abinet biedt ongeren meer cans op werk 10 3 JOUW STIJL MAG GEZIEN WORDEN ProVeste Spanning loopt op in Joegoslavië Griep eist onder bejaarden onnodig veel slachtoffers GROOT HERENLEED Maij wil vierdaagse werkweek ambtenaren pr VANDAAG Mouwen ÊcldócSotwmit m Woensdag 17 oktober 1990 82ste jaargang no. 24856 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbusll, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 HET WEER De periode met voor de tijd van het jaar uitzonderlijk mooi weer is voorbij. De komende dagen is er meestal veel be wolking en er kan ook wat re gen vallen. Het blijft wel vrij rustig weer met een middag- temperatuur van ongeveer 18 graden. de lar zakt er/1,70 ;RDAM De koers aanse dollar is vanmorgen jt eerst sinds de Tweede We- og onder de ƒ1,70 gekomen, wisselmarkt in Amsterdam n 10 uur een koers genoteerd ,6965, bijna anderhalve cent 'dan het vorige dieptepunt dat i werd bereikt met een slot en 1,7105. De Amerikaanse ad eerder op de dag op de va- kt in Tokyo een nog groter rlies geleden tegenover de alutahandelaren schrijven de lende zwakte van de dollar de economische problemen in Art Blakey overleden NEW YORK De beroemde Ameri kaanse jazz-musicus (drummer) Art Blakey is gisteren op 71-jarige leeftijd in New York overleden. Blakey be hoorde tot de groten onder de moder ne jazz-musici. Hij was een van de be langrijkste vernieuwers van de zoge heten Hard Bop. Als leider van de band 'Jazz Messengers' leidde hij vrij wel alle grote jazzmuzikanten op uit de jaren vijftig tot en met tachtig. De band trad drie decennia lang öp in Europa en in de VS, met als een van de hoogtepunten een concert in het Witte Huis in 1981. Pagina 14: Blakey, 'vulkaan' onder foto: anp bebopdrummers Nog steeds zomertijd... DEVENTER Een vrouw aan de Van Boe- choltstraat in Deventer heeft de buurt een tijd lang wel heel vroeg uit de veren gekregen door om geregeld om half zes 's- ochtends de straat te schrobben. Toen de politie vanmorgen na klachten over geluidsoverlast pools hoogte ging nemen, bleek dat de vrouw dacht dat het al half zeven was. In het laatste weekeinde van, sep tember had ze verzuimd de klok een uur terug te zetten. Snelweg (A4) afgezet voor jacht op hondje ALKEMADE Een hondje heeft gisteravond voor opschudding ge zorgd op de A4 (Rijswijk-Amster- dam) ter hoogte van het aquaduct. Om half zeven werd het beestje onder het aquaduct ontdekt: hij zat aan de rand van de snelweg in de 'berm', die ter plaats niet breder is dan een trottoir tegel. Omdat het gevaar bestond dat de hond de rij baan op zou lopen besloot de poli tie het dier te vangen. Vanwege de smalle berm moest de politie er daarbij toe over gaan de A4 enige tijd volledig af te zetten. Het hond je liet zich echter niet vangen. Bij nadering van een politieman ging hij er snel vandoor. „Kauwgom schadelijk voor de gezondheid" LONDEN Kauwgom bevat giftige koolwa terstoffen en daarom moet volgens de Britse consumentenorganisatie Food Commission op de verpakking een waarschuwing staan voor de consument. Volgens de Food Commission moeten kauwgomliefhebbers ervoor worden gewaarschuwd dat zij „op gevaar kauwen". Kauwgom bevat volgens de onafhankelijke organisatie minerale koolwaterstoffen - beter bekend als paraffine of vaseline - die in alle levensmiddelen verboden zijn, behalve in kauwgom en de korst van kazen. Directeur Philip Hamilton van Wrigley, die 88 procent van de Britse kauwgommarkt bpheerst, noemde de beweringen „misleidend voor het publiek". IN HAAG Door n~betere aansluiting n het onderwijs op arbeidsmarkt