E 9 m 'rogressief Warmond is ezorgd over democratie 1 1L egeest opend Kabelabonnees Alkemade willen RTL 4 niet kwijt notitie over kleine veehouderijen Progressief Zoeterwoude vraagt )EN& OMGEVING EeidócSomant DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 PAGINA 15 Rommelmarkt in de Concert De Amsterdamse Blue Moon Boys staan morgen op het po dium van jongerencentrum Het Kasteel aan de Concert- weg in Alphen aan den Rijn. Anderhalf uur lang Rockabilly-repertoire voor vijf gulden. Zaal open om half negen. Bittere tranen De film Bittere tranen van Petra von Kant" van regis seur Rainer Werner Fassbin- der is morgen te zien het Pa rktheater in Alphen aan den Rijn. De aanvang is om 20.30 uur, de toegang gedraagt 10. In „Bittere tranen van Petra von Kant" portretteert Fass- binder zes vrouwen en hun (on)vermogen tot liefhebben. Concert De Hillegomse Oratorium Vereniging ASAF geeft mor genavond een concert in de Maartenskerk aan het Kerk plein in Hillegom. Uitge voerd worden de Krönungs- messe en het Requiem van Mozart. Marjan Smit (sop raan), Aleida van Dongen (alt), Alex Vermeulen (tenor), Alexander Offenberg (bas) en het Randstedelijk Begelei dingsorkest verlenen mede werking. Het geheel staat on der leiding van Gé van der Steen. Aanvang acht uur. Toegang kost f15, houders van een Pas 65 en jongeren tot 16 jaar moeten flO betalen. Ruilavond Ruilvereniging Alkemade houdt morgen haar maande lijkse ruil- en contactavond in Dorpshuis De Alkeburcht op de Noordhoek in Roelof - arendsveen. De zaal is open van 19.00 tot 21.00 uur. Het eerste uurtje is speciaal voor de jeugd. Volwassenen beta len een gulden en de jeugd twee kwartjes. De leden van de vereniging hebben gratis toegang. Sprookje Theatertje Thuis in Roelof - arendsveen presenteert mor genavond om 21.15 uur een programma van oeroude Rus sische volkssprookjes en ver halen. Speler/verteller Peter van der Linden en zangeres Antonia van der Wijk zingen en vertellen hoe Iwantsare- witch Kostieh de onsterfelijke overwon. Over de Tsarina die een witte eend werd. Over een man die op zoek ging naar het eeuwige leven. En nog veel meer. De entree be draagt 7,50. foto: pr Rommelmarkt Op de derde zaterdag in okto ber is het altijd druk in Lisse. In de hallen van de veiling CNB en van Hobaho vinden evenementen plaats, die dui zenden mensen trekken. In de CNB-hallen is dat de natio nale bloembollenmarkt en in de (glazen) hallen van Hoba ho de rommelmarkt die door de gereformeerde kerk van Lisse wordt gehouden. Een deel van de opbrengst van deze rommelmarkt gaat naar de Christian Medical Centre in Tanzania, de Technische School in Aritao op de Philip- pijnen en een boerderij voor gehandicapten van de familie Van Oosterom in Midden Beemster. Mensen die spullen beschikbaar hebben, kunnen die vandaag en morgen afge ven in de glazen hallen van Hobaho. Ook kan contact worden opgenomen met T. Roelofs, Van Heemskerck- plein 12, Lisse, telefoon 02521- 14686. rekers rlopen RDORP Twee in- i zijn vannacht verrast een inbraak in een wo- an de Grotiuslaan. De igen kans te ontsnappen zoon des huizes thuis- en hen in de keuken De inbrekers namen aalkaarten mee. Zij wa lt huis binnengekomen et slot van de keuken- forceren. De politie be over een goed signale- Vermoedelijk dezelfde i hebben vannacht in te breken in een aan de Lentekade. Ketting botsing op rijksweg A4 LEIDSCHENDAM Zeven personenauto's zijn gisteravond rond half acht op elkaar ge reden op de rijksweg A4 tussen het Prins Clausplein en Ypen- burg. Een 22-jarige vrouw uit Renesse moest door de brand weer uit haar auto worden gezaagd. Zij is met nek- en beenletsel naar Antoniushove ge bracht. Alle auto's moesten worden weg- getakeld. A. Sips (VVD) verlaat raad van Sassenheim SASSENHEIM Nog geen half jaar na zijn beë diging als raadslid voor de VVD in Sassenheim beëindigt A. Sips zijn lid maatschap. Reden is dat zijn dagelijkse werkzaam heden in korte