'olitiek Valkenburg: ïinder bezuinigen p zwemonderwijs NAAL waliteit: betere pr voor gezondheidszorg is er niet 'Leidschendam moet beter luisteren naar dorpsraad Stompwijk' ^oonoverleg wil woningen op maat I DEN OMGEVING CcidócSoumnt WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGINA 13. Voorhout knapt huurwoningen op VOORHOUT De gemeente Voorhout trekt 750.000 gulden uit voor groot onderhoud van de gemeentelijke huurwoningen in de Boerhaavestraat en omgeving. Het Rijk subsidieert 530.000 gul den van dit bedrag. De resterende 220.000 gulden betaalt Voor hout uit eigen zak. De zestien woningen die worden opgeknapt staan in de Boer haavestraat, de Mgr. Broerestraat, de Willem Botsstraat en het Kievitspark. Op een na zijn de huizen vooroorlogs. Aan de wo ningen wordt voor maximaal 50 procent van de nieuwbouw- waarde, die is berekend op 68.000 gulden elk, verspijkerd. De daken worden opgeknapt en voorzien van nieuwe pannen, ko zijnen en ruiten worden vervangen en riolering, elektriciteit en waterleiding worden zonodig vernieuwd. Tenslotte wordt beke ken of de vloeren moeten worden vervangen. De renovatie van de huizen heeft geen huurverhoging voor de bewoners tot gevolg. Dit omdat zogeheten geriefsverbeteringen zoals vergrote dakkapels en dergelijke achterwege blijven. De gemeenteraad van Voorhout spreekt zich morgen over de plan nen uit. LEIDSCHENDAM De verordening op de dorps raad Stompwijk moet worden gewijzigd of in de toekomst moet meer naar de geest hiervan worden gehandeld. Dat zei CDA- fractie voorzitter H. Bruijnzeels vanmiddag in zijn algemene beschou wingen bij de begroting van Leidschendam. Nadat eerst sprake was ge weest van aansluiting van het buurtschap bij Zoeterwoude is men blij met het behoud van Stompwijk. De vreugde hier over wordt helaas schijnbaar getemperd door de in Stomp wijk heersende mening dat verwachte en ook voorgeno men voorzieningen steeds maar uitgesteld worden of te traag tot stand komen, aldus Bruijnzeels. Hierbij komt ook de positie van de voorzitter van de dorpsraad (wethouder J. van Erp) in beeld die in belangrij ke mate de politieke verant woordelijkheid voor Stomp- wijkse zaken draagt. Volgens het CDA kan hij helaas slechts als boodschapper met verze gelde lippen optreden. In ver band hiermee zou het functio neren van de dorpsraad onder de loupe moeten worden geno men. Als de verordening een formele barrière vormt moeten maatregelen worden genomen. Wat Stompwijk betreft vroeg het raadslid gemeentelijke on dersteuning van de actie van de inwoners over de verkeer sonveiligheid op de Middel weg. Volgende week woens dag zal de betreffende gedepu teerde van de provincie een groot aantal handtekeningen worden aangeboden met het verzoek eindelijk de toegezeg de maatregelen te treffen. Verkeersmaatregelen in kader actie -25% KATWIJK De oversteekplaats op de Zeeweg in Katwijk, ter hoogte van Duinoord-Markt, wordt beveiligd met een vlucht heuvel. Dit gebeurt in het kader van de actie -25%, die tot doel heeft het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. Katwijk meldde zich drie jaar geleden voor deelname aan deze actie van het Rijk aan, maar nam tot dusverre geen concrete verkeers maatregelen die de verkeersveiligeheid bevorderen. Naast de Zeeweg worden ook in de Biltlaan, tussen de Keplerlaan en de rotonde Rijnsoever, snelheidsremmende maatregelen genomen. Voorts wordt op enkele fietsstroken in de gemeente gezorgd voor een betere verlichting. De gemeenteraad moet zich mor genavond over de voorstellen van burgemeester en wethouders uitspreken. De totale kosten bedragen 47.000 gulden. Toneel De Leidschendamse