eidaeSou/io/nt Adjunct-directeur maakte nisbruik van vertrouwen STAD OMGEVING/KUNST/RTV Extra geld voor bouw buurthuis uwbedrijf ontvangt ■Walste acceptgiro Fracties vragen opheldering over blokkade bij McDonald's Scheiden beste techniek voor tijdelijke afvalverwerking Licht maken cam: DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 PAGINA 11 •j uw politiebureau ordwijk gaat door [AAG/NOORDWIJK De bouw van het poli- en de brandweergarage in Noordwijk kan De Raad van State heeft bezwaren van om- den tegen de bouw afgewezen. De bezwaarma- jwoners van de Zonnekant en Duinkant, zijn'te- komst van het bouwwerk op de hoek Duinwe- Van Panhuysstraat omdat zij vinden dat hun verdwijnt. Ook vrezen zij voor aantasting van iene hart van Noordwijk en voor waardever- an hun woningen. De bewoners hadden bij d van State al bezwaar aangetekend tegen de naar toen enige weken werd begonnen met het jp maken van het terrein, werd bij de Raad van in spoedprocedure aangespannen. De zaak werd en dinsdag behandeld. Staatsraad J. van der ieft vanochtend beslist dat Noordwijk kan door- et de bouw. Informatieavonden over NS-plannen LEIDEN De gemeente houdt drie informatieavonden over de plannen van de NS in Leiden. Volgens het toe komstplan Rail 21 worden in Leiden de volgende werk zaamheden uitgevoerd. Het traject Leiden-Den Haag wordt viersporig gemaakt. De sporen wissels tussen de Transvaal, Lage Mors en het Boerhaavekwartier, Schuttersveld worden gewijzigd danwel uitgebreid. Er wordt een nieuw hoofdsta tion gebouwd. De spoorweg tussen Leiden en Alphen wordt verdubbeld en in de Merenwijk wordt een station gebouwd. Tijdens de informatieavonden worden de plannen van de kant van de NS en de gemeente toegelicht. Maandag 22 ok tober begint de bijeenkomst om 20.00 uur in de Maranatha- kerk aan de Lage Morsweg, Dijkstraat 2a. Dinsdag 23 okto ber wordt de bijeenkomst om dezelfde tijd gehouden in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. De laatste bijeenkomst is op woensdag 24 oktober in de aula van de Scholengemeenschap De Leidse aan de Boerhaavelaan 53, aanvang 20.00 uur. Groen Links wil rubber stoep en milieufestival LEIDEN Het Groen Links raadslid R. van Schreven wil dat de gemeente de mogelijkheid gaat bekijken om in Leiden rubber trottoirbanden te gaan gebruiken. Dat idee is afkomstig uit de gemeente Haaksbergen waar de stoepbanden gemaakt van gerecycled landbouwplastic worden gebruikt. Volgens Van Schreven heeft de ver vanging van steen door rubber diverse voordelen. Zo wegen de banden slecht een-vierde van de huidige ban den en zijn ze milieuvriendelijk. Om de milieubewustheid onder de Leidse bevolking te vergroten oppert Van Schreven namens haar fractie te vens het plan voor het houden van een milieufestival met muziek, toneel en cabaret: „Het is van belang om mensen breed te mobiliseren; in combinatie met ge meentelijke initiatieven die al genomen zijn en nog op stapel staan kan een en ander een nieuwe impuls bete kenen", aldus Van Schreven. LEIDEN Het college van'B en W wil dat de Stichting Zeehelden buurt een extra krediet van 70.000 gulden krijgt om de geluidsover last van het toekomstige sociaal- culturele centrum te beperken. Geld dat tevens bedoeld is om het buurt huis, dat moet komen in het huidige ge bouw van de protestants-christelijk ba sisschool Het Galjoen, aan te passen aan de eisen van de horeca-wet. Voor de ver bouwing van twee lokalen van de school tot buurthuis wil B en W daarnaast een bedrag van 250.000 gulden beschikbaar stellen. Bij het maken van de plannen werd ech ter al snel duidelijk dat met het kwart miljoen niet tegemoet gekomen kon worden aan de wensen van de stichting. Middels een handtekeningenactie dron gen de buurtbewoners aan op een extra krediet. Uit berekeningen werd duide lijk dat aan het verlanglijstje van de stichting een prijskaartje van 110.000 gulden hing. Ben W zijn echter niet be reid alle wensen in te willigen. Zo voelt het college niets voor een zwevende vloer op de eerste verdieping. Het kre diet bedraagt daarom 70.000 gulden en is bedoeld voor twee toiletgroepen, een voorzetraam en isolatie van de kap