kidóeSowo/nt Winkelcentra in Zuid-West verenigd door overkapping /erkeerschaos rond jeids stadscentrum ALLER LEI(DS) VD ijvert vergeefs voor beperken lastenverhoging STAD OMGEVING/RTV Raad Lisse zonder problemen akkoord met begroting 1991 ZEVEN MILJOEN VOOR UITBREIDING Een cadeau van formaat ^orschotenaar mt slagbomen addingerbrug DEN Twee slagbomen van de dingerbrug sneuvelden gister- lag onder het geweld van een 84- Voorschotense automobilist. De reed over de Haagweg richting l/inkweg. De slagbomen waren beneden. De Voorschotenaar |e bomen niet, omdat de zon erg stond, aldus politievoorlichter Graveland. De man ramde de boom, reed door en ramde ook om aan de overkant van de De voorzijde van de auto raakte r beschadigd. De Voorschote- geen schrammetje. WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 PAGINA 11 Radio Wilson uit de lucht LEIDEN De 60-jarige eige naar verklaarde gisteravond na het uit de lucht halen van zijn zender Radio Wilson dat hij het erg lang had volgehou den. De Leidenaar was sinds 1984 actief met het maken van illegale radioprogramma's. Klachten uit de buurt over storingen deden hem gister avond in zijn woning aan de Voorstraat de das om. De poli tie ging met een opsporings ambtenaar van de PTT op on derzoek uit. In de woning van de Leidenaar werd de zender ontdekt. De apparatuur werd bediend door een 18-jarige Leidse. Het materiaal is in be slag genomen. Bromfietsster breekt enkel LEIDEN Een 26-jari- ge vrouw uit Leider dorp is gisterochtend na een aanrijding met een gebroken enkel naar het Diaconessenhuis ge bracht. De vrouw reed op de brommer over de Rijnsburgerweg. Een 53-jarige Katwijkse au tomobilist sloeg bij de kruising met de War- monderweg af richting de Warmonderweg. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de bromfietsster. De brom mer raakte zwaar be schadigd. LISSE De gemeente raad van Lisse is gisteren zonder veel problemen akkoord gegaan met de begroting voor 1991. „Wij constateren een grote mate van overeenstem ming over het te voeren beleid, met uiteraard ver schillen in politieke op vattingen over bepaalde onderdelen van dat be leid. We zullen trachten die verschillen te over bruggen of in ieder geval zo klein mogelijk te doen zijn", zo besloot burge meester G.J. van der Kroft de vergadering. Het CDA is niet gelukkig met de verhoging van de afvalstof fenheffing „In het licht van deze begroting kunnen we nog met het college meegaan, maar we hebben grote moeite met het voorstel om in de periode 1992 tot 1994 die heffing jaar lijks met 40 gulden te verho gen", aldus het raadslid D. Sta pel. F. Prins (PvdA/D66) brak nogmaals een lans voor een verhoging van de reinigings rechten met niet de voorge stelde 25, maar 15 gulden. Dit kan worden gefinancierd uit de opbrengst van de waarde vermeerdering van de onroe- rend-goedbelasting. W. Rosdorff (PvdA/D66) zei te vrezen dat Lisse straks is vast- gebouwd aan Sassenheim en Hillegom en later wellicht aan Haarlem en Leiden. Wethou der H. Smith bestreed dat uit gangspunt. „Wij voeren een zorgvuldig beleid als het gaat om het landelijk gebied", aldus de wethouder. Rosdorff nam gisteren afstand van het plan van de provinciale PvdA om in de Bollenstreek 15.000 wo ningen te bouwen. G Mesman (PvdA/D66) bena drukte nog eens dat zijn frac tie liever een autovrij winkel centrum van Lisse ziet, waar bij de city-ring een belangrijke rol kan spelen. Wethouder Meulemans zei dat het autovrij maken op grote moeilijkheden