toneel groep De Gezellen geeft vrij dagavond in Theater 88 aan het Molenpad 3a de eerste voorstelling van het blijspel Liefde Half om Half" van Alan Ayckbourn. De Gezellen spelen het blijspel tot zaterdag 17 november elke vrijdag en zaterdag. Aanvang kwart over acht. Toegangskaarten van 7.50 zijn tussen vijf en zeven uur te bestellen bij de heer Scholtes, telefoon 070- 3275190. Kienen In de Voorhof aan de Bond- straat in Lisse wordt vrijdag een kienavond in het kader van de speelgoed-aktie voor het Voorburgse kindertehuis Vlietenburgh gehouden. Aanvang acht uur. Zaterdag middag vanaf twee uur kan de jeugd bingo spelen in 't Poelhuys aan de Vivaldistraat in Lisse. Muzieka von d De jaarlijkse muziekavond van de stichting Sport en Re creatie Gehandicapten Bol lenstreek wordt vrijdag ge houden in het parochiehuis in Voorhout. Medewerking wordt verleend door de Voor- houte muziekvereniging St. Cecilia en de eveneens uit Voorhout afkomstige bóeren- blaaskapel de Kanjers. Ook zal de muziekgroep van de stichting, de befaamde Bollen- band, een optreden verzorgen. Vaders, moeders, verzorgen den, familieleden en vrienden zijn van harte welkom. De toegang is gratis. Aanvang acht uur. Vergadering Schietvereniging St. Hubertus houdt vrijdagavond de alge mene ledenvergadering in restaurant Boerhaave in Voorhout. Die avond wordt de zaalschietkampioen be kend gemaakt en worden de medailles uitgereikt. Aanvang half negen. Rian de Waal De pianiste Rian de Waal geeft vrijdagavond een con cert in de Dorpskerk in Kat wijk aan den Rijn. Zij speelt de Wanderer fantasie van Frans Schubert en de Wald- stein sonate van Ludwig von Beethoven. Toegang kost De hoofdrolspelers van „Muizen en Mensen". /17,50, K O-inschrijvers en CJP- of Pas 65-bezitters moeten f12,50 betalen en kin deren tot en met 16 jaar J2,50. Aanvang kwart over acht. Chemie De Leidse Hogeschool voor Hoger Laboratoriumonderwijs aan de Leidsedreef 5 in Lei derdorp (ingang Rietschans) opent zaterdag zijn deuren. Dit in het kader van de lan delijke Open Chemiedag. Be zoekers kunnen van elf tot vier uur terecht. Een che misch en een klinisch-che- misch laboratorium kunnen worden bezocht en er worden lezingen gehouden. De Leidse professor Van der Gen zal het hebben over schadelijk stof fen in natuurlijk voedsel en de medewerker van het ge rechtelijk laboratorium zal zijn werkwijze beeldend toe lichten. Er zijn diverse de monstraties: van de werking van chemische stoffen en van ziekenh uison derzoek. Muizen Het Literair Theater Branoul brengt zaterdag het stuk „Muizen en mensen" van John Steinbeck in Muzenhot Leiderdorp. De spelers zijn Rein Edzard en Michiel Ker- bosch. Het stuk is gebaseerd op één van de bekendste boe ken van John Steinbeck. Cowboy George en de zwaak- begaafde Lenny trekken van ranch naar ranch, op zoek naar werk en uiteindelijk een thuis. De onbeheerste li chaamskracht van Lenny brengt het tweetal echter steeds opnieuw in de proble men. Aanvang kwart over acht, entree 12,50CJP/65+ 10. Volksdansen Dansen uit Joegoslavië, Roe menië, Israël, Engeland. Amerika en Nederland. Dit laat dansgroep Nirkodah za terdag zien bij tuincentrum Jaap Kooy in Lisse. De groep, die uit twintig mensen be staat, is de hele dag te zien op het „marktpleintje" in het tuindorp. Gezinsbeurs In het Nieuwe Sloot Tennis- centrum aan de Kennedylaan in Alphen aan den Rijn wordt morgen na acht jaar pauze een gezinsbeurs geo pend. Dat gebeurt om twee uur. De beurs duurt tot en met zaterdag. Kerstkaarten Leden van de vrouwenbewe ging Voorhout maken mor gen kerstkaarten in de boven zaal van Huize Agnes. Intro- ducees zijn welkom tegen be