„Houd eigen organisaties in stand Bijbelse planten bij elkaar in boek Zorgen over tegenstellingen bij baptisten brieven van lezi kerk wereld Onderzoek opvatting Gutierrez gaat terug naar bisschop beroepingen CeidaeSoma mSr £eidóe (Sou/tait GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidóaOowiant DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 P, 1] Levens-wensverklaring' moet angst wegnemen UTRECHT „Zorgt u, voor zover dat in uw vermogen ligt, dat ik verder mag leven, mijn leven is te allen tijde zinvol". Dit staat in de Levenswensverklaring die de Nederlandse Patiën ten Vereniging (NPV) en de stichting Schuilplaats deze week presenteren op de beurs 'Wegwijs' te Utrecht. Volgens directeur G. van den Berg van de NPV is de levens verklaring een rechtsgeldige verklaring die in werking treedt als de ondertekenaar niet meer in staat is zijn of haar wil te uiten. Veel patiënten zijn, aldus Van den Berg, verontrust over be paalde ontwikkelingen in de gezondheidszorg. De zin van nei leven van de patiënt is voor veel medici maatgevend voor het al dan niet behandelen van de patiënt. „Patiënten achten dit in strijd met de bijbelse boodschap, dat God de schepper en on derhouder van het leven is. Zij hebben recht op bescherming van hun leven, ook als zij hun wil niet meer kenbaar kunnen maken. Ieder mens mag er ziin!" De levenswensverklaring heeft ten doel de angst die er door de huidige ontwikkelingen mogelijk bij de patiënt is ontstaan, weg te nemen, zodat de patiënt zich met vertrouwen binnen de hui dige gezondheidszorg kan laten behandelen. Beleefdheid kost niets en koopt alles MGR. BAR VOOR KATHOLIEKE LAND- EN TUINBOUW: ROELOF ARENDSVEEN „Houd vast aan uw identiteitsgebonden standsorganisatie". Dat advies gaf Mgr. R. Ph. Bör, bisschop van Rotter dam, gisteravond aan ruim 130 geboeid luiste rende leden van de L.T.B. (Land- en Tuin- bouwbond) uit de Kring De Meerlanden. „In uw specialisme is het nut tig en prettig om samen te werken met mensen die de zelfde uitgangpsunten en de zelfde optiek hebben", aldus mgr. Bör. Het was de bisschop bekend dat samenwerking tussen de diverse standsorganisaties mo menteel volop ter discussie staat. De gesprekken met de algemene standsorganisatie, de H.M.L. (Hollandse Maat schappij yan Landbouw) ver lopen beter dan die met de protestants-christelijke broe ders en zusters van de C.B.T.B. (Christelijke Boeren- en Tuinders Bond). Meerlan den-voorzitter C. van der Loos kondigde aan dat dit op middellange termijn conse quenties zal hebben. „Conse quenties die we van tevoren goed in overweging moeten nemen", aldus Van der Loos. De bisschop hield vast aan in standhouding van in ieder ge val de christelijke signatuur van de Land- en Tuinbouw Bond. In Europees verband moet de L.T.B. zich realiseren dat buiten Nederland wel veel Rooms-Katholieke standsor ganisaties blijven bestaan. Als fusie echter onvermijdelijk is dan is" de oprichting van een aparte sectie geloofszaken aanbevelenswaardig. L.T.B.-bestuurslid F. Hooger- vorst stelde voor om alleen de economische belangenbeharti ging van L.T.B.-leden te bun delen met die van andere standsorganisaties. Voor de sociale belangenbehartiging zou een aparte afdeling met een goed budget in het leven moeten worden geroepen. Dit leek de bisschop zo op het eerste gezicht een aanvaard bare oplossing, hoewel hij er niet zeker van was dat econo mische en sociale belangenbe hartiging kunnen worden ge scheiden. Hij besloot de iden titeitsdiscussie met het uit spreken van de hoop dat de geloofselementen binnen de L.T.B.-organisatie niet verlo ren zullen gaan. De bisschop ging voorts in op een aantal andere kwesties. Hij vertelde bijvoorbeeld dat buiten gebruik gestelde R.-K. kerken voortaan zullen wor den afgebroken of anders zo danig moeten worden be stemd dat de nieuwe bestem ming overeenkomt met de ka tholieke geloofsovertuiging. Dit betekent dat een voorma lige R.