Sassenheim mag doorgaan met bouw van gemeentehuis Doek valt definitief voor Astra-bioscoop Kerkstraat-plannen PvdA zijn interessant Warmond overweegt aanstelling van voorlichtingsambtenaar LEIDEN OMGEVING QeidwOowumt VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 PAG Kringloop Noordwijk buigt voor gemeente NOORDWIJK Kringloop Noord- wijk gaat er toch mee akkoord dat slechts delen van het eigen milieu plan worden uitgevoerd. Kringloop wilde dat het volledige plan zou wor den gerealisseerd, maar de gemeente Noordwijk ging daarmee niet akoord. Nu Kringloop de eis laat vallen volgt binnenkort een gesprek tussen wet houder V. Salman en de vrijwilli gersorganisatie. Vorige week besloot Kringloop per 16 oktober geen oud papier meer op te halen. Dit besluit blijft gehandhaafd. Ook wordt geen kleding meer opgehaald. Kringloop wil dat er eerst een nieuwe ophaal- ploeg wordt geformeerd. Leden van deze ploeg moeten worden betaald. Valkenburgse tegen bouw van kantoor op vliegkamp VALKENBURG „Als je ze een vinger geeft, nemen ze je hele hand". Dit schrijft G. Vegt-Snel in haar bezwaar tegen het verlenen van een bouwvergunning aan Fokker. De gemeente Val kenburg wil aan Fokker toestemming geven voor de bouw van een tijdelijk kantoorgebouw. De vliegtuigmaatschappij zegt dat gebouw nodig te hebben omdat men in de komende jaren proef vluchten op Valkenburg gaat uitvoeren. Het kan toor wordt met een sluis verbonden met een han gar die aan Fokker is toegewezen. Volgens Vegt is het niet ondenkbaar dat Fokker na twee jaar weer een tijdelijke vergunning voor twee jaar vraagt. Volgens haar kan zich dit herhalen tot het „tijdelijk" „permanent" is geworden. Ook zegt de Valkenburgse dat verlenen van de ver gunning in strijd is met het bestemmingsplan. Het bezwaar is gisteren behandeld in de commissie bezwaarschriften. Reddingsactie voor al geredde visser WASSENAAR Bij het Was- senaarse Slag is gisteren een complete reddingsactie op touw gezet voor een visser die al was gered. Dat gebeurde na dat strandwandelaars om één uur een klein wit vissersbootje zagen dat tussen twee zand banken speelbal van de golven was. De politie kon weinig an ders doen dan constateren dat de boot van een amateurvisser was, geen naam of registratie nummer had en aan de grond was gelopen. Een schipper was niet te zien. Dat was reden om de semafoor in Scheveningen en het kust wachtcentrum in te lichten. Van marinevliegkamp De Kooy vertrok een helikopter om de zee af te zoeken. Ook de bemanning van de reddings boot Bernard van Leer werd opgetrommeld. Die werd bij het uitvaren aangesproken door de bemanning van een vissersbootje dat net de Sche- veningse haven kwam binnen varen. Daarop bleek de onfor tuinlijk schipper zich te bevin den. Hij was nadat hij in moei lijkheden was gekomen over- festapt om vervolgens naar cheveningen te varen. Pas bij het passeren van de reddings boot realiseerden ze dat ze ie mand hadden moeten waar schuwen. De politie overweegt geen stappen tegen de wat slordige amateurvisser. Geld gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Inbre kers hebben gisteren uit de Hooge Burcht in Alphen 2000 gulden gestolen. Zij sloegen hun slag tijdens de lunch. Via een bovenlicht werd in het hoofd gebouw de kas bereikt. Daar werd een kast opengebroken. Jongens mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN Drie jon gens zijn gisteren op de Dijksloot, in de buurt van zwembad De Thermen, mis handeld door drie andere jongens. Zij werden zonder enige aanleiding ge schopt en geslagen en gedwongen zwemkleding over het hoofd te trek ken. De drie slachtoffers zijn 13 tot 16 jaar