taling van 7,50Aanvang acht uur. De jaarlijkse muziekavond van de stichting Sport en Re creatie Gehandicapten Bol lenstreek Hwordt vrijdag ge houden in het parochiehuis in Voorhout. Medewerking wordt verleend door de Voor- houte muziekvereniging St. Cecilia en de eveneens uit Voorhout afkomstige bóeren- blaaskapel de Kanjers. Ook zal de muziekgroep van de stichting, de befaamde Bollen- band, een optreden verzorgen. Vaders, moeders, verzorgen den, familieleden en vrienden zijn van harte welkom. De toegang is gratis. Aanvang acht uur. Vergadering Schietvereniging St. Hubertus FOTO: PR houdt vrijdagavond de alge mene ledenvergadering in restaurant Boerhaave in Voorhout. Die avond wordt de zaalschietkampioen be kend gemaakt en worden de medailles uitgereikt. Aanvang half negen. Kerstkaarten Leden van de vrouwenbewe ging Voorhout maken mor gen kerstkaarten in de boven zaal van Huize Agnes. Intro- ducees zijn welkom tegen be taling van 7,50Aanvang acht uur. Brandweer De vrijwillige brandweer korpsen uit negen gemeenten in de Rijnstreek nemen zater dag deel aan onderlinge wed strijden in Hazerswoude. Het gaat om de korpsen van Ha zerswoude, Alphen, Koude kerk, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar, Wou- brugge en Zev.enhoven. Aanvang om één uur op het terrein van garage Ten Brum- meler-Slootweg, Oude Geme- neweg 5 in Hazerswoude- Dorp. De wedstrijden duren tot zes uur. WONINGEN ZWAMMERVELD WORDEN SNEL AANGEPAKT VALKENBURG Woningen aan het Zwammer- veld worden zo snel mogelijk opgeknapt. Wethou der M. Vos antwoordde dit gisteren in de gemeen teraad op vragen van A. Bremer (PvdA-PPR). Deze zei dat de bewoners van het Zwammerveld graag geïnformeerd willen worden over de plan nen. Volgens Bremer zijn de bejaarde bewoners van De Wei ongerust over de renovatieplannen voor hun huizen. Volgens Vos moeten deze bewo ners nog even wachten. P. Mizee (VVD) drong er bij het college van B en W op aan haast te maken met de verkeersverbeteringen in de Joght-wijk en het instellen van de 30 kilometer-zone. Wethouder H. van der Nagel deelde mee dat bureau Oranje woud momenteel een onderzoek instelt. Gezien de subsidieaanvraag aan de provincie Zuid-Holland hoopt men snel te werken. Deze ingreep in de wijk heeft wel financiële consequenties waarschuwde Van der Nagel de raad. .KENBURG Het van burge- fcter en wethouders Valkenburg om het "olzwemmen te beper- e tot één groep, kan rekenen op steun van politiek. Alleen de is voor deze maatre- Overigens kunnen de fracties in de Valken- se gemeenteraad in lijnen instemm'en "^het beleid dat burge en wethouders :nd jaar willen voe- Een en ander blijkt e gisteravond gepre- lerde algemene be- ODiwingen van de par- ■naar aanleiding van gemeentebegroting .meester en wethouders Valkenburg willen het [zwemmen beperken om it een bezuiniging van gulden in 1991 en 20.000 in de daarop volgende oplevert. Alleen de VVD dit een goed plan. Deze wil zelfs een stapje ver- Oi^an door kinderen die al zijn van een zwe'mdi- geen door de gemeente ici'erd zwemonderwijs len volgen. „Zij mogen nee, maar dan op kosten de ouders", aldus de 1- VVD-fractie in haar algemene beschouwingen. Het CDA pleit voor tweejarig zwemonderwijs, PvdA/PPR vindt dat op het zwemonder wijs niet mag worden beknib beld en GPV/RPF vragen het college de bezuiniging te hero verwegen. Eén jaar is volgens deze partij hoe dan ook te wei nig. Smalspoor Het voornemen van B en W om het de Stichting Smal spoormuseum een subsidie te verstrekken ten behoeve van de realisering van een smal spoormuseum kan rekenen op instemming van de raad. Al leen GPV/RPF vindt het be drag, 25.000 