Lang leve het juweliersvak alias Jan van Kampenhout LANGS OMWEGEN CDA Alkemade tegen te forse stijging reinigingsrecht Desert ALGEMENE BESCHOUWINGEN LEIDEN OMGEVING £etdóe@ou*a*it i DINSDAG 23 OKTOBER 1990 PA( Het accent waarmee de vrouw sprak, verraadde dat zij lange tijd in het buiten land verbleef. „Ik woonde diep in de desert", ver trouwde zij rechter De Haan toe. Een argument dat ze ook aanvoerde ter verdediging van een door haar man gepleegde snel heidsovertreding. Hooglijk verontwaardigd was de, vrouw dat zij en haar echt genoot nauwelijks de kans kregen om na meer dan tien jaar Midden Oosten op nieuw in Nederland te ac climatiseren. Het transac tiebedrag van 240 gulden viel het echtpaar derhalve rauw op het dak. Overtuigd van het onrecht dat hen daarmee was aangedaan, werd vervolgens slechts 120 gulden overgemaakt. De vrouw die slechts als toehoorder een' uitleg mocht geven, omdat haar niet aanwezige man de overtreding had gepleegd, trachtte begrip te kweken bij rechter De Haan. De overgang van een vierwiel aangedreven auto, waar mee je alleen dom uit hun ogen kijkende kamelen op je weg tegenkomt, naar de Nederlandse snelwegen vond zij wel zeer groot. „Hier zijn zo veel mensen en zo veel auto's", luidde haar klaagzang. Een verweer dat rechter De Haan slechts met een reprimande beantwoordde. „U zegt dan wel dat u uit de desert komt, maar als je op de snelweg rijdt dan zie je toch wel die rottige gele bordjes. Dus moet u niet zeggen: 'we moeten nog ac climatiseren'. Uw man heeft ze vast wel gezien en anders moet hij nodig naar de oogarts". Woorden waar officier van justitie Gerardts zich bij aansloot. „Als je vreemd bent en je mag maar hon derd dan ga je toch eerder zeventig of tachtig rijden, in plaats van honderden veertig?", luidde zijn vraag. Het antwoord van de vrouw kwam nadat rechter De Haan haar man bij ver stek tot een boete van we derom 240 gulden had ver oordeeld. Met een harde klap sloeg zij, diep teleurge steld in de Nederlandse rechtsgang, de deur van de rechtzaal achter zich dicht. Heel wat tevredener verliet een 28-jarige Amsterdam mer het Leidse. „U zat op 22 december in de trein zonder kaartje", wilde rechter De Haan de aan klacht voorlezen. Voordat hij echter was uitgespro ken, corrigeerde de Am sterdammer hem subiet. „Ik had een abonnement, maar bleek alleen op het verkeerde traject te zitten. Het reizen duurt even lang maar de ene route blijkt één kilometer korter te zijn". De controleur toonde wei nig begrip. Verkeerd traject is verkeerd traject en de Amsterdammer diende der halve maar de volle mep te betalen. „Maar hoe moet ik dat weten. Het staat niet op het kaartje en ik kan het moeilijk gaan nameten. Ook bij het kopen van het abonnement is aan het lo ket niets gezegd. Ik heb nog aangeboden om het verschil voor mijn reke ning te nemen, de contro leur wilde het echter niet". Zijn woorden vonden gena de in de ogen van respec tievelijk Gerardts en De Haan. „Vrijspraak", luidde het vonnis. Vreugde die gedeeld werd door een 26-jarige Leide- naar. Hij verscheen voor een parkeerovertreding op het Stationsplein. „Ik stopte een kwartje in de automaat en toen ik de knop om draaide zoemde hij wel, maar sloeg niet uit". Het kwam de man op een geel briefje tussen de ruitenwis ser te staan. „En dat terwijl ik had opgebeld dat de me ter defect was. Ik heb zoiets al een eerder meegemaakt en toen wist men ervan dat de meter defect