M Asbest mogelijk vaker gebruikt in Meren wijk °\/,t1 'N. J n de Schouwburgaffaire moet je hangen 99 foidóe SomcMit^ STAD OMGEVING/KUNST/RTV SP PLEIT VOOR INVENTARISATIE Gemeente weet niets van officiële Leidse munt Bewoners Slaaghwijk: gehele verbetering flats Persoonlijk cadeau Ceidóe Sou/io/nt aii'ivfw.iiiiia VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PAGINA 9 >n jaar team )EN Het enegiebespa- iteam (E-team) van het bestaat deze maand pre- een jaar. Sinds oktober toen het team begon, ien klanten van de EWR .eiden en omliggende ge iten een beroep op het doen bij het zoeken naar giebesparende maatrege- Naast energiebesparing irdert het E-team ook de gelegenheid door een 1 van haar klussen te la- pknappen door langdurig lozen. Voor informatie: '52525. Meisje buiten kennis na val ALPHEN AAN DEN RIJN Een 4-jarig Leids meisje is gister middag enige tijd buiten kennis ge weest nadat zij van een speelwerktuig was gevallen. Het on geluk gebeurde om half drie in Avifauna in Alphen. Het meis je, dat een dagje uit was met buurthuis de Pancrat, is naar het Academisch zieken huis in haar woon plaats gebracht. Vrouwenbond FNV over verdeling van arbeid LEIDEN De vrouwenbond FNV afdeling Leiden houdt maandagavond een bijeenkomst met als onderwerp de herverdeling van onbetaalde ar beid. De landelijk voorzitter van de bond, Maria van Veen, zal een inlei ding houden met als titel: „Onbetaal de arbeid, geen stuiver waard". De vrouwenbond is van mening dat alle arbeidv betaald of onbetaald, even wichtig tussen mannen en vrouwen verdeeld moet worden. Ook is de bond het niet eens met de voorstellen voor de nieuwe Algemene Nabestaan denwet als vervanger voor de Wedu wen en Wezenwet. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de Ceacilia- straat 18. TBS-kliniek niet in Leiden LEIDEN De gemeente Leiden is af gevallen als vestigingsplaats voor een TBS-inrichting. In de deze week gepre senteerde nota huisvesting justitiële diensten stond de sleutelstad genoemd als mogelijke locatie. De Rijksgebou wendienst heeft overleg gevoerd met de gemeente, maar al snel werd duidelijk dat het in het Leiden moeilijk is grond te vinden voor de nieuw te bouwen in richting. „Vanwege ruimtegebrek is het afgewezen. We gaan nu op zoek naar een locatie in de omringende gemeen ten", aldus woordvoerder Bachoffner van de Rijksgebouwendienst. De inrich ting die plaats moet bieden aan tachtig gedetineerden dient in 1994 gereed te zijn. Rechtswinkel overweegt juridische stappen tegen oud-medewerker LEIDEN De Leidse Rechts winkel overweegt gerechtelij ke stappen tegen voormalige medewerker Tan Toan Hok. Deze zou door een aantal uitla tingen in een notitie de onder handelingen tussen de Rechts winkel en het Meldpunt Dicri- minatie, over het verschaffen van een onafhankelijke status van laatstgenoemde instantie, danig hebben „gefrustreerd". Beide organisaties zijn nu nog gevestigd in de Ketelboeter- steeg. In een schrijven be treurt de Rechtswinkel de uit latingen van de oud-medewer ker over vermeende privacy lekken bij de Rechtswinkel en de lage status die het Meld punt binnen de Rechtswinkel zou hebben gezien de hoge subsidie die het Meldpunt krijgt. In de brief worden deze ontkend en het belang van de cliënt voorop gesteld. Wel wordt vermeld dat er geschil len zijn maar juist daarom zou den er onderhandelingen zijn om het Meldpunt een onaf hankelijke status te geven. De projectleider van het Meld punt onderschrijft de notitie wel maar betreurt het dat deze tijdens