Patstelling in Kamer over zedeli jkheidswet „Me beer mot nieuwe kroale in ze kop Onzekerheid rond overnan van Volvo Cai 'Nederland rijp voor longtransplantaties' Over geloof waardigheid gesproken BINNENLAND ftzidóeSouooTit VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PAGifl Honderden mensen, groot en klein, melden zich met hun zwaar gewonde teddyberen bij de berendokter in Artis. POPPENDOKTER HEEFT HANDEN VOL AMSTERDAM „Me beer heb geen oogies meer, hij mot nieuwe kroale in ze kop". Dat kan, sprak berendokter Ed Kramer sr. gisteren op de derde Teddyberendag in Artis. En tegen een vergoeding van een knaak gaf de man die al 23 jaar een 70 jaar oude pop- penwinkel drijft in de Amster damse Reestraat het zoveelste speelgoeddiertje zijn zicht te rug. Waardoor ook het gezicht van het bijbehorende kindje weer ging stralen. „We maken alles", legde de meehelpende Ed Kramer jr. uit. „Oogjes, neusjes, mondjes. Naadjes en gaatjes dichtnaaien is vandaag gratis". En dat was maar goed ook, want er zaten nogal wat benen, armen en hoofden los van de ontelbare knuffelberen die de duizenden kinderen, mannen en vrouwen hadden meegenomen naar het Am sterdamse dierenpark. Maar ook aan het leven van het liefste knuffelbeest kan een eind komen. De berendok ter kreeg gisteren een paar honderd patiënten op zijn spreekuur en sommigen kon je geen betere dienst bewijzen dan ze af te maken. Maar de dokter schoof ze dan liever sti- letjes onder ziin tafel weg, uit het zicht van net bezorgde ba zinnetje. Niet helemaal hope loze gevallen nam hij later mee naar ziin 'ziekenhuis' voor een langdurige behande ling. Een meisje van dertien keek wel toe wat de oude Kra mer deed, maar stond haar ei gen beer niet af. „Hij heeft al leen last van haaruitval op z'n buik", zei ze verlegen. Maar ja, hij is ook al acht". „Hier heb je wat pillen", zei Kramer sr. „en als je beer ze niet wil moet je ze zelf maar innemen". Ook een moeder met veel kin deren en dus veel beren liet de lieveling van haar jongste telg bij toeval opknappen. „Dat ene oog ontbrak al vanaf het be gin", legde ze uit. Waarom dan niet direct zelf gemaakt, vraag je je dan af. „Inderdaad, maar daar denk je gewoon niet aan". Niet perfect Die uitspraak viel vaker te be luisteren en dat is juist wat een echte beer zo leuk maakt: deze hoeft niet perfect te zijn. Integendeel, mensen mogen best zien dat je hem (of haar) bijna h^bt doodgeknuffeld. En bij zoveel liefde mag er best een poot of een neus sneuve len. Toch blijven teddyberen nepdieren en Artis wil met deze jaarlijkse happening na tuurlijk kinderen leren van le vende wezens te houden en te genieten, en dan vooral van die in Artis. Maar dan zullen ze berendag volgend jaar toch meer over het park moeten verspreiden. Want nu kwa men de meeste mensen door de drukte niet verder dan de ara's en de zebra's en de stand met gratis gasballonnen. Na de jurering van de 'liefste teddybeer' ontstond er op nieuw een enorme chaos toen de deelnemende kinderen hun 'schatje met label' weer moes ten zien te vinden op overvol le tafels. Een 'liefste beer' be staat natuurlijk niet, behalve in de ogen van de bezitter. En zo lagen aan het eind van een drukke dag alle beren, uit Maastricht en Almelo, groot en klein, hard en zacht, naakt en gekleed, te wachten op hun liefhebbende eigenaartjes: de paarse beer van Patrick van Holsteijn (8) uit Alphen a/d Rijn, de 1 meter grote knuffel van Romano Lobo (6), het 31 jaar oude dier van Francis uit Den Haag, de in fraaie jurk gestoken beer van Celine Landman uit Rijswijk enzo voort. Eén pop