oud, de daders vermoedelijk om streeks 16 jaar. Gemeente Lisse koopt grond AS[ LISSE De gemeente Lisse koopt de grond van het vóo autobedrijf AVOM aan de Nassaustraat. Enige jaren ge de grond gekocht door een bouwbedrijf gekocht. Maar bouwplannen mislukten. Na de vierde keer was dat red de gemeente Lisse om de grond te verwerven. De raad daar gisteren mee in. Met de aankoop is 1,9 miljoen gul moeid. Dat wordt echter niet geheel in geld uitbetaald voor de grond aan de Nassaustraat krijgt het bouwt grond in Poelpolder Zuid II, alsmede drie ton. W. Loos (VVD) zei tijdens de raadsvergadering het jan vinden dat alle eerdere plannen geen doorgang konden „Maar nu zijn er andere mogelijkheden omdat de gemee se adequaat op de ontwikkelingen heeft ingespeeld. „IV het centrum krijgt op deze wijze meer inhoud," aldus de die erop doelde dat naast eventuele premiekoopwonin plaatse ook gebouwd zal kunnen worden in het kader seniorenhuisvésting. D. Stapel (CDA) noemde de aankoop een goede zaak. 1 (PvdA/D'66) brak een lans voor een goede indeling vai plekke te bouwen woningen, waarbij hij met name ke seniorenhuisvesting. DEN HAAG/SASSEN HEIM De bouw van het nieuwe gemeentehuis van Sassenheim hoeft niet te worden stilgelegd. De Raad van State bepaalde dat vanmorgen in de zaak die 39 omwonenden van het Koningspark tegen burgemeester en wethou ders van Sassenheim had den aangespannen. Deze spoedzitting diende giste ren. De bewoners uit de Willi- brorduslaan, Frankenhorst, Charbonlaan, Constantijnlaan en het Koningspark eisten gis teren voor de Raad van State onmiddellijke stillegging van de inmiddels aangevangen bouwwerkzaamheden. Dit zou moeten duren totdat inzicht gegeven kan worden in de in richting van het omliggende gebied. Ook willen de omwo nenden dat eerst duidelijk is welk effect de komst van het gemeentehuis op de verkeer sintensiteit in de omgeving heeft. Geen details Burgemeester H. de Jonge, die namens de. gemeente op de zit ting het woord voerde, weer sprak de bezwaren van de be woners dat nog onbekend is op welke wijze het Koningspark wordt ingericht. In het ont- werp-bestemmingsplan dat ter inzage heeft gelegen zijn volgens De Jonge heel duide lijk de uitgangspunten voor de bouw van het gemeentehuis in het Koningspark opgenomen. Hoe de omgeving van het ge meentehuis wordt ingericht wordt volgens de burgemees ter ook in hoofdlijnen aange geven. Het gebied krijgt de be stemming „park". Dat op dit moment nog niet in detail de inrichting van het park be kend is, erkende De Jonge. Dat wordt later bepaald. Een verhoging van verkeer sintensiteit als gevolg van de bouw van het nieuwe raadhuis zei De Jonge niet te verwach ten. „In feite komt het nieuwe gemeentehuis aan dezelfde weg te liggen als het oude. Het gebouw schuift maar enkele honderden meters op. Dat er straks ineens meer verkeer over de Wilhelminastraat zal gaan is dus niet te verwach ten", aldus de burgemeester. Hij zei er juist vanuit te gaan dat de verkeersdruk wat zal verminderen omdat de par keervoorziening ten behoeve van het gemeentehuis beter wordt geregeld. Gebrekkige voorlich ting Naast het feit dat de bewoners vinden dat zij in het ongewisse worden gelaten over hoe het Koningspark er uit komt te zien, verwijten zij Sassenheim ook onzorgvuldigheid bij de besluitvorming. Met name de voorlichting en publicaties omtrent de nieuwbouwplan- nen was volgens de bewoners summier en selectief. Een ade quate inspraak is daardoor volgens hen achterwege geble ven. Volgens J. Donker, die na mens de omwonenden het woord voerde, moet je op zijn minst een puzzelaar zijn om tussen de wekelijkse stapel re