de onderhandelingen bij de pers terecht zijn geko- Groenoord wil remmende verkeers maatregelen voor Floris Yersterlaan LEIDEN De werkgroep Groenoord Noord wil overleg met verkeerswethouder Joop Walenkamp over verkeersremmende maatregelen op de Floris Versterlaan. De werkgroep is verheugd over het feit dat alle vrachtwagens van en naar de vuilverbran ding nu over het terrein van de Groenoordhallen mo gen rijden. En deelt hiervoor een dikke pluim uit aan wethouder Hans de la Mar. Maar de bewoners hopen dat de beloofde verkeersremmende maatregelen op de Floris Versterlaan niet zijn vergeten in al het „col- legegeweld" rond de omleiding voor de vrachtwa gens. De omwonenden hopen dat de verkeersrem mende maatregelen tegelijkertijd met de andere voor zieningen worden aangebracht. Door het wegvallen van het vrachtverkeer zou de Floris Versterlaan met heel simpele en goedkope middelen verkeersveiliger kunnen worden gemaakt, aldus de werkgroep. Ook rekent de werkgroep op het heraanleggen van een speelterreintje. den vrijwel ;er afgevallen jdelijke rwerking in huisvuil Alkemade JIO De kans is >t dat de tijdelijke in- latie voor het scheiden afval in de gemeente emade komt te staan. dit moment overlegt de incie met Groen Recy- bv over de bouw van een elijke inrichting. Direc- J. Hogeboom van het Al- adese composteringsbe- aan de provinciale weg in ieder geval positief te- yer de plannen van de incie. HöewelMe provin- Kjk Leiden heeft genoemd icatie voor de installatie is uiterst onwaarschijnlijk ze hier komt. De nieuwe llatie is nodig, omdat de incie Zuid-Holland sinds iluiting van de vuilver- ding in Leiden, rekening )t met een overschot van 100.000 ton afval per jaar. in 1997 kan voor de ver- ;ing van het vuil ook een ;p worden gedaan op een we afvalinrichting bij ïburg. Hogeboom wil niet iel op de zaken vooruit lo- „De gesprekken met de incie bevinden zich op dit lent in een beginstadium", maakt hij duidelijk dat grote uitbreiding van zijn l jaar gestarte bedrijf, dat istigd is op de voormalige Iplaats in Alkemade, niet ilijk is. „De ruimte is daar trap. In samenspraak met jrohncie zal naar een an- iocatiè moeten worden icht", aldus Hogeboom. Hij dit moment nog over 'einig gegevens te beschik- om harde uitspraken te Daarnaast wil hij het eg met de provincie niet [keren. ien de Gemeenschappelij- Vuilverwerking Leiden mlei), waar Alkemade van uitmaakt, en gemeen- ïn de Duin- en Bollen- ek zijn op dit moment ge- ikken gaande over een composteringsinstalla- Volgens de voorzitter van Sevulei, de Leidse wethou- H. de la Mar wordt op dit nent gekeken naar de mo- kheid om de bouw daar- te combineren met de tij- jke scheidingsinrichting. Leidse wethouder voelt voor dit plan. oten is om Groen Recy- g bv bij dat overleg te be- iken. Uitbreiding vari het emadese bedrijf, dat op dit nent organisch afval ver- kt van tuinbouwbedrijven le Rijn- en Veenstreek en smeer, ligt daarom voor de Alkemade zijn ook de R in Rotterdam en Lei.den het Provinciaal Afvalver- leringsbedrijf Zuid-Hol- (PROAV) als mogelijke iës genoemd voor de af- :heidingsinstallatie. Lei- blijkt daarbij zo goed als ir afgevallen te zijn, omdat gemeente zegt geen plaats ebben. Ook het terrein van 'erslagplaats bij de rmalige vuilverbranding Ie wijk Groenoord-Noord is beeld. „Daar kan niet LEIDEN Het moet niet uitgesloten worden dat niet alleen in huizen van woningbouwvereni ging De Sleutels in de Leidse Merenwijk bij de bouw asbest is gebruikt. In de periode dat de hui zen werden