krijgt dereen onder de 27 ar zonder diploma inog de kans zijn ar- :idspositie te verbete- :hoolverlaters en werk- ekenden krijgen het cht een 'startkwalificatie inkomend vakman' te ha- werknemers krijgen cht op een zogeheten >orstroomkwalificatie'. de komende drie jaar otdt telkens 30 miljoen ulden extra uitgetrokken 'oor de scholing van 10.000 ngeren. Het kabinet heeft vanmorgen in een noti- aan de Tweede Kamer ten weten als reactie op het advies van de commis- sie-Rauwenhoff, dat in op dracht van minister Ritzen van onderwijs eind mei is uitgebracht. Het kabinet stemt in met de hoofdlijnen van het advies. Er moet een systeem ko men waarbij leren en wer ken hand in hand gaan. Scholen en bedrijven moeten intensiever gaan samenwerken op het ge bied van apparatuur, scho lingsprogramma's en ken nisuitwisseling. Beroepson derwijs, scholingscursussen en volwasseneneducatie moeten worden samenge bracht in Colleges voor Be roepsonderwijs. De scho ling moet een gezamenlijke verantwoordelijkheid wor den van overheid, bedrijfs leven, onderwijs en ar- beidsvoorzieningenorganh satie. De groepen waar het kabi net op mikt zijn de circa 80.000 schoolverlaters die jaarlijks de arbeidsmarkt opstromen onder het ni veau van 'aankomend vak man'. Daarnaast zijn er 55.000 werkzoekenden die dat niveau ook ontberen. In de bedrijven werken nog eens 200.000 jongeren die geen diploma hebben. Deze werknemers kunnen met een 'doorstroomkwali- ficatie' alsnog het lbo/ma vo-niveau halen. In de no titie wordt benadrukt dat het gaat om een récht voor de lerenden en niet een plicht zoals de commissie- Rauwenhoff had voorge steld. Voor werkzoekenden gold al een bepaalde mate van scholingsplicht. Deze blijft ook in de nieuwe plannen gehandhaafd. Wie ouder is dan 27 jaar kan geen aanspraak maken op leerrechten, maar kan wel terecht bij het volwassene nonderwijs. Een suggestie van de commissie om het schoolgeld af te schaffen wijst het kabinet af. ord-Korea st lerzijdse enning af GYANG De Noord- nse premier Yon Hyong leeft vandaag het Zuid- nse verzoek om weder- diplomatieke erkenning zen omdat het een er- g van de deling van het schiereiland zou nen. uidkoreaanse premier Young-hoon deed het ;1 tijdens de tweede dag lijn bezoek aan zijn coreaanse ambtgenoot, is Noord-Korea is het 1 gericht op het behoud status quo en daarom aardbaar. Alhoewel de van Noord-Korea te ihten was, waren de ireanen toch teleurge- mdat het erop lijkt dat 'antrouwen tussen de anden nog lang niet op 's. „Als het noorden It aan een Zuidko- revolutie en doorgaat et voeren van een con- tie-beleid zal er nooit geboekt worden e gesprekken", aldus de Dreaanse premier. •Korea eist dat de 43.000 kaanse militairen uit Corea worden terugge in en dat de gezarpenlij- feningen van Amerika id-Korea afgeschaft wor- Tok wil Pyongyang dat idkoreaanse dissidenten, •tzitten omdat zij bezoe- in het noorden hebben iht, vrijgelaten worden. Korea's willen vereni- 'an het land, maar zijn iet eens over de manier r ip dat moet geschieden, apitalistische Zuid-Korea i mening dat de twee lan- 'lkaar moeten erkennen ins onderhandelingen kunnen vinden. Het lunistische Noord-Korea vol de enige regering iorea te zijn. Volgens ireaanse journalisten ;de ontvangst door de jlkoreanen „koel" en vol-, fqnctionarissen lag dat [et feit dat het zuiden de inten niet had vrijgela- Aoun omsingeld (ADVERTENTIES) E KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Honderdduizenden Kroaten vieren de terugkeer van het Josip Jelacic-ruiterstandbeeld. Het beeld van de Kroatische held uit het