gulden, wat aan de hoge kant, terwijl het CDA dit bedrag over twee jaar wil uitsmeren. Ook met het voornemen van het college de asfaltering van het fietspad langs de Voor- schoterweg uit te stellen tot 1992 wordt ingesterpd. PvdA /PPR verbindt daar wel de voorwaarde aan dat gedu rende 1991 op andere wijze voor goed onderhoud van het pad wordt gezorgd. GPV/RPF opperen de mogelijkheid geld vrij te maken om volgend jaar toch alvast een deel van het pad van asfalt te voorzien. Dat aan een verhoging van de onroerend-goedbelasting (14 procent), de afvalstoffenhef fing 40 per huishouden) en de tarieven voor gemeentelij ke diensten niet valt te ontko men, erkennen alle partijen. Vooralsnog willen PvdA/PPR en GPV/RPF wat de verho gingen betreft niet verder kij ken dan 1991. Op voorhand een verhoging vastleggen voor de jaren daarna, zoals het col lege voorstelt, wijzen deze par tijen van de hand. Het streven van burgemeester en wethouders om vooral ou dere woningzoekenden aan een woning in Valkenburg te helpen, wordt ook breed on dersteund. In dit verband wordt de mogelijke komst van een bejaardentehuis door alle partijen toegejuicht. Groenvoorzieningen VVD en PvdA/PPR vragen in hun algemene beschouwingen speciale aandacht voor de groenvoorzieningen in Val kenburg. „Veel bomen zijn dood, op veel plaatsen waar gras hoort te staan groeit lou ter onkruid en op enkele plaatsen is zelfs alles kaal", zo 'schrijven de liberalen. Ook links spreekt zijn zorg-uit voor groenvoorzieningen. Volgens PvdA/PPR is een meer ge structureerde aanpak wat dit betreft noodzakelijk. De VVD spreekt verder an dermaal zijn ongenoegen uit over het feit dat het spreèk- recht voor de burgers na af loop van de raadsvergaderin gen is gepland. Deze partij zou liever zien dat de Valkenbur gers, naar Rijnsburgs voor beeld, voor de raadsvergade ring hun zegje mogen doen. J ERWOUDE Het werleg Zoeterwoude morgenavond een infor- 'e bijeenkomst in het ge- ehuis. Aanvang half Iet thema van de avond onen naar eigen, maat". TUiSV( tat daarbij om de vraag mogelijk is dat toekom- bewoners zelf het ont- en de kosten bepalen un nieuwbouwwoning, het land zijn al mo gelijkheden dat toekomstige bewoners die gezamenlijk als opdrachtgever functioneren, zeggenschap hebben over in deling, vorm, kwaliteit en kostprijs van de woning, als mede de inrichting van de woonomgeving. Het woono- verleg Zoeterwoude heeft con tact gelegd met het ingenieurs bureau „Huis In Eigen Hand". Het bureau heeft bij projekten elders het project gebeleid waarin de toekomstige bewo ners en ook belangstellenden zonder financiële risiko's als opdrachtgever de ontwikke ling van de woning beheersen en besturen. Morgenavond wordt het woord gevoerd door N. Hulsbos van het woonover- leg en ir. K. Rietzschel van het ingenieursbureau Huis In Ei gen Hand. Voor meer infor matie kan men zich wenden tot het woonoverleg, telefoon 01715-1417 of 01715-2285. DISCHE WERELD HEEFT SLECHT IMAGO Animo voor villa's Endegeest klein OEGSTGEEST Acht van de eerste tien gegadigden voor de aankoop van een villa in park Boschgeest aan de Endegeester- straatweg in Oegstgeest hebben zich terug getrokken. Dit naar aanleiding van de schorsing van de bouwvergunning door de Raad van State, enige tijd geleden. In totaal zouden er 30 villa's moeten worden ge bouwd in het park. Met de opbrengst uit de verkoop van de grond wil de gemeente Oegstgeest de renovatie van kasteel Ende geest bekostigen. De Stichting Behoud Bui tenplaatsen Oegstgeest heeft echter, via de^ bezwaren bij de Raad van State, voorlopig een stokje gestoken voor de bouw. Diverse potentiële kopers hebben daarom afgehaakt. IBB