aidaeSowo/nt laad te laat geïnformeerd >ver vertrek van Hettinga ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV PPOSITIE DIENT „MOTIE VAN TREURNIS" IN D66: Huurkwestie oud - wethouder niet opgelost Hettinga: Huur zaak is wel geregeld Bewoner van Rijndijk vreest illegale activiteiten op woonwagenkamp Stevenshof J Persoonlijk cadeau IE £cldóc(3outant DINSDAG 23 OKTOBER 1990 PAGINA 9 swaar verworpen tegen nst van brasserieboot 'AAG/LEIDEN -De brasserieboot die J. Veringa en H. van der n de Prinsessekade willen leggen, mag daar inderdaad komen. De an State heeft bezwaren daartegen van dé stichting Historische Leiden afgewezen. Eerder wees ook de gemeente die bezwaren al hand. j de stichting maakt het betrokken deel van de Prinsessekade deel de historische haven die zich verder over het Galgewate.r uit- Volgens de Raad van State is het echter niet erg waarschijnlijk dat er bindende toezeggingen zijn gedaan. De locatie is ook niet opge- in gemeentelijke woonbotennota, waartegen de stichting geen be- heeft gemaakt. Bovendien is niet gebleken dat er behoefte is aan gplaatsen dan de huidige vijftien in de historische haven. De Raad pt ook het bezwaar dat de brasserieboot gevaar zou opleveren voor epvaart omdat er niet genoeg ruimte zou overblijven om te ma- eren in de haven. Er wordt op gewezen dat de rijkspolitie te water ft onderzocht en er geen problemen inzag. Een ander bezwaar had ting op geluidhinder 's avonds. Volgens de Raad van State is die kheid ondervangen doordat de drijvende eetgelegenheid uiterlijk uur 's avonds moet sluiten. Achtervolgers maken Leidse het leven zuur LEIDEN Een 20-jarige Leidse vrouw is de afgelopen week meerdere malen door een bromfietser en zijn duo-passagier mis handeld. Daarbij is ook een mes gebruikt. Op 16 oktober werd de vrouw voor het eerst lastig gevallen op het Stationsplein. Even voor half twaalf in de avond werd zij door de twee man nen op de brommer aangehouden en kreeg zij van de duo-passa gier een schop in de rug en een klap in het gelaat. Drie dagen later werd de Leidse, die haar hond aan het uitlaten was, rond hetzelfde tijdstip tegengehouden op de Formosastraat. Ditmaal kreeg opnieuw een klap, waarbij haar naam werd geroepen. Gisteravond werd de Leidse op de Maresingel tot stoppen ge dwongen door een bromfietser. Zij reed daar om zeven uur op haar fiets. De duo-passagier bewerkte haar met een scherp voor werp in het gelaat. Bloedende schrammen en krassen waren het gevolg. De daders wisten te ontkomen. Een duidelijk signale ment ontbreekt. De politie weet alleen dat ze een helm op heb ben, donker gekleed zijn en ongeveer 1.85 groot zijn. Zij reden op rode bromfiets van het zogenaamde MT-model. Oppositie onthoudt zich van stemming over nieuwe wethouder LEIDEN CDA'er Aart van Bochove is gisteravond tijdens de raadsvergadering benoemd tot wethouder personeel, welzijn en sport. Hij is de opvolger van de op 2 oktober afgetreden wethouder Wilbert Hettinga. De oppositiepartijen VVD, D66 en SP onthielden zich van stemming. Ze vinden een ander college „beter voor de stad". VVD'er Theo van der Nat merkte op dat de oud-fractievoorzitter Van Bochove niet staat te springen om wethouder te wor den. „Hij is wethouder tegen wil en dank. Maar we hopen dat hij er nu wel zin in heeft". Pex Langenberg (D66) meende dat „het een politiek feit is dat iemand met zoveel bezwaren toch wethouder wil wor den". Hij gaf aan dat de oppositie dat ei genlijk zou moeten waarderen. Cor Ver geer (SP) vroeg „hoe het met de maat schappelijke wortels van deze persoon stond". Daarmee doelend op het argument dat de PvdA eerder gebruikte om niet D66 maar het CDA in het college op te nemen. Wethouder Henriëtte van Dongen pareerde de aanval met de opmerking dat „dat niet voor de persoon geldt, maar