Noordwijk overweegt juridische stappen tegen eigenaar bar Voor de gezelligheid en om het milieu te helpen Disco GoGo ziet af van koop Kraaienest Meer openbaarheid van bestui is noodzakelijk in Noordwijk Fietser geschept VVD EN GROEN LINKS: Noordwijk krijg voorlichter r>r> LEIDEN OMGEVING EcidócSommit WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGil Man gewond bij explosie OUDE WETERING Een 25-jarige werk nemer van een tankreinigingsbedriif uit Delft is gistermiddag gewond geraakt bij een explosie in een ondergrondse tank. De tank hoorde bij een garagebedrijf aan de Plantage in Oude Wetering. Het schoon maakbedrijf had tot taak de afgewerkte mo torolie te verwijderen en de tank te reini gen. Het slachtoffer maakte met een snij-ap- paraat een gat in de tank, waardoor het mo gelijk zou worden in de tank af te dalen. Er was echter gas aanwezig in de tank en dat kwam door de vonken tot ontploffing. Er onstond een enorme steekvlam. Overigens brak er geen brand uit en de brandweer hoefde niet in actie te komen. Het slachtof fer werd door de drukgolf weggeslingerd. Hij liep zware brandwonden op. Medewer kers van de garage hielden hem nat totdat hij kon worden overgebracht naar het brandwondencentrum in Rotterdam. LEIDERDORP Een 13- jarige Leiderdorper is gis termorgen geschept op de kruising Engelendaal/Per sant Snoepweg in Leider dorp. De jongen reed op het fietspad en trachtte de kruising over te steken. Daarbij negeerde hij waar schijnlijk het rode licht. Een 42-jarige Leiderdorpse automobilist die van de Si mon Smitweg kwam kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd ge schept en is met hoofdletsel opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Klim- fietsen gestolen LEIDERDORP Twee klimfietsen zijn in. de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een kelderbox van een flatge bouw aan de Santhorst in Lei derdorp. De waarde van de gestolen rijwielen om- Populieren vervangen platanen in Wassenaar WASSENAAR De negen populieren op de drie binnen terreinen aan de 's-Heeren- bergstraat in Wassenaar wor den gerooid en vervangen door platanen. De populieren hebben hun dienst gedaan als snelle groeiers in een kale wijk. Maar inmiddels zijn zij zowel boven- als ondergronds (te) flink uit de kluiten gewas sen. Zodanig dat de wortels de bestrating naar boven druk ken. Daarom is besloten ze met stronk en al om te halen en de gaten te vullen met pla tanen. De klus word maandag en dinsdag aanstaande ge klaard. NOORDWIJK De ge meente Noordwijk over weegt een juridische pro cedure aan te spannen te gen G. Duijndam, de voormalige uitbater van discotheek Club'68 in de Noordwijkse Hoofdstraat. Dat staat in een brief van het college van B en W aan de fractie van de VVD in antwoord op vra gen die deze partij in sep tember had gesteld over het niet doorgaan van de sluiting van de bar. De VVD wilde onder meer op heldering over de wijze van onderhandelen, wie de onder handelingen met Duijndam had gevoerd en welke doelen wel en niet bereikt waren. In de brief laat het college weten dat Duijndam al in 1989 (hij was toen nog raadslid voor Noordwijks Belang), contacten had gelegd met wethouder V. Salman (CDA) van ruimtelijke ordening. Doel was om na te gaan of de gemeente bereid was medewerking te verlenen aan een eventuele verplaatsing of functiewijziging van Club'68. Ook een eventuele sluiting van Club'71 aan de Oude Zeeweg kwam toen ter sprake. Deze sluiting is nu ge koppeld aan de eventuele bouw van het prestigieuze Ho tel Duna Deli aan het Pické- plein door de Raad Bouw bv. Komt het hotel er dan ver dwijnt Club'71. De bouw van het hotel en de sanering van Club'71 staan volgens het college overigens volkomen los van de proble matiek rond Club'68. Het col lege machtigde wethouder Sal man in eerste instantie om de onderhandelingen met Duijn dam te voeren. Gedachte er achter was de belangrijkste impuls die daarmee gegeven kon worden aan het gemeen telijke beleid de overlast in en om de Hoofdstraat i terug te willen dringen. Verschil Medio juni van dit jaar bleek Duijndam bereid de bar te