was, daar om vind ik het nu zo onte recht". „Ik zie de verontwaardi ging nu nog van u afstra len", toonde rechter De Haan begrip voor alle door de Leidenaar ondernomen moeite. Ontslag van recht- vervolging, sprak hij daar om met een glimlach. „Maar ik doe dit maar één keer". De man die onder tussen bij de deur stond riep nog: „Ik ga meteen naar mijn auto en naar de parkeermeter kijken". „U weet dat u niet mag bijvul len, hè", schreeuwde de of ficier hem nog na. De Lei denaar had er geen bood schap meer aan. Hij sprong op de gang waarschijnlijk een gat in de lucht. PETER VAN DER HULST Hij woont nog steeds comfortabel boven de zaak, Johannes Paulus. Ook al heeft hij het niet tot paus gebracht, de ijver voor de katholieke ere dienst heeft hem nage noeg verteerd en er wa ren tijden dat hij kelken en cibories „mee naar bed" nam en onder het ledikant zette omdat de brandkast te klein was voor zulke grote stukken. Zo stonden ze tenminste roofvrij, die heilige vaten. Lopen gaat op z'n 79ste erg moeilijk, de reuma heeft haar ruïnerend werk verricht. „Maar als ik voor het raam zit, heb ik rechts een prachtig uit zicht op de drukke Haar lemmerstraat, en als links de deuren van de Harte- brugkerk openstaan kan ik zó op het altaar kij ken". Erg veel katholieker zijn dan J-an is, bestaat niet. Maar met Johannes Paulus als lid van de derde generatie zal de fir ma eens zonder originele Van Kampenhouten zitten: Jan Paul is de laatste. Sic transit gloria familiae. Maar eerst is er nog groot feest. Maandag 29 oktober a.s. bestaat „Juwe lier Horloger van Kampen hout" 125 jaar. Dan wordt de stichting van de firma in 1865 met een receptie herdacht. De bloemstukken komen nu al binnen en de kaartjes wekken op tot een blijmoedige stem ming: „Hé kijk, van Dolf en Trees; leuk hoor!". J.van Kampenhout (anno 1841) om met hem te be ginnenwerd in 1865 edel smid aan de Oude Vest 191 en beoefende daar het oude handwerk tot hij in 1921 overleed na een periode van stilleven aan de Oude Singel. Zijn zoon P.J.van Kampen hout stierf in 1943, kort nadat hij zijn 50-jarig feest had ge vierd. Het waren tijden van goud en zilver in de uitoefe ning van een hoogwaardig en edel ambacht. En er was rouw met zilveren kransen. Jan Paul, de laatste telg, is on danks zijn handicap naar be neden gekomen en zit nu op „zijn vaste stoel" die zijn za kelijk opvolger, de heer A.W.M.Jansen, voor hem heeft neergezet. Het is meteen zijn praatstoel en Jan vertelt de Van Kampenhout Story, want de geest is nog vaardig, al heeft het gebit, hoe kunstig ook vervaardigd, daarmee geen gelijke tred kunnen hou den. „Kasthouder" „Het is zo, dat de Van Kam penhouten rond 1510 (voor zover ik me herinner) vanuit de Zuidnederlandse Kempen naar het noorden kwamen en poorters van Leiden werden. Maar onze geschiedenis begon pas goed met grootvader Jan, die goudsmid was en „kast houder", want hij had in 1865 een „showroom" en dat was 125 jaar geleden, in de tijd der Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Twee generaties aan de Oude Vest: grootvader en oma Van Kampenhout, vader Van Kampenhout en diens drie ongetrouwde zussen Van Kampenhout, met in de etalagekast een vrome uitstalling van cibories, kelken, wierookvaten en wat in religiosis meer zij. foto'S: pr „gesloten huizen", nog iets bij zonders. De Oude Vest was in die dagen nog een drukke verkeersader, met een goede aanloop van klanten. Velen van hen kwamen