voor het hele CDA als partij". Van Bochove werd uiteindelijk benoemd met 20 stemmen, 16 raadsleden hadden zich onthouden van stemming. Burge meester Goekoop verwelkomde de nieu we wethouder met de woorden „ik hou meer van wethouders die tegen wil en dank beginnen, dan van degenen die graag op het pluche willen zitten". !IDEN De oppositie- rtijen betreuren de inier waarop het colle- van B en W informa- heeft verstrekt over kwestie Hettinga. Zo dde gisteravond tij de raadsvergade- ig de motie van treur- van D66, VVD en SP. motie haalde het niet, gold ook voor een dere motie van de op- sitie en voor een motie de collegepartijen, aar de raadsleden het over eens waren, is dat het college te at opheldering heeft *even over de werke- ie reden van het ver- ■k van de wethouder, inelijk zijn illegale rhuurpraktijken adsleden hadden geen ed Woord over voor het op- den van Hettinga. „Hij ft willens en wetens de arheid verzwegen. Hij ift de raad en de burgers het verkeerde been gezet, hteraf hebben we dat zeer reurd. Daarmee is de zui- heid en de geloofwaardig- d van de politiek niet ge- nd. De politiek is in dis- gebracht", stak Pex Langenberg rtvarend van wal. SP'er Vergeer voegde daaraan dat „het niet de eerste r is dat Hettinga in op aak is, denk maar aan de estie Endegeest", zo haal bij herinneringen op. Alle tijen waren het er over s dat het besluit van Het- |a om op te stappen het ge juiste was. Als hij niet gegaan, hadden ze LEIDEN De illegale verhuurpraktijken van ex-wethouder Wilbert Hettinga duren nog voort. Dat werd gisteravond tij dens de raadsvergadering door D66 geconstateerd. De partij bestempelde de activiteiten van Hettinga als valsheid in ge schrifte. En: „Hij heeft geen behoefte om dat postuum te ver beteren. Daaruit blijkt dat de essentie van de christen-demo cratie, namelijk iedereen kan zich bekeren, niet opgaat", smaalde D66'er Pex Langenberg. Het zonder toestemming van de directie woonruimteverde ling verhuren van vier kamers boven zijn kantoor aan de Lammenschansweg 27 aan twee stellen, dwong de wethouder 2 oktober tot aftreden. Deze zomer werd bekend dat hij de kamers illegaal verhuurde. Wethouder Tjeerd van Rij sprak hem hierop aan. Hettinga had van het college eind september als laatste termijn een week de tijd gekregen om het te rege len. Hij moest de toestand in overeenstemming brengen met hetgeen met woonruimteverdeling was afgesproken. Dat bleek op 1 oktober nog niet gebeurd. Op 2 oktober trad hij „om persoonlijke redenen" af. Het college geeft, zo bleek gisteravond Hettinga tot het eind van deze maand de tijd om de huurkwestie te regelen. Anders gaat er een brief naar zijn adres, aldus Van Rij. hem weggestuurd, was de al gemene teneur. Langenberg vond het betreu renswaardig dat het college geen onmiddellijke ophelde ring aan de raad heeft gege ven. „Het is een fundamen teel recht dat de raad goed wordt ingelicht om zijn con troletaak waar te maken", zwaaide hij met artikel 129 van de gemeentewet. VVD'er Theo van der Nat vond dat de raad 25 september, toen de verhuurkwestie aangekaart werd in het college door wet houder Tjeerd van Rij, had moeten worden ingelicht. Natrappen Burgemeester Cees Goekoop legde uit waarom het college de informatie niet naar bui ten had, gebracht. „Toen hij de verhuurkwestie uiteinde lijk nog steeds niet geregeld had, maakte zich een lichte verbijstering van het college meester. Er was sprake van een zekere naïviteit van de kant van de heer Hettinga. De volgende ochtend bleek dat hij opstapte. Dat hebben we in het college emotioneel opgenomen. Er heerste ver slagenheid. Uit ethische overwegingen hebben we toen besloten om geen publi citeit aan de zaak te geven. Het gaat ook om de loyaliteit ten opzichte van der persoon met wie je een bepaalde tijd in het