gebouwd, waren de schadelijke ef fecten van het materiaal nog niet bekend. „Ik denk echter niet dat er veel is gebruikt", aldus woordvoerder Dijkstra van ge gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht. De Socialistiese Partij heeft inmiddels schriftelijke vra gen gesteld aan B en W. Eerder deze week maakte de woningbouwvereniging De Sleutels bekend dat in 181 eengezinswoningen asbest houdend materiaal werd aangetroffen, dat met name gebruikt is om onderzijde va^i de trappen af te wer ken. Onderzoek van het Handelslaboratorium uit Rotterdam wees uit dat de hoeveelheid asbestdeeltjes in de lucht in de huizen onder de toegestane normen bleef. Volgens Dijkstra heeft de bouwer van de woningen, een bedrijf uit Dordrecht, naast de huurwoningen ook een aantal koopwoningen in de Merenwijk neergezet. Hoofd technische dienst Van der Eng van bouwbedrijf Van Wijnen kan zich niet meer herinneren of zijn be drijf daadwerkelijk verant woordelijk is voor de bouw. „Daarnaast kan ik ook niet vertellen of wij dat materi aal gebruikt hebben, want de bestektekeningen worden maar tien jaar bewaard". Eenzelfde verhaal steekt woordvoerder Hulsman van Panagro bv af. Zijn bedrijf is verantwoordelijk voor de bouw van 408 huizen in de Duinen en Dalen. „Al sluit ik het niet uit dat eternitpla- ten zijn gebruikt voor de on derkant van de trappen. Op zolder zit het in elk geval niet", aldus Hulsman, die la ter echter zegt het niet te weten of het materiaal wel of niet gebruikt is. Vragen De Socialistiese Partij heeft naar aanleiding van het on derzoek van De Sleutels in middels vragen gesteld aan B en W. De woningbouw- vereninging liet namelijk weten dat er geen gevaar voor de volksgezondheid be- staat zolang de bewoners niet gaan boren, spijkeren of schuren in of aan de trap. Een uitleg die de partij be vreemdt. Er doen zich in het dagelijks gebruik van een woning al lerlei situaties voor, waarbij het voor bewoners onduide lijk is wat de gevaren voor de gezondheid zijn of hoe ge handeld moet worden, schrijft de SP aan het colle ge. De SP pleit daarom op nieuw voor een gemeentelij ke inventarisatie van alle plaatsten (woningen en ge- ntelijke gebouwen) waar dichtspuiten" asbest in is verwerkt. Dat is volgens de partij belangrijk om de bewoners of gebrui kers te informeren hoe met het materiaal om te gaan, en in geval van verbouwing of sloop de risico's voor de ge zondheid te beperken en te voorkomen dat het asbest ongecontroleerd in het mi lieu komt. Een onderzoek waartoe het initiatief volgens Dijkstra niet door bouw- en woning toezicht genomen moet wor den. „Dat moet uitgaan van de afdeling milieu". Hij ge looft niet dat de eternitpla- ten, die veelal als brandwe rend materiaal worden ge bruikt, veel zijn gebruikt. De schadelijkheid van de platen hangt daarnaast af van de soort asbestvezels af, die zijn verwerkt. Dijkstra bena drukt evenals De Sleutels dat het raadzaam is om niet aan de trappen te gaan sleu telen. „Wat je zou kunnen doen is de platen helemaal «tl Nieuw buurthuis in Slaaghwijk Wethouder P. Bordewijk opende gistermiddag officieel de nieuwe be huizing van buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Slaaghwijk. Hij deed dat door een lijst met foto's te onthullen. Op Eigen Wieken is ondergebracjt in een vrijgekomen schoolgebouw. Het oude buurthuis dat op een steenworp afstand van het nieuwe ligt, ver toonde allerlei bouw kundige gebreken. Bor dewijk, die voor de ge legenheid de afgetreden W. Hettinga verving, vond het triest dat