-K. kerk niet meer zal worden verbouwd tot bijvoor beeld een moskee of algemene jongerensociëteit. Mgr. Bar ging uitgebreid in op het gezinsthema. Naar zijn mening is het gezin nog steeds de hoeksteen van de samenle ving. „Dergelijke hoekstenen zijn onmisbaar, anders valt het huis in elkaar. Dat is niet zo omdat de kerk het zegt, maar simpelweg omdat het gezin het wezen van het leven Als invulling van een christe lijke opvoeding meende hij dat niets zó spreekt als het goede voorbeeld en het in liefde bij elkaar blijven. Veel belang hecht hij aan katholiek onderwijs. „Het leert de kin deren onder 'nee' te zeggen tegen de makkelijkste weg in het leven. LIMA De Vaticaanse congregatie voor de ge loofsleer heeft het onder zoek naar de opvattingen van de Peruaanse bevrij dingstheoloog Gustavo Gutierrez overgedragen aan aartsbisschop Augus- to Vargas Alzamora van Lima. Volgens een ver klaring van de aartsbis schop vindt het Vaticaan het beter dat de gesprek ken worden voortgezet tussen Gutierrez en zijn eigen bisschop. Het onderzoek naar de opvat tingen van de bevrijdingsthe oloog loopt al twee jaar. Gu tierrez wordt beschouwd als de vader van de bevrijdings theologie.Hij publiceerde in 1971 het standaardwerk 'Een theologie van de bevrijding' dat in vele talen, onder meer het Nederlands, is vertaald. Gutierrez schreef eerder dit jaar, dat hij sinds 1971 een „rijpingsproces" heeft doorge maakt dat tot wijziging van bepaalde theologische -stand punten en uitdrukkingen heeft geleid. Aartsbisschop Alzamora staat bekend als aanzienlijk behou dender dan kardinaal Juan Landazuri Ricketts, die eind vorig jaar aftrad als aartsbis- Gustave Gutierrez FOTO: PERSUNIE schop van Lima. Alzamora toonde zich tevreden over Gutierrez' verklaring, maar drong erop aan dat Gutierrez ook zijn boek uit 1971 zou herschrijven. Vooral de ge deelten over de zending van de kerk en de keuze voor het conflict in het bevrijdingspro ces van de armen zouden moeten worden gewijzigd, meende Alzamora. De aartsbisschop wil verder, dat Gutierrez voortaan al zijn publikaties vooraf aan hem voorlegt. Gutierrez liet twee jaar gele den weten, dat hij de kritiek van het Vaticaan op bepaalde vormen van bevrijdingstheo logie deelde en dat hij op grond daarvan enkele uit drukkingen had veranderd. Maar zijn theologie zou blij ven uitgaan van de positie van de armen. „Voor mij is het belangrijkste theologische en pastorale vraagstuk de so ciale gerechtigheid te verbin den met onze ervaring van de niet-verdiende liefde van God", aldus Gutierrez. De Peruaanse bevrijdingsthe oloog zegde vorige maand af voor de conferentie van het progressieve theologentijd- schrift Concilium in Leuven. Wegens de belabberde econo mische situatie in Peru was hij bezig gaarkeukens voor de armen te organiseren en hij vond het „onverantwoord" dat werk te onderbreken voor een theologisch congres. DEN HAAG De Unie Commissie het bestuur van de Unie van Baptistenge meenten maakt zich er zor gen over de groeiende tegen stellingen binnen de geloofds- gemeenschap. Dit schrijft de Unie Commis sie in haar jaarverslag dat aan de orde komt op de Algemene Vergadering van de Unie die op 25 en 26 oktober in de Open Hof-kerk te Deventer wordt gehouden. De Unie Commissie pleit ervoor om te praten over de onderlinge te genstellingen. Wel meent ze dat 'op een voorzichtige ma nier' grenzen afgebakend moeten worden die echter niet als een 'dwangbuis' mo gen functioneren. Eén van de tegenstellingen binnen de baptistengemeen schap die 12.359 leden telt, is de homofilie. De Utrechtse baptistenpredikant R. Vene- ma werd onlangs tijdens een buitengewone algemene le denvergadering van de 83 uniegemeenten in Hoogeveen niet erkend als voorganger in de Unie van Baptistenge meenten. Zijn erkenning werd met 127 tegen 78 stem men verworpen. De meeste baptistengemeenten hebben te veel moeite met ds. Venema's bereidheid homofiele relaties (van christenen) in te zege nen. Met name de tegenstemmers vroegen zich af of door dit be sluit van de algemene leden