bestuur hebt samenge werkt. Een dergelijke collegi aliteit moet toch aanwezig zijn. Je constateert dat een collega een fout maakt en dat hij de consequentie trekt om af te treden. Het is niet van zelfsprekend dat er dan nog eens nagetrapt wordt. Het college heeft het als een per soonlijke zaak van Hettinga opgepakt en niet als een poli tiek punt. We hadden niet de intentie om het in de doofpot te stoppen. We vragen de raad om hier begrip voor te hebben. Zonder een dergelij ke band in het college krijg je een bestuur dat als inquisi teurs naar elkaar staat te kij ken", pleitte' een boze Goe- Langenberg was echter van mening dat argumenten als collegialiteit nooit de door slag mochten geven als de zuiverheid van de politiek in het geding is. „Juist voor het CDA is het van belang om openheid van zaken te ge ven. Het komt landelijk ge zien nogal eens bij CDA-poli- tici voor dat er geen ophelde ring wordt gegeven". Wet houder Joop Walenkamp vatte dit op als een persoon lijke belediging. Hij noemde deze opmerking „een goed kope draai die getuigt van slechte smaak". Daarop nam Langenberg zijn woorden te rug. Afkeuring De oppositiepartijen waren er echter van overtuigd dat de kwestie Hettinga geen per soonlijke zaak was, maar een politiek probleem waarin ge meentebelangen een rol speelden. De raad had daar om eerder geïnformeerd moeten worden. „Het college heeft nu de afweging ge maakt om niet naar buiten te treden met de informatie. Die afweging had de raad moeten maken", aldus Van der Nat. Vergeer ging nog een stapje verder. Hij beticht te het college ervan de hand boven het hoofd van Hettin ga te hebben gehouden. De drie oppositiepartijen dien den een motie in met de strekking dat het college voortaan „tijdiger en volledi ger" de raad moet inlichten. Die motie werd met 15 tegen 21 stemmen verworpen. Het CDA deelt achteraf de mening van het college dat het hier om een persoonlijke zaak gaat, zo verwoordde Dick van Duijn het stand punt van zijn fractie. Hij achtte de terughoudendheid van het college terecht. PvdA'er Steven de Vreeze was ook tevreden met de uit leg van het college. Hij voel de geen behoefte om „moge lijke onzorgvuldigheid" van het college aan de orde te stellen. Hij vond wel dat van deze kwestie moest worden geleerd. De motie van treur nis steunde de partij niet, omdat dat werd gezien „als een verkapte motie van af keuring". De tweede motie van de oppositie vond De Vreeze „oordelend te sterk". Daarop dienden de college partijen een motie in. Daarin werd het college verzocht in •dergelijke gevallen de raad „tijdiger" te informeren. Het college steunde de motie niet, zij hield vast aan de afweging die ze had gemaakt. De oppo sitie noemde de motie „een afleidingsmanoeuvre" en vond de lading weinig aan spreken. Ze stemden tegen. Met als gevolg dat ook deze motie werd verworpen. Hettinga: „Ik wilde LEIDEN Oud-wethouder Wilbert Hettinga bestrijdt op merkingen van D66 en van wethouder Tjeerd van Rij dat de huurkwestie die mede tot zijn aftreden leidde niet is afgehan deld. Volgens Hettinga is dat in september al gebeurd. „Ik verhuur een vierkamerwoning op één contract aan een kop pel. Zij hebben de twee broertjes van één van hen in huis op genomen. Dat mogen huurders doen, als de huisbaas geen be zwaar heeft. Ik heb Van Rij daarvan op de hoogte gesteld. Het is pertinent onjuist als hij zegt dat dit niet zo is". Hettinga noemt het een „wijd verbeid misverstand" dat hij om de huurkwestie is afgetreden. „Het is mede een aanlei ding. Maar er blijft ook staan wat ik eerder heb gezegd". Het tinga doelt daarmee op verdachtmakingen dat hij als wethou der ook de belangen behartigde van zijn bouwbedrijf Bekooy. Daar werd hij onder andere mee geconfronteerd na een subsi- die-aanvraag voor particuliere