lolitiek is medeschuldig an fouten van justitie Ontwikkelingswerk geen springplank voor carrière I lister D'Ancona hekelt tijdsdiscriminatie Tussenbalans kabinet op basis summiere cijfers Kinderloos carrière maken minder populair ROTTERDAM Mensen die enkele jaren in ont wikkelingslanden hebben gewerkt komen bij terug komst in Nederland ge makkelijk aan een betaal de baan. Ze kunnen goed relativeren, zijn flexibel, zelfstandig en kunnen wanneer nodig tactvol en diplomatiek optreden. En toch bevorderen deze ver worvenheden hun carriè re niet. Dat blijkt uit het onderzoek Ontwikkelingswerk en carriè re, waarvan de resultaten van daag in Rotterdam zijn gepre senteerd door de SNV, een or ganisatie voor ontwikkelings samenwerking en bewustwor ding. Meer dan 4000 personen hebben de afgelopen 25 jaar voor de SNV gewerkt in ont wikkelingslanden. Aan een Ikwart van hen is gevraagd hoe de 'tropenjaren' en de terug komst in Nederland is erva ren. Met het vinden van een betaalde baan hadden de meesten geen moeite. Na een half jaar had 72 procent van de mannen en 61 procent van de vrouwen betaald werk ge vonden. Na een jaar is bijna ..VIS 15 W/W?SfWNÉW G07&G£H, POOP FE LEVEZmClEZ IK HEM SD HEB GEKOCHTL... negentig procent weer aan het werk. Alleen degenen met een typische tropenstudie kunnen moeilijk aan de slag. Rijkdo lom Bij terugkomst in Nederland merken de meeste SN Vers dat ze allerlei belangrijke ontwik kelingen op hun vakgebied hebben gemist. Maar liefst 65 procent heeft daarna dan ook een (deeltijd)studie gevolgd. Maar het missen van techni sche ontwikkelingen weegt volgens de ontwikkelingswer kers niet op tegen de schat van ervaringen die zij in den vreemde hebben opgedaan. Nagenoeg niemand heeft Spijt van zijn (driekwart is man) be sluit om voor drie jaar naar een ontwikkelingsland te gaan. Bijna allen hebben hun SNV-tijd als bijzonder „karak tervormend" ervaren. Zij heb ben geleerd zelfstandig te wer ken, flexibel te handelen en zijn sterk in het relativeren van gebeurtenissen. „Ik kan nu beter relativeren en ben minder materialistisch geworden. En dat is allemach tig mooi in je voordeel natuur lijk, want veel mensen hebben de pech dat ze iets willen heb ben dat ze niet kunnen krij gen", aldus één van de onder vraagden. Een andere voorma lig ontwikkelingswerkster: „De rijkdom die je meekrijgt van drie jaar SNV kun je niet kopen. Alleen als je door de troep hebt gebaggerd, kun je relativeren". Geitenwollen sokken Maar niet iedereen heeft posi tieve ervaringen gehad. Veel werkgevers in Nederland zijn er niet van overtuigd dat werkervaring in een ontwik kelingsland nuttig is, waardoor de SNV-periode voor een groep personen een onderbre king van de carrière is ge weest. „In Bolivia runde ik de' boel, hier liep ik stage voor een minimumloon plus vijftig gulden". En: „Het viel niet mee in Nederland weer te wortelen. Telkens was het in het sollicitatiegesprek: oei, vijf jaar ontwikkelingshulp, gei tenwollen sokken, wat moeten we met zo'n rooie rakker. Het was een grote barrière, het klikte niet". Hoewel nagenoeg alle SNV'ers een betaalde baan hebben vonden, zegt maar liefst 56 procent dat het ontwikkelings werk hun carrièremogelijkhe den in Nederland heeft ver kleind of zelfs zeer verkleind. Ruim een kwart zegt dat de SNV-tijd geen invloed heeft op de verdere loopbaan en slechts zeventien procent spreekt van betere carrière perspectieven. In deze laatste groep zijn de mensen met een economische, sociale en huis houdkundige (voeding) oplei ding het sterkst vertegenwoor digd. Het meest somber zijn