elders in het dorp zou stuiten, waarmee ook het antwoord op de vraag van Mesman om voor proef het centrum op zaterdag en koopavond autovrij te ma ken, opzij werd gelegd. Mevrouw R. Michels (VVD) wil een oplossing voor ver- keersonveilige situaties zoals die bij het tuincentrum aan de Heereweg en de kruising Meer- en Houtstraat/Kanaal straat. Wethouder Meulemans heeft voor laatstgenoemde kruising nog geen oplossing voorhanden. „Afsluiten kan niet, want dan zal de verkeers druk op de kruising van Blok huis toenemen. Er moet meer en beter gebruik worden ge maakt van de city-ring". Meu lemans zei dat de vraag over het tuincentrum bij Rijkswa terstaat is neergelegd en dat nog op een antwoord wordt gewacht. LEIDEN De winkel centra Luifelbaan (Vijf Meilaan) en Bevrijdings plein moeten door een overkapping één geheel worden. Op die manier ontstaat een nieuw win kelcentrum dat beter toegankelijk is, met meer winkeloppervlak en met jeuniformeerde luifels. )at zijn de belangrijkste verbeteringen die pro- ectontwikkelaar Amro ïeeft voorgesteld aan winkeliers en gemeente. De kosten van alleen de uitbreiding worden voor lopig geschat op 6,5 a 7 miljoen gulden. Groosman Partners, een ar chitectenbureau uit Rotter dam maakte voor het plan een voorlopige tekening (zie afbeelding). De zogeheten „up-grading" van de beide winkelcentra is volgens P. Pankink van Amro tweele dig: „Op de eerste plaats een renovatie van het bestaande deel en ten tweede een uit breiding. Hierdoor wordt de functie als buurtwinkelcen trum versterkt". Het vernieuwen en unifor meren van alle luifels is het hoofd uitgangspunt van de re novatie. Het nieuwe eenvor mige „front" moet door de winkeliers zelf worden be taald. Zij moeten zich dan ook eensgezind uitspreken over de vraag hoe de luifels eruit gaan zien. Over het ui terlijk van de nieuwe luifel weet Pankink in ieder geval wel dat dit transparanter moeten worden. Een schat ting over de kosten valt ech ter nog niet te maken. Wel liet J. van Iersel van de di rectie economische zaken van de gemeente weten dat er een verdeelsleutel is ge maakt. De winkeliers betalen naar vloeroppervlak van hun zaak. Wat de uitbreiding betreft, heeft Amro een vergroting van het winkeloppervlak van 3500 vierkante meter voor ogèn. Een overdekt tus senstuk op de hoek van de Vijf Meilaan en Montgome- rylaan springt het meest in het oog. Namens de gemeente ziet Van Iersel erop toe dat de zaken die nieuw in het winkelcentrum komen geen van de bestaande winkels on- Milj XXONOMETRIE oenen Amro schat de stichtingskos- ten op bijna zeven miljoen gulden. Daar bovenop komen nog kosten voor zaken als riolering en elektra. De reno vatie en nieuwbouw gaat waarschijnlijk ook de ge meente geld kosten. Mocht het plan in de voorgestelde Een bovenaanzicht van het nieuwe twee-in-een winkelcentrum nabij de Vijf Meilaan. versie doorgaan dan moeten Als de omleiding de NZH de buslijnen 31 en 41, die nu geld kosten dan worden dat tussen de winkelcentra door zoals gebruikelijk door de rijden, een omleiding maken, busonderneming op de ge- TEKENING:PR meente verhaald. De uitvoe ring van het plan vergt als alle procedures zijn doorlo pen ongeveer een jaar. lENDEMENTEN VAN TAFEL GEHOOND )EN Óppositiepar- VD is gisteren de he ling van de Leidse öting voor 1991 inge- imet voorstellen om rerhoging van de on- end-goedbelasting te irken. De andere par- zullen die amende- ten echter wegstem- zo bleek gisteravond ns de vergadering van aadscommissie