Opvang in ziekenhuizen zelfmoordpoging faalt na Springt u er deze weel uit met de Lotto? iy>TTO CcüLeSomcmt VVD-manifest bepleit nieuwe partijcultuur Prijs medische informatica voor arts uit Oegstgeest Jonge leraren boos op minister Tevredenheid bij 25-jarig bestaan Waddenvereniging Zigzagbeleid rond alternaties geneesmiddelen; BINNENLAND DINSDAG 23 OKTOBER 1990 PAGIh DEN HAAG Een groep VVD-leden wil de liberale cultuur binnen de VVD een injectie geven. Gisteren presenteerden ze het manifest „Ruimte voor Liberalisme" aan partijvoorzitter Ginjaar. Trefwoorden voor een nieuwe VVD-cultuur is volgens hen: meer vertrouwen, openheid, visie en discussie, gekoppeld aan solidariteit. „Het uitdragen van een consequente lmerale vi sie op de maatschappij, een visie die in alle openheid tot stand is gekomen, zal uiteindelijk de kiezers meer aanspreken dan enge belangenbehartiging", houdt de groep de partijgenoten voor. De groep vindt verder dat vleugel vorming binnen een grote levens krachtige partij „vanzelfsprekend" is. Het voorstel tot een nieu we VVD-cultuur is bedoeld als bijdrage aan de discussie over de hoofdpunten van VVD-beleid. De partij buigt zich komend die hoofdlijnen zoals die thans v november uit te brengen nota. UTRECHT Met behulp van informa tica de gezondheidszorg een handje hel pen. Met die prestatie komen mensen in aanmerking voor de Dr. D. Hoogen- doornprijs. Vandaag werd de prijs in de Stadschouwburg te Utrecht uitgereikt aan drs. J.H.M. Zwetsloot-Schonk uit Oegstgeest. Het Informatiecentrum voor de Gezondheids zorg beloont eens in de drie jaar oemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de medische informatica. Volgens het jury rapport heeft Zwetsloot laten zien hoe een zie kenhuis het informatiesysteem kan gebruiken ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek. De arts is sinds september werkzaam als staf medewerker van de directeur medische zaken in het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. Voor die tijd werkte zij in het Academisch Zieken huis Leiden. Zwetsloot was aangenaam verrast met de toe kenning van de prijs. De prijs, die bestaat uit een plaquette en een bedrag van tienduizend gulden, is in 1983 ingesteld ter ere van de grondlegger van de Landelijke Medische Regis tratie dr. D. Hoogendoorn. Gevangene bij vriendin gepakt AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gistermid dag een van de gevangenen aangehouden die zondag ont snapten uit het huis van bewa ring aan de Havenstraat in Amsterdam. Een arrestatie team van de Amsterdamse po litie pakte de 22-jarige man toen hij het huis van zijn vriendin in Amsterdam Zuid- Oost wilde binnengaan. De man bleek niet gewapend te zijn. Een tweede gevangene van groep die zondag ontsnap te uit het huis van bewaring meldde zich gisteravond vrij willig bij de politie. ZOETERMEER Jonge leraren doen er niet moei lijk over: ze willen meer geld. Volgens het verse akkoord tussen onderwijs bonden en staatssecretaris Wallage krijgen ze dat ook. Het salaris van be ginnende leerkrachten gaat tien procent omhoog. Siep de Haan vindt dat nog lang niet genoeg; ver geleken met het bedrijfs leven is het een schijntje. De Haan spreekt grote groep zogeheten Na-Hos- sers, jonge leraren die sinds de herstructurering van de on- derwijssalarissen (HOS) in 1985 lager zijn ingeschaald dan hun collega's vóór die tijd. Siep de Haan: „De achterstand is al schandalig, maar daar komt nog bij dat het om sala rissen bij een volledige baan gaat. Jonge leraren werken echter vrijwel altijd part-time, zodat ze ook nog eens met aan zienlijk minder genoegen moeten nemen. In het gunstig ste geval gaan ze met duizend gulden schoon in de maand naar huis. Als we meer lesu ren konden maken, zouden we nog wel tevreden zijn, maar daar is geen enkele kans op. Dan zouden bijvoorbeeld de klassen kleiner moeten, maar de bonden willen er niet eens over praten. Daarom kiezen we heel bewust voor hogere salarissen, maar dan ook écht hoger. Een jonge leraar die op de basisschool begint gaat er door het akkoord in het eerste jaar bruto per maand 242 gul den op vooruit. Maar omdat-ie negen van de tien keer een