londerden gevallen van aude door ambtenaren Kosten op rokers en drinkers verhalen VOORLOPIG IS GELD HET ENIGE MEDICIJN TEGEN AIDS. uderenbonden jn boos over ooi" kabinet [NENLAND CeidócSomunt VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PAGINA 3 fés Haarlem toch vier uur open "HAAG De cafés en discotheken in inenstad van Haarlem mogen voorlo- het weekeinde toch tot vier uur gens open bliiven. De Raad van State gisteren het besluit geschorst van de »mse burgemeester Schmitz om de 1 gstijden van de 25 cafés te vervroegen wee uur. Volgens mr. Blaauw van de van State heeft de burgemeester haar o ing onvoldoende onderbouwd. De aad vindt dat „deze rigoreuze maatre- horeca ernstige schade berokkent, dat de horeca verwijten kunnen gemaakt". De burgemeester was tot bi atregel gekomen om de overlast door zoekers in te dammen. Het besluit enkele malen tot relletjes. [DSE HOOGLERAAR B. HOETJES: Brand De laatste vlammen worden gedoofd van een brand in een loods in Nunspeet. Vannacht ontstond door onbekende oorzaak brand in het gedeelte van de loods waar rijwielon derdelen lagen op geslagen. Dat deel brandde geheel uit. In de sociale werk plaats, die eveneens in de loods is onder gebracht, ontstond alleen waterschade. De totale schade be draagt enkele mil joenen. foto: anp Tien jaar cel voor afpersen Chinezen ARNHEM Voor het in 1989 op grote schaal afpersen van Chinese restauranthouders, voornamelijk in het oosten van het land, handel in hero'ïne en het deelnemen aan een organisatie met als oogmerk het plegen van misdrijven, heeft het gerechtshof in Arnhem giste ren een 44-jarige man uit Ensche de veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf. Eenzelfde straf was hem ook opgelegd door de recht bank in Almelo. Het was voor het eerst dat Chinese restauranthou ders aangifte van afpersing had den gedaan. Uit vrees voor repre sailles durfden zij voordien niet naar de politie te gaan. Mishandeling inspecteurs van Dierenbescherming AMSTERDAM In de Bijlmermeer in Amsterdam zijn gisteren twee inspec teurs van de Dierenbescherming mis handeld, zo heeft directeur P. van Oers van de landelijke inspectiedienst van de Dierenbescherming bekendgemaakt. De inspecteurs brachten na een tip een bezoek aan een man die zijn hond bin nenshuis aan de ketting hield. De hond lag aan een ketting van een meter lang en mocht niet los omdat hij niet overweg zou kunnen met de kat. Eén van de in specteurs werd tijdens het bezoek in zijn nek gegrepen en vijf tot zes keer met zijn hoofd tegen de muur geslagen. De ander kreeg een aantal vuistslagen in zijn gezicht. Tegen de man is een aan klacht ingediend. PTT slordig met 43.000 gulden KAMPEN De cassière van een zwembad in Kampen heeft zo'n beetje al haar vertrouwen in de PTT verloren. Toen zij deze week de dagopbrengst van het zwembad in een geldcassette van de PTT wilde stoppen, kwamen uit de normaal lege cassette in eens bankbiljetten gerold: in to taal 43.000 gulden. Het geld bleek afkomstig van het postkantoor in Genemuiden en bestemd voor het hoofdkantoor in Groningen. Hoewel het daar niet aankwam, had niemand alarm geslagen. Volgens de politie zou op deze wijze vaker geld verdwijnen. VVD: De Korte blijft financieel zegsman DEN HAAG Het financieel woordvoerderschap van VVD-ka- merlid De Korte staat in liberale kring niet ter discussie. Het is de VVD-fractie een raadsel op basis waarvan de media deze week specu leren dat De Korte plaats zou moeten maken voor bij voorbeeld oud-staats secretaris van financiën Koning of fractiegenoot Linschoten. Het optre den van fractievoorzitter Bolkestein en van De Korte vorige week in de Algemene Beschouwingen is deze week wel onderwerp van fractiebe- raad geweest, maar de positie van De Korte is daarbij volgens een