uisvuil van luid-Holland ellicht naar Leiden 6 9 12 15 Niet tegelijk )kkade aanse nzen ueheven raad opent deur voor schadeclaims aan Irak Strop dreigt voor PTT Meer invloed van doven op onderwijs VANDAAG 14 Dagen Gratis CeidócSouAont leidde 6omcwit p Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 18 oktober 1990 82ste jaargang no. 24857 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 HET WEER Het weer is de komende dagen weinig spectaculair. Boven Scandinavië ontstaat een ste vig hogedrukgebied dat daar voor koude nachten gaat zor gen. Oceaandepressies hebben voorlopig een voorkeur voor de Middellandse Zee. In ons land overheerst de bewolking, af en toe valt er regen of mot regen en de middagtempera- tuur is omstreeks 15 graden. te zwartrijden j fors omhoog AG De boetes voor zwartrijden in het vervoer gaan fors omhoog. Een zwartrij- een schikking weigert en zijn zaak laat en, zal vanaf 1 november een boete van en tegen zich horen eisen. Nu is dat nog 11 n. Minister Hirsch Ballin (justitie) stuurt stel hiervoor binnenkort naar de Tweede Eerder besloten minister Maij-Weggen en waterstaat) en Hirsch Ballin dat het ir de schikking afrekenen zonder dat r_ er aan te pas komt-1— wordt verhoogd aar 100 gulden. In de Tweede Kamer ont- D erover verwarring omdat een boete bij tszaak goedkoper zou zijn dan een schik- arop werd besloten ook de boetes van de justitie te verhogen. Brinkman niet onder indruk van Bolkestein DEN HAAG „Een vorm van zelfbeklag, zelfverontrei- niging". Zo kwalificeert CDA- fractieleider Brinkman de ont boezeming van zijn VVD-col- lega Bolkestein deze week in het weekblad Vrij Nederland, dat de liberalen ontevreden zijn over regeringsdeelname in de kabinetten Lubbers. „Om na zeven jaar te zeggen „dat hebben we zeven jaar verkeerd gedaan" is een vorm van zelfbeklag en zelfveron- treiniging waarvan ik zeg: is dat nou geloofwaardig?" INBREKERS ALARMEREN HEEL SCANDINAVIË ESBJERG Inbrekers in een fabriek van red dingsboten in Denemarken hebben gisteren een alarm laten afgaan dat in heel Scandinavië te horen was. Zij stapten per ongeluk op een alarmzender in een reddingsboot waardoor het apparaat noodsignalen uitzond die van Zuid- Zweden tot Noord-Noorwegen werden opge vangen. Piloten van passagiersvliegtuigen waarschuwden de alarmcentrale in Stockholm. Dit Arlanda-station was niet in staat het nood signaal 'op zee' te lokaliseren en waarschuwde het centrale station Bodoe in het noorden van Noorwegen. Bodoe ontdekte dat de signalen uit de Deense stad Esbjerg kwamen. Daar wist de politie de link te leggen met de fabriek. Ter plaatse konden agenten slechts constateren dat een ruit kapot was. De inbrekers waren ver dwenen. Buspendels duurder door brandstoftoeslag HOEVELAKEN Vakantiegangers die een busreis hebben geboekt moeten meebetalen aan de verhoogde brandstofprijzen. Vanaf 15 december geldt voor alle busreizen een toeslag. Een buspendel naar Oostenrijk zal bij voor beeld tien a vijftien gulden meer gaan kosten, aldus de reisorganisatie Arke. Directeur F. Fransen: „We hebben vroeger altijd gezegd dat aan de prijzen voor busreizen tussentijds niet wordt gemorreld. Maar tot nu toe heeft het ons al twee ton gekost en het winterseizoen is nog niet eens begonnen. De passagier zal ook moeten meebetalen". Ook mensen die al een reis hebben geboekt en betaald ontkomen niet aan de toeslag, als ze na 15 december op va kantie gaan. De reizigers zullen de toeslag aan de chauffeur moeten betalen. Miljardenzwendel Stasi-agenten MÜNCHEN Agenten van de voormalige Oostduitse geheime