met de brik uit het „lage land" en moeder de vrouw zat ook in die brik. Na de eerste wereldoorlog verschenen de omnibussen en vervoerden de dames die toen los van hun mannen (die op vrijdag, op de „boerendag", naar de markt kwamen) zelf Een Leidse edelsmid en „kerkversierder' bestaat 125 jaar hun inkopen gingen doen. Bij die oude Duitse zaken bij voorbeeld, zoals Schlatmann er een was; V&D bestond toen nog niet eens. Toen de stand op de Oude Vest een beetje verliep, werd het koopcentrum naar de bin nenstad verlegd en in 1924 vestigde Van Kampenhout zich aan de Haarlemmerstraat 125. Later kwam het hoekje 127 erbij en werd de branche uitgebreid met een klokke- nafdeling en optiek". Maar in die oude tijd van grootvader Jan stond op de eerste verdie ping nog de schouw en in een hoekje de blaasbalg. Dan dreunde het aambeeld onder de mokerslagen van de am bachtslieden. Zes knechts as sisteerden grootvader Van Kampenhout bij het vorm ge ven aan goud en zilver. Laat Jan Paul maar verder vertel len: „Daar had je ook het la- vuurtonnetje waarin het gou- dafval werd bewaard. Het grondvuil werd niet wegge gooid, want die snippers wa ren geld waard. Het was vijl sel met zowat 10 pet. goud, dat later weer omgesmolten werd". Bijna alles ging op bestelling, zoals oude rekeningen laten zien: „goudslot 7,75", vestket- tingen deden f 13, een gouden slot met coralen ƒ9, een paar zware gouden oorringen ƒ2,25. Een „lucieversdoos" van zil ver bracht een rijksdaalder op en een gouden ring kwam op ƒ3,25. Haarwerken „Een specialiteit van grootva der was het haarwerken. Hij was een van de twee kostelij ke haarwerkers die Leiden destijds rijk was. Na een dag van hard werken was daar 's avonds nog tijd voor. Dan kookte en bewerkte opa dui zenden haren. Daaruit kwa men horlogebandjes, vlechten, zilveren sierringen en ge- dachtenisringen, waaromheen het haar gevlochten en inge- lakt werd. Het haar leende zich ook. uitstekend voor treurwilgen en de klanten konden zeggen welk „land schap" ze thuis aan de wand wensten om erbij te treuren. Maar meestal waren het treurwilgen en populieren rond kerkhoven, die met zer ken en Heintje de Dood, ge- de gouden „oorijzers" die de Katwijkse stijfkoppige vrou wen sierden. „Bijzonder fraaie pronkstukken, gouden kap en wapend met zeis, rond de eeuwwisseling bijzonder in trek waren". Jan-de-laatste vertelt ook van Grootvader en oprichter Johannes van Kampenhout: edelsme- dend tot aanzien gekomen en werkzaam in het rijke Roomse leven van weleer in stad en ommeland. kanten muts, met twee druk bewerkte „boeken" en daar onder de gouden bellen en spelden. Hoe meer bellen en spelden ze droeg, des te aan zienlijker dacht de vissers vrouw te zijn. Tenslotte wer den de kappen „oud goud" en brachten nog zo'n honderd gulden op". En dan het „kerkwerk", dat voornamelijk nog slechts in Jan van Kampenhouts herin nering bestaat. „Grootvader (overigens ook een erg be kwaam galvaniseur) had er al de handen aan vol. Hij had het zo druk, dat hij z'n (kou- we) koffie van het schoteltje slurpte. Hij had haast, moest nog een paar rozenkransen solderen, de ene na de andere. Zo werden er ook reeksen hostiedoosjes gemaakt. Wat mezelf betreft: in '27 kwam ik na drie jaar HBS studie aan het Jezuïetencollege in Den Haag in de zaak terecht. Ik kon meteen aan de slag. Volg de lessen en werd ook ge vormd in de praktijk op de werkplaats. M'n vader zei: „Maak maar eens honderd