zegsman niet ter discussie gesteld. onze parlementaire re dactie) HAAG Fraude, en wangedrag rmbtenaren zijn geen kend verschijnsel. :egt de Leidse hoogle- dr. B. Hoefjes in een ie op het bericht dat al opambtenaar van het a,sterie van binnen- se zaken is geschorst, it hij een bevriend ijf aan een grote or- ïeeft geholpen. Hoetjes, hoogleraar 'e irskunde, zijn er jaarlijks m rden gevallen van amb telijke fraude, corruptie of wangedrag. Hij verklaart dit uit een demoralisatie bij het overheidspersoneel, die vooral ontstaan zou zijn door het ach terblijven van de overheidssa- larissen bij die in het bedrijfs leven. De schorsing van de topambte naar werd gisteren bekend ge maakt door directeur-generaal H. Pont van het departement van binnenlandse zaken. Hij sprak van een „buitengewoon kwalijke zaak". Volgens Pont is het ministerie een zakelijke relatie aange gaan met een 'bureau. Naar verluidt ging het daarbij om een opdracht ter waarde van één miljoen gulden. „Achteraf is bekend geworden dat één van onze medewerkers, die een vitale functie verricht op dit departement, een persoon lijke band heeft met de direc teur van het bureau. Die band heeft hij niet gemeld. Dat is de reden dat wij hem hebben ge schorst", aldus Pont. Het ministerie zal onderzoe ken of de ambtenaar zich ook schuldig heeft gemaakt aan verstrengeling van belangen. Pont vindt het op z'n zachtst gezegd vreemd dat het betrok ken bureau in 1975 is opge richt door de ambtenaar. Deze zegt zich van geen kwaad be wust te zijn, omdat hij het be drijf al acht jaar geleden heeft verkocht. Dat deze zaak juist op zijn mi nisterie speelt, maakt haar volgens Pont des te erger. „Binnenlandse zaken is een moederdepartement dat als eerste te waken heeft over de integriteit van het ambtena renapparaat. Dat is een groot goed in ons land en wij zullen alle mogelijke maatregelen ne men om het zo te houden". Het VVD-kamerlid Wiebenga zal minister Dales van binnen landse zaken vragen stellen over deze zaak. Eerder kwam een hoge ambtenaar van WVC in opspraak, omdat hij vakan tieparken zou hebben opge kocht met de bedoeling deze te verhuren aan WVC als onder dak voor asielzoekers. Wie benga wil dat mevrouw Dales de Tweede Kamer een lijst geeft van alle fraude- of cor ruptiegevallen in de afgelopen jaren. Afscheid van Rivoli De Duitse kermisexploitant Schmidt denkt met spijt terug aan zijn besluit in maart met zijn reuzenrad op Rivoli te gaan staan, Honderd duizenden bezoekers werden er dit jaar verwacht op het Rotterdamse pretpark. Schmidt weet wel beter; het werden er uiteindelijk maar 10.000 en die gingen ook lang niet allemaal in zijn reuzenrad. Weg Rivoli, weg Schmidt. foto: anp ïvaten in Oss de beer los: de grond is niet meer betrouwbaar. Na de llige vondst van een aantal olievaten tijdens graafwerk- leden heeft de Brabantse gemeente direct een milieu-amb- op onderzoek uitgestuurd. foto: anp volg van de voorpagina) BOSCH Premier )ers maakte gisteren en Bosch bekend dat culier verzekerde be en met de zogeheten laard-ziektekostenpo- anaf 1 januari maan- dertig gulden min- )remie gaan betalen. emie gaat van 170 naar ulden. Ruim 400.000 ou- profiteren daar volgens ers van. De ouderenbon- m de vakcentrales zijn kwaad en vinden dat abinet de bejaarden een geeft. Bovendien staan ikenfondsverzekerden in >u, aldus de bonden. Er totaal ruim 700.000 be- tn met een klein pen- die er door de belasting- tie-Oort op achteruit zijn gegaan. „De handreiking van •het kabinet is onrechtvaardig en gênant", aldus het christe lijke vakverbond CNV. Vol gens het CNV moet ook de zie kenfondspremie voor bejaar den fors omlaag. Lubbers zei verder niet tw willen tornen aan de aow, die voor de meeste bejaarden de belangrijkste inkomstenbron is. Wel uitte hij zijn