„De Klerk niet de Gorbats jov van Zuid-Afrika" Jeugd is moeilijk te bereiken zien nut van stemmen niet in KONINKLIJK KUIS Gabor wil verbod pitbull-terriër - Man bekent jarenlange ontucht met buurtkinderen Rectificatie geëist van grievende advertentie a Genland CcidaeSoiwant DINSDAG 23 OKTOBER 1990 PAGINA 3 CAMPA GNE DRANKGEBRUIK ROTTERDAM Ne derlanders drinken sa men zo'n 25 miljoen gla zen alcohol per dag. Dat is weliswaar al twee miljoen glazen minder dan drie jaar geleden, maar als het aan het mi nisterie van volksge zondheid ligt, daalt die consumptie de komende jaren nog aanzienlijk. De jongeren, een lastig te be reiken groep, zijn vanaf vandaag „doelwit" van een campagne om het drankge bruik terug te dringen. „Do you know, do you care?" luidt het thema van de cam pagne, gelijk aan een song van popzanger Phil Collins. Een serie dagelijkse radio- en televisiespotjes moet de jeugd van elf tot achttien jaar wijzen op de risico's en gevolgen van teveel alcohol drinken. Ze> worden uitge zonden tot februari volgend jaar. Naast de spotjes pro beert het ministerie ook via het onderwijs aandacht te krijgen voor drankproble men. „De anti-alcoholcampagne van het ministerie loopt al vanaf 1986. Drank maakt meer kapot dan je lief is, heette het toen. Nu hebben we ontdekt dat we met die spotjes de jongeren niet vol doende bereikt hebben. Vandaar deze campagne", zegt S.B. van Ginneken, coördinator van het bureau Alcohol Voorlichtings Plan. Uit recent onderzoek blijkt dat jongeren van 15 en 16 jaar goed weg weten met al cohol. Op de vraag hoeveel alcohol zij de laatste keer ge dronken hadden, antwoord de 22 procent van de jongens en tien procent van de meis jes meer dan zes glazen te hebben gebruikt. Onlangs bracht ander onderzoek aan het licht dat jongeren min der roken, maar op steeds jeugdiger leeftijd steeds meer gaan drinken. Een an dere actuele motivatie voor de nieuwe campagne vindt Van Ginneken in de vorige week gepresenteerde resul taten van onderzoek, waarin wordt becijferd dat de maat schappelijke kosten van drankmisbruik één a twee miljard gulden bedragen. Reclame „Jongeren zijn een moeilijk te bereiken doelgroep", weet men bij het bureau Alcohol Voorlichtingsplan inmiddels. „Zeker wanneer het om drank gaat. Er wordt een hoop reclame gemaakt voor drank, die zich ook vaak op jongeren richt. Nieuwe drin kers moeten namelijk uit de jeugd geworven worden", al dus Van Ginneken. Met de middelen van de drankin dustrie zelf worden de jon geren nu gewaarschuwd voor hun drankgedrag. Voor de campagne is zes miljoen gulden uitgetrokken. Volgens coördinator Van Ginneken is de algehele ont moedigingscampagne vanaf 1986 tot nog toe een succes. „Ten opzichte van het begin is het alcoholgebruik in Ne derland met zeven procent gedaald. Het rijden onder in vloed en de sterftecijfers als gevolg van alcoholmisbruik zijn ook geleidelijk aan het zakken". De doelstelling van van de campagne komt overeen met de richtlijnen die de Wereld Gezondheid sorganisatie in 1985 uit schreef: verminderen van het alcoholgebruik met 25 procent tot het jaar 2000. Van Ginneken: „De daling vanaf 1986 met zeven pro cent is al heel wat, maar de doelstelling blijft nog een utopie. Met drank is het net als met afvallen: de eerste procentjes zijn het gemakke lijkst, maar daarna. JEAN PIERRE GEELEN (Van onze parlementaire redactie) HAAG Ruim eenderde H'de Nederlandse kiezers vindt liet weinig of niets uitmaakt 'ïen bij verkiezingen al dan stemmen. cai en het stembiljet nu invult of niet, gei uatie in ons land zal er niet beter chter door worden, zo redeneert groep. Eveneens eenderde van de enrs meent dat ook het weinig of d uitmaakt op welke partij stemt. Deze gegevens heeft het NIPO verzameld in een enquête over de ani mo van kiezers om te gaan stemmen. De resultaten van het onderzoek wer den gisteren bekend gemaakt in het ge bouw van de Eerste Kamer. Daar hield de Vereniging Thorbecke, die zich