tijd zijn verdubbeld waardoor on voldoende tijd voor het raadswerk beschikbaar blijft. Toen begin dit jaar de kandidatenlijst voor de Sassenheimse VVD werd samengesteld, heeft Sips bewust gekozen voor een verkiesbare, vierde plaats. Hij werkte voor halve dagen bij een bedrijf in Jagtlust en hield, naast zijn studie poli ticologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, vol doende tijd voor raadswerk over. Het nog jonge bedrijf waar Sips werkt heeft ech ter met een stormachtige uitbreiding van werkzaam heden te maken gehad waardoor de Sassenheimer zijn baan zag veranderen van een halve werkweek naar meer dan een. Om die reden kon de liberaal bij voorbeeld de tweede ronde van de algemene beschou wingen naar aanleiding van de gemeentebegroting niet bijwonen. Sips wordt opgevolgd door K. van der Ploeg-Rogge- veen, die bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen op de vijfde plaats van de kan didatenlijst stond. Van der Ploeg, die naar verwachting in de raadsvergadering van 13 november zal worden beëdigd, maakt sinds zeven jaar deel uit van het afde lingsbestuur van de VVD Sassenheim. Onderscheiding voor A. Koomans-Wind RIJNSBURG A. Koomans-Wind uit Rijnsburg is gisteren onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Burgemees ter F. Jonkman speldde haar de versier selen op. Mevrouw Koomans is de we duwe van wijlen burgemeester Koom ans. Ze kreeg de onderscheiding ont vangen, omdat ze al vele jaren vrijwilli gerswerk doet. Zo heeft zij het project „tafeltje dekje" in Rijnsburg van de grond gekregen en is zij mede-opricht ster van de bejaardensoos die maande lijks in het dienstencentrum wordt ge houden. Dit jaar bestaat de soos 37 jaar. De onderscheiding werd tijdens de soos- middag aan de verraste mevrouw Koomans uitgereikt. Talsma eerste schipper in haven van Workum WORKUM Het skütsje Zeldenrust van Jelle Talsma uit Snak- kerbure is gisteren als eerste de haven van Workum binnenge lopen. In de zware klasse van de Strontrace wordt nog strijd ge leverd. Vannacht om kwart voor een passeerde Peter Glas als eerste de Houtribsluis. Glas werd gevolgd door Hein van Gree- venbroek met de Vlieter en Rudolf le Poole met de Zeldenrust die de sluis vijf uur later achter zich lieten. Om zes uur arri- veeerde Henk Oosterhoff met de Goede Verwachting in de Hou tribsluis. Talsma meerde gisteren om vijf voor half twaalf af in de haven van Workum. Hiermee is hij nog geen officieel win naar van de zeventiende Strontrace Workum-Warmond-Wor kum, want het is nog niet bekend of er protesten worden inge diend. De officiële uitslag wordt morgenmiddag bekend ge maakt. Talsma werd na een uur gevolgd door de Lytse Sipke van Frits de Vries uit Drachten. Pyt Kamstra meerde De Lege Wélden om kwart voor drie af en Erik Rijksen kwam met ae Hollandse Nieuwe om tien voor half vier in Workum aan. ISCHOTEN Verzor- ihuis Huize Adegeest Bachlaan 21 in Voor- 1 wordt op maandag tober weer heropend, ingrijpende renovatie. uteerde G. Brouwer Üe provincie zal om uur de officiële ope- andeling verrichten, oop is er een receptie, vanwege het feit dat luis 25 jaar bestaat. ALKEMADE Alkema de is boos op kabelexploi tant Casper. Het voorne men om de commerciële zender RTL 4 uit het be perkte pakket te halen druist lijnrecht in tegen onlangs gemaakte harde afspraken. Bij het afstoten van de oude Gemeen schappelijke Antenne In richtingen (GAI's) was door Casper juist een fi nancieel aantrekkelijke regeling getroffen voor Alkemade, waarbij RTL 4 in het beperkte pakket zou zitten. Het dagelijks bestuur van Cas per deed haar omstreden voor stel uit commercieel oogpunt. Er werd vanuit gegaan dat veel kabelabonnees met een goedkoop, beperkt pakket ka nalen, daardoor zouden over schakelen op het aanmerkelijk duurdere, volledige pakket. De Alkemadese vertegenwoordi gers in het algemeen Casper- bestuur, P. van der Meer en M. Gerschtanowitz, hebben een heftig protest laten