jieidse wethouder bepleit legeling kwijtschelden erontreinigingsheffing ALLER LEI(DS) Sneller ontslag patiënten geen besparing Reconstructie tuinbouw zonder machtsmiddel een kwestie van jaren GYMLERAAR Leidschendam stelt opnieuw besluit vuilverbranding uit [DEN OMGEVING >uwe hobbyhal Stevenshof "i)EN Een nieuwe hobbyhal de reparatie aan auto's, wordt laande maandag geopend op de "jj jjk. Doe-het- zeivers die hun opknappen kunnen daar irerkplaats, een brug en gereed- huren voor plaat-, las of sleu- jrk. Ook kunnen er auto-onder- H, worden gekocht. De hobbyhal K enige in Leiden en is bijna dui- vierkante meter groot. In Lei- irp, Woubrugge en Alphen be- g, eveneens werkplaatsen die l >n met het hobbyhal-systeem. eidse hal die de naam Stevens- raagt, is behalve op werkdagen 7° 5 avonds en in het weekeinde nd. QeidóaSomant DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 PAGINA 13 Leids gemeentearchief vestigt bezoekersrecord LEIDEN Het Leidse ge meentearchief aan de Boisot- kade heeft in 1989 een nieuw record gevestigd. Het bezoe kersaantal steeg met 10,7 pro cent tot 7633. Gemiddeld kwa men er 25 mensen per dag. De studiezaal was overvol, bezoe kers moesten het soms stellen zonder zitplaats. Dat staat in het jaarverslag van het ar chief. Het „Bush-effect" bleef bij het gemeentearchief niet uit. Het bezoek van de Amerikaanse president in juli 1989 deed de bezoekersaantallen aan de Leidse Pilgrim Collectie enorm stijgen. Om precies te zijn met 123 procent ten op zichte van 1988. In totaal be zochten 1358 mensen de col lectie. De dienst is nooit eerder zo druk geweest met de orga nisatie van tentoonstellingen zo wordt in het jaarverslag op gemerkt. De exposities hielden nagenoeg het voltallige perso neel bezig. Daardoor kwam het restauratie- en bindwerk in het restauratie-atelier bij voorbeeld een beetje in de knel. De personeelsformatie werd ook geteisterd door ziek teverzuim, dat steeg van 4 pro cent in 1988 naar 24 procent in 1989. De collecties verkeren over het algemeen in redelijk staat. De aanwas van de bibliotheek was iets groter dan in 1988, 445 in plaats van 390 boeken, overdrukken, tijdschriften, kranten en jaarverslagen. De prenten-, kaarten- en fotover zameling werd met 2550 stuks uitgebreid. Daar behoort onder meer de videoband van het bezoek van de Amerikaanse president toe. Voor een goed beheer van het videomateriaal wordt het hoog tijd voor de aanschaf van videoapparatuur, vindt het archief. De collectie negatieven en dia's verkeert in goede staat. Maar de oudste kleurendia's van prenten uit de eigen collectie dienen zo langzamerhand te worden ver verst. Buizenpost in AZL LEIDEN In het Aca demisch Ziekenhuis Lei den (AZL) wordt tussen nu en 1993 een vier kilo meter lange buizenpos tinstallatie aangelegd. Een Apeldoorns bedrijf is belast met de aanleg van de. computerge stuurde installatie. Die gaat gebruikt worden voor het transport van monsters, celonderzoek en testresultaten. Op 52 verschillende plaatsen in het ziekhuiscomplex ko men zogeheten stations waar de „patronen" ver stuurd en ontvangen kunnen worden. LEIDEN Het eerder ont slaan van patiënten uit het zie kenhuis levert geen besparing op. Het eerder naar huis stu ren van geopereerde patiënten werkt voor de eerstelijnszorg, dat zijn huisarts en wijkver pleegkundigen, kostenverho gend. Die verhoging is meer dan de besparing op verband middelen, medicijnen, voe ding, bewassing en linnengoed voor het ziekenhuis. Dat stelt M. Swinkels in haar proef schrift „Eerder thuis- Beter af?". Ze promoveert vanmid dag tot doctor aan de Leidse universiteit. Swinkels is direc teur van de Vereniging On dersteuning Huisartsen in Zwijndrecht. In een experi ment