van die broches", en ik was er een paar maanden zoet mee. Zo moest ik kunstwerker zien te worden, en goudsmid. Ik heb grote en kleine kande laars verzilverd, en als ik het zat werd zegde ik maar een schietgebedje en dat hielp ook nog. Ik vorderde zelfs nog een eindje in de richtiag van opti- Jan van Kampenhout heeft het allemaal tot '74 volgehou den. „Toen werd ik door de griep geveld, en nog erger overkwam me. Het fijne werk was toen voor mij voorbij. Spanje en de warmte hielpen niet om de kou in m'n lede maten te verdrijven. Ik kreeg het advies, desnoods met m'n kont in het hete woestijnzand te gaan zitten, maar dat is er ook niet van gekomen. Zo kwam voor mij een einde aan een edel ambacht. Maar ik mag wel zeggen, dat mijn le ven lang gevuld is geweest met kelken, cibories en mon stransen, met hostiedoosjes (picti, jawel meneer), en die lunae, als u die halvemaantjes bedoelt, en patenen en lepel tjes voor het mengen van de miswijn met een druppeltje water, ja met ampullen en wierookvaten. En welke ge wijde snuisterijen dan ook. Alles in dienst van de luister der kerk. De grote pronkstuk ken, zoals monstransen en ci bories, nam ik 's avonds mee naar bed. Ik zette ze althans in mijn slaapkamer onder het ledikant, want mijn brandkast was te klein voor die voor werpen". De liefde In de loop der decennia is er veel veranderd. Ook in het hoogwaardige vak der edel smeden. Bij Van Kamp draaide het assortime de tiidgeest mee. Er verzilverde sporttrofe als daar zijn bekers quettes aangeboden, en monturen werde proefd, wekkers en pe en wandklokken tik sloegen, de horloges duurder. Alles werd genomen, maar uite bleven er drie: geloof, liefde. En de grootste is de liefde, zoals Paul geschreven heeft. Er heeft Johannes Paul Kampenhout stamm een tijdperk waarin p nog de hoofdzaak was komen vrede mee. Jan Paul zat parochiee jeugdwerk, geconcentri het St.Antonius Cl waar hij ook het postze zamelen voor zijn re nam. Maar nergens til klokje beter dan bij hei zaak. Er kwam in '81 p ke (door anderen be waardering, want Jan ridder in de orde van vester, en dat is een hi ke sport op de ladder kerkelijke erkenning verdiensten. Waarbij pende middenstanders ware op de „kanunnik ken" zaten. Toen spee orgel van Jan Schm werden hymnen heme gestuurd uit dankba Het was meteen het ein een „gelovige nering goud, wierook en mirri En vandaag? In '74 vanuit Hilversum de ge de edelsmid A.W.M.Jar belangen van Van K; hout overnemen. Jan grapt: „Ik heb, menet ters, voor hem ruim maakt door eruit te g; hij is geen behanger maar een waardige op^ Meneer Jansen gli maar weet waar het th lemaal voornamelijk draait: om goud, zih horloges. De brillen w; al uit. Het is nu, betri de inkoop, vooral het ti der reizigers die langs met hun handel en maken. Voor kleine ec den is onze tijd allang nend meer. Maar voo Kampenhout op de hi na 125 jaar, het uitzicht toekomst nog lang nie troebeld. Het beteken goede naam. Je mo< maar zo lang zien vol t den, na al die kerkelij ten, de gouden oorrinp sierkappen. Maar nu heeft Jan van Kamp nog uitzicht op het pr koor, als de deuren v kerk bij al het opstulpe weid van een tumi kruispunt openstaan, mag je toch wel „Lang leve het juwelif alias Van Kampenhoul niet soms! ALKEMADE De be groting voor 1991 en de meerjarenbegroting voor de periode 1991 tot en met 1995 zien er gunstig uit. Dat zeiden de CDA en VVD tijdens de gister avond gehouden algeme ne