was door de drukte rijp voor een berenpsy chiater. Maar die was er niet. Ogen, neuzen, poten en naden, alleen daarin zit handel. HERMAN JANSEN Oproep getuigen via advertentie is succes BERKEL-ENSCHOT De opmer kelijke advertentie van de rijkspolitie in Berkel-Enschot, waarin getuigen van de verkrachting van een 12-jarig meisje gevraagd werden zich te mel den, heeft veel reacties opgeleverd. Gisteren verscheen de oproep in de plaatselijke pers. Een paar uur later hadden al vijfentwintig mensen zich gemeld. De leider van het onderzoek spreekt van zeer bruikbare verkla ringen. De advertentievorm als op roep aan mogelijke getuigen, is vol gens de woordvoerder een succes ge bleken. „Alleen een bericht in de krant volstaat tegenwoordig niet meer", zei hij. Nieuw 06-initiatief: Saddam Husayn-lijn ROTTERDAM Aan de schier oneindige reeks van 06-lijnen is er vandaag weer eentje toege voegd: de Saddam Husayn discussie-lijn. Initiatief nemer is de Rotterdammer Leijdekkers. Volgens hem kan de 'gewone man' in Nederland zijn me ning over de Golfcrisis nauwelijks kwijt. Leijdek kers in een perspublicatie: „Toegegeven, ministers, andere politici en deskundigen komen veelvuldig aan het woord. Maar hoe zit dat met de grote mas sa? Waar kan die haar mening en standpunten spuien?" Hij stelt zich voor dat de bellers via het nummer 06-320.330.47 in een groep van maximaal tien de situatie in de Golf doornemen. Wel op een nette manier, want „wanneer de grenzen van het betamelijke worden overschreden, dan grijpt de discussieleider zonder pardon in". UTRECHT In Nederland moet volgens S. van der Kooij, me disch adviseur van de Ziekenfondsraad, met longtransplantaties worden begonnen. In het bulletin van de Nederlandse Trans plantatie Vereniging noemt hij daarvoor twee redenen. Aller eerst hebben de twee transplantaties die tot nu toe zijn verricht in Utrecht en Nieuwegein hoop gewekt bij een aantal patiënten. Maar ook politiek is het aantrekkelijker om een stuurbaar pro gramma voor longtransplantatie te financieren dan aan wild groei te zijn overgeleverd. Staatssecretaris Simons (volksgezond heid) heeft de Ziekenfondsraad dit voorjaar advies gevraagd over het subsidiëren van een beperkt programma. Volgens Van der Kooij kan na het verschijnen al volgend jaar met transplan taties worden begonnen. De twee transplantaties in Utrecht en Nieuwegein zijn betaald door de gemeentelijke sociale diensten. Centrumdemocr misbruiken subsi DEN HAAG Het weta pelijk bureau van de Centre mocraten, de Stichting schappelijke Onderbouwin q trumdemocratisch ld e. heeft de in 1986 ontvangei die voor het grootste deel ie bruikt voor wetenschaj g( doeleinden. Het minister binnenlandse zaken eist i dat de Centrumdemi g, 65.000 gulden terugbetali j Centrumdemocraten, die ;0 dering gisteren bij de Ra e\ State aanvochten, konde ai aannemelijk maken dat hrd wel aan wetenschappelijk r zoek was besteed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De uiterst ingewikkelde zedelijk heidswetgeving heeft gis teren geleid tot een pat stelling in de Tweede Ka mer. Het overleg tussen minister Hirsch Ballin (justitie) en de Kamer is niet helemaal afgerond, zoals de bedoeling was, maar voor onbepaalde tijd geschorst. Het conflict tussen de minister en de meerderheid van de Ka mer, bestaande uit CDA, PvdA en VVD, ontstond door een wetswijziging die mogelijk voor homoseksuelen discrimi nerend is. Op dringend verzoek van het CDA kwam Hirsch Ballin met het voorstel dat ook seksueel contact met jongens van onder de zestien jaar strafbaar wordt gesteld. Volgens