verkopen. Een koper was snel gevonden in de persoon van Hema-eigenaar E. de Boer. Tussen de vraag- en biedprijs bestond echter een groot ver schil. De gemeente bleek be reid de exploitatie uit te ko pen, de Boer zou het geld voor het onroerend goed op tafel brengen. Naast wethouder Sal man werd ook P. Barnhoorn, wethouder economische zaken en financiën (NB) bij de on derhandelingen betrokken. „Het doel", zo schrijft het col lege, „het uiteindelijk sluiten van Club'68, is niet bereikt. Duijndam heeft na het afron den van de besprekingen, waarbij mondeling werd vast gesteld dat partijen tot over eenstemming waren gekomen, de vastlegging van de over eenkomst onmogelijk gemaakt door een aandelentransactie met de heer J. Rubingh". Ru- bingh was bij Duijndam in dienst als bedrijfsleider. Het college beschouwt de trans actie tussen Rubingh en Duijn dam als onrechtmatig omdat: „onderhandelingspartners te goeder trouw met elkaar beho ren om te gaan". In november zal de gemeente raad moeten beslissen of een, juridische procedure tegen Duijndam moet worden ge start. Koninklijk goud voor ex-voorzitter Spinoza RIJNSBURG Voorzit ter G. van Egmond heeft gisteravond tijdens de le denvergadering van wo ningbouwvereniging Spi noza afscheid genomen. Van Egmond werd bij die gelegenheid benoemd tot ridder de orde van Oranje Nassau in goud. Burge meester F. Jonkman reik te de onderscheiding uit. Van Egmond, die 36 jaar be stuurslid was waarvan 12 jaar voorzitter, werd tevens be noemd tot erelid van de wo ningbouwvereniging. Namens de Nationale Woningraad overhandigde de heer J. Kor- tekaas Van Egmond de bron zen penning van verdiensten. Jonkman zei dat Van Egmond een onmisbare plaats heeft in genomen in het bloemendorp als het om sociale woningbouw gaat. Spinoza, waarvan van Egmond jaren het gezicht be paalde, is meer dan alleen bouwen en verbeteren van woningen. „Ook de leefbaar heid bevorderen is een taak van een woningbouwvereni ging", aldus de burgemeester. Verder noemde Jonkman de heer Van Egmond een sociaal denkend en hard werkend be stuurder. Van Egmond, die al eens ko- ninklijk was onderscheiden, was zichtbaar ontroerd door deze onderscheidingen. „Mijn moeder zei altijd verdiend heb je niks, het is allemaal verkre gen goed". J. van Nieuwkoop volgt Van Egmond op. Als tweede voorzitter weet Van Nieuwkoop wat er bij Spinoza gaande is. De scheidende voorzitter wees erop dat in Rijnsburg de sa menleving voor 30 procent uit ouderen bestaat en dat Spinoza hieraan alle aandacht moet be steden. Het bestuur heeft plan nen om de huizen in de Tul penstraat, gelegen in het cen trum van het dorp, aan te pas sen voor ouderenhuisvesting. Ook in de nieuwe bouwlocatie de kleipetten zal Spinoza er al les aan doen de sociale wo ningbouw te stimuleren. Het aantal toegewezen contingen ten is nog niet bekend. Inbraak bij Boterbloem LISSE In de studio van de bejaarden- en ziekenomroep Boterbloem is gisteravond rond half acht ingebroken. De omroep, gevestigd in een dans school aan de Bondstraat, mist een aantal rekken met cd's. De daders hadden een toegangs deur van de dansschool open gebroken. RIJNSBURG Het bestuur van Disco GoGo ziet af van aankoop van gebouw Het Kraaienest. Men kan geen overeenstemming bereiken met de Stichting Open Jonge ren Centrum (SJOR), medege bruiker van het gebouw. Voorwaarde voor koop was een overeenkomst met de Stichting Open Jongeren Cen trum. Na diverse onderbehan delingen was het niet mogelijk om tot elkaar te komen. „Ons voltallig bestuur heeft daarom besloten om van de aankoop af te zien", aldus penningmeester K. van der Spijk van Disco GoGo. Het Kraaienest is ei gendom van de gemeente Rijnsburg en wordt gebruikt door GoGo en SJOR. Bij de verkooponderhandelin gen, waarin de gemeente een bemiddelende rol heeft ge speeld, werd uitgegaan van een verkoopbedrag van 225.000 gulden. De stichting betaalt momenteel 22.000 gul den op jaarbasis aan de ge meente, terwijl Disco GoGo de stichting jaarlijks 30.000 gul den betaalt. Deze 8000 gulden verschil wil de SOJR op lange termijn blij ven houden. Tevens wil zij ook