clamemateriaal en huis-aan- huisbladen die in de bus valt, de gemeentelijke rubriek „Uit het raadhuis", die in een van de bladen staat, te vinden. De berichtgeving omtrent het nieuwe gemeentehuis in deze 'rubriek stond volgens Donker bovendien „weggemoffeld tus sen dakkapellen en dergelij ke". Behalve ten aanzien van de voorlichting verwijten de om wonenden de gemeente nog meer onzorgvuldig handelen. Zo werd zonder enige voor aankondiging begonnen met de sanering van de vervuilde grond uit het park, waardoor veelgebruikte fiets- en voet gangersverbindingen werden afgesloten. Ook zijq bomen ge kapt, terwijl in het ontwerpbe- stemmingsplan uitdrukkelijk werd gesteld dat „handhaving en inpassing van de aanwezige waardevoller beplanting aan de zuidzijde van het plange bied" zou worden nagestreefd. Burgemeester De Jonge ver klaarde gisteren tijdens de zit ting dat Sassenheim weldege lijk alle wettelijke voorschrif ten en algemene beginselen van behoorlijk bestuur in acht 'heeft genomen bij het verle nen van de bouwvergunning. Plannen hebben ter inzage ge legen en zowel persoonlijk als via de gemeentelijke rubriek in het huis-aan-huisblad is dat aangekondigd. Ook is er een inspraakprocedure geweest en is voor de burgers een infor matie-avond georganiseerd. „Wanneer van de geboden in spraakgelegenheden geen ge bruik wordt gemaakt, kan vervolgens toch niet de con clusie worden getrokken dat het gemeentebestuur onzorg vuldige berichtgeving heeft verzorgd en er onzorgvuldige besluitvorming tot stand is ge komen", aldus De Jonge. Dat bomen moesten sneuvelen als gevolg van de saneringso peratie was volgens de burge meester onvermijdelijk. Met het oog op de volksgezondheid was het niet mogelijk de sane- ringsopratie te beperken tot het gedeelte waarop wordt ge bouwd. Afsluiting van het fiets/wandelpad is volgens De Jonge een tijdelijke zaak. Het pad zal worden hersteld, waar bij het wel enigszins wordt verlegd. Geen rol Bij de beoordeling van deze zaak heeft de Raad van State, zo kondigde voorzitter van de afdeling rechtspraak L.A. Ba- rendsen-Cleveringa tijdens de zitting al aan, het door de be woners aangevoerde argument van.de gebrekkige informatie voorziening geen rol laten spe len. „Waar het om gaat is dat wij moeten oordelen of het bouwplan wel of niet accepta bel is. De informatievoorzie ning kan in deze fase van de procedure geen rol meer spe len. Hetzelfde geldt voor de gekapte bomen. Of dat juist is geweest, is hier niet aan de orde. Het gaat hier uitsluitend om een verzoek de bouwver gunning te schorsen", aldus Barendsen-Cleveringa giste- Vandaag bepaalde zij dit ver zoek af te wijzen. Burgemees ter De Jonge verklaarde van morgen dit wel verwacht te hebben. „Ik heb er eigenlijk nooit aan getwijfeld dat het zo zou lopen. Dat neemt niet weg dat er aan deze hele zaak as pecten kleven die minder prettig zijn. Een conflict tussen burgers en gemeente is nooit leuk", aldus de burgemeester. De woordvoerders namens de bewoners waren vanmorgen niet voor commentaar bereik baar. Gistermiddag liet de heer Donker echter al weten ongeacht de uitspraak winst voor de bewoners in deze zaak te zien. „Ook als de Raad van State ons schorsingsverzoek afwijst, worden wij er beter van. De gemeente zal namelijk in het vervolg van de hele zaak rekening met de omwo nenden houden. En dat was tot nu toe in deze affaire niet gebeurd". Prijzen voor tuinen Burgemeester De Jonge van Sassenheim heeft gisteren de prijzen uit gereikt van de tuinkeu- ring door de afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Eerste prijswinnaar werd G. Koenen, Europahove 18, die daar een wissel beker