vergadering baptisten nog wel baptisten zijn of dat er een einde gekomen is aan. het fe deratieve karakter van de Unie. Zoals bekend hechten baptisten sterk aan de autono mie van de gemeente. Een ander pijnpunt in de bap tistengemeenschap is het blad van de Unie van Baptistenge meenten 'De Christen'. On langs stapte de Sneker baptis tenpredikant ds. K.M. Gerrit sen uit de redactie. Volgens hem wordt er censüur toege past. Hij doelt daarbij op het weigeren van kopij van orga nisaties als 'Ruimte' en 'Evan gelisch Beraad'. Dissonante geluiden worden, aldus Ger ritsen, niet op prijs gesteld. Artikelen waarin over het ac cepteren van homofilie ge sproken wordt of over de vrouw in het ambt zijn voor de redactie van De Christen onaanvaardbaar. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Sint Maartensdijk (deel- gem. Rehoboth) en Tholen (deelgem. Immanuel) J.K. Vlasblom te Ommen. Aangenomen naar Renswoude D.N. Verheij te Zijderveld. Bedankt voor Kamerik P. Molenaar te Lekkerkerk (deelgem. Het Ven ster); voor Uddel G.S.A. de Kengt te Putten. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Lelden drs. G.H. van der Bom, stud.pred. in de classis Maastricht (part-time). Beroepen te Heerjansdam drs. M. van 't Hof, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Meer grensverkeer van katholiek naar protestant dan andersom DEN HAAG In het Nederlandse clericale grensverkeer tussen de protestantse kerken en de Rooms-Katholieke Kerk over de afgelopen veertig jaar is de verhouding 7 - 5, waarbij het eerste cijfer slaat op priesters die pro testant werden. In België is de verhouding 10 - 0. Dit blijkt uit' een lijst van overgestapte predikanten en priesters die is gepubliceerd door ds. H. J. Hegger, direc teur van de stichting In de Rechte Straat en einderedac teur van het gelijknamige blad. Hegger zelf ex-priester en tamelijk militant verdediger van het reformatorische erf goed reageert op een op vattingen als zouden er meer protestantse geestelijken ka tholiek worden dan anders om. De Stichting van ds. Hegger houdt zich onder meer met de opvang van ex-katholieken; sinds de oprichting in 1958 werden honderdzestig ex- priesters geholpen. Daan Smit, de auteur van het boek tussen enkele planten die ook in de bijbel voorkomen. Op de voorgrond de Mariadistel (Sibybym Marianum), die wordt genoemd in Jesaja 34 13. Op de achtergrond een laurierboom (Laurus Nobilis), genoemd in psalm 37 35. FOTO: ANP AMSTERDAM 'Maar wee u, Farizeeën, want gij geeft tienden van de munt en de ruit en van alle kruiden en gij gaat voorbij aan het oordeel en de liefde Gods'. Aldus een citaat uit de bijbel, uit Lucas 11:42. Wie de Farizeeën zijn wëten we wel aardig goed, maar welke plant precies de 'ruit' is, daarover bestaat wat onzekerheid. Zelfs na het verschijnen van het lijvige naslagwerk 'Plan ten uit de bijbel' weten we het niet. Daarin wordt juist ver teld dat er wel zestig soorten van het geslacht 'ruta' zijn en welke precies wordt bedoeld in het Evangelie is niet duide lijk. In Nederland kennen we onder meer de wijnruit, de Ruta graveolens. Het boek werd gisteren gepre senteerd in Amsterdam, in de Hortus Botanicus van de Vrije Universiteit. Het is nog niet vaak voorgekomen dat er in het Nederlands taalgebied een speciale uitgave over bijbelse planten is verschenen. Wel zijn er verzamelingen bijbel teksten waarin planten wor den genoemd. Die vindplaat sen neemt de auteur van het boek, Daan Smit, de Hortula- nus van de VU en passant mee; hij geeft zelfs het com plete vers. Daan Smit heeft ook gepro beerd volksverhalen, gebrui ken en medicinale toepassin gen van de bijbelse planten te achterhalen. De oogst van die speurtocht is rijk. Zo weet hij te vertellen dat de ruit wel als voorbehoedmiddel-achteraf werd gebruikt en vele eeu wen gold het als een krachtig middel tegen besmettelijke ziekten. Bovendien dachten generaties mensen dat twee ruit-planten in de tuin de kat ten weren. Van de Libanonceder ver meldt Smit