nederlandse Toonkunste- naarsbond (NTB) en 39 van de 52 leden van het koor van De Nederlandse Opera (DNO) hadden vorige week woensdag een kort geding aangespannen tegen de directie van de Ne derlandse Opera. Zij wilden voorkomen dat ze met het amateurkoor moesten werken aan de repetities en uitvoering van Mahler. De eisers voerden aan dat zij hun eigen stem in het geheel zullen verliezen, omdat er in de symfonie van één koorpar tij sprake is. Het eindresultaat zou daardoor nooit de kwali teit kunnen krijgen van een professioneel koor, zo betoog den zij. De rechter liet zich echter overtuigen door de argumen ten van de artistieke leiding. De dirigent van beide koren W. Maczewski, de muzikaal directeur van DNO en chef-di rigent van het Nederlands Philharmonisch Orkest H. Haenchen en de artistiek di recteur P. Audijneehden allen dat juist deze symfonie bij uit stek geschikt was voor uitvoe ring door een beroeps- en amateurkoor samen. Vrakking woog in zijn oordeel ook mee dat DNO bereid is haar opvattingen na geplande uitvoering te toetsen aan het oordeel van een adviseur. DNO zou zo fn belangrijke mate tegemoet komen aan de bezwaren van het koor, stelde de vice-president. De repetities beginnen woensdag, terwijl de uitvoering van de Tweede Symfonie van Mahler te horen is op 11, 12, 13 en 14 november in Amsterdam en Utrecht. Duur hoofd De actrice Brooke Shields draagt een tiara met een waarde van 35 miljoen dollar. Zij werd gefotografeerd bij de opening van een juwelen- expositie in Tokyo. De tiara bevat 267 diamanten waaronder een driekaraats ronde blauwe diamant. FOTO: AP Aparis, beter bekend als het trio van de Stockhausen Brothers. der. Zeker die van het Neder landse 'Scapes', dat typerend is voor de Nederlandse jazz van de jaren tachtig. Opgericht door de zeer getalenteerde bas sist Tony Overwater (winnaar van de Podiumprijs begin dit jaar en ook actief in het trio van Jeroen van Helsdingen). De muziek van 'Scapes' staat nog steeds open voor ontwik kelingen, 'free bop' werd het al genoemd, maar wellicht moeten we na Delta Jazz weer een ander plakplaatje voor ze bedenken. Maarten Ornstein blaast er op de rietinstrumen ten (waaronder de basklari net), Ben van den Dungen (in middels ook al een van de sterke jongens van de Neder landse jazz die in diverse con frontaties met beroemde Ame rikanen blijk gaf geen noot voor ze onder te doen) speelt sax Erik Doelman en Hans Verdoom piano en slagwerk. Het Engelse 'Roadside Picnic' brengt muziek tussen rock en jazz, maar valt op door de sterk gestructureerde composi ties van bassist Mario Castro- nari, die overigens een akoes tische en geen electrische bas bespeelt. En dan is er de Fra Fra Big Band Sound, een sa mengaan van formaties uit Nederland en Engeland: Fra Fra Sound en de Jazz War riors. Steve Williamson speelt er in, maar ook Ben van den Dungen. Het is een complete big band met voornamelijk zwarte Europeanen. Vanuit Engeland kreeg de zwarte Eu ropese jazz een nieuwe injec tie. Vooral door de daar aan wezige mengcultuur van Ca- raïbische, Latijns-Amerikaan se en Afrikaanse tradities die zich inmiddels ook in Neder land vaak vanuit de etni sche muziek steeds zelfs tandiger en volwassener profi leert. Reggae, funk, soul, het is er allemaal. Fra Fra Big Band Sound wordt de 'uitsmijter' onder de Delta Jazz Concer ten. Stockhausen Brothers Uit Italië nauwelijks een jazzland van naam komt het Pietro Tonolo Quartet. Een pianoloos quartet, daarin de blazers (sax, trombone) de toon aangeven in eigen stukken en doorwrocht uitgevoerde com posities van werk van Elling ton en Monk. Zeer nieuwsgie rig maakt het optreden van twee Duitse groepen. Het Ne derlandse debuut van het trio van gitarist .John Schröder en de opening van Delta Jazz via 'Aparis', beter bekend als het trio van de Stockhausen Bro thers. Markus Stockhausen (trompetten, fluegelhorn) en Simon Stockhausen (saxofoon, keyboards) en Jo Thönes (slag werk) vormen een van de visi tekaartjes van het Duitse ECM-platenlabel. De zonen van klassieke componist Karl Heinz Stockhausen (die diver se werken aan zijn zoons op droeg) kan je het Duitse ant woord op de Amerikaanse broertjes Marsalis of Brecker noemen. Twee muzikale 'Wunderkinder', die met 'Apa ris' typisch zijn voor de Euro pese Jazz: aan moderne klas sieke muziek herinnerende, langzaam veranderende land schappen van geluid, waarte gen een