mee in de wacht sleepte. De winnaar van vorig jaar, A. van Rei- sen, Hoofdstraat 257 eindigde nu a's tweede. Derde werd P. Meyer, Israëlhove 7. In totaal kregen 37 mensen een eervolle vermelding. De Astra-bioscoop moet na meer dan 60 jaar wijken voor een supermarkt. FOTO: MILAN KON WASSENAAR De deu- rën van de voormalige bioscoop Astra in de Was- senaarse Langstraat gaan op 15 december definitief dicht. Na meer dan zestig jaar dienst te hebben ge daan, eerst als school en daarna als bioscoop wordt het pand verkocht aan een projectontwikkelaar, die in opdracht van Cees Kroon, eigenaar van de vlakbij gelegen zelfbedie ningszaak de Spar gaat slopen en bouwen. Uitein- delijk moet er een twee keer zo grote Sparwinkel verrijzen. Het gebouw dateert uit het midden van de vorige eeuw. Tot 1922 deed het dienst als la gere school. Nadat aan de He renweg een nieuwe school was gebouwd werd het pand in de Langstraat verbouwd tot bio scoop. Onder de naam „bio scoop centraal" ging het in 1923 open. De bewegende beelden op het witte doek trokken aanvankelijk volle za len. De economische crisis en de Tweede Wereldoorlog had den een negatieve uitwerking op de bezoekersaantallen. In 1951 werd de bioscoop grondig opgeknapt en kreeg de nieuwe naam Astra. Gevolg was een tijdelijke opleving, maar in de jaren zeventig liep het bezoek langzaam maar gestaag terug. Concurrentie Ben van der Knaap, de toen malige eigenaar en beheerder van de bioscoop, leefde met hart en ziel voor „zijn Astra". 'Na zijn plotseling overlijden werd in 1983 de bioscoop ei gendom van H. Veltkamp. Op 1 april 1985 werd de toenmali ge beheerder van de bioscoop Geert-Jan van Vliet mede-ei genaar. Maar televisie en vi deo bleken onverslaanbare concurrenten. Geert-Jan van Vliet: „Ik ben een jaartje eige naar geweest, maar ik kon de rekening niet kloppend krij gen. Ik heb geld moeten lenen om de bioscoop te kunnen ko pen en betaalde een hoge ren-, te waar teruglopende inkom sten tegenover stonden. Van Keppel is er op mijn verzoek ingesprongen". Van Keppel is oud-boekhouder. Deze wilde een sluitende exploitatie. In zijn visie was dat ten minste wat winst maken, al hoefde dat nu ook weer niet zoveel te zijn als de rente die hij van de bank kon krijgen over het be drag dat hij in de bioscoop in vesteerde. in 1987 werd een bescheiden winstje gemaakt, maar in 1988 en 1989 werd dik verlies geleden. Volgens Van Keppel zal ook over dit jaar een dik verlies geleden worden. „Hoe plezie rig de bioscoop ook mag zijn en hoe sterk men ook betreurt dat Astra's deuren dicht gaan, niemand mag van mij ver wachten dat ik er jaar na jaar eigen geld in pomp. Niemand kan mij verhinderen de deu ren van de bioscoop te slui ten". Onenigheid Geert Jan van Vliet, die na de verkoop van de bioscoop aan Van Keppel bij hem in dienst kwam, is van mening dat Van Keppel er niet alles aan ge daan heeft het schip vlot te trekken. Van Keppel wijst er op dat er niets meer was vlot te trekken met de voorspoedi ge groei van de videotheken en het ruime aanbod van amu sement waarin een avondje bioscoop niet meer th Van Vliet klaagt over ding van Van Keppel ter alle verwijten als en „onjuiste voorstell de gang van zaken" afwijst. T. van Keppel: „Ik Van Vliet in vergaar tegemoetgekomen doo dienst te nemen. Zo straks recht op een kering". Van Vliet is ning dat de sluiting daaruit voortvloeienc onnodig zijn. Hij heeft een advocaat in de ai men. „Wat ze willen i raadsel", aldus Van „Niemand kan mij vei een verliesgevende te te houden of mij erv; houden mijn eigendon kopen aan een ander, ermee doet is niet mi zaak. Nu betreuren da scoop dichtgaat is te 1 