begin van de negentiende eeuw was in 1947 door de communisti sche leider Tito uit het centrum van Zagreb weggehaald. foto: epa Honderd meter voor de omsingelde Franse ambassade in Bayrut houden soldaten die trouw zijn aan de Libanese president, Elias Hrawi, iedereen tegen. Het land eist dat Frankrijk generaal Aoun overdraagt. Deze vluchtte enkele dagen geleden naar de ambas- Pagina 5: Touwtrekken om 'oorlogsschat' Aoun BELGRADO In ver band met een cruciale ses sie van het Joegoslavische parlement over de toe komst van de federale staat is de spanning in alle delen van het land merk baar opgelopen. Op de driedaagse zitting worden grondwetshervormingen voor een nieuwe staats structuur besproken. Borisav Jovic, de huidige voorzitter van het collectieve presidentschap van Joegosla vië, sprak vandaag de Federa le Assemblée toe over de poli tieke situatie van het land, dat geteisterd wordt door etnische onrust, een verergerende eco nomische crisis en toenemende vijandschap tussen de zes deel republieken. Sommigen spre ken al van een militair ingrij pen om de orde te handhaven. Diplomaten achten dit on waarschijnlijk, maar vrezen dat de Balkan-federatie in eén burgeroorlog ten onder zal gaan. In delen van Kroatië zijn wegen afgezet sinds hier een maand geleden voor het eerst gevechten uitbraken tus sen de Servische minderheid en de Kroatische politie. In hun bolwerk Knin hebben de Serviërs van Kroatië gisteren wederom 50 meter spoorlijn opgeblazen. Elders zouden de Serviërs stukken baan onklaar hebben gemaakt, waardoor vanuit de 'havensteden geen goederen meer kunnen wor den aangevoerd. Onrust en ge weld wordt ook verwacht tus sen Serviërs en Albanezen in Kosovo en tussen Serviërs en moslems in Bosnië-Herzegovi- na. Uit vrees voor de toekomst hebben veel burgers de ban ken bestormd om hun spaar geld in buitenlandse valuta om te ruilen en op te nemen. UTRECHT Een onderzoek dat wordt uitgevoerd bij de Erasmus Universiteit in Rot terdam wijst uit dat in de leef tijdsgroep boven de 65 jaar al vijftien jaar lang sprake is van een „oversterfte" van tweedui zend mensen tijdens influenza- epidemieën. De Rotterdamse viroloog prof.dr. N. Masurel zou daar om liever zien dat de indicatie voor vaccinatie wordt uitge breid tot alle ouderen boven de 65 in plaats van tot alle 70- plussers. Het kabinet heeft gis teren in de nota 'Ouderen in tel' aangekondigd dat de over heid gaat bekijken of uitbrei ding van de indicatie tot alle ouderen boven de 70 dus niet alleen de risicogroepen met bepaalde aandoenin gen zinvol is. Ook zal wor den onderzocht hoe het komt dat ouderen te weinig gebruik maken van de mogelijkheid zich tegen influenza te laten inenten, waardoor jaarlijks on nodig slachtoffers vallen. Ma surel juicht een dergelijk on derzoek toe. Jaarlijks worden maar ongeveer één miljoen do ses griepvaccin verkocht, ter wijl er 2,5 miljoen mensen zijn (ouderen en patiënten met be paalde chronische ziekten) die tijdens een griepepidemie ex tra risico lopen. Duo ingehuurd om Leidenaar te mishandelen LEIDEN Met de aanhou ding van een 30-jarige Hage naar, een 36-jarige man en een 20-jarige vrouw uit Arnhem is de zeer zware 'mishandeling van een 40-jarige Leidenaar opgelost. Het drietal heeft be kend en zit in hpchtenis. De vrouw is een zus van de ex- echtgenote van de Leidenaar. Zij had de anderen ingehuurd om de man te mishandelen. Zij verschenen op 8 oktober bij hem aan de deur, hielden een pistool onder zijn neus en dreigden hem dood te schie ten. Daarna werd de man af getuigd en werd het meubilair