trompetsolo bijna tra ditioneel kan afsteken. Een gespierde dramatische opbouw die verstilt tot een zacht uitge zongen' toon, terwijl het ge heel zich (vaak weer oplost in typische jazzakkoorden. Veel zijdige muziek, een fusie van stijlen. De culturele rijkdom van Eu ropa verenigd via het Ameri kaanse fenomeen van de jazz. Delta Jazz is er de broodnodi ge staalkaart van. BERT JANSMA WE ZITTEN NOG NIET VOL!! WATERSNOOD - Regie: Johan Doesburg, wo. 24 t/m za. 27 oktober. I DE MEESTER EN MARGARITA - Regie: Peter van Muijen, r di. 30 oktober t/m za. 10 november, n THEATER AAN DE HAVEN 20.30 uur Reserveren: 354.32.02 (van 11.00-16.00 uur). DEN HAAG - De muzikanten zijn nieuw, maar het idee is hetzelfde gebleven: Jazz uit Europa; géén Amerikanen. Delta Jazz 1990 is de tweede versie van een reeks Haagse concerten waarin een jonge generatie Europese jazzmusici de toon aangeeft. Een bunde ling van nieuwe krachten uit het muzikale veld van de oude wereld: Duitsland, Nederland, Italië, Engeland. En je kunt er natuurlijk niet meer om heen uit wat we rustig het 'nieuwe' Europa kunnen noe men: Rusland, Hongarije, Tsjechoslowakije. Negen groe pen tijdens vier avonden jazz in het Koninklijk Conservato rium, Het Paard, Theater Kor- zo en Theater Pepijn. Van 25 otober tot en met 28 oktober. Op de grote jazzfestivals staan de schijnwerpers vooral op de geheide publiektrekkers, de sterren van de Amerikaanse jazz. Europese jazz komt er weliswaar steeds meer vanuit de marge dingen naar de gunst van dat publiek, echte over zichten van wat er in Europa aan de hand is ontbreken. Het blijft bij 'one shots', eenmalige ontdekkingen, herkenningen. Wouter Turkenburg, hoofd af deling jazz van het Koninklijk Conservatorium, constateerde dat en zag mogelijkheden te gengas te geven in Delta Jazz. „Er was tot voor kort geen po dium voor nieuwe Europes jazztalenten. Begin jaren ne gentig kwam een nieuwe ge neratie Europese musici op die daar aan toe was. Las je hun biografietjes dan zag je steeds hetzelfde stramien: prima op geleid in Europa, samen ge speeld met beroemde Ameri kanen die hier op tournee wa ren, een paar plaatopnames achter de rug, maar nauwe lijks een zelfstandige naam, zelfstandige optredens", aldus Turkenburg. Het werd voor hem reden om met collega's van conservatoria elders in Europa (Barcelona, Parijs) de koppen bij elkaar te steken. Uiteindelijk doel: tot een uit wisseling van informatie en talenten, komen, een soort cir cuit te vormen voor die jonge Europese jazz. Vorig jaar vond de eerste Delta Jazz plaats. Toen nog drie dagen, op twee lokaties. De Delta Jazz Con certen 1990 zijn al ambitieuzer: een avond méér en op vier plaatsen in Den Haag. Want naast de zalen van het Conser vatorium zelf en die van Het Paard, mochten Pepijn Zondags traditioneel Wim van Woerkens' raspaardje on der de jazzlokaties en The ater Korzo waar nog het staartje van een week avant- garde jazz te horen valt ontbreken. Tsjechische Naima Zonder meer opvallend aan Delta Jazz 1990 is het optreden van drie Oosteuropese groe- De Fra Fra Big Band ren), met oudere Amerikanen als trompettist Joe Newman en de Tsjechische big band van Milan Svoboda. Het hart van Naïma is Zdenek Zdenek en diens werk als componist vanachter de toetsen van een Roland D-50 en een Kurzweil K 1000. Zijn composities heb ben vaak een lyrische inslag, zijn wat stijl betreft eclectisch, waarbij Zdeneks opvallende programmering van zijn in strumenten opvalt. Het lijkt een beetje op 'fusion', maar het is duidelijk te midden-Euro pees voor die naam. No Spa Wouter Turkenburg kon na mens Delta Jazz in Karlovy Vary een prijs beschikbaar stellen voor een nieuwe, jonge groep uit Oost-Europa die een duidelijke bijdrage leverde aan verdere ontwikkeling van een eigen jazzstijl in het eigen land. Die prijs (een uitnodiging voor Delta Jazz) kwam terecht bij het Hongaarse No Spa Quintet. Een kwintet gebouwd rond de broers Czvikovszky op trompet en bas (the Czviko Brothers), dat vanuit de Ame rikaanse jazzmuziek van de vijftiger jaren doorbouwde aan een stilistisch fijnzinnig en sterk inventief eigen verwer king daarvan. Het Russische Rostov Trio trad al op tijdens Paul Ackets 'glasnost'-avond op North Sea Jazz, had daar voor in België het Europe Jazz Contest gewonnen en verdient binnen Delta Jazz nog eens die extra schijnwerper. Een 'klas siek' trio (piano, bas, slagwerk) dat