een elf jaar oud gebouw niet meer bruikbaar was. „Dit gebouw is meer uitnodigender. Ik hoop dan ook dat er net als vandaag veel mensen komen. Dat komt de so ciale controle ten goe- '\,W ■f\Hr X Zo gaat de „officiële" Leidse herdenkingsmunt eruit zien. F0T0. LEIDEN Een muntver- zendhuis uit het Brabantse Oss heeft in een beperkte oplage een aantal Leidse gedenkmunten geslagen. De zogeheten 30-stuiver- stukken moeten herden ken dat Leiden volgend jaar 725 jaar over stads rechten beschikt. Het ini tiatief voor het slaan van de munten is van het be drijf zelf afkomstig. Ge meente en stadsarchief weten echter van niets en vermoeden dat het hoe wel het een „officiële uit gifte" wordt genoemd het hier slechts om geldklop- perij gaat. Het Brabantse bedrijf De Daal der wil de penningen via fol ders en advertenties niet al leen in Leiden maar ook bij verzamelaars van historische munten aan de man bregen. „Ideaal geschenk voor het kerstfeest of gewoon een leuk cadeau voor uw vrouw, ver loofde of vriendin ter herden king van dit unieke jubileum", aldus de reclametekst op de folder (zie afbeelding). De munten zijn 30 milimeter in doorsnee. Aan de ene kant staat van het wapen van Lei den afgebeeld en aan de ande re kant een portret van Floris V. Die schonk Leiden het recht zich stad te noemen maar wanneer dat precies ge beurde is onduidelijk. Volgens directeur E. Giesen van het bedrijf uit Oss gaat het wel degelijk om een collector sitem. „We hebben de histori sche data op twee manieren nagetrokken en we brengen de munten beperkt uit. Vijf jaar geleden heb ik hetzelfde gedaan in Amersfoort en ook toen de sporwegen 150 jaar be stonden heb ik daar een munt van uitgebracht". In prijs va riëren de Leidse munten van 35 gulden voor een bronzen stuk "tot 1775 gulden voor een gouden. Vanaf volgende week zijn ze in Oss te bestellen. Gemeentearchivaris T. Schel haas moet hard lachen als hij van het bestaan van de de munten hoort: „Ja, ook ik krijg wel eens van die folder tjes met dat soort aanbiedin gen. Ze zijn zeker uitgevoerd in echt goud of echt zilver? Ik ben zelf ook verzamelaar maar in deze munten heb ik geen interesse", aldus Schelhaas. Over de historische waarde heeft hij ook zo zijn twijfels: „Het stelt niet zoveel voor, 725 jaar vind ik trouwens geen aanleiding. Dat is toch geen rond getal. Verder is het maar de vraag of het jaartal 1266 wel klopt. Het is zo dat de eer ste vermelding van het feit dat Leiden stadsrechten heeft uit dat jaar stamt, maar waar schijnlijk had Leiden die rech ten al eerder", aldus Schel haas. de" FOTO: WIM VAN NOORT Diefstal uit auto LEIDEN Uit een gepar keerde auto op de Asserstraat is gisteravond voor ruim 10.000 gulden aan waardevolle spullen meegenomen. De da der kwam in de wagen door de ruit van de rechterportier stuk te slaan. Niet alleen werd een radio-cassetterecorder weggenomen, maar via de achterbank werd ook een draagbare computer uit de kofferbak gehaald. De auto was van een 33-jarige Leide- naar. DROOM VALT IN DUIGEN' LEIDEN „Een droom valt in duigen,". Zo 'om schrijft de bewonerscom missie van twee „horsten" in de Slaagwijk de voor stellen van woningbouw vereniging de Sleutels om slechts een deel van het onderhoudsplan aan de flats uit te voeren. De commissie vindt dat de flatwoningen geheel moeten worden opgeknapt en het ver nieuwen van de buitenkant dan maar moet wachten: „We wonen binnen en niet op straat", aldus commissielid J. Hoogstraaten. De Sleutels stel de vorig jaar voor, aangesto ken door