)uitsers strijden om 'hun' huis Restaurants Baghdad nog elke avond vol Franse politie ontruimt Libanese ambassade Parijs V willen ndaag itwoord in Israël Nobelprijs scheikunde voor Amerikaan Corey [ÏTENLAND CcidócSotvumt DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 PAGINA 5 fikaanse landen |len vredesmacht li EG in Rwanda SSEL De Ugandese, Rwan- [en Tanzaniaanse presidenten In voorgesteld dat een even- ~staakt-het-vuren in Rwanda toezicht komt te staan van vredesmacht van de twaalf >n van de EG. De Rwandese lent Juvénal Habyarimana zei de Belgische premier Wil- Martens te hebben gezegd dat t over een dergelijke macht in inia eens was geworden met Jgandese collega Museveni en [assan Mwinyi van Tanzania. „Raoul Wallenberg is in 1947 gefusilleerd" LONDEN De Zweedse diplomaat Raoul Wal lenberg is in 1947 in de Sovjetunie gefusilleerd. Dit zegt de naar Groot-Brittannie overgelopen KGB-agent Oleg Gordievsky in de Londense Ti mes. yolgens het bericht van de Times, die dage lijks ook passages publiceert uit het deze week verschijnende boek van Gordievsky over de KGB, werd de diplomaat kort na de intocht van het Rode Leger in Budapest naar de Sovjetunie afge voerd. De diplomaat-zakenman, die duizenden Hongaarse joden uit handen van de nazi's wist te houden door hen Zweedse uitreispapieren te ge ven, kreeg in de Sovjetunie volgens de ex-KGB- man „niet later dan 1947" de kogel. De Sovjet-au toriteiten stelden in 1957 dat Wallenberg tien jaar daarvoor in de Loebjanka-gevangenis in Moskou onder onbekende omstandigheden was overleden. 'Vijfde dubbelspion' noemt onthulling publiciteitsstunt PARIJS John Cairncross heeft in een in terview met de Franse krant Le Monde de beschuldiging tegengesproken dat hij de 'vijf de man' was in de roemruchte Britse groep dubbelspionnen die elkaar op de universiteit van Cambridge leerden kennen. Vanuit zijn Zuidfranse woonplaats Saint An- tonin liet de 77-jarige Brit weten dat hij de vier, Kim Philby, Guy Burgess, Donald Ma- cLean en Anthony Blunt - inmiddels allen overleden - weliswaar persoonlijk heeft ge kend, maar dat hij pas na hun ontmaskering wist dat zij voor de Sovjetunie spioneerden. Hij deed de onthulling, die staat in een deze week verschijnend boek van de hand van de vroegere KGB-agent Oleg Gordievsky, af als een publiciteitsstunt. Offensief in El Salvador SAN SALVADOR De Salvadoraanse guer rillabeweging FMLN heeft vandaag posities van het regeringsleger in de hoofdstad San Salvador aangevallen. Daarbij is één gewonde gevallen en werd een helikopter beschadigd. De aanval ging gepaard met krachtige ontplof fingen die bijna drie uur lang door de hele stad waren te horen. Helikopters van het re geringsleger vlogen over de stad. Vice-premier Rusland treedt af MOSKOU De vice-premier van de Russi sche Federatie, Grigori Javlinski, is gisteren afgetreden. Hij deed dat uit onvrede met het compromisvoorstel voor het omvormen van de economie dat president Gorbatsjov een dag eerder presenteerde. Javlinski was met Stanis- lav Sjatalin samensteller van het radicale plan voor de overgang naar een markteconomie. Javlinski motiveerde zijn vertrek met de vrees dat door het voorstel van Gorbatsjov de uitvoe ring van zijn eigen plan „onrealistisch" is ge worden. Eerder had Boris Jeltsin, de president van de republiek Rusland, laten weten dat hij per 1 november wil beginnen met het radicale programma, dat voorziet in een omvorming van de logge Sovjeteconomie binnen 500 da gen. Gehandicapte Duitse jarenlang in hok BREMEN Een Duitse moeder heeft haar geestelijk gehandicapte 33-jarige dochter jarenlang gevangen gehouden in een houten hok in haar woning in Bre men. Het slachtoffer werd door de politie naakt in de met uitwerpselen vervuilde kooi aangetroffen. „De vrouw zat op een ontzettend smerige luier te kauwen en stootte ongearticuleerde geluiden uit", al dus een politiewoordvoerder. De politie was door buren ingeschakeld omdat de bejaarde moeder een dag lang niet was ge zien. Politie-agenten troffen haar dood aan in haar slaapkamer. Naast het bed stond het hok met de gehandicapte doch ter die inmiddels naar een verpleeghuis is gebracht. LIJN In de Trell- er Strasse in de ge- jke Oostberlijnse bui rijk Pankow gaat het i van alledag gewoon De huizen verschil- nauwelijks van de en in vergelijkbare