/rouwen van baggeraars naken zich geen zorgen S )lc;-Happ '90 -19-20-21 oktober Vhoy' rotterdam Dubieuze rol grenspolitie bij rellen op Tempelberg President De Klerk heft noodtoestand in Natal op EZHE3 Burgers willen EG-defensie irdbeving in Canada atcher noemt Labour-leider „crypto-communist" Chantal Thomass toont alles Gereedschap nodig? [TENLAND CcidócSommit VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PAGINA 5 inomisch programma rbatsjov aangenomen ;0U De Opperste Sovjet heeft het nische programma van president Mi- Gorbatsjov vanmorgen met een grote lerheid aangenomen „als basis voor dis- over de overgang van een centraal naar een markteconomie. Wel blijft •gelijkheid open wijzigingen in het do it aan te brengen voordat het definitief rordt. De tekst werd aangenomen met emmen voor en 12 tegen bij 26 onthou- i. Aan de stemming ging een toespraak Jorbatsjov van bijna een uur vooraf, everde onder meer kritiek op de presi- ran de Russische Federatie Boris Jeltsin, rder deze week felle ageerde tegen het nische programma van de Sovjet-lei- eltsin is een voorstander van een radi- 00-dagenplan van de econoom Sjatalin. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL Een meerderheid van de EG-burgers (bijna 60 procent) is van oordeel dat de Europese Gemeenschap een eigen defensie-organisatie nodig heeft, zo blijkt uit een opiniepeiling die door de EG is uitgevoerd en die zich voornamelijk richtte op de Golfcrisis. Ruim 30 procent van de ondervraagden toonde zich tegen een gemeen schappelijke defensie-organisatie. Een zeer grote meerderheid van de Eu ropese burgers vindt dat de stappen die de EG naar aanleiding van de Golfcrisis heeft genomen, juist zijn. Zo zegt 91 procent van de ondervraag den dat het verlenen van humanitaire hulp aan vluchtelingen uit Kuwayt en Irak éen goede zaak is. Ook het verlenen van steun aan landen die bijzonder zwaar door de Golfcrisis zijn getroffen heeft de instemming van 83 procent van de ondervraagden. Drie kwart van de ondervraagden bleek voorstander te zijn van een lange-termijn samenwerking tussen de landen rond de Middellandse Zee en de Arabische wereld. Ruim 70 pro cent vond het organiseren van een tegen een Irak gericht embargo een goede zaak. Opmerkelijk was dat 72 procent van de ondervraagden ver klaarde dat hun gevoelens jegens de in Europa woonachtige burgers uit de Arabische landen en jegens de Arabische wereld in het algemeen niet door de Golfcrisis waren veranderd. Geen bewijzen voor miljoenenfraude PDS BERLIJN Het hoofdkantoor van de PDS, de voormalige communistische partij van Oost-Duits- land, is vannacht vijf uur lang doorzocht door de politie. Doel was het vinden van bewijzen voor het ten onrechte doorsluizen van 100 miljoen mark naar de Sovjetunie. Bewijzen van fraude werden niet gevonden. Bij de huiszoeking was het gebouw omsingeld door 150 gewapende en met kogelvrije vesten uitgeruste agenten. Volgens partijvoorzitter Gysi gaat het bij de vermeende fraude om „een probleem met onze vrienden in de Sovjetunie". De PDS, opvolger van vroegere communistische par tij, heeft geld betaald aan de Sowjetunie voor de studiebeurzen van in Moskou levende studenten en de oprichting van een centrum voor de interna tionale arbeidersbeweging in de Sovjet-hoofdstad. De SED was die verplichting aangegaan. Doden bij mijnramp in Tsjechoslowakije PRAAG/CARLETONVILLE Na een ontploffing in de Karvina-kolen- mijn bij Ostrava in het westen van Tsjechoslowakije zijn vannacht 21 lij ken geborgen. Reddingswerkers zijn nog steeds bezig naar overlevenden te zoeken. De explosie vond plaats op een diepte van 750 meter. De mijn werkers doofden zelf de brand die na de ontploffing was uitgebroken. Het is een van de ergste mijnrampen uit de geschiedenis van het land. In Zuidafrika zijn gisteren acht mijn werkers omgekomen nadat een aard schok met een kracht van 3,7 op de schaal van Richter instortingen had veroorzaakt in de Deep Levels' West mijn bij Carletonville. Complot tegen president Panama PANAMA-STAD De Panamese president Guillermo Endara, vorig jaar december in het zadel geholpen door een Amerikaanse, militaire interventie, heeft gisteren gezegd dat er een complot tegen hem is ontdekt. Doel ervan zou zijn het land verder te de