*nr irt Kids'levert hapklare unstbrok voor kinderen „Samenwerking amateurs schaadt prestige koorleden" 'ave/ nbetwist erkste Het landschap als aanleiding vooreen schilderij D' Ancona tevreden over belangstelling media voor Nederlandse pop JNST/RTV EeidaeSouftO/rtt DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 PAGINA 9 »grafenis •rnstein V YORK De Amerikaanse ponist en dirigent Leonard istein is dinsdag in New tijdens een sobere plechtig- begraven. De zondag overle- Bernstein werd begraven op Greenwood begraafplaats •t zijn in 1978 overleden jw, de actrice Felicia Montea- e. Voor 14 november is een ienkingsconcert in de New cse Carnegie Hall gepland. New York Philharmonic Or- tra, waarvan Bernstein in de eerste Amerikaanse mu le directeur werd, brengt van ot en met 23 oktober iedere n Bernstein-programma. Expositie loopt als een trein Rijen mensen wachten tot ze aan de beurt zijn om een kaar tje te kopen waarmee ze toegang krijgen tot de ten toonstelling 'Great Dutch Pain tings from America' in het Haagse Mauritshuis. De expo sitie trekt honderden bezoe kers per dag. FOTO: ANP Cinekid Award voor Deense kinderfilm AMSTERDAM De jury van het vierde Cinekid-kinderfilm- festival heeft gisteren de Deense film 'Mama Mia en ik' van Erik Clausen bekroond met de Cinekid Award. „Het anarchisti sche, vrolijke en originele verhaal maakt de film samen met de sfeer en de knappe regie tot een klein wonder", zo oordeelde de 'jury. De jury bestond uit: Fried Bachus (consulent podiumkunsten jongeren), Wim Hofman (kinderboekenschrijver), Els Kuiper (jeugdafdeling VPRO), Karst van der Meulen (filmregisseur) en Joyce Roodnat (recensente NRC Handelsblad). De 85 minuten durende film vertelt het verhaal van het 11-jari- ge meisje Rikke die met haar vader in een armoedige buurt in Kopenhagen woont (haar moeder is overleden). Haar juf op school vertelt een verhaal over Pegasus, het paard dat in staat was de doden terug op aarde te brengen. Rikke doet mee aan een wedstrijd en wint een pony. Echter haar huis is daar totaal niet op berekend. De kinderjury vond de Canadees/Nederlandse speelfilm „Vincent en ik" de beste uit het competitieprogramma. De kinderen beoordeelden de film niet alleen als 'spannend en mooi' maar vonden ook het reizen door de tijd en de schilderijen van Van Gogh interessant. Opbrengst servies voor kankerbestrijding AMSTERDAM Een 113-delig servies, afkomstig uit de nalaten schap van marechaussee G. Al- berda, heeft op een veiling bij So theby's in Amsterdam 57.500 gul den opgebracht. Het bedrag gaat in zijn geheel naar de Nederland se Kankerbestrijding. Het blauw wit Chinees porseleinen servies uit de Yongzheng/Qianlong pe riode is gekocht door een Lon- dense kunsthandelaar. Dit heeft het veilinghuis woensdag meege deeld. De totale veiling bracht 1,36 miljoen gulden op. Kopers kwamen uit diverse Europese landen, de Verenigde Staten, Brazilië, Hongkong en Japan. Kids. Achtdelig kunstprogram- voor kinderen. TROS-televisie. irland 2 om 18.30 uur. Vrijdag. VERSUM Eindelijk begrijpelijk kunstpro- op de kijkbuis. Kids' is een speelse over beeldende ïst, speciaal voor kin- tussen de acht en rtien jaar. De kijkertjes den actief betrokken het beleven van kunst gestimuleerd om zelf te creëren. kunstenaar heeft iets i ierlijks naïefs over zich; zit vol fantasiën. Ik hoop de kinderen die met Art een duikje in de kunst- nemen, méér fantasie [en. Als ze, in hun latere voor problemen komen te staan, kunnen ze tenminste nog een beetje wegdromen". Zo verwoordt kunsthistorica Hanny Beerens (42) die het concept voor Art Kids be dacht, het idee achter de serie. Het is overigens voor het eerst dat zij een televisieprogramma maakt. Een laatkomer in Hi- versum, en misschien wel een laatbloeier in het algemeen. „Ik was zesendertig toen ik begon aan een studie kunstge schiedenis in Utrecht. Daar voor was ik wel al bezig met kunst. Ik boetseerde veel en ik had zelfs een klein ateliertje, maar ik vond mezelf niet zo'n kunstenaarstype. Na mijn stu die heb ik een tijd produktpre- sentaties voor video gemaakt. Toen kreeg ik ook het idee voor 'Art Kids'. Via het video- werk kwam ik in contact met Ivo Niehe en zijn produktie- maatschappij. Hij is zo'n beetje de 'godfather' van het pro gramma". 