parttime baan heeft, komt dat neer op iets meer dan honderd gulden ofwel vijftig, zestig gul den netto. Dat wordt dan 1060 gulden netto per maand. Tel uit je winst". Met het jaar wordt de vooruit gang overigens steeds gerin ger, zodat het salaris na zes dienstjaren hetzelfde is als nu. Dat geldt ook voor leraren in het voortgezet- en hoger be roepsonderwijs; die krijgen er het eerste jaar 148 gulden bru to per maand bij en de daarop volgende vier jaar steeds iets minder. De salarisverhoging gaat volgend jaar in. De Haan: „Het akkoord is al leen leuk voor oudere leraren. Wij voelen ons behoorlijk be kocht. Vijftig miljoen voor sa larisverbetering van jonge on derwijzers is toch echt veel veel te weinig. Er is vierhon derd miljoen nodig om de ach terstand in te halen". Minister Ritzen wilde gisteren niets van protest weten. „Dit akkoord maakt het voor jonge ren weer aantrekkelijker om in het onderwijs te werken", zei hij. Wallage sprak van een vergaand akkoord, al noemde hij het nadrukkelijk een eerste stap. „Het is hoog tijd voor be tere arbeidsvoorwaarden in het onderwijs, de financiële achterstand is te groot gewor den. Er zou nog meer moeten gebeuren, maar niet alles is betaalbaar". ROTTERDAM De op vang in ziekenhuizen van mensen die een zelf moordpoging hebben ge daan is ver beneden de maat. „Deze" patiënten roepen de agressie op van de artsen. De medici proberen mensen beter te maken. Dat er ook patiën ten worden binnengebracht die zichzelf opzettelijk iets aandoen, valt voor hen niet met dat principe te rijmen. Vaak worden die patiënten na behandeling zonder verdere nazorg de straat op gestuurd". Psychiater R. van der Mast, hoofd van de psychiatrisch consultatieve dienst van het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotter dam, is van mening dat het hoog tijd is voor veranderin gen in de aanpak van zelf moordpogingen. Tijdens een congres over spoedeisende hulpverlening (of EHBO), vandaag in Rotterdam,' pleitte zij voor een andere opstelling en meer deskundigheid bij art sen en verpleegkundigen. Jaarlijks sterven elf van elke honderdduizend mensen als gevolg van zelfmoord. Het aantal pogingen is zeker tien, maar misschien zelfs vijftig keer zo groot. Van alle mensen die voor acute hulp het zie kenhuis worden binnenge bracht, heeft tien procent ge probeerd suïcide te plegen. Veertig procent van de men sen die de hand aan zichzelf hebben geslagen, zal vroeg of laat weer een zelfmoordpoging doen. Bij tien procent leidt een van die pogingen uiteindelijk tot de dood. Het kan dus van levensbelang ziin dat die groep bijtijds deskundige hulp krijgt. De cijfers maken het volgens Van der Mast des te mer kwaardiger dat in de meeste Nederlandse ziekenhuizen nog steeds geen beleid voor opvang van patiënten en hun verwan ten is uitgestippeld. In het Academisch Ziekenhuis Rot terdam (Dijkzigt) worden sinds een jaar alle patiënten die een zelfmoordpoging achter de rug hebben langs de psychiater ge stuurd. Agressie of geen agres sie, van die lijn mag niet wor den afgeweken. Vooroordelen In de ziekenhuizen moet kort om betere opvang van de grond komen. Van der Mast: „De opstelling van de zieken huismedewerkers speelt een belangrijke rol. De verpleeg kundigen die werkzaam zijn op de afdeling Spoedeisende Hulp voelen zich slecht opge leid voor hun taak bij het op vangen van suïcidepogers en zijn dikwijls gefrustreerd. Deze patiënten weten bij hen vaak gevoelens van hulpeloos heid en boosheid op te roepen. Regelmatig aandacht tijdens de opleiding, door nascholing en klinische lessen, kunnen het omgaan met deze moeilijke patiëntengroep vergemakkelij ken. Daarmee kan ook een aantal vooroordelen worden weggenomen. Bijvoorbeeld dat mensen die écht een einde aan hun leven willen maken, het gelijk goed doen en je hen er niet vanaf kunt houden. Ook bestaat ten onrechte het idee dat mensen die herhaalde po gingen doen niet zijn te helpen en dat het 'uitvragen' suïcidaal gedrag alleen maar stimu leert". Van der Mast vindt dat de zie kenhuizen in Nederland de weg moeten vrijmaken voor gedegen hulpverlening. Na de medische behandeling moet de suïcidale patiënt beoordeeld