waar de jongerenvoorziening moet komen. rvolg voorpagina) IDEN/DEN HAAG isidente Timnermans de Haagse rechtbank ld vervolging van Ka- voor de valse over- rkdeclaraties niet op plaats. „Deze feiten reeds binnenskamers ehandeld. Vier jaar eden zag de gemeente in aanleiding om aan- te doen. Als de offi- vier jaar na dato wil volgen vindt de htbank dat te laat". vendien heeft hij als ad- :t-directeur ernstig mis- ik gemaakt van het in gestelde vertrouwen". tegen ex-directeur Boelen jbrachte feiten achtte pre- ;nte Timmermans bewe- Het verweer van zijn ad- dat de gemeente het d gevonden zou hebben hij etentjes met zijn fami lie declareerde deed Timmer mans af met de opmerking dat hij de etentjes bewust heeft opgegeven als maaltij den met artisten en impressa- rio's. Wel hield de rechtbank reke ning met de persoon en de persoonlijke omstandigheden van Boelen. „De verdachte heeft reeds veel te lijden ge had onder de strafzaak. Het bedrag dat hij heeft gedecla reerd heeft hij inmiddels te rugbetaald aan de gemeente. Hij heeft op geen enkele an dere wijze dan in zijn hoeda nigheid als directeur met het zoekraken van 132.000 gul den te maken gehad", aldus Timmermans. Daarmee sloot zij in ieder geval voorlopig de Leidse Schouwburg-affaire afsloot. Die begon bijna op de kop af een jaar geleden met de ontdekking dat er 132.000 gulden was verdwenen bij de schouwburg. Waar dat geld is gebleven, is nog altijd niet duidelijk. Het sindsdien inge stelde onderzoek bracht vooral een administratieve chaos aan het licht. De raadsman van de adjunct directeur van de Leidse Schouwburg verwoordde twee weken geleden tijdens de zitting de algehele twijfel. Het kostbare en tijdrovende onderzoek van justitie en po litie naar de schouwburgaf faire noemde hij zinloos, de resultaten onthutsend. „Van de oorspronkelijke verden king is niets, geen enkel spoor terug te vinden in de dagvaarding. De ten laste ge legde feiten hebben in de verste verte niets van doen met het magische verschil tussen de computeruitdraai en de bank- en girosaldi. Het is mij dan ook volstrekt on duidelijk waarom de officier van justitie onderhavige zaak heeft aangebracht en dan nog wel bij de meervoudige ka mer van de rechtbank". Officier van Ek wond zich echter bijzonder op over „de autoriteiten van de gemeente Leiden die zich maar vergre pen aan gemeenschapsgel den". Hij voelde er weinig voor de ogenschijnlijk gerin ge vergrijpen waarvan ex-di- recteur Boelen en adjunct-di recteur Kagie uiteindelijk worden verdacht te relative ren. Dat relativeren kon hij echter gerust overlaten aan de advocaat van Kagie. Visser wees een voor een de beschuldigingen van de hand. Hij wees erop dat Ka gie toestemming had om overuren te declareren aan gezien hij zelf hoofd van dienst was. Ook was Kagie gerechtigd om de gelden van het volkdansfestival op te ne men. Hij overhandigde een lijst van de kosten die Kagie destijds als organisator had gemaakt. Aan een gewijzigde recettestaat kon volgens hem de officier geen bewijskracht toekennen. Zo'n staat was al leen voor intern gebruik be doeld. Ook de „reiskosten" van Marjol Flore waren op de juiste begrotingspost in de boeken terecht gekomen. Hij vorderde op alle punten vrij spraak. En hamerde er nog eens op dat justitie nooit tot strafvervolging had mogen overgaan. Hij vond dat het middel het doel voorbij- uiming Jrikken, blikjes, bladeren, takjes, zakken chips, plastic kortom rommel en rotzooi zijn gisteren uit het Leidse in Bosman verwijderd. Kinderen en ouders uit de Vogelwijk zich actief ingezet voor de schoonmaak van het bos. Ui- werd dat beloond. En wel met pannekoeken in het ge- van Speeltuinvereniging Vogelenwijk. Dat werd gevolgd door een gezonde natuurwandeling door het bos. De educatieve dienst van de gemeentelijke directie groen gaf daarbij tekst en uitleg. De jaarlijkse opruimtactie is een initiatief van de directie groen, werkgroep verkeer en groen en de speeltuinverenigin. FOTO: WIM VAN NOORT !N Een Leids bouw- aan de Willem Ba traat heeft dinsdag bij t een vervalste accept- irt ontvangen. Op de stond een bedrag van voor een advertentie elefaxgids van 1991. De ur