eginsalaris an leerkracht 10 pet omhoog 2 3 8 BLOEMKOOL EN RUNDERTARTAAR 1.39 Service VANDAAG Pieter Florisz en Witte de With opnieuw naar Golf Woubruggenaar maakt dollemansrit door regio „Eerst investeringsstop tegen Zuid-Afrika opheffen 14 Dagen Gratis CeidócöouAcmt Maandag 22 oktober 1990 82ste jaargang no. 24860 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 HET WEER Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur om streeks 3 graden. Op beschutte plaatsen mogelijk vorst aan de grond. Morgen zonnig en een middagtemperatuur van onge veer 12 graden. Zuidoosten wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog af en toe krachtig. doodt kind bij ing van galerij RAAG Een 23-jarige in- van Den Haag die zichzelf et leven wilde brengen, afgelopen zaterdag een ze- ;ig jongetje meegesleept in ad. De man sprong van de van een flatgebouw op de van de Bouwlustlaan en de >lweg en kwam bovenop igetje terecht, dat daar aan jelen was met vriendjes, lind overleed ter plaatse jn verwondingen. De man kort na aankomst in het ïhuis Leyenburg. Er was relatie tussen de man en nd. Zware paddestoel Hoe groot paddestoelen kunnen worden, wisten deze drie Spanjaarden ook niet, maar toen zij dit exemplaar ontdekten stond voor hen wel vast dat het „een knap zware" was. De paddestoel weegt 15 kilo en groeide in een dorpje bij Barcelona. foto: epa Peuter neemt de bus ZWOLLE Een driejarig meis je uit Zwolle heeft gistermiddag onbewust voor heel wat op schudding gezorgd. Ze was in de buurt van een bushalte vlak bij haar huis - aan het spelen toen de streekbus naar Apel doorn arriveerde. Het kind voegde zich bij de wachtende mensen en stapte in. Ze kon zon der problemen instappen, omdat de chauffeur in de veronderstel ling verkeerde dat zij bij één van de passagiers hoorde. Op het eindpunt in Apeldoorn zat het kind echter nog steeds in de bus, terwijl de passagiers inmiddels waren uitgestapt. Het meisje werd vervolgens met de volgen de bus terug naar huis gebracht. Aardbeving in Iran TEHERAN Een sterke aardbeving heeft vanochtend paniek veroorzaakt in de steden Rudbar en Rasht in het noorden van Iran. Van schade of slachtoffers is tot nog toe echter geen melding gemaakt. Het Geofysisch In stituut van de universiteit van Tehe ran registreerde de beving om 4.50 uur Nederlandse tijd. De beving had een kracht van 5,2 op de schaal van Richter en het epicentrum lag 200 ki lometer ten noordwesten van Tehe ran in de provincie Gilan. In Gilan kwamen bij een zware aard beving in juni 40.000 mensen om het leven en raakten honderdduizenden dakloos. Vorige week werd de bevol king van Iran ook al opgeschrikt door aardschokken. Kenya verbreekt betrekkingen met Noorwegen NAIROBI Kenya heeft vandaag de di plomatieke betrek kingen met Noorwe gen verbroken als ge volg van een geschil over de activiteiten van Kenyaanse dissi denten vanuit het Scandinavische land. Het ministerie van buitenlandse zaken in Nairobi beschuldigt Noorwegen ervan medeplichtig te zijn aan illegale activitei ten door gevluchte Kenyanen. 18 PAGINA'S Religie komt te weinig aan bod in psychotherapie Homeopathische medicijnen uit ziekenfonds pakket RINCIPE-AKKOORD MET ONDERWIJSBONDEN (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT De nderwijsbonden heb- en vanochtend posi- ef gereageerd op het kkoord dat zondag- dchtend werd bereikt 1 ver de arbeidsvoor waarden voor het per- oneel van basis- en oorgezet onderwijs. 