s Benazir Bhutto chuldig of niet? Saudi's: geen concessies aan Irak Franse leerlingen protesteren tegen geweld op school AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Lacroix hartige hapjes IITENLAND EeidaeSoivantt DINSDAG 23 OKTOBER 199C PAGINA 5 derlanders betrokken rellen in Londen DEN Drie Nederlanders die het open le rellen over de omstreden poll tax, gisteren in Londen aan de rechter geleid. Ze maken deel uit van een j van 27 verdachten die officieel in van beschuldiging zijn gesteld. Een rige Nederlandse leerling-geluids- licus wordt het toebrengen van ig lichamelijk letsel aan een poli ent ten laste gelegd. Een 18-jarige genoot wordt ervan beschuldigd 20 Dolitiecordon met drie melkflessen lel>bben bekogeld. Beiden blijven nog a[ veek in voorarrest. Een Nederland- ident zou een politieman ernstig in 'werk hebben gehinderd. Hij is op g® tocht vrijgelaten. weekeinde betrokken waren Beslag op geld PDS op NMB-rekening UTRECHT Op verzoek van de Duitse justitie is beslag gelegd op een bankreke ning bij de NMB in Utrecht waarop 34 miljoen gulden staat. Het beslag duurt voort tot het onderzoek naar de herkomst van het geld is voltooid. De Duitse autori teiten vermoeden, dat er sprake is van een rekening waarop geld is gestort door leden van de PDS, de voormalige commu nistische partij van de DDR. Vorige week vrijdag heeft de Berlijnse politie na een tip van Interpol een inval gedaan in het hoofdkwartier van de PDS. Daarbij werd ontdekt, dat - vermoedelijk nog voor de Duitse eenwording - honderd miljoen D- mark waren overgemaakt naar bankreke ningen in Nederland en Noorwegen. Draagmoeder eist gedeeld ouderschap SANTA ANA Het hooggerechtshof in Santa Ana heeft gisteren bepaald, dat de draagmoeder Anna Johnson (29) geen ouderlijke rechten kan doen gelden op „haar" juist gebaarde kind. De rechter stelde dat het één maand oude jongetje aan Mark en Crispina Calvert, de biologische ouders, toebehoort. Anna Johnson is genetisch geen familie van de baby, die ze weliswaar heeft gebaard maar de eicel en zaadcel kwamen van de Calverts. In ruil voor tienduizend dollar was ze bereid gevonden de vrucht in haar baar moeder te voldragen. Tijdens de zwangerschap veranderde ze van gedachten en eiste een ge deeld ouderschap. Johnson, een verpleegster, heeft al een dochtertje van drie. „Mijn hart is gebroken. Ik heb een immens verdriet om mijn zoon. Hij zal me zeker missen", zo verklaarde de 29-jarige Anna Johnson na de rechtszitting. Thatcher eerste op dodenlijst IRA LONDEN De Britse premier Margaret That cher staat nog altijd boven aan de dodenlijst van de verboden Noordierse terreurbeweging IRA. De Britse zakenkrant Financial Times meldde dit gisteren na een interview met Mar tin McGuinness, een van de leiders van Sinn Fein, de politieke organisatie van het IRA. Vol gens McGi zal Thatcher het belangrijkste doelwit van de IRA-terreurcampagne blijven. Als reden noemt hij haar opstelling bij de IRA- hongerstaking in 1981 in de Mazé-gevangenis in Belfast. Tien IRA-activisten, onder wie Bob by Sands, die was gekozen in het Lagerhuis in Londen, hongerden zich toen dood, omdat Thatcher weigerde in te gaan op de eis van de hongerstakers om te worden erkend als politie ke gevangenen. Veto Bush tegen wet burgerrechten WASHINGTON De Amerikaanse pre sident George Bush heeft gisteren zijn veto uitgesproken tegen een belangrijke wet op de burgerrechten. De wet was door Senaat en Huis van Afgevaardigden aangenomen met het doel discriminatie op grond van ras of sekse in het bedrijfs leven terug te dringen. Voor onderne mers zou het moeilijker worden zich juri disch tegen aanklachten te verdedigen. Volgens Bush leidt zo'n wet tot een quo tumsysteem voor het aannemen van per soneel waarmee ondernemers zich zoveel mogelijk van aanklachten