finan- ,-fractievoorzitter Steven reeze hoonde de VVD- dementen zelfs regel- van tafel. „Spaar het pa in de moeite en beperk u een intentieverklaring, voorstellen maken geen van kans bij de college- ;n", wierp hij VVD- ivoerder Theo van der oor de voeten, igroting voorziet er in dat mroerend goedbelasting 15 procent omhoog gaat. ctra opbrengst wordt ge- voor nieuw beleid. Van lat kwam gisteren met voorstellen. Het eerste iet er in dat de belasting met 15 maar met 12 pro omhoog gaat. Dat zou dan oste gaan van de positie- ldi die de gemeente in de tot 1995 verwacht. In komt dat dan uit op 0,8 in in plaats van op 1,3 in.Het tweede voorziet laast in bezuinigingen ter de van ruim een miljoen !t nieuwe beleid. Zo wil VD onder andere schrap- de leerlingenbegelei- van de scholen, in de uit- van de Streekmuziek- de stedenbanden, het punt Discriminatie, kin- ivang en sociale vernieu- In dat geval resteert vol- Van der Nat een belas erhoging van 9 tot 11 Wethouder Paul Bordewijk (PvdA): college al terughou dend bij lastenverzwaring voor burgers. FOTO'S: TEJO RINGERS procent, afhankelijk van de vraag of de positieve saldi er bij worden betrokken. Lucht De ideeën van Van der Nat vonden echter ook buiten de PvdA geen steun. Jan Hoeke- ma (D66) kondigde wel aan met voorstellen te komen om de lastenverzwaring te beper ken, maar hij voegde er wel aan toe te hechten aan het nieuwe beleid. Hoekema ziet mogelijkheden om op het '- meentelijk apparaat te bez nigen. Een efficiëntere opzet zou geld moeten opleveren. „Lucht uit de begroting" ha len, noemde hij dat. Hij liet zich bovendien kritisch uit over sommige delen van het nieuwe beleid. Het geld voor kinderopvang zou onvoldoen de ten goede komen aan uit breiding daarvan. Op het Meldpunt Discriminatie zou kunnen worden bezuinigd door het onder te brengen bij het Instituut Burgerraadslie den. Ook wilde hij een toelich ting op de ton die is uitgetrok ken voor leerlingenbegelei ding. Daar tegenover bepleitte Hoekema een geleidelijke ver hoging van de subsidie voor het LAK tot een ton per jaar. Extra inkomsten zouden kun- Achthonderd Leidenaars vragen kwijtschelding reinigingsrecht LEIDEN Ongeveer 800 Leidenaars hebben gevraagd om kwijtschelding van de verhoging van het reini gingsrecht die per 1 septem ber inging. Die verhoging bedroeg toen ƒ5,60 per maand. Inmiddels is aange kondigd dat het reinigings recht per 1 januari weer fors wordt verhoogd. Het tarief stijgt dan van 8,60 per maand tot 17,40. Van de 800 mensen die kwijtschelding vroegen van de verhoging per 1 septem ber, hebben er 400 die ook daadwerkelijk gekregen. Van hen waren er 200 via de sociale dienst al bekend bij de gemeente. De 400 kwijt scheldingen schelen de ge meente Leiden tot 1 januari 8480 gulden aan inkomsten. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van de begro ting door de raadscommissie financiën. Tijdens die vergadering wees wethouder Paul Borde wijk er op dat bij de vaststel ling van de tarieven per 1 januari rekening is gehou den met een fors aantal kwijtscheldingen. Daardoor is volgens hem het verwijt dat de lastenverhogingen vooral de laagstebetaalden treffen niet helemaal te recht. Een dergelijk verwijt werd geuit door raadslid Cor Vergeer (SP). Volgens Bordewijk is ook de suggestie van VVD-fractie- voorzitter Theo van der Nat dat de lasten in Leiden ex treem hoog zijn niet terecht. „De onroerend-goedbelas- ting is op zich wel hoog. Maar er moet naar het totale pakket van