Kondor en de gemeente Leiden, eige naar van Endegeest proberen vrijdag de schorsing weer ongedaan te maken bij de Raad van State. De zitting begint om 12.15 wonenden meubelplein ben last van vlaggen ^ERDORP Het Meubelplein Leider- Bjiag voor wat betreft bewoners van de Blcruidzoom in Leiderdorp in de nabije mst geen vlaggemasten plaatsen op gebouw in Elisabethhof Leiderdorp, emeente Leiderdorp heeft geen be- tegen plaatsing van vier vlaggemas- 'y an acht meter hoog. Daarvoor moet overigens wel het bestemmingsplan m veranderd. De bewoners stellen dat iggen hinderlijk zichtbaar zijn vanuit JJ /oon- en slaapkamers. Bovendien wor- a e vlaggen verlicht, hetgeen na zonson- 12); ng hinder geeft en zullen ze ook snel ^ivorden, zo is de verwachting van de tiers. Ook wordt gevreesd voor la- iverlast. De Leiderdorpse commissie 1- en bezwaarschriften zal de bezwa- dirtsdag 30 oktober behandelen. D66 Voorschoten wil 22 miljoen beleggen VOORSCHOTEN D66 Voorschoten wil 22 mil joen gulden beleggen. Volgens de democraten gaat het om reservegelden die de eerste acht jaar toch niet worden gebruikt. Door het geld te beleggen kan Voorschoten profiteren van de huidige hoge rentestand. Volgens D66 kan de gemeente 8,5 pro cent rente bedingen. Momenteel krijgt de gemeen te 5,5 procent voor de reserves. De hogere rente betekent een extra opbrengst van 660.000 gulden. Dit extra geld kan worden gebruikt voor noodza kelijke maatregelen. D66 denkt aan een geringere verhoging van de reinigingsrechten voor de bur gers en eventuele verlaging van ,de ouderbijdrage voor de kinderopvang. Ieder jaar zal bekeken moeten worden waarvoor de extra rente kan wor den gebruikt. D66 dient vanavond dit rentevoor- stel in tijdens de behandeling van de begrotingen. ï'i EDE STEUN VOOR AANGEKONDIGD BELEID iling .31 en Spfc n )EN Zelden zullen ;ers op een symposi- zo'n eensluidend punt ingenomen als vandaag in het Tijdens de vraag ,zin en onzin van pu- relations en marke- in de gezondheids- kwamen zij tot de conclusie dat het .et imago van de me- wereld bar slecht ld is. Verandering n aanbrengen, kan ts op één manier: (tering van kwaliteit. zorg die volgens R.J. r, public relations-mana- de Koninklijke Neder- Maatschappij tot bevor der Geneeskunst, hard is. Want, zo redeneert tn foute diagnose, of een ts die 's nachts een pa- i niet bezoekt met desas gevolgen, kan jarenlang van 'een pr-afdeling in 'er te niet doen. De vele in de gezondheidszorg i het imago ook geen gedaan. Wie wil nu nog rs in die sector werken? teitsverbetering wil Pfr vooral bereiken door •pi Qgenaamd herregistratie- m. Om de vijf jaar zal 'PJpecialist, huisarts of ge- indige moeten aantonen j goed functioneert en aan nascholing heeft n om voor herregistratie nmerking te komen, de ziekenhuizen gaan kwaliteitssysteem hante- herinnert Mulder aan een eerder bekend gemaakt plan. „Bij de verbetering van kwaliteit past ook het terug brengen van wachttijden, be tere voorlichting en meer aan dacht voor de patiënt". In dat verband leverde de pr- manager ongezouten kritiek op- staatssecretaris Simons: „Hij vindt dat er minder art sen moeten komen per hoofd van de bevolking, maar hoe valt zo'n uitspraak te rijmen met de groeiende wachtlijsten? De artsen moeten tevens beter en korter worden opgeleid. Die twee zaken kloppen ook al niet met elkaar". Mulder vindt dat de gezond heidszorg zich bezig moet hou den met inhoudelijke discus sies en dient te stoppen met de produktie van stappels nota's. Hij noemde Nederland wat dat betreft een praathuis. Hij pleit te daarnaast voor overleg tus sen pr-functionarissen van di verse instanties in de medische