ontwikkelingswerkers met een medische, agrarisch of techni sche opleiding. De SNV trekt zich de negatie ve ervaringen aan. Zij mogen mensen er niet van weerhou den om in ontwikkelingslan den te gaan werken. Het kost de SNV toch al steeds meer moeite om ontwikkelingswer kers te werven. De arbeids markt wordt krapper en de ei sen steeds hoger. Het gros van de 'emigranten' heeft een uni versitaire of hogere beroeps opleiding. Tien jaar geleden reisden voornamelijk nog jon ge mensen met een middelba re beroepsopleiding af. Nega tieve ervaringen zouden de spoeling alleen maar dunner maken. Met name het missen van ontwikkelingen op het vakgebied zou veel mensen wel eens in Nederland kunnen houden. Niet voor niets besluit het onderzoeksrapport met de zinsnede: „de SNV zou zich af kunnen vragen in hoeverre zij medeverantwoordelijk is voor de bijscholing". MONIQUE VAN DE VEN 'ENLAND KeidóaQowumt woensdag i? oktober 1990 pagina 3 ^AG Minister D'Ancona van WVC is gisteren bij de II tie van de nota 'Ouderen in tel' van leer getrokken te- eeftijdsdiscriminatie. h luiten of achterstellen van ouderen op grond van leef- e«n beperkt de zelfstandigheid van ouderen, vindt D'An- ,v Cen voorbeeld is de voorgestelde leeftijdsgrens voor splantaties, waartegen ik mij heb verzet", zei de minis- ftijdsgrenzen zijn voor D'Ancona alleen acceptabel als de hand van objectieve criteria kunnen worden ge- irdigd. Het kabinet is het daarmee eens. Bestaande en i wetten worden onderzocht op het objectieve gebruik tijdsgrenzen. ;retaris Ter Veld (sociale zaken) wees erop dat het kabi- ■gtijdig en onnodig stoppen met betaald werk wil terug- Het beteugelen van arbeidsongeschiktheid is volgens d een speerpunt in het kabinetsbeleid. Veel beroepen grote of eenzijdige belasting met zich mee. „Genetische manipulatie bij varkens niet ethisch" DEN HAAG Het onderzoek naar genetische manipulatie van varkens om de vleesproduktie te verhogen moet worden gestopt. Dat staat in een rapport van de commissie Biotechnologie en Ethiek van de katholieke boeren- en tuindersbond KNBTB. De schending van het welzijn en eigenwaarde van het dier weegt on voldoende op tegen de mogelijke kwaliteitsverbetering bij succes van dit onderzoek, zo schrijft de commissie. In opdracht van de KNBTB heeft de commissie onderzocht in hoeverre genetische ma nipulatie bij planten en dieren toelaatbaar is. Zonder een definitief oordeel te willen vellen over genetische manipulatie, stelt de com missie dat aan een aantal voorwaarden moet worden voldaan alvo rens het onderzoek daarnaar toe te staan. De katholieke levensbe schouwing speelt een belangrijke rol bij het oordeel van de com missie. De mens moet eerbied en respect tonen voor het leven, de dieren, de planten en de natuur en draagt verantwoordelijkheid -hiervoor. Mits genetische manipulatie wordt toegestaan, dan moet het een rechtvaardig doel dienen en goed controleerbaar en be heersbaar zijn, aldus de commissie. Senatoren willen military verbieden DEN HAAG De Eerste-Kamerleden Tiesinga en Hoefnagels (beiden D66) vragen zich af of het geen tijd wordt de military, een paardenrace door het open veld met hindernissen, in Nederland te verbieden. Aanleiding is het dodelijk verongeluk ken van een paard en de ernstige bles sures van andere paarden tijdens de jaarlijkse miltary zondag in Boekelo. In schriftelijke vragen aan staatssecretaris Gabor van landbouw en visserij wijzen de senatoren erop dat de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren al enige jaren geleden heeft aangedron gen op een verbod van de