arende buitenwijken ;t westelijke deel van tad. Voor de meeste duitsers waren ze on- ikbaar; de mensen die ronen hebben dat te ;en aan hun goede ecties binnen de par- met de autoriteiten. afgelopen paar weken de straat echter gecon fronteerd met een niet aflaten de stroom bezoekers: vroegere huiseigenaars uit het Westen die erop stonden 'hun' huis weer te zien. Zoveel Mercedes- sen reden af en aan dat de buurtbewoners wacht gingen lopen om de nieuwsgierige vroegere eigenaars buiten ae deur te houden^ Zaterdag was het de uiterste datum dat die genen die een eigendom in het Oosten willen terugvorderen een verzoekschrift konden in dienen voor restitutie of com pensatie. Voor de door Bonn opgelegde datum was het een ware stormloop; uiteindelijk zijn er meer dan een miljoen verzoe ken zijn ingediend voor eigen dommen variërend van het kasteel van de voormalige mi nister van staatsveiligheid tot kleine appartementen. De ei gendommen zijn voor 1945 in beslag genomen door de nazi's of na 1949 tijdens massale landhervormingen door het Oostduitse communistische re gime. Ook de eigendommen van mensen die later naar West-Duitsland vluchtten werden geconfisceerd en aan de staat teruggegeven. De mensen die hun land of huis verloren hebben tijdens de Sovjetbezetting van 1945 tot 1949 kunnen geen gebruik ma ken van de restitutieregeling. Dit is een van de voorwaarden die het Kremlin gesteld heeft bij de Duitse hereniging. De betrokken eigenaars, veelal grote landeigenaars, zijn hier over helemaal niet te spreken. Appartementen De Trellborhger Strasse is een typisch voorbeeld van de ei gendommen die de mensen graag terug willen; de huizen zijn goed gelegen en zijn goed onderhouden te midden van het verval in het Oosten. De vroegere eigenaar van het grootste huis in de straat, dat nu is opgedeeld in zeven ap partementen, is een advocaat uit Kiel die Oost-Duitsland in 1950 verlaten heeft. De grens was nog geen twee weken open toen hij voor de deur stond om de bewoners te in formeren dat hij zijn huis te rugwilde. „De hele zaak is emotioneel geladen", vertelt Rosa Klemm die in het huis woont. „De mensen die het gevoel hebben dat ze verdreven zijn door de communisten geven ons, de huidige huurders, de schuld van wat er met hen is ge beurd". De eigenaar opende zijn cam pagne met een brief aan alle bewoners waarin hij hen be schuldigde van medeplichtig heid in het „criminele commu nistische regime" en heeft sindsdien op de drempel ruzie staan maken met de huurders. „Praat mij niet van een vere nigd Duitsland, broeders en zusters", zegt Frau Klemm. Ze heeft een aanzienlijk bedrag en vele jaren geïnvesteerd in het moderniseren van haar flat. „Ik denk niet dat de haai en weten hoeveel pijn ze ver oorzaken. Hier in het oude Oost-Duitsland leefden we voor onze stek, voor ons huis. Ik heb al mijn tijd gestoken in het opknappen van mijn huis. Het kostte alleen al jaren om het materiaal en de werkmen sen te krijgen". Volgens het een wordings ver drag hebben de vroegere eige naars recht op restitutie of, als het eigendom legaal in andere handen is overgegaan, com pensatie. De stadsraad van Berlijn begon gisteren met het doorploegen van 150.000 claims op huizen in de stad. De regering denkt dat het 15 tot 20 jaar zal kosten om alle ver zoeken weg te werken. ANNE McELVOY (c) The Times J Y ORK JERUZA- De secretaris-ge il van de Verenigde ;s, Javier Perez de verwacht uiter- vanavond een ant- d van Israël over een rzoekscommissie van N. et, dan neemt hij in elk toch een besluit over het van de delegatie die in löóse taat het bloedbad in alem zou moeten gaan zoeken. Vorige week it de Israëlische politie op 1 nd de Tempelberg 21 Pa- ïen dood. De Israëlische 'ier, Yitzhak Shamir, gaf en in een brief aan de I ikaanse president, Geor- 'ish, uitleg over het Israë- II standpunt in het conflict 'le Verenigde Naties. Sha- stelde daarin een soort 'romis voor. Zoals de on- van buitenlandse Benjamin Natanyahu, al deed stelde Shamir 1 dat Perez de Cuellar bij apportage aan de Veilig- Gaad over de voorvallen i Tempelberg zich zal ba- op informatie van de Is- I ehe onderzoekscommissie in de VN-functionarissen II in Israël zijn. Met het lve voorstel tracht Israël 'elijk zijn goede wil te to maar ook de Israëlische 1 ireiniteit te bewaren. oul: aanval identen