dienst Stasi zijn door zwendel bij de Duitse monetaire eenwor ding op 1 juli drie miljard D-mark rijker geworden, aldus de Süddeutsche Zeitung. De fraude werd eergisteren door de Duitse justitie aan het licht gebracht, maar toen was er nog sprake van zwendel met een be drag van 500 miljoen mark. De vier ver dachten zouden met behulp van vervalste handelsdocumenten misbruik hebben ge maakt van een regeling waarbij transfer- roebels in D-marken konden worden om gewisseld. Volgens de Berlijnse staatssecre taris van justitie Schomburg is de fraude een bewijs dat de structuren van de Stasi voortbestaan. 5IE BEOOGDE LOCATIES VOOR VUILVERBRANDING 1IDEN/DEN HAAG In Zuid-Holland mt een tijdelijke in- llatie voor de vet- rking van ongeveer ).000 ton afval per r waarmee de pro momenteel geen id weet. provincie heeft drie lo op het oog: de in sep- r gesloten Leidse ^verbranding, de AVR Rijnmond en de nieuwe rtpJaats Alkemade. Een nnenkort te startén mi- effectrapportage moet er de uiteindelijke vesti- ig voor medio 1991 dui- js ijkheid geven. voor circa 25 miljoen gulden nieuw te bouwen tijdelijke installatie, be doeld voor de verwerking van huisvuil, moet het gat opvullen dat ontstaat tus sen de sluiting van de in stallatie bij Leiden en de opening van de GAVI, mo gelijk bij Ypenburg. Deze afvaloven is volgens L. de Jong, directeur van het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf Zuid-Holland, die de afvalstromen in de provincie coördineert, mo gelijk niet voor 1997 be drijfsklaar. Het afval tus sentijds in Zuid-Holland verwerken is per ton altijd nog goedkoper dan afvoer naar het Drentse Wijster. De oorspronkelijke bedoe ling was de GAVI over vier jaar in gebruik te ne men, maar de procedures daarover ondervinden ver traging in het intergemeen telijk overleg. De provincie heeft bij de tijdelijke installatie geko zen voor een verwerkings proces waarbij afval wordt gescheiden in een trommel. Het droge afval kan wor den verbrand of gestort. De zogeheten natte fractie wordt vergist, waarbij bio gas ontstaat datmogelijk kan worden opgewerkt tot een energiebron met de kwaliteit van aardgas. Toch zal deze installatie na de bouw van de GAVI bij Ypenburg waarschijnlijk weer dicht gaan. Pagina 11: „Afvalschei ding is voorlopig beste techniek" Lig-in bios ELONA De ivergangen tussen rijk en Spanje zijn voor alle verkeer :ende Spaanse vracht- ihauffeurs, die de isten bij Irun en La ra al enkele dagen erden, hieven hun ringen in de loop van op omdat hen voor g een gesprek met de e overheid werd be- De Spaanse vrachtwa- S uffeurs eisen eerder en compensatie e gestegen brandstof- ivond was bij de ost La Jonquera, op de g tussen Perpignan en ona, het verkeersbeeld naai. De Nederlandse iurs in de rij van meer De Guardia Civil haalt stakende chauffeurs die bij Granada andere vrachtwagens tot stoppen had den gedwongen, van de weg af. dan duizend vrachtwagens aan de Spaanse kant van de grens kunnen daardoor al vandaag in de loop van de dag in Nederland arriveren. Bij het Baskische Irun kwam de stroom wagens wat moei zamer op gang. Het Franse autobedrijf Re nault besloot gisteren de pro- duktie in zijn fabrieken in Douai, Flms en Billancourt voorlopig stil te leggen en de 22.000 personeelsleden tijde lijk naar huis te sturen, om dat er door de blokkades geen onderdelen meer wer den aangevoerd uit Spanje. Pagina 6: Boombladeren als wc-papier en frites voor 30 gulden YORK De vijf anente leden van de jheidsraad zijn het acht eens geworden een ontwerp-resolu- e de deur zou openen staten en particulie- een