gemeentelijke lasten worden gekeken. Dat is dan betrekkelijk laag", al dus Bordewijk. nen komen door toeristenbe lasting in te voeren. „Dat le vert Warmond vier ton per jaar op". Namens de SP zei Cor Vergeer zich te verzetten tegen iedere lastenverhoging. Vergeer be toogde dat de lastenverhoging het zwaarst uitpakt voor de laagstbetaalden. Hij meende dat de gemeente de verdubbe ling van de reinigingsrechten had kunnen voorkomen door eerder te beginnen aan ge scheiden inzameling. Dat kwam hem op een interruptie te staan van Jan Laurier (Groen Links) die betoogde dat gescheiden inzameling ook investeringen vergt. Juist door de hogere afvoerkosten na de sluiting van de vuilverbran ding zijn die rendabel gewor den. Laurier betoogde blij te zijn dat de gemeente nog enigszins terughoudend was geweest met de verhoging van het rei nigingsrecht door $en deel er van (18 gulden) te verrekenen met het lozingsrecht. Die kos ten komen daardoor bij bedrij ven en bij huiseigenaren te recht. Hij noemde dat een voor Groen Links „aanvaardbaar compromis". Van der Nat die het gebruik van het lozings recht daarvoor niet aanvaard baar vond wilde weten hoe dat compromis was ontstaan. Daarop liet Steven de Vreeze (PvdA) weten zich uitstekend te kunnen vinden in het eind resultaat en bleek dat paul Klück (CDA) vond dat het lo zingsrecht wat hem betreft niet per se voor dit doel had hoeven worden aangewend. Profileren Volgens wethouder Paul Bor dewijk profileert de VVD zich met zijn amendementen vooral als een partij die de lasten la ger wil laten uitkomen dan de collegepartijen. „Maar dan moeten de gevolgen daarvan voor de bevolking wel worden aangegeven". Bordewijk vond dat het college al heel terug houdend was geweest met de lastenverhoging en met het opvoeren van nieuw beleid. Hij wees er op dat over de leerlingenbegeleiding al eerder overeenstemming was bereikt. Het Meldpunt Discri minatie was de afgelopen jaren steeds op incidentele basis be kostigd. Dat wordt nu defini tief. Het afgelopen jaar belie pen de kosten ervan een ton. De begrote 60.000 gulden vond hij daarom niet overdreven. De suggestie van D66 om bin nen het gemeentelijk apparaat te bezuinigen omschreef hij als „imaginaire lucht" uit de be groting halen. Volgens Borde wijk hebben de verschillende gemeentelijke directies het al moeilijk genoeg na de kortin gen van de afgelopen jaren. Bordewijk verklaarde dat de tekorten bij de Streekmuziek- school 648.000 gulden over 1990lastig zijn om op te vangen binnen de begroting cultuur. „Dat geld ligt al vast in lopende zaken. Het bedrag dat op de begroting staat voor de muziekschool geldt als norm. Zo zal de groepsgrootte fors omhoog moeten. Anders valt het collegeprogramma niet te handhaven". Over het idee toeristenbelas ting in te voeren merkte Bor dewijk op dat dit in het verle den al is onderzocht. „Er ko men nu eenmaal vooral veel dagjestoeristen naar Leiden. De mensen overnachten hier veel minder dan in Warmond- Dat beperkt de opbrengst van zo'n belasting". Ook het invoe ren van vermakelijkheidsbe lasting bij evenementen zag hij niet als een mogelijkheid. „Het eerste dat dan gebeurt is dat organisatoren vragen om sub sidie ter hoogte van die belas ting, omdat een evenement anders niet door kan gaan". Wel put de gemeente extra in komsten uit hoge staangelden voor marktkramen tijdens de Lakenfeesten en op 3 Oktober. „Dat is logisch want de kraam- houders hadden er zonder zo'n evenement niet gestaan". EHBO De Eerste