woningverbetering. Ambtena ren schrapten toen volgens hem ten onrechte in een offerte van Bekooy. Dat moest later worden teruggedraaid, hetgeen leidde tot onenigheid met de voormalige wethouder. Hettinga: „Maar ik heb dat niet zelf gedaan, het ging om particulieren. Uiteindelijk ben ik weggegaan om een opeenstapeling van feiten. Ik had geen zin zo de gevangene van de ambtenaren te worden. Als dit soort dingen zich voordoet, weet je dat er achteraf een afrekening volgt. Daar kun je je moeilijk tegen teweer stellen". Volgens Hettinga had ook de verkoop van zijn bedrijf daar weinig in veranderd. „Als je weet wat je toe komst is, blijf je niet langer". megen meins Nijmegen; vier ven stad en centrum de Waal". Dat is de ti tan de lezing die prof. W. Willems vanavond dt in het Rijksmuseum Oudheden aan het Ra- lurg 28. De lezing be- om 20.00 uur. Ze is 'rdeel van een serie vier lezingen die dit ar plaatshebben. ncert Koopman geeft mor een klavierconcert in Taffehzaal van het smuseum van Oudhe- Koopman speelt wer- van Spaanse compo- ?n. Het concert begint 20.15 uur in het mu- m aan de Papengracht n Leiden. Kaarten van n Leiden. Houders van diverse kortingskaarten den 15 gulden. Uigrafie irthuis Vogelvlucht be- morgen met een cur- calligrafie voor 55- ssers. De cursus bestaat 12 lessen, waarin onder ■r wenskaarten worden iïakt. De lessen wor- van 10.00 tot 11.30 uur ouden in het buurthuis de Boshuizerïaan 5. De len bedragen 10,50, r materiaal dient onge- r f25 te worden neer- Ild. Voor meer infor de: 071-313648. DEN HAAG/LEIDEN De angst voor illegale ac tiviteiten van woonwa genbewoners in het Ste venshofkamp dreef W. Meijer gisterochtend naar de Raad van Statè in Den Haag. Hij ging, met een aantal andere Leidenaars en de Samenwerkende Bewonersverenigingen Rijndijkbuurt en Stevens hof, in beroep tegen een besluit van Gedeputeerde Staten (GS). Die hadden het bestemmingsplan Dobbebrug-Rijndijk van de gemeente Leiden na melijk goedgekeurd. De bewoner van de Rijndijk vroeg het besluit te ver nietigen. Staatsraad M. Gardeniers had begrip voor de angst van de Leidenaar. Ze merkte op dat er veel ruimte rond de woon wagens beschikbaar is en dat dat illegale activiteiten, zoals autosloop, in de hand kan wer ken. Ze vroeg zich af of de ge meente dit voldoende kan en wil controleren. En of de ge meente van tevoren overleg voert met mogelijke bewoners. „Punt is dat het hier heel ver leidelijk gaat wprden. Het eer ste jaar is dan ook het belang rijkst. Wat je dan door de vin gers ziet, krijg je niet meer te ruggedraaid' wist Gardeniers. De woordvoerder van de ge meente G. Schramm, wees Het woonwagenkampje in de Stevenshof geeft de ruimte aan veertien woonwagens. Het wordt nog niet volledig benut. FOTO: WIM VAN NOORT haar er op dat de gemeente op vendien zijn ze strafbaar ge- Een wijkagent kan ook in het zal treden tegen illegale activi- steld". Gardeniers had er wei- kamp een kop koffie krijgen", teiten. „Het bestemminsplan nig vertrouwen in. „Hoe con- sneerde ze. sluit die activiteiten uit, bo- troleert de gemeente dat dan? Straatje De advocaat van de Leidenaar, L. de Wit, voerde aan dat de gemeente bij haar cliënt de verwachting had gewekt dat er volgens het bestemmings plan woningbouw zou worden uitgevoerd. „Meijer werd voor een voldongen feit gesteld. In middels is zijn woning klaar en het kamp is gerealiseerd". Ze wees ook op mogelijke ge luidsoverlast vanuit het kamp. De afstand tussen het kamp en de woning van de Leidenaar zou 75 meter moeten bedra gen. Die afstand is nu onge veer 40 meter. Alles bij elkaar opgeteld leidt dit volgens de advocaat tot een waardedaling van de woning. „Indien het besluit van GS niet wordt ver nietigd en dus het woonwa genkamp blijft gehandhaafd, zal te zijner tijd planschade worden gevorderddreigde De