worden door een psychiatrisch geschoolde hulpverlener. Die diensten moeten volgens de Rotterdamse psychiater „onge vraagd en als vanzelfspre kend" aan de patiënt worden aangeboden. Bovendien dient De meeste zelfmoordpogingen leiden niet tot de dood. Na medische behandeling in het ziekenhuis is van verdere hulp echter nauwelijks sprake. FOTO: SP Tijdens het congres in Rotter dam bepleitte kinderchirurg dr. F. Hazebroek de totstand koming van centra waar 'spoedeisende kinderen' na on gelukken in het verkeer of bijvoorbeeld tijdens het spe len behandeld kunnen worden. „Een kind is niet zo maar een, kleine volwassene. Het heeft een heel eigen aan pak nodig", aldus Hazebroek. Hij is van mening dat de afde lingen voor spoedeisende hulpverlening aan vernieu wing toe zijn. „We moeten sneller naar de plaats van het ongeval toe. Juist op die plek het ziekenhuis te beschikken over een 'suïcidepro tocol', waarin is vastgelegd hoe de patiënten moeten worden be handeld. Naast een reeks an dere maatregelen pleit zij er voor dat met de instellingen voor geestelijke gezondheids zorg afspraken worden ge maakt over opname, nazorg en eventueel overplaatsing. Vol gens Van der Mast rijst zelfs de vraag of het zinnig is zie kenhuizen aan te wijzen die in een bepaald gebied centraal zorgdragen voor de opvang, beoordeling en behandeling van suïcidale patiënten. moet de zorg verbeteren. Daardoor kan het aantal dode lijke slachtoffers afnemen", meent de kinderchirurg. De anesthesioloog F. Rutten deelt die mening. Volgens hem is Nederland op dat punt een wat achtergebleven gebied. Veel andere westerse zouden hun zaakjes beter voor elkaar hebben. „Op intensive care-af- delingen liggen mensen aan een heleboel peperdure appa raten. Maar voordat je de drempel van die afdeling pas seert, was er aanmerkelijk minder hulp beschikbaar. Ik bedoel te zeggen dat veel leed voorkomen kan worden als er maar tijdig dus op straat deskundige hulp aanwezig is. Daar wordt te weinig aandacht aan geschonken". Dat betekent volgens Rutten niet alleen dat ambulancewa gens vol moeten zitten met be ter opgeleide mensen en bete re apparatuur. Ook een simpe le EHBO-cursus kan wonde ren doen. „In bepaalde landen wordt gestimuleerd dat men sen naast rijlessen gelijk een EHBO-cursus volgen. Stel ie mand verslikt zich in een bit terbal. Die man klimt in de gordijnen. Als hij niet tijdig geholpen wordt, kan zuurstof gebrek en hersenletsel ont staan. Door EHBO kan dat worden voorkomen". Voor Rutten staat vast dat de „kritieke patiënt" thans niet de hulp krijgt die hij nodig heeft. „Bij ziekenhuizen wor den juist de jongste medici aan de poort gezet. Iedereen die net met z'n studie klaar is, komt op de afdeling eerste hulp terecht. Maar juist in die eerste fase moet snel en zeer deskundig worden opgetreden. Dat werkt uiteindelijk ook kostenbesparend. De eerste klap is een daalder waard en het eerder je die klap uitdeelt, hoe beter". WIM BUNSCHOTEN Referendum Laren is de eerste gemeente in Nederland waar een referendum wordt gehouden. Voor het einde van de week kunnen de bijna tienduizend stemgerechtigden in dee Noordhollandse gemeente een keuze maken uit zes verschillende plannen bestemd voor een plaatselijk bouwterrein. Gisteren werden de eerste stemmen uitgebracht. De gemeenteraad laat de voorkeur van de bevolking zwaar meewegen In de uiteindelijke beslissing. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Pro HARLINGEN De Lan delijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee heeft gisteren in Harlin- gen haar 25-jarig bestaan gevierd. Dat gebeurde in aanwezigheid van prins Claus die een spe ciaal jubileumnummer van het Waddenbulletin aangeboden kreeg. Voorzitter Geerling Visch van de Waddenvereni ging keek met tevredenheid terug over de afgelopen vijfen twintig jaar. In het jubileumnummer geven vijf bekende Nederlanders (onder wie Maartje van Wee gen en Wim Duisenberg), vijf politici (onder wie Lubbers en Kok), vijf columnisten (onder wie Jan Mulder en Kees van Kooten), vijf wetenschappers onder wie prof. Jan Pen en prof Ger Harmsen) en vijf fo tografen hun visie geven op de Waddenzee en de Waddenver