Sou/ia/nt^ Oudheden koopt unieke niste Romeinse keizer STAD OMGEVING/RTV Toch alle auto's met vuilnis over terrein Groenoordhallen eldpunt Discriminatie 1 niet meer onder n dak met Rechtswinkel Een cadeau van formaat DINSDAG 16 OKTOBER 1990 PAGINA 9 ingen over t-Europa N „Oost-Europa: de gevolgen |9", dat is de titel van een reeks die eind oktober en begin no- door het Studium Generale van .ersiteit, telkens op de dinsdag- vordt gehouden. De reeks wordt nd ingezet door H. Beunders, aar in Rotterdam over de rol media. Volgende week is het de an H. Wagener over „de trans van het economisch systeem in iropa". Ook op dinsdag 30 okto- 14 en 20 november zijn er nog door Oost-Europakenners. De izingen wordt gehouden in het voorzieningengebouw, Cleve- iats 1 in Leiden. 20.00 uur is in rallen de aanvangstijd. Duizend jongerenkaarten gestolen uit station De Vink LEIDEN Uit het ge- bouw van stationnetje de Vink bij de Stevens hof zijn in het afgelo pen weekeinde duizend NS-jongerenkaarten weggehaald. De daders forceerden vermoede lijk 's nachts een raam en verschaften zich zo toegang tot het stations gebouw. De kaarten la gen in een kast die is opengebroken. Zonder stempel zijn de kor tingskaarten ongeldig. Parcours van Leidse marathon bekend LEIDEN De stichting Marathon Leiden heeft gisteren het parcours gemaakt waar op de eerste Leidse marathon, op 16 juni van het volgend jaar, wordt gelopen. Voor zitter T. Scheffer van de stichting, waarin onder andere de initiërende vereniging Leidse Road Runners Club, en de atletiek- clubs AV Holland en de Bataven zitting hebben, liet weten dat de start en finish op de Schipholweg plaats zal hebben. Ook voor de halve marathon en de tien kilome ter is daar de begin- en eindplaats. Volgens Scheffer ligt de keuze voor deze straat voor de hand: „We kunnen dan de dichtbij gele gen Groenoordhal gebruiken als het ze nuwcentrum voor lopers en organisatie". Vanaf de start gaat het via Leiden-Noord naar Leiderdorp langs het water van Zijl en Oude Rijn naar de Leidse Hoge Rijndijk. Via Professorenwijk, Oude Morsch en Morschkwartier (10 kilometerpunt op de Vondellaan) belanden de deelnemers op nieuw buiten Leiden, namelijk in Wasse naar waar de „runners" bij de Menkenlaan halverwege de race zijn. Via Voorschoten (bij de voormalige zilverfabriek ligt het 30 kilometerpunt) komen de lopers Leiden weer binnen. Dan gaat het voor de volhou ders nog even over het kanaal naar Zoeter- woude-Rijndijk maar als opnieuw Leidse bodem wordt bereikt ligt het 40 kilometer punt precies voor het stadhuis aan de Bree- straat. Daarna volgt het „uitlopen" naar de finish op de Schipholweg. Volgens Scheffer moet de derde zaterdag in juni een groot hardloopfeest worden. Ondapks dat het de eerste keer is hoopt hij op meer dan 500 deelnemers. Dit inclusief de deelnemers voor de „kortere" afstanden die eveneens die dag worden gehouden. Nog veel vraagtekens rond aanslag Levendaal LEIDEN Het onderzoek naar moordaanslag op een 27-jarige Turkse man afgelopen zaterdagavond op het Levendaal is nog in volle gang. Een tien man sterk rechercheteam is bezig met het ondervragen van getuigen en omwonenden uit de omgeving van de Rijnstraat en de Gortestraat om meer over de voortvluchtige dader te weten te komen. Van hem is voorlopig alleen bekend dat het een man is en klein van postuur en lengte. „Sommige getuigen weten zeker dat de man een snor had anderen weer zeker van niet", aldus poli- tievoorlichter D. Gravenland over het buurtonder zoek. Ook het technisch onderzoek naar onder an dere het type vuurwapen duurt nog voort. Politie woordvoerder D. Gravenland hoopt dat er in de loop van deze week meer duidelijkheid is over de toedracht van de aanslag. Minerva hoeft geen portier aan te stellen DEN HAAG/LEIDEN De Leidse studenten sociëteit Minerva hoeft geen portier aan te stel len om vertrekkende leden tot rust te manen. Dat is in een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag bepaald. De procedure was aangespannen door een over buurvrouw van de sociëteit, E. Dierks. Zij klaagde er over dat de aan Minerva verleende