beschouwingen. De PvdA meende dat het eco nomisch beleid voor ver betering vatbaar is en de PPR had geen goed woord voor het gemeentebeleid over. N. Bakker (CDA) zag zowel mee- als tegenvallers in het verschiet. De opbrengst van de onroerend-goedbelasting (OGB), de bouwleges en de watertoeristenbelasting zouden volgens hem wel eens kunnen meevallen. De door Bakker en zijn VVD-collega H. van Duy- keren verwachte tegenvallers hadden te maken met de stij gende rente, die thans begroot is op 8V4 procent. Eén procent renteverhoging betekent voor de gemeente Alkemade een te genvaller van bijna twee ton. Bakker toonde zich bezorgd over de enorme stijging van de reinigingsrechten en de afval stoffenheffing die van 135 gul den naar 270 gulden per gezin gaan per 1 januari aanstaande. Ter vergelijking vertelde hij dat Noordwijkerhout er kan komen met een verhoging van 114 gulden naar 162 gulden per hoofdbewoner per jaar. Het CDA en de PvdA wensen vast te houden aan een dek kingspercentage van tachtig. Het college had binnen een paar jaar naar honderd pro cent gewild. Tegenvallers Van Duykeren voorzag nog meer tegenvallers namelijk in de afwikkeling van het derde tuinbouwgebied en het recon structiegebied. F. Hoogenboom (PvdA) zei dat juist de minder- draagkrachtigen er onevenre dig op achteruit gaan als ge volg van de nieuwste belas tingmaatregelen van de ge meente. Zo worden de reini gingsrechten en het rioolrecht fors opgetrokken. De aanpas sing van de tarieven van de OGB is voor huurders nadelig. De PvdA vindt dat het college onderhandelingen met de wo ningbouwvereniging moet openen om de vermindering van haar (eigenaars) aari'deel in de OGB om te zetten in een huurverlaging. Hoogenboom liet weten een structurele ruimte van 26.000 gulden per jaar te kunnen realiseren met behulp van enige boekhoud kundige trucs. Mevrouw A. Spring in 't Veld (PPR) merkte op dat de begro ting sluitend is gemaakt door ondermeer de aanleg van een algemene begraafplaats uit te stellen naar 1992. Een bezuigi- nig op personeelskosten vond ze ronduit asociaal, temeer omdat Alkemade naar haar mening nog steeds „stinkend rijk" is. Bakker van het CDA pleitte gisteravond net als de andere fractievoorzitters voor meer milieuvoorlichting en voor ge scheiden inzameling van huis vuil. F. Hoogenboom van de PvdA stelde voor de garantie prijs voor oud papier te verho gen. Dit in navolging van de gemeente Leiden. De PPR- woordvoerster merkte op dat de gemeente overgaat tot com- postering van groente-, fruit en tuinafval uitsluitend om fi nanciële redenen. Zij betwij felde of het milieubelang hier bij voorop staat. Visie De PvdA noemde gisteravond het Alkemadese ruimtelijke ordeningsbeleid een beleid zonder visie en daadkracht. „De verdeling van ruimte dient niet te worden overgela ten aan maatschappelijke krachten, maar dient voor de overheid richtinggevend te zijn. Een teveel aan artikel 19 procedures tast de rechtszeker heid van de burgers aan. Met het voor woningbouw bestem men van de landijsbaan ont hult het college een gebrek aan visie en aan durf", zo meende de PvdA-woordvoer- der. Hij drong aan op haast met het zoeken naar nieuwe woningbouwlocaties. Hij op perde in dit verband een ge bied aansluitend aan het cen trum van Roelofarendsveen, het land tussen Oud Ade en Rijpwetering ten noorden van de Oud Adeselaan en Nieuwe Wetering. Mevrouw A. Spring in 't Veld adviseerde B en W luid en na