eniging. En dat is hier en daar verrassend en soms onthul lend. Zo verklaart de directeur van de Nederlandse Bank Wim Duisenberg, op blote .voeten dwalend op Engelmansplaat, dat hij er nu vrede mee heeft dat het Dollardkanaal er niet is gekomen. Maar toen, in de jaren zeventig toen hij minis ter van financiën was, ...hij heeft geknarsetand. Een van de argumenten om het kanaal niet door de Dollard te graven was dat het gebied een onmis bare broedplaats voor kluten in Europa was. Duisenberg heeft toen hoogstpersoonlijk de jachtopziener van Schier monnikoog gebeld en diè vond volgens de oud-bewindsman de Dollard helemaal niet uniek. Premier Lubbers beschrijft dat hij nooit voor de komst van een kruitfabriek in de Kollu- merwaard is geweest. Hij is daar altijd een fel tegenstander van geweest. Het verhaal ging dat de premier die komst tij dens een etentje bij de Friese Commissaris der Koningin Wiegel had geregeld. „Grote onzin. Ik heb in de minister raad (1985) gepleit voor vesti ging op het industrieterrein in Delfzijl". Voorzitter Geerling Visch van de Waddenvereniging consta teerde dat belangrijke bedrei gingen van de Waddenzee zijn tegengehouden. Hij noemde daarbij onder andere de olie- en gasboringen in het gebied die niet doorgingen en de in polderingen in Noord-Fries land en bij het Balgzand die voorkomen konden worden. De jubileumuitgave, vol spre kende kleurenfoto's, is er een tje om te bewaren. Losse exemplaren zijn voor 25 gul den bij het Waddenhuis in Harlingen te bestellen. Wie lid wordt van de Vereniging krijgt 'm gratis. Maar dat mag ook wel in het jaar, waarin het ledental van de Waddenvere niging van 36.000 naar meer dan 63.000 steeg. Aantal zeehonden in Waddenzee groeit weer GRONINGEN Het aantal zeehonden in de Waddenzee in De-, nemarken, Duitsland en Nederland is het afgelopen jaar met 15 procent gegroeid. In totaal leven er nu weer circa 5200 zeehon den in dit gebied. De zeehondenstand lijkt zich daarmee te her stellen van de rampzalige zeehondenziekte uit 1988 waardoor de populatie met ongeveer 60 procent werd verminderd. Vier inter nationale zeehondendeskundigen hebben de groei gisteren be kendgemaakt. Zij spraken tijdens een bijeenkomst van het inter nationale Waddensecretariaat over de ontwikkeling van de zee hondenpopulatie van de drie Waddenzeelanden in de periode 1988-1990. Info-lijn blinden UTRECHT Blinden en slechtzienden kunnen via de telefóon beschikken over actu ele informatie. Het gaat om de infolijn van het Centrum voor Gesproken Lectuur die vanr daag is geopend. Blinden wa ren tot nu toe aangewezen op nauwelijks actuele cassettes met ingesproken tekst. De in folijn van het CGL is een aan vulling die veel actueler kan zijn dan de gangbare metho den. Het nummer van de info lijn is 08860-75075. DEN HAAG Staatse cretaris Simons van (volksgezondheid) over weegt homeopathische en antroposofische ge neesmiddelen weer uit het ziekenfondspaket te halen. Maar wat de staatssecretaris precies beweegt is nog steeds niet echt duidelijk. De alternatieve géneesmid- delen worden sinds mei dit jaar door het ziekenfonds vergoed. De reacties op het voornemen daar een einde aan te maken waren voor spelbaar. De Vereniging van Homeopatische Artsen in Nederland (VHAN) nam „met grote verontwaardi ging" kennis van dit bericht, en waarschuwde dat „ettelij ke honderduizenden zieken fondspatiënten" hier nadeel van zouden ondervinden. Vice-voorzitter H. Knook van de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) juicht darentegen het voornemen van Simons toe, want over het nut van deze ongeregi streerde middelen maakt hij zich niet veel illusies. 