hinderwetvergunning niet streng genoeg is. Daarin zouden naipelijk meer bepalingen opge nomen moeten worden ter voorkoming van overlast, die door de buurt zwalkende Minerva- nen regelmatig veroorzaken. Onder andere zou de aanstelling van een portier verplicht moeten worden. De Raad van State meent echter dat in de aan Minerva verleende vergunning voldoen de waarborgen zijn opgenomen om de omwo nenden voor overlast te behoeden. ESPASIANUS STOND 29 JAAR IN TUIN ;IDEN Het Leidse jksmuseum van Oud den (RMO) heeft een lieke, meer dan le- isgrote zandstenen van de Romeinse :er Vespasianus (70- n.Chr.) aangekocht, it is de eerste Romein- keizerbuste die in Ne- irland is gevonden. Vespasianus-kop heeft 29 r lang op een sokkel in tuin gestaan ter versie- De eigenaar wenst on- cend te blijven. Het „tui- rnament" werd in 1961 ronden bij de aanleg van een garage in een woonwijk in het Brabantse Heesch. De kop van de keizer werd ech ter nooit herkend. De laatste tuinjaren was het beeld be dekt met grijsblauwe me- taalverf. De verf bescherm de het zandsteen echter uit stekend tegen weer en wind. De kop is dus nog goed ge conserveerd. Vrienden van de eigenaar wezen hem op de mogelijke grote ouderdom. Aldus aan het twijfelen gebracht, liet hij de kop onderzoeken. Het RMO heeft de kop vervol gens geanalyseerd, gerestau reerd en deze week aange kocht. Het beeld heeft een prominente plek in de Taf- feh-zaal gekregen. Vespasianus is de militaire machthebber die in de bur geroorlogen na de dood van Nero (68 n. Chr.) als over winnaar uit de bus kwam. Ook sloeg hij de in diezelfde jaren opvlammende Bataafse opstand (69-70 n. Chr.) onder leiding van Julius Civilis neer. De jonge gelaatstrekken van het beeld wijzen op een vroege datering. Van keizer Vespasianus, de eerste van de flavische dynastie van Romeinse keizers, zijn ech ter weinig goede portretten bekend. Het RMO sluit ook een posthuum gemaakt por tret niet uit. Romeinse kei zers werden na hun door vaak „vergoddelijkt". Ze werden dan afgebeeld zoals ze er in de kracht van hun leven hadden uitgezien. Provincie In Nederland zijn slechts twee vergelijkbare stukken bekend. Een gehavend por tret van Julius Caesar (100- 43 v. Chr.) uit de Romeinse legerplaats bij Nijmegen. En een verguld bronzen parade masker met het portret van de achterneef van Vespasia nus, Trajanus (keizer van 98- 117 n. Chr.). Dat portret is echter uit het Duitste Xan- ten afkomstig. Daarmee is Vespasianus de eerste in Ne derland gevonden keizer- buste, aldus het RMO. De standplaats van het beeld kan de dicht bij Heesch gele gen legerplaats Rossum aan de Waal zijn geweest. Neder land ten zuiden van de grote rivieren was in de Romeinse tijd een provincie van het Keizerrijk. Om herkenbaar te zijn voor de legioenen en ook om hun loyaliteit te winnen werden meer dan levensgrote keizerbeelden overal in het rijk geplaatst, zo verklaart RMO de stand plaats. Vespasianus, nu een nieuwe aanwinst in het Rijksmuseum van Oudheden; tot voor kort tuindecoratie FOTO WIM VAN NOORT Statenfractie Groen Links zet vraagtekens bij Duna Deli-plan DEN HAAG/NOORDWIJK De fractie van Groen Links in Provinciale Staten van Zuid Holland is tegen realisering van hotel Duna Deli in Noord- wijk. Dit blijkt uit schriftelijk vragen die de statenfractie heeft gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. Met name dse locatie van het luxe bouwwerk, dat naast een hotelgedeelte zal bestaan uit een congresaccommodatie, winkels en een ondergrondse parkeergarage van drie lagen, baart Groen Links zorgen. Volgens de statenleden gaat het om een uit oogpunt van grondwaterbescherming bui tengewoon kwetsbaar gebied, waardoor grote terughoudend heid is geboden bij het toe staan van grote bouwputten. GL veraagt daarom Gedupu- teerde Staten onder andere of de huidige Grondwaterbe- schermingsverordening ruimte biedt voor het weigeren van een bouwputbemaling. Groen Links is tevens van me ning dat aan een luxe voorzie ning als Duna Deli geen be hoefte is in Noord wijk. sor G. van Asperen vanavond een lezing vraag of het libera- vrouwen iets te bie- eeft. Dat gebeurt in universi tei tsgevou w Cleveringaplaats 1. hvang is 20.00 uur. 