military, na dat in een korte periode vier paarden waren verongelukt. CDA en VVD benieuwd naar nieuw paspoort DEN HAAG De fracties van CDA en VVD in de Tweede Kamer vragen zich af hoe het staat met de ontwikkeling van een nieuw fraudebestendig paspoort. De kamerleden Korthals Altes (VVD) en Mateman (CDA) willen van minister van binnenlandse zaken Dales opheldering. In het regeerakkoord van het huidige kabinet is besloten de verantwoordelijk heid voor het paspoortproject te ver schuiven van Buiten- naar Binnenlandse Zaken. Een parlementaire enquête naar het paspoortproject had in 1988 tot ge volg dat de toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken (Van der Lin den, CDA) en de vroegere staatssecreta ris Van Eekelen (VVD) - op dat moment minister van defensie - aftraden. René Froger reed te hard AMSTERDAM Zanger René Froger neemt het niet zo nauw met snelheids limieten. Gisteravond werd de Amster dammer op de ringweg om Amster dam-Noord betrapt op het rijden met een snelheid van 197 kilometer per uur. Froger, die reed in de sportwagen van zijn vrouw, werd door de radar-ap- pratuur van de politie gesnapt. Enkele kilometers na het passeren van de ra darwagen kon de zanger door een motoragent aan de kant worden gezet. De politie besloot de auto voorlopig in beslag te nemen. Mogelijk raakt Froger zijn rijbewijs kwijt, aangezien hij al eerder is betrapt op te hard rijden. Hij had nog enkele onbetaalde boetes uit staan. 'e HTSGELEERDE RÜTER KAATST KRITIEK UIT KAMER TERUG ERDAM Dom- of een afleidings- uvre. De Amster- strafrechtspecialist nr. C.F. Rüter twij- beide mogelijk- als hij het heeft de boosheid van voorman Wöltgens, justitie in Amster- rie verdachten van misdrijven moest Jopen wegens proce- k van beiden valt vol- iter wel iets te zeggen, n zijn ogen begrijpt c is niets van het rechts- H, als hij elke procedure- u aar toeschrijft aan de van justitie. Maar een gsmanoeuvre zou het inen zijn om de werke- oblemen te verdoeze- feit dat het openbaar iarie.„door Haagse be- :ht knullig is georgani- lolitici maken zich con- s. Nu Wöltgens weer OM. Laat hij een vak Dat gepraat uit de Hij begrijpt er niets hij de officier van jus- verantwoordelijk stelt procedurefout", iter wil overigens pro juten niet als onbenul- Natuurlijk worden 'en gemaakt. Maar dat zich nu zó boos jiaken terwijl zij zoveel ip het hoofd heeft. Ja loter op het hoofd. Hoe- 'roordeeldep lopen nu ij rond - net als deze 1 erdachten - omdat de aj :rheid niet zorgt voor i0, ide cellen en personeel? e, lijk, het OM is niet zon- Maar men moet met iahig mensen en met zo'n e organisatie werken - woordelijkheid van 'Den Haag' - dat het logisch is dat er fouten worden ge maakt". De tragiek van een officier van justitie is dat hij 'te kijk' staat voor alle fouten in het rechtsbedrijf. „Bij hem worden fouten zichtbaar. Ook als de politie bijvoorbeeld fouten heeft gemaakt bij het onder zoek. Of als de PTT een stuk heeft 'weggemaakt'. De offi cier krijgt dat dan op zijn brood". Knullig Een kwalificatie als 'knullig' lijkt nogal fors voor een orga nisatie van het OM. Prof. Rü ter: „Ja zeker. Zolang de-pro cureur-generaal in Amsterdam (oud-minister van justitie Job de Ruiter -red) zuiver op zwa re politieke gronden wordt be noemd, terwijl hij van toeten noch blazen weet, dan ben je niet bezig met het opzetten van een goede organisatie. Want wat moet ik met.zo'n man die het rechtsbedrijf niet kent? Er is in Amsterdam ech- ter geen borrel waarop hij ont breekt. Rüter lacht: „Tja, ik heb weinig vriendjes, en ei genlijk wil ik dat ook wel zo