'Registratie' is het sleutel woord in deze discussie. De overheid stelt namelijk een aantal strenge eisen aan me dicijnen. Als een geneesmid delenfabrikant in Nederland een nieuw middel op de markt wil brengen, dan zal hij dat middel eerst moeten laten keuren door het Colle ge ter Beoordeling van Ge neesmiddelen. Dit College zal een nieuw middel pas re gistreren als het echt de stof bevat die op het etiket staat, inderdaad de aangeprezen geneeskrachtige werking heeft en bovendien geen on aanvaardbare bijwerkingen bezit. De ziekenfondsen ver goeden alleen geregistreerde middelen, en dan nog niet allemaal. Tussen de 3500 ge registreerde middelen zit veel kaf. Geneesmiddelen die duurder zijn dan een vergelijkbaar middel, of du bieus zijn (en dat zijn er nog al wat) worden door de zie kenfondsen niet vergoed. Onderzoek En daarin zit hem nu de kneep. Hoe moet het College bijvoorbeeld een homeopa thisch middel beoordelen? Op de eerste plaats is het bij een homeopathische middel vaak onmogelijk om aan te tonen dat het inderdaad die stof bevat die op het etiket vermeld staat. Want vele ho meopathische middelen, zijn zo intens verdund dat er geen molecuul van het oor spronkelijke middel meer in de verdunning zit. Met de onaanvaardbare bijwerkin gen zit het wel goed. want •homeopathische middelen - daar zijn vriend en vijand het over eens - hebben geen bijwerkingen. Dat ligt met de beoogde geneeskrachtige werking anders. Tot op he den hebben homeopaten geen bewijzen kunnen aan dragen dat hun middelen doen wat ze horen te doen: genezen. Dit laatste geldt ook voor de geneesmiddelen van antroposofische zijde. Dit zou toch te denken moeten geven. Al in 1981 bepleitte de zoge heten Commissie-Munten dam dat alternatieve ge middelen een plaats zo moeten krijgen in he kenfondspakket. Maar zelfde commissie druk een hoorzitting de ledei de nu hevig verontwa; de Vereniging van Hef' pathische Artsen in N land op het hart om e lijk eens wetenschap onderzoek te doen na werking van hun midi Tot op heden zijn in sche bladen geen arti 'verschenen met waten bewijzen voor de ge krachtige werking vai meopathische middelen De Ziekenfondsraad i op het kompas van hel lege ter Beoordeling va neesmiddelen. Ze kan moeilijk anders. De raai möeilijk heel streng voor de produkten va farmaceutische ind (eerst zien en dan gel en tegelijkertijd zonder bewijs de geneeskrai claims van de alterni middelen accepteren, zou de fabrikant van ei gewezen middel zijn i cijn slechts 'alternatief' ven te noemen, om zijn del geaccepteerd en ve te krijgen. Belang Toch zijn er wel degeli gumenten om deze mid wél in het ziekenfond ket op te nemen. Hee mensen geloven nu eer in deze middelen en v zich in hun gezondhei schaad als ze niet w< vergoed. De staatssecr kan dan overwegen om middelen in het pakket nemen vanwege hun 'i schappelijk belang'. Ee roemd voorbeeld is he zympreparaat Vasola een wondermiddel tege na alle kwalen. Hoewe staat dat het geen enzyi vat, en onderzoek na o zoek aantoonde dat he werkt, is het bij Konii Besluit toch opgenomi het ziekenfondspakket vendien klinken er i maatschappij steeds kr ger stemmen die zegge de patiënt zelf 'persoon noeg is om te bepaler goed voor hem is. Zo de Leidse ethicus prof len Dupuis er onlangs dat iedereen in de toel alle geneesmiddelen moeten kunnen kopen tot nu toe alleen op dol recept verkrijgbaar zijr patiënt is klant gewo een kritische consumer doet zelf wel zijn eigen keuze op de gezond! markt. Simons wil nu de hom thische en antroposof middelen weer uit het kenfondspakket halen, .mand weet waarom. D sparing van 60 miljoi niet eens een druppel vier miljard gulden gloeiende plaat van he neesmiddelenbudget. E hij deze middelen erui halen omdat hij niet in werking gqlooft, wa werden ze dan nog geen jaar geleden er in gei Wat wil hij nou eigei Dat zou hij nog eens mi uitleggen, want een kn ge voornemen is nog beleid. JAN PAAL (ADVERTENTIE) I In oktober nog 1 x gratis kalj op een lang wintersport- weekend in het Sauerland. Bij de trekking van de Lotto gaart iedere week vele tienduizenden ga prijzen uit. De hoofdprijs kan zelfs off pen tot een half miljoen gulden... Deze maand is er voor u echter r extra reden om mee te doen. Deze week heeft u namelijk één gratis kans op een fantastisch, li wintersportweekend voor 2 persoi in het Sauerland. En hiervoor hoeft u slechts de li ste 4 cijfers van het formulierni mer goed te hebben tijdens de e: trekking. Lever deze week uw formulie en kijk zaterdagavond om 19.54 t op Nederland 3 naar de trekking. Voor u het weet gaat u mee op met de Lotto. Wie weet wint u Yn deze week.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4