het CDA ging de wet te veel uit van vrou wen en meisjes, terwijl het seksuele geweld tegen jongens voortdurend toeneemt. Tegen het einde van het debat bleek echter dat niet alleen het CDA, maar ook PvdA en VVD ontevreden waren over de tekst van de wetswijziging. Bij meisjes is een klacht nood zakelijk om tot strafvervolging over te gaan. Hirsch Ballin vindt zo'n klacht bij jongens niet nodig. Strafbare handelin gen tegen jongens kunnen der halve door het openbaar mi nisterie worden aangepakt zonder dat de betrokkene een klacht heeft ingediend. Volgens de PvdA zal dit in de praktijk betekenen dat het openbaar ministerie veel va ker tot vervolging zal over gaan bij seksueel contact tus sen mannen en jongens of tus sen jongens onderling dan bij meisjes. Op die manier zouden homoseksuele contacten an ders worden behandeld dan heteroseksuele contacten. „Zo'n belangrijk punt mag niet aan het openbaar ministerie worden overgelaten maar moet wettelijk worden gere geld", aldus PvdA-woordvoer- ster Swildens. Hirsch Ballin stelde dat het zijn bedoeling is ontüchtige handelingen tussen mannen en jongens strafbaar te stellen. Normale seksuele contacten vallen daar volgens Hirsch Ballin niet onder. Daarom is een nieuwe wetswijziging niet nodig, aldus de minister. Op dit punt kwamen Hirsch Ballin en de Kamer er niet uit. Wel werden zij het eens over het strafbaar stellen van ver krachting binnen het huwe lijk. Alle grote fracties zijn ovèrtuigd van de noodzaak hiervan. Het verwijt van D66 dat de terminologie in de wet over seksueel misbruik „hopeloos verouderd" is en niet in over eenstemming is met de nor men van deze tijd vond de mi nister niet steekhoudend. „De opvattingen van D66 zijn op vattingen over opvattingen en die zijn niet de mijne". Ook de VVD had op onderde len moeite met het woordge bruik van de minister. Zo ont spon zich in het debat een pin nige woordenwisseling over de vraag hoe 'het met elkaar naar bed gaan' in het wetboek moet worden genoemd. Woordvoer ster Rempt-Halmmans de Jongh wil „geslachtsgemeen schap" waar de bewindman heeft gekozen voor „vleselijke gemeenschap". Rempt: „Ik kan me niet voor stellen dat de rechter met zijn handen in het haar zit en de minister gaat vragen wat hij nu weer met geslachtsgemeen schap bedoelt". Hirsch Ballin vond het maar onzin. „Juri disch maakt het allemaal geen moer uit", zei hij. Minister Hirsch-Balin en de Kamer konden het niet eens over de zedelijksheidswet. Blusboot gelicht De 'Jan van der Heijden' was al een oude' blusboot, maar dat-ie plotseling zou zinken had niemand verwacht. Zeker niet omdat de boot die juist alles behalve zichzelf nat moet houden, zojuist een goede opknapbeurt had gehad. Het lichten van de Jan van der Heijden gebeurt hier met vereende krachten. FOTO: ANP Tijdwinst maakt zwart werken aantrekkelijk DEN HAAG De Nederland se consument wendt zich niet alleen tot zwartwerkers om kosten te drukken, maar ook om tijdwinst te boeken. Tot die conclusie komt Swoka, een in stituut voor consumentenon derzoek, in een onderzoeks rapport. Bij kinderopvang wordt vooral gebruik gemaakt van zwart werk, omdat de of ficiële kinderopvang vaak niet beschikbaar is op tijden dat dit goed uitkomt. De onderzoe kers denken dat uitbreiding van die officiële opvang het zwart werken in die sector kan terugdringen. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER Ultgeverlj/Wavery Produc DEN HAAG De Zweedse autofabrikant Volvo kan het voorlopig niet eens worden met mi nister Andriessen van eco nomische zaken over de overname van het Neder landse belang in Volvo Car bv in Helmond. In een brief aan de minister verzoekt president-directeur Gyllenhammar om meer tijd voor het overleg. Aanvanke lijk had Gyllenhammar ver zocht om eind september al tot een prijsafspraak te komen over de aandelen en het be lang van de Nederlandse staat van zeventig procent in Volvo Car bv. De vraagprijs van mi nister Andriessen is echter ho ger dan de Zweedse fabrikant wenst te betalen. De br Gyllenhammar voert g denen aan voor het om meer tijd voor c g Mogelijk spelen echter handelingen tussen Vol" bv en het Japanse ce Mitsubishi Motors over i werking een rol. Zo'n s werking zou de Zweeds e ging niet zinnen. Ook ,c slechterde marktpositii 'I Volvo Car bv zou de v S' derde belangstelling v!I Zweden kunnen ver!,1 Een woordvoerder van c Car bv zei vanmorgen 3 zicht te hebben op mo gevolgen voor zijn wanneer de overnamf aandelen door de Zweds door zou gaan. Er is geei ke van onrust in het I aldus de woordvoerder. Het primaat van de poli tiek moet worden ver sterkt. Met die bood schap begonnen ver scheidene fractievoorzit ters de algemene politie ke beschouwingen van vorige week. Te veel worden allerlei be langrijke politieke beslissin gen feitelijk genomen door instellingen en instanties die geen politieke verantwoorde lijkheid dragen. Dat kunnen bijvoorbeeld rechters zijn die aangeven onder welke om standigheden gestaakt mag worden. Het kan ook gaan om adviesorganen zoals de Sociaal Economische Raad (SER), waar vertegenwoordi gers van organisaties van be langhebbenden politieke compromissen sluiten. En niet in de laatste plaats werd gedacht aan het zogenaamde maatschappelijke midden veld. De conclusie dat te veel poli tieke beslissingen feitelijk worden genomen buiten het parlement om is juist. Toch moet hierbij wel een aantal zaken worden onderschei den. Het kan bijvoorbeeld de rechter niet kwalijk worden genomen dat hij in de loop der jaren de regels voor het stakingsrecht heeft uitgestip peld. Al tien jaar lang beston den er plannen voor wetge ving over dit onderwerp. Het is er nooit van gekomen, om dat achtereenvolgende kabi netten er niet in slaagden een wetsvoorstel rond te krijgen. Soms kwam dit omdat voor een bepaalde regeling geen politieke meerderheid aan wezig leek, soms ook durfde een kabinet geen beslissing te nemen uit vrees voor nega tieve reacties van vakorgani saties. Onlangs besloot minister Da- les van binnenlandse' zaken dan ook maar geheel af te zien van een stakingswet. De rechter kon het wel alleen af. Wie in zo'n situatie pleit voor herstel van het primaat van de politiek bepleit een goede zaak. Maar de eerlijkheid ge biedt te erkennen dat het de regering, gesteund door (een meerderheid van) het parle ment, zelf was die het pri maat üit handen gaf. Vrijwillig Ook als het gaat om de rol van adviesorganen moet een paar zaken goed onderschei den worden. Adviesorganen kunnen bestaan uit deskun digen of belanghebbenden op een bepaald terrein, dan wel uit vertegenwoordigers van beide categorieën. Inschake ling van adviesorganen bij wetgeving of bestuursbeslis- singen is soms voorgeschre ven, soms kiest de regering er vrijwillig voor. Daar kun nen goede argumenten voor zijn. Het maatschappelijk draagvlak van overheidsbe- slissingen kan er door wor den vergroot. Maar het blijven adviseurs die geen politieke verant woordelijkheid dragen. Rege ring en parlement mogen zich dan ook niet verschuilen achter opvattingen van advi seurs of achter het ontbreken van een (eensluidend) advies. Daarop spitste zich bijvoor beeld de kritiek in de