zouden vrijwa ren. De wet zou daardoor een averechtse werking hebben en gelijke kansen voor alle geledingen van de Amerikaanse be volking niet bevorderen. Prinses Anne: maand lang rijbewijs kwijt STOW-ON-THE-WOLD Prinses Anne is een maand lang de rijbevoegdheid ontzegd. Aan leiding is het tot twee keer toe binnen een week overtreden van de maximumsneldheid. De 40-jarige dochter van koningin Elizabeth II reed op 2 augustus 123 km per uur en op 9 augustus 144 kilometer per uur op de Fosse Way bij Stowe. De maxi mumsnelheid is daar 60 km/u. De rechtbank veroordeelde de prinses, die niet op de zitting aanwezig was, tevens tot boetes van respectievelijk honderd en vijftig pond (zo'n 350 en 175 gul den) en tot 10 pond (35 gulden) voor de proceskosten. Jan onze correspondent Hans Kuitert) Td ['J iMABAD Er wap- ra( n rood-zwart-groene •nj gen langs de brede >s die in Pakistan voor en doorgaat. Met blo- Ie konen staart Bena- Bhutto vanaf talloze jrshoge posters naar ;raag voortkrioelende essie van auto's, bus brommers en vracht- ens, tot de nok gevuld meest jonge mensen „Benazir onschuldig" veel Pakistani gaan de lezingen van morgen over 'beantwoording van de of die verkiezingswaar- ook klopt. Bhutto, de eer- /rouwelijke premier van Moslimland, werd na twin- aanden regeren door pre- t Ghulam Ishaq Khan af- De president, daarbij °e lig gesteund door het op- ve achtige leger en de be- inde politieke stromin- beschuldigde Bhutto en Pakistaanse Volks Partij van corruptie en tsmisbruik. Hij schreef op gustus voor 24 oktober re verkiezingen uit. Khan benoemde Bhutto's ;ke tegenstanders lemende regering 1 e vervolgens een reeks achten in tegen de ex- Ir en tal van haar minis ters. „Het idee was dat de spe ciaal ingestelde rechtbanken snel met Bhutto zouden afre kenen, maar tot op heden is niemand veroordeeld en blij ken de bewijzen van corruptie helemaal niet waterdicht. Het plan om Bhutto weg te werken via een soort snelrecht is volle dig mislukt, en betekent een grote blamage voor de presi dent", constateert een westerse diplomaat. Bhutto's aanhang denkt dan ook niet zonder reden onschul dig te kunnen roepen. Maar ook tal van kiezers wier poli tieke hart uitgaat naar Bhutto's tegenstanders, de Islamitische Democratische Alliantie (IDA), voelen inmiddels sympathie voor de afgezette premier. „Er is niets bewezen, en nu wordt zij op allerlei manieren aange pakt. Haar man is gearresteerd wegens corruptie. Hij moest gewoon gedurende de verkie zingen uit de weg worden ge ruimd om de zoon van Jatoi (de huidige premier, red.) de kans te geven campagne tegen hem te voeren in hun kies kring. Benazir is beschuldigd van oneerlijkheid, maar ik kan niet zeggen dat de IDA erg eerlijk bezig is", zegt een za kenman in Lahore, die vastbe sloten is niet meer op een IDA- kandidaat te stemmen, maar op de PPP. De meeste verkie zingsenquêtes voorspellen een overwinning voor de PPP, maar niet de absolute meerder heid van 109 zetels die Bhutto nodig heeft om weer te kun nen regeren. In het ontbonden parlement had Bhutto 93 ze tels, en in feite regeerde ze met de steun van een twintigtal nogal wisselvallige onafhanke lijke kandidaten. „We halen een heel duidelijke meerderheid, en ik denk dat de president er niet aan ont komt ons weer een regering te laten vormen", zegt Benazir Bhutto vol vertrouwen. Maar ze geeft ook toe dat er onze kerheden zijn. Zal het leger, oppermachtig en goed voor zestig procent van de begroting, toestaan dat Bhutto opnieuw aan de macht komt? Welke trucs heeft de IDA, dikke maatjes van het le ger, in petto als Bhutto een grote overwinning boekt? Het meest gehoorde scenario is dat Bhutto kort na de verkiezin gen in één van de processen die tegen haar worden ge voerd, zal worden veroordeeld tot een verbanning uit de poli tiek voor ten