in het Bleuland Zieken huis in Gouda ziin patiënten gevolgd die vergelijkbare ope raties ondergingen. De ene groep werd eerder uit het zie kenhuis ontslagen dan de an dere groep, die de traditionele tijd in het ziekenhuis werd verpleegd. Zo werd bekeken welk effect het voornemen van de overheid heeft om de eerste lijn te versterken. Voor de patiënten die eerder ontsla gen werden, had de kwaliteit van de zorg geen nadelig ef fect. Swinkels constateerde dat de patiënten die eerder wer den ontslagen sneller weer aan het werk gingen. Het vervroegd ontslag van pa tiënten betekent vooral een taakverzwaring voor de huis artsen, in mindere mate geldt dat voor de wijkverpleegkun digen. Het toegenomen aantal visites en consulten konden de huisartsen voor particulier verzekerden echter declare ren. De kruisvereniging daar entegen kon alleen een bedrag aan lidmaatschapsgelden in nen voor zover het nieuwe le den betrof. Voor de kruisvere niging kwam het vervroegd ontslag dus neer op een extra aanslag op de beschikbare middelen. Z|)EN Het hoog- iraadschap Rijnland een soepele kwijt- njldingsregeling invoe- voor de verontreini- l0jsheffing. Dat bepleit- Leidse wethouder H. eja Mar gisteren in de ligde vergadering Rijnland. Die ging igens wel unaniem lord met de verho- van de verontreini- volgend jaar acht gulden per ver- ngseenheid tot 72 -en. Een gezin, dat van dergelijke eenhe in rekening worden s||acht, moet daardoor '-1991 achttien gulden ak betalen. ers hoofdingeland De la |- hij volgt oud-wethou- van der Molen op met zijn opmerkingen kwijtschelding als enige oorbehoud bij de verho- van de verontreinigings- ig. Op die discussie wilde n- aaf E. van Tuyll van Se- rken niet te veel voor uitlopen. „Op dit moment wordt bekeken om in heel Ne derland eenzelfde lijn te han teren". Het overleg daarover is nu nog gaande, maar waarover in december duidelijkheid moet bestaan. De la Mar nam toch een voorschot op die dis cussie door te pleiten voor de zelfde kwijtscheldingsnormen die de gemeenten hanteren. „Het is aan de mensen een maal niet uit te leggen dat het waterschap andere normen ge bruikt", aldus de Leidse wet houder. Zorgelijk De La Mar was overigens niet de enige die kanttekeningen maakte bij de verhoging. Hoofdingeland H. van Zuylen van Nijevelt merkte op dat „te gemakkelijk gigantische stij gingen in de tarieven worden geaccepteerd en bij de belas tingbetaler wordt aangeklopt". Hij noemde het doorgaan met verhogingen zorgelijk. „Voor de verwijdering van het stik stof geven wij op dit moment twintig miljoen uit. Kan dat niet wat minder?", zo vroeg Van Zuylen van Nijevelt zich af. „Als de rentelasten omhoog gaan, wordt er minder geïn vesteerd. Wij doen dat niet. De laatste vijf jaar hebben we te maken gehad met een stijging van negen gulden van de ver ontreinigingsheffing. De prog nose voor 1995 is een bedrag van 96 gulden. In vergelijking met nu een toename van der tig gulden. Maar ik ben bang dat we zelfs dat tarief niet ha len. We kunnen toch niet als maar blijven verhogen en bij stellen. Er zal een geluid uit moeten gaan naar de Tweede Kamer", stelde Van Zuylen van Nijevelt voor, terwijl hij zich tevens afvroeg of bezuini gingen niet op zijn plaats zijn. Dijkgraaf E. van Tuyll van Se- rooskerken weersprak dat het hoogheemraadschap te kri tiekloos dingen zou doen. „Rijnland geeft niet de uit gangspunten, maar vult het beleid van de centrale over heid slechts in. De beheersing van de problemen is een eerste zorg. De stijging van de kosten is daar slechts een gevolg van", maakte hij duidelijk. Wordt er bezuinigd dan ko men de gestelde taken en doe len (vermindering van stik stoffen en fosfaten) in de knel. „Daarnaast gaat ook