'Godfather' Niehe vat de be doeling van 'Art Kids' als volgt samen: „Na de uitzendin gen moeten alle kinderen in Nederland een Art Kid willen zijn". En wat serieuzer: „Het programma maakt kinderen op een leuke, ludieke manier vertrouwd met beeldende kunst. Jongeren gaan weinig naar een museum of galerie, daar moet verandering in ko men". Of dét lukt moet nog blijken, de opzet van het progratnma ziet er in elk geval prima uit. In elke uitzending gaat een clubje van vier jonge kinde ren, 'de Art Kids op pad. Het viertal is in het vrolijke gezel schap van het duo 'Circus Cus- ters'. In de eerste uitzending wordt een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum in Am sterdam waar 'De Nachtwacht' van Rembrandt op jolige wijze wordt beschouwd. Lokatiebezoeken worden afge wisseld met beelden uit de zaal, waar speciaal voor de se rie geschreven liedjes worden gezongen. Die liedjes zijn niet alleen leuk, ze zijn ook leer zaam. Circus Custers besluit elke aflevering met een op dracht aan de kijkbuis-kinde- ren; de beste inzendingen wor den beloond. Art Kids is een ongekunsteld kunstprogram ma waarin kinderen zich on geremd uiten. De spontane presentatie van de mannen van Circus Custers doet hier nog een schepje bovenop. Herman Brood In de tweede aflevering komt de artistieke duizendpoot Her man Brood in beeld. Hij geeft de Art Kids een demonstratie van zijn werk, zo spuit hij een auto onder met allerlei ge kleurde vloeistoffen. „Herman Brood is- goed", zegt Hanny Beerens. „Zijn werk is heel speels en ongeremd, waardoor we in die aflevering makkelijk een brug kunnen slaan naar de kunstenaars van de CO- BRA-groep, met mensen als Karei Appel en Lucebert". Natuurlijk komen ook klassie ken als Piet Mondriaan en de Utrechtse bèeldhouwer Pieter d'Hont aan bod. Maar ook deze 'zware materie' wordt op een luchtige, leuke manier ge bracht. De schilder Piet Mon driaan bijvoorbeeld wordt te genover het fenomeen grafitti geplaatst. Hanny Beerens heeft hier doelbewust voor ge kozen: „Achter het werk van Mondriaan schuilt een hele in gewikkelde kunsttheorie. Over elk schilderij heeft hij lang en diep nagedacht. Ter wijl grafitti juist een ontzet tend spontane uiting van kunst is. Hiermee laten we de kinderen zien dat beeldende kunst ook gewoon leuk kan zijn, het hoeft allemaal niet zo Het duo 'Circus Custers' met twee Art Kids voor het Rijksmuseum in Amsterdam. Het meisje (rechts) Roos, geeft morgenavond héér kijk op de Nachtwacht. FOTO: PR moeilijk. De drempelvrees voor kunst moet worden over wonnen, en waar kun je dan beter beginnen dan bij kinde ren?." ELKE SWART 3 van het Residentie Orkest i werk van Saint-Saöns, Joli- tvel en Chausson in de Phi- il in Den Haag. Gisteravond. grote charme van de con- door leden van het Re- ntie Orkest is dat het spe- an kamermuziek in wat bezetting dan ook steeds jelijk is. Het interessante nse programma van gister- nd toonde dat opnieuw aan de combinatie van harp viool in de Fantasie van ït-Saëns, de bekende Intro- tion van Ravel voor harp, klarinet en strijkers en concert van Chausson voor de eeuwwisseling werden de wat latere 'Cinq incan- ons' voor fluit-solo van Jo- toegevoegd. wel Zino Vinnikov de lpartijen in de stukken Saint- Saëns en Chausson tekend speelde had het te weinig uitstraling om romantische golven die uit- ling te geven die zo ken- rkend is voor deze muziek, 'endien werkte de akoe- k in zijn nadeel in het stuk i Saint-Saëns waardoor