wereld, waarbij ook het minis terie betrokken is. Eenheid in optreden en duidelijkheid ver groot volgens hem het weder zijds begrip tussen de gezond heidszorg en het Nederlandse publiek. En dat is nodig omdat er nogal wat tegengestelde be langen in de gezondheidszorg - patiënt, hulpverlener, zieken huis, verzekeraar - zijn. Vliegi en J.H. Peters, voorzitter van de Raad van Bestuur van het AZL wil dat de mensen in de gezondheidszorg stoppen met elkaar vliegen af te vangen. „Als public relations het kwe ken van begrip is en het aan tonen van je bestaansrecht door middel van communica tie dan hebben we in de afge- J.H. Peters, voorzitter van de Raad van Bestuur van het AZL wil dat de mensen in de gezondheids zorg stoppen met elkaar vliegen af te vangen. FOTO: WIM VAN NOORT lopen jaren slechte pr bedre ven. Het is onzin dat we daar aan zoveel energie verspild hebben. Energie, die in ieder geval de instellingen, in hun eigen organisaties hadden kunnen steken om orde op za ken te stellen in plaats van zich af te zetten tegen een loe der die ons voor de voeten loopt". Waarmee Peters de roep om kwaliteit onder streept. Volgens de voorzitter hield de verslechtering van het imago gelijke tred met de professio nalisering van de public rela tions in de gezondheidszorg. De door Van der Reijden geïn troduceerde budgettering, en daarmee samenhangende be zuinigingen, „haalde het ver trouwenwekkende imago vol ledig overhoop. Het eens zo heldere beeld dat de buiten wacht van de gezondheidszorg had vervaagde in een chao tisch beeld". Een proces dat zich in tien jaar tijd afspeelde. Ook intern bestaat weinig be grip voor eikaars standpunten. „De communicatie tussen alle betrokkenen wordt geken merkt door een grote mate van starheid en onbegrip voor eikaars standpunten. Stand punten die het karakter van dogma's hebben gekregen", al dus Peters. Machtsconflicten leiden volgens hem niet zelden tot smakeloze, weinig werkza me compromissen. De voorzitter van de Raad van Bestuur vreest het ergste voor de toekomst: „Met de instel ling van de adviescommissie „Keuzen in de gezondheids zorg" wil de overheid nu op korte termijn aangeven waar de speelruimte voor de instel lingen nog zit. Uitgangspunt is wederom het aangeven van een financieel plafond, het aangeven van een beperkte bewegingsvrijheid. De vraag is of de consument dat plafond wel wil en genoegen wil ne men met de beperking van de bewegingsvrijheid van de in stellingen". Publiciteitsdrift P. van Dam, hoofd van het Bureau Voorlichting en PR bij het AZL vindt dat de public relations te veel vereenzelvigd worden met publiciteit. „De niet aflatende publiciteitsdrift is een struikelblok om effec tief pr te bedrijven en proble men als interne communicatie en patiëntenvoorlichting goed aan te pakken". Volgens Van Dam worden de media misbruikt om vermeen de misstanden onder de aan dacht van de politici te bren gen. „Wetenschappers en voorlichters realiseren zich onvoldoende wat het effect is van hun publiciteitsdrift. Wel ke paniekreacties men kan veroorzaken of hoe men pa tiënten valse hoop kan geven". Als voorbeeld noemt hij het aids-onderzoek van de Eind- hovense hoogleraar Buck. „Wetenschappers, directies, en ook voorlichters moeten zich vaker afvragen of publiciteit nu wel het beste en enige mid del is om onder de Aandacht te komen van subsidiegevers, po litici en beleidsmakers. Wel licht dat een goed produkt dat zich nog steeds zelf verkoopt, volwassen informatie-uitwisse ling, persoonlijk contact en een regulier overleg met ex terne relaties goede alternatie ven zijn".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13