de tekst uit Psalm 92:13: 'De rechtvaardige zal groeien als een palmboom, op schieten als een ceder van de Libanon'. Hij vertelt erbij hoe koning Salomo duizenden ce ders van de Libanon liet ha len voor de bouw van de tem pel en voor zijn paleizen. Na hem hebben nog drieduizend jaar lang mensen de ceders van de Libanon gekapt, met als gevolg dat de eens zo rijk beboste gebieden er nu bij lig gen als een maanlandschap. Er worden pogingen gedaan om de streek te herbossen. Smit vertelt van iedere bijbel se plant hoe groei en eventue le bloei in Nederland kan; het blijkt dat veel bijbelse planten het goed doen als potplant in de huiskamer. Het prachtig geillustreerd boek verscheen ter gelegen heid van het honderdtienjarig bestaan van de Vrije Univer siteit en werd uitgegeven door de Vereniging voor christelijk wetenschappelijk onderwijs (de vereniging waarvan de VU uitgaat); Vrouwen VU- hulp en de Vrije Universiteit. Geldzorgen Overigens bleek gisteren dat het voortbestaan van de Hor tus in gevaar is. Door de nieu we wijze van universiteitsfi nanciering door de rijksover heid komt ër geen Haags geld meer voor zaken als de Hor tus, waar in totaal zesduizend plantensoorten groeien (waar van diverse met een interes sante commerciële betekenis) en jaarlijks door velen wor den bewonderd. Naast het geld dat de VU er zelf voor uitgeeff, moet er jaarlijks zo'n 275.000 gulden worden gevon den bij subsidiënten. Er zijn daartoe contacten gelegd met professionele bloemen- en plantenorganisaties zoals de Coöperatieve Bloemenveiling (VBA). Blanke NG-Kerk geeft toe aan ongenoegen onder legerpredikanten BLOEMFONTEIN Minder macht, meer' afstand tot de politiek en meer aandacht voor armoede, de gebrekkige huisvesting en het veelal slechte onderwijs in' Zuid- Afrika. De bevoorrechting van de blanken, die meer dan drie eeuwen heeft geduurd, loopt op haar einde, hield Heyns de synodeleden voor. Zij moeten nu leren hun politieke ver antwoordelijkheid te delen met mensen met een andere cultuur of levensbeschouwing. Die boodschap had prof. dr. Joh. Heyns voor de synode van de blanke Nederduits Ge reformeerde Kerk (NGK) die dezer dagen bijeen is. Heyns trad terug als voorzitter; in zijn plaats is prof. Pieter Pot- gier gekozen. De synode van de blanke kerk (met ongeveer 1,5 mil joen leden) zal zich onder meer bezighouden met een herziening van het rapport 'Kerk en Samelewing' dat in 1986 door de synode werd aanvaard en waarin de bijbel se rechtvaardiging van de apartheid werd afgewezen. Niet alle blanken accepteren de veranderingen binnen de NGK. Na de synode van 1986 hebben ongeveer 30.000 con servatieven de NGK verlaten en een eigen kerk gesticht. Legerpredikanten De N.G.-Kerk heeft besloten de verhouding tussen kerk en staat te onderzoeken, en daar bij vooral te kijken naar de plaats van de predikanten in het leger. et is de eerste keer dat deze kerk voorzichtig toegeeft aan de kritiek die de legerpredi kanten hebben laten horen. De predikanten hebben steeds meer twijfels over hun func tioneren in het Zuidafrikaan- se leger. Een toenemend aan tal heeft ernstige problemen met het uitdragen van het christelijk getuigenis in de krijgsmacht. Ook hebben en kele voorgangers kritiek geuit op het uitblijven van kerkelij ke eenheid met de zwarte NG-zusterkerken, die even eens in het leger actief zijn. Zonder enige discussie ging de synode bovendien akkoord met de aanstelling van een le gerpredikant bij de Zuidafri- kaanse veiligheidsdienst NIS, die meermalen betrokken is geweest bij acties tegen anti- apartheidstrijders. De NIS had dit verzocht omdat haar medewerkers door de aard van het werk vaak geen lid kunnen zijn van een gewone kerk. De kansen van Thatcher' De traditie van de vorige jaren trouw volgend, viii! keer het partijcongres van de Britse Conservatiev met de verjaardag van premier Margaret Thatcher, boliek behoeft al lang geen verduidelijking meer: h heersing van de partij blijft overweldigend, maar wordt, valt