in zet voor het behoud van een levendige democratie, ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan een studiebijeenkomst over de opkomst bij verkiezingen. Uit de enquête blijkt verder dat 14 pro cent van de kiezers „zeer in de politiek geïnteresseerd is". Eenzelfde percenta ge is „totaal niet in politiek geïnteres seerd". Er blijft dus een grote midden groep over (72 procent) waarbij de poli tieke interesse varieert van „vrijwel niet" tot „redelijk". Van de sterk poli tiek geïnteresseerden gaat 81 procent altijd te gaan. De rest neemt nu en dan de moeite. Bovendien gaat van degenen die absoluut geen politieke interesse hebben toch nog ruim vijftig procent bij elke verkiezing stemmen. Van de mensen 35 procent die meent dat het niets uitmaakt of al dan niet ge stemd wordt, gaat bijna 60 procent zel den of nooit naar het stemlokaal. An dere redenen om weg te blijven zijn: het interesseert me allemaal niet, ik kon niet tot een goede partijkeuze ko men, ik kon niet van huis, ik had geen of ik was op vakantie. Het NIPO heeft de geënquêteerden ook gevraagd of men eventueel bereid zou zijn iets bij te dragen aan de kosten die de overheid bij verkiezingen maakt. De antwoorden hierop noemde mr. E.C. Jurgens, PvdA-kamerlid en voorzitter van de Thorbecke-vereniging „buiten gewoon schokkend". Als het uitbren gen van een stem een kwartje zou kos ten, zou nog maar 54 procent van alle kiesgerechtigden bereid zijn aan ver kiezingen deel te nemen. Gevangenisdirecteur legt zijn functie neer DEN HAAG Directeur C. Zoetmulder van de huizen van bewaring in Rotterdam en Dordrecht heeft zijn functie neergelegd na een conflict met het personeel. De medezeggen schapscommissie had het ver trouwen in hem opgezegd. Volgens het ministerie heeft Zoetmulder met zijn vertrek een bijdrage willen leveren aan een structurele oplossing van de problemen. Hij krijgt een andere baan bij het minis terie van justitie. ïjdrijf uit eda sloopt rlijnse muur Het Bredase bedrijf erk gaat de komende f n de 3,5 kilometer lange nse muur (het gedeelte rondgebied van de stad n) slopen. Het bedrijf voor het snijden en ver ren van de vier meter en een meter dikke be- «n muur een hydraulische en betonknijper inzetten, nachine heeft een druk- t van 1.600 ton. Direc- Stolwerk verwacht dat larwei in zes weken te i is. Volgens hem is zijn uitgekozen omdat het ervaring heeft met dit werk en omdat de Duit snel van hun muur af Het zou lang duren zelf in het bezit van iergelijke machine zijn. heeft Stolwerk BV larte voorzieningen op bracht, waardoor het n van het ijzer en het [veren van beton in één ling kan gebeuren. ij: maximum ig fP, Iheid bus da ft 80 km HAAG Minister Maij 'erkeer voelt niets voor naximum snelheid van uk ulometer per uur voor ïgcars. De minister rea- daarmee op het verzoek Nederlands Vervoer, ij 250 van de 30Ö tou- rbedrijven in ons land ngesloten, om de maxi- snelheid voor touring- le verhogen van 80 naar ioe ilometer per uur. In ruil nv oor zou Nederlands Ver- kkoord gaan met de in- g van een snelheidsbe- nen? r Een hogere snelheid WUouringcars is volgens de isatie nodig om de con- ïtiepositie van bussen zelpzichte van de auto te ins teren. Nederlands Ver- >esl zal nu buitenlandse zus- anisaties vragen druk uit m<enen om tot een Europe- ximum snelheid van 100 voor touringcars te llaus verricht de officiële ope nlaan de gerestaureerde Amstel- Amsterdam. i Margriet verricht de opening 4 eerste All European Canadian i Conference in het Congres- lr in Den Haag. scherming ina vergt 0 miljoen EN Het herstel van de e die vogels en zoogdie- ndervinden door de uit- ng van het wegennet en iet verkeer, vergt een in- ring van ruim 600 mil- gulden. Voor dat bedrag in onder meer dassentun- wildviaducten en geluids- 1 aangelegd kunnen in. Ook zouden aangren- natuurgebieden door dergelijke investering afgesteld kunnen wor- >p. de wilde fauna. Dat in een onderzoek van het um voor Milieukunde le Rijksuniversiteit Lei- Het werd uitgevoerd in eht van de ministeries landbouw, natuurbeheer sserij, verkeer en water en volkshuisvesting, telijke ordening en mi nheer. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens het South African Com munity- Cultural Centre (SACCC), een organisatie die sociaal-culturele en politieke activiteiten ont plooit voor de ruim vier duizend Zuidafrikanen in ons land, wordt president De Klerk ten onrechte ge zien als de Michail Gor- batsjov van Zuid-Afrika. Het SACC- meent dat de Zuid- afrikaanse president de media handig weet te bespelen, om zo de aandacht van de werkelijke problemen af te leiden. Als voorbeeld noemt het SACCC de vrijlating van politieke ge vangenen. Het zou daarbij niet om echte vrijlatingen gaan, omdat veel van de vrijgelaten gevangenen hun straf bijna hebben uitgezeten of nog maar korte tijd zouden moeten zit ten. De Klerk is dan ook niet wel kom bij de Zuidafrikaanse ge meenschap in ons land, die vooral bestaat uit studenten, vluchtelingen en intellectue len. Met de uitdrukking „Nie welkom nie" vertolkt het SACCC zijn gevoelens over het bezoek. De groep heeft weinig vertrouwen in het be leid van president De Klerk. „Eerst zien dan geloven", staat op affiches die speciaal voor het bezoek van zijn gemaakt. FNV-Voorzitter Jan Stekelen burg is buitengewoon teleurge steld dat de ontmoeting tussen de Sociaal Economische Raad (SER) en de Zuidafrikaanse president De Klerk is ge schrapt. „We hadden met De Klerk willen praten op dezelf de manier als met Nelson Mandela. Nu dat niet mogelijk is, is voor ons de zin van con tacten ontvallen. Want om al leen maar decorum te zijn, daartoe voel ik mij tniet ge schikt". Samen met 27 andere organi saties heeft de FNV een ver klaring gestuurd aan het kabi net en het parlement, waarin gevraagd wordt het bezoek van De Klerk aan te grijpen om druk uit te oefenen op de Zuidafrikaanse regering. Daarbij zouden vier punten centraal moeten staan: de mede-verantwoordelijkheid van de Zuidafrikaanse rege ring voor het huidige geweld, de vrijlating van alle politieke gevangenen, het intrekken van de meest repressieve maatregelen en wetgeving, alsmede democratische verkie zingen, aldus de verklaring, die verder getekend is door onder meer het CDJA, de JOVD, de Evert Vermeer- stichting (PvdA) en Pax Chris- ti. Voorvechter „Nederland moet president De Klerk duidelijk laten weten dat zijn moed zeer zeker wordt gewaardeerd, maar dat er daarom nog geen deur open gaat". Dominee C.F. Beyers (75), voorvechter van de men senrechten in Zuidafrika en ex-voorzitter van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, stelt nadrukkelijk dat het moment er nog niet naar is om de Zuid afrikaanse regering te belo nen. „Alles wat De Klerk to,t nu toe in Zuid-Afrika tot stand heeft gebracht, is grotendeels te danken aan de druk van sanc ties die het buitenland heeft getroffen. Want hij weet dat de economische problemen van Zuid-Afrika alleen opge lost kunnen worden als er een ingrijpende politieke verande ring komt. We zijn wat dat be treft op de goede weg, het pro ces om de apartheid af te schaffen is ingezet. Maar het is nog steeds niet onomkeer baar". Dat punt is volgens Beyers Naudé pas bereikt als de grondwet wordt veranderd en er verkiezingen worden uitge schreven volgens het principe van één persoon, één stem. „En zover is het nog lang niet. We zijn De Klerk werkelijk heel erg dankbaar voor zijn beloftes, maar hij moet ze voor een belangrijk deel nog altijd nakomen. Vrijlating van de politieke gevangenen bijvoor beeld, waarvan er 3000 gedeti neerd zijn. Sinds februari zijn er 177 mensen uit de gevange nis gekomen, maar in diezelf de tijd zijn 77 anderen weer veroordeeld wegens politieke activiteiten". „En van de beloofde terugkeer van ballingen en vluchtelin gen is ook nog maar weinig te recht gekomen. Volgens de af spraken die de regering met de anti-apartheidsorganisatie ANC heeft