2t akkoord wordt oorrang gegeven aan het erbeteren van de positie an jonge leerkrachten, [un aanvangssalaris gaat et tien procent omhoog. >t bruto startloon wordt I, het basisonderwijs Z.656,- per maand (was: f 2.414) en in het voorge zet onderwijs f 2.990,- (was: 2.742). Na jaren van bezuinigin gen wordt de kwaliteit en de status van het leraars beroep weer verbeterd, lieten de zes onderwijs bonden en het ministerie van onderwijs in een geza menlijk persbericht weten. Voor de arbeidsvoorwaar den in 1991 is totaal 203 miljoen beschikbaar ge steld, oplopend tot 294 miljoen in 1995. Het mees te geld wordt besteed aan salarisverbetering. Vol gens staatssecretaris Wal lage komen er tot 1995 drieduizend arbeidsplaat sen bij, maar daar staat te genover dat door samen voeging van scholen enke le honderden banen ge schrapt worden. Begin nende leerkrachten krij gen niet alleen een hoger salaris, ook de stagebege leiding en begeleiding van jonge onderwijzers wordt aanzienlijk verbeterd, zo is afgesproken. Totaal komt voor de 'starters' in het onderwiis jaarlijks 100 mil joen gulden beschikbaar. De bonden en het ministe rie hopen dat zo de wer vingskracht van het le raarsberoep aanzienlijk vergroot wordt. De zoge heten 'nahossers' (begin nende leerkrachten wiens salaris gedurende enkele jaren werd bevroren) krij gen tot 1994 compensatie in de vorm van jaarlijkse uitkeringen, variërend van 175 tot 2.050 gulden. vag ziet ïts in tiegeld auto's :b iji HAAG De Bovag, b belangenorganisatie Me autobranche, ziet in de plannen van ter Alders van mi- ivpheer om een statie- igeling in te voeren ie nlns een woordvoerder van /ag komt Alders nu met 2 ekunstelde" regeling op 01 ippen, terwijl er in de ïdustrie al volop aan- is voor het hergebruik uto's. „Bij de produktie ^uto's wordt steeds meer de mogelijkheid om ^nderdelen later opnieuw inen gebruiken. Dat be- dat in de toekomst een ufo vanzelf meer geld wordt", aldus de woord- ir. Hij is bang dat de ranche nu met „admini- /e rompslomp" wordt deld. De Bovag meent t in het plan van Alders d bij de verkeerde gehe- ordt, namelijk de koper in nieuwe auto. „Die let aanschaf van een auto al nigheid en milieuvrien- leid van de auto", aldus ordvoerder. Hij vindt het anvaardbaar dat Alders enteloze lening" van de obilist vraagt. „Het kost tomobilist geld, zonder een duidelijk doel gerea- wordt. s een woordvoerder van ]WB is het idee van Al- iet nieuw. De organisatie op voorhand niet afwij- tegenover statiegeld op „Wij zijn geen principië- instander, maar we zien wat praktische bezwa- r° naar misschien zijn die r' iels opgelost. We kennen )Uan nog niet precies". De 111 ng Natuur en Milieu is f over de statiegeld en van minister Alders. n lieu-organisatie acht het an belang dat er bij de 91 ktie van duurzame ge- 11 goederen als koelkasten o's aandacht geschonken aan hergebruik. Zo zou- vi uto's en apparaten mak- e demonteerbaar moeten 'P11 zouden er geen schade- d toffen vrij mogen komen t demonteren, aldus een voerster. DOLLER BEGINT HOGER AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft de week op de Westeuropese valutamarkten ingezet met een hogere koers. In Amsterdam noteerde de dollar vanmorgen 1,6985 na een slot- koers van 1,6930 aan het eind van vorige week, toen er een naoorlogs dieptepunt tot stand kwam. De handel bood een rusti ge aanblik bij het ontbreken van nieuws dat de koersvorming zou kunnen beïnvloeden. Adam en Eva voor eeuwig m gedoemd Gaultier fi Het Nederlandse fregat Witte de With brengt acht Iraanse drenke lingen naar Saudi-Arabië die het zelf gisteren heeft gered. Zij