minste drie jaar. Ze kan dan zelfs niet optreden als oppositieleider. En haar partij zal door haar vertrek vleugellam worden. Aan de andere kant staat het leger niet te trappelen om de regerings macht over te nemen. Door de Golfcrisis en de grote etnische spanningen tussen voormalige Indiase emigranten en de oor spronkelijke bevolking in de zuidelijke deelstaat Sindh is de Pakistaanse economie in een diep dal terechtgekomen. Het leger voelt er niets voor om het economische puin te mo gen ruimen. Veel hooggeplaat ste militairen vrezen de han den vol te krijgen met ongere geldheden na de verkiezingen. Aanhangers van Bhutto halen een enorm portret van de - overleden neer. Del isten in VS moeten Jol rtegeld betalen zijn wo [LAND Een racisti- nei organisatie is gisteren in erenigde Staten aanspra- gesteld voor de moord Etiopiër Mulugeta Seraw tot een grote De Witte Arische het stand (WAR), leider Tom [er en diens zoon John D ïn ruim 20 miljoen gul- ljot martegeld betalen aan de (ie van Seraw. De Afri- 1 was in november 1988 he skinheads, die reeds zijn E rdeeld voor hun aandeel, honkbalknuppel De advocaten waieraws familie beschikten een geluidsmateriaal waarop ge^uisteren viel hoe Metzger igei eads opriep tot geweld mi negers en joden, kr; og finesty op bres ^J)r Filipijn HAAG De Nederland- deling van Amnesty In- tional heeft er bij minis- lirsch Ballin van justitie ingedrongen de Filipijnse nalige communistenleider Jose Maria Sison alsnog te verlenen. Volgens Am- loopt Sison bij gedwon- ferugkeer naar de Filipij- jonmiskenbaar het toffer te worden van ding, buitengerechtelijke itie of van verdwijning, {ajssecretaris Kosto wees op li het asielverzoek van Si- f. jens Amnesty gaat Kosto [dig voorbij aan de huidige e van mensenrechten Filipijnen. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Een paar dui zend scholieren hebben gisteren in Parijs geprotes teerd tegen de toenemen de onveiligheid op de Franse scholen. Directe aanleiding was de ver krachting van een 15-jarig meisje op een lyceum in de Parijse voorstad Saint- Ouen. Ook op andere middelbare scholen hebben de laatste we ken gewelddadigheden plaats- tehad. In Nice en elders in aint-Ouen werden klasloka len door vandalen in brand gestoken. Tijdens hun protest mars naar het ministerie van onderwijs droegen de ongerus te leerlingen gisteren een groot spandoek met de tekst 'Geef oris de middelen om exa men te doen'. Behalve een be tere veiligheid binnen de schoolhekken worden meer le- Klassen van veertig leerlingen zijn op de lycea in de Parijse voorsteden geen uitzondering. Overvolle lokalen in vaak bouwvallige gebouwen zijn volgens de pro testerende 'leerlingen-coördi naties' mede-oorzaak van de groeiende malaise in het Fran se onderwijs. „Iedereen die wil loopt onze school binnen. Er is nauwelijks toezicht. Leerlin gen worden gechanteerd en pas geleden is een gymnastiek leraar gemolesteerd door bui tenstaanders", zegt een meisje van het lyceum Jean-Jaures in de voorstad Montreuil. Een onderwijzeres van het lyceum Paul-Eluard in Saint-Denis, de noordelijke banlieu, herinnert zich met afgrijzen hoe vier zichzelf 'hooligans' noemende herrieschoppers de les ver stoorden, haar bureau omgooi den en schuttingtaai op het bord schreven. Premier Rocard heeft gister avond laten weten de onge rustheid van de Franse scho lieren serieus te nemen. Hij kondigde personeelsuitbrei ding aan, zowel onder het on derwijzend personeel als onder de surveillanten en conciërges. Straf Tsjechische partijleider verlaagd PRAAG De vroegere leider van de communistische partij in Tsjechoslowakije Miroslav Stepan is gisteren in hoger beroep tot een lagere straf van twee en een half jaar cel veroordeeld. Ste pan is de eerste vroegere communistische topfunctionaris die tot een gevangenisstraf