stabiliseren en Endara ten val te brengen. Het complot zou door de voormalige com mandant van de politie Eduardo Herrera op touw zijn gezet. De destabilisatiepoging moest beginnen met het bezetten van de welvarende provincie Chiriqui. Een broer van Herrera, Francisco, is gearresteerd, sa men met andere politieagenten. Twaalfhon derd politieagenten en militairen kamden gisteren Chiriqui uit, op zoek naar dertig verdachten die bij het complot betrokken zouden zijn. De mededeling het ministerie van ïlandse zaken dat •landse baggeraars in als gijzelaars be- iwd moeten worden, ze na het beëindi- ran het baggerproject Kwahi abd Allah- oute geen uitreisvi- crijgen, is door fami- an de Urker bagge- met verbazing ont- n nog niet eens klaar; er een week nodig om het af te maken, daarna nog drie weken bezig materiaal af te breken', nevrouw Bakker. Haar Fokke zit samen met ;enoten Albert Post (23) ek Meun (49) al tien we- 7 n Irak. Hoewel ze in zijn bij twee verschil- firma's (Boskalis en Vol- itevin) zijn alle werk- leden geconcentreerd in tussen Irak en Iran. wordt de vaargeul ge- gemaakt voor grotere ikers. Buitenlanders in Kuwayt moeten zich melden BAGHDAD Irak heeft buitenlanders in Ku wayt opgeroepen zich voor 15 november te melden bij de diensten dié verblijfsvergunnin gen afgeven. In een aankondiging op de Iraak- se televisie in het Arabisch en het Engels werd slechts meegedeeld dat van buitenlanders die zich niet melden de verblijfsvergunning ongel dig verklaard kan worden. Algemeen Wordt aangenomen dat honderden westerlingen in Kuwayt zijn ondergedoken uit angst dat zij gevangen genomen zullen worden. Baghdad houdt op strategische, met explosieven omgeven plaatsen westerlingen en Japanners als menselijke schilden vast. De Sovjetgezant Jevgeni Primakov heeft giste ren na zijn gesprek met VS-minister James Ba ker gezegd dat Irak niet mag profiteren van zijn invasie van Kuwayt. Maar Primakov zei ook dat militaire actie tegen Baghdad voorko men dient te worden. Het Amerikaanse Con gres wil meer zeggenschap ten koste van presi dent,Bush. Het Congres, dat volgende week tot 3 januari met reces gaat, vreest dat er in die pe riode besloten zal worden tot een militaire ac tie. De voormalige Britse premier Edward Heath zal zondag president Saddam Husayn van Irak ontmoeten in het kader van een persoonlijke missie om de vrijlating van westerse gijzelaars uit Irak te bewerkstelligen. Een Siciliaanse man die vast zit in Irak, is gis teren getrouwd, nadat de Iraakse regering zijn verloofde had laten overkomen. Mevrouw Bakker heeft eergis teren nog contact gehad met haar man. „De 104 baggeraars hebben nu uitreisvisa aange vraagd. Die aanvragen zijn ge woon in behandeling geno men', meldt ze. „Mijn man zegt dat de stemming onder de Nederlanders uitstekend is, de hoop om weg te mogen is nog steeds groot. Van militaire ac tiviteiten merken ze nauwe lijks wat. Er wordt bepaald niet gewerkt met geweren in de nek. Er is zelfs geen con stant toezicht. Een paar keer per dag komen er patrouilles langs. Dat heeft weinig bedrei gends, de soldaten vragen meestal heel beleefd om water; en als ze het krijgen zijn ze dankbaar". Voldoende voedsel is er ook nog. Elke veertien dagen komt een bevoorradingsboot uit Ne derland met verse leeftocht, drank en brieven van thuis. Mevrouw Bakker: „Onze man nen leven er in relatieve vrij heid. Ze mogen naar de stad om boodschappen te doen - d.e rekken zijn er trouwens nog lang niet leeg - en ze kunnen ook andere uitstapjes maken". Afgeluisterd Overigens heeft ze wel het ge voel dat de gesprekken wor den afgeluisterd. „Vaak hoor ik mijn stem als in een echo put terugkomen. De mannen zijn voorzichtig met hun infor matie. Maar we hebben niet het gevoel dat ze leugens moeten vertellen. Aan hun stem is te horen dat het écht goed gaat, geen spoor van pa niek of zo". De algemene teneur bij de vrouwen is, dat er niets kan gebeuren zolang de mannen nog werken. „De Iraki's vin den het baggerwerk te belang rijk, voorlopig blijft het de bes te garantie voor de veiligheid van de werkers", aldus me vrouw Bakker. Ze weet niet of de mannen hebben overwogen om er stie kem met hun schepen vandoor te gaan, richting Iran „Dat klinkt ook gemakkelijker dan het is. De controle is wel niet