een sig naal naar Den Haag uit. De minister moet immers actief zijn goedkeuring geven aan de stijging van de verontreini gingsheffing", zei Van Tuyll van Serooskerken. Investeringen De stijging is het gevolg van de taakuitbreiding van het hoogheemraadschap en van een aantal saneringsmaatrege len. Rijnland investeert in de periode van 1991 tot en met 1995 412 miljoen gulden in nieuwbouw en uitbreiding van zuiveringsinstallaties. Zo komt de 60 miljoen die het volgend jaar wordt uitgegeven onder meer ten goede aan installaties in Leimuiden, Alphen-Noord, Leiden-Zuidwest en Nieuw- veen. Voor 1995 komt voorts in de Voorschotense Dobbe- wijk een gemaal met perslei ding. Investeringen die nodig zijn om de fosfaten en het stik stof in het oppervlaktewater terug te dringen. „Daarnaast wordt de helft van de kostenstijging veroorzaakt door de hogere rente", aldus hoogheemraad A. Menken. Een rentebedrag dat enigszins ondervangen kan worden door de interest op het eigen ver mogen. De stijging werd uit eindelijk met 2,3 miljoen gul den beperkt. KWEKER DE JONG EERSTE UITPLAATSER IN ALKEMADE NIEUWE WETERING „Je begint aan iets, waar van je niet precies weet waar het op uitdraait. Je kunt de zaken niet even tjes snel regelen. Je bent afhankelijk vAn goedwil lende ambtenaren. Amb telijke molens malen nu eenmaal langzaam." Zo karakteriseert kweker Ton de Jong (46) de tuin- bouwreconstructie in Roe lof arendsveen. De Jong heeft als uitplaatser een nieuwe 2,6 hectare grote bloemenkwekerij opgezet in het zogenaamde Derde Tuinbouwgebied in Nieu we Wetering. Zijn oude 1,7 hectare metende bedrijf aan de Geestweg in Roelofarendsveen was ver deeld over twee aparte perce len op de adressen Geestweg 64 en 51. De kasbreedtes wa ren er twintig en dertig meter. Nu heeft hij kassen met een breedte van honderd meter. „Dat werkt veel economischer en praktischer", heeft hij al Zo bedraagt de energiebespa ring circa tien procent. Met hetzelfde personeel als op de Geestweg 'kan hij nu bijna één hectare meer aan. De loopafs tanden zijn aanmerkelijk kor ter. Vroeger liep er door de oude smalle kassen een paadje van één meter breedte. Nu be treedt De Jong dagelijks een riant pad van drie meter. Hierdoor kan hij nu ook met een tractor in de kassen wer ken. Ton de Jong en zijn zoon André (22) zijn enthousiast over de enorme arbeidsbespa ring bij allerlei klussen. „Het rollen van de netten, het in planten en tal van andere werkzaamheden gaan veel sneller." Bij de firma A. de Jong en Zoon in Nieuwe Wetering werken twee vaste personeels leden naast vader Ton, moeder Annie en zoon André. Op het bedrijf worden tulpen, alstroe- meria en bloemen van vaste planten gekweekt, zoals Soli- dago (gele zomerbloemen) en Veronica (lijkt op een blauwe Lysemachia, als die zou be staan). „Ons specialisme is om zo veel en zo lang mogelijk de zomerbloemen op de markt te brengen", legt De Jong uit. Macht Hij laat weten dat hij zonder de reconstructieregelingen waarschijnlijk geen nieuw be drijf zou hebben gesticht. Hij is de mensen van de reconstruc tiecommissie, vooral voorzitter Dirk Akerboom, nog altijd dankbaar voor hun intensieve belangeloze inzet bij de vaak moeizame onderhandelingen. „Ik benijd Dirk niet om zijn baantje. Hij heeft geen enkel machtsmiddel om de recon structie te laten slagen. Je moet weten dat een tuinbou- wreconstructie, in tegenstel ling tot een ruilverkaveling, geheel op vrijwillige basis moet geschieden. Je moet dus de medewerking hebben van je buren links en rechts. Zij kunnen hun bedrijf vergroten doordat de kweker in het mid den wordt uitgeplaatst." De pfoblemen bij zo'n indivi dueel reconstructiegeval zijn gigantisch. Voor De Jong geldt dat de