zorgen over de betaalbaarheid van de aow. De bevolking zal steeds meer 65-plussers tellen, waar door de aow voor de overheid almaar duurder wordt. Na zijn toespraak meldde Lub bers zich gisteren aan als lid van de ouderenbond Unie KBO. „Oudere is een ruim be grip. Ook als 50-jarige mag ik al lid zijn van de ouderenbond. Veel mensen op mijn leeftijd zijn al grootouder. Dan mag je toch wel van een oudere spre ken", aldus Lubbers. ALCOHOL- EN TABAKGEBRUIK KOSTEN SAMENLEVING JAARLIJKS DRIE MILJARD DEN HAAG Misbruik van alcohol en tabak kost de Nederlandse samenle ving jaarlijks minstens drie miljard gulden. Staatssecretaris H. Simons van WVC wil de schade beperken door meer preventie en vraagt zich tegelijkertijd af of het niet tijd wordt dat rokers en drin kers opdraaien voor de gigan tische kosten die zij op de sa menleving afwentelen. „Kei harde cijfers", wilde het minis terie van WVC. Bedragen die vertellen hoeveel geld is ge moeid met de verpleging van een longkankerpatiënt, maar ook wat het kost als iemand met een dronken kop achter het stuur zichzelf te barsten rijdt tegen een boom, nadat hij eerst twee lichtmasten heeft geramd. Wat kosten die lan taarnpalen, wat kost het on derzoek en hoeveel geld is er gemoeid met het definitief uit vallen van een arbeidskracht? Het Nederlands Economisch Instituut (NEI) presenteerde de cijfers gisteren in een uitge breid rapport over de maat schappelijke kosten van alco holmisbruik en tabaksgebruik: overmatige drinkers bezorgen de samenleving een slordige twee miljard gulden aan scha de; rokers één miljard. En dan is het NEI nog bescheiden ge weest. Het heeft alleen de schade berekend waarvoor ro kers en drinkers direct verant woordelijk zijn. De werkelijke schade is veel hoger. Zo is niet becijferd in hoeverre alcohol of tabak hebben bijgedragen tot een bepaalde ziekte. Even min zijn uitkeringen in het ka der van de wao, de aaw of de ziektewet meegewogen. De PvdA reageerde geschrokken. „Enoijm. Ik dacht aan ander half miljard. En dan gaat het hier nog om een voorzichtige schatting", aldus Tweede-Ka merlid Van Otterlo. Alcohol in het verkeer leidt jaarlijks tot vele miljoenen guldens schade. Vooral misbruik van alcohol jaagt de samenleving op kos ten. Bestaat de economische schade van tabak voorname lijk uit hoge gezondheidskos- ten (bijna 674 miljoen gulden) en het wegvallen van arbeids krachten door sterfte of ziekte (275 miljoen), de schade van alcoholmisbruik strekt zich over een veel breder terrein uit. Overmatige drinkers jagen niet alleen de gezondheidszorg (426 miljoen) op kosten, maar ook politie, justitie, straatmeu- bilair en het autopark. Alleen de schade door vernieling on der invloed van alcohol be draagt jaarlijks al 491 miljoen gulden. En dan zijn er kosten voor opsporing van de daders, bloedonderzoek, rechtshulp, voorgeleiding, bestraffing. De totaalschade voor politie en justitie aangericht door drin kers, bedraagt bijna 610 mil joen gulden tegenover 9 mil joen van rokers. Voorts scoren drinkers in de categorie 'uit vallen van arbeidskracht' (werkverzuim, sterfte aan re levante ziekten, geweldmis drijven of verkeersongevallen) met 588 miljoen gulden eens zo hoog als rokers. Slijter De onderzoeksresultaten zijn voor staatssecretaris Simons reden nog meer te hameren op het matigen van alcoholge bruik en het ontmoedigen van roken. Volgende week start een campagne die jongeren moet wijzen op de schadelijke effecten van alcohol. Recent onderzoek heeft uitgewezen dat de 'Nederlandse jeugd de afgelopen jaren aanzienlijk minder is gaan roken, maar veel meer is gaan drinken. Be gin december start er een cam pagne over meeroken op het werk en begin volgend jaar zullen de rokers in diverse te levisieprogramma's verma nend worden