zo scherp, maar als er zoveel man zomaar met allerlei sche pen vandoor gaan, valt dat on getwijfeld te veel op. Dat risico willen ze liever niet nemen". iWA De Canadese steden Ottawa en Montreal zijn van en getroffen door een aardbeving. Door de beving, die een üwVad van 5,2 op de schaal van Richter, schudden gebou- op hun grondvesten en gingen inbrekersalarms af, maar and raakte gewond. Volgens de in,woners hield de beving :onden aan. Het epicentrum lag op ongeveer 115 kilometer oorden van Ottawa. aat stemt in met begrotingsvoorstel De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond c legrotingsvoorstel aangenomen dat voorziet in verminde fan het enorme tekort op de regeringsbegroting. Dat zou n gebeuren via belastingverhogingen en bezuinigingen. Er ten echter nog harde onderhandelingen om een compromis iden met de Democratische leiders in het Huis van Afge- jj igden. Dat moet voor middernacht gebeuren, anders komt gering zonder geld te zitten en moeten overheidsdiensten in gesloten. Het voorstel, dat de steun heeft van president werd in de Senaat aangenomen met 54 tegen 46 stemmen. i !ongres tracht een begroting samen te stellen waarbij over '„lar het tekort met bijna 500 miljard gulden wordt terugge- 'intervakantiebeurs tje een „crypto-communist" en hij betitelde haar als „een stuk chagrijn". „Natuurlijk haat u keuze, na tuurlijk haat u hogere normen, natuurlijk haat u kansen, want u bent een socialist - u bent een crypto-communist", beet Franse bui Kamperen in de Var in Zuid-Frankrijk houdt op leuk te zijn als het te hard regent en waait. Op eeg camping in Puget sur Agens waren twintig campers en zeven stacaravans gisteren kansloos tegen het natuurlijke geweld. zij Kinnock toe, uitgejoeld door de socialisten in de oppo- sitiebanken en bijgevallen door de conservatieven in de banken achter haar. „Het is lang geleden dat we zo'n woe de-uitbarsting van u mochten meemaken", antwoordde Kin nock. De ruzie ging deze keer over de plannen van de regering om sommige kinderen onder- wijs-vouchers te geven om naar een school van hun keuze ,te gaan en om scholen aan te moedigen zich te onttrekken aan de controle van - meestal linkse - lokale besturen. La bour acht de plannen van de regering elitair, Thatcher meent echter dat zij een prik kel zullen zijn voor de openba re scholen om het niveau van het onderwijs te verhogen. De mode van Chantal Thomass kan ook op blo te voeten tot haar recht komen. FOTO: AP Originele mode op z'n Japans: glas-in-loodmo- tieven zoals in de kerk. FOTO: AP PARIJS Dat de r decollecties een half jaar van tevoren worden geshowd heeft meer dan ooit een betekenis. Met andere woorden: de zomer op z'n Frans blijkt, net als die op z'n Italiaans, heel kort en heel spannend te worden. En dus zijn zes maanden heus niet te lang om wat aan fitness en figuur te doen. Chantal Thomass deed haar reputatie van lingerie-konin gin alvast geen geweld aan. Neem nu de bruid volgens La Thomass. Die verscheen in vele zachtglanzende vlinder laagjes, maar ontpopte zich al gauw tot een sierlijke verschij ning in een witte visnetbody met enige forse lovertjes op de buik. Een meermin, die een man aan de haak sloeg. In het land van Thomass gaan de meisjes naar een kostschool, ergens in het groen, waar ze vaak fietstochtjes maken of de tuinman een handje toesteken. Zwarte stretchjurkjes of cyclis- tenbroekjes dragen ze onder korte, klokkende bolerojasjes in fleurig fuchsia of zonne- bloemgeel. Het uniform is fleurig, maar krijgt met gepas te accessoires een eigentijdse allure. Daniel Hechter De sixties geven de toon aan, zowel voor wat geshowd wordt als voor de begeleidende mu ziek. Daniel Hechter heeft aan die periode blijkbaar de aller beste persoonlijke herinnerin gen. En zoals dat met herinne ringen gaat, worden ze metter tijd mooier. Marineblauwe blazers combi neert Hechter met zandbeige hotpants, maar ook met een mini-plooirokje over glanzen de marineblauwe Sien-kousen. Rok-plus-jasje van smalle hori zontale streepjes worden ge dragen met bijpassende streep jessokken in naturelkleurige 'gezonde' sandalen, waartegen zelfs dr. Scholl geen bezwaar zou hebben. Het regent op nieuw regenboogstreepjes, zo wel voor strakke broekpakjes als voor de total-look paraplu of de