'n vergadering clubgebouw van de lin vereniging Prin - matrix aan de Schu in heeft vandaag een 'ergadering plaats e Leidse afdeling van V-bond Druk en Pa- Ie vergadering begint we Tram lauwe Tram is van- onderwerp van een komst van de afde- iinland van de Ne- dse Vereniging van Istellenden in het en Tramwegwezen, bijeenkomst heeft in de NZH-zaal aan Rijnsburgerweg 1 ng 20.00 uur. De be ts betalen een bijdra- de kosten van f2,50. Leids kamerlid krijgt afval Een symbolische broeikas met afval en een petitie kreeg het Leidse PvdA-Kamerlid F. Leijnse gisteravond bij de deur van zijn woning aan de Boerhaavestraat aangeboden. Ook elders hebben kamerleden dergelijke pakketjes in ontvangst genomen. Dat is gebeurd op initiatief van plaatselijke afdelingen van de Vereni ging Milieudefensie. Milieuminister H. Alders valt vandaag dezelf de eer te beurt. Volgens Milieudefensie is er ondanks mooie woorden in de Nationale Milieubeleids Plannen weing te merken van een vermindering van de hoeveelheid verpakking. Jaarlijks wordt in ons land een miljard tori aan verpakkingen weggegooid. Daarmee gaat niet alleen veel energie verloren, het draagt ook bij aan het broeikas-effect. Reden om Leynse het afval symbo lisch uit een broeikas te laten trekken. Milieudefensie pleit ervoor zaken niet te verpakken als dat niet nodig is, statiegeld in te voe ren op drankverpakkingen, potten en flessen en onder andere schadelijke materialen als aluminium en PVC te verbieden. Met de actie van vandaag en gisteren hoopt Milieudefensie druk uit te oefenen op de overheid om op korte termijn met maatregelen te komen. FOTO: WIM VAN NOORT CONFLICT WETHOUDERS VAN DE BAAN LEIDEN Alle vracht wagens van de Gemeen schappelijke Vuilverwer king Leiden (Gevulei) mogen via het terrein van de Groenoordhallen naar de Leidse vuilverbranding rijden. Daarmee komt de gemeente tegemoet aan de wens van de bewoners van de wijk Groenoord om de Floris Versterlaan te ontlasten. Vorige week dreigde er een conflict tussen de wethouder Hans de la Mar en Joop Walen kamp over deze kwestie. André de Jong, directeur van de Groenoordhallen, De la Mar en Walenkamp zijn van ochtend om de tafel gaan zit ten om de kwestie op te lossen. De vrachtwagens van de Ge vulei kunnen via een door gang in het hek dat grenst aan het terrein van de vuilver branding het terrein van de Groenoordhallen op. Die ont sluiting moet nog worden ge maakt. De wagens verlaten het terrein via de hoofdingang aan de Hallenweg. Daarmee is de Floris Versterlaan ontlast. Tot nu toe reden alleen de 60 a 70 vrachtwagens die sinds de sluiting van de vuilverbran ding erbij zijn gekomen over het terrein. Met de nieuwe maatregel komen er ongeveer 200 wagens per dag bij. De la Mar spoedde zien vorige week naar de bewoners van Groenoord nadat zij het over leg met hem hadden opgezegd. De werkgroep Groenoord Noord had er weinig vertrou wen in dat het college toezeg gingen van De la Mar en zijn voorganger Marietje van der Molen zou nakomen. Walen kamp ging er al die tijd vanuit dat alleen het extra verkeer over het terrein zou rijden. Ook het verzet van De Jong tegen extra vrachtwagens op „zijn" terrein,, sloegen de hoop van de bewoners de bodem in. Amok De toezeggingen van de mi lieuwethouders bestonder er uit dat er een ontsluitingsweg over of langs het Groenoord- hallenterrein zou worden aan gelegd voor al het verkeer van en naar de vuilverbranding. In ruil daarvoor beloofden de bewoners geen amok te maken tegen het gebruik van het ter rein van de vuilverbranding als overslagplaats voor huis vuil. De la Mar nam vorige week afstand van de uitspra ken van Walenkamp. Hij wil de dat de gemeente zich zou houden aan de toezeggingen aan de bewoners. Bijna on stond een crisis, maar na lan- durig telefonisch overleg be sloten de wethouders om te beloften aan de bewoners nog eens te bekijken. Volgens Walenkamp was er sprake van misverstanden over en weer. „De onderlinge communicatie isv gewoon niet goed verlopen", zo zei hij van ochtend. „Er