drukkelijk: „Ontwikkel een ruimtelijke ordeningsbeleid en geef niet iedereen zomaar zijn zin. Beleid uitvoeren betekent keuzes maken". Het CDA toonde zich verontwaardigd over het onthouden van goed keuring door de provincie aan het bestemmingsplan Landelij ke Gebied Oost. In dit plan was opgenomen enige vrijheid voor veehouders om hun wei land in sommige gevallen te mogen gebruiken voor het verbouwen van veevoer. De provincie wil nu dat het wei land blijft. Het CDA in Alke made is van mening dat een dergelijke zaak tot de compe tentie van een gemeentebe stuur behoort. N. Bakker gebruikte zijn alge mene beschouwingen ook voor een boodschap aan lokaal ac tieve projectontwikkelaars. Zij mogen in de komende tijd niet meer zoveel woningen in de duurdere sector laten bouwen en moeten voorrang geven aan sociale woningbouw. De bouw- A. Spring in 't Veld (PPR): Al kemade is nog steeds stinkend rijk., foto'S: wim van noort locaties LTS en van de oude scholen van Oud Ade en Rijp wetering moeten worden ge bruikt voor het realiseren van senioren woningen. Eengezins woningen zouden moeten wor den verbouwd tot woningen die geschikt zijn voor ouderen. Beugelweg De VVD zal zich in het ver volg extra kritisch opstellen bij projecten als „begeleid wo nen", omdat een van de appar tementen thans wordt be woond door een buitenspoor ter. De VVD is voorstander van hel; slopen van de LTS om het terrein goed te kunnen be nutten voor de bouw van se niorenwoningen. De PvdA pleitte gisteravond voor de aanleg van een ooste lijke beugelweg vanaf winkel centrum Noordplein naar de Langeweg. De westelijke beu gelweg mag wat de PvdA be treft worden geschrapt. Alke made zou een provinciale bij drage van 40.000 gulden gedu rende vijf jaar hebben misge lopen wegens het realiseren van onvoldoende dorpsver nieuwingsactiviteiten. F. Hoogenboom pleitte gister avond voor het optrekken van de huur- 'en koopprijsgrens. De Huurderbelangenvereniging zou extra subsidie moeten krij gen, vindt de PvdA. A. Spring in 't Veld pleitte voor het bou wen van meer begeleid-wo nen-huizen. Daarin zouden enige ouderen, met behoud van zelfstandigheid, eenzaam heid kunnen voorkomen. Op het gebied van de ver keersveiligheid hadden alle politieke partijen het een en ander op de lever. Zo wenste N. Bakker meer snelheidsrem- mende maatregelen (Achter weg en Kerk- en Veerstraat), 30 kilometer-zones, het tegen gaan van gevaarlijke parkeer situaties, meer fietspaden of gescheiden fietsbanen en de aanleg van trottoirs (Plantage). Prioriteit zouden een fietspad langs de Sotaweg, ten westen van de brandweerkazerne in Roelofarendsveen en een langs de Oudadeselaan naar de Paardebrug moeten hebben. Ook pleitte Bakker voor de in richting van de Zuidkade tot fietspad. Opmerkelijk was zijn pleidooi voor het „opruimen van de obstakels ter hoogte van de Westmeerlaan". Naar zijn mening is de bouwkundi ge staat van de brug aan de Kerkweg zodanig een ingrijpende reco niet kan wachten tot, Busverbinding Bakker vroeg het co besprekingen te voe Centraal Nederland busverbinding tussen de en het spoorwegs Nieuw Vennep. De pleitte voor realiser een fietsverbinding t rijksweg A4 naar de in Rijpwetering. Dit zou de route naar on de scholen het zieke Leiderdorp bekorten, leg van een tunnel Alkemadelaan krijgt PvdA ook prioriteit, f 't Veld vroeg aandachl verkeerssituatie op d hermolenweg.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12