aanvankelijk van vier jaar is veroor deeld sinds de nieuwe Tsjechoslowaakse regering na de 'fluwe len revolutie' van 1989 aan de macht kwam. Het hof van beroep achtte hem schuldig aan ambtsmisbruik, toen hij eind oktober 1988 hard liet optreden tegen 5000 demonstranten. (Vervolg van de voorpagina) JIDDAH De Saudische koning Fahd en president Hosni Mubarak van Egyp te hebben in Jiddah over leg gevoerd over de Golf crisis temidden van aan houdende berichten dat de Saudiërs bereid zouden zijn in bezet Kuwayt be paalde territoriale conces sies te doen aan Irak. De Saudische ambassade in Washington gaf gisteren een verklaring uit, waarin' werd gesteld dat er van aan Irak voordat de bezetting van Kuwayt ten einde is geen sprake kan zijn. De Saudische minister van defensie, prins Sultan, had eerder verklaard dat er na de Iraakse aftocht uit Kuwayt onderhandeld moet kunnen worden over de terri toriale geschilpunten tussen Strandvolleybal .is ook aan de Nederlandse kust al bekend. De Amerikaanse militairen in Saudi- Arabië spelen in hun vrije tijd zandvolleybal, waarbij je zo ver kunt smashen als het oog reikt, foto: beide landen. De uitspraken van de prins werden alom op gevat als een aanwijzing dat de Saudische leiders bereid zijn om tegenover Irak gas terug te nemen. Veel westerse gezanten heb ben al geprobeerd bij de Iraak se leider Saddam Husayn wes terse gijzelaars los te praten. De wachtkamers in het presi dentieel verblijf raken vol. Maar de ogen van het Westen zijn nu vooral gericht op de Britse ex-premier Edward He ath die in Baghdad druk doen de is zieke en oude Britten los te krijgen. Saddam Husayn heeft tegelijkertijd Parijs een opening geboden door de vrij lating van alle Franse gijze laars voor te spiegelen en Washington door het vertrek te beloven van een onbepaald aantal zieke Amerikanen. On dertussen poogt hij overigens twijfel te zaaien in de westerse coalitie door te suggereren dat er sprake is van grote me ningsverschillen tussen Parijs en Washington over de aan pak in de Golfcrisis. De Amerikaanse minister van defensie, Richard Cheney, heeft in Parijs bevestigd dat Irak de hand heeft weten te leggen op „een zeker aantal" Amerikaanse Hawk-raketten. De Amerikaanse Senaat nam gisteren een voorstel aan om Israël extra militair materieel te leveren ter waarde van 700 miljoen dollar. Israël heeft volgens de Senaat de extra steun nodig om zich goed te kunnen verdedigen tegen een eventuele aanval door Irak. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL 29 De arbeiders die de vluchtelingen hebben ontdekt, jschuwen direct Harries, die een lorrie neemt en daarmee de prvolging begint. Hij weet dat het drietal hem nu niet meer pntgaan, want ze zijn ongemerkt in de eigenlijke tunnel ver- ïld en die kunnen ze nog wel enkele kilometers volgen, maar loopt hij dood. Harries bestuurt de kleine wagen die ramme- [over de rails stoot. Hij houdt zijn pistool klaar, want hij weet Jtob een gevaarlijke tegenstander is. Ondertussen wordt het Rob en de meisjes duidelijk dat ze in de val zitten. Het smalspoor, eindigt en de tunnel wordt nauwer. En hier eindigt de gang. Ze kunnen alleen nog maar terug, of... Kijk, daar staat één der „Bill- biters", die Harries in Gibraltar heeft gekocht. Rob krijgt een idee. „Klim er in", zegt hij tegen de meisjes. „We kunnen niet meer verder, maar als we toch terug moeten, zullen we van dit voertuig gebruik maken. Dat houden ze niet zo gemakkelijk te gen!" Opstandelingen Rwanda eens met staakt - het - vuren ENTEBBE De opstande lingen van het Rwandees Pa triottisch Front (FPR) heb ben een staakt-het-vuren aanvaard. Volgens president Yuweri Museveni van Ugan da hebben dé opstandelingen hem een boodschap gestuurd waarin zij dat verklaren. Hij deed deze mededeling na een onderhoud van