hadden we in de voo jaren meer bezoekers hebben". Subsidie aanvragen bi meente bleek zinloos, meente heeft er alle be dat het cultureel centn renar, waar de gemeei lijks nog flink wat moet stoppen, goed dra Keppel heeft in het al jaar onderzocht of er e lingbaan in het bio: bouw kon worden aai maar daarvoor was bouw te kort. Ook tooi een dansschool inter aankoop. Bioscoop Astra had zo gen charme. Er kom mensen in de zaal. D op gewone stoelen rc tafeltje, zoals in een mer. Straks zullen er en hondebrokken opg FRANS MICKLIN ie PRIJS K.M.TP. TUtHKEüfilNGEt) COLLEGE VAN NOORDWIJK: NOORDWIJK Als een ambitieuze en interessante suggestie. 2o typeren bur gemeester en wethouders het voorstel van de PvdA voor de ontwikkeling van de Kerkstraat in Noord- wijk-Binnen tot winkel centrum. Het college schrijft dit in de nota van antwoord op de algemene ■beschouwingen van de po litieke partijen. Volgens de socialisten kan op het parkeerterrein van Lü- schen een winkelcentrum op poten worden gezet. Het win kelgebied kan nog worden verlengd door er de grond van de leegkomende brandweerga rage en de Wigwam bij te be trekken. Voorts wil de PvdA de Kerkstraat een glazen over kapping geven. B en W, die voorstander zijn van verster king van de winkelfunctie van de Kerkstraat, willen onder zoeken of de suggesties van de PvdA passen in een te ontwik kelen beleid. Het college geeft toe dat de verwezenlijking van het sy steem van betaald parkeren niet ten onrechte aanleiding heeft gegeven topt kritiek. B en W willen het systeem (slag bomen bij parkeerterreinen) pas gaan gebruiken wanneer juridisch advies is ingewon nen. Bij de leverancier van de apparatuur is een schadeclaim ingediend. De provincie wil langs de fietspaden in de duinen voet paden aanleggen, zo antwoor den burgemeester en wethou ders op opmerkingen van Noordwijks Belang. Deze partij vroeg om maatregelen tegen racefietsers die het duingebied onveilig maken. Voorts wor den in 1991 fietsvoorzieningen langs het gedeelte Duinweg tussen Van Panhuysstraat en Hoogwakerbosstraat aange- In 1993 komt er pas een fiets pad langs de westzijde van de Gooweg en de aanleg van een fietspad tussen Jan van Gent en Oude Zeeweg is op korte termijn niet mogelijk. Met di verse grondeigenaren kan geen overeenstemming wor den bereikt. B en W zijn het met Groen Links en PvdA eens dat er een goede open baar vervoer-verbinding moet komen met het NS-station in Voorhout. Fietsers moeten hierbij ook niet worden verge ten. Hte college overweegt van het kruispunt Duinweg-Northogo- dreef een rotonde te maken. De verkeerslichteninstallatie dateert uit 1979 en voldoet niet meer. Voor 1991 is voor het kruispunt 200.000 gulden gere serveerd. Als een rotonde wordt aangelegd, dan zijn ver keerslichten niet nodig. Ook wil het college ter hoogte van huize Sint Jeroen een voetgan gersoversteekplaats aanleggen. PvdA/D66-Lisse blijft tegen komst PTT-mast LISSE De fractie van PvdA/D66 blijft tegen de bouw van de hoge antenne van PTT/Telecom in het cen trum van Lisse. De andere partijen stemden gisteren wel in met het voorstel om bij ge deputeerde taten een verkla ring van geen bezwaar aan te vragen voor het nemen van het voorbereidingsbesluit. W. Rosdorff van PvdA/D66 merkte onder andere op dat in mei al -over de mast werd ge sproken. „Toen was het ding nog 54 meter hoog. Toegezegd is dat onderzocht zou worden of de mast elders in het dorp geplaatst zou kunnen, worden en of het technisch gesproken perse noodzakelijk was dat de mast op de geplande plaats komt". Volgens Rosdorff was dat niet echt uitgezocht. „Tot onze niet geringe verbazing kan die mast plots met 