de ambitieuze plan nen voor de wijk door archi tect Verheijen, om ook het achterstallig onderhoud aan de flats en enkele verbeteringen (dakterrassen, bergingen, tuin- trappen) hierbij te betrekken. reageerden positief. De Sleu tels vergalopeerde zich echter in financieel opzicht en stelde bezuinigingen voor. Het bud get van de Sleutels bedraagt nu 20.000 gulden per flatwo ning (in totaal 300 woningen) wat 6000 te weinig is voor alle woontechnische verbeterin- Woningbouwvereniging en be woners zijn het erover eens dat een huurverhoging (ge middelde prijs nu boven de 600 gulden) uit den boze is. De wordt nu voor de keuze gesteld om enkele, in ogen van de bewoners noodza kelijke, voorzieningen te schrappen. Die keus wil de commissie echter niet maken: „Als we maar een half pakket krijgen dan staan we over vijf jaar of eerder voor die andere helft weer bij de Sleutels op de stoep en dan kost het ze toch weer geld. Half werk kost al leen maar geld", aldus M. van de Velde. „Als de Sleutels niet genoeg geld hebben dan moeten ze prioriteiten stellen. Zij zijn het avontuur met gemeente aan gegaan. Wat ons betreft gaat de binnenkant voor", weet Moojen die echter het ant woord schuldig moet blijven waar de Sleutels het resteren de geld vandaan moeten ha len. „We staan met de rug te gen de muur want als we wel toegeven dan verpesten we het voor de andere bewonerscom missies die nog over hun ver beteringen in de slag moeten", benadrukt Hoogstraaten. IIDEN Leiden heeft ids het najaar van 1989 n „schouwburgaffaire", tussen alle ambtelijke la's, brieven van kiften- raadsleden en gemeen- dvertenties door, was ar plots de korte mede- ling dat er 132.000 gul- zoek was bij de Leid- Schouwburg. in het onderzoek dat daar- yolgde op gang kwam werd sneeuwbal een lawine. Ad- d-directeur Hans Kagie hechtenis genomen op nking van verduistering, volgde ook de arrestatie irecteur Frans Boelen, de gemeente, als politie Justitie konden en wilden meer terug. Boelen kreeg de gemeente voorwaarde- ontslag opgelegd en Kagie werd op staande voet ontsla gen, hetgeen hij toen nog met succesaanvocht voor de amb tenarenrechter. Politiek ver antwoordelijk wethouder Fred Kuijers moest het veld rui men. En Boelen ruimde zelf het veld. Het tijdrovende en kostbare onderzoek bracht boven water dat de administratie van de schouwburg een complete cha os was. Er werd niet aange toond waar de bewuste 132.000 gulden was gebleven. Het jus titiële onderzoek was voor alle betrokkenen ingrijpend. Tele foons werden afgetapt, video camera's werden bij de kluis van de schouwburg geïnstal leerd en directe familieleden verhoord. Tien verhuisdozen met nooit afgehandelde admi nistratie van het indertijd door Kagie georganiseerde volks- dansfestival werden in beslag genomen. Na al die consternatie leken het maar kleine vergrijpen waarvoor Boelen en Kagie verantwoording pioesten af leggen voor de rechter. Het verdwijnen van 132.000 gulden kwam daarbij niet ter sprake. Er was geen enkel bewijs ge vonden voor eventuele ver duistering. De advocaten van het schouwburgduo waren het over één ding roerend met el kaar eens. Waarom moest een zaak die het niveau van de po litierechter niet overstijgt voor de meervoudige kamer van de rechtbank worden behandeld, vroegen zij zich af. Officier van justitie J. van Ek vond echter dat gemeentelijke autoriteiten zich niet behoor den te vergrijpen aan gemeen schapsgelden. Boelen werd, zo als hij al had bekend, het vals declareren van 2000 gulden ten laste gelegd. Beiden