ol- en harpklank slecht ngden en de viool wat gal- rig klonk. Meinders stond g voor een bevlogen af-en rollend passagewerk in overladen concert van ausson en ook het strijk- artet weerde zich geducht. u hadden zij met al hun in- nningen en hun grote inzet ider succes met dit stuk met Ravels 'Introduction', kostelijke werk met zijn 1 verlangen en zijn schitte- e instrumentatie won het c avond met gemak van de iere stukken. Koos Verheul telde de 'Cinq incantations' lavolgbaar zuiver in fraaie tn en fraseringen, maar betoveren kon hij het pu- L er niet mee. t bij bliift na een dergelijk irt is aat deze Franse mu- nauwelijks sombere mo uten kent en eigenlijk 's in brede fraseringen sensueel verlangen uit- ialt. ERIK BESIER Bil DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA OPERAKOOR VOOR DE RECHTER: AMSTERDAM Of de meerderheid van het koor van de Nederlandse Opera zal meewerken aan de uit voering van de tweede symfonie van Mahler (half november in Am sterdam en Utrecht) in sa menwerking met het Ne derlands Philharmonisch Orkest en het Toonkunst koor, hangt af van een be slissing van waarnemend president van de Amster damse rechtbank mr. J. Vrakking. De Nederlandse Toonkunste- naarsbond (NTB) en 39 van de 52 leden van het koor van de Nederlandse Opera probeer den gisteren via een kort ge ding tegen de directie van de Nederlandse Opera te voorko men dat ze moeten meewer ken aan de repetities en de uitvoering. De eisers willen niet samenwerken met een amateurkoor, in dit geval het Toonkunstkoor. Hun advocaat, mr. M. de Mi randa, legde tijdens de zitting uit dat in de symfonie van één koorpartij sprake is, de koren verliezen hun eigen stem in het geheel. Het eindresultaat kan nooit de kwaliteit krijgen van een professioneel koor, zo stelde de raadsman. Volgens hem loopt het prestige van het Operakoor als professioneel koor en daarmee het prestige van de koorleden zo gevaar. De Miranda zei dat er geen ar gument of noodzaak te vinden is voor het inzetten van een amateurkoor. Het operakoor beschikt over een extra koor dat geheel uit professionele zangers bestaat. Dat zou kun nen worden ingezet. De raadsman van de tegenpar tij, mr. B. ter Haar, constateer de dat de reglementen waarop de koorleden zich beroepen zeer verouderd zijn. Hij noem de de houding van de eisers hooghartig, aanmatigend en kleinburgerlijk en een beledi ging voor het Toonkunstkoor en het Nederlands Philharmo nisch Orkest. Ter Haar wil de koorleden dwingen mee te werken op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden voor iedere dag dat zij in gebreke blijven. Ver der moeten de leden zich ont houden van elke actie die on gestoorde uitvoeringen kun nen belemmeren. De leden van het Operakoor moeten in dit geval 100.000 gulden beta len voor iedere overtreding. De woordvoerder van de Ne derlandse Opera heeft meege deeld dat de uitvoeringen in elk geval door zullen gaan. Mr. Vrakking doet uitspraak op dinsdag 23 oktober. EXPOSITIES HANNY RENEMAN EN FRANK VAN DEN HEUVEL Sytsema Galleries, Aert van der Goesatraat 15, Den Haag. Hanny Re- neman (schilderijen en werken op papier). Geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 18.00 uur. Zaterdag en zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur. Tot en met 31 oktober. Statengalerie, Van Boetselaerlaan 118, Den Haag. Frank van den Heu vel (schilderijen). Geopend van don derdag tot en met zaterdag van 11.00 uur tot 18.00 uur. Tot 11 no vember. Een schilderij van Hanne Reneman dat te zien is bij Sytsema Galleries. FOTO: PR Het Statenkwartier kent twee galeries voor moder ne kunst, op dit moment hebben zij allebei werk in huis van kunstenaars die zich laten inspireren door het landschap en daarvan een persoonlijke, abstracte weergave maken. In de Statengalerie zijn sobere en donker getinte schilde rijen te zien van Frank van den Heuvel. Hij