houden". Een goede organisatie van het OM moet volgens prof. Rüter niet inhouden dat de politiek een nieuwe directeur-generaal of een herstructurering be denkt. Men heeft meer men sen nodig en de wet- en regel gevers moeten het OM niet met onmogelijke taken opza delen. „Kijk, er zijn eindeloos veel wetten gemaakt waarbij weer iets strafbaar wordt gesteld. Een vorm van wetgeving waarvan iedereen eigenlijk weet dat het 'window dressing' is en waarvan de bewijsbaar heid van hef strafbare feit nauwelijks aantoonbaar is. Neem discriminatie. Natuur lijk, discriminatie is een lelijk ding. Maar moet je het straf baar stellen? Ik heb mijn twij fels, juist omdat het zo moeilijk is te bewijzen. Maar de politiek roept: OM los het maar op. En als blijkt dat het OM daarin juist vanwege de bewijsvoe ring niet in slaagt, dan roepen ze in Den Haag: Het OM doet er niets aan. Nee, zeg ik dan. Je moet grote maatschappelij ke problemen niet via het OM oplossen. Weet je wat nog slechter is dan niets doen? Iets willen doen dat geen effect heeft!" Bingo „Je ziet iets soortgelijks met snelheidsovertredingen. Als op de weg tussen Wassenaar en Den Haag ineens een stuk 50 km 'wordt gemaakt - en geen mens begrijpt waarom dat no dig is - en je zet daar een stel letje automatische camera's neer, dan is het om de drie au to's bingo! Het OM stuurt een acceptgiro, die niet betaald wordt. Dan volgt er nog een en nog een. Verschrikkelijk veel werk, dat vaak niet tot? een dagvaarding leidt. Men blijft dus hard rijden omdat het OM al die bekeuringen toch niet aankan. En de ver wijten gaan richting OM. Maar een effectievere politiecontrole en aanhouding langs de weg direct een transactie - wordt niet gekozen, omdat de politie te weinig mensen heeft". Prof Rüter meent dat verbete ring van de inning van boetes heel nuttig kan werken. „Als de grens heel duidelijk is en wordt aangehouden, dan zul len er heel wat meer boetes betaald worden. Als men weet dat er uiteindelijk toch niks gebeurt, betaalt men immers niet. Maar dat ontwricht wel het rechtsbedrijf. Daar gaat het om. Nu is daar zo'n minis ter van justitie gekomen, Hirsch Ballin, en die spreekt over het aanpakken van de normvervaging. De mensen Vrijlaten verdachten mag straks niet meer DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie g; snel een wijziging van de wet voorbereiden die het onmoge lijk maakt dat verdachten van misdrijven moeten worden vrijgelaten als gevolg van ad ministratieve fouten. De bewindsman heeft dat gis teren in de Tweede Kamer toegezegd, nadat justitie in Amsterdam maandag drie ver dachten van ernstige misda den naar huis moest sturen. Hirsch Ballin zei de gang van zaken bijzonder te betreuren, maar hij kon de Kamer niet de garantie geven dat het nooit meer zal gebeuren. Hirsch Bal lin zei dat fouten mede wor den veroorzaakt door slechte huisvesting. „Stukken worden opgeborgen in verhuisdozen en komen naast het bureau te staan. Dan kan het haast niet anders dan dat er stukken zoek raken", aldus de be windsman. Hij wees erop dat de negentien rechtbanken in ons land in 90 gebouwen ge huisvest zijn. Hirsch Ballin denkt dat met de aangekon digde extra investering van ruim een miljard tot 1998 het gebrek aan capaciteit bij justi tie goeddeels wordt opgelost. Het extra geld komt bovenop een bedrag van 600 miljoen gulden dat al was uitgetrok ken voor huisvesting van justi tie en politie in de komende jaren. die het rechtsbedrijf niet ken nen roepen dan: mooi, prach tig dat daaraan nu iets wordt gedaan. Onzin. De normverva ging pak je aan door rechterlij