Wit. De woordvoerder van GS, Beyen, zei dat het met de wij zigingen in het bestemmins plan wel meevalt. „Er wordt alleen een van dit plan afwij kende woonvorm voorge steld", merkte ze op. „In plaats van een straatje met huizen, wordt het nu een straatje met woonwagens", voegde Schramm toe. „De bestaande woningen aan de Rijndijk worden afgeschermd door een strook groen, water, een weg en een fietspad. GS vinden dat de afstand tussen de woning en het kamp aanvaardbaar is", aldv^s Beyen. Over de kop ALPHEN AAN DEN RIJN De politie-van Alphen aan den Rijn heeft vannacht op de Nieuwkoopseweg een over de kop geslagen auto aangetrof fen. De inzittenden waren ver dwenen. is gevlogen. Kop van Transvaal blijft struikelblok LEIDEN De „Kop van Transvaal" blijft voor de NS een kink in de kabel bij de verder gesmeerd lopende planning en uitvoering van de spoorverdubbeling in Leiden. De rails komen daar zo dicht op de huizen te liggen dat bouwkundig en architecto nisch kunst- en vliegwerk no dig is om aan geluids- en wel standsnormen te voldoen. Tijdens een gisteravond ge houden informatieavond voor alle omwonenden van het spoor, zuid van het Leidse sta tion, kwam NS-architect H. Reinders met enkele nieuwe keerwand-varianten voor „de Kop". Verder zegden gemeen teambtenaren M. Kuzee en J. van Schie toe dat er binnen twee weken een nieuwe infor matie-avond wordt belegd spe ciaal voor de bewoners van Transvaal. Zoals de plannen van NS er nu uitzien krijgt vrijwel het gehele gedeelte van het spoor van het Leidse station tot in ieder geval de Stevenshof ge- luidswanden aan weerszijde. Uitzondering hierop vormt het gebied dat bekent staat als Mors IV. Over hoogte, vorm en uiterlijk van de „wallen" moet nog een beslissing wor den genomen. Kop De huizen direct achter het belastingkantoor aan de Transvaalkade en Lobsen- straat sinds het bekend ma ken van de plannen van NS omgedoopt tot de Kop vor men echter een probleem. Daarom presenteerde Rein ders, als architect onder meer verantwoordelijk voor het ont werp van het nieuwe station, gisteravond een aantal speciale mogelijkheden. Zo liet hij de ongeveer zestig aanwezigen een tekening zien van een rechtopstaande, tussen de zes en zeven meter hoge, keer- wand. Met speciale, graffiti werende stenen, zouden daar motieven op kunnen worden aangebracht: „Dat de bewo ners niet denken dat ze tegen een betonnen muur aan, moeten kijken", verduidelijkte hij. Verder bestaat de moge lijkheid om klimrekken tegen de wand aan te brengen waar langs planten groeien. Mochten de problemen bij de Kop naar ieders tevredenheid worden opgelost dan heeft de buurt nog een ander probleem met NS. De aftakking van het enkele spoor naar Alphen en Utrecht wordt met de nieuwe stationsplannen verhoogd. Het afdalen van de treinen naar de spoorovergang bij de Morsweg zorgt volgens omwonenden van met name de Rijnzicht- straat nu al voor „piepende en knerpende" geluiden. Ver wacht wordt dat het piepen verergert met het steiler wor den van deze afdaling. Voor dit stuk spoor staan echter vooralsnog geen geluidswallen gepland. NS en gemeente heb ben hiervoor zelfs helemaal nog geen plannen anders dan dat het spoor in 1993 ook wordt verbreed. Zowel keerwand als „de afda ling" staan volgende week op het programma voor de infor matie-avond voor Transvaal- bewoners. NS-vertegenwoor- digers geven vanavond nog in formatie aan Stationsbuurtbe woners en morgenavond aan bewoners van het Boerhaa- vekwartier. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: l Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te st-aan: J N S Indien daartoe aanleiding bettaai. kan een verzoek om een abonnement worden gewegerd I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - n< I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9