het onderhoud van het pand in handen blijven hou den. Voorstel van Disco GoGo was om de huisvestigingskos ten te delen terwijl GoGo het onderhoud als eigenaar in handen wil hebben. „Anders heb je een gebouw waar je nog niet je eigen ideeën in kwijt kunt", aldus Van der Spijk. Disco GoGo wil dit onderhoud via een bouwcommissie rege len waarbij alle ingrijpende wijzigingen in overleg worden genomen. In aanvang zou Dis co GoGo 10.000 gulden huur aan SOJR berekenen, die in vijf jaar tijd verlaagd zou wor den tot 6000 gulden. Ook speelde het achterstallig on derhoud van het pand een be langrijke rol. De kozijnen moeten worden vervangen, de deur is rot en het dak boven de keuken lekt. Verder botst het qua inzichten en doelstel lingen tussen beide belangheb benden. NOORDWIJK Meer openbaarheid van bestuur is in Noordwijk nodig. Dit stelden Groen Links en VVD gisteren tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad. Burgemeester J. van der Sluijs merkte echter op dat er mo menten moeten zijn waarop vertrouwelijke informatie over gevoelige onderwerpen aan raadsleden kunnen wor den doorgegeven. „We moeten wel voorkomen dat we de in druk wekken achter gesloten deuren een soort koekoeksjong uit te broeden". De behandeling van de nota vergde maar liefst acht uur. Tijdsdrang bracht burgemees ter Van der Sluijs er dan ook regelmatig toe ae raadsleden op te roepen breedsprakigheid te vermijden. Later op de avond verbood hij zelfs een, in Noordwijk gebruikelijke, reac tie in tweede termijn. De VVD-fractie had daar grote moeite mee en dreigde zelfs met opstappen. Fractie-voor zitter J. Smit vond dat zijn vragen over diverse onder werpen niet afdoende door het college werden beantwoord. Hij stelde schorsing van de vergadering voor maar kreeg slechts steun van Groen Links. Racebaan Zowel de PvdA als Noordwijks Belang vroegen aandacht voor een betere geleiding van de verkeersstromen naar Noord wijk aan Zee. „We missen de borden langs de openbare weg die automobilisten verwijzen naar de Northgodreef", aldus F. van der Veen (NB). Beide partijen zien niets in asfalte ring van de Grent, uit angst dat deze weg langs het uit gaanscentrum een racebaan wordt. De VVD kwam nog eens terug op haar wens voor een over loopparkeerterrein buiten de dorpskom. Wethouder J. Willms (CDA) rekende echter voor dat bij een gemiddeld ge bruik van 6.500 auto's op een drukke dag tien autobusjes met een capaciteit van 25 mensen 660 ritten moeten ma ken om alle mensen naar het strand te brengen. In totaal zou het overbrengen van de mensenmassa 11 uur in beslag Burgemeester Van der Sluijs verbood een tweede termijn en haalde zich daarmee de woede van de VVD op de hals. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VVD'er Koos Smit dreigde even met opstappen. NOORDWIJK De ge meente Noordwijk krijgt een voorlichter. Het college van B en W van Noordwijk on dersteunde gisteren het voorstel van de meerderheid van de Noordwijkse ge meenteraad over het aan stellen van een voorlichter. Alleen de VVD bleef van mening dat de sectorhoofden van de verschillende afde lingen binnen de gemeente voorlopig verantwoordelijk moeten blijven voor de ver strekte informatie. Noordwijks Belang wist gis teren tijdens de algemene beschouwing op de begroting zelfs een financieel potje te vinden waaruit een dergelij ke functionaris zou kunnen worden betaald. Dat potje is de opbrengst van het project betaald parkeren in Noord wijk aan Zee. Een project dat overigens nog altijd niet operationeel is. A. Ouwehand van Groen Links zei een voorlichter per se al in 1991 te willen aanstellen. Ook NB zei bij monde van mevrouw B. Cas- see haast te willen maken met het invullen van de voorlichtingsfunctie. Zij con stateerde dat de voorlichting naar de burger toe werkt. Het ambtenarei gon moet volgens haar gezet worden in voor Noord wijker begrijpe gewone mensentaal. De PvdA, al 13 jaar ijvei voor de aanstelling van voorlichter, hoopt dat pr-functionaris ervoor zorgen dat alle nei voortaan naar buiten toe zelfde kant opwijzen. heb ik het idee", zo me fractievoorziter J. Voor!1 „dat wij hier met z'n een rituele dans opvoe waarvan wij de essentie begrijpen, maar kom mee naar buiten, dan niemand er meer iets v< Zowel het CDA als G Links constateerden da de invoering van de nie Algemene Plaatselijke ordening de voorlichting de Noordwijkers onvold de is geweest. Ouwel (GL): „Wij hebben gem dat bijvoorbeeld de regels ten aanzien van den voor de hondenbezi bij lange na niet worden gepast". Bewoners Noordwijk moeten vol GL „lief" worden voc licht over dergelijke on werpen. Speelgoedbeer in gemeenteraad NOORDWIJK Werd de Noordwijkse gemeenteraad giste ren eerst verblijd met een kunstwerk, geschenk van een te vreden kunstenaar, die dit jaar mocht exposeren in de Vis serskapel in de Hoofdstraat, ook werd een tractatie uitge deeld in de vorm van beschuit met muisjes. Raadslid A. Ver- meij (NB) was de kersverse vader géwordén van een gezon de zoon. Burgemeester J. van der Sluijs verblijdde de jonge vader met een speelgoedbeer. Mevrouw E. Zandwijk (CDA) had ook wat te vieren. Ter gelegenheid van haar 25-jarig huwelijk schonk zij Noordwijk enkele dozen narcissen. De bollen werden in dank aanvaard en zullen binnenkort in de gemeentelijke plantsoenen worden gepoot, zodat Noordwijk haar naam als bloemenbadplaats weer hoog kan houden. Groen Links maakte zich zor gen over de racefietsers in de duinen. De provincie kondigde weliswaar de aanleg van voet paden naast de fietspaden aan, „maar waar gaat u met de ra cefietsen naar toe", zo vroeg C. Verweij (GL) zich af. Racefiet sen zofgen al langer voor on veilige situaties op de fietspa den. Onaangenaam verrast bleek de PvdA over de reactie van de groenen op het voorstel van de PvdA om de Kerkstraat in Noordwijk-Binnen nieuw le ven in te blazen door een win kelcentrum „op poten" te bou wen op het parkeerterrein van Lüschen. Groen Links noemde deze plannen „potsierlijk" en veel te grootschalig. Het colle ge stelt in haar nota van ant woord de plannen van de PvdA interessant te vinden. Rigide Groen Links zei gisteren ook blij te zijn dat het college is af gestapt van de „rigide bezuini gingen in het welzijnswerk". „Het gemeentelijk beleid werkte demotiverend op de vrijwilligers. Het gevoel over heerste niet serieus genomen te worden", aldus A. Ouwe hand. En dat was tegen het zere been van wethouder J. Bedijn (PvdA). „Mij hebben dergelijke geluiden nooit be reikt. Als dat zou zijn gebeurd zou ik de betreffende vereni gingen direct uitnodigen voor een gesprek". Het CDA had grote bezwaren tegen het naar Noordwijk ha len van grootse evenementen als „Muziekland" van Veroni ca. „Ons dorp zit niet te wach ten op publiekstrekkers die tienduizenden dagjesmensen naar Noordwijk lokken. Als dat het doel is van de VVVNP dan hebben we daar grote be denkingen tegen", zo meldde E. Bovenkerk. Zijn collega W. Wijnands pleitte voor opvul ling van gemeentelijke vacatu res door langdurig werklozen. „De gemeente moet een voor trekkersrol vervullen". Noordwijks Belang zag wel wat in het uitschrijven van een prijsvraag voor de herin richting van de Koningin Wil- helmina Boulevard, Vuurto renplein en het Palaceplein. Volgens wethouder V. Salman (CDA) van ruimtelijke ning geen gekke ged Eerst zal echter overeei ming moeten worden met het Hoogheemraae van Rijnland over de b die mag worden gebruik Zeereep. Moties De behandeling van de ting leverde in Noordwi moties op. Twee van Links en twee van de GL trok een motie teri behandeling in de con ABZ werd beloofd. De motie over het weer in van schoolzwemmen vo klassen van de basi: haalde het niet. Cassee „Wij waren destijds ni lukkig met de bezuinig op het schoolzwemmen, je kunt toch moeilijk raadsbesluiten die dei tisch genomen zijn later middel van een motie w< rugbrengen". De VVD zocht middels moties on* meenteraads-onderzoek" de besluitvorming en h( altijd op uitvoering wac! project betaald parkere 1 om verlaging van de tai van de onroerend goed ting met 1 procent in van doorvoering van d gestelde trendmatige ging van 2 procent. De haalden de eindstreep ni j' TWEE JEUGDIGE SCHILLENBOERTJES IN VOORHOUT VOORHOUT Nog maar vier