vergoeding (rak te eisen voor die men geleden s gevolg van de in- en bezetting van »yt. De ontwerp-resolutie moet nog de zegen krijgen van de ande re leden van de Veiligheids raad en van de regeringen van de landen die in de raad zijn vertegenwoordigd. In de reso lutie ontbreekt het idee voor de schadevergoedingen beslag te gaan leggen op Iraakse banktegoeden die na de inva sie in veel landen werden be vroren. Het was niet meteen duidelijk wat de resolutie zou betekenen voor Kuwaytse burgers en de regering van Kuwayt. Baghdad wordt opge roepen buitenlanders, diplo maten inbegrepen, te bescher men en hen van voedsel, wa ter en basisvoorzieningen te voorzien. De Amerikaanse minister van defensie, James Baker, heeft de internationale gemeenschap gisteren tot geduld gemaand, nu de sancties tegen Irak ef fect beginnen te sorteren. De isolering van Irak is inmiddels voltooid, aldus Baker in Was hington. In Moskou betuigde president Michail Gorbatsjoy tegenover de Amerikaanse' mi nister van defensie, Dick Che ney, zijn „onveranderde aan hankelijkheid" aan de beslui ten over de Golf die bp de Sovjet-Amerikaanse top van Helsinki in september zijn ge nomen. Gorbatsjovs speciale afgezant Jevgeni Primakov zei in Parijs: „Ik kan u, diploma tiek,gezegd, toevertrouwen dat ik een versoepeling van het Iraakse standpunt niet uit sluit". Pagina 5: Restaurants in Baghdad nog elke avond vol DEN HAAG De PTT heeft de uitgifte van hon derdduizenden nieuwe te lefoonkaarten uitgesteld vanwege de juridische strijd rond de naam van de voetbalcompetitie. De kaarten hebben het op schrift 'PTT-Telecompeti- tie' en zouden afgelopen maandag verschijnen als ondersteuning van de sponsoring door de PTT van de eredivisie betaald voetbal. „We willen de procedure bij het Commissariaat voor de Media niet frustreren, vandaar het uitstel", zegt PTT-voor- lichter Gert-Jan Versteeg. Het Commissariaat moet nog een oordeel geven over het ge bruik van de sponsornaam PTT-Telecompetitie. Die is na melijk mogelijk in strijd met de reclameregels. Wanneer de naam niet mag worden gevoerd, zijn de kaar ten in feite waardeloos gewor den en lijdt de PTT een verlies van zeker honderdduizenden guldens. Er ligt immers al een beperkte voorraad kaarten op de plank. Bovendien heeft de PTT de nodige kosten ge maakt voor de voorbereidin gen en het ontwerp. Nog geen vier maanden gele den beging de PTT ook al een grote misser door miljoenen voetbalzegels te drukken met het thema Nederland wereld kampioen voetbal. Oranje werd echter voortijdig uitge schakeld en de postzegels wer den vernietigd. GRONINGEN Dove mensen moeten nu eindelijk de kans krijgen te vertellen wat ze van het dovenonderwijs vinden en wat er beter kan, zei voorzitter B. Elferink van de Stichting Ne derlandse Dovenraad vanmiddag in Groningen op het vierde Nationaal Dovencongres. „Het is altijd een zaak geweest van - horende - dienstverleners die onderling wel even uitmaakten hoe het onderwijs gestalte moest krijgen, aldus aldus Elfrink. Hij pleit ook voor de geleidelijke invoering van de Nederlandse ge barentaal in het dovenonderwijs, omdat veel leeflingen de les stof dan sneller snappen. Elferink meent verder dat in het dove nonderwijs ook de onderwijzers en andere medewerkers doof moeten kunnen zijn. „Wij vinden het een beetje flauw als insti tuten zeggen dat ze wel willen, maar geen geschikte doven kun nen vinden". Brussel wil import uit Colombia versoepelen BOGOTA Het EC-comité van permanente vertegen woordigers heeft de aanbeve ling gedaan dat voor Colombi aanse produkten