gemaakt hadden de eerste drieduizend al in Zuid afrika terug moeten zijn. Maar nu eist de regering vooraf van iedere vluchteling informatie over zijn politieke activiteiten en zijn er iets meer dan hon derd teruggekeerd". Nog belangrijker vindt de voormalige kerkleider dat de overgebleven apartheidswet- ten buiten werking worden gesteld. Beijers Naudé heeft duidelijk het gevoel dat het hervor- Mevrouw Zarina Maharaj was gisteren een van de sprekers op een protestmanifestatie in Artis in Amsterdam tegen het beleid van president De Klerk van Zuid-Afrika. ANC: Mandela moet Buthelezi ontmoeten JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse anti-apartheidsbewe ging ANC vindt dat de leider van de beweging Nelson Mandela een gesprek moet aangaan met Inkatha-leider Mangosutu Bu thelezi. Dat zou moeten leiden tot een einde aan het geweld in de zwarte woonoorden. Buthelezi heeft het aanbod om te over leggen aangenomen en beraadt zich over de plaats en het tijdstip waarop het gesprek zou kunnen plaatsvinden. Sinds zijn vrijla ting heeft Mandela verzoeken van Buthelezi om een ontmoeting steeds naast zich neer gelegd, ondanks het geweld tussen ANC- en Inkatha-aanhangers. Het ANC stelde voor de ontmoeting „in de nabije toekomst" te houden, maar noemde geen datum. Man dela verblijft momenteel in Australië. Maar het zwarte bevolkings deel vindt juist dat het veel te lang duurt. En als de verande ringen voor die overgrote meerderheid te langzaam gaan, wordt de tegenstand nóg veel groter. En het geweld dat daarmee gepaard gaat, nóg er ger. Die mensen nemen te recht geen genoegen meer met alleen maar beloftes, zij willen concrete bewijzen!" mingsprocés op dit moment stagneert door politieke onwil. „Het argument van de rege ring is dat de veranderingen niet sneller doorgevoerd kun nen worden, omdat anders de tegenstand onder de blanken alleen maar groter wordt. Dat zal ook zeker gebeuren, want een deel van de blanke bevol king vindt nu al dat de her vormingen veel te snel gaan. Protest van Somaliërs Niet alleen anti- apartheids groeperingen voerden gisteren actie in Den Haag. Circa vijftig Somaliërs protesteerden op het Binnenhof tegen het bewind van de president van de socialistische republiek, Mohamed Siad Barre. Barre kwam in 1969 via een staatsgreep aan de macht. Duizenden inwoners van Somalië zijn inmiddels uitgeweken naar het buitenland. DEN HAAG Staatsse cretaris Gabor van land bouw, natuurbeheer en visserij wil een verbod in voeren op het houden en fokken van pitbull-ter riërs. Gabor heeft gisteren een voorstel naar de Tweede Kamer gestuurd. De Kamer vergadert vol gende week maandag over de zaak. Volgens het voorstel krijgen burgemeesters het recht om pit-bulls in hun gemeente te laten doden. Voor de bestaan de dieren komt er een over gangsregeling. Eigenaren kun nen een ontheffing krijgen van het verbod, mits ze hun hond muilkorven en aanlijnen zodra ze zich met het dier op de openbare weg begeven. In mei liet de toenmalige mi nister van Landbouw Braks al weten een verbod op het hou den van pitbull-terriërs te on derzoeken. Een jaar eerder legde hij een anti-fok-advies van dierenbeschermers nog naast zich neer. De pitbull is al enkele jaren omstreden. Het dier kwam met grote regel maat in het nieuws, doordat mensen ernstige verwondin gen opliepen na te zijn aange vallen door een pitbull. In fe bruari van dit jaar werd in het Groningse Beerta een driejari ge kleuter door een pitbull doodgebeten. APELDOORN De 42- jarige Apeldoorner J. S. heeft bekend de afgelo pen vier jaar herhaaldelijk ontucht te hebben ge pleegd met vijf jongens en meisjes uit de buurt, die ^nu in leeftijd variëren van elf tot dertien jaar. Bij de ontuchtige handelingen in zijn flatwoning in Zeven huizen was ook zijn 30-jarige vriendin, aanwezig. Haar aan deel in de zaak wordt nog on derzocht, aldus persofficier van justitie J. C. Buttinger. De zaak kwam halverwege juli dit jaar