legt plekken vast waar de ele menten op elkaar botsen, bijvoorbeeld land en wa ter bij de oever van een rivier. Bij Sytsema Galle ries hangen 'werken op papier' van Hanny Rene man die zij in de Ardèche maakte en ook twee grote doeken waarvoor zee en strand mede een inspira tiebron waren. Beide kunstenaars abstraheren het tastbare landschap. Niet veel herrinnert er nog aan; misschien het kleurgebruik (veil donkere aardkleuren) en een enkel vaag te herkennen element zoals een riviertje of een heuvel. Het werk is her metisch en vraagt van de be schouwer inspanning om de gelaagdheid ervan te door gronden. Ardèche Hanny Reneman (1947) woont in Delft en heeft haar atelier in Scheveningen. Ze exposeert sinds 1980, de laatste jaren be gint haar ster te rijzen. Zo kreeg ze een prijs tijdens de Haagse Salon '88 en werd dit jaar bekroond op een expositie ter gelegenheid van het jubile um van Bronovo. Verder werd er een litho van haar opgeno men in de Grafiekkalender 1991 van Inkt. Geen spectacu laire doorbraken, maar een te ken dat haar consequent vol gehouden manier van werken toch begint op te vallen. De expositie bij Sytsema be staat uit recent werk. Deze zo mer werkte Hanny Reneman voor de derde keer in een boerderij in de heuvels van de Ardèche. Ze maakte hier een serie 'werken op papier' met acryl, potlood en krijt. Twee grote doeken getiteld 'Wa ter I en Water II' werden in haar Scheveningse atelier ge maakt. Hanny Reneman laat nu in vergelijking met voor gaande jaren meer lichte kleu ren toe. Binnen haar werk zijn de recente doeken bijna fri vool te noemen, hoewel de ba sis nog altijd uit de kleuren zwart en grijs bestaat. Er zijn een paar dingen waar aan valt af te lezen dat Hanny Reneman kwaliteit heeft. Op haar doeken gebeurt erg veel: ze zijn gevuld met talloze vor men, lijnen en kleurvlakken. Het is een waagstuk om een doek zo vol te stoppen. Hanny Reneman weet echter die losse elementen precies goed te do seren en in relatie met elkaar te brengen. Hoewel het er een drukte van belang is, blijft zo'n doek toch in balans. Daarbij heeft ze een mooie techniek en de vaardigheid de juiste kleuren te combineren. Ze brengt de verf verdund en transparant op het doek waar door sommige werken een frê le uitstraling krijgen. Dat is nogal paradoxaal, omdat ze toch veel 'zware' kleuren heeft gebruikt. De beschouwer kan lang naar deze werken kijken en er steeds nieuwe elementen in ontdekken, zonder dingen tegen te komen die gaan irri teren. Ook die ervaring doet* vermoeden dat er iets goeds werd gemaakt. In de Statengalerie exposeert de Brabantse kunstenaar Frank van den Heuvel (1954). Zijn werk was al eens te zien in het Van Abbemuseum in Eindhoven en hij deed vorig jaar mee aan een groepsten toonstelling van Brabantse kunstenaars die in een aantal Japanse steden werd getoond. Toch kan Frank van den Heu vel niet bogen op een lange lijst exposities, daar is mis schien wel een verklaring voor. Hij doet geen pogingen de kijker tegemoet te komen: zijn schilderijen maken een zware en ontoegankelijke in druk. Donkere kleuren domi neren en er is weinig variatie aan vormen of beeldbepalende elementen. Anders gezegd: het oogt wat saai. Nadere bestudering leert dat de schilder heel minutieus te werk is gegaan. Het hand schrift ziet er precies en zuiver uit. Geen wilde door emoties gedreven penseelstreken, maar laag na laag beheerst op gebrachte verf. Op de grote doeken levert dat soms een mooi resultaat op. Grote kleur vlakken stuiten op elkaar of vloeien in elkaar. Met de we tenschap dat de schilder het landschap als uitgangspunt neemt, valt hierin wel het grensvlak van water (rivier of zee) en land te zien. Op een enkel schilderij ontstaat zelfs de illusie van een stromend ri viertje met oevers. Frank van den Heuvel presen teert de werken op een opval lende manier. Hij heeft twee luiken