muzikaal veel in z'n mars heeft: de klankkleur en toon van het klassieke quartet; meegezongen sterk Russisch klinkende melodielijnen; sub tiele Frans-impressionistische passages die omslaan in het puur pianistisch geweld van leider Michael Ivanov. Fra Fra Big Band In ons deel van Europa waar de communicatie via uitwisse lingen en muziekjournalistiek beter is, zijn de namen beken- dentoonstemming. Datlaatste zorgde voor bijzondere effec ten, met name in de op harmo nische verhoudingen gebaseer de stukken. De muziek krijgt een zekere ruwheid die, na enige gewenning, werkt als een wolkje parfum in het alle daagse geurenpalet. Soms werd dat wel eens té veel, zo als in Cabanilles' 'Ligaduras de 3° Tono', waar het parfum ging overheersen. De stuwingskracht van Koop- mans spel is ronduit ongelofe lijk. Hetzelfde geldt voor zijn hoofdbewegingen, waarmee hij bijna alles kan uitdrukken: opvattingen over ritme, frase ring, expressie, dynamiek en ornamentering zijn duidelijk aan zijn Koofd af te lezen. Jammer genoeg werkte zijn aanpak op de langere duur wat vermoeiend en ook verva gend, zó dat de meest uiteenlo pende composities op elkaar gingen lijken. Alles tijdens dit concert klonk zeer direct Spaans, alsof de castagnettes klepperden. Zelfs de toegift, .een stuk van de Frange gambameester Antoine Forqueray, werd gedrenkt in een golf van Spaans tempera ment. ARTHUR VAN DER DRIFT :oete voor lid '2 Live Crew' u jjegens simuleren van seks yAYETTE Een lid van de rapgroep '2 Live Crew', Mark is door een rechtbank in Lafayette in de Amerikaanse J Louisiana veroordeeld tot een boete van 1.000 dollar we- n het simuleren van seks met een vrouw uit het publiek tij- ieen optreden van de groep in Lafayette in 1987. veroordeling kwam twee dagen nadat de groep in Florida vrijgesproken van het uitspreken van obscene teksten tij- i een optreden in Fort Lauderdale, dat alleen toegankelijk Voor volwassenen. 2 Live Crew staat eind november voor lerst sinds 1987 weer geboekt voor een optreden in Lafayet- let album van de groep 'As Nasty as They Wanna be', is e door de golf van publiciteit naar aanleiding van de ver- nde onzedelijkheid van de teksten, in de VS zeer goed ver- n it. Van de nieuwe plaat van de groep 'Banned in the USA', ,.nog moet uitkomen, zijn op voorhand meer dan een miljoen nplaren besteld. (ADVERTENTIE) het Tsjechische Karlovy Vary (Karlsbad) en daar maakte hij kennis met de Tsjechoslo- waakse groep Naïma. Zijn naam ontleent de groep aan de befaamde compositie van John Coltrane. De leden zelf zijn al lemaal rond 1960 geboren en spelen al lang samen. Ze heb ben een klassieke conservato rium-opleiding (een echte jazz- opleiding kent Tsjechoslowa kije nog niet), speelden in di verse gróte orkesten en zijn ook afzonderlijk nog in andere formaties actief. Zo speelt en speelde saxofonist Frantisek Kop bij pianist Emil Viklicky (tijdens North Sea Jazz te ho- Koopman (clavecimbel) speelt en van Iberische componisten e 16e - 18e eeuw. Oud-Katholie- iferk, Den Haag, gisteren. Herha- :h vanavond Rijksmuseum van •e iaden, Leiden. Spaanse en Portugese cla- ,mbelmuziek wijkt door de pleerde geografische posi- ^lerk af van muziek die in lfde tijd werd geschreven indere Europese landen, gaat zowel op voor de Re- sance als voor de Barok, allend genoeg blijven het rijkste kenmerken van muziek. Ton Koopman vooral het flamboyante en martiale in de ritmische etuur van sommige stuk- Door Koopmans uivoe- van de 'Battaglia imperi-- l'ran Cabanilles, een Spaan- tijdgenoot van Vivaldi, l i het. podium in de Oud- Ie holieke Kerk omgetoverd waar slagveld. Koop- is 'grof geschut' werd door publiek beantwoord met stampend applaus. r dit concert koos Koop vreemd genoeg voor een aans instrument in mid- pen. Paul Ackets North Sea Jazz had al een uitgebreide confrontatie ingebouwd met coryfeeën van de 'glasnost- jazz'. Delta Jazz zocht binnen de jazzmuzikanten van het voormalige Oostblok naar de jonge generatie. Zoals al die andere Europeanen op zoek naar een eigen geluid. Dat 'ge luid' heeft vaak Amerikaanse wortels, incorporeert elemen ten uit de nationale muzikale traditie (vaak een rijke) en valt qua sfeer en temperament het sterkst te herkennen als Europees. Wouter Turkenburg honoreerde dit jaar een uitno diging van het jazzfestival in Het Hongaarse No Spa Quintet

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15