horen. Dat heeft voorlopig geleid tot uitstel van de beslissing. In de maling Alkemade is in korte tijd van een zeer lage aansluitdichtheid van 60,3 procent gestegen naar het redelijk hoge 68,9 procent. Casper kreeg er namelijk in één klap 400 abonnees bij toen de GAI's in Alkemade werden afgestoten. „Als nu blijkt dat de abonnees moeten overscha kelen naar het dure volledige pakket, dan voelen ze zich be hoorlijk in de maling geno men", reageert Van der Meer, die ook voorzitter van woning bouwvereniging Alkemade is. De woningbouwvereniging be heerde tot voor kort de GAI's. Naar zijrf mening hebben de voormalige GAI-aangeslote- nen van Casema de garantie van ontvangst van RTL 4 ge kregen. Overigens heeft het Casper- bestuur intussen wel besloten om het volledige pakket uit te breiden met een kabelkrant, het TV-programma Cable News Network (CNN) en Kin- dernet. CNN is een 24-uurs in ternationaal nieuwspro gramma, Kindernet richt zich op kinderen in de leeftijd tot 13 jaar en is volledig neder- lahdstalig. De uitzendingen zijn van zeven tot tien uur 's morgens. Aan het aanbod van radioprogramma's worden RTBF-3, Studio Brussel en BBC 2, 3 en 4 toegevoegd. Het tarief voor het volledige pakket voor 1991 gaat naar 21,95 per maand (was 22,60). Abonnees met beperkt pakket blijven 9,95 betalen. Het Casper-bestuur zoekt mo menteel uit of enkele tot nu toe onrendabele gebieden in Ter Aar en Nieuwkoop toch op de kabel kunnen worden aangesloteh. Gooweg afgesloten NOORDWIJK Een groot deel van de Gooweg is de vol gende week afgesloten voor alle verkeer. Het betreft het gedeelte tussen de Northogo- dreef en het kruispunt bij Leeuwenhorst. De afsluiting, die verband houdt met de re constructie van dat kruispunt, duurt van maandag tot en met vrijdag. af in Voorschoten VOORSCHOTEN De commissie voor marktza- ken in Voorschoten wil niets weten over verkor ting van de openingstijden van de weekmarkt en een drastische verhoging van de standplaatstarieven. Wel is er de bereidheid is om de vuilperscontainer van de marktplaats (de Voorstraat) te verplaatsen naar het parkeer terrein en een tariefsverho ging voor de standplaatsen van maximaal tien procent. Wethouder Ten Hove (CDA) toonde gisteravond begrip voor de marktcommissieleaen, die betoogden dat een drasti sche tariefsverhoging een on mogelijke zaak is en de dood steek voor de Voorschotense weekmarkt kan betekenen. Daarnaast dient er bezuinigd te worden. F. Zappeij, secretaris van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, toonde zich ingenomen met de door de gemeente gehouden enquê te onder de marktkooplieden. Volgens zijn visie is de meer derheid voor verplaatsing van de persvuilcontainer, maar de zeven tegenstanders zijn wel de kooplieden met het meeste afval en die moeten eerst over de streep gehaald worden. Over verkorting van de markttijd van vrijdag 17 uur naar vrijdag 16 uur wilde Zap peij niet eens praten: „Het marktbedrijf is een dienstver lenend bedrijf, de consument wil geen verkorting van de markttijd en dan moet de marktkoopman zich alleen maar regelen naar de wens van de consument". Aan het begin van de vergade ring herhaalde de wethouder zeer nadrukkelijk de uitspraak van de meerderheid van de gemeenteraad dat de markt kostendekkend moet zijn. In middels zijn in de nieuwe ge meenteraad leden aangetreden die bereid zijn om voor de ver levendiging van het dorpsle ven, waaronder de markt valt enig gemeenschapsgeld be schikbaar te stellen. Commissie wijst hogere marktgelden A LUISTERT TE WEINIG NAAR ANDEREN goede voorlichting. Het aan stellen van een gemeentelijke voorlichter is daarom noodza kelijk. PW noemt haar oordeel over de begroting niet onverdeeld positief. De kritiek richt zich met name op het beleid ten aanzien van ruimtelijke orde ning, economie en milieu. De termen „onsamenhangend", „vaag" en „teleurstellend" zijn volgens PW hierop van toe passing. Duidelijke alternatie