op i-ambassade UL Radicale studenten i en vanochtend de Ameri- se ambassade in de Zuid- tanse hoofdstad Seoul Volgens de poli- aiel er één gewonde onder i nvallers; aan de ambassa- geen noemenswaardi- i chade toegebracht. Het v st van de studenten was Iht tegen de Uruguay- b', het multilatere han- verleg dat de internatio- handelsbarrières moet lten. Herdenking aardbeving Maria Salgado veegt een traan weg tijdens een gebedsdienst naast de Nimitz Freeway in Oakland. De snelweg stortte vorig jaar in tijdens een zware aardbeving in het noorden van Califor- nië, waarna Salgado als Rode-Kruisvrijwilligster dertien dagen lang noodhulp verleende. foto- afp (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD Terwijl soldaten en oorlogstuig in de Saudische woestijn worden verzameld en voorbereidingen worden getroffen voor een oorlog met Irak, halen de inwo ners van de Iraakse hoofdsatd Baghdad hun schouders op en wijden zich aan hun dagelijke be slommeringen. De restau rants langs de oevers van de Tigris zitten zoals altijd tot ten minste negen uur 's avonds vol en serveren hun specialiteit: gebakken vis. Na het diner begeven veel mensen zich naar de bars die enkele uren langer open zijn. De straatverlichting brandt de gehele nacht. Er zijn weinig aanwijzingen dat de inwoners in de stad van vier en een half miljoen zich bedreigd voelen door de mogelijkheid van oor log. Sommigen spreken van fatalisme, of misschien een ge voel van onkwetsbaarheid. De voedselmarkten zijn open en er is een voortdurende aan voer van levensmiddelen. Textiel- en schoenenwinkels lijken minder zaken te doen. In de bazaar beschikken win kels nog steeds over voorraden ingeblikt voedsel, waaronder rundvlees, maïs en perziken. Fruit, zoals appels en sinaasap pels, is schaarser. Pepsi-cola is overal in ruime mate verkrijg baar. Sinds het begin van de blokkade zijn veel belangrijke soorten medicijnen uit de dro gisterijen en de apotheken verdwenen. De regering heeft negen levensmiddelen en con sumptieartikelen gerantsoe neerd: rijst, suiker, tarwe, bak olie, thee, zeep, waspoeder, ge droogde bonen en poedermelk. „De voedseltekorten hebben ongetwijfeld hun effect, maar zijn nog niet echt pijnlijk", al dus een Irakees. „Wij raken eraan gewend minder te eten dan het lichaam nodig heeft. Tegelijkertijd sterft er nie mand van honger en wordt er niet om voedsel gevochten". Spion Een ambtenaar van het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn is ruim twee weken geleden gearresteerd op ver denking van spionage voor Irak. De man werd op 2 okto ber aangehouden wegens het verstrekken van vertrouwelij ke informatie aan de militaire inlichtingendienst van Irak. Het is drie Britten gelukt over land uit Irak naar Saudi-Ara- bië te vluchten. De drie man nen kwamen maandag na een lange tocht door de woestijn aan in Arar in Saudi-Arabië, aldus de bronnen. Het is niet bekend hoe het de Britten is gelukt om langs Iraakse con troleposten te komen. De drie, die niet in de openbaarheid willen treden, zouden nu door vliegen naar Londen. Het zou gaan om twee medewerkers van een ziekenhuis in Bagh dad en een zakenman. Eerder deze maand wisten drie Britten en twee Fransen over zee uit Irak weg te ko men. In Irak en het door Irak bezette Kuwayt zitten nog dui zenden westerlingen vast. Iran heeft een ambassadeur benoemd in Irak. Ambassa deur Mohammed Kazem Khonsari zal zijn post in Bagh dad binnenkort betrekken. De benoeming komt enkele dagen nadat de twee landen bekend maakten de diplomatieke be trekkingen te hervatten. PARIJS De politie van Parijs heeft vanmorgen een twintigtal aanhangers van de Libanese generaal Michel Aoun uit de am bassade van Libanon ge zet. Aouns aanhangers wilden het vertrek afdwingen van de generaal, die zaterdag in Bayrut naar de Franse am bassade vluchtte en politiek asiel kreeg. Aoun mag van de Libanese regering het land niet verlaten, omdat men hem voor het gerecht wil brengen wegens verduis tering van overheidsgeld. De Libanese president, Elias Hrawi, zei gisteren dat hij de milities in Libanon binnen zes maanden wil ontmante len. „De volgende fase wordt zeer kritiek. Wij zullen van een staat van oorlog naar een toestand van vrede en een heid gaan", aldus Hrawi. Verscheidene Libanese en westerse bronnen in Bayrut hebben gisteren melding ge maakt van' een bloedbad dat zaterdag zou zijn aangericht op Dahr al-Wahsh, een heu vel aan de oostkant van Bay rut. Tientallen Syrische sol daten zouden in een hinder laag zijn gelopen, toen solda ten van generaal Aoun eerst met een witte vlag te kennen gaven dat zij zich wilden overgeven en vervolgens het vuur op de Syriërs openden. Met name dit incident zou verantwoordelijk zijn voor een veel hoger dodencijfer. Ongeveer 700 Syrische solda ten zouden bij de gevechten van zaterdag zijn gesneuveld en niet rond de 200, het getal dat aanvankelijk werd ge noemd. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Marga en Willy hebben gelegenheid genoeg gehad om Jimte, waar zij gevangen zijn gehouden, te bekijken. „Dit fit een soort bergruimte te zijn", zegt Marga, „er ligt overal idschap. Kijk, daar liggen ook een paar kikvorspakken. Die sn we al vaak bekeken, want met die dingen aan kun je i lang onder water zwemmen. En achter in dit hok is een put, irschijnlijk met de zee in verbinding staat. Maar ja, wij dag en nacht bewaakt en kregen geen gelegenheid het eens te proberen", besluit ze lachend. Kikvorspakken? Rob heeft er wel eens van gehoord, maar hij heeft er nog nooit één aan gehad. Maar dat is dé kans. Te meer omdt ze nu ieder ogenblik Harries en zijn mannen terug kunnen verwachten. Rob en de meisjes wringen zich snel in zo'n wonderlijk costuum en dan lo pen ze naar de put. 't Is een hachelijk avontuur, denkt Rob, maar een andere mogelijkheid ziet hij ook niet.... Jungle mode Een model toont de jungle mode van Lolita Lempicka, be staande uit een groen linnen topje met borduursels dat wordt gecombineerd met een 'gebladerde' minirok en bij passende gevederde hoed. Het ensemble maakt deel uit van de collectie voorjaars- en zomerconfectie van Lempicka die gisteren in Parijs werd gepresenteerd. foto: ap LeDucTho Vietnamese leiders bewijzen de zaterdag overleden communistische leider Le Due Tho de laatste eer. De 79-jarige Le Due Tho werd ooit samen met Henry Kissinger voorgedragen voor de Nobel prijs voor de Vrede, maar hij weigerde deze onderscheiding. foto: afp Premier Oekraïne tot aftreden gedwongen MOSKOU De Oekraï ense premier Vitaly Masol heeft onder druk van we kenlange studentenprotes ten besloten op te stappen. Gisteren gingen in de hoofd stad Kiev 100.000 studenten de straat op om het aftreden van Masol te eisen. Het was de grootste demonstratie sinds het begin van de pro testen, twee weken geleden, waarvan ook hongerstakin gen en schoolstakingen deel uitmaakten. Masol heeft pre sident Leonid Kravtsjoek van zijn besluit op de hoogte hebben gebracht. De 62-jari- ge Masol was sinds juni pre mier. De Oekraïne is een van de Sovjetrepublieken die streven naar grotere onaf hankelijkheid ten opzichte van Moskou. STOCKHOLM De No belprijs voor de Scheikun de 1990 is toegekend aan de Amerikaan Elias James Corey, zo heeft de Zweed se Koninklijke Academie van Wetenschappen giste ren in Stockholm bekend gemaakt. Corey, die werkt aan de uni versiteit van Harvard, krijgt de prijs van 710.000 dollar vanwege zijn „meesterlijke werk ter ontwikkeling van or ganische synthese". Zijn werk heeft het mogelijk gemaakt bepaalde farmaceutische pro- dukten en nieuwe, eenvoudi gere methoden te ontwikkelen ter vervaardiging van synthe tische verbindingen, aldus de Academie. Professor Corey, die in 1928 werd geboren, ont wikkelde ongeveer honderd belangrijke natuurlijke pro- dukten, zoals de actieve stof in het sap van de Gingko-boom, die in de volksgeneeskunde in China wordt gebruikt. Natuurkunde De Amerikanen Jerome Friedman en Henry Kendall en de Canadees Richard Tay lor zijn gisteren onderscheiden met ae Nobelprijs voor natuur kunde. De arie werden ge roemd wegens hun baanbre kend onderzoek op het terrein van de elementaire-deeltjesfy- sica, met name hun bijdragen tot de ontwikkeling van het zogeheten quark-model, de hypothetische bouwsteen van elementaire deeltjes. Hun on derzoekingen hebben aange toond dat er kleinere deeltjes zijn dan neutronen en proto nen. Friedman (60) en Kendall (63) zijn als hoogleraar natuur kunde verbonden aan het Massachusetts Institute of Technology (MIT). Taylor (60) is hoogleraar natuurkunde aan de Stanford universiteit in Ca- lifornie.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5