onderhandelingen be gonnen in december 1987. Pas in januari 1990 stond de uit- plaatsersgrond in het Derde Tuinbouwgebied op naam van De Jong. De reconstructie heeft twee jaar lang het ge zinsleven hier beheerst. „Dat mag je best opschrijven", advi seert De Jong. „Het heeft me wat grijze haren gekost, maar ik heb daarentegen onnoeme lijk veel geleerd in de afgelo pen tijd." De Jong kijkt nu dan ook te vreden terug. „Financieel is het allemaal goed verlopen. De reconstructieregels pakten in ons geval best gunstig uit. De vestiging van dit nieuwe be drijf is net zo duur gebleken als modernisering van het oude bedrijf zou zijn geweest." Hij voegt eraan toe dat zijn be langrijkste drijfveer was dat zijn zoon het bedrijf later wil voortzetten. „Met een jongen van 22 durf je zoiets ingrij pends als het opzetten van een nieuw bedrijf wel aan." Komende zaterdag nodigen de De Jongs belangstellenden uit om een kijkje te nemen op hun bloemenkwekerij. Recep- tietijd tussen twee en vijf uur 's middags op het adres Ach terweg 5 in Nieuwe Wetering. ELLEN VERHAAR vrouwen aanbieden. Ruilen van werk is volgens de orga nisatoren een uitkomst voor foto: pr vrouwen die sommige kar weitjes zelf niet aankunnen of weinig geld hebben. Marja Robbers en Bianca Rustenho- ven geven via 071-126243 of 125736 meer informatie. Kledingbeurs De Zevensprong houdt zater dag van 10.00 tot 14.30 uur in het buurthuis 't Spoortje een kledingbeurs. Morgen kan de kleding van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur bij het buurthuis worden in geleverd. De kledingstukken moeten schoon en heel zijn en ze mogen niet te oud zijn. Zondag heeft van 09.30 tot 15.00 uur in het buurthuis aan de Bernhardkade 40 een koopjesmarkt plaats. Ruilbeurs Munten, stickers, suikerzak jes, postzegels en prentbrief kaarten kunnen morgen wor den geruild bij Ruilvereniging Koningskerk. De ruilbeurs wordt van 19.00 tot 22.00 uur gehouden in Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka de 40. De toegang bedraagt een gulden vijftig. Morschwijck Het Dienstencentrum en buurthuis Morschwijk houden zondag een inloopmiddag. De big band Nieuw Leven treedt op in het gebouw aan de To paaslaan 19. Voor informatie: 071-766436 Vogelbeurs De vereniging voor vogellief hebbers Avibus houdt zondag ochtend een vogelbeurs. Van af negen uur kunnen verko pers en vanaf tien uur de ko pers terecht in zaal de Blauw- kras aan de Voorschotense- weg 2 in Leiden. Naast zwembad de Vliet). De beurs duurt tot twee uur. Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f.30.000-vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd.Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook. /^jK GOED VOOR \~AO 'uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tel. 071-254145 Kweker Ton de Jong, zijn echtgenote Annie en zijn zoon André voor hun woning bij het nieuwe bedrijf dat zij hebben opgezet in het Derde Tuinbouwgebied in Nieuwe Wetering. foto: wim van noort (ADVERTENTIE) ZOEKT SOEPELE LENING it ontvangen? Bel tussen 9.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr. en uw krant wordt nabe- LEIDSCHENDAM De ge meente Leidschendam neemt maandag 5 november nog geen besluit over de locatie keuze voor de bouw van de vuilverbranding Gavi (Geïnte greerde Afvalverwerkingsin stallatie) op haar grondgebied bij het Prins Clausplein. Dit is gisteren bekend gemaakt na afloop van een B en W-vérga- dering. Leidschendam wacht nog op een brief van minister H. Al ders van VROM. Daarin staat volgens het college de schrifte lijke weerslag van een aantal toezeggingen van de minister aan Leidschendam. Zo heeft een delegatie van de provincie Zuid-Holland en de gemeente Leidschendam op 19 septem ber bij