de leegte achter haar pas echt op. Hoe\ steeds strijdlustige premier van geen wijken wil volop denkt aan een vierde ambtstermijn, heeft ze bereikt waarop het zoeken naar een opvolger onvei wordt. Het jongste congres, van start gegaan zonder eenr ma, heeft overduidelijk aangetoond dat de vermoe de gelederen na elf jaar regeerwerk groot is. De over de wankele staat van de economie, de hoogsl sinds jaren, de affaire-Ridley, de herrie rond de „po de voorsprong van Labour in de opiniepeilingen he domper gezet op het enthousiasme. De kortstondij rond de toetreding tot het Europese Monetaire Stel; is al weer bekoeld door de waarschuwing van min financiën John Major, dat er voorlopig geen dalin enorme rentelast kan worden verwacht. De guns kiezers zal zich dus niet meteen ten gunste van de tieven keren. In een dergelijk klimaat kan de verdeeldheid snel ven komen. De manier waarop minister Major dooi malige minister van buitenlandse zaken, Sir Geoffr werd aangevallen voor zijn weigering definitieve t gen te doen over de Europese Monetaire Unie (I wellicht diepe gaten slaan. Howe's aanval laat tei moeden dat ook de volgende crisis van het kabinet- van Europese aard zal zijn. Met spanning wordt da gekeken naar de Europese top van december in Ro de monetaire unie ter sprake zal komen. Thatcher is ten zeerste beducht voor een herhf de valstrik van Madrid vorig jaar, toen Howe en de lige minister Nigel Lawson haar niets vermoeden voorakkoord over het EMS dwongen. Major en min buitenlandse zaken Douglas Hurd staan bekend a tactici dan Howe en Lawson, maar het moment wa dere beslissingen moeten worden genomen kan meer worden uitgesteld. Het bestaan van het kabi cher kan daarvan afhangen. Theoretisch heeft de premier nog tot juni 19S om verkiezingen uit te schrijven. Algemeen wori aangenomen dat zij dat tussen juni en oktober vol| zal doen. Het zal nog een lange weg. worden om c stand op Labour wat de gunst van de kiezers bet lopen. Maar ondanks de positie van de partij, staat Thatcher zelf er niet slecht voor. De Golfcrisis heel kans geboden zich weer op te werpen als een van ervaren wereldleiders. Daarvan heeft zij dankbaa: gemaakt om de „speciale relatie" als favoriete bö van Washington, die zij door de Duitse vereniging verliezen, weer te verstevigen. Een vierde ambtstermijn voor mevrouw That< daarom altijd nog waarschijnlijker dan een eerste bourleider Neil Kinnock, die tot dusver blijk geeft nig staatsmanschap. Het partijcongres heeft eens te vestigd dat de beste troef voor de Conservatieven Margaret Thatcher heet, maar geruststellend voor d toekomst is dat zeker niet. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ing> stukken te bekorten. Rode kaart Automobilisten die illegaal hun auto op de stoep of op een invaliden-parkeerplaats neer zetten, krijgen volgende week een gele kaart uitgereikt door enkele belangenverenigingen, aldus een bericht in de krant van dinsdag 16 oktober jl. Ik denk dat velen met mij zich niet meer verbazen over zo'n initiatief, maar zich met mij zullen afvragen: waar zijn we nu eigenlijk mee bezig en waarvoor betalen we voor of ficiële instanties zoals de poli tie? Kuntu mij één straat noe men waar geen auto's op de stoep staan? Ziet u fietsers stoppen voor licht? Moet u ook dik wijken voor fietsen i fietsen op de Lej V&D? En zet u ook met de ketting aan vast? Ach, ik kan zo even doorgaan, maa eindigen met deze o.a. die belangenvere Geef in plaats van g ten, de rode kaart aa veillerende agenten tie, die dit alles rustig door wandelen met de handen in d< Wat heet norm ver vaj P.G. Martens, DEN HAAG. -1 ZIE IK JE NOG 'S EEN KEER? WAT VIND JE VAN A yvtft MORGENMIDDAG IN DE hl A GLASBAK? DE GLASBAK SNAKT NAAR GLAS Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u Nab^zorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-gn per maand 24,85 per maand per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijs 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2