bijna alle qu ota's en invoerrechten worden geschrapt om het land te hel pen in de strijd t^gen de drugshandel. Het besluit moet nog bekrachtigd worden door de EG-ministerraad, maar dit zou niet meer dan een formali teit zijn. Volgens de Colombi aanse minister van buiten landse zaken Jaramillo heeft de Europese Commissie nooit eerder zo'n belangrijke bijdra ge aan de drugsbestrijding ge leverd dan met deze maatre gel. De EC zou dezelfde maat regelen voor Peru en Bolivia hebben voorgesteld. Colombia exporteerde in 1989 voor circa 3,5 miljard gulden naar Euro pa, wat neerkomt op veertig procent van de Colombiaanse export. Adjunct- directeur Leidse Schouwburg drie maanden cel in LEIDEN/DEN HAAG Adjunct-directeur H. Ka- gie van de Leidse Schouwburg is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ex-schouwburg directeur F. Boelen kreeg een boete van duizend gulden opge- legd. Kagie was valsheid in ge schrifte ten laste gelegd. Hij zou overwerkdeclaraties voor zichzelf ten onrechte hebben getekend „als ware hij het hoofd van dienst". Dat gebeurde in de periode van oktober 1985 tot en met juni 1986. Ook zou hij in 1986, 1987 en 1988 hebben gefraudeerd met gelden, in totaal 10.100 gulden, van de bankrekening van een Inter nationaal Volksdansfestival. Het wijzigen van de recettes- taat op 4 januari 1990 was de directe aanleiding tot Kagie's aanhouding en verdenking van verduistering van in to taal 132.000 gulden. Ex-direc teur Boelen heeft toegegeven te hebben gefraudeerd met declaratieformulieren voor een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden. Tegen Kagie was acht maanden ge ëist, waarvan drie voorwaar delijk. Tegen Boelen was twee maanden voorwaarde lijk geëist en een geldboete van vijfduizend gulden. Een teleurgestelde Kagie ver klaarde vanmorgen dat hij in hoger beroep gaat tegen de uitspraak. „Mijn rechtsgevoel heeft een knauw gekregen". Pagina 11: Adjunct-direc teur maakte misbruik van vertrouwen 26 PAGINA'S Tevreden roker steeds vaker een onruststoker Sancties blijven breekpunt in banden met Zuid- Afrika Andriessen somber over toekomst defensie- industrie Reputatie Oranje f verder aangetast I 'Art Kids' levert hapklare kunstbrok voor kinderen Opheldering gevraagd over politie-optreden j j bij McDonald's Leiden I Rijneveld moet haast maken met plan kinderdagverblijf Tonnen extra subsidie voor j a noodlijdend De |/I Ridderhof I Progressief Warmond is bezorgd over democratie GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND3/4 BUITENLAND5 ECONOMIE6 SPORT 7/9 LEIDEN/REGIO11/12/13/14/15 KUNST/RTV16 RTV PROGRAMMAS17 WEER/PUZZEL/MENU17 We zijn er al aardig aan gewend geraakt. De nieu we indeling van de Nederlandse televiesiezenders draait al weer een tijdje. Dat dus vanavond op Ne derland 1 niet meer de Vara en de Avro uitzenden maar de EO en de VOO, dat weten we wel zo'n beetje. Maar nu de programma's nog. Zo'n pro grammablad van de omroepen is leuk, maar altijd zoek als je het nodig hebt. Vandaar, dat de Leidse Courant de lezers - tevens kijkers - elke dag op nieuw weer een uitvoerig radio- en televisiepro gramma voorschotelt. Omdat je nu eenmaal niet te gelijk naar „Geloven moet je doen", „In de Vlaam- sche pot" en „Zwavel en stroop" kunt kijken, maar wel altijd even in de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I Straat: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) I Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 (LO) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. II

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1