Kamer toe naar aanleiding van de resultaten van het najaarso verleg in de Stichting van de Arbeid. De regering zag af van wettelijke maatregelen, omdat zij de voorkeur gaf aan afspraken met de organi saties van werkgevers en werknemers. Zulke afspra ken mag de regering maken, maar als zij daarbij afziet van wetgevende maatregelen is zij het zelf die het primaat van de politiek loslaat. De relatie tussen parlement en maatschappelijk midderf- veld ligt nog ingewikkelder. De terminologie alleen al is ongelukkig. Deze suggereert dat het gaat om organisaties die ergens tussen de overheid en de burgers instaan. Dat is veelal niet juist. Als het goed is zijn het organisaties van en voor de burgers met specifie ke taken belast. De ont staansgeschiedenis bevestigt dit. Zo zijn bijzondere scho len, particuliere ziekenhui zen en woningcorporaties voortgekomen uit particulier initiatief. Ze hebben dan ook van origine geen publieke taak, zoals tijdens het kamer debat wel werd gesugge reerd, maar een particuliere. Omdat de samenleving deze activiteiten ook van publieke betekenis vond was de over heid bereid ze geheel of ge deeltelijk te bekostigen. Dat gebeurde uiteraard niet blin delings. Er werden voor waarden aan verbonden. Maar anders dan bij over heidsinstellingen bleven par ticulieren primair verant woordelijk voor de inhoud van het werk, de identiteit ervan, enzovoort. Herstel van het primaat van de politiek is een goede zaak. Maar dan wel voorzover het primaat bij de politiek be hoort te liggen. Dat is bij voorbeeld niet het geval bij de regeling van arbeidsvoor waarden in het bedrijfsleven. De zorg voor goed onderwijs voor de jeugd is in de eerste plaats een verantwoordelijk heid van de ouders. De ex ploitatie van verzorgings- en verpleeghuizen behoort eerder bij een particuliere in stelling dan bij een over- heidsstichting die uiteindelijk door de gemeenteraad wordt bestuurd. Maar is het particulier initia tief in onze tijd nog wel zo particulier? Is het geen bu reaucratisch, ongecontroleerd machtsblok geworden? Dat was de essentie van de kri tiek vorige week. Als dat zo is en het gaat om een zaak van openbare betekenis, dan is het zaak dat de overheid de publieke belangen veilig stelt. Zij zal kwaliteitseisen moeten stellen en zorgen dat de voorzieningen toeganke lijk zijn voor ieder voor wie ze zijn bestemd. De financiële controle zal deugdelijk moeten zijn. Voor die zaken is de overheid verantwoorde lijk, daarover zal in verte genwoordigende organen ge sproken en besloten moeten worden. Er is niets op tegen dat het maatschappelijk mid denveld zich organiseert in koepels en dergelijke. Ze kunnen zodoende hun belan gen bepleiten bij de overheid, maar de overheid behoudt haar eigen verantwoord! heid. Overleg met organisaties belanghebbenden is pi maar overleg en besluit ming moeten gescheiden ven. Dat gebeurt onvold de wanneer in CDA-k gesproken wordt over verantwoordelijke samf ving. Wie is dan verantw delijk voor wat? Dan kri constructies zoals die voc men in de nieuwe arb! voorzieningenwet. Nog jaar geleden stemden de ne christelijke fracl enige tegen deze wet. week verklaarde PvdA als de VVD dat instemming met de wet voor herhaling vatbaar Over geloofwaardigheid de overheid gesproken! Versterking van het pril van de politiek is geen van afbraak van het schappelijk middeni maar van het helder hoi van het onderscheid in van overheid en partict initiatief. Op dat punt heel wat werk aan de kei. (G.J. Schutte is lid val Tweede Kamer voor GPV)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4