van het bedrijf heeft nooit een offerte voor PTT-uitgave aange- De vervalsing was af- van TTP Anstalt uit n, Duitsland. :ept is op vakkundige lagemaakt. Het woord giro op de kaart blijkt vervangen door de aan- „actie-accept". Daar onder staat de uitdrukking „vrijwillige betaling". In plaats van PTT prijkt boven de bijge leverde rekening de naam „TTP". De directeur van het bedrijf heeft aangifte gedaan bij de politie wegens oplich ting. Politie-vöorlichter D. Graveland betwijfelt of er wat aan deze praktijken gedaan kan worden. „De actie-accept vermeldt vrijwillige betaling. Het is zodanig uitgedokterd dat het waarschijnlijk niet strafbaar is, maar het riekt naar oplichting. Het is een nieuw fenomeen". Bij de PTT zijn meerdere gevallen be kend. Vechtpartij in Stevenshof LEIDEN Zes jongeren die gisteravond waren betrokken bij een vechtpartij zijn gister avond door de Leidse politie meegenomen naar het bureau. Drie jongens raakten nabij het winkelcentrum Stevensbloem slaags met een groep van zo'n twintig man. De drie liepen daarbij onbekend letsel op. Nadat omwonenden de politie hadden gebeld zijn de jongens meegenomen en op het bureau door de EHD behandeld aan hun verwondingen. Later op de avond zijn op aanwijzingen van de jongens in de binnen stad drie jongeren aangehou den die deel uitmaakten van de groep van twintig. Zij zijn vanmorgen gehoord door de politie. est in huizen Merenwijk blijft onder de normen £N Het asbest dat in sgezins.woningen in de 'ijk is aangetroffen is Jevaarlijk voor de ge- eid. Dat concludeert Wo- luwvereniging De Sleu- idat er een onderzoek is uitgevoerd. Vorig jaar werd asbesthoudend materiaal aan getroffen in de woningen aan de hoeken, de oorden en de plaatsen. Dat zat in de bepla ting aan de onderkant van de trappen. Handelslaboratorium Verwey uit Rotterdam heeft in een aantal woningen lucht monsters genomen, en er ble ken bruine asbestvezels in de lucht aanwezig. Tuinen bekroond Wethouder Hans de la Mar poseert met de winnaars van de tuin- keuringen die de gemeente in de Stevenshof (vlek 6 en 7) en de Merenwijk (Rodes) heeft gehouden. De la Mar reikte gisteren de bijbehorende groenprijzen uit. De eerste prijs in de categorie tui nen tot 25 vierkante meter ging in de Stevenshof naar de familie P. Bavelaar, Beppy Nooystraat 29. In de Merenwijk naar de fami lie N. Hollebeek, Eikenrode 7. In de categorie groter dan 25 vler kante meter gingen de prijzen naar familie L. van Dijk, Esther de Boer-de Rijkstraat 5 (Stevenshof) fen familie W. Truijers, Bosrode 22 (Merenwijk. Bij de gemeenschappelijke tuinen vielen in de prijzen de families L. de Weerd en J. Boekee, Esther de Boer-de Rijkstraat 36 en 38 (Stevenshof) en H. Heijn en A. Veldmaat, Es- senrode 5 en 7 (Merenwijk). FOTO: WIM VAN NOORT HARD POLITIEOPTREDEN TER DISCUSSIE LEIDEN De raadsfrac ties van VVD en Groen Links willen dat burge meester C. Goekoop op heldering geeft over de gebeurtenissen bij de Leidse McDonald's dins dagochtend. De VVD vraagt Goekoop om een notitie over het hardhan dige optreden van burgers mogelijk een bewakingsdienst bij het opstootje waarbij 36 demonstranten werden afge voerd. De VVD wil datde door Goekoop op te stellen no titie maandag 29 oktober wordt besproken in de raads commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Het Groen Links raadslid R. van Schreven wil opheldering over het harde politieoptreden. Bovendien wil ze weten waar om de politie niet optrad tegen de omstanders die ongevraagd „bijstand" verleenden. „Hoe kon dit gebeuren en past dit in het beleid van de Leidse poli tie", vraagt het raadslid. Ver der vraagt zij zich af of de be handeling van de arrestanten tijdens het vervoer en op het bureau wel de juiste was. Dit mede omdat de actievoerders van te voren een geweldloze aktie hadden aangekondigd. In een brief aan Goekoop stelt Van Schreven in totaal twaalf vragen. Ook Groen Links wil antwoord op 29 oktober. Afgelopen dinsdagochtend werd Mc Donald's op de Bees tenmarkt geblokkeerd door 50 actievoerders van de Boycot McDonald's-campagne. De po litie pakte 36 jongeren uit de groep op. Politievoorlichter Dick Graveland