ven worden er echter niet ge geven. Wel een aantal aanvul lingen op de bestaande plan nen, die dan gefinancierd moeten worden uit de vrij be schikbare gelden van de saldi- reserve, een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden. Zaken die daarmee gefinan cierd zouden kunnen worden zijn woningbouw, natuur en landschap, riool- en gasaan- sluitingen voor alle buitenge bieden en eventuele conse quenties van het onderzoek naar een verbeterde organisa tie van het gemeentelijk appa raat. Om in de toekomst socia le woningbouw te kunnen rea liseren wordt gepleit voor het instellen van een bestem mingsreserve. In dit fonds zou al een bedrag van ruim 1 mil joen gulden gestort kunnen worden, rekent PW het colle ge voor. Ronduit positief is de PW- fractie over de voorstellen ten aanzien van Personeel en Or ganisatie en het voorgestelde Kunstbeleid. Er is hieromtrent een duidelijke visie aanwezig en er worden concrete voor stellen aangekondigd, meent PW. Voor wat betreft de beel dende kunst is deze partij veel positiever dan de beide colle gepartijen. „Eindelijk wordt het kunstbeleid structureel en niet meer afhankelijk van toe vallige potjes", aldus PW. Vreugde Als collegepartij heeft het CDA nauwelijks problemen met het voorgestelde beleid. In alle toonaarden klinkt waar dering, vreugde en blijdschap over de begroting van volgend jaar. Over het algemeen wordt slechts hier en daar een kant tekening geplaatst. Zo wil de fractie de mogelijkheid laten onderzoeken om behalve het Lage Land, ook andere gebie den aan te sluiten op het aard- gasnet. Met name voor het Oosteinde verzoekt het CDA aan het college te onderzoeken of het aantal olietanks kan worden teruggedrongen. In het betreffende gebied wordt namelijk veelal olie gestookt. Het CDA verwijt de wethou der van openbare werken nog niet met een notitie te zijn ge komen waarin staat op welke wijze en tegen welke kosten men aan de weet kan komen welke huizen niet op de riole ring zijn aangesloten. De meeste moeite heeft de CDA-fractie met de voorstel len ten aanzien van het kunst beleid. Het omvormen van de werkgroep besteding kunst fonds naar een functionele commissie beeldende kunst met bestuursbevoegdheden, doet het CDA bevreesd terug deinzen. Het delegeren van bevoegdheden mag niet even tussen neus en lippen door ge regeld worden. „In de eerste plaats dient het college aan de raad te vragen of hij voor een zodanige commissie voelt. Van een simpele omvorming van de huidige werkgroep kan naar onze mening geen sprake zijn", aldus het CDA. Liever zagen de christen-democraten dat een gewone raadsadvies- commissie zich met dit soort zaken zou bezighouden. VVD Geen blanco cheque voor het college als het gaat om de kos ten voor organisatie-verbete ring en het nieuwe meubilair en de geluidsinstallatie voor de raadszaal. De VVD-fractie wil de bedragen zo nauwkeurig mogelijk op tafel hebben. Ook de structurele bijdrage aan het Kunstfonds van 10.000 gulden per jaar wordt aan de hoge kant gevonden. Om daar voor dit jaar nog eens het dubbele uit de saldireserves bij te doen gaat de VVD veel te ver. De liberalen willen liever vanaf 1994 jaarlijks 10.000 gulden in het kunstfonds stoppen. Even als het CDA vindt ook de VVD dat de omvorming van de Werkgroep besteding Kunstfonds naar een functio nele commissie niet zomaar kan. De VVD maakt zich, zoals elk jaar, weer sterk voor een ver laging van de de onroerend- goedbelasting. Dat heeft tot nu toe nooit iets opgeleverd. MOND Hoe frus- id het leven van een itiepartij kan zijn Progressief War- (PW) het afgelopen jaar ondervonden, euken op de hechte j e met ideeën en ar- uiten heeft niet veel 1 jverd. PW verwijt «name het CDA te 1naar anderen te en. In het commen- e p de begroting van ehd jaar, die van- wordt besproken, Ide fractie zelfs dat ?DA daarmee knaagt 2 wortels van de lo- democratie. „Daar- •i constateren we dat /D er erg veel voor e. heeft om goede