brede haarband op de wijze van de sixties. Van Daniel Hechter hoeft nie mand per se een perfect lijf te hebben. Onder lange sluike rokken of paraplurokken val len schoonheidsfoutjes tussen de plooien. Onder lange, losse regenjassen in doopsuikertin- ten zou zoiets kunnen, ware het niet dat Hechter er bij kleurende bodysuits bij voor zag. Japanse sixties Het kan niet anders dan origi neel worden als een Japanse ontwerpster haar kijk op onze sixties weergeeft. Rei Kawa- kubo van Comme des Gargons pikte er dan ook ideeën uit die anderen onder het stof lieten liggen. Ze hing een glitterbol uit de discotheek in de nok van de tent en sloeg aan het mijmeren over symmetrie, ge haakte bloemen en... slecht zit tende mouwen. Zwarte en grij ze, vaak knielange hansopjes stopte ze onder doorkijkjasjes met vooraan twee lange, flad derende banen. De enige felle' kleur die bij haar genade vindt is vurig rood. LILY ARMON HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Eén voor één duiken ze in de put en het valt Rob best zo diep onder water. De kikvorspakken zijn voorzien van zuurstofreservoir en op de helm zit een sterke electrische De „zwemvliezen" aan de voeten stellen hen in staat snel aP te komen en de pakken zijn gemaakt van een stof, die >9 kou doorlaat, zodat ze het nog niet eens zo erg onbe- ïjk vinden. Maar waar zwemmen ze heen? Het wemelt hier eze kust van grotten en gangen, die alle met elkaar in ver binding staan en hoe zullen ze uit die doolhof komen? Rob heeft op het laatste moment nog een wapen gegrepen; de sabel van de Ryffijn, die hij bewusteloos heeft geslagen. Dat kan te pas ko men. En het wapen moet al gauwer dienst doen, dan hij heeft gedacht, want plotseling duiken in de stralen van hun „koplam pen" ware monsters op. Het zijn grote sidderalen. Blijkbaar zijn ze op de indringers niet gesteld en één der vissen valt Willy aan. JERUZALEM De Israëli sche grenspolitie heeft een be langrijke rol gespeeld bij het ontstaan van de rellen op de Tempelberg in Oost-Jeruzalem op 8 oktober, waarbij 21 Pales- tijnen, werden doodgeschoten. Chefs van de gemeentepolitie van Jeruzalem hebben dit vol gens de Israëlische radio ver klaard tegenover de regerings commissie die de gebeurtenis sen op de Tempelberg onder zoekt. De grenspolitie zou zijn ingezet buiten medeweten van de Jeruzalemse politie. Het was voor het eerst dat van Is raëlische zijde werd gesugge reerd dat het geweld mogelijk door de politie is uitgelokt, zo als van Palestijnse kant steeds is gezegd. PRETORIA President F.W. de Klerk van Zuid-Afrika heeft gisteren de noodtoestand in de door'geweld geteisterde provincie Natal opgeheven. Daarmee kwam hij tegemoet aan een van de voornaamste voorwaarden die het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) heeft gesteld aan ge sprekken met de regering over afschaffing van de apartheid en herverdeling van de macht tussen blank en 'zwart. De Klerk zei toen hij de volle dige opheffing van de nood toestand bekendmaakte dat er slechts een weg is „naar vrede len". De landelijke noodtoestand, die sinds vier jaar gold, werd door De Klerk reeds in juni opgeheven. In Natal bleef de noodtoestand van kracht, om dat daar een machtsstrijd gaande is tussen het ANC en de conservatieve Inkatha-be- weging. Sinds 1986 heeft die al 5000 levens geëist. Volgens de president is het geweld in de provincie nu echter zodanig afgenomen, dat wet en orde op de normale manier door de po litie kunnen worden gehand haafd. De noodtoestand gaf politie en leger onder andere de be voegdheid om mensen zonder proces op te sluiten en een eind te maken aan demonstra ties en politieke bijeenkom sten. Onder de bestaande vei ligheidswetten blijft de politie in wat zij beschouwt als nood situaties ook nu bevoegd tot het opleggen van vergaande beperkingen. In de vier jaar dat de landelij ke noodtoestand heeft gegol den, werden bijna 30.000 gro tendeels zwarte activisten voor korte of langere tijd gevangen gezet. Kies voor Stanley! En u maakt kans op één van die schitterende prijzen waaronder een luxe badkamer naar eigen keuze ter waarde van 15.000,- Vraag een wedstrijdformulier bij uw gereedschapwinkelier Het beste gereedschap voor het betere werfe.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5