jaar terug moest voor het storten van een ton af val 10 gulden worden be taald en dat is intussen opgelopen tot 73,75. Voor groente-, fruit en tuinafval geldt een prijs van 60 gulden per ton. Sil- ke Willemse (12) en Jan- nemarie van der Hulst (14) uit Voorhout zeggen deze bedragen niet zoveel. Toch zorgt dit ijverige tweetal ervoor dat de ge meente geld bespaart. Ie dere vrijdag halen ze trouw groenten, fruit en schillen op die ze verko pen aan veehouder Jan van der Hulst. „Voor de gezelligheid en om het milieu een handje te hel pen", zo leggen de meisjes uit. Vanaf de Rooseveltlaan, waar Silke woont, gaat het ijverige tweetal met een kruiwagen be laden met bollenmanden op pad. Zo'n 40 tot 50 klanten worden bezocht. Met de man den vol groente-afval en schil len gaan ze naar veehouder Jan van der Hulst die de meis jes een prijs betaalt voor de in houd van elke mand. „Voor de koeien is wat wij ophalen een zondagsmaal. Ze vinden het hartstikke lekker", zegt Janne- marie enthousiast. Ome Jan De twee meisjes zijn vaak te Jannemarie van der Hulst (links) en Silke Willemse halen schillen op in Voorhout. Nu nog met een kruiwagen, maar in de toekomst vinden in en om de stallen van wellicht met de ponywagen. „Ome Jan die een broer is van FOTO: HENK VAN DEN ENDE de °Pa van Jannemarie. Ze mo gen de stal helpen schoonma ken en in het voorjaar de pap lammeren voeren. Sinds drie jaar is het weekeindevoer van de koeien en de schapen van deze veehouder eveneens hun zorg. „Eerst wilde we eigenlijk sa men bloemen gaan verkopen, maar toen kwam Jannemarie op dit idee", vertelt Silke. „Onze buurjongen, Thomas van de Vlekkert, haalde vroeger ook schillen op maar die ging verhuizen en toen hebben wij zijn wijk overgenomen". Intus sen heeft het tweetal al aardig wat klanten en menigeen heeft schik in de Voorhoutse schil- lenboertjes. Iedere vrijdag wor den de emmertjes buiten de deur gezet die door de meisjes worden geleegd in de manden. Wat ze ophalen verschilt sterk per klant. „Er is één mevrouw, die heeft wel een hele vuilnis bak vol met aardappelschillen en groente- en fruitafval, maar die heeft dan ook een groot ge zin. Maar ook met halve em mertjes zijn we blij hoor", aldus Jannemarie. Toch zijn er mensen die nog niet enthousiast zijn te krijgen voor het schillenproject van de meisjes. „Er zijn er die zeggen: 'ja maar, het stinkt zo na een week', of: 'wij eten altijd rijst'. Maar die mensen zullen toch wel eens fruit of groenten eten", veronderstellen Silke en Jannemarie. „De meeste men sen hebben een emmer in de schuur staan, of ze hebben bui ten een emmertje met een dek sel. Die stank kon zo toch geen enkel probleem zijn". Op de vraag wat de dieren het lekkerst vinden antwoorden Silke en Jannemarie: „Spruite- nafval, rode koolbladeren en stronken, ook van de boeren kool. En verder aardappi len, worteltjesloof en peren en bananenschillf a zijn alleen niet zo gek o t en prei-afval en ook sin d pelschillen laten ze in deh bak liggen". Maar de Voorhoutse sel'S, boertjes doen nog meer. oorspronkelijk gestart m r ophalen van schillen vo, gezelligheid, langzamerh a ook het milieubewustziji de meisjes een grote rol spelen. Vandaar dat ze woordig ook klein chemis£ val bij hun klanten ophali krijgen er niets voor maai het graag. Bij de schilliC mertjes kunnen de kl zakjes met gebruikte batti u lege haarlakbussen en verf neerzetten. Dit che afval wordt dan door Sil Jannemarie naar de gem werf gebracht. De beide schillenboertjes voorlopig door met hun lijkse ophaaldienst. Ze graag voor een pony sparij daarna met de ponyi langs de huizen te ki gaan. Het sparen gaat i nog niet zo vlot. „We h nog maar zeven gulden wagentje kunnen wij we iemand lenen, maar die 1 daar zullen we toch zei - geld voor bijelkaar m brengen. Misschien neme er nog wel een krantenwi Anders gaat het helem» lang duren". Wie wil dat Silke. en Jam rie ook op vrijdag langsk voor het ophalen van ai pelschillen, groente- en fi val, kan even bellen naar Willemse. Haar telefoon mer is: 02522-15048. WIL GOSLL.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14