drie kwartier met premier Wilfried Mar tens van België. De presiden ten Museveni en Juvenal Ha- byarimana van Rwanda had den de opstandelingen van het FPR donderdag al een staakt-het-vuren voorgesteld. De opstandelingen hebben niet meegedaan aan de vre desbesprekingen die vorige week op gang gebracht zijn door de Belgische premier. PARIJS „Er is niets ver rassend nieuw in deze collec tie", had Christian Lacroix aangekondigd. „Geen grapjes voor de pers. Ik wil gewoon een garderobe voor de La- croix-klant ontwerpen". En dat deed hij dus weer volgens het beproefde recept, een beetje aangepast aan de heer sende smaak. Veel pittige kleuren, krachtig door elkaar gemengd, overgoten met een Spaans sausje van zwarte kant en geserveerd met har tjes en bloemen'. De eerste passages vallen het minst op. Maar dan trekt La croix zijn bekende kleurenre- gisters open. Een jasje met verticale 'reepjesin olijf, fuchsia en chocolade wordt zonder blozen gecombineerd met een vermiljoenrode broek. Op een rond roze rok je hoort volgens Lacroix' nieuwste recept een patc- hwork-jasje met een marine blauwe rug, oranje mouwen, groene zakken. Van culturen en folklore maakt Lacroix een vrolijk potje. Een Schots geruit spencerjakje in zuurt- jeskleuren wordt voorgescho teld met een gouddoorweven caleon met arabesken. Een bustierjurkje van stretchflu weel, bedrukt met gele en turkooise Chinese bloemen gaat schuil onder een parka van brokaat met dezelfde fleurige motieven. Er hoort een Chinese punthoed bij, waarvan de roze kegel be zaaid is met bonte flonkerste nen. Rood wordt bij Lacroix geserveerd met forse zwarte De Japanse ontwerper Kenzo liet zich ook inspireren door nonnen kleding. foto: afp penseelstroken met harten en kruisen of met harten en sterren. Exclusieve bedruk kingen, die niet zo vlug geko pieerd kunnen worden. Zijn hippe tricots vragen echter om navolging. Bontgestreept breiwerk, opgesmukt met vierkante, met bloemen, ster ren en pailletten geborduur de lapjes in onvervalse Kat- mandh u-stijl. De lady is een hippie. Ook 's avonds, want naast eigele, anijsgroene of seringpaarse tailleurs met zwarte smeed- werkkrullen van kant of raf fia bezit de Lacroix-lady ook nonchalante feestkleding, zo als lange gerimpelde rokken die ze over elkaar draagt. Kenzo Laserstralen die de Parijse nacht doorklieven, een roze feesttent op het plein voor de École des Beaux Arts, gratis jetons voor een gok aan spe ciaal voor de gelegenheid aangesleepte roulettetafels en sjieke genodigden als Christi an Lacroix, Ines de la Bres- sange met haar kersverse echtgenoot, Anna Piaggi, Ja panse collega 's als Irié en Is- sey Miyake... De eeuwig glimlachende Ja panner Kenzo spaarde kosten noch moeite om zijn twintig jaar in Parijs te vieren. Het bijbehorende défilé stond he lemaal in het teken van.... Italië. Lange klokjurken in alle tinten rood kwamen aan gewaaid op de forse tonen van Pavarotti. Een Vespa kwam het plankier opge- zwenkt. Achterop een frêle figuurtje in rode cirkel rok en groen mouwloos bloesie. Audrey Hepburn in 'A Ro man Holiday'. Tijdêns de fi nale ging Romeo op zoek naar Julia in de loges van de zaal en vond haar uiteinde lijk achter zijn rug op het po dium. Licht uit en zoenen. Het feest wordt volgend voorjaar in de boetieks ver volgd. Met voor de mannen zwart-wit gestreepte maf ia- pakken, geïnspireerd door de Godfather-prent. Met pastel- pakken ook in de tinten van Italiaanse iisjes: vanille, ba naan, perzik, aardbei. En met jasjes die over de borst en de mouwen horizontaal ge streept zijn als de laagjes van een Tranche Napolitaine. De dames tracht Kenzo te verlei den met twin- en drielingsets - trui, jasje 'en smalle broek of minirok - half om half in een andere ijsjestin t. LILY ARMON

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5