vernield. De man moest als ge volg van de mishandeling een aantal operaties ondergaan. De Arnhemmers werden vorige week woensdag al aangehou den. Bij huiszoeking werd bij hen een scherpe handgranaat en het pistool gevonden. Giste ren volgde de aanhouding van de Hagenaar. Hola, wat doet? Armando, Cherry Duyns en Johnny van Doorn - 18 en 19 oktober in de Leidse Schouwburg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijks overheid moet aankoersen op een vierdaagse werk week voor zoveel moge lijk ambtenaren. Het zou goed zijn als het onder werp op de agenda kwam van het ambtenarenover- leg. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat deed deze suggestie vanmorgen voor de VAR A-radio. Bij haar ministerie wordt reeds op be scheiden schaal geëxperimen teerd met een vierdaagse werkweek, waarbij 9 tot 9,5 uur per dag gewerkt wordt. Het is één van de maatregelen die Maij-Weggen achter de hand heeft om het autover keer in de spits op een vrien delijke manier terug te drin gen. Volgens Maij-Weggen kunnen ambtenaren een belangrijke bijdrage leveren aan het ont lasten van de files in de spitsu ren. In het kabinet is daarom afgesproken dat de mogelijk heden van een vierdaagse werkweek, verder onderzocht zullen worden. Douane vindt grote partij heroïne ZUNDERT Bij een groots opgezette grenscontrole gister avond op de E19 bij Hazeldonk zijn twee Turkse mannen aan gehouden die dertig kilo he roïne met een waarde van der tig miljoen gulden Nederland wilden binnensmokkelen. Waar ze vandaan kwamen en waar de heroïne heen moest is niet bekend. Bij de acties heb ben rijkspolitie, douane en ma rechaussee honderd auto's en hun inzittenden nauwkeurig gecontroleerd. Er zijn vijftig processen-verbaal uitgereikt voor overtredingen van de vreemdelingenwetgeving. Tweeëntwintig illegalen zijn direct teruggestuurd naar Bel gië, terwijl acht mensen zijn ingesloten. 16 PAGINA'S Politiek is medeschuldig aan fouten van justitie Leider Moskouse a Heli's Angels is f\ chirurg Baker: VS blijven tegen m gedeeltelijke K terugtrekking Irak V FNV dreigt met actie tegen gedwongen ontslagen Postbank Leidse wijkagent nieuwe stijl moet vooral de straat op Rijksweg 11 nu ook een feit voor Hazerswoude Onrust onder bewoners over plannen Den Deyl Cor van der Hart mist plezier bij oranjeteam GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5 ECONOMIE7 LEIDEN/REGIO 9/10/11 CONSUMENTENINFORMATIE12 SPORT 13 KUNST/RTV14 RTV PROGRAMMAS15 WEER/PUZZEL/MENU.15 VOETBAL OP TV België Nederlands 2, 19.30 uur: Wales-België (rechtstreeks). RTL 4, 21.30 uur: Portugal-Ne- derland (rechtstreeks). Rinus Michels kan zijn mouwen opstropen. Van avond begint hij aan zijn eerste, echte klus als nieuwe bondscoach van het Nederlands elftal. De elf mannen van Oranje die hij het veld instuurt, moeten het in Oporto zien te klaren tegen Portugal in het eerste duel in de voorronden voor het toer nooi om het Europese kampioenschap 1992. Frank Werkman, uw verslaggever, stroopt tegelijkertijd zijn mouwen op, want in minder dan geen tijd moet hij vanavond zijn verslag maken en doorseinen naar de Leidse Courant. Het zou jammer zijn als dat alles u morgen zou ontgaan, omdat u nog geen abonnement hebt. Dus u ontkomt er niet aan nu ook even uw mouwen. 14 Dagen Gratis Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. J Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w, f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: I Straat: I I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 m I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1