waren schuldig aan een zwarte beta ling aan zangeres Marjol Flore van 650 gulden. Kagie zou ver der valselijk overwerkdeclara- ties hebben ingediend. Van het volksdansfestival zou Kagie 10.100 gulden hebben verduis terd en hij zou de dagrecette van de schouwburg voor een bedrag van 395 gulden hebben Video Officier Van Ek vond dat Ka gie ook terecht moest staan voor het aanschaffen van een videorecorder en cd-speler a raison van 5100 gulden. Aan gezien hij dat niet had gespeci ficeerd op de dagvaarding werd dat tijdens de zitting ge schrapt. President van de Haagse rechtbank, mevrouw Timmermans, schrapte giste ren ook het valselijk indienen van overwerkdeclaraties. Ge woon omdat dat binnenska mers al afgehandeld was en de gemeente nooit aangifte had willen doen. Dat Justitie daar vier jaar later wel mee kwam, was mosterd na de maaltijd. Boelen werd veroordeeld tot een boete van slechts 1000 gul den, omdat hij persoonlijk zo geleden had onder de straf zaak, motiveerde Timmer mans de beslissing van de rechtbank. Over het lijden van Kagie werd niet gerept. Hij werd „gewoon" veroordeeld tot zes maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het verweer van Kagie's ad vocaat werd daarbij niet eens besproken. De adjunct-direc teur had het vertrouwen be schaamd, vond de rechtbank kortweg. Goed beschouwd is Kagie waar het de schouwburgaffai re aangaat uiteindelijk „slechts" veroordeeld voor het wijzigen van een recettestaat en het in opdracht van de di recteur boeken van „reisgeld" op een kasbon. Het opnemen van gelden bij het volksdans festival werd door de ambte narenrechter al omschreven als een oude koe. Daarvoor lijkt een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijke naar Neder landse verhoudingen extreem, zeker in verhouding tot de in hetzelfde proces veroordeelde Boelen. Dat Kagie de indruk heeft dat bij het uiteindelijke oordeel de verdwenen 132.000 gulden wel degelijk een rol hebben gespeeld is dan ook niet zo vreemd. Over oude koeien gesproken. „Barbertje moet hangen", zo beschreef Multatuli ruim hon derd jaar geleden een proces dat kennelijk vandaag de dag nog steeds opgaat. KARIN SWIERS College bevestigt illegale verhuur door ex-wethouder LEIDEN Ex-wethouder W. Hettinga verhuurt inderdaad ille gaal kamers. Het betreft vier kamers in het pand Lammen- schansweg 27. Dit blijkt uit antwoorden van het college op vra gen van D66. Hettinga (CDA) nam op 2 oktober ontslag als wet houder. Als reden gaf hij op dat hij zijn aannemingsbedrijf Be- kooy niet kon verkopen. Al snel echter kwamen er berichten over een conflict dat Bekooy met de gemeente Leiden zou heb ben over het pand Lammenschansweg 27. D66 wilde duidelijk heid over deze zaak. Uit het antwoord blijkt dat Hettinga in 1986 het pand aan de Lammenschansweg mocht verbouwen tot kan toor met één bovenwoning. De ruimte werd echter aan twee stellen verhuurd, zo kwam aan het licht na een conflict. Elk paar betaalt 608 gulden huur en 100 gulden servicekosten per maand. Vanaf 21 augustus drong wethouder T. van Rij erop aan dat Hettinga de zaak terugdraaide'. Op 1 oktober werd bespre king in het college afgebroken toen bleek dat Hettinga niets aan de zaak had gedaan. Op 2 oktober diende Hettinga zijn ontslag Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: l l Adres: I Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: ji i i i i i'-i i'rrr I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag IHZ

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9