Alders gepleit voor de aanleg van de al jarenlang om streden Verlengde Landschei- dingsweg (VLW). Leidschendam had eerder, in april, een besluit over de loca tiekeuze uitgesteld omdat er geen zekerheid bestond over de aanleg van de VLW. Deze verbinding tussen Mariahoeve en de A 4 (Rijswijk/Amster dam) is volgens de Leidschen- damse bestuurders van vitaal belang voor de verkeersafwik keling in deze gemeente. Om de aanleg van deze weg af te dwingen kondigde het ge meentebestuur in april aan alle activiteiten ter voorberei ding van de bouw van de af- valfabriek tot nader order op te schorten. Dat gold ook voor de werkzaamheden voor de bouwlocatie LeiZo (8750 wo ningen) en de verbreding van de A 4. Minister Alders deed in sep tember de toezegging, dat hij verdere vertraging in de voortgang van de Gavi zoveel mogelijk wil voorkomen. Bur gemeester De Vreeze van Leidschendam en zijn collega's willen zwart-op-wit dat de VLW wordt aangelegd. „Die weg is echt nodig voor de ont wikkeling van LeiZo en be drijventerrein Forepark", al dus De Vreeze. Hij vindt het „onaanvaardbaar" als de weg er pas in het begin van de vol gende eeuw is. „Wij willen be reiken dat in 1997 of 1998 de eerste auto's over de VLW rij den". Ifciende deelname intieregistratie 0 tie Zoeterwoude i Zoeterwoude-dorp is niddels doordrongen de vakantie- politie. Aan is de respons 141 adrest 49 adressen zal iets gedaan. De con- overigens het hele „Mensen kunnen elk moment aanmel- le politie als ze op va- aan. Er komt dan ook inspectie vooraf", ver der Pol. Of de in- al echt resul- minder inbraken te zeggen. „Wel zeggen dat er bij de geregistreerde adres- niet is ingebroken", der Pol. Houdini's TERWOUDE De 13 tr'atie van vakaritie- ers in de gemeente er erwoude om inbreken h' lorkomen is een suc- n de gemeente Zoe- vii oude. In het zomer den lieten 190 huis- eie ens zich registreren, kwart van de liet de inbraak- te wensen over. meldden 110 huishou- aan. Er is dus sprake duidelijke stijging", van der Pol van de rijkspolitie, die met misdaadpre- bezig houdt. Als een van vakantiegangers is wordt dat adres regel twee keer door de Dan of het huis makkelijk te is en in hoeverre het is dat de bewoners op zijn. „Op 53 adressen duidelijk zichtbaar dat langdurig van huis De gordijnen waren nacht dicht, of post en waren op één tafel bij- In enkele wonin- door het raam duide- kalender te zien wa vakantie stond aangege- Van der Pol. Ook wel eens sprake van bij de sleuteladres- lieten bijvoorbeeld een raam openstaan luchten, hetgeen het irekers weer makke- om binnen te ko- Het jazz-sextet The Houdini's presenteert vanavond de nieuwe CD „Live at Para dox". Dat doen ze in Sociëteit De Burcht. De band plakt aan de presentatie een spetterend concert vast. Met Boris van der Lek op tenorsax en Rolf Delfos op alt- en sopraansax. De bijeenkomst begint om 22.00 uur. Pools koor Het Poolse koor Con Anima, bestaande uit leraren en lera ressen uit Torun, geeft van avond tezamen met een Pool se volksdansgroep een optre den in de Stadsgehoorzaal. De aanvang is 20,00 uur en toe gangsprijs bedraagt 7,50 gul den. De groep van meer dan veertig koorleden verblijft van morgen tot en met zon dag op uitnodiging van het Regenboogkoor in de Meren- wijk. Vlak voor hun vertrek treden zij op zondag samen met het Leidse koor nog voor een tweede maal op. Dit ge beurt tijdens de kerkdienst van 11.15 uur in het kerkelijk gebouw de Regenboog. Werkruilbeurs Een aantal buurthuizen in De Houdini's. Leiden vraagt aandacht voor de werkruilbeurs voor vrou wen. Onder de naam „Voor wat, hoort wat" kunnen vrou wen diensten en werkzaam heden vragen of voor andere

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13