aan het rollen na een mel ding uit de woonomgeving van S. „Er zou", volgens de mel ding „iets aan de hand zijn met minderjarigen en seks". De melding leidde niet meteen in S' richting, maar vorige week maandag werd de man aangehouden. Volgens de voorlichter zou de zaak in 1986 begonnen zijn met een toen zevenjarig meis je. Later bracht zij buurtge nootjes ook in contact met dé man. In de woning van S. en in de kelderbox werden spelle tjes gespeeld, waarbij alle, of bijna alle, kleding werd uitge trokken. Ook de man en zijn vriendin waren daarbij naakt. De handelingen beperkten zich tot het betasten van li chaamsdelen. Volgens persofficier van justi tie J. C. Buttinger is in geen geval sprake geweest van ge slachtsgemeenschap. Er wer den bij de handelingen geen filmopnamen gemaakt en er wordt dan ook niet van uitge gaan dat er verbanden bestaan met kinderporno. Hoe het contact tussen het eer ste slachtoffertje en S. tot stand is gekomen zegt justitie niet te weten, maar de man was niet via werkzaamheden bij kinderen betrokken. Zover als justitie tot nu toe heeft na kunnen gaan zijn de slachtof fers, die inmiddels zijn ge hoord, uit eigen beweging I meerdere malen naar de wo ning van de 42-jarige S. ge gaan. Van lokken met snoep of bedreigingen is niets be kend. De man zou echter wel huisdieren zoals honden, kat ten en vogels in zijn woning houden, wat mogelijk een gro te aantrekkingskracht op de kinderen heeft gehad. DEN HAAG Voit Interna tional BV en Gerding tand- techniek BV, de twee tand- technici die in september een samenwerkingsovereenkomst sloten met ziekenfonds Haag landen voor de levering van in Polen gefabriceerde kronen en bruggen, hebben gisteren in kort geding rectificatie geëist van de advertentie die 29 con currenten van hen in de dag bladen Het Binnenhof en de Haagsche Courant hebben ge plaatst. Volgens Gerding en Voit heb ben de 29 tandtechnische labo ratoria zich schuldig gemaakt aan nodeloos grievende publi citeit. In de paginagrote adver tentie van 22 september zou door middel van zes insinue rende vragen de indruk zijn gewekt dat Gerding en Voit „simpel kroon- en brugwerk afleveren, dat de service te wensen overlaat en dat zij met I gemeenschapsgelden de Ne derlandse werkgelegenheid in gevaar brengen, waarbij zij er niet voor terugschrikken om goedkope arbeidskrachten uit te buiten". Advocaat mr.J. Weermeijer stelde dat sprake is van een onrechtmatige en onbetamelij ke advertentie. Volgens hem voldoen de producten aan de Nederlandse kwaliteitseisen. De kronen en bruggen kunnen goedkoper worden gefabri ceerd door de lagere loonkos ten in Polen. President van de rechtbank in Den Haag A.H. van Delden noemde de advertentie van de 29 laboratoria kinderachtig. „Het is duidelijk niet uw be doeling geweest sympathie te wekken voor het initiatief van Voit en Gerding", verweet Van Delden de twee tandtech- nici Grol en Ginsberg, tegen wie Voit en Gerding het kort geding hadden aangespannen. Hij voelde er echter weinig voor de vordering toe te wij zen en zag meer heil in het herstellen van de verstand houding. INSPECTIE: Abortuswet goed nageleefd UTRECHT De abortus hulpverlening lijkt niet méér en extra aandacht van de inspectie te eisen dan andere vormen van de gezondheidszorg. De hulpverlening kan volgens de geneeskundig hoofdinspec teur worden geïntegreerd in het „gewone" werk van de in spectie. Hij trekt die conclusie na ruim vier jaar ervaring met de naleving van de Wet afbre king zwangerschap (WAZ). In die periode bleek dat de wet goed werd nageleefd. Het aan tal abortussen in Nederland is gedaald van 30.628 in 1987 tot 28.978 in 1988. Deze daling is veroorzaakt doordat minder buitenlandse vrouwen zich hier lieten behandelen. Het aantal abortussen bij Neder landse vrouwen steeg licht (van 15.415 in 1987 tot 15.611 in 1988). ...HEB dE UOOFPPldh), F0PPE1... ik uier.-, maas PIMBOOM UEC.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3