n is te blijven met het j ;ige CDA", aldus djtiek strekt zich ook uit commissies van advies itand. De burgerleden worden volgens de indse progressieven jezien als verlengstuk fractie. Daarmee wordt ecifieke eigen inbreng gedaan. PW verlangt Warmondse college :gemeester en wethou- daarin verbetering laarbij moet de algeme- okkenheid van de bur- de politiek groter wor- iderdeel daarvan is een een bewoner van de Weipoort- seweg om een bedrijfsruimte te mogen bouwen. Als motief gold dat de indiener van het verzoek géén agrariër meer zou zijn. Dat bestrijdt hij. De grote boerderij is weliswaar verkocht, maar hij houdt nog wel zo'n 40 schapen. Wethou der Hogenelst noemde hem een „hobby-boer", maar die betiteling deelde de betreffen de man beslist niet. De discussie spitste zich toe op de grootte van een bedrijf. Daarop reageerde commissie lid Ooijendijk door voor te stellen eerst de zaken eens goed op een rijtje te zetten. „Hoe willen wij nu omgaan met kleinschalige bedrijven. Het ligt nu nergens vast. In eerste instantie staan wij niet onwelwillend tegen de komst van kleine bedrijven, maar daar moet dan wel duidelijk heid over komen." De wethouder zegde toe met een notitie te komen. Maar hij voegde er wel aan toe dat de commissie er niet op moet re kenen dat dat binnen twee maanden is geregeld. „Er zijn tal van belangrijke zaken die nu spelen. Twee maanden is te kort. Ik zeg wel toe over 4 of 5 maanden hierop terug te ko men", aldus Hogenelst. Overeenstemming over sporthal in Stompwijk zonder succes heeft onderhan deld en die tenslotte door Groen/Bregman is gekocht, zal aan de gemeente worden dooverkocht. Het sportterrein bestaat uit twee voetbalvelden en een trainingsveld en een verhard handbalveld. In de sporthal komt behalve de sportzaal, de kantine, kleed-, douche- en toiletgelegenheid, ook een peuterzaaltje. Voor de bouw van de sporthal zal kunnen worden ingeschre ven hoewel Groen/Bregman hiervoor grote interesse heeft. 'De woningbouw gaat in fasen. Begonnen wordt met 25 huur- en premiewoningen en acht woningen in de vrije sector. De helft van het aantal wonin gen geschiedt in de woning wet-sector. De sporthal zou ze ker binnen twee jaar in ge bruik kunnen worden geno men. IJmkers zei de besturen van de sportclubs grote be wondering te hebben voor de uitgewerkte plannen van het bouw- en ontwikkelingsbedrijf Groen Bregman. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst moet het ge meentelijk beleid voor kleinschalige veehouderij en in een nota presente ren. Dat verzoek deed W. Ooijen dijk (Progressief Zoeterwoude) gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening. Zo'n no titie is noodzakelijk omdat nu niet duidelijk is wat wel en niet kan als het gaat om kleine bedrijfsvestigingen. Aanlei ding tot de discussie was de af wijzing van het verzoek van LEIDSCHENDAM B en W van Leidschendam en project ontwikkelaar Groen/Bregman uit Benthuizen hebben over eenstemming over de bouw van een sporthal en in totaal 125 woningen in Stompwijk. Dat heeft wethouder F. IJm kers van sportzaken de drie Stompwijkse sportverenigin gen, Stompwijkse Boys, hand balvereniging HVS en Gyver- sto (gymnastiekvereniging), la ten weten. De benodigde grond, waarover de gemeente lange tijd met eigenaar Spruyt or „Halleluja" uit Oude Wetering was een van vijf gemeng- en en een dameskoor die gisteravond deelnamen aan een rond van de afdeling Leiden van de Koninklijke Christelijke sbond in de Rijnsburgse Immanuelkerk mee. Andere deel- i waren het Hervormd Kerkkoor uit Rijnsburg, het gerefor meerd Vredeskerk-koor uit Leiden, het Boerhaave-dameskoor uit Voorhout, De Lofstem uit Sassenheim en De Lofstem uit Rijns burg dat het evenement ook organiseerde. Na afloop werd voor zitter merouw J. Pauw van de Rijnsburgse Lofstem gehuldigd omdat zij 50 jaar lid is van het koor. foto: henk van den ende in Rijnsburg

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15