38 me ter' lengte volstaan". Hij had onafhankelijke informatie wil len hebben en geen „verkoop praatje" van een PTT-techni- cus. W. Loos (VVD) zei dat ook zijn fractie aanvankelijk enige bezwaren had. Dat gold en geldt ook voor de omwo nenden. „De verkregen infor matie is bij ons goed overgeko men en we hebben er alle ver trouwen in dat de zaak goed voor elkaar komt en er na eni ge gewenning van die mast niet veel meer gemerkt zal worden." PROGRESSIEVEN SCOREN EERSTE PUNTJE WARMOND Voor het externe onderzoek naar het functioneren van de gemeentelijke organisatie denkt het Warmondse College van B en W ruim 60.000 gulden nodig te hebben. Dat bedrag omvat ook ondersteuning en scholing voor de ambtena ren. Het wordt over twee jaar uitgesmeerd. Daarbij is nog geen rekening ge houden met eventuele subsidiemogelijkheden. Van de resultaten van dit zelf onderzoek hangt het ook af of de gemeente een speciale voorlichter aan gaat stellen. „Het voorstel van PW hier voor een ambtenaar verant woordelijk te maken spreekt ons aan", aldus burgemeester G. van der Wel. Daarmee haalde de oppositiepartij het eerste puntje binnen bij de antwoorden van het College op de Algemene Beschouwin gen gisteravond. Veel meer werd het echter niet. Op een totaal van twee ënveertig geïnventariseerde vragen en voorstellen kwamen er nog eén paar in aanmerking voor de kwalificatie „nuttig" dan wel „sympathiek". Maar alleen het verzoek om de be sturen van de politieke partij en gratis een exemplaar van de raadsstukken te doen toe komen, vond genade in de ogen van het College. Reiniging Op het gebied van de Ruimte lijke Ordening constateerde wethouder J. Wassenaar dat er een zevental nota's aan ver nieuwing toe zijn of dat zelfs geheel nieuwe nota's geschre ven moeten worden. Daaron der een structuurschets, een woningbehoefte onderzoek, kampeernota, en een sportac- commodatie-puntennota. Vol gens de wethouder duurt het afwerken op volgorde veel te lang. De zaken moeten tegelijk worden aangepakt. Voor de woningbouw moet er in de toekomst een regionaal beleid komen. „Op korte ter mijn verwachten wij hiervan geen of onvoldoende effect", aldus de wethouder. De extra kosten voor de reiniging door de ontwikkelingen rond de stortplaats Leiderdorp en het apart ophalen van grof vuil, een bedrag van ruim vijftig duizend gulden, worden ko mend jaar nog niet doorbere kend aan de burger. Op de verdere financiële consequen ties komt het college terug in de voorjaarsnota. De twijfels, die er bij de colle gepartijen leven over het kunstbeleid, probeerde burge meester Van der WeJ weg te nemen door nogmaals aan te geven welke procedure er ge volgd wordt bij het instellen van een Commissie Beeldende Kunst. Van het zonder meer omvormen van de huidige Werkgroep is geen sprake, verzekerde ze. Reinigingsrec in Voorschote drastisch omk VOORSCHOTEN - gemeenteraad van schoten komt woei vond bijeen ter be ling en vaststelling gemeentebegroting het jaar 1991. Gelijktijdig krijgt de li voorstel tot verhoging reinigingsrechten. Die dit jaar voor de tweej verhoogd, noodzakelij stortplaats De Does in' dorp, ondanks een mil investering, voorlopig gebruik mag worden g en de Gevulei (Gemee pelijke Vuilverwerkit den) de tonnageprijs verwerking van het ij 38,6 procent verhoogt, i het Plan van Aanpak l huidige college van I dient de drastische ko! hoging in de tarieven reinigingsrecht te doorberekend. Het nie rief wordt: bejaarden-f ningen van 171 naai gulden per jaar; anderl denwoningen en flatw' van 212,15 naar 294,lj per jaar; overige woon van 286,25 naar 396,91 per jaar.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12