wa ren opvarenden van een 'dhow' die werd overvaren door een on bekend gebleven schip. foto: anp Wethouder Joop Walenkamp: Je hoeft het niet altijd met elkaar eens te zijn DEN HAAG De mari nefregatten Pieter Florisz en Witte de With gaan in het voorjaar van 1991 met hun 360 opvarenden op nieuw naar de Golf, als de crisis daar dan nog altijd voortduurt, zo meldde de marine vandaag. De Pie ter Florisz en de Witte d$ With worden in december in de Golf afgelost door de Jacob van Heemskerck en de Philips van Almon- de. Er worden de komende dagen weer tienduizenden vluchte lingen verwacht uit Irak en het bezette Kuwayt. De Inter nationale Organisatie voor Mi gratie (IOM) deed gisteren vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman een beroep op de in ternationale gemeenschap om een bedrag van 23 miljoen gul den op te brengen voor hun opvang en transport naar huis. De EG heeft inmiddels 8,3 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de opvang en re patriëring van duizenden Sri- lankanen die volgens de Ge meenschap tussen nu en 4 no vember Jordanië zullen bin nenstromen. De Britse oud-premier Edward Heath verklaarde gisteren na een in eigen land bekritiseerd privé-onderhoud met de Iraakse leider Saddam Husayn dat hij van deze de toezegging heeft gekregen dat een aantal zieke en bejaarde Britten die daar worden vastgehouden, zal worden vrijgelaten. Pagina 5: Irak trekt troepen samen in Noord-Kuwayt PvdA Oegstgeest: Leiden kan Broek- en Simontjespolder beter bebouwen Zondagsdrukte bij Leidse bibliotheek De Leidse wethouder Henriëtte van Dongen gaf gistermiddag het startsein voor de zondagso penstelling van de openbare bibliotheek in de Nieuwstraat. Daarvan maakten al direct ruim 700 mensen gebruik. Volgens directeur E. van Sprundel ongeveer net zoveel als normaal op een doordeweekse dag. Daarmee is het gisteren begonnen experiment met zondagsopenstelling al direct een succes. Het aantal lag royaal bo ven het gestelde minimum van 300. Het experi ment omvat 22 zondagen en loopt af op 14 april 1991. Daarna wordt bekeken of er definitief mee wordt doorgegaan. Minder blij met de proef zijn de bonden. De ambtenarenbonden .willen nog deze week een kort geding aanspan nen omdat ze de openstelling in strijd vinden met de CAO. foto: wim van noort Man raakt gewond bij gasexplosie VOORHOUT Een 29-jarige man is zondagochtend gewond geraakt bij een keukenbrand in een woning aan de Bloemen- schans in Voorhout. De man logeerde in de woning. Hij wilde iets opwarmen, maar toen hij het gas wilde aansteken volgde er onmiddellijk een explosie. De oorzaak is onduidelijk. Er onstond brand, waarbij het fornuis en de afzuigkap in vlammen opgin gen. Het slachtoffer liep tweede- en derdegraads brandwonden op aan zijn handen. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De brandweer van Voorhout bluste het vuur. De keuken liep verder rook- en waterschade op. De totale schade is aanzienlijk. REGIO Een 38-jarige Wou bruggenaar in een Mercedes is afgelopen nacht van Voorhout tot Hoogmade achtervolgd door de politie. Tijdens de rit werden snelheidslimieten overschreden, rode stoplichten genegeerd en twee aanrijdin gen veroorzaakt. De man werd rond midder nacht door de politie gesigna leerd op de Herenstraat in Voorhout. Omdat de auto met gedoofde lichten reed werd een stopteken gegeven, maar de Woubruggenaar negeerde dat. Dit betekende het begin van een wilde achtervolging. Van Voorhout reed de man via Sassenheim, Oegstgeest, Leiden en Leiderdorp naar Hoogmade. Daar zag hij het uitzichtloze van zijn vlucht in en gaf hij zich over aan de po litie. Tijdens de rit groeide het aan tal achtervolgende politiewa gens tot vijf. Twee daarvan raakten betrokken bij een aan rijding met de op hol geslagen Woubruggenaar. Op momen ten dat de politie de Mercedes inhaalde reed de man op de wagens in. Een verklaring voor het ge drag van de automobilist kon de politie vanmorgen nog niet geven. Vanmiddag is het on derzoek daarnaar voortgezet. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Rundertartaar, 100 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. VAN DEN BROEK VLAK VOOR BEZOEK DE KLERK HILVERSUM Opheffing van de investeringsstop voor buitenlandse bedrijven in Zuid-Afrika, waartoe de Euro pese Gemeenschap destijds heeft besloten, is één van de eerste stappen waarmee Euro pa aan Zuid-Afrika een aan moedigingssignaal moet geven. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zei dit gis teren voor de AVRO-radio kort voor het bezoek dat de Zuidafrikaanse president De Klerk morgen en overmorgen aan Nederland brengt. „We kunnen niet doen alsof de tij den niet veranderd zijn", aldus de bewindsman. In Rotterdam is sinds vandaag in de Centrale Bibliotheek een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de Zuidafri kaanse bevrijdingsorganisatie ANC, vanaf de oprichting in 1912 tot heden. De Indonesi sche president Suharto zegde zaterdag 10 miljoen dollar steun toe aan het Afrikaans Nationaal Congres. ANC-lei- der Nelson Mandela is mo menteel in Indonesië. „Geachte premier Lubbers en regering. Wij zijn familieleden van politieke gevangenen in Zuid-Afrika en schrijven u deze brief in de hoop dat u deze week tijdens het bezoek van president De Klerk meer te weten kunt komen over onze familie. We zijn wanho pig", zo begint een brief die vandaag door een groepje fa milieleden is overhandigd aan de Nederlandse ambassade in Pretoria. Pagina 4: Zuid-Afrika: nog 3000 politieke gevangenen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND4/5 KUNST/RTV6 LEIDEN/REGIO7/8 DIENSTVERLENING 8 RTV-PROGRAMMA'S 9 WEER/PUZZEL/MENU 9 SPORT 11 T/M 18 Weer steekpartij in Jeruzalem JERUZALEM In de wijk Neve Yaacov in Oost-Jeruzalem heeft vanochtend opnieuw een steekpartij plaatsgevonden, waarbij een joodse jongen door een jonge Palestijn werd neerge stoken. Het zou gaan om twee loopjongens van een supermarkt, die ruzie hadden gekregen. Het slachtoffer werd gewond naar een ziekenhuis gebracht. De politie, die in Jeruzalem extra pa trouilles uitvoert om wraakacties te voorkomen nadat gisteren in een andere wijk drie Israëliërs door een Palestijn werden doodgestoken, maakte jacht op de dader. Pagina 5: Brinkman betreurt afglijden Israël Het aantal toeristen dat Spanje tot reisdoel kiest mag dan 's zomers drastisch teruglopen, de over winteraars blijven massaal - net als de ganzen nu alweer volop doen - naar het Iberisch schiereiland vliegen. Met name de Costa Blanca en de Costa del Sol zijn in trek. Reden voor de ANWB om ze voortaan extra service te verlenen. Zodat ze niet voor elk wissewasje naar het koude Holland hoe ven terug te vliegen. Dat komt dan bovenop de ex tra service die de Leidse Courant al jaren biedt: de mogelijkheid van een postabonnement. Of overwin tert u gewoon thuis? Dan hebt u al genoeg aan de gewone service van de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Telefoon: 1 Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <LO> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1