moeten nog een paar voorzieningen op het ter rein worden aangebracht. Bij voorbeeld het aanleggen van betonnen platen bij de te ma ken doorgang. Het moet zo snel mogelijk gebeuren. Vol gens mij is het een kwestie van een paar weken. Maar hang me er niet aan op", aldus een voorzichtige Walenkamp. Koos Los van de werkgroep Groenoord Noord reageerde vanochtend blij verrast op de oplossing van de gemeente. „Ik hoor er van op. We zijn verbaasd dat het zo snel gere geld is en dan nog wel in posi tieve zin". UK NA OPENEN VAN VERTROUWELIJKE POST !N Het Meldpunt ninatie wordt onaf- lijk van de Leidse winkel. De werk- s sinds een incident il zodanig verslech- at het meldpunt niet onder één dak wil n met de rechtswin- schrijven vier vrij ers van het meld- n een brief. algemene medewer- adering is afgelopen ig besloten onafhan- worden. Dit op voor- n het bestuur van de 'inkel. Het meldpunt is eel van de rechtswin- zitten samen in een aan de Ketelboeter- let meldpunt wil per 1 'er verhuizen na&r ei- esting. De Initiatief- Jtichting Anti-Discrimi- I Bureau Leiden is druk fe scheiding voor te be jel incident wordt het openen van een brief van het meldpunt met vertrouwelijke rapporten van een cliënte be doeld. Hiertoe had de coördi nator van de rechtswinkel op dracht gegeven met de bedoe ling de stukken van de cliënte in te zien. De vrijwilligers noe men dit in een brief een „fla grante scheiding van het brief geheim". Dit incident „recht vaardigt het stellige vermoe den dat de vrijwilligers van de Leidse rechtswinkel de priva cy van cliënten van de rechts winkel niet kunnen waarbor gen", aldus de vrijwilligers. Knelpunten Dit incident is niet de enige reden waarom het meldpunt zelfstandig wil worden. Coör dinator Tan Ton Hok van het meldpunt signaleerde eerder in een notitie die hij voor de PvdA heeft gemaakt al diver se knelpunten. De twee orga nisaties zouden te verschillend van karakter zijn. De rechts winkel zou bijvoorbeeld de no dige kennis op het gebied van discrimatie ontberen, zo wordt in de notitie opgemerkt. Ook krijgt het meldpunt weinig of geen inzage in financiële kwesties, althans de besteding van de subsidiegelden voor be strijding van discriminatie, zo staat in de notitie. Bovendien wordt het als storend ervaren dat het meldpunt het onderko men moet delen met de rechts winkel. De samenwerking is al met al niet constructief te noemen, concludeert Hok. Medewer kers uiten in de notitie kritiek op de coördinator. Hij zou hen het gevoel geven niet welkom te zijn op de rechtswinkel. Ook vrijwilligers klagen over „de lage status van het Meld punt Discriminatie binnen de Leidse Rechtswinkel". „Het enkele feit dat het meldpunt wel het merendeel van het geld binnenbrengt in de rechtswinkel (80.000 gulden) staat niet in verhouding de ge ringe invloed van het meld punt binnen de rechtswinke lorganen", aldus de notitie schrijver. Eerste paal voor Leidse crematorium Wethouder Paul Bordewijk hei de gistermiddag de eerste paal voor het nieuwe crematorium aan de Haagse Schouwweg. Volgens G. Swinkels van de stichting Crematorium Leiden moet de bouw, die vier miljoen gulden gaat kosten, half april van het volgend jaar worden afgerond. Verzet tegen de bouwplannen van het crematorium was af komstig van het nabijgelegen volkstuinvereniging Veldheim. De volkstuinders verwachten nadelige gevolgen voor hun tuin door de uitstoot van as en de emissie van de schoor steen. Die bezwaren zijn echter afgewezen. Swinkels liet weten dat er dui delijk een vraag bestond naar en kleinschalig crematorium in deze regio. Het gebouw heeft volgens hem daarom de be scheiden oppervlakte van 1350 vierkante meter. „Klein, zowel in kosten, opzet en infrastruc tuur", aldus de voorzitter. De bouw is een vrijwel geheel Bra bantse aangelegeheid. Zowel opdrachtgever, architect, advi seur, constructeur en (hoofd aannemer zijn uit deze provin cie afkomstig. FOTO: WIM VAN NOORT Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: i Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. £cid6c6oiiAcmt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9