wees erop dat hierbij „ongewenste assisten tie" werd verleend vanuit het publiek. Een woordvoerster van de hamburgergigant ont kende dat het bedrijf personen heeft benaderd voor orde handhaving. „Wel was er ie mand van een beveiligings dienst aanwezig. Het afgelopen weekeinde zijn er namelijk ook kleinere acties geweest. Die ene man heeft opdracht gekregen zijn handen stijf in zijn zakken te houden en zo ver wij weten heeft hij zich daaraan gehouden. Eventuele anderen die wel klappen heb ben uitgedeeld moeten omwo nenden en horeca-onderne- mers uit de buurt zijn ge weest". Man ergert zich aan rijstijl LEIDEN Een 44-jarige Leidse automobilist heeft een 31-jarige plaatsgenoot mishandeld, omdat hij zich ergerde aan de rijstijl van de man. Toen de auto's voor een stoplicht aan de Oranje- boomstraat moesten stoppen stapte de 44-jarige man uit zijn auto, liep vervolgens naar de voor hem staande wagen en ver kocht de bestuurder een klap voor zijn hoofd. De man is ter door de politie aangehouden. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/LEIDEN De keuze voor vuilver branding heeft inmiddels algemene steun, zegt PRO A V-man De Jong. „Wij als PROAV zijn niet geroepen om die discussie te heropenen, ondanks het accent dat tegenwoordig ligt op preventie en her gebruik van afval, en on danks de problemen van afvalverbranding die naar boven zijn gekomen bij de verschillende dioxine-af faires". voor de beste techniek", zegt De Jong. Een van de bedrijven die voor de bouw van de draai-trommel in de markt is, is de DEM Group fn Heiloo. DEM heeft de zogeheten DANO-techniek, de voorbe werking van het afval in de trommel, nieuw leven ingebla zen. P. Masselink van DEM meent dat zijn - nog jonge - bedrijf voor de bouw van de tijdelijke installatie in aanmerking zal komen. De kosten van de af valverwerker bedragen vol gens hem zo'n 25 miljoen gul den. Binnen zes tot negen maanden na het voltooien van de MER-procedure kan de in stallatie in gebruik worden ge nomen, aldus Masselink. Het DANO-procédé, waarij af val wordt gezeefd, kent over de gehele wereld al zo'n 200 toepassingen. DEM heeft zelf de vergister ontworpen. Het gehele procédé biedt volgens deskundigen uitstekende mo gelijkheden om in te spelen op de resultaten van het geschei den inzamelen van huishoude lijk afval, zoals ook milieumi nister Alders wil. De DEM Group heeft voor de ontwikkelde techniek bij het departement nog geen gewillig oor gevonden, zegt Masselink. Volgens hem houdt het minis terie vast aan de gekozen be leidslijn voor de afvalverwer king, die onder meer inhoudt dat de verbrandingscapaciteit zal worden uitgebreid van 2,8 naar 6 tot 8 miljoen ton afval per jaar. En dat, aldus Masse link, terwijl de mogelijke ge varen bekend zijn van afval verbranding voor de volksge zondheid (de uitstoot van dioxine). Ook de milieubewe ging heeft aangekondigd de bouw van nieuwe afvalovens zo veel mogelijk te vertragen of zelfs te verhinderen. „Vreemd dat het ministerie dan zegt: wij zijn niet geïntere- seerd". CNV-bond tegen bibliotheek op zondag LEIDEN De CFO, een afdeling van het vakver bond CNV, is tegen de openstelling op zondagen van de Leidse bibliotheek. „De CFO is van oordeel dat de gemeente dit expiriment niet moet subsidiëren, omdat daar mee een overtreding van de CAO mogelijk wordt gemaakt. De CFO is voorstander van de zondagsrust en alleen als on omstotelijk vaststaat dat daar van moet worden afgeweken, zijn wij^ van oordeel dat op zondag gewerkt kan worden", aldus bondsbestuurder A. Bal in een brief aan het Leidse college van burgemeester en wethouders. „Een CAO rege ling kan niet aan een onderne mingsraad worden voorge legd", aldus de reactie van Bal op het feit dat de onderne mingsraad met het expiriment heeft ingestemd. Ook de FNV- ambtenarenbond Abva-Kabo heeft al laten weten tegen de zondag-openstelling van de bi bliotheek te zijn. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevendraai er, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: Adres:1 I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |N, CeidóeSoirtaiit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11