ke vonnissen ten uitvoer te leggen. Je moet 'achteraan' be ginnen. De mensen moeten weten dat er een grens is. Je moet namelijk wel even één ding onthouden: het straf- rechtsbedrijf draait nog altijd op de vrijwillige medewerking van de verdachte. Ja, als ik dat mijn studenten vertel, loven ze het óók niet. Maar stel dat we allemaal onze boe tes niet zouden betalen en we willen de straf uitzitten en la ten ons door de politie van huis halen, dan lagen we in Nederland toch allang op ons gat?" BERT MOLENAAR DEN HAAG De tussenbalans die het kabinet kort na de jaar wisseling wil opmaken,'wordt tot op zekere hoogte natte-vinger werk. Het Centraal Planbureau (CPB) slaagt er namelijk niet in tijdig meerjarenramingen op tafel te leggen voor de besluitvor ming in het kabinet. „Het wordt een lijst met summiere cijfer tjes, meer niet", zo heeft een woordvoerder van het CPB bekend gemaakt. Begin deze maand kondigde minister Kok van finan ciën aan dat het kabinet ruim vóór de statenverkiezingen van maart knopen door wil hakken over de miljardentekorten van het rijk. Het CPB is nogal overrompeld door die mededeling. „Wij waren er vanuit gegaan dat het kabinet zich pas nê de ver kiezingen over de begrotingsproblemen zou buigen. We krijgen het nu onmogelijk gedaan om al begin volgend jaar goed onder bouwde meerjarenramingen te produceren", aldus de woord voerder. Vrachtauto ramt benzinestation WOUW Een vrachtwagen heeft gisteravond een Total-benzi- nestation bij Wouw grotendeels vernield. Snel ingrijpen van een vrachtwagenchauffeur, die de noodknop vap het pompstation indrukte, voorkwam dat de dieselolie uit een geraakte pomp stroomde. Volgens de rijkspolitie in Wouw had de 62-jarige chauffeur K.C. uit Middelburg een black-out. De chauffeur bleek bij onderzoek in het ziekenhuis een gebroken rib opgelo pen te hebben. LEIDEN Kinderloos blijven en zwoegen voor een glanzende carrière trekt jongeren na het eindexamen van de middelbare school stukken minder dan in het jaar vóór het examen. Volgens het rapport „Jongeren verder op weg" neemt in die periode de twijfel toe over hoe in de toekomst een betaalde baan te combi neren met een gezin. Het rapport is gemaakt door de faculteit sociale wetenschappen van de Rijksuniversiteit Leiden. Het geeft de eerste resultaten van een drie jaar durend onderzoek, dat vorig jaar is gestart en wordt gefinancierd door de ministeries van sociale zaken en werkgelegenheid en WVC en de Stichting Kinderpostzegels Ne derland. Bij het onderzoek worden 160 jonge vrouwen en mannen uit examenklassen gevolgd op hun weg naar volwassenheid. Een van de resultaten is dat nog veel jongens niet bereid zijn de zorg voor kinderen te delen met hun (toekomstige) partner. Meisjes lijken na het examen traditioneler te gaan denken. Zo weten meer meisjes na de middelbare school niet meer zo zeker of en hoe ze een loopbaan en de zorg voor kinderen willen en kunnen combineren, als het jaar ervoor. Ruim tweehonderd taxichauffeurs verzamelden zich gisteren op het Museumplein in Amsterdam uit protest tegen de nieuwe wet personenvervoer. Volgens de wet is het Amsterdamse taxichauffeurs wel toegestaan passagiers naar de luchthaven Schiphol te vervoeren, maar is het verboden klanten mee terug te nemen. Die ritten zijn voorbehouden aan chauffeurs uit andere regio's. Schiphol be hoort door de nieuwe wet niet langer tot het Amsterdamse vergunningengebied. FOTO: ANP MBAAI 0: 2: Taxi's in opstand (ADVERTENTIE) FOPKME/EZIME kSMT PIE MAGNETRON 0/EM IM MIJUkïWHJ?

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3