Leidse EHBO Bri gade begint morgen met een cursus EHBO. Tijdens de cur sus wordt gewerkt met „neps- lachtoffers" om een ongevals situatie zo natuurgetrouv/ mo gelijk na te bootsen. De lessen worden gegeven in de Bevrij dingskerk aan de Montgome- rystraat. Na veertien lesavon den van twee uur, kan het eenheidsdiploma EHBO wor den behaald. Inlichtingen en opgave: 071-120649. IVN-cursus Molens en boerderijen in de regio Leiden. Dat is het on derwerp van een cursus die de Leidse polderwerkgroep van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie vanaf 25 oktober geeft. De cursus kost 17,50 gulden en belangstellen den kunnen zich aanmelden bij Ruud Hansen (tel: 894266) of Michiel de Goeje (tel: 224405; bereikbaar tussen 18.30 en 19.30 uur). Genetica Tijdens drie ochtendbijeen komsten praat de werkgroep Politieke Scholing van de Stichting Leidse Vrouwenraad over genetische manipulatie. Emeritus-hoogleraar celbiolo gie P. van Duijn houdt van avond een inleiding. Volgende week spreekt hoogleraar kli nische genetica J. van der Kamp over 'practische en ethische aspecten van erfelijk- heidsadvisering'. Tot besluit wordt op 7 november een po litiek forum gehouden. De bij eenkomsten hebben plaats in het gebouw van de Leidse Vrouwenraad aan de Caecilia- straat 18 en beginnen om 09.30 Open dag Het centrum vakopleiding Leiden houdt morgen een open dag van 10.00 tot 21.00 uur. Werkzoekenden, maar ook mensen die al een baan hebben worden dan geïnfor meerd over praktijkgerichte opleidingen op administratief en technisch gebied. Naast voorlichters van de vakoplei ding zijn ook medewerkers van het arbeidsbureau en an dere scholingsinstellingen aanwezig. Het centrum vakop leiding is gevestigd aan de Rooseveltstraat 45. )EN De Leidse binnen- iwas gisteren via de Ples- an en Dr. Lelylaan lijk bereikbaar. Lange fi- orgden ervoor dat deze aande route volledig vast Dat kwam met name het grote aanbod van ic^eer vanuit de Stevenshof A44. Komend vanuit de ng Sassenheim stonden 3Q >to's ter hoogte van Oegst- al stil op de afrit, iewoordvoerder Grave- noemt de verkeerschaos gisterochtend een combi van factoren. Zo zou het od van verkeer zijn toege nomen, omdat de doorgaande route door Rijnsburg is afge sloten. Daar worden momen teel reconstructiewerkzaamhe den uitgevoerd aan de Sandt- laan. Gevolg is dat vele Kat- wijkers de S4 rond Valken burg nemen en via de Haagse Schouwweg Leiden proberen binnen te komen. De werkzaamheden aan de S4 nabij Holiday Inn vertragen de verkeersstroom vanuit Sas senheim. Het verkeer uit beide richtingen komt tezamen bij de Dr. Lelylaan. De vele ver keerslichten vergroten daarbij het probleem. Ter hoogte van het kruispunt Haagweg/Dr. Lelylaan/Churchilllaan is de verkeersstroom weer normaal. De verkeerschaos heeft vol gens Graveland niets te ma ken met de asfalteringswerk- zaamheden aan de Witte Sin gel. De belangrijkste verkeers ader dóór Leiden is nog tot 12 november voor het verkeer af gesloten. Problemen voor de binnenstad zijn daarom niet uitgesloten. „Vooral als een verkeersongeval op de Lange- gracht ölaats heeft kan dat tot 'problemen leiden", aldus poli- tievoomchter Graveland. Door asfalteringswerkzaamheden aan de Witte Singel Is één van de belangrijkste verkeersaders door Leiden afgesloten. FOTO: WIM VAN NOORT Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de V eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. £cldóc6ommit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11