toegesproken. In foto: sp het jaar 2000 hoopt de over heid dat het aantal rokers ge halveerd is ten opzichte van 1985 en het aantal overmatige drinkers met een kwart is af genomen. De voorlichtings campagnes moeten gesteund worden door een nieuwe alco holwetgeving waar al jaren over gediscussieerd wordt. De huidige wetgeving maakt nog onderscheid tussen zwakke en sterke alcoholische dranken, waardoor alle dranken tot 15 procent alcohol in supermark ten en benzinestations ver krijgbaar zijn. Wanneer voor elk alcoholhoudend drankje de gang naar de slijter moet wor den gemaakt, zal het aantal overmatige drinkers volgens de PvdA afnemen. Straffen Preventie staat hoog in het vaandel, want het financieel 'straffen' van rokers en drin kers is in praktijk haast onmo gelijk. Van Otterlo: „In princi pe vind ik het een redelijke gedachte dat mensen die ro ken of drinken een hogere verzekeringspremie betalen, maar ik zie geen werkbaar sy steem. Hoe moet je dat nu con troleren? Je kunt moeilijk ie dereen elke maand met bloed en urine naar de dokter laten gaan om te controleren of hij of zij gedronken of gerookt heeft VVD-kamerlid Kamp wordt al moe als ze er aan denkt. „Dat wordt een enorme administra tieve rompslomp. Want waar leg je de grens? Ook sportbeoe fenaars brengen door de vele blessures kosten met zich mee". Dat er tegenover sport beoefening ook baten staan, wuift CDA-kamerlid Lansink weg. „Een verstandige borrel drinken kan ook gezond zijn". Het huidige verzekeringssys teem is gebaseerd op solidari teit en dat moet zo blijven. Kamp: „Jong betaalt mee voor oud en gezond voor ziek". Alleen via een verhoging van de accijnzen zou de overheid een deel van de stijgende kos ten voor volksgezondheid en openbare orde terug kunnen verdienen. Nederland kan echter niet meer op eigen houtje de accijnzen verhogen. In het kader van het 'verdwij nen' van de grenzen in '93 wordt binnen de Europese Ge meenschap volop gediscus sieerd over een gelijkstelling van de accijnzen. En zoals de kaarten nu liggen, zal de ac cijns eerder omlaag dan om hoog gaan. MONIQUE VAN DE VEN (ADVERTENTIE) Gortstraat 18 Den Haag 070-364.66.55 (zijstraat v/d Spuistraat naast Panini) Generaal Tjassens bij afscheid: landmacht-soldaten naar de Golf DEN HAAG De Dienstplichtwet moet zo snel mogelijk wor den aangepast, zodat landmacht-eenheden die voor het groot ste deel uit dienstplichtigen bestaan naar de Golf kunnen worden gestuurd. Dat meent luitenant-generaal J. Tjassens, die vandaag afscheid heeft genomen als commandant van het eerste Legerkorps. Minister van defensie Ter Beek heeft herhaaldelijk laten weten dat dienstplichtigen alleen op basis van vrijwillig heid naar de Golf hoeven. Tjassens meent echter dat je het dienstplichtigen niet kunt aandoen hen om instemming te vra gen. Volgens de generaal moet daarom de Dienstplichtwet wor den versimpeld. aibaai «.fopfe, A 6 eew em, 1 "fHXIBeiL- ffifflOfTVOR wm K7w... door WILLEM RITSTIER Bromfietsers wacht examen UTRECHT Bromfietsers moeten in de toekomst een certificaat hebben, dat als 'rij bewijs' geldt. Het is de bedoe ling dat de eerste brommer examens over twee of drie jaar worden afgelegd. Ir. P. Hame- lynck, hoofddirecteur ver keersveiligheid van het minis terie van verkeer en water staat, maakte dit gisteren be kend op een symposium voor rijschoolhouders in Utrecht. Het Centraal Bureau Rijvaar digheid (CBR) werkt aan de ontwikkeling van dit theorie- examen. Er is nog geen medicijn tegen aids. Maar er wordt naar stig naar gezocht. In een race tegen de klok. En tegen de dood. Een race die we moeten winnen. En waarin geld tijd betekent. Pak uw pen en geef het onderzoek naar aids A|DS pQNDS: GIRO 8957 een financiële injectie. (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3