gemaakt, waarbij beide panelen een andere afmeting hebben en op een a-symmetri sche manier tegen elkaar zijn geplaatst. Een klein vierkant doek rust bijvoorbeeld op de hoek rechtsboven van het groot paneel. Uit die construc ties blijkt eens te meer dat het thema van dit werk de 'grens' is. Zoals binnen de schilderijen grote kleurvlakken aan elkaar grenzen, zo sluiten steeds twee of drie panelen bij elkaar aan, met ook hier weer een duide lijk grensvlak. Het werk is uit tegenstellingen opgebouwd waarbij de kunstenaar de krachten in balans probeert te brengen. Het geschuif met die panelen van verschillende af metingen doet echter wat ge kunsteld aan. Op een paar doeken weet Frank van den Heuvel te overtuigen. Daar be reiken goed kleurgebruik en een eenvoudige compositie een mooie eenheid. Te vaak echter wekken de doeken de sugges tie van diepgang, terwijl er ook bij zorgvuldige bestude ring weinig valt te beleven. HANS OERLEMANS AMSTERDAM Minister d' Ancona (cultuur) toon de zich gisteravond in het Amsterdamse Paradiso te vreden over de groeiende belangstelling bij de me dia voor de Nederlandse popmuziek: „Dat is een wat optimistischer geluid dan een tijdje geleden toen ik er nog mijn be zorgdheid over uitte dat er aan die belangstelling iets schortte." De minister zei dit tijdens de presentatie van de eerste 'En cyclopedie van de Nederlandse Popmuziek 1960-1990'. Op ini tiatief van de Stichting Pop muziek Nederland wordt in dit met veel foto's opgesierde naslagwerk een overzicht ge geven van de snelle ontwikke lingen binnen het vaderlandse popwezen. De bewindsvrouw kreeg het eerste exemplaar aangeboden. D' Ancona noem de het bovendien verheugend dat ook internationaal de inte resse voor het gevarieerde Ne derlandse popaanbod lijkt toe te nemen. Eind dit jaar wor den de resultaten bekend van een onderzoek naar de natio nale en internationale mark tsituatie. Dat is mede door de overheid gefinancierd. De re sultaten kunnen mede richting geven aan de toekomstige be moeienis van de overheid met de pop, aldus de minister. Pop muziek is een wezenlijk on derdeel van onze cultuur ge worden en alleen al om die re den kan de overheid er niet meer om heen, zo voegde zij eraan toe. Esquireprijs journalistiek voor Hofland AMSTERDAM De journalist Henk Hofland heeft de Esquire prijs voor de journalistiek, groot 10.000 gulden, gekregen. Dat werd gisteren in Amsterdam bekendgemaakt tijdens de presen tatie van het-eerste nummer van de Nederlandse Esouire, een blad dat geënt is op de formule van de bijna 60 jaar oude Ameri kaanse Esquire. Hofland kreeg de prijs, omdat hij volgens jury voorzitter Chr. de Ruig „als een oplettende toeschouwer de straat opgaat", wat zowel beschrijvingen oplevert van het Am sterdamse straatleven als reportages uit New York en Oost-Eu ropa. Esquire, uitgegeven door Cascade Magazines, de vroegere uitge verij 'De Vrijbuiter', afficheert zich als een blad voor de boven laag van het 'vaderlandse manvolk'. Het omslagverhaal is een interview van John Jansen van Galen (ex-Haagse Post) met Leo Beenhakker, de gewezen coach van het Nederlands elftal. De Nederlandse Esquire wil eveneens als de Amerikaanse 'vader' veel literatuur bieden. Internationale school voor nieuwe muziek in Rotterdam ROTTERDAM Rotterdam krijgt een International School for New Music (internationale school voor nieuwe muziek). de Amerikaanse componist dirigent Bob Brookmeyer zich bezighouden met de oprichting van de school. Brookmeyer is per 1 november van dit jaar aangesteld als artistiek leider van de Lichte Muziekopleidin gen van het Rotterdams Con servatorium. Het initiatief beoogt een aanvulling te ziin op nationale en internationale muziekvakinstituten. Brook meyer koos voor de naam 'New Music', omdat jazz vol gens hem een te-beperkte term

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9